Chorwacja – przewodnik dla turystów

Krótka podróż, różnorodność miejscowej przyrody, wyjątkowa architektura – to kilka powodów, dla których polscy turyści wybierają Chorwację jako cel swojej wakacyjnej podróży. Każda część kraju ma swój urok i w każdej znajdziesz coś dla siebie. Największym powodzeniem cieszą się jednak nadmorskie kurorty i chorwackie wyspy.

COVID-19 w Chorwacji

Obywatele państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen (w tym Polski) mogą wjechać do Chorwacji, jeśli posiadają certyfikat COVID. W razie jego braku wymagane jest:

 • potwierdzenie negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego do 72 godzin wcześniej) lub testu antygenowego (wykonanego do 48 godzin wcześniej),
 • zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (od szczepienia musi minąć minimum 14 i maksimum 210 dni),
 • zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od zachorowania,
 • potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki szczepionki w okresie od 22 do 42 dni wcześniej,
 • zaświadczenie lekarskie potwierdzające przebycie COVID-19 zawierające daty przebycia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/antygenowego wykonanego nie później niż 11 dni wcześniej.

W razie niespełnienia przepisów, podróżujący zostaną skierowani na 10-dniową kwarantannę. Przepisy te nie dotyczą dzieci do lat 12. W całej Chorwacji kraju obowiązuje nadal nakaz noszenia maseczek.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Chorwacji można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przed Tobą urlop w Chorwacji? Zobacz, jak się przygotować!

Każdy wyjazd wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez względu na to, który kraj wybrałeś na miejsce swojego wypoczynku, powinieneś zorientować się, jakie rzeczy mogą być Ci potrzebne na miejscu, kiedy najlepiej zaplanować urlop, gdzie nocować i które dokumenty są wymagane, żeby przekroczyć granicę.

To Ci się przyda

Chorwacja jest idealnym krajem dla miłośników plażowania, kąpieli morskich i nurkowania. Tamtejsze plaże to jednak zwykle plaże kamieniste, podobnie jak dno morskie. Na takim podłożu nietrudno o rozcięcie czy skręcenie stopy. Poza tym występuje tam sporo jeżowców. Pamiętaj zatem, żeby nie chodzić na boso, a zainwestować w specjalne buty, które ochronią Twoje stopy, gdy będziesz spacerował po plaży lub postanowisz wejść do wody.

Długotrwałe przebywanie na słońcu, czy to podczas spędzania czasu na plaży, czy podczas zwiedzania, może niekorzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i zdrowie. Tak jak w przypadku podróży do innych ciepłych krajów, również w Chorwacji podstawą jest nakrycie głowy i krem z filtrem UV, który powinieneś nakładać kilka razy w ciągu dnia. Zwłaszcza, jeśli pływasz w morzu lub basenie.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne

Czerwiec, lipiec i sierpień idealne na urlop w Chorwacji!

Chorwacja to jeden z tych krajów, które są niezbyt oddalone od Polski, a jednocześnie gwarantują udany urlop, jeśli zależy Ci na pewnej pogodzie, która pozwoli swobodnie wybierać formę spędzania wolnego czasu. W tym również do woli korzystać z uroków tamtejszych plaż. W szczycie sezonu, tj. między czerwcem a sierpniem, temperatury potrafią sięgać niemal 30 stopni Celsjusza. Jeśli lubisz zażywać morskich kąpieli, uprawiać sporty wodne lub opalać się, powinieneś wybrać się na urlop właśnie w którymś z letnich miesięcy.

Nieco chłodniej, bo do 20-25 stopni jest w kwietniu, maju, wrześniu i październiku. Jeśli takie temperatury Ci wystarczą, również wówczas możesz miło spędzić czas w Chorwacji. Na pewno dużo przyjemniejsze będzie wówczas zwiedzanie – ze względu na mniej męczącą pogodę i mniejszą liczbę turystów.

Aktualna pogoda w stolicy Chorwacji – Zagrzeb

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Tygodniowy nocleg w Chorwacji od 824 zł w szczycie sezonu!

Ceny noclegów w chorwackich hotelach są bardzo zróżnicowane. Jednym z czynników, który może mieć wpływ na koszty zakwaterowania, jest rejon, w którym postanowisz się zatrzymać. Nadmorskie kurorty mogą oferować pobyt za nieco większe pieniądze niż miasta w głębi kraju. Nie jest to jednak reguła.

Sprawdź najtańsze oferty 7-dniowego pobytu w 3-gwiazdkowym hotelu lub apartamencie o podobnym standardzie dla jednej osoby, która planuje swój urlop w Chorwacji w drugiej połowie sierpnia.

 • Split – 912 zł,
 • Dubrownik – 1333 zł,
 • Zadar – 824 zł,
 • Szybenik – 1066 zł,
 • Karlovac – 1017 zł,
 • Zagrzeb – 1199 zł,
 • Pula – 1093 zł,
 • Brela – 2006 zł,
 • Makarska – 1066 zł,
 • Hvar – 1481 zł,
 • Korcula – 1333 zł,
 • Gradac – 1199 zł,
 • Rovinj – 1422 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [lipiec 2021].

Dokument tożsamości trzeba okazać na chorwackiej granicy

Żeby dostać się do Chorwacji, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport (ważne przynajmniej przez 90 dni od wjazdu do kraju). Z racji tego, że Chorwacja nie należy do strefy Schengen, na pewno zostaniesz poproszony o okazanie dokumentu przy wjeździe na terytorium kraju.

Ponadto każde dziecko, które nie podróżuje pod opieką rodzica lub prawnego opiekuna, powinno posiadać pełnomocnictwo wystawione przez nich dla osoby, która w Chorwacji będzie sprawowała opiekę nad nieletnim. Dokument powinien zostać sporządzony w języku angielskim lub chorwackim.

O zabraniu dodatkowych dokumentów muszą pamiętać kierowcy, którzy wybierają się na wakacje samochodem. Nie powinni poruszać się autem po chorwackich drogach bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. Oprócz tego zalecane jest posiadanie ubezpieczenia AC i assistance.

Przeczytaj też: Chorwacja – przewodnik dla kierowców

Karta EKUZ czy ubezpieczenie od kosztów leczenia? Jak zapewnić sobie dostęp do opieki medycznej w Chorwacji?

Nawet podczas wakacji za granicą stan Twojego zdrowia może ulec pogorszeniu. Przyczyny mogą być różne: od zatrucia czy zwykłego przeziębienia, o które nietrudno nawet w środku lata, przez urazy powstałe w wyniku uprawiania sportu, po uszkodzenie ciała w wypadku samochodowym. W każdej z tych oraz w wielu innych sytuacjach warto mieć dostęp do miejscowej opieki zdrowotnej. Jak go sobie zapewnić?

Po pierwsze, karta EKUZ

W nagłych przypadkach, jak urazy czy przeziębienie, możesz skorzystać z pomocy chorwackiej służby zdrowia na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Posiadanie tego dokumentu zwolni z opłat związanych chociażby ze skorzystaniem z wizyty u tamtejszego lekarza lub zmniejszy koszty związane z leczeniem w chorwackich przychodniach. Jeśli przedstawisz EKUZ w placówce, do której udałeś się po pomoc, zapłacisz tylko tzw. partycypację. Wysokość opłaty zależy od kosztu wizyty czy innej usługi medycznej. Wynosi ona między 1% a 5%.

Po drugie, ubezpieczenie od kosztów leczenia

Może się okazać, że skorzystanie z publicznej opieki zdrowotnej będzie niemożliwe (np. ze względu na oddalony od miejsca pobytu szpital). Alternatywą jest oczywiście udanie się do prywatnego gabinetu lekarskiego. Tego typu wizyt NFZ jednak nie refunduje nawet posiadaczom karty EKUZ. Czy w takiej sytuacji będziesz skazany na zapłacenie za pomoc z własnej kieszeni? Jednorazowa wizyta lekarska może Cię kosztować w Chorwacji od 90 zł do 135 zł, a hospitalizacja nawet ponad 220 zł za dobę.

Uniknięcie takich kosztów jest jednak możliwe. Jeśli przed wyjazdem rozszerzysz swoje ubezpieczenie podróżne o ochronę przed kosztami leczenia, będziesz mógł liczyć na pomoc swojego ubezpieczyciela. To on zapłaci za wizytę, potrzebne badania, pobyt w szpitalu, a nawet za transport medyczny, który nie jest zapewniony osobom posiadającym EKUZ.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Wspomniane wyżej ubezpieczenie kosztów leczenia to tylko jeden z elementów polisy, które znajdują się w każdym ubezpieczeniu turystycznym. Jakiego rodzaju ochronę przewiduje się dla wyjeżdżających za granicę?

 1. Ubezpieczenie kosztów leczenia – pokrywa wydatki związane z leczeniem za granicą, m.in. koszty wizyt lekarskich, badań, operacji, zabiegów, hospitalizacji, itp.
 2. Ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje wypłatę świadczeń w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego.
 3. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – dzięki niemu odszkodowanie otrzyma osoba trzecia, której ubezpieczony wyrządzi szkodę rzeczową lub osobową.
 4. Assistance – zapewnia pomoc w różnego rodzaju sytuacjach, m.in. organizację transportu i pobytu osoby bliskiej w razie Twojego wypadku, opiekę nad dziećmi, pomoc prawną i tłumacza, itp.

Wymienione składniki polisy turystycznej znajdują się w niej najczęściej, ale to nie musi być wszystko. Oferty ubezpieczycieli różnią się od siebie i każda firma może je kształtować w dowolny sposób, zapewniając swoim klientom nieco inne usługi. W tabeli przedstawiamy zestawienie propozycji kilku towarzystw ubezpieczeniowych wraz z sumami ubezpieczeń na tygodniowy pobyt w Chorwacji dla jednej dorosłej osoby.

Firma ubezpieczeniowaCena ubezpieczeniaZakres ubezpieczeniaDodatkowo w cenie polisy
mtu24.pl26 złKoszty leczenia i Assistance – 80 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
NNW – 20 000 zł.
Proama36 złKoszty leczenia + Assistance Standard – 200 000 zł);
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
Ubezpieczenie bagażu – 500 zł;
Ubezpieczenie mienia domowego od kradzieży na czas wyjazdu – 5000 zł.
Wiener37 złKoszty leczenia – 40 000 euro;
Assistance;
NNW – 10 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł; OC w życiu prywatnym – 25 000 euro.
Uniqa41 złLeczenie i assistance za granicą – 100 000 euro;
NNW – 4000 euro;
OC w życiu prywatnym – 50 000 euro.
Ubezpieczenie bagażu i lotu;
ubezpieczenie amatorskiego uprawiania sportu.
Signal Iduna42 złKoszty leczenia i assistance – 40 000 euro;
Assistance;
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 30 000 euro.
Ubezpieczenie bagażu – 2000 zł;
Pomoc prawna.
Generali42 złKoszty leczenia + Assistance Standard – 300 000 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł.
Ubezpieczenie bagażu – 500 zł;
Ubezpieczenie mienia domowego od kradzieży na czas wyjazdu – 5000 zł.
PZU47 złUbezpieczenie kosztów leczenia – 160 000 zł;
Assistance Rozszerzony;
NNW – 100 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł.
Europa Ubezpieczenia49 złKoszty leczenia, ratownictwa i transportu – 300 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
Assistance 24h – 300 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł.
Ubezpieczenie bagażu – 2000 zł;
Ubezpieczenie podróży samolotem – 400 zł;
Ochrona w zakresie COVID-19 – 300 000 zł;
Ubezpieczenie w zakresie chorób przewlekłych;
Ubezpieczenie amatorskiego uprawiania sportu.
Aviva66 złKoszty leczenia i transportu do szpitala – 300 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
NNW – 20 000 zł.
Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł;
Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł;
Ubezpieczenie domu lub mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych – 100 000 zł.
AXA Assistance69 złKoszty leczenia i assistance – 600 000 zł;
NNW – 50 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł.
Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł.
Warta69 złKoszty leczenia – 400 000 zł;
Assistance – 1 000 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 300 000 zł.
Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł.
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (aktualizacja: 19.07.2021)

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Chorwacji?

Przebywając w Chorwacji, nie można się nudzić. Kraj ten oferuje przyjezdnym tyle atrakcji turystycznych, że nie sposób skorzystać z nich wszystkich w ciągu tygodnia czy nawet dwóch tygodni pobytu. Do Twojej dyspozycji jest bujna, urozmaicona przyroda, którą można podziwiać godzinami, tętniące życiem miasteczka, zabytkowe obiekty, w których da się wyczuć wieloletnią historię, a do tego przepyszna kuchnia i bogata kultura Chorwatów.

Chorwackie zabytki, które warto zobaczyć

Mury miejskie Dubrownika

Pochodzące z VIII wieku mury obronne miasta są doskonałym miejscem zarówno na poznanie bliżej historii Dubrownika, jak na podziwianie okolicznych (miejskich i morskich) krajobrazów. Mury można podziwiać bowiem nie tylko z poziomu gruntu, ale także spacerując górą. Stamtąd doskonale widać miejskie zabudowania Dubrownika. Część budowli, która prowadzi tuż nad brzegiem morza, daje okazję do przyglądania się krajobrazowi z morskimi falami w roli głównej.

Pałac Dioklecjana w Splicie

Fenomen tej budowli tkwi właściwie w rozmiarach pałacu. Obiekt był tak duży, że zajmował całą obecną część staromiejską Splitu. Zwiedzanie tamtejszych zabytków, kamienic to tak naprawdę zwiedzanie poszczególnych pomieszczeń pałacu, a spacerowanie uliczkami to przechadzanie się pałacowymi korytarzami i komnatami. Część obiektów wydzielonych po upadku pałacu jest dostępna dla zwiedzających nieodpłatnie. W przypadku innych konieczne jest jednak zakupienie biletu.

Katedra św. Jakuba w Szybeniku

Średniowieczna świątynia mieszcząca się w Szybeniku, która reprezentuje styl gotycki i renesansowy. Do budowy kościoła wykorzystano budulec pochodzący z chorwackich wysp. Surowy charakter murów obiektu rekompensują umieszczone w środku elementy: barokowy ołtarz, grobowce biskupów, liczne rzeźby czy chrzcielnica.

Jak bawić się w Chorwacji?

Miłośnicy spędzania czasu na dyskotekach, wieczorów przy drinku i tańców znajdą coś dla siebie przede wszystkim w Splicie i Zagrzebiu, gdzie nie brakuje klubów. Okazja do imprezowania znajdzie się także nad Zatoką Kvarnerską, na wyspie Brac, ale także w Zadarze i Dubrowniku.

Każde chorwackie miasto może pochwalić się dzielnicami czy ulicami typowo handlowymi. Fani zakupów mogą tam znaleźć dla siebie oryginalne pamiątki, np. w postaci odzieży od znanych tam projektantów.

W Chorwacji coś dla siebie znajdą także najmłodsi i ich rodzice. Niezapomnianych wrażeń dostarczą aquaparki i parki rozrywki. Warto odwiedzić: Istralandię, Aquapark Dalmatia czy Dinopark Funtana.

Coś dla miłośników spędzania czasu na łonie natury

Jeziora Plitwickie

To zdecydowanie jedna z największych (jeśli nie największa) atrakcji przyrodniczych w Chorwacji. Jeziora wyróżniające się pięknym, turkusowym kolorem przyciągają co roku wielu turystów. Park Narodowy Jezior Plitwickich zachwyca zarówno latem, jak i jesienią. Jeziora oraz wodospady urozmaicają strome, skaliste wzgórza i lasy mieszane, których zieleń latem pięknie komponuje się z barwą wód, a kolorowe liście jesienią tylko podkreślają jej turkus.

Park Narodowy Paklenica

Chociaż Chorwacja kojarzy się przede wszystkim z plażami i słonecznymi, nadmorskimi miejscowościami, to nie jest to jedyny walor tego kraju. Jeśli chcesz odpocząć od tłumów, spokój z pewnością znajdziesz w Parku Narodowym Paklenica. Górzysty teren pozwoli poznać Chorwację z nieco innej strony. Bujna roślinności, długie szlaki turystyczne i głębokie na kilkaset metrów kaniony są warte odwiedzenia.

Błękitna jaskinia

Jaskinia mieszcząca się na jednej z chorwackich wysp. Jej korytarze można zwiedzać, płynąc łódką. Jaskinię wypełnia piękny błękit zwłaszcza w południe, kiedy przez otwór dostaje się niej światło słoneczne.

Poznaj kulturę Chorwacji!

Chorwacja oferuje turystom obcowanie z jej kulturą właściwie o każdej porze roku. Wszystko dzięki licznym festiwalom filmowym, muzycznym i folklorystycznym, które odbywają się w różnych miastach. Na jakie wydarzenia powinieneś zwrócić uwagę?

 • Złote Struny Slawonii,
 • Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zagrzebiu,
 • Letni Festiwal w Dubrowniku,
 • Letni Festiwal Muzyki Poważnej,
 • Dni Muzyki Chorwackiej,
 • Międzynarodowy festiwal Jazzowy,
 • Festiwal w Vinkovci.

Wyjątkowo hucznie Chorwaci obchodzą także karnawał.

Oprócz festiwali i wydarzeń dobrą okazją do poznania tamtejszej kultury jest wizyta w operze lub teatrze, np. w Chorwackim Teatrze Narodowym w Zagrzebiu.

Chorwacja od kuchni

Chorwacka kuchnia to przede wszystkim gęste i treściwe zupy, smakowite (nie tylko mięsne) gulasze, a także ryby i owoce morza. Przebywając w Chorwacji koniecznie trzeba zatem spróbować:

 • fasolowego gulaszu,
 • maneštrę, czyli gęstą, warzywną zupę,
 • grillowaną doradę,
 • burek, czyli odpowiednik kebabu, ale zrobiony z ciasta filo, mięsa, białego sera i szpinaku,
 • ćevapčići, czyli mięsne paluchy z grilla.

Chorwaci mają także właściwe dla tamtej części Europy desery. Warto spróbować kremšnity lub baklawę. Do tego idealnie będzie pasowała lampka miejscowego wina.

Co przywieźć z Chorwacji?

 • Suszoną lawendę,
 • ser z wyspy Pag,
 • konfiturę z fig,
 • miód,
 • lokalne wino, np. Graševina lub Pošip.

Ile pieniędzy przygotować na wakacje w Chorwacji? Przykładowe ceny niektórych produktów i usług

 • Benzyna (litr) – 6,61 zł*;
 • diesel (litr) – 6,32 zł*;
 • herbata – 8,50 zł;
 • cappuccino – 7 zł;
 • wódka – około 35 zł;
 • piwo – od 10 zł do 11,50 zł;
 • sałatka – od 23 zł do 29 zł;
 • pizza – od 17 do 20 zł;
 • ćevapcići – od 40 zł do 46 zł;
 • zwiedzanie Jezior Plitwickich – około 144 zł.

*ceny za portalem e-petrol.pl (aktualizacja: 19.07.2021)

Kalkulator walutowy – sprawdź ile zabrać pieniędzy do Chorwacji

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w Chorwacji

O czym trzeba pamiętać przed podróżą do Chorwacji?
Wybierając się do Chorwacji, pamiętaj, że to kraj nienależący do strefy Schengen, zatem na granicy trzeba okazać dowód osobisty lub paszport. Podróżując samochodem, nie potrzebujesz Zielonej Karty, za to warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenia AC, assistance czy NNW. Koniecznie wyrób też bezpłatną kartę EKUZ i pomyśl nad ubezpieczeniem turystycznym.
Co warto zobaczyć w Chorwacji?
Chorwacja to kraj obfitujący w atrakcje dla miłośników historii i zwiedzania. Zobaczyć tam można m.in. Dubrownik z jego pochodzącymi z VIII wieku murami miejskimi, ogromny Pałac Dioklecjana w Splicie czy średniowieczną Katedrę św. Jakuba w Szybeniku. Z kolei przyrodnicze atrakcje Chorwacji to przede wszystkim Jeziora Plitwickie i Park Narodowy Paklenica.
Jak można spędzić czas w Chorwacji?
Rozrywek i atrakcji turystycznych w Chorwacji nie brakuje. Jeśli znudziło Cię już plażowanie i zwiedzanie, możesz poszaleć na licznych dyskotekach, wybrać się na zakupy do dzielnic handlowych, spędzić dzień całą rodziną w parku rozrywki lub uczestniczyć w jednym z popularnych festiwali kulturalnych. Nie zapomnij też o spróbowaniu chorwackiej kuchni!
PODSUMOWANIE
 • Temperatury w Chorwacji w miesiącach letnich przekraczają 30°C. Nieco chłodniej, bo w granicach 20-25°C jest w kwietniu, maju, wrześniu i październiku.
 • Aby wjechać na teren Chorwacji, trzeba przejść kontrolę graniczną, podczas której musisz okazać dowód osobisty lub paszport.
 • Wybierając się do Chorwacji samochodem, nie potrzebujesz Zielonej Karty, ale mogą się przydać dodatkowe ubezpieczenia AC, assistance czy NNW.
 • Aby zapewnić sobie darmową opieką zdrowotną w Chorwacji, potrzebujesz karty EKUZ i ubezpieczenia turystycznego.
 • Do najbardziej znanych chorwackich zabytków należą m.in. mury Dubrownika i Pałac Dioklecjana w Splicie.
 • Miłośnicy przyrody powinni wybrać się nad Jeziora Plitwickie i do Parku Narodowego Paklenica.
 • Do specjałów chorwackiej kuchni należą m.in. maneštra i ćevapčići.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!