Chiny a koronawirus – sytuacja epidemiczna, warunki wjazdu, restrykcje i koszt ubezpieczenia turystycznego!

Wjazd do Chin wymaga wykonania testów na COVID-19 przed wylotem oraz po wylądowaniu. Po przybyciu na miejsce podróżnych czeka obowiązkowa kwarantanna, która może być wydłużona ze względu na pozytywny wynik testu oraz wyjazd do innej prowincji. Sprawdź, jak wyglądają obowiązki turysty wybierającego się do Chin w czasach COVID-19!

Sytuacja epidemiczna w Chinach – najludniejszy kraj z niewieloma przypadkami COVID-19!

Pandemia COVID-19 zaczęła się w Chinach w 2019 roku. Zgodnie z oficjalnymi statystykami od tego czasu w kraju tym zanotowano 116 tys. przypadków zakażenia, na których skutek zmarły 4636 osób. Pamiętajmy, że w Chinach w przypadku wykrycia przypadków zakażeń wprowadzane są bardzo surowe obostrzenia – np. zamknięcia całych miast.

W ostatnich dniach (artykuł pisany jest 14.03.2022 roku) nastąpił wzrost przypadków zakażenia SARS-CoV-2 – 13 marca było ich 2 142, co jest dużym wzrostem. Przez ostatnie dwa lata odnotowywano kilkadziesiąt przypadków dziennie. 

Czy w Chinach szczepionki są powszechnie przyjmowane? Zdecydowanie tak! Do dzisiaj podano 3 165 486 000 dawek, co pozwoliło na pełne zaszczepienie 1 234 540 000 osób, czyli 88,1% populacji! Dawkę przypominającą przyjęło bagatela ponad 550 mln osób (prawie 40% ludności Chin)!

Ubezpieczenie turystyczne do Chin – bez niego nie wyjeżdżaj!

Podróżni wybierający się do Chin koniecznie powinni wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jest to kraj, w którym podróżny na pewno będzie musiał odbyć kwarantannę na swój koszt. Część ubezpieczycieli oprócz kosztów leczenia, pokrywa także wydatki związane z przedłużonym pobytem w wyniku izolacji/kwarantanny, dlatego przed wyborem ubezpieczenia turystyczne zapoznaj się z OWU – w poradniku https://mubi.pl/poradniki/koronawirus-a-ubezpieczenie-narciarskie/ znajdziesz przykłady ubezpieczycili, którzy oferują taką ochronę.

Sprawdźmy ceny ubezpieczenia turystycznego do Chin dla jednej dorosłej osoby, która w Państwie Środka zamierza spędzić 7 dni na zwiedzaniu.

FirmaWarunki ubezpieczeniaZakres ochrony COVID-19Cena polisy
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 1000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
Zachorowanie, Izolacja53 zł
ProamaKoszty leczenia: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
Zachorowanie, Izolacja59 zł
GeneraliKoszty leczenia: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
Zachorowanie, Izolacja68 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Assistance.
Zachorowanie, Izolacja, Kwarantanna85 zł
GeneraliKoszty leczenia: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC prywatne: 200 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Assistance,
Klauzula alkoholowa,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
Zachorowanie, Izolacja97 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 40 000 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC prywatne: 1 500 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 63000 zł,
Assistance,
Ruchomości domowe: 25 000 zł.
Zachorowanie, Izolacja, Kwarantanna158 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (06.07.2022)

Pod uwagę zostały wzięte najdroższe warianty ubezpieczeń, ponieważ w przypadku wyjazdu do tak odległego kraju, w którym ochronę zapewnia tylko polisa turystyczna (EKUZ oczywiście nie działa) zalecane są wyższe sumy ubezpieczenia, co przekłada się na niewielki wzrost skałek.

Znacznie bardziej zauważalny jest wzrost cen w przypadku zwiększenia liczby osób ubezpieczonych. Sprawdźmy ceny tych samych polis, które umieściliśmy w poprzednim zestawieniu, ale dla dwojga, trojga i czworga podróżnych.

FirmaCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 3 osóbCena polisy dla 4 osób
Generali106 zł160 zł213 zł
Proama118 zł178 zł237 zł
Generali137 zł206 zł274 zł
AXA Partners170 zł255 zł340 zł
Generali194 zł292 zł389 zł
AXA Partners316 zł474 zł632 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (06.07.2022)

Wjazd do Chin – testy i kwarantanna dla wszystkich przyjezdnych!

W przeciwieństwie do wielu innych krajów obostrzenia związane z wjazdem do Chin osób zaszczepionych i niezaszczepionych nie różnią się prawie wcale od siebie. Dlatego w tym artykule nie będziemy porównywać przepisów dla poszczególnych grup podróżnych, jak to zrobiliśmy choćby w poradniku Wielka Brytania a koronawirus

UWAGA!

Wszystkie osoby zaszczepiono wjeżdżające do Chin muszą wykonać testy na COVID-19, a także odbyć kwarantannę po przyjeździe!

Przed wylotem w Polsce

Osoby zaszczepione mają jedno ułatwienie w porównaniu z tymi niezaszczepionymi lub zaszczepionymi jedną dawką z dwóch wymaganych. Podróżujący z Polski do Chin mają obowiązek w kraju:

 • wykonać do dwóch dni przed wylotem dwa testy na COVID-19 metodą RT-PCR w dwóch różnych laboratoriach wyznaczonych przez Ambasadę Chin – aby wyjazd był możliwy, testy muszą mieć wynik negatywny,
 • osoby niezaszczepione muszą dodatkowo wykonać test krwi IgM na obecność SARS-CoV-2, 
 • uzyskać w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie “zielony kod zdrowia” (Green Health QR Code) – szczegóły na stronie placówki chińskiej,

na 24 godziny przed wylotem wypełnić celną deklarację zdrowia, a także otrzymać kod QR (Customs Health Declaration QR Code) –  https://health.customsapp.com

Po przylocie do Chin

Po przylocie do Chin zasady testowania będą się różnić w zależności od miejsca przylotu. Szczegółowa kontrola na obecność COVID-19 polega na wykonaniu:

 • testów PCR z nosa i gardła,
 • testów na obecność przeciwciał we krwi żylnej IgM i IgG,
 • wymazu z odbytu (nie zawsze).

Część powyższych badań odbywa się od razu na lotnisku po przylocie, a inne w miejscu odbywania kwarantanny, która trwa od 14 do 21 dni w wyznaczonej lokalizacji – podróżny nie wybiera miejsca izolacji. Dodatkowo w różnych regionach Chin nakłada się dodatkową kwarantannę trwającą od 7 do 14 dni. 

UWAGA!

Osoby, u których stwierdzi się obecność koronawirusa, wysyłane są na izolacje w warunkach szpitalnych na koszt własny, a potem czeka ich kolejna obowiązkowa kwarantanna od 14 do 21 dni. Aby zakończyć izolację, trzeba otrzymać kilka negatywnych testów PCR oraz IgM. W sumie z dodatkowymi regionalnymi obostrzeniami na kwarantannie można spędzić nawet 2 lub 3 miesiące!

Jeśli nie jesteś pewny wyniku testu na COVID-19 nie wybieraj się do Chin, bo cały pobyt możesz spędzić w izolacji. Dodatkowo przed wylotem dokładnie zapoznaj się z regulacjami dotyczącymi kwarantanny w regionie Chin, do którego się wybierasz. 

Ozdrowieńcy

Za ozdrowieńców uznaje się osoby, które przeszły COVID-19 lub miały pozytywny wynik testu na przeciwciała IgM bądź IgG, lecz nie był on związany ze szczepieniem. Ozdrowieńcy mogą uzyskać tak zwany “zielony kod zdrowia”, jeśli:  

 • przejdą wstępną weryfikację w Ambasadzie Chin w Warszawie – trzeba wysłać kserokopię paszportu lub dokumentu podróży, opis przebiegu zakażenia, zaświadczenie lekarskie z badaniem płuc (TK bądź RTG płuc), 2 negatywne testy PCR,
 • przeprowadzą samoobserwację trwającą 14 dni przed wylotem,
 • wykonają wymagane testy.

Obostrzenia i restrykcje w Chinach – wiele ograniczeń!

W Chinach stosuje się różnego rodzaju obostrzenia nawet w przypadku stwierdzenia niewielu przypadków zakażenia COVID-19. Najczęściej restrykcje dotyczą:

 • braku możliwości opuszczania miejsca zamieszkania w przypadku pojawienia się ogniska COVID-19,
 • obowiązkowych testów podczas podróży między prowincjami,
 • ograniczenia możliwości przyjmowania gości, limitowana ilość wyjść z miejsca zamieszkania,
 • kontroli temperatury ciała w miejscach publicznych,
 • obowiązek noszenia maseczek,
 • ograniczenia w dostępie do służby zdrowia czy hoteli,
 • obowiązku używania chińskich aplikacji wykorzystujących kod QR i geolokalizację,
 • zakazów dla osób niezaszczepionych.

Pamiętajmy, że w razie wykrycia ogniska COVID-19 zamykane są całe miasta, przeprowadzane masowe testy na obecność wirusa oraz obowiązkowe kwarantanny.

UWAGA!

Ze względu na wykrycie 12 przypadków zakażenia COVID-19 na pokładzie samolotu LOT z Warszawy do Tiencin władze chińskie wprowadziły zakaz lotów polskiej firmy do Chin w okresie od 18 kwietnia do 15 maja 2022 roku!

Szczególne obostrzenia dotyczą Pekinu, czyli stolicy Chińskiej Republiki Ludowej. Od 17 listopada 2021 roku obowiązują bardzo surowe restrykcje polegające na zakazie wjazdy do tego miasta z regionów, gdzie w ciągu ostatnich 2 tygodni stwierdzono choćby jeden przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Podróżni wybierający się do Pekinu muszą także posiadać negatywny wynik testy wykonany do 2 dni wstecz, a cudzoziemcy mają ograniczony dostęp do hoteli.

Powrót z CHRL do Polski – jakie zasady?

Osoby powracające do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen muszą wykonać obowiązkowy test na COVID-19 – należy go wykonać maksymalnie na 24 godziny przed przylotem. Podróżny uniknie kwarantanny, jeśli wynik testu PCR lub antygenowego będzie negatywny oraz spełni jeden z poniższych warunków:

 • będzie w pełni zaszczepiony i może to udokumentować,
 • posiada zaświadczenie o przebyciu COVID-19 w ostatnim półroczu,
 • należy do grupy, która jest zwolniona z tego obowiązku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2022 roku.

Osoby przekraczające polską granicę samolotem muszę wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego (KLP)

PODSUMOWANIE
 • W Chinach wykryto do tej pory 116 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
 • Ponad 88% społeczeństwa chińskiego jest zaszczepiona.
 • Bez względu na status podróżnego (zaszczepiony, niezaszczepiony, ozdrowieniec) będzie on musiał przejść wiele testów na COVID-19, a także odbyć kwarantannę.
 • W Chinach panują rygorystyczne obostrzenia związane z COVID-19.
 • Koniecznie przed wyjazdem do Chin trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Chiny a koronawirusa

Czy jako zaszczepiona będę musiała robić testy przed wylotem do Chin?

Tak. Każdy podróżny, który wybiera się do Chin, musi na 48 godzin przed wylotem wykonać dwa testy na COVID-19 metodą molekularną (RT-PCR). Muszą one mieć wynik negatywny. Natomiast osoby zaszczepiony nie muszą robić testy na przeciwciała SAR-CoV-2 typu IgM.

Czy w Chinach dalej obowiązują restrykcje związane z COVID-19?

Tak. Jednocześnie mogą zostać wprowadzone dodatkowe, jeśli w danym mieście pojawi się ognisko koronawirusa. W takiej sytuacji miasto może zostać zamknięte, wprowadza się zakaz jego opuszczania, a wszyscy mieszkańcy poddawani są testom. Obostrzenia zależą od regionów, więc warto się z nimi zapoznać przed podróżą.

Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chiny
 • http://pl.china-embassy.org/pol/lqfw/
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!