City break w Polsce – gdzie wyskoczyć na weekend pełen wrażeń?
Wypad do innego miejsca w kraju to idealna odskocznia od rutyny codzienności, obowiązków zawodowych i domowych oraz problemów czy zwykłych trosk. Spędzenie weekendu z dala od domu pozwala odzyskać siły witalne, nabrać dystansu i zregenerować organizm, aby po powrocie ze zdwojoną energią przystąpić do dalszych zadań!
Z tego artykułu dowiesz się:
Zastanawiasz się, gdzie wyjechać na weekend w Polsce, aby wypocząć bez konieczności opuszczania kraju? Poznaj nasze propozycje na city break w ojczyźnie! To sprawdzone i polecane lokalizacje, w których miło spędzisz czas i wykorzystasz każdą wolną chwilę najlepiej – czyli dokładnie tak, jak lubisz najbardziej!
Weekendowy city break w kraju – to możliwe!
Co to znaczy city break? To coraz częściej używane określenie, które oznacza kilkudniowy wyjazd do konkretnego miasta. Najczęściej taka wyprawa związana jest ze zwiedzaniem dużej liczby atrakcji i aktywnym wypoczynkiem. Prym w tego typu wyjazdach wiodą zagraniczne stolice m.in. Paryż, Rzym, czy Budapeszt – wtedy mówimy o zagranicznym wyjeździe city break, czyli wypad z kraju do miasta w innym państwie. Polska ma do zaoferowania wiele pięknych miast, które zapewniają atrakcyjną ofertą turystyczną, bogatą bazą noclegową i zapraszają na kilkudniową wizytę.
Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje związane z wyborem miejsca i zaplanowaniem wymarzonego urlopu w kraju. Wszystkie w zasięgu Twoich możliwości, rzut beretem od miejsca zamieszkania (do kilkuset kilometrów), a dojazd tam zajmuje najwyżej kilka godzin. Sprawdź zestawienie i zainspiruj się do odkrywania piękna i bogactwa kulturowego polskich miast!
Gdzie warto wybrać się na city break w kraju?
- Wrocław
To miasto łączy ze sobą piękno historii i technologiczne innowacje. Co roku przyciąga tysiące turystów licznymi atrakcjami. Zdaniem wielu jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Warto spędzić kilka dni w mieście stu mostów i przejść śladem popularnych krasnali.
We Wrocławiu udaj się na zwiedzanie największych zabytków:
- Rynek Starego Miasta,
- Katedra św. Jana Chrzciciela,
- Muzeum Panorama Racławicka,
- Muzeum Narodowe,
- Muzeum Sztuki Mieszczańskiej,
- Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego,
- Most Tumski,
- Hala Stulecia,
- Oper Wrocławska,
- Pałac Królewski,
- Ogród Japoński,
- ZOO Wrocław,
- Dzielnica Czterech Świątyń,
- Dworzec Główny,
- Park Szczytnicki,
- Most Grunwaldzki,
- Brama Oławska.
- Lublin
Kozi gród położony jest nad brzegiem Bystrzycy. To piękne miasto wojewódzkie nazywane stolicą Polski Wschodniej lub małym Krakowem stanowi ciekawą propozycję na kilkudniowy wypad. Miasto oferuje wiele turystycznych miejsc. Znajduje się tu Plac Litewski – najbardziej reprezentatywny plac miasta z pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. To miejsce jest sercem i salonem Lublina – na piechotę można z niego dostać się do większości zabytków zlokalizowanych na lubelskim Starym Mieście.
Podczas wizyty w Lublinie warto zobaczyć atrakcje, takie jak:
- Krakowskie Przedmieście (ze słynną fontanną z lubelskim Koziołkiem),
- Kościół pw. Św. Ducha,
- Nowy ratusz,
- Brama Krakowska,
- Wieża Trynitarska,
- Archikatedra Lubelska,
- Rynek Starego Miasta,
- Bazylika oo. Dominikanów,
- Plac po Farze,
- Brama Grodzka,
- Zamek w Lublinie,
- Muzeum Wsi Lubelskiej,
- Ogród Botaniczny UMCS,
- Regionalne Muzeum Cebularza,
- Państwowe Muzum na Majdanku.
- Poznań
Pozostając w klimacie koziołków jako kolejne miejsce do spędzenia weekendu warto rozważyć Poznań.
Symbolem stolicy wielkopolskiej są dwa koźlątka uderzające o siebie rogami. Znajdują się na szczycie ratusza już od 1551 roku i codziennie o dwunastej w południe stykają się dwunastokrotnie swoimi rogami.
Ratusz zlokalizowany jest w centralnej części Starego Miasta, które warto rozważyć jako początek swojej wyprawy po tym pięknym mieście.
Pozostałe zabytki tego miasta, które trzeba zobaczyć to m.in.:
- Park Cytadela,
- Dzielnica Cesarska,
- Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki,
- Park Mickiewicza,
- Pomnik Ofiar Czerwca 1956,
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,
- Zamek Cesarski,
- Muzeum Uzbrojenia,
- Nowa Cytadela,
- Miejskie Mury Ozdobne,
- Zamek Królewski,
- Kolegium Jezuickie,
- Fara Poznańska (Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i Św. St. Biskupa),
- Plac Wolności,
- Ulica Święty Marcin,
- Galeria Stary Browar,
- Ostrów Tumski,
- Kraków
Tego miasta nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Dawna stolica Polski przez wielu mieszkańców naszego kraju jest uznawana za najpiękniejsze miasto naszego państwa. Na każdym kroku znajdziemy tu zachwycające, bogato zdobione budynki, a lista atrakcji zdaje się nie mieć końca.
Oto tylko kilka przykładów atrakcji turystycznych Krakowa:
- Bazylika Mariacka (ze słynnym Ołtarzem Wita Stwosza),
- Zamek na Wawelu,
- Katedra Wawelska,
- Rynek Główny,
- Fabryka “Emalia” Oskara Schindlera,
- Kopiec Kościuszki,
- Brama Floriańska,
- Barbakan,
- Sukiennice,
- Kopiec Kraka,
- Muzeum Lotnictwa Polskiego,
- Muzeum Książąt Czartoryskich,
- Bazylika Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu,
- Teatr Słowackiego,
- Collegium Maius,
- Sukiennice,
- Stara Synagoga,
- Kościół św. Andrzeja.
Jadąc do Krakowa warto przy okazji odwiedzić Kopalnię Soli “Wieliczka”.
Miejsce to od 1978 r. wpisane jest na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki zgromadzonym tu złożom soli Kraków mógł prężnie się rozwijać. Udostępniona turystom trasa ma ok. 3 km długości i składa się z 20 komór położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów. W trakcie tej wędrówki można zobaczyć m.in.: Komorę Mikołaja Kopernika, Kaplicę św. Antoniego, Komorę Janowice, Komorę Sielec, Komorę Kazimierza Wielkiego, Komorę Pieskowa Skała, Podszybie Kundegunda, Kaplicę św. Krzyża oraz najsłynniejszą w tym miejscu – Kaplicę św. Kingi.
- Toruń i Bydgoszcz
Województwo kujawsko-pomorskie niewątpliwie słynie z dwóch pięknych aglomeracji, które znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Miasta są świetnie skomunikowane, a podróż między nimi trwa tylko ok. 40 minut pociągiem. Stare Miasto w Toruniu jest wpisane na Światową Listę dziedzictwa kulturowego UNESCO i obok Mikołaja Kopernika oraz pierników toruńskich stanowi jeden z symboli miasta. Bydgoszcz z kolei słynie ze spichrzy nad rzeką Brdą, które niegdyś pełniły funkcję magazynów na zboże.
Co dodatkowo jest godne zobaczenia w tych miastach?
- Toruń:
- Ratusz Staromiejski,
- Pomnik Mikołaja Kopernika,
- Dom Mikołaja Kopernika,
- Katedra Świętych Janów,
- Krzywa Wieża,
- Mury obronne,
- Brama Mostowa,
- Ruiny Zamku Krzyżackiego,
- Brama Klasztorna,
- Zamek Dybowski,
- Bydgoszcz:
- Katedra Bydgoska,
- Śluza miejska,
- Budynek Poczty Polskiej,
- Wieża ciśnień,
- Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Klarysek),
- Ratusz,
- Ulica Długa,
- Czerwony i Biały Spichrz,
- Hala Targowa,
- Bazylika Mniejsza św. Wincentego á Paulo.
- Trójmiasto – Gdańsk, Gdynia i Sopot
Pozostając w konwencji odwiedzenia większej liczby miast za jednym zamachem świetnym wyborem jest nadmorskie Trójmiasto. Świetnie skomunikowane i pełne atrakcji miasta są doskonałą opcją nie tylko na letnie, upalne dni. Oprócz słynnego molo w Sopocie, organizując city break w tej części Polski warto skusić się na misz-masz i oprócz piękna kultury zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki jak np. klif orłowski.
Przy wyborze tego kierunku warto również rozważyć zobaczenie tych miejsc:
- Gdańsk:
- Ratusz Głównego Miasta,
- Fontanna Neptuna,
- Droga Królewska (ul. Długa i Długi Targ),
- Dom Uphagena (Muzeum Wnętrz Mieszczańskich),
- Brama Żuraw,
- Ulica Mariacka,
- Bazylika Mariacka,
- Europejskie Centrum Solidarności,
- Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte,
- Muzeum Bursztynu.
- Gdynia:
- Statek-Muzeum “Dar Pomorza”,
- Okręt-Muzeum ORP “Błyskawica”,
- Akwarium Gdyńskie MIR,
- Muzeum Marynarki Wojennej,
- Muzeum Miasta,
- Muzeum Emigracji,
- Gdynia Orłowo,
- Klif Orłowski,
- Rezerwat Kępa Redłowska,
- Centrum Nauki Experyment.
- Sopot:
- Molo w Sopocie,
- Sofitel Grand Sopot,
- Opera Leśna,
- Krzywy Domek,
- Park Północny,
- Państwowa Galeria Sztuki,
- Latarnia Morska,
- Galeria “Dworek Sierakowskich”.
Wyjazd city break – jakie niesie ze sobą szanse i zagrożenia?
Mocne strony wyprawy city break
Kilkudniowy wyjazd do wybranego miasta ma wiele pozytywnych aspektów. Pierwszą z nich jest niewątpliwie możliwość dostosowania rodzaju oraz ilości atrakcji pod własne preferencje i możliwości uczestników. Ze względu na mnogość miejsc do zobaczenia każdy znajdzie coś dla siebie. Taki sposób organizacji urlopu daje dużo swobody i niezależności (np. od zewnętrznego organizatora czy biura podróży).
Decydując się na wyjazd organizowany samodzielnie można też zaoszczędzić na noclegu – decydując się np. na wynajęcie apartamentu czy studia. Obecnie jest wiele portali i stron internetowych, które zajmują się pośrednictwem w wynajmie, stąd pewność, że na miejscu zastaniemy warunki zgodne z opisywanymi w najlepszej możliwej cenie.
Warto też wspomnieć o kosztach dojazdu. Firmy świadczące usługi przewozowe mają w swojej ofercie bardzo atrakcyjne i przystępne cenowo bilety. Z odpowiednim wyprzedzeniem bez wątpienia uda się zarezerwować bilet zarówno lotniczy, kolejowy, czy autobusowy. Na miejscu najlepiej poruszać się komunikacją miejską – dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz, ale też lepiej poznasz miejscową kulturę i obyczaje.
Organizacja krótkich wyjazdów, szczególnie na terenie Polski, pozwoli też początkującym podróżnikom poczuć się pewniej w samodzielnym planowaniu dalszych wojaży. Zdobyte w ten sposób doświadczenie może się przydać, przy kolejnych, zagranicznych wyprawach.
Słabe strony wyjazdu city break
W przypadku samodzielnej organizacji wyjazdu mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, z którymi będzie trzeba sobie poradzić. W podróżach zorganizowanych przykre zdarzenia można zgłosić do organizatora lub pilota, który w naszym imieniu zajmie się formalnościami.
Aby uniknąć stresu warto zabezpieczyć się kupując ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu różnego rodzaju nieprzyjemne sytuacje można zgłosić do ubezpieczyciela. Szeroki wachlarz produktów oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pomoc i wypłatę odszkodowania w produktach takich jak: NNW, OC prywatne, zdarzenia pod wpływem alkoholu, sporty ekstremalne, utrata bagażu itp.
Kolejną kwestią, która może być minusem w przypadku krótkich podróży to ceny wejściówek dla biletów indywidualnych. Często bowiem miejsca takie jak muzea, czy galerie oferują zniżkę na większą liczbę biletów. Oszczędzając jednak budżet na samodzielny zakup biletów i rezerwację noclegów z powodzeniem można zgromadzić odpowiednią kwotę, nawet z nawiązką.
O czym warto pamiętać?
Planując kilkudniowy wyjazd, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach wyprawy.
- Zadbaj o komfort podróży
W zależności od wybranego środka transportu oraz długości trasy pamiętaj o tym, aby odpowiednio wcześnie przygotować się do jazdy. Jeśli lecisz samolotem, przybądź na lotnisko ze znacznym wyprzedzeniem i sprawdź czy Twoje pakunki mieszcżą się w przedziale wagowym lub wymiarowym (w przypadku bagażu podręcznego). Podróżując autokarem lub pociągiem zadbaj o odpowiednie rozlokowanie bagażu. Na czas podróży ubierz wygodny strój. Jeśli planujesz drzemki zaopatrz się w poduszkę lub rogala na kark. W bagażu podręcznym miej przy sobie najważniejsze rzeczy: dokumenty, pieniądze, przekąski i to co dla Ciebie niezbędne.
- Zrób plan zwiedzania
Ogólne ułożenie kolejności odwiedzania poszczególnych atrakcji pozwoli lepiej odnaleźć się w danym mieście i do maksimum wykorzystać czas poświęcony na poznanie danego terenu. Warto jest podzielić atrakcje na takie, które zobaczyć musisz i te, na których zależy Ci mniej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że udało Ci się odhaczyć najważniejsze dla Ciebie miejscówki.
- Nie spiesz się za bardzo
Zwiedzaj nie na wyścigi. Korzystaj z atrakcji, poznawaj historię odwiedzanych miejsc i rozkoszuj się czasem wolnym. Lepiej zobaczyć mniej, a wnikliwiej, niż wpaść w sidła czasu i przez cały wyjazd pędzić do kolejnych miejsc zapominając o odpoczynku.
- Sprawdzaj opinie restauracji i próbuj lokalnych dań
Warto z wyprzedzeniem wybrać odpowiednią restaurację. Podczas zwiedzania spala się sporo kalorii, więc łatwo można wpaść w sidła głodu i odwiedzić pierwszą lepszą restaurację, która niekoniecznie może być dobrym wyborem. W turystycznych miejscach jest ogromna różnorodność lokali gastronomicznych, niestety, zdarzają się również takie, które kusząc niską ceną, nie przywiązują zbytniej wagi do jakość serwowanych produktów. Rewolucje żołądkowe, to coś, czego każdy podróżnik chce uniknąć, dlatego robiąc listę lokali do odwiedzenia, prawdopodobnie unikniesz tych przykrych dolegliwości. Będąc w nowym miejscu, skosztuj lokalnych przysmaków kuchni miejscowej, pochodzących z pewnego źródła.
- Korzystaj z aplikacji do kupowania jedzenia
Wiele lokali w dużych miejscowościach ma swoje konta na aplikacjach do ratowania dobrego jedzenia. Korzystając np. z ToGoodToGo lub Foodsi, nie tylko zjesz mniejszym kosztem, ale przyczynisz się też do walki z nadmiarem żywności. Każda z tych aplikacji ma swoją skalę ocen paczek przygotowanych przez lokale gastronomiczne, a cena produktów jest często dwu-, lub trzykrotnie niższa.
Więcej o tym znajdziesz w poradniku: “Gdzie robić zakupy na wakacjach? Sposoby na niedrogie wakacje dla oszczędnych”.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o kilkudniowy city break w Polsce
Zimą warto udać się do miejsca, gdzie pomimo śniegu i mrozu panują warunki sprzyjające do aktywnego wypoczynku na otwartym powietrzu. W styczniu, w lutym lub nawet w marcu najlepiej wybrać się na południe Polski. W górach można w tym czasie jeździć na nartach, snowboardzie, sankach lub łyżwach. W listopadzie (przeważnie na przełomie listopada i grudnia) zaczynają się także jarmarki bożonarodzeniowe – ten krakowski uznawany jest jeden z najcudowniejszych na świecie. Na wiosnę (od końca marca) najlepsza jest centralna Polska, natomiast latem (od czerwca do lipca) najlepiej sprawdzają się nadmorskie kurorty czy Pojezierze Mazurskie.
Zdecydowanie tak. Do aktywnego wypoczynku na łonie natury, zwiedzania niezwykłych zabytków czy leniwego wylegiwania się zagraniczna sceneria nie jest konieczna. Wystarczy udać się do jednego z pięknych miast Polski, aby nacieszyć oczy urokami infrastruktury i napawać się pięknem natury. Krótki urlop w kraju oznacza mało przygotowań i szybki dojazd przy maksymalizacji czasu wolnego od codziennych obowiązków. To idealna opcja dla oszczędnych, choć można też wypocząć z bliskimi w opcji “na bogato”.
- Kilkudniowy wyjazd do innego miasta zapewni Ci oderwanie od codziennych spraw. Aktywny wypoczynek podczas podróży i zwiedzania kraju dostarczy Ci całą masę doznań oraz niezbędnej do pracy energii i motywacji do dalszego działania.
- Zorganizowanie weekendowego wyjazdu do obcego miasta jest prostsze niż myślisz. Po prostu wybierz kierunek, spakuj torbę lub plecak i ruszaj na przygodę, a odkryjesz na nowo piękno Naszej ojczyzny!
- Do atrakcyjnych miast na krótką wizytę można zaliczyć wiele urokliwych miejscowości Polski. Na pierwsze weekendowe wypady polecamy szczególnie: Wrocław, Lublin, Poznań, Kraków, Toruń i Bydgoszcz oraz Trójmiasto.
- Spędzenie urlopu w kraju wiąże się z krótkim dojazdem, rozciągnięciem do maksimum czasu wolnego i swobodnym działaniem przez brak bariery językowej.
- Samodzielnie organizowany wyjazd niesie ze sobą pewne ryzyko. Ubezpiecz siebie i najbliższych na wyjazd city break w kraju i zyskaj pewność, że w nagłym wypadku otrzymacie kompleksowe wsparcie!
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji