Chorwacja – przewodnik dla turystów

Krótka podróż, różnorodność miejscowej przyrody, wyjątkowa architektura – to kilka powodów, dla których polscy turyści wybierają Chorwację jako cel swojej wakacyjnej podróży. Każda część kraju ma swój urok i w każdej znajdziesz coś dla siebie. Największym powodzeniem cieszą się jednak nadmorskie kurorty i chorwackie wyspy.

Przed Tobą urlop w Chorwacji? Zobacz, jak się przygotować!

Każdy wyjazd wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez względu na to, który kraj wybrałeś na miejsce swojego wypoczynku, powinieneś zorientować się, jakie rzeczy mogą być Ci potrzebne na miejscu, kiedy najlepiej zaplanować urlop, gdzie nocować i które dokumenty są wymagane, żeby przekroczyć chorwacką granicę.

To Ci się przyda

Chorwacja jest idealnym krajem dla miłośników plażowania, kąpieli morskich i nurkowania. Tamtejsze plaże to jednak zwykle plaże kamieniste, podobnie jak dno morskie. Na takim podłożu nietrudno o rozcięcie czy skręcenie stopy. Poza tym występuje tam sporo jeżowców. Pamiętaj zatem, żeby nie chodzić na boso, a zainwestować w specjalne buty, które ochronią Twoje stopy, gdy będziesz spacerował po plaży lub postanowisz wejść do wody.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne

Długotrwałe przebywanie na słońcu, czy to podczas spędzania czasu na plaży, czy podczas zwiedzania, może niekorzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i zdrowie. Tak jak w przypadku podróży do innych ciepłych krajów, również w Chorwacji podstawą jest nakrycie głowy i krem z filtrem UV, który powinieneś nakładać kilka razy w ciągu dnia. Zwłaszcza, jeśli pływasz w morzu lub basenie.

Czerwiec, lipiec i sierpień idealne na urlop w Chorwacji!

Chorwacja to jeden z tych krajów, które są niezbyt oddalone od Polski, a jednocześnie gwarantują udany urlop, jeśli zależy Ci na pewnej pogodzie, która pozwoli swobodnie wybierać formę spędzania wolnego czasu. W tym również do woli korzystać z uroków tamtejszych plaż. W szczycie sezonu, tj. między czerwcem a sierpniem, temperatury potrafią sięgać niemal 30 stopni Celsjusza. Jeśli lubisz zażywać morskich kąpieli, uprawiać sporty wodne lub opalać się, powinieneś wybrać się na urlop właśnie w którymś z letnich miesięcy. Nieco chłodniej, bo do 20-25 stopni jest w kwietniu, maju, wrześniu i październiku. Jeśli takie temperatury Ci wystarczą, również wówczas możesz miło spędzić czas w Chorwacji. Na pewno dużo przyjemniejsze będzie wówczas zwiedzanie – ze względu na mniej męczącą pogodę i mniejszą liczbę turystów.

Aktualna pogoda w stolicy Chorwacji – Zagrzeb

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Nocleg w Chorwacji od 521 zł w szczycie sezonu!

Ceny noclegów w chorwackich hotelach są bardzo zróżnicowane. Jednym z czynników, który może mieć wpływ na koszty zakwaterowania, jest rejon, w którym postanowisz się zatrzymać. Nadmorskie kurorty mogą oferować pobyt za nieco większe pieniądze niż miasta w głębi kraju. Nie jest to jednak reguła.

Sprawdź najtańsze oferty 7-dniowego pobytu w 3-gwiazdkowym hotelu dla jednej osoby, która planuje swój urlop w Chorwacji w drugiej połowie czerwca.

 • Split – 749 zł,
 • Dubrownik – 809 zł,
 • Zadar – 946 zł,
 • Szybenik – 521 zł,
 • Karlovac – 629 zł,
 • Zagrzeb – 797 zł,
 • Pula – 856 zł,
 • Brela – 989 zł,
 • Makarska – 899 zł,
 • Hvar – 839 zł,
 • Korcula – 959 zł,
 • Gradac – 856 zł,
 • Rovinj – 1280 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [luty 2020].

Dokument tożsamości trzeba okazać na chorwackiej granicy

Żeby dostać się do Chorwacji, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport (ważne przynajmniej przez 90 dni od wjazdu do kraju). Z racji tego, że Chorwacja nie należy do strefy Schengen, na pewno zostaniesz poproszony o okazanie dokumentu przy wjeździe na terytorium kraju.

Ponadto każde dziecko, które nie podróżuje pod opieką rodzica lub prawnego opiekuna, powinno posiadać pełnomocnictwo wystawione przez nich dla osoby, która w Chorwacji będzie sprawowała opiekę nad nieletnim. Dokument powinien zostać sporządzony w języku angielskim lub chorwackim.

O zabraniu dodatkowych dokumentów muszą pamiętać kierowcy, którzy wybierają się na wakacje samochodem. Nie powinni poruszać się autem po chorwackich drogach bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. Oprócz tego zalecane jest posiadanie ubezpieczenia AC i assistance.

Karta EKUZ czy ubezpieczenie od kosztów leczenia? Jak zapewnić sobie dostęp do opieki medycznej w Chorwacji?

Nawet podczas wakacji za granicą stan Twojego zdrowia może ulec pogorszeniu. Przyczyny mogą być różne: od zatrucia czy zwykłego przeziębienia, o które nietrudno nawet w środku lata, przez urazy powstałe w wyniku uprawiania sportu, po uszkodzenie ciała w wypadku samochodowym. W każdej z tych oraz w wielu innych sytuacjach warto mieć dostęp do miejscowej opieki zdrowotnej. Jak go sobie zapewnić?

Po pierwsze karta EKUZ

W nagłych przypadkach, jak urazy czy przeziębienie, możesz skorzystać z pomocy chorwackiej służby zdrowia na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Posiadanie tego dokumentu zwolni z opłat związanych chociażby ze skorzystaniem z wizyty u tamtejszego lekarza, lub zmniejszy koszty związane z leczeniem w chorwackich przychodniach. Jeśli przedstawisz EKUZ w placówce, w do której udałeś się po pomoc, zapłacisz tylko tzw. partycypację. Wysokość opłaty zależy od kosztu wizyty czy innej usługi medycznej. Wynosi ona między 1% a 5%.

Pod drugie ubezpieczenie od kosztów leczenia

Może się okazać, że skorzystanie z publicznej opieki zdrowotnej będzie niemożliwe (np. ze względu na oddalony od miejsca pobytu szpital). Alternatywą jest oczywiście udanie się do prywatnego gabinetu lekarskiego. Tego typu wizyt NFZ jednak nie refunduje nawet posiadaczom karty EKUZ. Czy w takiej sytuacji będziesz skazany na zapłacenie za pomoc z własnej kieszeni? Jednorazowa wizyta lekarska może Cię kosztować w Chorwacji od 85 zł do 130 zł, a hospitalizacja nawet ponad 200 zł za dobę.

Uniknięcie takich kosztów jest jednak możliwe. Jeśli przed wyjazdem rozszerzysz swoje ubezpieczenie podróżne o ochronę przed kosztami leczenia, będziesz mógł liczyć na pomoc swojego ubezpieczyciela. To on zapłaci za wizytę, potrzebne badania, pobyt w szpitalu, a nawet za transport medyczny, który nie jest zapewniony osobom posiadającym EKUZ.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Chorwacji?

Przebywając w Chorwacji nie można się nudzić. Kraj ten oferuje przyjezdnym tyle atrakcji turystycznych, że nie sposób skorzystać z nich wszystkich w ciągu tygodnia czy nawet dwóch tygodni pobytu. Do Twojej dyspozycji jest bujna, urozmaicona przyroda, którą można podziwiać godzinami, tętniące życiem miasteczka, zabytkowe obiekty, w których da się wyczuć wieloletnią historię, a do tego przepyszna kuchnia i bogata kultura Chorwatów.

Chorwackie zabytki, które warto zobaczyć

Mury miejskie Dubrownika

Pochodzące z VIII wieku mury obronne miasta są doskonałym miejscem zarówno na poznanie bliżej historii Dubrownika, jak na podziwianie okolicznych (miejskich i morskich) krajobrazów. Mury można podziwiać bowiem nie tylko z poziomu gruntu, ale także spacerując górą. Stamtąd doskonale widać miejskie zabudowania Dubrownika. Część budowli, która prowadzi tuż nad brzegiem morza, daje okazję do przyglądania się krajobrazowi z morskimi falami w roli głównej.

Pałac Dioklecjana w Splicie

Fenomen tej budowli tkwi właściwie w rozmiarach pałacu. Obiekt był tak duży, że zajmował całą obecną część staromiejską Splitu. Zwiedzanie tamtejszych zabytków, kamienic to tak naprawdę zwiedzanie poszczególnych pomieszczeń pałacu, a spacerowanie uliczkami to przechadzanie się pałacowymi korytarzami i komnatami. Część obiektów wydzielonych po upadku pałacu jest dostępna dla zwiedzających nieodpłatnie. W przypadku innych konieczne jest jednak zakupienie biletu.

Katedra św. Jakuba w Szybeniku

Średniowieczna świątynia mieszcząca się w Szybeniku, która reprezentuje styl gotycki i renesansowy. Do budowy kościoła wykorzystano budulec pochodzący z chorwackich wysp. Surowy charakter murów obiektu rekompensują umieszczone w środku elementy: barokowy ołtarz, grobowce biskupów, liczne rzeźby czy chrzcielnica.

Jak bawić się w Chorwacji?

Miłośnicy spędzania czasu na dyskotekach, wieczorów przy drinku i tańców znajdą coś dla siebie przede wszystkim w Splicie i Zagrzebiu, gdzie nie brakuje klubów. Okazja do imprezowania znajdzie się także nad Zatoką Kvarnerską, na wyspie Brac, ale także w Zadarze i Dubrowniku.

Każde chorwackie miasto może pochwalić się dzielnicami czy ulicami typowo handlowymi. Fani zakupów mogą tam znaleźć dla siebie oryginalne pamiątki, np. w postaci odzieży od znanych tam projektantów.

W Chorwacji coś dla siebie znajdą także najmłodsi i ich rodzice. Niezapomnianych wrażeń dostarczą aquaparki i parki rozrywki. Warto odwiedzić: Istralandię, Aquapark Dalmatia czy Dinopark Funtana.

Coś dla miłośników spędzania czasu na łonie natury

Jeziora Plitwickie

To zdecydowanie jedna z największych (jeśli nie największa) atrakcji przyrodniczych w Chorwacji. Jeziora wyróżniające się pięknym, turkusowym kolorem przyciągają co roku wielu turystów. Park Narodowy Jezior Plitwickich zachwyca zarówno latem, jak i jesienią. Jeziora oraz wodospady urozmaicają strome, skaliste wzgórza i lasy mieszane, których zieleń latem pięknie komponuje się z barwą wód, a kolorowe liście jesienią tylko podkreślają jej turkus.

Park Narodowy Paklenica

Chociaż Chorwacja kojarzy się przede wszystkim z plażami i słonecznymi, nadmorskimi miejscowościami, to nie jest to jedyny walor tego kraju. Jeśli chcesz odpocząć od tłumów, spokój z pewnością znajdziesz w Parku Narodowym Paklenica. Górzysty teren pozwoli poznać Chorwację z nieco innej strony. Bujna roślinności, długie szlaki turystyczne i głębokie na kilkaset metrów kaniony są warte odwiedzenia.

Błękitna jaskinia

Jaskinia mieszcząca się na jednej z chorwackich wysp. Jej korytarze można zwiedzać, płynąc łódką. Jaskinię wypełnia piękny błękit zwłaszcza w południe, kiedy przez otwór dostaje się niej światło słoneczne.

Poznaj kulturę Chorwacji!

Chorwacja oferuje turystom obcowanie z jej kulturą właściwie o każdej porze roku. Wszystko dzięki licznym festiwalom filmowym, muzycznym i folklorystycznym, które odbywają się w różnych miastach. Na jakie wydarzenia powinieneś zwrócić uwagę?

 • Złote Struny Slawonii,
 • Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zagrzebiu,
 • Letni Festiwal w Dubrowniku,
 • Letni Festiwal Muzyki Poważnej,
 • Dni Muzyki Chorwackiej,
 • Międzynarodowy festiwal Jazzowy,
 • Festiwal w Vinkovci.

Wyjątkowo hucznie Chorwaci obchodzą także karnawał.

Oprócz festiwali i wydarzeń dobrą okazją do poznania tamtejszej kultury jest wizyta w operze lub teatrze, np. w Chorwackim Teatrze Narodowym w Zagrzebiu.

Chorwacja od kuchni

Chorwacka kuchnia to przede wszystkim gęste i treściwe zupy, smakowite (nie tylko mięsne) gulasze, a także ryby i owoce morza. Przebywając w Chorwacji koniecznie trzeba zatem spróbować:

 • fasolowego gulaszu,
 • maneštrę, czyli gęstą, warzywną zupę,
 • grillowaną doradę,
 • burek, czyli odpowiednik kebabu, ale zrobiony z ciasta filo, mięsa, białego sera i szpinaku,
 • ćevapčići, czyli mięsne paluchy z grilla.

Chorwaci mają także właściwe dla tamtej części Europy desery. Warto spróbować kremšnity lub baklawę. Do tego idealnie będzie pasowała lampka miejscowego wina.

Co przywieźć z Chorwacji?

 • Suszoną lawendę,
 • ser z wyspy Pag,
 • konfiturę z fig,
 • miód,
 • lokalne wino, np. Graševina lub Pošip.

Ile pieniędzy przygotować na wakacje w Chorwacji? Przykładowe ceny niektórych produktów i usług

 • Benzyna (litr) – 5,40 zł,
 • diesel (litr) – 5,40 zł,
 • herbata – 8,50 zł,
 • cappuccino – 7 zł,
 • wódka – około 35 zł,
 • piwo – od 10 zł do 11,50 zł,
 • sałatka – od 23 zł do 29 zł,
 • pizza – od 17 do 20 zł,
 • ćevapcići – od 40 zł do 46 zł,
 • zwiedzanie Jezior Plitwickich – około 144 zł.

Kalkulator walutowy – sprawdź ile zabrać pieniędzy do Chorwacji

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!