Ubezpieczenie do Chorwacji
Krótka podróż, różnorodność miejscowej przyrody, wyjątkowa architektura – to kilka powodów, dla których polscy turyści wybierają Chorwację jako cel swojej wakacyjnej podróży. Każda część kraju ma swój urok i w każdej znajdziesz coś dla siebie. Największym powodzeniem cieszą się jednak nadmorskie kurorty i chorwackie wyspy.
W tym artykule przeczytasz:
TOP 15 atrakcji turystycznych w Chorwacji
Chorwacja to od wielu lat jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków, czemu trudno się dziwić, bo przebywając tam, absolutnie nie można się nudzić. Kraj ten oferuje przyjezdnym tyle atrakcji turystycznych, że nie sposób skorzystać z nich wszystkich w ciągu tygodnia czy nawet dwóch tygodni pobytu. Do Twojej dyspozycji jest bujna, urozmaicona przyroda, którą można podziwiać godzinami, tętniące życiem miasteczka, zabytkowe obiekty, w których da się wyczuć wieloletnią historię, a do tego przepyszna kuchnia i bogata kultura Chorwatów.
Dubrownik
Zwane Perłą Adriatyku miasto na południu Chorwacji, słynące z pięknej starówki i licznych zabytków, ale też z faktu, że kręcono tutaj m.in. “Grę o tron”. Dubrownik otaczają znane każdemu turyście mury obronne, którymi można się przespacerować, a w samym mieście znajdziemy choćby imponującą katedrę Wniebowstąpienia NMP, Pałac Rektorów, Wielką Fontannę Onufrego czy stary port. Wszystko można też podziwiać z perspektywy wzgórza Srd lub wyspy Lokrum.
Split
Drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, które turystom znane jest głównie z ogromnego Pałacu Dioklecjana, na którego ruinach powstała cała dzisiejsza starówka i ciągnącej się wzdłuż starego miasta nadmorskiej promenady Riva. Warto też zwiedzić Perystyl i katedrę św. Dujmy, zejść do podziemi pałacu czy zagubić się w wąskich uliczkach miasta.
Plitwickie Jeziora
Mimo że położone w oddalonym od wybrzeża parku narodowym, Plitwickie Jeziora należą do najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Chorwacji. Zachwycający kompleks jezior, kaskad i wodospadów, otoczony przez zarośnięte lasem wzgórza i połączony drewnianymi kładkami, zrobi wrażenie na każdym odwiedzającym. Najwyższy z tutejszych wodospadów ma aż 78 m wysokości!
Hvar
Najbardziej znana chorwacka wyspa położona u południowego wybrzeża kraju, słynąca z pachnących pól lawendy i rajskich plaż. Niemal każdy jej zakątek urzeka pięknem, a odwiedzający nie mogą wyjść z zachwytu zarówno nad jej walorami przyrodniczymi, jak i zabytkami choćby w mieście Hvar czy Starym Gradzie.
Zadar
Znajdujące się w północnej Dalmacji miasto, którego najważniejsze zabytki koncentrują się wokół położonej na półwyspie i otoczonej murami starówki. Można tam zobaczyć m.in. Narodni trg, kościół św. Donata, katedrę św. Anastazji, Plac Pięciu Studni i nadmorską promenadę z morskimi organami.
Pula
Największe miasto regionu Istrii na północy Chorwacji, leżące na samym czubku tamtejszego półwyspu. Jego wizytówką jest pochodzący z czasów Cesarstwa Rzymskiego amfiteatr, a ponadto można zobaczyć m.in. Forum, świątynię Augusta, łuk Sergiusza czy tunele, które zbudowano pod miastem podczas I wojny światowej.
Park Narodowy Krka
Obejmujący przełom rzek Krka i Čikola park znajdujący się na północ od Šibenika. Nieco podobny do Plitwickich Jezior, także urzeka malowniczymi leśnymi szlakami wytyczonymi pomiędzy wodospadami (najsłynniejsze to Skradinski Buk i Roški Slap) oraz jeziorami, w których w tym przypadku można nawet zażyć orzeźwiającej kąpieli. Dodatkową atrakcję stanowi wyspa Visovac z franciszkańskim klasztorem.
Rovinj
Chorwackie Saint-Tropez położone na półwyspie Istria na północy kraju. Ta w rzeczywistości niewielka rybacka miejscowość urzeka piękną architekturą i pozwala poczuć klimat prawdziwego lokalnego życia. Większość atrakcji znajduje się w pobliżu starego miasta, w którym wąskie uliczki przeplatają kolorowe kamienice. Odwiedzić tam można m.in. katedrę św. Eufemii i miejscowy targ.
Korčula
Wyspa położona w pobliżu Hvaru, która idealnie nadaje się na miejsce spokojnego wypoczynku. Znajdziemy tam malownicze krajobrazy, bujną przyrodę, piękne miasteczka i sporo zabytków. Korčula słynie również z tego, że podobno urodził się tutaj Marco Polo.
Trogir
Położona w niedalekim sąsiedztwie Splitu miejscowość, która zachwyci zwłaszcza miłośników doskonale zachowanej historycznej zabudowy. Korzenie Trogiru sięgają 380 roku p.n.e., a dziś o bogactwie tej historii świadczą m.in. wpisana na listę UNESCO starówka, portowa promenada, katedra św. Wawrzyńca, pałac Cipiko czy twierdza Kamerlengo.
Zagrzeb
Opuszczamy wybrzeże, aby udać się na północ kraju, gdzie znajduje się jego stolica. Często pomijany przez zmierzających na południe turystów Zagrzeb zasługuje, żeby poświęcić mu trochę czasu za sprawą licznych zabytków, muzeów i innych atrakcji. Zobaczyć tam można choćby główny plac Trg bana Jelačića, potężną katedrę Wniebowzięcia NMP, cerkiew św. Marka czy Muzeum Sztuki Naiwnej.
Šibenik
Wracamy na wybrzeże, a konkretnie do znajdującego się u ujścia rzeki Krka do Adriatyku miasta Šibenik. Samo położenie na wzgórzu nad brzegiem morza robi ogromne wrażenie, ale turyści przyjeżdżają tu głównie, żeby zobaczyć piękną starówkę z wpisaną na listę UNESCO katedrą św. Jakuba, a także m.in. klasztor św. Wawrzyńca, twierdzę św. Michała, kręte uliczki, urocze zakątki i niewielkie kościółki.
Park Narodowy Mljet
Znajdujący się w zachodniej części wyspy o tej samej nazwie, położonej u południowych wybrzeży kraju. Gęsto porośnięty roślinnością park obejmuje dwa połączone kanałem słone jeziora, wysepkę św. Marii z opactwem benedyktyńskim, a także możliwość aktywnego wypoczynku na rowerze lub kajaku.
Ston
Niewielkie miasteczko położone przy wjeździe na półwysep Peljesac, które słynie przede wszystkim z najdłuższych w Europie murów obronnych. Do tego dochodzi niewielka starówka oraz najstarsza na kontynencie solana.
Park Narodowy Paklenica
Położony w górach Welebit w północnej Dalmacji obejmuje w głównej mierze kaniony Mala i Velika Paklenica, które nadają się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla wspinaczy. Można też wdrapać się na najwyższy szczyt (Vaganski vrh – 1757 m n.p.m.) i zejść do jaskini Manita peć.
- Dostaniesz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Twój bagaż albo sprzęt sportowy z pokoju hotelowego. W Chorwacji hotele nie ponoszą odpowiedzialności za pozostawione w nim rzeczy.
- Będziesz mógł liczyć na wsparcie ubezpieczyciela i skorzystać z prywatnej opieki medycznej, jeśli doznasz urazu podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka, np. raftingu czy canyoningu. Pamiętaj o wykupieniu odpowiedniego rozszerzenia dla uprawiających sport.
- Otrzymasz zadośćuczynienie w ramach NNW, jeśli podczas pobytu doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Jak bawić się w Chorwacji?
Miłośnicy spędzania czasu na dyskotekach, wieczorów przy drinku i tańców znajdą coś dla siebie przede wszystkim w Splicie i Zagrzebiu, gdzie nie brakuje klubów. Okazja do imprezowania znajdzie się także nad Zatoką Kvarnerską, na wyspie Brac, ale także w Zadarze i Dubrowniku.
Każde chorwackie miasto może pochwalić się dzielnicami czy ulicami typowo handlowymi. Fani zakupów mogą tam znaleźć dla siebie oryginalne pamiątki, np. w postaci odzieży od znanych tam projektantów, ale także typowo chorwackie suweniry, jak m.in. wyroby z lawendy, tradycyjne koronki czy ręcznie robioną biżuterię. Więcej o pamiątkach z wakacji w Chorwacji przeczytasz tutaj.
W Chorwacji coś dla siebie znajdą także najmłodsi i ich rodzice. Niezapomnianych wrażeń dostarczą aquaparki i parki rozrywki. Warto odwiedzić m.in. Istralandię na północy kraju, którą wymieniliśmy wśród najlepszych parków wodnych w Europie, ale także Aquapark Dalmatia w Szybeniku czy Dinopark Funtana nieopodal Rovinj.
Poznaj kulturę Chorwacji!
Chorwacja oferuje turystom obcowanie z jej kulturą właściwie o każdej porze roku. Wszystko dzięki licznym festiwalom filmowym, muzycznym i folklorystycznym, które odbywają się w różnych miastach. Wyjątkowo hucznie Chorwaci obchodzą także karnawał. Na jakie wydarzenia powinieneś zwrócić uwagę?
- Złote Struny Slawonii w miejscowości Požega,
- Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zagrzebiu,
- Letnie Festiwale w Splicie i Dubrowniku,
- Ultra Europe w Splicie,
- Hideout Festival na wyspie Pag,
- Festiwal Pełni Księżyca w Zadarze,
- Pula Film Festival,
- Festiwal filmowy Cinehill,
- Makarskie Lato Kulturalne,
- Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy w Szybeniku.
Oprócz festiwali i wydarzeń dobrą okazją do poznania tamtejszej kultury jest wizyta w operze lub teatrze, np. w Chorwackim Teatrze Narodowym w Zagrzebiu.
Chorwacja od kuchni
Chorwacka kuchnia to przede wszystkim gęste i treściwe zupy, smakowite (nie tylko mięsne) gulasze, a także ryby i owoce morza. Przebywając w Chorwacji, koniecznie trzeba zatem spróbować m.in.:
- fasolowego gulaszu,
- maneštry, czyli gęstej, warzywnej zupy,
- grillowanej dorady,
- burka, czyli odpowiednika kebabu, ale zrobionego z ciasta filo, mięsa, białego sera i szpinaku,
- ćevapčići, czyli mięsnych paluchów z grilla.
Chorwaci mają także właściwe dla tamtej części Europy desery. Warto spróbować kremšnity lub baklawy. Do tego idealnie będzie pasowała lampka miejscowego wina lub mocniejszy lokalny trunek – rakija.
Co przywieźć z Chorwacji?
- Suszoną lawendę,
- ser z wyspy Pag,
- konfiturę z fig,
- miód,
- lokalne wino, np. Graševina lub Pošip.
Przed Tobą urlop w Chorwacji? Zobacz, jak się przygotować!
Każdy wyjazd wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez względu na to, który kraj wybrałeś na miejsce swojego wypoczynku, powinieneś zorientować się, jakie rzeczy mogą być Ci potrzebne na miejscu, kiedy najlepiej zaplanować urlop, gdzie nocować i które dokumenty są wymagane, żeby przekroczyć granicę.
To Ci się przyda
Chorwacja jest idealnym krajem dla miłośników plażowania, kąpieli morskich i nurkowania. Tamtejsze plaże to jednak zwykle plaże kamieniste, podobnie jak dno morskie. Na takim podłożu nietrudno o rozcięcie czy skręcenie stopy. Poza tym występuje tam sporo jeżowców. Pamiętaj zatem, żeby nie chodzić na boso, a zainwestować w specjalne buty, które ochronią Twoje stopy, gdy będziesz spacerował po plaży lub postanowisz wejść do wody.
Długotrwałe przebywanie na słońcu, czy to podczas spędzania czasu na plaży, czy podczas zwiedzania, może niekorzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i zdrowie. Tak jak w przypadku podróży do innych ciepłych krajów, również w Chorwacji podstawą jest nakrycie głowy i krem z filtrem UV, który powinieneś nakładać kilka razy w ciągu dnia. Zwłaszcza, jeśli pływasz w morzu lub basenie. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu i unikaniu przebywania na słońcu w godzinach jego największej aktywności.
Czerwiec, lipiec i sierpień idealne na urlop w Chorwacji!
Chorwacja to jeden z tych krajów, które są niezbyt oddalone od Polski, a jednocześnie gwarantują udany urlop, jeśli zależy Ci na pewnej pogodzie, która pozwoli swobodnie wybierać formę spędzania wolnego czasu. W tym również do woli korzystać z uroków tamtejszych plaż. W szczycie sezonu, tj. między czerwcem a sierpniem, temperatury potrafią sięgać niemal 30°C. Jeśli lubisz zażywać morskich kąpieli, uprawiać sporty wodne lub opalać się, powinieneś wybrać się na urlop właśnie w którymś z letnich miesięcy.
Nieco chłodniej, bo średnio do 20-25°C jest w kwietniu, maju, wrześniu i październiku. Jeśli takie temperatury Ci wystarczą, również wówczas możesz miło spędzić czas w Chorwacji. Na pewno dużo przyjemniejsze będzie wówczas zwiedzanie – ze względu na mniej męczącą pogodę i mniejszą liczbę turystów.
Tygodniowy nocleg w Chorwacji dla 2 osób nawet poniżej 800 zł!
Ceny noclegów w chorwackich hotelach są bardzo zróżnicowane. Jednym z czynników, który może mieć wpływ na koszty zakwaterowania, jest rejon, w którym postanowisz się zatrzymać. Nadmorskie kurorty mogą oferować pobyt za nieco większe pieniądze niż miasta w głębi kraju. Nie jest to jednak reguła.
Sprawdź najtańsze oferty 7-dniowego pobytu w 3-gwiazdkowym hotelu lub apartamencie o podobnym standardzie dla dwóch osób, które planują swój urlop w Chorwacji w październiku.
- Wyspa Hvar – 770 zł,
- Wyspa Korcula – 739 zł,
- Szybenik – 741 zł,
- Gradac – 975 zł,
- Wyspa Krk – 770 zł,
- Pula – 898 zł,
- Karlovac – 924 zł,
- Makarska – 795 zł,
- Trogir – 641 zł,
- Zagrzeb – 1026 zł,
- Brela – 1026 zł,
- Rovinj – 1154 zł,
- Split – 1000 zł,
- Zadar – 889 zł,
- Dubrownik – 936 zł.*
*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie (wrzesień 2024).
Dokumentu tożsamości już nie trzeba okazywać na chorwackiej granicy, ale trzeba mieć go przy sobie
Żeby dostać się do Chorwacji, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport (ważne przynajmniej przez 90 dni od wjazdu do kraju). Z racji tego, że Chorwacja należy do strefy Schengen, nie musisz przejmować się wjazdem do tego kraju – na granicy nie czekają Cię kontrole.
Warto jednak pamiętać, że każde dziecko, które nie podróżuje pod opieką rodzica lub prawnego opiekuna, powinno posiadać pełnomocnictwo wystawione przez nich dla osoby, która w Chorwacji będzie sprawowała opiekę nad nieletnim. Dokument powinien zostać sporządzony w języku angielskim lub chorwackim.
O zabraniu dodatkowych dokumentów muszą pamiętać kierowcy, którzy wybierają się na wakacje samochodem. Nie powinni poruszać się autem po chorwackich drogach bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. Oprócz tego zalecane jest posiadanie ubezpieczenia AC i assistance.
Karta EKUZ czy ubezpieczenie od kosztów leczenia? Jak zapewnić sobie dostęp do opieki medycznej w Chorwacji?
Nawet podczas wakacji za granicą stan Twojego zdrowia może ulec pogorszeniu. Przyczyny mogą być różne: od zatrucia czy zwykłego przeziębienia, o które nietrudno nawet w środku lata, przez urazy powstałe w wyniku uprawiania sportu, po uszkodzenie ciała w wypadku samochodowym. W każdej z tych oraz w wielu innych sytuacjach warto mieć dostęp do miejscowej opieki zdrowotnej. Jak go sobie zapewnić?
Po pierwsze, karta EKUZ
W nagłych przypadkach, jak urazy czy przeziębienie, możesz skorzystać z pomocy chorwackiej publicznej służby zdrowia na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Posiadanie tego dokumentu uprawni Cię do otrzymania niezbędnej pomocy, a także zmniejszy koszty związane z leczeniem w chorwackich przychodniach, choć nie zlikwiduje ich w stu procentach. Jeśli przedstawisz EKUZ w placówce, do której udałeś się po pomoc, nadal będziesz musiał zapłacić za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu około 6 zł, a w przypadku leczenia szpitalnego pokryjesz 20% kosztów, ale nie więcej niż 1135 zł.
Po drugie, ubezpieczenie od kosztów leczenia
Może się okazać, że skorzystanie z publicznej opieki zdrowotnej będzie niemożliwe (np. ze względu na oddalony od miejsca pobytu szpital). Co wtedy? Alternatywą jest oczywiście udanie się do prywatnego gabinetu lekarskiego. Tego typu wizyt NFZ jednak nie refunduje nawet posiadaczom karty EKUZ. Czy w takiej sytuacji będziesz skazany na zapłacenie za pomoc z własnej kieszeni? Pamiętaj, że jednorazowa wizyta lekarska może Cię kosztować w Chorwacji od 90 zł do 135 zł, a hospitalizacja nawet ponad 220 zł za dobę.
Uniknięcie takich kosztów jest jednak możliwe. Jeśli przed wyjazdem wykupisz polisę dla podróżnych z ubezpieczeniem kosztów leczenia, będziesz mógł liczyć na pomoc swojego ubezpieczyciela. To on zapłaci za wizytę, potrzebne badania, pobyt w szpitalu, a nawet za transport medyczny, który nie jest zapewniony osobom posiadającym EKUZ. Jedyne ograniczenie będzie wówczas stanowić suma ubezpieczenia, którą możesz wybrać przy kupnie polisy.
Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?
Wspomniane wyżej ubezpieczenie kosztów leczenia to tylko jeden z elementów polisy, które znajdują się w każdym ubezpieczeniu turystycznym. Jakiego rodzaju ochronę przewiduje się dla wyjeżdżających za granicę?
- Ubezpieczenie kosztów leczenia – pokrywa wydatki związane z leczeniem za granicą, m.in. koszty wizyt lekarskich, badań, operacji, zabiegów, hospitalizacji itp.
- Ubezpieczenie NNW podróżne – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje wypłatę świadczeń w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego.
- Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – dzięki niemu odszkodowanie otrzyma osoba trzecia, której ubezpieczony wyrządzi szkodę rzeczową lub osobową.
- Assistance – zapewnia pomoc w różnego rodzaju sytuacjach, m.in. organizację transportu i pobytu osoby bliskiej w razie Twojego wypadku, opiekę nad dziećmi, pomoc prawną i tłumacza itp.
Wymienione składniki polisy turystycznej znajdują się w niej najczęściej, ale to nie musi być wszystko. Oferty ubezpieczycieli różnią się od siebie i każda firma może je kształtować w dowolny sposób, zapewniając swoim klientom nieco inne usługi. Ponadto sam ubezpieczony może wybrać, jakie elementy ochrony go interesują i dopasować w ten sposób ochronę do swoich potrzeb, np. rozszerzając ją o ryzyko uprawiania sportów ekstremalnych czy pracy fizycznej.
W tabeli przedstawiamy zestawienie propozycji kilku towarzystw ubezpieczeniowych wraz z sumami ubezpieczeń na tygodniowy pobyt w Chorwacji dla jednej dorosłej osoby.
Firma ubezpieczeniowa | Cena ubezpieczenia | Zakres ubezpieczenia | Dodatkowo w cenie polisy |
---|---|---|---|
mtu24.pl | 22 zł | KL – 80 000 zł, OC – 50 000 zł | OC sportowe – 50 000 zł, ubezpieczenie sportowe, klauzula alkoholowa |
UNIQA | 32,34 zł | KL – 250 000 zł, NNW – 30 000 zł, Bagaż – 2000 zł | Ubezpieczenie sportowe, klauzula alkoholowa |
You Can Drive | 35 zł | KL – 100 000 zł, NNW – 10 000 zł, OC – 50 000 zł | OC sportowe – 50 000 zł, ubezpieczenie sportowe, klauzula alkoholowa |
Proama | 37 zł | KL – 200 000 zł, NNW – 10 000 zł, OC – 50 000 zł | Ubezpieczenie sportowe, klauzula alkoholowa, ubezpieczenie ruchomości domowych – 5000 zł |
Wiener | 36 zł | KL – 171 012 zł, NNW – 10 000 zł, OC – 106 882 zł | OC sportowe – 106 882 zł, ubezpieczenie sportowe, klauzula alkoholowa |
Generali | 44 zł | KL – 300 000 zł, NNW – 15 000 zł, OC – 50 000 zł | Ubezpieczenie sportowe, klauzula alkoholowa, ubezpieczenie ruchomości domowych – 5000 zł |
SIGNAL IDUNA | 48,19 zł | KL – 171 012 zł, NNW – 15 000 zł, OC – 128 258 zł, Bagaż – 1000 zł | OC sportowe – 64 129 zł, sprzęt sportowy – 1000 zł, ubezpieczenie sportowe, klauzula alkoholowa |
AXA Partners | 64,12 zł | KL – 600 00 zł, NNW – 50 000 zł, OC – 250 000 zł, Bagaż – 3000 zł | OC sportowe – 250 000 zł, sprzęt sportowy – 1500 zł, ubezpieczenie sportowe, klauzula alkoholowa |
Planując wyjazd do Chorwacji z bliskimi (z osobą towarzysząca lub rodziną), pamiętaj, że składka ubezpieczeniowa może wzrosnąć. Prawdopodobnie będzie to podwojenie ceny polisy, jaka obowiązują dla jednego turysty. Sprawdźmy, czy we wszystkich ubezpieczalniach tak jest. Na potrzeby kalkulacji założymy, że wyjazd do Chorwacji potrwa 8 dni. Warunki ubezpieczenia w poszczególnych firmach pozostały bez zmian.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Cena polisy dla singla | Cena polisy dla pary | Cena polisy dla rodziny* |
---|---|---|---|
mtu24.pl | 25 zł | 50 zł | 100 zł |
SIGNAL IDUNA | 28,73 zł | 57,46 zł | 103,42 zł |
Proama | 29 zł | 58 zł | 109 zł |
You Can Drive | 33 zł | – | 156 zł |
UNIQA | 36,96 zł | 73,92 zł | 133,06 zł |
AXA Partners | 37,36 zł | 74,72 zł | 124,48 zł |
Wiener | 41 zł | 82 zł | – |
Generali | 51 zł | 102 zł | 193 zł |
Ile pieniędzy przygotować na wakacje w Chorwacji? Przykładowe ceny niektórych produktów i usług
- Benzyna (litr) – 6,22 zł*,
- diesel (litr) – 5,87 zł*,
- herbata – od około 12 zł,
- cappuccino – od około 15 zł,
- wódka (0,7 l) – od około 80 zł,
- piwo – od około 12 zł,
- sałatka – od około 40 zł,
- pizza – od około 40 zł,
- makaron z owocami morza – około 65 zł,
- zwiedzanie Jezior Plitwickich – do 170 zł.
*ceny za portalem e-petrol.pl (aktualizacja: 11.09.2024)
COVID-19 w Chorwacji
Obywatele Polski mogą wjechać na teren Chorwacji bez konieczności przedkładania dodatkowych dokumentów. Na chwilę obecną (tj. na dzień 17.09.2024 roku) nie jest potrzebne zaświadczenie o przyjęciu szczepienia na COVID-19, wykonywanie testów przed wyjazdem i po przyjeździe do Chorwacji, nie trzeba też poddawać się kwarantannie wjazdowej ani wypełniać formularza lokalizacyjnego.
Pamiętaj, aby przed wyjazdem sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19!
Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Chorwacji można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- Temperatury w Chorwacji w miesiącach letnich przekraczają 30°C. Nieco chłodniej, bo w granicach 20-25°C jest w kwietniu, maju, wrześniu i październiku.
- Aby wjechać na teren Chorwacji, od 1 stycznia 2023 roku nie trzeba przechodzić kontroli granicznej.
- Wybierając się do Chorwacji samochodem, nie potrzebujesz Zielonej Karty, ale mogą się przydać dodatkowe ubezpieczenia AC, assistance czy NNW.
- Aby zapewnić sobie darmową opieką zdrowotną w Chorwacji, potrzebujesz karty EKUZ i ubezpieczenia turystycznego.
- Do najbardziej znanych chorwackich zabytków należą m.in. mury Dubrownika i Pałac Dioklecjana w Splicie.
- Miłośnicy przyrody powinni wybrać się nad Jeziora Plitwickie i do Parku Narodowego Paklenica.
- Do specjałów chorwackiej kuchni należą m.in. maneštra i ćevapčići.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w Chorwacji
Chorwacja to kraj oferujący mnóstwo atrakcji turystycznych. Odwiedzający najczęściej wybierają dalmackie wybrzeże z m.in. Dubrownikiem, Splitem wyspą Hvar czy Šibenikiem, a także położoną na północy Istrię z Pulą i Rovinjem. Wartych odwiedzenia miejsc jest jednak znacznie więcej, także w głębi lądu. Koniecznie zobaczyć trzeba m.in. Parki Narodowe Krka i Plitwickie Jeziora, z kolei miłośników górskich wędrówek przyciągnie Paklenica.
Chorwacja z pewnością spełni wszystkie wymagania, jakie możemy mieć wobec wakacyjnej podróży z maluchami. Zaliczają się do nich nie tylko piękne plaże, ale również inne atrakcje przyrodnicze (np. wodospady w parku Krka, przy których można pływać) i nie tylko. Dobrym kierunkiem będzie np. półwysep Istria, gdzie od lat prężnie rozwija się turystyka rodzinna, a do dyspozycji odwiedzających są m.in. aquaparki czy park safari. Z kolei w Dubrowniku można wybrać się choćby do akwarium morskiego, a w położonym niedaleko Splitu mieście Omiš co roku rekonstruowana jest piracka bitwa.
To zależy od Twojego gustu i oczekiwań. Dla jednych będzie to zdecydowanie otoczony murami i bardzo popularny wśród turystów Dubrownik, inni z kolei wskażą bardziej kameralne miejsca jak np. Rovinj na półwyspie Istria czy lawendową wyspę Korčulę. A nie będzie z pewnością brakować głosów, że najładniej wcale nie jest na wybrzeżu, ale w głębi kontynentu, gdzie przyjezdnych zachwycają naturalnym pięknem Parki Narodowe Plitwickich Jezior i Krka ze swoimi cudnymi lasami i jeziorami.
Znów wybór jest bardzo duży. Jeśli mamy kierować się popularnością, zdecydowanie powinniśmy udać się w stronę Dubrownika, Splitu lub Zadaru. Te położone na wybrzeżu miasta łączą niesamowite architektoniczne i geograficzne piękno z atutami historycznymi – wszędzie znajdziemy fantastyczne starówki, promenady i gęste, wąskie uliczki. Szukających czegoś w podobnym klimacie, ale nieco mniej zatłoczonego, mogą zachęcić m.in. Trogir, Šibenik czy położona na półwyspie Istria Pula. A nie można też zapomnieć, że na wybrzeżu się nie kończy i choćby Zagrzeb jest również warty zobaczenia.
Lekkie przewiewne ubranie, strój kąpielowy, nakrycie głowy, krem z filtrem UV oraz okulary przeciwsłoneczne to podstawowe rzeczy, które powinny znaleźć się w bagażu miłośnika i miłośniczki plażowania. Mogą przydać się także specjalne buty do pływania, ponieważ wiele plaż w Chorwacji jest kamienistych. Warto zabrać ze sobą także maskę z rurką do nurkowania, by podziwiać morską florę i faunę Morza Adriatyckiego. Na podróż do Chorwacji wystarczy dowód osobisty. Zmotoryzowani muszą mieć ze sobą komplet dokumentów (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisę OC). Każdy turysta powinien wziąć EKUZ i ubezpieczenie turystyczne.
Dołącz do dyskusji