Ubezpieczenie do Chorwacji

Krótka podróż, różnorodność miejscowej przyrody, wyjątkowa architektura – to kilka powodów, dla których polscy turyści wybierają Chorwację jako cel swojej wakacyjnej podróży. Każda część kraju ma swój urok i w każdej znajdziesz coś dla siebie. Największym powodzeniem cieszą się jednak nadmorskie kurorty i chorwackie wyspy.

COVID-19 w Chorwacji

Obywatele Polski mogą wjechać na teren Chorwacji bez konieczności przedkładania dodatkowych dokumentów. Na chwilę obecną (tj. na dzień 22.09.2022 roku) nie jest potrzebne zaświadczenie o przyjęciu szczepienia na COVID-19, wykonywanie testów przed wyjazdem i po przyjeździe do Chorwacji, nie trzeba też poddawać się kwarantannie wjazdowej ani wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Noszenie maseczek jest obowiązkowe jedynie dla pracowników i pacjentów w systemie ochrony zdrowia oraz przez pracowników instytucji pomocy społecznej. Kwarantanna obowiązuje tylko w przypadku osób zakażonych, nie dotyczy osób mających z nimi kontakt.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Chorwacji można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przed Tobą urlop w Chorwacji? Zobacz, jak się przygotować!

Każdy wyjazd wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez względu na to, który kraj wybrałeś na miejsce swojego wypoczynku, powinieneś zorientować się, jakie rzeczy mogą być Ci potrzebne na miejscu, kiedy najlepiej zaplanować urlop, gdzie nocować i które dokumenty są wymagane, żeby przekroczyć granicę.

To Ci się przyda

Chorwacja jest idealnym krajem dla miłośników plażowania, kąpieli morskich i nurkowania. Tamtejsze plaże to jednak zwykle plaże kamieniste, podobnie jak dno morskie. Na takim podłożu nietrudno o rozcięcie czy skręcenie stopy. Poza tym występuje tam sporo jeżowców. Pamiętaj zatem, żeby nie chodzić na boso, a zainwestować w specjalne buty, które ochronią Twoje stopy, gdy będziesz spacerował po plaży lub postanowisz wejść do wody.

Długotrwałe przebywanie na słońcu, czy to podczas spędzania czasu na plaży, czy podczas zwiedzania, może niekorzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i zdrowie. Tak jak w przypadku podróży do innych ciepłych krajów, również w Chorwacji podstawą jest nakrycie głowy i krem z filtrem UV, który powinieneś nakładać kilka razy w ciągu dnia. Zwłaszcza, jeśli pływasz w morzu lub basenie.

Czerwiec, lipiec i sierpień idealne na urlop w Chorwacji!

Chorwacja to jeden z tych krajów, które są niezbyt oddalone od Polski, a jednocześnie gwarantują udany urlop, jeśli zależy Ci na pewnej pogodzie, która pozwoli swobodnie wybierać formę spędzania wolnego czasu. W tym również do woli korzystać z uroków tamtejszych plaż. W szczycie sezonu, tj. między czerwcem a sierpniem, temperatury potrafią sięgać niemal 30 stopni Celsjusza. Jeśli lubisz zażywać morskich kąpieli, uprawiać sporty wodne lub opalać się, powinieneś wybrać się na urlop właśnie w którymś z letnich miesięcy.

Nieco chłodniej, bo do 20-25 stopni jest w kwietniu, maju, wrześniu i październiku. Jeśli takie temperatury Ci wystarczą, również wówczas możesz miło spędzić czas w Chorwacji. Na pewno dużo przyjemniejsze będzie wówczas zwiedzanie – ze względu na mniej męczącą pogodę i mniejszą liczbę turystów.

Aktualna pogoda w stolicy Chorwacji – Zagrzeb

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Tygodniowy nocleg w Chorwacji już od 458 zł!

Ceny noclegów w chorwackich hotelach są bardzo zróżnicowane. Jednym z czynników, który może mieć wpływ na koszty zakwaterowania, jest rejon, w którym postanowisz się zatrzymać. Nadmorskie kurorty mogą oferować pobyt za nieco większe pieniądze niż miasta w głębi kraju. Nie jest to jednak reguła.

Sprawdź najtańsze oferty 7-dniowego pobytu w 3-gwiazdkowym hotelu lub apartamencie o podobnym standardzie dla jednej osoby, która planuje swój urlop w Chorwacji w drugiej połowie października.

 • Split – 737 zł,
 • Dubrownik – 784 zł,
 • Zadar – 866 zł,
 • Szybenik – 820 zł,
 • Karlovac – 458 zł,
 • Zagrzeb – 781 zł,
 • Pula – 723 zł,
 • Brela – 920 zł,
 • Makarska – 536 zł,
 • Hvar – 971 zł,
 • Korcula – 763 zł,
 • Gradac – 846 zł,
 • Rovinj – 831 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [wrzesień 2022].

Dokument tożsamości trzeba okazać na chorwackiej granicy

Żeby dostać się do Chorwacji, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport (ważne przynajmniej przez 90 dni od wjazdu do kraju). Z racji tego, że Chorwacja nie należy do strefy Schengen, na pewno zostaniesz poproszony o okazanie dokumentu przy wjeździe na terytorium kraju.

Ponadto każde dziecko, które nie podróżuje pod opieką rodzica lub prawnego opiekuna, powinno posiadać pełnomocnictwo wystawione przez nich dla osoby, która w Chorwacji będzie sprawowała opiekę nad nieletnim. Dokument powinien zostać sporządzony w języku angielskim lub chorwackim.

O zabraniu dodatkowych dokumentów muszą pamiętać kierowcy, którzy wybierają się na wakacje samochodem. Nie powinni poruszać się autem po chorwackich drogach bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. Oprócz tego zalecane jest posiadanie ubezpieczenia AC i assistance.

Przeczytaj też: Chorwacja – przewodnik dla kierowców

Karta EKUZ czy ubezpieczenie od kosztów leczenia? Jak zapewnić sobie dostęp do opieki medycznej w Chorwacji?

Nawet podczas wakacji za granicą stan Twojego zdrowia może ulec pogorszeniu. Przyczyny mogą być różne: od zatrucia czy zwykłego przeziębienia, o które nietrudno nawet w środku lata, przez urazy powstałe w wyniku uprawiania sportu, po uszkodzenie ciała w wypadku samochodowym. W każdej z tych oraz w wielu innych sytuacjach warto mieć dostęp do miejscowej opieki zdrowotnej. Jak go sobie zapewnić?

Po pierwsze, karta EKUZ

W nagłych przypadkach, jak urazy czy przeziębienie, możesz skorzystać z pomocy chorwackiej służby zdrowia na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Posiadanie tego dokumentu zwolni z opłat związanych chociażby ze skorzystaniem z wizyty u tamtejszego lekarza lub zmniejszy koszty związane z leczeniem w chorwackich przychodniach. Jeśli przedstawisz EKUZ w placówce, do której udałeś się po pomoc, za za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zapłacisz 10 kun, czyli około 6 zł.

Po drugie, ubezpieczenie od kosztów leczenia

Może się okazać, że skorzystanie z publicznej opieki zdrowotnej będzie niemożliwe (np. ze względu na oddalony od miejsca pobytu szpital). Alternatywą jest oczywiście udanie się do prywatnego gabinetu lekarskiego. Tego typu wizyt NFZ jednak nie refunduje nawet posiadaczom karty EKUZ. Czy w takiej sytuacji będziesz skazany na zapłacenie za pomoc z własnej kieszeni? Jednorazowa wizyta lekarska może Cię kosztować w Chorwacji od 90 zł do 135 zł, a hospitalizacja nawet ponad 220 zł za dobę.

Uniknięcie takich kosztów jest jednak możliwe. Jeśli przed wyjazdem rozszerzysz swoje ubezpieczenie podróżne o ochronę przed kosztami leczenia, będziesz mógł liczyć na pomoc swojego ubezpieczyciela. To on zapłaci za wizytę, potrzebne badania, pobyt w szpitalu, a nawet za transport medyczny, który nie jest zapewniony osobom posiadającym EKUZ.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Wspomniane wyżej ubezpieczenie kosztów leczenia to tylko jeden z elementów polisy, które znajdują się w każdym ubezpieczeniu turystycznym. Jakiego rodzaju ochronę przewiduje się dla wyjeżdżających za granicę?

 1. Ubezpieczenie kosztów leczenia – pokrywa wydatki związane z leczeniem za granicą, m.in. koszty wizyt lekarskich, badań, operacji, zabiegów, hospitalizacji, itp.
 2. Ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje wypłatę świadczeń w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego.
 3. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – dzięki niemu odszkodowanie otrzyma osoba trzecia, której ubezpieczony wyrządzi szkodę rzeczową lub osobową.
 4. Assistance – zapewnia pomoc w różnego rodzaju sytuacjach, m.in. organizację transportu i pobytu osoby bliskiej w razie Twojego wypadku, opiekę nad dziećmi, pomoc prawną i tłumacza, itp.

Wymienione składniki polisy turystycznej znajdują się w niej najczęściej, ale to nie musi być wszystko. Oferty ubezpieczycieli różnią się od siebie i każda firma może je kształtować w dowolny sposób, zapewniając swoim klientom nieco inne usługi. W tabeli przedstawiamy zestawienie propozycji kilku towarzystw ubezpieczeniowych wraz z sumami ubezpieczeń na tygodniowy pobyt w Chorwacji dla jednej dorosłej osoby.

Firma ubezpieczeniowaCena ubezpieczeniaZakres ubezpieczeniaDodatkowo w cenie polisy
mtu24.pl22 złKoszty leczenia – 80 000 zł;
Assistance;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
OC sportowe – 50 000 zł;
Ubezpieczenie sportowe.
Proama28 złKoszty leczenia – 100 000 zł;
Assistance.
Ubezpieczenie sportowe;
Klauzula alkoholowa;
Ubezpieczenie ruchomości domowych – 5 000 zł.
You Can Drive29 złKoszty leczenia – 100 000 zł;
Assistance;
NNW – 50 000 zł.
OC sportowe – 50 000 zł;
Ubezpieczenie sportowe.
AXA Partners30 złKoszty leczenia – 200 000 zł;
Assistance;
NNW – 20 000 zł.
Ubezpieczenie sportowe.
Generali44 złKoszty leczenia – 300 000 zł;
Assistance;
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
OC sportowe – 50 000 zł;
Ubezpieczenie sportowe;
Klauzula alkoholowa;
Ubezpieczenie ruchomości domowych – 5 000 zł.
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 22.09.2022).

Planując wyjazd do Chorwacji z bliskimi (z osobą towarzysząca lub rodziną), pamiętaj, że składka ubezpieczeniowa może wzrosnąć. Prawdopodobnie będzie to podwojenie ceny polisy, jaka obowiązują dla jednego turysty. Sprawdźmy, czy we wszystkich ubezpieczalniach tak jest. Na potrzeby kalkulacji założymy, że wyjazd do Chorwacji potrwa weekend.

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczenia KL, NNW i OCCena polisy dla singlaCena polisy dla paryCena polisy dla rodziny*
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł11 zł23 zł45 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
13 zł26 zł44 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 80 000 zł
OC: 50 000 zł
16 zł32 zł64 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł
OC: 50 000 zł
17 zł34 zł68 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
18 zł36 zł70 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (22.09.2022).
*Na potrzeby kalkulacji założono, że rodzina składa się z dwójki dorosłych i dwójki dzieci.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Chorwacji?

Przebywając w Chorwacji, nie można się nudzić. Kraj ten oferuje przyjezdnym tyle atrakcji turystycznych, że nie sposób skorzystać z nich wszystkich w ciągu tygodnia czy nawet dwóch tygodni pobytu. Do Twojej dyspozycji jest bujna, urozmaicona przyroda, którą można podziwiać godzinami, tętniące życiem miasteczka, zabytkowe obiekty, w których da się wyczuć wieloletnią historię, a do tego przepyszna kuchnia i bogata kultura Chorwatów.

Chorwackie zabytki, które warto zobaczyć

Mury miejskie Dubrownika

Pochodzące z VIII wieku mury obronne miasta są doskonałym miejscem zarówno na poznanie bliżej historii Dubrownika, jak na podziwianie okolicznych (miejskich i morskich) krajobrazów. Mury można podziwiać bowiem nie tylko z poziomu gruntu, ale także spacerując górą. Stamtąd doskonale widać miejskie zabudowania Dubrownika. Część budowli, która prowadzi tuż nad brzegiem morza, daje okazję do przyglądania się krajobrazowi z morskimi falami w roli głównej.

Pałac Dioklecjana w Splicie

Fenomen tej budowli tkwi właściwie w rozmiarach pałacu. Obiekt był tak duży, że zajmował całą obecną część staromiejską Splitu. Zwiedzanie tamtejszych zabytków, kamienic to tak naprawdę zwiedzanie poszczególnych pomieszczeń pałacu, a spacerowanie uliczkami to przechadzanie się pałacowymi korytarzami i komnatami. Część obiektów wydzielonych po upadku pałacu jest dostępna dla zwiedzających nieodpłatnie. W przypadku innych konieczne jest jednak zakupienie biletu.

Katedra św. Jakuba w Szybeniku

Średniowieczna świątynia mieszcząca się w Szybeniku, która reprezentuje styl gotycki i renesansowy. Do budowy kościoła wykorzystano budulec pochodzący z chorwackich wysp. Surowy charakter murów obiektu rekompensują umieszczone w środku elementy: barokowy ołtarz, grobowce biskupów, liczne rzeźby czy chrzcielnica.

Jak bawić się w Chorwacji?

Miłośnicy spędzania czasu na dyskotekach, wieczorów przy drinku i tańców znajdą coś dla siebie przede wszystkim w Splicie i Zagrzebiu, gdzie nie brakuje klubów. Okazja do imprezowania znajdzie się także nad Zatoką Kvarnerską, na wyspie Brac, ale także w Zadarze i Dubrowniku.

Każde chorwackie miasto może pochwalić się dzielnicami czy ulicami typowo handlowymi. Fani zakupów mogą tam znaleźć dla siebie oryginalne pamiątki, np. w postaci odzieży od znanych tam projektantów.

W Chorwacji coś dla siebie znajdą także najmłodsi i ich rodzice. Niezapomnianych wrażeń dostarczą aquaparki i parki rozrywki. Warto odwiedzić: Istralandię, Aquapark Dalmatia czy Dinopark Funtana.

Coś dla miłośników spędzania czasu na łonie natury

Jeziora Plitwickie

To zdecydowanie jedna z największych (jeśli nie największa) atrakcji przyrodniczych w Chorwacji. Jeziora wyróżniające się pięknym, turkusowym kolorem przyciągają co roku wielu turystów. Park Narodowy Jezior Plitwickich zachwyca zarówno latem, jak i jesienią. Jeziora oraz wodospady urozmaicają strome, skaliste wzgórza i lasy mieszane, których zieleń latem pięknie komponuje się z barwą wód, a kolorowe liście jesienią tylko podkreślają jej turkus.

Park Narodowy Paklenica

Chociaż Chorwacja kojarzy się przede wszystkim z plażami i słonecznymi, nadmorskimi miejscowościami, to nie jest to jedyny walor tego kraju. Jeśli chcesz odpocząć od tłumów, spokój z pewnością znajdziesz w Parku Narodowym Paklenica. Górzysty teren pozwoli poznać Chorwację z nieco innej strony. Bujna roślinności, długie szlaki turystyczne i głębokie na kilkaset metrów kaniony są warte odwiedzenia.

Błękitna jaskinia

Jaskinia mieszcząca się na jednej z chorwackich wysp. Jej korytarze można zwiedzać, płynąc łódką. Jaskinię wypełnia piękny błękit zwłaszcza w południe, kiedy przez otwór dostaje się niej światło słoneczne.

Poznaj kulturę Chorwacji!

Chorwacja oferuje turystom obcowanie z jej kulturą właściwie o każdej porze roku. Wszystko dzięki licznym festiwalom filmowym, muzycznym i folklorystycznym, które odbywają się w różnych miastach. Na jakie wydarzenia powinieneś zwrócić uwagę?

 • Złote Struny Slawonii,
 • Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zagrzebiu,
 • Letni Festiwal w Dubrowniku,
 • Letni Festiwal Muzyki Poważnej,
 • Dni Muzyki Chorwackiej,
 • Międzynarodowy festiwal Jazzowy,
 • Festiwal w Vinkovci.

Wyjątkowo hucznie Chorwaci obchodzą także karnawał.

Oprócz festiwali i wydarzeń dobrą okazją do poznania tamtejszej kultury jest wizyta w operze lub teatrze, np. w Chorwackim Teatrze Narodowym w Zagrzebiu.

Chorwacja od kuchni

Chorwacka kuchnia to przede wszystkim gęste i treściwe zupy, smakowite (nie tylko mięsne) gulasze, a także ryby i owoce morza. Przebywając w Chorwacji koniecznie trzeba zatem spróbować:

 • fasolowego gulaszu,
 • maneštrę, czyli gęstą, warzywną zupę,
 • grillowaną doradę,
 • burek, czyli odpowiednik kebabu, ale zrobiony z ciasta filo, mięsa, białego sera i szpinaku,
 • ćevapčići, czyli mięsne paluchy z grilla.

Chorwaci mają także właściwe dla tamtej części Europy desery. Warto spróbować kremšnity lub baklawę. Do tego idealnie będzie pasowała lampka miejscowego wina.

Co przywieźć z Chorwacji?

 • Suszoną lawendę,
 • ser z wyspy Pag,
 • konfiturę z fig,
 • miód,
 • lokalne wino, np. Graševina lub Pošip.

Ile pieniędzy przygotować na wakacje w Chorwacji? Przykładowe ceny niektórych produktów i usług

 • Benzyna (litr) – 6,71 zł*;
 • diesel (litr) – 7,77 zł*;
 • herbata – 8,50 zł;
 • cappuccino – 7 zł;
 • wódka – około 35 zł;
 • piwo – od 10 zł do 11,50 zł;
 • sałatka – od 23 zł do 29 zł;
 • pizza – od 17 do 20 zł;
 • ćevapcići – od 40 zł do 46 zł;
 • zwiedzanie Jezior Plitwickich – około 144 zł.

*ceny za portalem e-petrol.pl (aktualizacja: 22.09.2022)

Kalkulator walutowy – sprawdź ile zabrać pieniędzy do Chorwacji

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w Chorwacji

O czym trzeba pamiętać przed podróżą do Chorwacji?

Wybierając się do Chorwacji, pamiętaj, że to kraj nienależący do strefy Schengen, zatem na granicy trzeba okazać dowód osobisty lub paszport. Podróżując samochodem, nie potrzebujesz Zielonej Karty, za to warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenia AC, assistance czy NNW. Koniecznie wyrób też bezpłatną kartę EKUZ i pomyśl nad ubezpieczeniem turystycznym.

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Chorwacja to kraj obfitujący w atrakcje dla miłośników historii i zwiedzania. Zobaczyć tam można m.in. Dubrownik z jego pochodzącymi z VIII wieku murami miejskimi, ogromny Pałac Dioklecjana w Splicie czy średniowieczną Katedrę św. Jakuba w Szybeniku. Z kolei przyrodnicze atrakcje Chorwacji to przede wszystkim Jeziora Plitwickie i Park Narodowy Paklenica.

Jak można spędzić czas w Chorwacji?

Rozrywek i atrakcji turystycznych w Chorwacji nie brakuje. Jeśli znudziło Cię już plażowanie i zwiedzanie, możesz poszaleć na licznych dyskotekach, wybrać się na zakupy do dzielnic handlowych, spędzić dzień całą rodziną w parku rozrywki lub uczestniczyć w jednym z popularnych festiwali kulturalnych. Nie zapomnij też o spróbowaniu chorwackiej kuchni!

PODSUMOWANIE
 • Temperatury w Chorwacji w miesiącach letnich przekraczają 30°C. Nieco chłodniej, bo w granicach 20-25°C jest w kwietniu, maju, wrześniu i październiku.
 • Aby wjechać na teren Chorwacji, trzeba przejść kontrolę graniczną, podczas której musisz okazać dowód osobisty lub paszport.
 • Wybierając się do Chorwacji samochodem, nie potrzebujesz Zielonej Karty, ale mogą się przydać dodatkowe ubezpieczenia AC, assistance czy NNW.
 • Aby zapewnić sobie darmową opieką zdrowotną w Chorwacji, potrzebujesz karty EKUZ i ubezpieczenia turystycznego.
 • Do najbardziej znanych chorwackich zabytków należą m.in. mury Dubrownika i Pałac Dioklecjana w Splicie.
 • Miłośnicy przyrody powinni wybrać się nad Jeziora Plitwickie i do Parku Narodowego Paklenica.
 • Do specjałów chorwackiej kuchni należą m.in. maneštra i ćevapčići.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
25,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!