Centra wiedzy i nauki w Polsce – przewodnik dla turystów

W wielu polskich miastach powstały centra, które w sposób przystępny przekazują wiedzę z różnych dziedzin nauki. To idealne miejsca dla dzieci i dorosłych. To tu poprzez zabawę, eksperymenty i pokazy poznasz ciekawostki ze świata nauki, a skomplikowane zagadnienia z fizyki i chemii staną się niepostrzeżenie dziecinnie proste! Warto więc przybliżyć sobie kilka z najciekawszych tego typu miejsc, gdzie hasło “bawi i uczy” nabiera realnych kształtów!

globus

Centrum Nauki Kopernik

Znajdujące się w centrum Warszawy przy bulwarach wiślanych Centrum Nauki Kopernik jest jednym z najpopularniejszych tego typu miejsc w Polsce. Inicjatorem i pomysłodawcą jego budowy był profesor fizyki Łukasz Turski. Samo centrum zostało otwarte 5 listopada 2010 roku. Od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością i już w 2020 roku mogło pochwalić się 10-milionowym odwiedzającym. 

W Centrum Nauki Kopernik czekają na Ciebie wystawy, laboratoria, planetarium, a także okazjonalne wydarzenia. Odwiedziny wyglądają zupełnie inaczej niż w tradycyjnym muzeum. Tutaj nacisk kładzie się na interaktywność i swobodę. Będąc zwiedzającym, sam zdecydujesz, co zobaczyć i czemu bliżej się przyjrzeć. Możesz tam dotknąć każdego eksponatu i sprawdzić jak działa. A co najważniejsze – mimo że jest to miejsce poświęcone nauce, nikt nie będzie Cię oceniał, lecz będzie liczył na Twoją kreatywność i dobrą zabawę!

Wokół czego to się kręci?

W Centrum Nauki Kopernik przygotowano wystawy z różnych dziedzin nauki. Jedna z nich na pewno Cię zelektryzuje – to Teatr Wysokich Napięć, gdzie będziesz mógł poznać działanie klatki Faradaya i doświadczyć innych zjawisk związanych z elektrycznością. 

Z kolei w zaciszu swoistego warsztatu Majsternia wyzwolisz swoją kreatywność. Przy pomocy najprostszych przedmiotów stworzysz dzieła inżynieryjne, które zaskoczą Cię funkcjonalnością. Co ważniejsze do ich budowy nie dostaniesz instrukcji – to Twoja pomysłowość i wyobraźnia będą odgrywać najważniejsze role.

Co powiesz na eksperymenty na sobie? Oczywiście takie, które otworzą Ci oczy na działanie zmysłów, percepcję i Twoje możliwości! Jeśli interesujesz się biologią, to część wschodnia Strefy Eksperymentowania jest idealnym miejscem dla Ciebie. Nie tylko dowiesz się, jak działa ciało człowieka, ale także zobaczysz, jak przebiega fotosynteza. Natomiast część zachodnia tej części wystawy poświęcona jest fizyce – tutaj prądy, fale, płyny i kosmos staną Ci się bliższe.

Rzeczywistość można starać się zrozumieć nie tylko przy pomocy nauk ścisłych! Co powiesz na wyprawę do świata emocji i relacji? Dla miłośników psychologii i socjologii obowiązkowym punktem odwiedzin będzie wystawa Re: generacja.

Co jeszcze zobaczysz w Centrum Nauki Kopernik? Nie ma sensu wszystkiego opisywać, o wiele lepiej jest to zobaczyć i doświadczyć! Na zachętę warto wspomnieć o laboratorium chemicznym, robotycznym i fizycznym, a także o planetarium. Dla dzieci przygotowano też specjalne atrakcje! Na miejscu odbywają się także wystawy i wydarzenia cykliczne

Dojazd

Centrum Nauki Kopernik znajduje się przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie – w pobliżu mostu Świętokrzyskiego. Na terenie obiektu mieści się płatny parking dla samochodów (opłata jest pobierana od poniedziałku do piątku, w weekendy parkowanie jest darmowe), czynny 7 dni w tygodniu od 7.00 do 22.00. W okolicach można znaleźć także miejsca parkingowe w płatnej miejskiej strefie.

Do Centrum Nauki Kopernik dojechać można także II linią metra (stacja Centrum Nauki Kopernik) lub autobusami – 106, 118, 127 (przystanek Biblioteka Uniwersytecka); 185, 162 (przystanek Metro Centrum Nauki Kopernik). 127 jedzie z Dworca Centralnego PKP!

Godziny otwarcia i ceny biletów

Ze względu na bogatą ofertę i kilka oddzielnych stref (Kopernik, planetarium) w ciągu roku Centrum otwarte jest o różnych porach. Dlatego informacji na ten temat najlepiej szukać na stronie: https://www.kopernik.org.pl/. Znajdziesz tam także pełną rozpiskę cen biletów. Wspomnę tylko, że wejściówka na Wystawy Stałe kosztuje:

 • Ulgowy w dni powszednie – 30 zł
 • Normalny w dni powszednie – 44 zł

W święta, weekendy i wybrane dni bilety ulgowy kosztuje 32 zł a normalny 46 zł.

Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie

Czy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji może stworzyć fantastyczne centrum nauki, która całkowicie Cię zaskoczy? Tak, czego dowodem jest wrocławskie Hydropolis. To wyjątkowe miejsce, gdzie dowiesz się wszystkiego o wodzie! By było jeszcze ciekawej, wystawa mieści się w dawnym przemysłowym budynku – w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku na wodę czystą. Jeśli wydaje Ci się, że opowiadanie o wodzie będzie… wyłącznie laniem wody, to koniecznie odwiedź Hydropolis! 

Co z tego wypłynie?

W Hydropolis znajduje się 7 stref tematycznych, a także przestrzeń przygotowana dla dzieci i dla relaksu. Jeśli zastanawiasz się, czy centrum wiedzy o wodzie przeznaczone jest także dla najmłodszych, to odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie tak! 

Zwiedzanie rozpoczyna się od miejsca nazwanego Planeta Wody. To tutaj zobaczysz 10-minutowy film o początkach wody, a także obraz ziemi z przedstawionymi pływami w postaci animacji. 

W Strefie Głębin zanurzysz się w najgłębsze miejsce na Ziemi i będziesz mógł podziwiać, a może przestraszyć się, istot żyjących w ciemnych toniach mórz i oceanów. W kolejnej strefie zbliżysz się do powierzchni, by w Strefie Ocean Życia przyjrzeć się ewolucji, rafom koralowym i bogactwu wodnego życia. 

Jakie woda ma znaczenie dla organizmu człowieka? Czym jest w religii? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w Strefie Człowieka i Wody. A może interesuje Cię aspekt techniczny i inżynieria wodna? Proszę bardzo! Wejdź do Strefy Historii Inżynierii Wodnej

Strefa Miasto i Woda przybliży Ci tematykę produkcji i dostarczania wody pitnej. Na sam koniec wyprawy została nauka – fizyka wody, stany skupienia i rodzaje chmur. To Strefa Stany Wody, w której przedstawiono jej właściwości. 

Dojazd

Hydropolis mieści się na ulicy Na Grobli 17 we Wrocławiu. To zaledwie 2 – 3 przystanki od ścisłego centrum miasta. Dojedziesz tam:

 • tramwajami – 3, 5, 16, 70, 4, 33
 • autobusami – D, 145, 146, 149, 920

Na terenie Hydropolis jest tylko parking dla autokarów. Jeśli przyjedziesz samochodem, to będziesz musiał szukać miejsca na pobliskich ulicach i parkingach. 

Godziny otwarcia Hydropolis

 • od poniedziałku do piątku: 9.00 – 18.00 
 • w weekendy: 10.00 – 20.00 

Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem. 

Ceny biletów indywidualnych

 • ulgowy – 29 zł
 • normalny – 38 zł
 • rodzinny – 99 zł (2 osoby dorosłe + max. 2 dzieci)

Więcej informacji o Hydropolis znajdziesz na stronie: https://hydropolis.pl/.

Centrum Nauki EXPERYMENT

Tym razem wybieramy się do nad morze. Otwarte w 2007 roku w Gdyni centrum nauki jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Polsce. EXPERYMENT to kolejne miejsce, gdzie miłość do nauki i dobra zabawa idą ze sobą w parze. Głównym celem centrum jest szerzenie i popularyzowanie nauki w sposób przystępny, wykorzystując do tego interaktywne wystawy, pokazy, wykłady i kreatywne warsztaty. Zarówno dorośli, jak i dzieci znajdą tam coś dla siebie – najlepiej odwiedzić centrum całą rodziną!

Czego doświadczysz na miejscu?

W Centrum Nauki EXPERYMENT znajdziesz 5 tematycznych galerii. Najnowsza z nich dotyczy zdrowia – Kierunek Zdrowie. Poprzez eksperymenty i zabawę poznasz, jak dbać o dobrą kondycję, czym są emocje, jak w małych czynnościach kryją się wielkie skutki (styl życia) oraz jak udzielać pierwszej pomocy. 

Nad morzem nie może zabraknąć wody! W galerii Hydroświat zostaniesz inżynierem i konstruktorem maszyn związanych z wodą – tamy, śluzy i wiry wodne przestaną mieć przed Tobą tajemnice. Bez wody nie byłoby przyrody, której poświęcona jest galeria Drzewo Życia. Jak widzą zwierzęta? Czy trzęsienie ziemi zwala z nóg? Jakie zwierzę jesteś w stanie prześcignąć? Na te i wiele innych pytań znajdziesz tutaj odpowiedź.

Nie tylko to, co widoczne, wpływa na nasze życie. Również Niewidoczne Siły kształtują otaczający nas świat. Przekonasz się o tym, poznając bliżej fizykę, a w szczególności zagadnienia z akustyki, magnetyzmu i elektryczności. Warto także spojrzeć w głąb siebie. Zrobisz to w galerii Akcja: człowiek. Jak działa organizm? Jak wygląda operacja? To tylko początek zabawy w świecie nauki!

Dojazd

Do Centrum Nauki EXPERYMENT dojedziesz zarówno samochodem, jak i komunikacją zbiorową (aleja Zwycięstwa 96/98 Gdynia). Jeśli zdecydujesz się na tę pierwszą opcję, to będziesz mógł skorzystać z płatnego parkingu (czynny codziennie 24h – 3,50 zł za godzinę). 

Komunikacja zbiorowa:

 • Szybka Kolej Miejska – stacja Gdynia – Redłowo
 • Pomorska Kolej Metropolitalna – przystanek Gdynia Stadion
 • trolejbusy i autobusy – R, S, Z, 23, 24, 26, 29, 33, 105, 119, 125, 133, 134, 152, 180, 192, 326, 700, 710, 740, 760, N10, N30 – przystanek Centrum Nauki EXPERYMENT

Ceny biletów

 • ulgowy 20 zł
 • normalny 25 zł
 • rodzinny (2 rodziców, 1 dziecko) – 65 zł
 • rodzinny (2 rodziców, 2 dzieci) – 80 zł

Więcej informacji o Centrum Nauki EXPERYMENT znajdziesz na stronie: https://experyment.gdynia.pl/

Hevelianum w Gdańsku

To centrum nauki znajduje się na terenach dawnego Fortu Góry Gradowej. Tutaj nie tylko poznasz ciekawostki i zagadnienia z nauk ścisłych, ale także z historii i kultury. To miejsce przeznaczone jest dla dzieci i dorosłych. Oczywiście podstawą w Hevelianum jest dobra zabawa i kreatywne spojrzenia na nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia!

Jak to wszystko działa?

Świat Hevelianum zaskoczy Cię bogactwem. Na wystawie Łamigłówki królowa nauk pokaże Ci swoje łagodne i zrozumiałe oblicze. W końcu matematyka, bo o niej mowa, odpowiednio przedstawiona może być fascynująca! Z kolei część Dookoła Świata zabierze Cię w podróż po poszczególnych kontynentach. 

A może interesuje Cię historia? Jeśli tak, to wystawa Zabawy z historią i Wehikuł czasu – człowiek i pocisk będą w sam raz dla Ciebie. W końcu Hevelianum mieści się w dawnym forcie! A co powiesz na sporą dawkę mocy z wystawy Z Energią!? To miejsce, w którym sprawdzisz się jako kierowca, poczujesz siłę powodzi i odwiedzisz pracownię REnergii

Dla najmłodszych przygotowano także Warsztaty Wyobraźni i Kreatywny Plac Zabaw. Oczywiście to nie wszystkie cuda Hevelianum. Bądźmy więc w duchu naukowej ciekawości i zostawmy resztę atrakcji do empirycznego odkrycia!

Dojazd

Hevelianum znajduje się niedaleko dworca PKP Gdańsk Główny. Bezpośrednio na miejsce dojedziesz także tramwajami nr 2 i 3, a na przystanku Hevelianum zatrzymują się autobusy nr 130, 184, 199 i 210. W pobliżu centrum znajdują się także cztery płatne parkingi:

 • ul. Gradowa 3 (dolny) – 4,80 zł/h (opłata codziennie od 7.00 – 20.00)
 • ul. Gradowa 11 – 4,80 zł/h
 • ul. 3 Maja 9 – 5,40 zł/h (opłata od 7.00 – 20.00 codziennie)
 • ul. Zdrojowa 2 – 6,00/h

Godziny otwarcia

W roku szkolnym:

 • wtorek, środa, czwartek, piątek: 8.00 – 16.00
 • sobota, niedziela: 10.00 – 18.00
 • poniedziałek – zamknięte

Ceny biletów

Ceny biletów są zróżnicowane i uzależnione od rodzaju wystawy lub zajęć, w których chce się uczestniczyć.

 • ulgowy – od 15 zł do 25 zł
 • normalny – od 20 zł do 30 zł

Centrum Nauki i Techniki EC1

Położony w Łodzi kompleks EC1 łączy w sobie funkcje kulturalne, artystyczne i edukacyjne. Na dawnych terenach poprzemysłowych otwarto nowoczesne planetarium wraz z Centrum Nauki i Techniki, gdzie będziesz mógł poznać zagadnienia z różnych dziedzin nauki. 

Gdzie się wybierzesz?

Dzięki nowoczesnemu sposobowi prezentacji i interaktywności w przyjazny i prosty sposób poznasz zagadnienia naukowe i techniczne. Na ścieżce Przetwarzanie energii, która związana jest z dawną funkcją obiektu, zapoznasz się z tematyką wytwarzania energii. Z kolei na ścieżce Rozwój wiedzy i cywilizacji oraz Mikroświat-makroświat zanurzysz się w świecie fizyki i chemii. Natomiast w Kinie Sferycznym wyruszysz na orbitę okołoziemską i w najdalsze rejony Kosmosu.

Polecane noclegi w Gdańsku znajdziesz w przystępnych cenach na https://www.noclegowo.pl/noclegi/gdansk/

Dojazd

Centrum Nauki i Techniki EC1 znajduje się w centrum Łodzi, więc dojedziesz do niego bez problemu komunikacją miejską i koleją. Również zwiedzający z dalszych regionów Polski, którzy wybrali samochód, znajdą miejsca do parkowania przy ulicy Dowborczyków 7 albo w pobliżu dworca PKP Łódź Fabryczna.

 • Linie autobusowe – 51A, 51B, 53D, 57, 58, 61, 77, 80, 83, 85, 86
 • Linie tramwajowe – 1, 5, 9, 12, 13, 18

Godziny otwarcia

 • wtorek-piątek: 10.00 – 18.00
 • sobota, niedziela: 11.00 – 19.00

Ceny biletów

 • ulgowy (wtorek-piątek) – 21 zł
 • ulgowy (weekend) – 26 zł
 • normalny (wtorek-piątek) – 27 zł
 • normalny (weekend) – 34 zł

Dodatkowy bilet do Kina Sferycznego kosztuje od 7 do 9 zł. Więcej informacji o Centrum znajdziesz na stronie: https://ec1lodz.pl/.

centra wiedzy i nauki w Polsce

FAQ – najczęściej zadawane pytania o centra wiedzy i nauki w Polsce

Gdzie znajdują się największe centra wiedzy i nauki w Polsce?
Czego dotyczą wystawy w centrach wiedzy?
Czy do centrów wiedzy warto wybrać się z dziećmi?
PODSUMOWANIE
 • Najpopularniejsze centra wiedzy i nauki w Polsce znajdują się w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Gdańsku i Łodzi.
 • W warszawskim Centrum Nauki Kopernik można oglądać i wziąć udział w takich wystawach jak m.in. Teatr Wysokich Napięć, Strefa Eksperymentowania czy Re:generacja.
 • Wrocławskie Hydropolis to stworzone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji centrum nauki o wodzie.
 • W Trójmieście można odwiedzić najstarsze tego typu w kraju centrum EXPERYMENT oraz znajdujące się w dawnym forcie Hevelianum.
 • W Łodzi działają nowoczesne planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki EC1.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!