Planujesz wypoczynek w Czechach? Sprawdź, jakie są tam ceny i co warto zwiedzić

Zanim udasz się na długo wyczekiwany wypoczynek, zapoznaj się z tym, jakie w danym kraju są ceny. Sprawdź koszty zakwaterowania, wyżywienia, opłaty za atrakcje turystyczne i opiekę medyczną. Dzięki temu będziesz wiedział, ile pieniędzy przeznaczysz na wyjazd. Ile zatem kosztuje wypoczynek w Czechach? Co możesz zwiedzić w tym kraju?

praga

Na jakich warunkach wjedziesz do Czech?

Przed każdym zagranicznym wyjazdem zapoznaj się z informacjami dla podróżujących, które dostępne są na stronie rządowej

Jeśli planujesz wycieczkę do Czech, granicę przekroczysz za okazaniem paszportu, paszportu tymczasowego lub dowodu osobistego. Na podstawie tych dokumentów możesz przebywać w Czechach przez 90 dni. Swoją tożsamość będziesz musiał potwierdzić również podczas rejestracji w hotelu.

Czechy zniosły restrykcje związane z COVID-19. Nie obowiązuje już wymóg dotyczący szczepień, testów przed i po przyjeździe oraz kwarantanny. Nie musisz także wypełniać dokumentów określających status dotyczący COVID-19 i formularza lokalizacyjnego.

Towary możesz przewozić w takich ilościach, jakie są dozwolone w całej Unii Europejskiej.

Jeśli przyjmujesz jakieś leki, możesz wwieźć je do Czech tylko w niezbędnych ilościach. W przypadku większej liczby leków musisz uzyskać pozwolenie od polskich władz i Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej. 

Jeżeli planujesz pojechać do Czech własnym samochodem, pamiętaj o tym, że świateł mijania używa się tam przez cały rok. Ważne jest także to, abyś dostosował się do przepisów drogowych. W Czechach za przekroczenie prędkości o 20 km/h w obszarze zabudowanym i o 30 km/h poza nim możesz otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 do 6 miesięcy. Obcokrajowcom za łamanie przepisów grożą dodatkowo punkty karne. Limit to 12 punktów. Jeśli przekroczysz tę liczbę, czeska policja zatrzyma Twoje prawo jazdy i będziesz miał zakaz prowadzenia pojazdów przez rok.

W Czechach na przejazd płatnymi drogami szybkiego ruchu i autostradami musisz wykupić winietę. W przypadku samochodów do 3,5 t winieta 10-dniowa kosztuje 55 zł, miesięczna – 78 zł, a roczna – 265 zł.

Co powinieneś odwiedzić w Czechach?

Atrakcji turystycznych w Czechach jest mnóstwo. Część z nich jest udostępniona zwiedzającym zupełnie bezpłatnie. Za niektóre musisz zapłacić. Kraj ten jest na tyle piękny, a przy tym zróżnicowany, że na pewno znajdziesz coś dla siebie. Możesz poznać historię Czech, jej przyrodę, spędzić czas aktywnie lub w pełni się relaksując i odpoczywając. 

Poniżej znajdziesz TOP 5 atrakcji, które są najbardziej popularne wśród turystów odwiedzających Czechy. 

co zobaczyć w czechach
 • Praga

Stolica Czech to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Należy także do najpiękniejszych miast starego kontynentu. Praga ma bardzo wiele do zaoferowania. Pięknie zachowane i majestatyczne zabytki, wąskie uliczki, ogrody oraz liczne knajpy i restauracje. Miasto to kojarzy się przede wszystkim z Mostem Karola. To obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Jeśli wybierasz się do Pragi, udaj się także na spacer po Starym Mieście i odwiedź Zamek na Hradczanach.

 • Czeski Krumlov

To malownicze miasto położone nad rzeką Wełtawą na południu Czech. Jego charakterystycznym elementem jest średniowieczna architektura i zamek z XIII wieku, który mimo upływu czasu wciąż jest w nienaruszonym stanie. Budynek ten  pojawił się nawet w filmie Iluzjonista. Zamek wznosi się na skale i jest drugą pod względem wielkości budowlą w Czechach. Krumlov może się także pochwalić przepięknymi ogrodami zamkowymi w stylu francusko-angielskim. Zajmują one 11 ha.

 • Labirynt ścieżek w koronach drzew

W Czechach znajdują się cztery ścieżki w koronach drzew, ale my skupimy uwagę na tej najstarszej. Mieści się ona w resorcie Lipno. Jest długa na 675 m i wysoka na 40 m. Możesz z niej podziwiać Jezioro Lipeńskie, Góry Novohradskie, Alpy i Szumawę. W lipcu i sierpniu ścieżka jest otwarta aż do północy. Jeśli lubisz przygodę, zjedź z góry zjeżdżalnią grawitacyjną, tak zwanym toboganem. 

 • Czeska Szwajcaria

Park Narodowy położony nad rzeką Łabą, niedaleko granicy czesko-niemieckiej, na Wyżynie Dieczyńskiej. Symbolem tego miejsca jest największa w Europie naturalna skalna brama, która osiąga 26 m wysokości. Można dojść do niej przez malowniczy szlak. Atrakcją parku jest także Wąwóz Edmunda, skała krasnoludków i Pańskie Skały. 

 • Pałac Lednice-Valtice

Zespół pałacowo-parkowy, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwany także Ogrodem Europy. Leży tuż przy granicy z Austrią. Turyści przyjeżdżają tu, aby spacerować, zwiedzać i degustować wino w otoczeniu pięknego ogrodu francuskiego i parku angielskiego. Teren przez 600 lat należał do rodu Lichtensteinów.

Przeczytaj też: To musisz zobaczyć w Pradze! TOP 10 atrakcji turystycznych w stolicy Czech

Ile zapłacisz za pobyt w Czechach?

Podróżowanie nie musi być drogie, jeśli zdroworozsądkowo podejdziesz do planowania budżetu. Możesz szukać oszczędności, wybierając najtańszy środek transportu i zakwaterowanie czy gotując posiłki samodzielnie. Zaoszczędzone środki przeznaczysz wówczas na ciekawe atrakcje turystyczne.

Ile zapłacisz za poszczególne elementy swojej podróży?

 • Restauracje

Ceny za posiłki w czeskich restauracjach są porównywalne do tych, z którymi spotykasz się na co dzień w Polsce. Ile zapłacisz za posiłek w tamtejszej knajpie? W poniższej tabeli znajdziesz orientacyjne ceny przykładowych dań i napojów.

Posiłki i napojeCena w CzechachCena w Polsce
jednodaniowy obiad36 zł35 zł
kolacja składająca się z 3 dań92 zł83 zł
zestaw w popularnym fast foodzie32 zł30 zł
puszka napoju gazowanego6,50 zł7 zł
0,5 l zagranicznego piwa13 zł6 zł
0,5 l lokalnego piwa9 zł14 zł
butelka wody6 zł5,60 zł
filiżanka cappuccino11 zł12,60 zł
400 ml grzanego wina15 zł17 zł
 • Jedzenie

Jeśli planujesz spróbować lokalnego jedzenia serwowanego w czeskich restauracjach, ale na co dzień wolisz samodzielnie przygotowywać posiłki, dobrze będzie, jeśli zapoznasz się z cenami produktów w tamtejszych sklepach.

ProduktyCena w CzechachCena w Polsce
litr mleka4,30 zł3,90 zł
chleb7 zł4,80 zł
butelka wody3 zł2,60 zł
12 jajek11,70 zł11,70 zł
kilogram pomidorów11,70 zł12,10 zł
kilogram fileta z kurczaka37 zł24,70 zł
 • Zakwaterowanie

Różnice w cenach pomiędzy zakwaterowaniem w Polsce a w Czechach są bardziej zauważalne niż w przypadku kosztów żywności i posiłków w restauracjach. 

Rodzaj zakwaterowaniaCena w CzechachCena w Polsce
hotel 2-gwiazdkowy308 zł za jedną noc243 zł za jedną noc
hotel 3-gwiazdkowy382 zł za jedną noc321 zł za jedną noc
hotel 4-gwiazdkowy495 zł za jedną noc430 zł za jedną noc
hostel130 zł za jedną noc110 zł za jedną noc
pokój wynajęty w domu wczasowym80 zł za jedną noc60 zł za jedną noc
 • Transport

Planując budżet na podróż do Czech, najbardziej odczujesz koszty związane z miejscowym transportem, zarówno publicznym, jak i prywatnym. Podróż własnym samochodem, z uwagi na koszty benzyny, może wynieść Cię nieco więcej niż np. pociągiem, gdzie ceny biletów zaczynają się już od 130 zł w jedną stronę. Plusem pokonania trasy własnym samochodem jest to, że możesz swobodnie się przemieszczać i nic Cię nie ogranicza. 

Ile zapłacisz za transport w Czechach?

Transport publiczny i prywatnyCena w CzechachCena w Polsce
bilet autobusowy5,20 zł4,30 zł
przejazd taksówką (1 km)5,20 zł3 zł
opłata początkowa za przejazd taksówką9,10 zł7,80 zł
litr benzyny7,40 zł6,60 zł
wynajęcie samochodu209 zł za dobę44 zł za dobę
 • Atrakcje turystyczne

W Czechach nie wszystkie atrakcje turystyczne są płatne. Nie musisz kupować biletu, jeśli chcesz zobaczyć między innymi Most Karola, Park Narodowy Szumawa, miasteczko Mikulov, Rynek Staromiejski w Pradze czy Pałac Lednice-Valtice.

A za jakie atrakcje musisz uiścić opłatę?

 • Zamek Praski – około 80 zł/osoba.
 • Pałac Lobkowiczów i Zamek na Hradczanach – około 85 zł/osoba.
 • Muzeum Sztuki Iluzji – około 60 zł/osoba.
 • Muzeum Cegieł – około 50 zł/osoba.
 • Zwiedzanie dzielnicy żydowskiej z Pradze z przewodnikiem – około 120 zł/osoba.
 • Muzeum Zmysłów – około 52 zł.
 • Skalne Miasto – około 30 zł/osoba.

Ile zapłacisz za opiekę medyczną w Czechach?

W Czechach możesz korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. To unijny dokument, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. Uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej podczas pobytu w krajach członkowskich UE oraz EFTA. Wyrobienie takiego dokumentu jest darmowe i przysługuje każdemu, kto opłaca składki zdrowotne.

Rząd zaleca dokupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego do EKUZ. Dlaczego? Polisa pokryje koszty tych świadczeń, które EKUZ nie refunduje. Będziesz mógł wówczas korzystać także z prywatnej opieki medycznej. Towarzystwo zapewni Ci transport medyczny do Polski i opłaci koszty związane z górską akcją ratowniczą. Ponadto ubezpieczyciel pokryje opłaty związane z wizytami lekarskimi, leczeniem czy hospitalizacją.

Opieka medyczna za granicą jest droga. Ceny związanej z jednorazową wizytą u lekarza być może nie poczujesz po kieszeni. Jeśli jednak wylądujesz w szpitalu i będziesz musiał przejść przez komplet badań i zostaniesz poddany leczeniu, może Cię to słono kosztować.

Ile zapłacisz za przykładowe świadczenia medyczne w Czechach?

 • Leczenie stomatologiczne to koszt około 16 zł za pomoc w nagłych przypadkach.
 • Leczenie na SOR-ze to koszt około 16 zł.
 • Leczenie związane z urazem nogi to koszt ponad 8700 zł.
 • Dzień pobytu w szpitalu to koszt około 17 zł.
 • Wizyta w ambulatorium to koszt w okolicach 16 zł.
 • Wydanie leku na receptę to koszt mniej więcej 5 zł za sztukę.

Powyższe kwoty są orientacyjne i nie dotyczą każdego przypadku. Jeśli nie posiadasz EKUZ ani ubezpieczenia turystycznego za każde świadczenie zapłacisz osobno. Jeżeli zostaniesz poddany poważnemu leczeniu, opłaty mogą być sporo wyższe i sięgać nawet kilku tysięcy złotych, jak w przypadku ceny podanej za rekonwalescencję związaną z urazem nogi.

Jaki jest koszt ubezpieczenia turystycznego do Czech?

Cena ubezpieczenia na wyjazd zależy od kierunku, celu i długości pobytu oraz zakresu ochrony. To, ile będziesz musiał zapłacić za polisę, zależy także od tego, czy chorujesz przewlekle. Ceny wahają się zwykle w granicach kilku lub kilkunastu złotych za dzień ochrony.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Czech

Koszt ubezpieczenia turystycznego sprawdzimy na przykładzie 41-letniego Roberta, który szuka ochrony na 7-dniowy pobyt w Czechach. Planuje wypoczynek i zwiedzanie. Nie choruje przewlekle. Interesuje go ochrona kosztów leczenia, NNW oraz OC.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
mtu24.plkoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
37 zł
Proamakoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
49 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
52 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
62,27 zł
UNIQAkoszty leczenia: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
71,40 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [grudzień 2023]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pobyt i ceny w Czechach

Jakie atrakcje turystyczne oferują Czechy?
Czy w Czechach jest drożej niż w Polsce?
Ile kosztuje opieka medyczna w Czechach?
PODSUMOWANIE
 • Granicę Czech możesz przekroczyć po okazaniu paszportu, paszportu tymczasowego lub dowodu osobistego.
 • Za większość atrakcji turystycznych w Czechach zapłacisz nie więcej niż 100 zł za osobę. Np. zwiedzanie Zamku Praskiego to koszt w granicach 80 zł, bilet do Muzeum Sztuki Iluzji to opłata w kwocie około 60 zł, a wejściówka do Skalnego Miasta to koszt około 30 zł.
 • Za pobyt w czeskim hotelu zapłacisz średnio 300–500 zł za dobę.
 • Podczas pobytu w Czechach możesz korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
 • Jeśli kupisz dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, będziesz mógł korzystać z prywatnej opieki medycznej. Towarzystwo zapewni Ci także transport medyczny do Polski i pokryje koszty górskiej akcji ratowniczej.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!