Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Wsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu to jeden z największych grzechów polskich kierowców. Konsekwencją picia może być nie tylko kac, lecz także dotkliwe kary. Sprawdź jakie!

Jazda pod wpływem alkoholu – skala problemu

Jak wynika z danych Policji, w 2018 roku miało miejsce aż 1050 wypadków spowodowanych przez kierowców samochodów osobowych, którzy prowadzili po spożyciu alkoholu. Zginęło w nich 161 osób, a 1381 zostało rannych. Najczęstszymi sprawcami wypadków po alkoholu są osoby w wieku 25-39 lat. Najwięcej zdarzeń drogowych, w których biorą udział osoby po alkoholu, ma miejsce w godzinach 16-22. Sobota i niedziela to dni tygodnia, w których wzrasta częstotliwość wypadków i kolizji, a sprawcami są kierowcy po kilku głębszych.

Przyczyną większości wypadków, które spowodowali kierujący pod wpływem alkoholu, było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz brak zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami.

Stan po użyciu alkoholu a nietrzeźwość – różnice

Polskie prawo wyraźnie odróżnia dwa stany: stan po użyciu alkoholu oraz nietrzeźwość. Różnice między nimi są istotne – od stanu zależy rodzaj i wymiar kary.

 • Stan po użyciu alkoholu
  Zgodnie z przepisami prawa, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Stan, w którym stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza), nazywamy stanem po użyciu alkoholu.
 • Stan nietrzeźwości
  W przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza) mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości.

Jakie są kary za jazdę po alkoholu w 2019 roku?

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu różnią się w zależności od stężenia alkoholu we krwi. Zgodnie z prawem, jazda w stanie po użyciu alkoholu jest “tylko” wykroczeniem. Natomiast wsiadanie za kółko w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które sąd wymierza karę na podstawie kodeksu karnego.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Kary za jazdę w stanie po użyciu alkoholu

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń (k.w.), prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi:

 1. grzywna od 50 zł do 5000 zł lub areszt do 30 dni;
 2. zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
 3. 10 punktów karnych.

Kary za jazdę w stanie nietrzeźwości

Zgodnie z prawem, prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi:

 1. grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia;
 2. zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat;
 3. kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej);
 4. 10 punktów karnych.

Gwoli wyjaśnienia, grzywna naliczana jest w zależności od sytuacji majątkowej sprawcy. Sąd wymierza ją w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, gdzie 1 stawka dzienna wynosi nie mniej niż 10 zł, nie więcej niż 2000 zł.

Z kolei kara ograniczenia wolności polega na obowiązku wykonywania prac społecznych albo potrąceniu wynagrodzenia. Jej maksymalny wymiar to 2 lata. Okres, w którym kierowca skazany za jazdę po alkoholu ma zakaz poruszać się pojazdem, może zostać skrócony na wniosek osoby ukaranej.

Kary za ponowną jazdę pod wpływem alkoholu – recydywa

Jeszcze surowiej karana jest recydywa. Jeśli kierowca był karany za jazdę po alkoholu i ponownie zasiądzie za kółkiem w stanie nietrzeźwym, grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto osoba, która drugi raz prowadziła pod wpływem alkoholu, zostaje zobowiązana do większego świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Jego minimalny wymiar to 10 000 zł. Natomiast minimalna długość zakazu poruszania się pojazdem zostaje zwiększona do 3 lat. Trzecia jazda po alkoholu oznacza, że kierowca dożywotnio utraci prawo jazdy.

Jazda w stanie nietrzeźwościGrzywna, ograniczenie wolności lub więzienie
do 2 lat
Zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do
15 lat
Świadczenie pieniężne od 5 tys. do 60 tys. zł
Jazda w stanie nietrzeźwości
– drugi raz
Więzienie od 3 miesięcy
do 5 lat
Zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do
15 lat
Świadczenie pieniężne od 10 tys. do 60 tys. zł
Jazda w stanie nietrzeźwości
– trzeci raz
Więzienie od 3 miesięcy
do 5 lat
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdówŚwiadczenie pieniężne od 10 tys. do 60 tys. zł
Kary za jazdę po wypiciu alkoholu w 2019 roku.

Kary za wypadek spowodowany podczas jazdy po alkoholu

W sytuacji, gdy kierowca jadący po alkoholu spowoduje katastrofę w ruchu lądowym, sprowadzi bezpośrednie zagrożenie lub doprowadzi do wypadku, w którym inna osoba odniesie obrażenia, kary ulegają dalszemu zaostrzeniu.

Spowodowanie po alkoholu wypadku
bez ofiar śmiertelnych
Więzienie do 4,5 rokuZakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 latŚwiadczenie pieniężne od 10 tys. do 60 tys. zł
Spowodowanie po alkoholu wypadku z uszczerbkiem na zdrowiu lub śmierciąWięzienie od 2
do 12 lat
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdówŚwiadczenie pieniężne od 10 tys. do 60 tys. zł
Spowodowanie po alkoholu katastrofy
z ofiarami śmiertelnymi
Więzienie od 3
do 12 lat
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdówŚwiadczenie pieniężne od 10 tys. do 60 tys. zł
Kary za spowodowanie wypadku po wypiciu alkoholu w 2019 roku.

Jazda pod wpływem alkoholu a ochrona ubezpieczeniowa

Niezależnie, czy kierowca jest po spożyciu alkoholu, czy w stanie nietrzeźwości, musi liczyć się z surowym traktowaniem ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających znajduje się wśród wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z tytułu AC.

Z kolei, jeśli kierowca spowoduje po alkoholu czyjąś szkodę, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje straty, lecz jednocześnie zażąda zwrotu środków. Zwrot kosztów, które poniósł ubezpieczyciel w ramach odszkodowania z tytułu OC nazywany jest regresem ubezpieczeniowym. Więcej informacji na temat regresu znajdziesz tutaj.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jazda po alkoholu za granicą

Przepisy polskiego prawa pozwalają, aby kierowca miał do 0,2 promila alkoholu we krwi. Tymczasem w poszczególnych krajach europejskich dopuszczalne kształtuje się w odmienny sposób.

Alkomaty online – czy to działa?

Istotnym dylematem każdego kierowcy, który w ostatnim czasie zajrzał do kieliszka, jest to, czy może już wsiąść do auta. Odpowiedzi może dostarczyć badanie stężenia alkoholu w organizmie. Czy wystarczy posiłkować się alkomatem online?

Niestety, alkomaty w internecie na dają satysfakcjonujących wyników. Należy pamiętać, że na stan po wypiciu alkoholu wpływa wiele czynników, między innymi ilość wypitego alkoholu, kondycja fizyczna, stan zdrowia czy wiek. Trzeźwienie to skomplikowany proces, a prosty formularz w internecie nie jest w stanie w sposób skuteczny zdiagnozować naszego stanu.

PODSUMOWANIE
 • Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila.
 • Prawo w Polsce rozróżnia dwa stany: stan po użyciu alkoholu (0,2 a 0,5 promila) oraz stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila).
 • Jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast prowadzenie w stanie nietrzeźwości to przestępstwo.
 • Kary za jazdę po alkoholu zależą od stanu upojenia, wcześniejszych przejawów łamania prawa oraz spowodowanych szkód.
 • Za granicą dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy bywa inne niż w Polsce.
 • Stan trzeźwości należy sprawdzać w oparciu o odpowiednie badania. Alkomaty online nie gwarantują rzetelnych wyników.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy
avatar autora komentarza
Moim zdaniem kary za jazdę pod wpływem alkoholu powinny być jeszcze bardziej zaostrzone!