Co możesz mieć w bagażu podręcznym?

Na przestrzeni kilku lat uległy zmianie przepisy dotyczące tego, co można przewozić w bagażu podręcznym w samolocie. Podróżnik musi pamiętać, że niewłaściwe przedmioty, które będzie usiłował wziąć na pokład, mogą przysporzyć mu wielu kłopotów na lotnisku. Na co warto szczególnie uważać?

Dziś wielu z nas bardzo chętnie korzysta z przelotów tanimi liniami lotniczymi. Przewoźnicy tego rodzaju dość często oferują niedrogie loty, a w cenie biletu możemy zabrać jedynie bagaż podręczny. W zależności od linii lotniczej wymiary torby i/lub walizki, którą można wziąć na pokład, mogą znacznie się różnić. Jeżeli przekroczymy wskazane w regulaminie wymiary bagażu, będziemy zobowiązani do uiszczenia dopłaty zgodnie z cennikiem operatora podróży. Problematyczne może być też zabranie na pokład niektórych przedmiotów.

Czy we wszystkich liniach lotniczych obowiązują takie same przepisy?

Dla bezpieczeństwa wszystkich osób, które udają się w podróż samolotem, stworzono przepisy określające, jakiego rodzaju rzeczy można wnosić na pokład. Część przepisów jest ogólnoświatowa i dotyczy praktycznie każdego samolotu, a niektóre obowiązują wyłącznie na określonej trasie. To co jednak jest najważniejsze i przyświeca wszystkim obostrzeniom oraz przepisom, to zapewnienie bezpieczeństwa podróżnych i personelu na całej trasie przelotu. Dlatego też, aby nie opóźniać lotu, warto zweryfikować, czy w naszym w bagażu nie ma rzeczy, które będziemy zmuszeni wyrzucić lub przez które nie wsiądziemy do samolotu.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Przeczytaj też: Bagaż podręczny – jakie są wymagania poszczególnych linii lotniczych?

Ile płynu możesz wnieść na pokład samolotu?

Jednym z przepisów, o którym bardzo często zapominają turyści, jest to, aby kosmetyki były przelane lub oryginalnie zapakowane do pojemników, których maksymalna pojemność wynosi 100 ml.

Dotyczy to wszystkich płynów, różnego rodzaju i przeznaczenia, które znajdują się w bagażu podręcznym. Niemniej istotnym jest zapakowanie ich w specjalny worek foliowy. Jego pojemność nie może przekraczać jednego litra.

Przykład

Marcin włożył do swojego bagażu kabinowego dużą butelkę jogurtu do picia, bo wiedział, że osoba podróżująca samolotem może spakować coś do jedzenia do swojego bagażu podręcznego. Nie pomyślał o tym, że jeśli ten rodzaj pokarmu ma postać płynną, również zalicza się do płynów. Z tego powodu musiał wyrzucić jogurt przed wejściem na pokład samolotu.

Ograniczenia w bagażu podręcznym. Tego nie weźmiesz do samolotu!

Z oczywistych względów w bagażu podręcznym nie możemy przewozić wszystkich substancji potencjalnie wybuchowych. Do tego rodzaju przedmiotów zaliczone są na przykład farby w aerozolu. Jeżeli zamierzasz podróżować z tego rodzaju przedmiotem, koniecznie nadaj go jako bagaż i skonsultuj się z linią lotniczą, jakiego rodzaju zabezpieczenia powinieneś zastosować.

Równie oczywistym jest to, że nie możemy na pokład samolotu wnosić substancji toksycznych, które mogą zagrozić zdrowiu współpasażerów. Nie mamy prawa wejść na pokład samolotu z bronią, a także z zabawkami, które do złudzenia przypominają broń palną, naboje lub ostrą białą broń.

Zazwyczaj nie ma również możliwości przewożenia w bagażu podręcznym takich rzeczy jak: łyżwy, rzutki lub deskorolki. Wynika to z tego, że tego rodzaju rzeczy mają ostre krawędzie i mogą zostać wykorzystane w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

Podróżujący muszą pamiętać również, że generalnie wszystkie ostre i metalowe przedmioty będą musieli wyrzucić na śmietnik, jeżeli znajdą się w bagażu podręcznym.

CIEKAWOSTKA

Kobiety, które podróżują samolotami, bardzo często zapominają, że pilniczki czy cążki nie mają prawa być przewożone w kabinie. Mężczyźni natomiast powinni pamiętać, że żyletki oraz golarki, które nie posiadają osłonek, to również przedmioty niedopuszczalne. W razie konieczności najlepiej jest przewozić jednorazowe golarki.

Czy alkohol wlicza się do ilości płynu?

Turyści nie mają również prawa wnoszenia na pokład samolotu alkoholi powyżej 70%, w butelkach o pojemności większej niż 100 ml. Jeżeli jednak zakupili tego rodzaju alkohol w strefie bezcłowej, powinni zatrzymać potwierdzenie zapłaty i być w stanie udowodnić, że nie są to płyny, które wnieśli na lotnisko nielegalnie.

W internecie często można znaleźć pytanie dotyczące zapalniczek jednorazowych, z których korzystają osoby palące. Mimo tego, że co do zasady podróżujący nie może przewozić urządzeń emitujących ciepło, to zapalniczki są dopuszczone do przewozu w bagażu podręcznym.

Bardzo rzadko zdarza się, że turyści chcą zabrać do bagażu podręcznego wiertarki czy śrubokręty lub części mechaniczne, na przykład do samochodu. Tego rodzaju sprzęty oczywiście można przewozić samolotem, ale nie w bagażu podręcznym. Jeżeli planujemy zabrać ze sobą w podróż tego typu rzeczy, sprawdźmy, w jaki sposób musimy je nadać.

Czy biorąc leki do bagażu podręcznego, musisz mieć potwierdzenie od lekarza?

Osoby, które przyjmują na stałe leki przepisane przez lekarza, nie muszą posiadać żadnych zaświadczeń i mają prawo zabrać je ze sobą do samolotu. Leki, które posiadamy, a można je kupić bez recepty, również są dozwolone do przewożenia w bagażu podręcznym. Jeżeli leki mają postać płynną, to nie są wliczane w maksymalną dozwoloną ilość płynów. Jednakże to pasażer zobowiązany jest poinformować kontrolę na lotnisku o takim fakcie. W przypadku niejednoznacznej oceny ze strony obsługi lotniska, ma ona prawo prosić o potwierdzenie, że musimy korzystać z tego typu leku lub został on nam przepisany przez lekarza. Dlatego, jeżeli zabieramy ze sobą leki na pokład, mimo wszystko warto mieć zaświadczenie od lekarza, że powinniśmy z nich korzystać w czasie podróży.

Przed każdym wylotem samolotem należałoby sprawdzić stan aktualnych przepisów lub skontaktować się z operatorem w celu ustalenia tego, czy leki, sprzęt i rzeczy, które zamierzamy zabrać ze sobą w podróż, dozwolone są do przewożenia w bagażu podręcznym. Jeśli nie, nadajmy je do luku bagażowego.

Przykłady regulacji w poszczególnych liniach lotniczych

Każda linia lotnicza ma możliwość wyznaczenia przedmiotów i obiektów, które nie powinny być transportowane w bagażu kabinowym. Na przykład na stronie linii LOT można znaleźć informację o tym, że w bagażu podręcznym lub rejestrowanym mogą znaleźć się jedynie dwie zapasowe baterie litowo-jonowe o wydajności 100-160 Wh, a każda z nich powinna być osobno zabezpieczona. Wszystkie akumulatory nie tyle mogą, ale wręcz muszą być przewożone w bagażu podręcznym, a baterie litowe lub litowo-jonowe powinny być zabezpieczone przed zwarciem.

Linie Wizzair wśród przedmiotów zakazanych w kabinie pasażerskiej wymieniają m.in.: namioty, butle biwakowe z propanem-butanem, latarki gazowe, wózki inwalidzkie i dziecięce, a nawet urządzenia takie, jak thermomix czy blender. Z kolei e-papierosy muszą być transportowane w bagażu podręcznym z wyciągniętą baterią ze względu na to, aby nie uruchomiły się samoczynnie. Trzeba przy tym pamiętać, że e-papierosów nie można używać podczas lotu.

Jeśli pasażerowie linii Ryanair podróżują z niemowlęciem, mogą przekroczyć limit płynów przysługujących na jedną osobę. Dozwolone jest zabranie ze sobą takiej ilości sterylnej wody, mleka i mleka w proszku, jaka jest potrzebna dla dziecka. Należy być przygotowanym na to, że płyny mogą zostać skontrolowane przez obsługę lotniska. Ta linia lotnicza zezwala też na przewożenie w bagażu kabinowym kamizelki ratunkowej z dwiema butlami wypełnionymi dwutlenkiem węgla. Nie pozwala natomiast na przewóz zwierząt, z wyjątkiem psów przewodników i asystujących.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o bagaż podręczny

Jakich przedmiotów nie można przewozić w bagażu podręcznym?
Najogólniej rzecz biorąc, chodzi o wszystkie rzeczy potencjalnie niebezpieczne, czyli np. substancje wybuchowe i toksyczne, broń, przedmioty ostre i metalowe, itp. Ograniczenia we wnoszeniu na pokład samolotu dotyczą jednak również wszelkiego rodzaju płynów, które muszą być przewożone w pojemnikach o pojemności do 100 ml i zapakowane w worek foliowy, a ich łączna ilość nie powinna przekraczać 1 l.
Czy w bagażu podręcznym można przewozić alkohol i leki?
Ograniczenie ilości wniesionego na pokład samolotu płynu obejmuje również alkohole, chyba że zostały one zakupione w strefie bezcłowej i pasażer może to udowodnić. Limity dotyczące płynów nie obejmują natomiast przepisanych przez lekarza lub dostępnych bez recepty leków – te można przewozić w bagażu podręcznym bez przeszkód, ale w razie wątpliwości dobrze jest posiadać zaświadczenie o konieczności ich przyjmowania.
Czy przepisy dotyczące bagażu podręcznego są takie same we wszystkich liniach?
Nie. Wprawdzie część przepisów jest stosowane powszechnie na całym świecie, ale w poszczególnych kwestiach konkretne linie lotnicze mogą kierować się własnymi przepisami. I tak np. Wizzair zabrania przewożenia na pokładzie m.in. wózków inwalidzkich i dziecięcych, Ryanair nie dopuszcza zwierząt za wyjątkiem psów przewodników, a LOT wprowadza ograniczenia w kwestii przewożenia baterii.
PODSUMOWANIE
  • Płynne kosmetyki przewożone na pokładzie samolotu muszą być przelane do pojemników o pojemności 100 ml. Powinny być zapakowane w worek zamykany o objętości do 1l.
  • Łączna ilość płynów nie powinna przekraczać 1l.
  • Na pokład samolotu nie wolno wnosić przedmiotów o ostrych krawędziach oraz materiałów niebezpiecznych.
  • Dozwolone jest posiadanie zapalniczki w samolocie.
  • Leki do użytku osobistego można przewozić bez zezwolenia, a jeśli są płynne, to nie są wliczane w maksymalną ilość płynów dopuszczalną dla jednego pasażera.
  • Poszczególne linie lotnicze mogą wprowadzać własne ograniczenia dotyczące przedmiotów, które można przewozić w bagażu podręcznym.
Oceń artykuł:
23,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!