Co kupić w Czechach i przywieźć do kraju? Czego się wystrzegać?

Czechy to nie tylko knedliki i piwo. Wybierasz się do Czech i zastanawiasz się, co nabyć i skosztować? Sprawdź, co opłaca się kupić w Republice Czeskiej, a na co trzeba uważać, aby nie popaść w konflikt z prawem!

pamiatki czechy

Republika Czeska – co warto nabyć?

Turyści z Polski chętnie odwiedzają sąsiadów zza południowej granicy. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców zachodnio-południowych krańców Polski, którzy do Czech mają rzut beretem, a raczej kamieniem (Czesi posługują się związkiem frazeologicznym: co by kamenem dohodil – o rzut kamieniem). Wystarczy krótka przeprawa przez Karkonosze, aby znaleźć się w Republice Czeskiej.

Przed wyjazdem sprawdź opłaty drogowe na czeskich drogach i możesz ruszać. Z najbardziej oddalonego punktu Polski (np. z okolic Suwałk) dotrzesz do Czech w ok. 10 godzin, pokonując przy tym blisko 10 tys. km trasy. Przed udaniem się w drogę powrotną pamiętaj o nabyciu pamiątek z Czech. Poniżej zamieszczamy listę przedmiotów, które kojarzą się z tym krajem. Możesz je nabyć na pamiątkę wyprawy lub na prezent dla bliskich.

TOP 10 rzeczy, które warto kupić w Czechach

 • Czeski kryształ

Kryształ bohemski (od Bohemii – innej nazwy Czech) jest słynny na cały świat. Tradycja szklarska w tym kraju liczy sobie kilka wieków i rozprzestrzeniła się na okoliczne państwa. Od blisko 345 lat czeskie szkło i kryształy powstają według tej samej, klasycznej receptury (z dodatkiem dużej ilości kredy wapiennej). Są pięknie formowane i misternie zdobione, więc idealnie nadają się jako elegancka dekoracja lub na prezent.

 • Czeskie kielichy

Z czeskiego szkła powstają nie tylko ozdoby, ale również praktyczne elementy zastawy stołowej. Jednym z częściej kupowanych przez przyjezdnych naczyń jest kufel piwny. Idealnie łączy się z kolejną propozycją z naszej listy…

 • Czeskie piwo

Złocisty trunek wypełni nie tylko wyjątkowe szkło, ale i pojemny żołądek piwosza. Czesi słyną z doskonałego piwa. W końcu ten naród w Europie spożywa najwięcej tego trunku na głowę (2-krotnie przebijając w tym drugich Austriaków i trzecich Polaków). Wizyta w na czeskiej ziemi to świetna okazja, aby spróbować innych rodzajów tego napoju, które nie występują powszechnie na polskim rynku. Możesz nabyć kilka butelek więcej i podzielić się nimi ze znajomymi, którzy są miłośnikami połączenia słodowo-chmielowego.

W Czechach popularne są browary takich marek, jak: Bernard, Budweiser, Gambrinus, Litovel, Pilsner Urquell, Staropramen, Zlatopramen czy Velkopopovický Kozel. Wielbiciele piw kraftowych i rzemieślniczych również mają szeroki wybór produktów!

 • Czeskie słodycze

Na przełamanie goryczy warto wziąć coś słodkiego na ząb. Czechy są znane ze znakomitych wyrobów cukierniczych. Czeskie słodkości to np.: czekolada Studentska, drażetki Lentilky, trufle czekoladowe lub tradycyjne pierniki – stanowią smakołyki, które spełnią wymagania niejednego amatora słodyczy.

 • Ludowe rękodzieło

Tradycyjna sztuka rękodzielnicza to zawsze dobry pomysł na prezent lub pamiątkę z danego miejsca na Ziemi. Czesi mają rozmaite wyroby rzemieślnicze, jak choćby: hafty, ceramika czy przedmioty z drewna. Autentyczne produkty regionalne przywodzą pamięć regionu, w którym powstały.

 • Czeskie marionetki

Osobny typ pamiątki stanowią lalki i pacynki. Sztuka lalkarska w Czechach ma bardzo bogatą tradycję. Ręcznie robione marionetki są przeważnie znakomitej jakości. Stanowią unikalny suwenir lub ozdobę we wnętrzu. Tradycyjne czeskie lalki ludowe w rękach najmłodszych to zabawka, która łączy pokolenia.

 • Skórzane wyroby rzemieślnicze

Oprócz tekstylnego rękodzieła również czeska galanteria skórzana stanowi znakomity pomysł na pamiątkę. Portfele, paski czy torebki są mocne, trwałe i stylowe. Wprost nadają się na prezent.

 • Czeskie krawaty z jedwabiu

Czesi są znani z produkcji wysokiej jakości jedwabnych krawatów. To elegancki dodatek do męskiej garderoby, który wcale nie musi być tak bardzo formalny. Wybór zabawnego wzoru gwarantuje salwy śmiechu.

 • Koszulka z nadrukiem

Czeskie sklepy z pamiątkami oferują koszulki z nietypowymi nadrukami, które często w humorystyczny sposób opisują rzeczywistość. Są świetnym sposobem na wyrażenie swojej miłości do Czech.

 • Pamiątkowy magnes na lodówkę

Dla wielu, którzy kolekcjonują magnesy z każdego odwiedzonego miejsca, to pozycja obowiązkowa. Dostęp wielu wzorów i form pozwala idealnie dobrać magnes do własnych preferencji i potrzeb. Idealnie sprawdzi się także, jako pamiątkowy upominek dla większej liczby znajomych.

Zobacz również: Planujesz wypoczynek w Czechach? Sprawdź, jakie są tam ceny i co warto zwiedzić

Czechy – czego unikać?

Zastanawiasz się, na co uważać w Republice Czeskiej? Podpowiadamy, czego się wystrzegać w Czechach, aby nie wpaść w kłopoty finansowe. Nasze wskazówki pozwolą Ci także uniknąć niepotrzebnych na wyjeździe problemów z prawem.

5 rzeczy, których nie kupować w Czechach

 • Nielegalna broń

Nie próbuj kupować czy przewozić replik broni palnej, nawet jeśli wydają się być tylko ozdobą ścienną. Posiadanie jej wymaga zezwolenia, podobnie jak transport broni przez granicę.

 •  Alkohol z niepewnego źródła

Wystrzegaj się przed zakupem alkoholu od nieznanych dostawców. Może on pochodzić z nielegalnego źródła i stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Artykuły procentowe kupuj tylko u sprawdzonego handlarza, w legalnym sklepie lub oficjalnym punkcie sprzedaży.

 • Narkotyki i substancje psychotropowe

Na terenie Czech można posiadać marihuanę w ograniczonej ilości. Według obowiązujących przepisów dorosły może mieć przy sobie do 10 gramów konopi indyjskich na własny użytek. Pamiętaj, że w Polsce obowiązuje inne prawo – bardziej restrykcyjne w tym względzie!

 • Zapłata za produkty lub usługi w euro

Postaraj się mieć ciągle przy sobie wystarczający zapas gotówki. Czeskie korony pozwolą Ci płacić za zakupy oraz wszędzie tam, gdzie nie ma terminala. Płacąc kartą lub telefonem zapewnij środki na koncie w danej walucie, aby uniknąć niekorzystnego przewalutowania. Płatność w euro oznacza jeszcze mniej opłacalne rozliczenie transakcji!

 • Tanie podróbki

Zdaje się, że tanie podróbki masowej produkcji zalały już wszystkie możliwe branże. Wybierając pamiątki z Czech trzeba na nie uważać. Zamiast oryginalnych kryształów bohemskich możesz nabyć tanie zamienniki, które nie mają nic wspólnego z tradycyjną recepturą. Tak niestety bywa również z innymi dziełami sztuki ludowej czy współczesnymi przedmiotami.

CZY WIESZ, ŻE …

Unikat kupisz w galeriach sztuki lub warsztatach rzemieślniczy w cenie kilka lub nawet kilkadziesiąt razy wyższej. W popularnym sklepie z pamiątkami nabędziesz co najwyższej jego marną kopię.

Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Jakich pamiątek nie przewieziesz z zagranicy?

Ubezpieczenie do Czech – jakie wybrać?

Na wyjazd do Republiki Czeskiej weź polisę turystyczną. Możesz zabrać ze sobą również EKUZ, ale musisz wiedzieć, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewni  Ci pomoc tylko w takim zakresie, jaki mają zapewniony Czesi w ramach publicznej służby zdrowia.

Co powinna obejmować polisa do Czech?

 • Koszty leczenia i assistance podróżne

Hospitalizacja w Czechach po wypadku jest droższa niż w Polsce. W ramach indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego otrzymasz również pokrycie kosztów leczenia w prywatnej placówce zdrowia. Towarzystwo opłaci również koszt akcji ratunkowej czy transportu medycznego do kraju, czego nie gwarantuje EKUZ.

 • OC prywatne

W obawie o kosztowne szkody na wyjeździe zaopatrz się w ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczyciel opłaci straty wyrządzone innym przez Ciebie, Twoje dziecko lub pupila.

 • NNW podróżne

Następstwa nieszczęśliwych wypadków mogą mieć daleko idące skutki. Na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu zapewnij sobie ubezpieczenie NNW. Dzięki niemu uzyskasz rekompensatę w przypadku utraty zdrowia i otrzymasz środki na rehabilitację. Będziesz mógł również przekwalifikować się, jeśli dalsze wykonywanie dotychczasowych obowiązków okaże się niemożliwe. NNW zapewnia także zadośćuczynienie bliskim w razie śmierci ubezpieczonego.

 • Ubezpieczenie sportowe

Jeśli uprawiasz sport (np. narciarstwo) lub podejmujesz na wyjeździe inne aktywności ekstremalne, wybierz ubezpieczenie sportowe (razem z NNW i OC sportowym). W jego ramach otrzymasz pomoc po wypadku (np. na stoku), kiedy niespodziewanie doznasz kontuzji. Dodatkową ochroną możesz objąć również swój sprzęt sportowy.

Ubezpieczyciel w ramach ochrony bagażu odpowiada za jego zgubienie, uszkodzenie lub opóźnienie w dostarczeniu. Jeśli chcesz, aby pamiątki z Czech dotarły całe do domu, zaznacz tę opcję. Miej jednak na uwadze, że suma ubezpieczenia wynosi maksymalnie kilka tysięcy złotych.

Ile kosztuje polisa do Czech?

Sprawdźmy cenę ubezpieczenia turystycznego do Czech, jaką zapłacą klienci internetowej porównywarki ubezpieczeń Mubi. W tym celu prezentujemy kalkulację składki na wyjazd wypoczynkowy w 3 różnych przypadkach: dla jednej osoby dorosłej, dla dwojga dorosłych oraz dla 4-osobowej rodziny. Wszyscy zamierzają spędzić w Czechach 5 dni.

Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ochronyPolisa do Czech dla jednej osoby dorosłej
(30 lat)
Polisa do Czech dla dwóch osób dorosłych
(30 i 29 lat)
Polisa do Czech dla całej rodziny
(dwoje dorosłych: 30 i 29 lat; dwoje dzieci: 5 i 3 lata)
UNIQA
KL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
bagaż: 2 000 zł
21 zł42 zł76 zł
mtu24.pl
KL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2 000 zł
26 zł52 zł104 zł
You Can Drive
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2 000 zł
31 zł62 zł124 zł
SIGNAL IDUNA
KL: 40 000 euro
NNW: 15 000 zł
OC: 30 000 euro
bagaż: 1 000 zł
34 zł69 zł124 zł
Generali
KL: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 1 000 zł
38 zł76 zł140 zł
Proama
KL: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
bagaż: 2 000 zł
38 zł76 zł131 zł
AXA Partners
KL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
bagaż: 3 000 zł
46 zł92 zł154 zł
Wiener
KL: 80 000 euro
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 euro
bagaż: 1 000 zł
46 zł91 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (23.05.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, co kupić w Czechach

Co zjeść w Czechach?
Co wypić w Czechach?
Na co uważać w Czechach?
PODSUMOWANIE
 • Czechy to sąsiedni kraj dla Polaków. Na czeskiej ziemi można znaleźć się już w kilka godzin drogi z Polski.
 • Skosztuj narodowej kuchni Czech. To m.in. zupa czosnkowa, smażony ser i knedliki z gulaszem i surówką, a także dodatki, jak np. musztarda horčice kremžská czy ser pleśniowy Niva.
 • Kup pamiątki i upominki dla bliskich. Mogą to być: czeskie kryształowe kufle, piwo, słodycze, rękodzieło, galanteria skórzana czy elementy garderoby (jedwabny krawat lub T-shirt z nadrukiem). Magnes z Czech sprawdzi się zawsze!
 • W Czechach nie kupuj nielegalnych replik broni, alkoholu z nieznanego źródła oraz substancji psychotropowych zabronionych w Polsce (m.in. marihuana). Uważaj także przy zapłacie za zakupy – płać w koronach czeskich, gdyż przewalutowanie ze złotówek lub rozliczenie transakcji w euro jest niekorzystne!
 • Na podróż do Czech zabierz ze sobą kompleksową polisę turystyczną. EKUZ może być uzupełnieniem ochrony, ale to indywidualne ubezpieczenie zdrowotne zapewni Ci środki na leczenie prywatne czy transport medyczny do kraju. Rozszerz zakres o wybrane dodatki, jak np: OC prywatne, NNW podróżne czy ubezpieczenie sportowe.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!