Co możesz mieć w bagażu podręcznym?

Na przestrzeni kilku lat uległy zmianie przepisy dotyczące tego, co można przewozić w bagażu podręcznym w samolocie. Podróżnik musi pamiętać, że niewłaściwe przedmioty, które będzie usiłował wziąć na pokład, mogą przysporzyć mu wielu kłopotów na lotnisku. Na co warto szczególnie uważać?

Dziś wielu z nas bardzo chętnie korzysta z przelotów tanimi liniami lotniczymi. Przewoźnicy tego rodzaju dość często oferują niedrogie loty, a w cenie biletu możemy zabrać jedynie bagaż podręczny. W zależności od linii lotniczej wymiary torby i/lub walizki, którą można wziąć na pokład, mogą znacznie się różnić. Jeżeli przekroczymy wskazane w regulaminie wymiary bagażu, będziemy zobowiązani do uiszczenia dopłaty zgodnie z cennikiem operatora podróży. Problematyczne może być też zabranie na pokład niektórych przedmiotów.

Czy we wszystkich liniach lotniczych obowiązują takie same przepisy?

Dla bezpieczeństwa wszystkich osób, które udają się w podróż samolotem, stworzono przepisy określające, jakiego rodzaju rzeczy można wnosić na pokład. Część przepisów jest ogólnoświatowa i dotyczy praktycznie każdego samolotu, a niektóre obowiązują wyłącznie na określonej trasie. To co jednak jest najważniejsze i przyświeca wszystkim obostrzeniom oraz przepisom, to zapewnienie bezpieczeństwa podróżnych i personelu na całej trasie przelotu. Dlatego też, aby nie opóźniać lotu, warto zweryfikować, czy w naszym w bagażu nie ma rzeczy, które będziemy zmuszeni wyrzucić lub przez które nie wsiądziemy do samolotu.

Ile płynu możesz wnieść na pokład samolotu?

Jednym z przepisów, o którym bardzo często zapominają turyści, jest to, aby kosmetyki były przelane lub oryginalnie zapakowane do pojemników, których maksymalna pojemność wynosi 100 ml.

Dotyczy to wszystkich płynów, różnego rodzaju i przeznaczenia, które znajdują się w bagażu podręcznym. Niemniej istotnym jest zapakowanie ich w specjalny worek foliowy. Jego pojemność nie może przekraczać jednego litra.

Ograniczenia w bagażu podręcznym. Tego nie weźmiesz do samolotu!

Z oczywistych względów, w bagażu podręcznym nie możemy przewozić wszystkich substancji potencjalnie wybuchowych. Do tego rodzaju przedmiotów zaliczone są na przykład farby w aerozolu. Jeżeli zamierzasz podróżować z tego rodzaju przedmiotem, koniecznie nadal go jako bagaż i skonsultuj się z linią lotniczą, jakiego rodzaju zabezpieczenia powinieneś zastosować. 

Równie oczywistym jest to, że nie możemy na pokład samolotu wnosić substancji toksycznych, które mogą zagrozić zdrowiu współpasażerów. Nie mamy prawa wejść na pokład samolotu z bronią, a także z zabawkami, które do złudzenia przypominają broń palną, naboje lub ostrą białą broń.

Zazwyczaj nie ma również możliwości przewożenia w bagażu podręcznym takich rzeczy jak: łyżwy, rzutki lub deskorolki. Wynika to z tego, że tego rodzaju rzeczy mają ostre krawędzie i mogą zostać wykorzystane w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

Podróżujący muszą pamiętać również, że generalnie wszystkie ostre i metalowe przedmioty będą musieli wyrzucić na śmietnik, jeżeli znajdą się w bagażu podręcznym.

CIEKAWOSTKA

Kobiety, które podróżują samolotami bardzo często zapominają, że pilniczki czy cążki nie mają prawa być przewożone w kabinie. Mężczyźni natomiast powinni pamiętać, że żyletki oraz golarki, które nie posiadają osłonek, to również przedmioty niedopuszczalne. W razie konieczności najlepiej jest przewozić jednorazowe golarki.

Czy alkohol wlicza się do ilości płynu?

Turyści nie mają również prawa wnoszenia na pokład samolotu alkoholi powyżej 70%, w butelkach o pojemności większej niż 100 ml. Jeżeli jednak zakupili tego rodzaju alkohol w strefie bezcłowej, powinni zatrzymać potwierdzenie zapłaty i być w stanie udowodnić, że nie są to płyny, które wnieśli na lotnisko nielegalnie.

W internecie często można znaleźć pytanie dotyczące zapalniczek jednorazowych, z których korzystają osoby palące. Mimo tego, że co do zasady podróżujący nie może przewozić urządzeń emitujących ciepło, to zapalniczki są dopuszczone do przewozu w bagażu podręcznym.

Bardzo rzadko zdarza się, że turyści chcą zabrać do bagażu podręcznego wiertarki czy śrubokręty lub części mechaniczne, na przykład do samochodu. Tego rodzaju sprzęty oczywiście można przewozić samolotem, ale nie w bagażu podręcznym. Jeżeli planujemy zabrać ze sobą w podróż tego typu rzeczy, sprawdźmy, w jaki sposób musimy je nadać.

Czy biorąc leki do bagażu podręcznego musisz mieć potwierdzenie od lekarza?

Osoby, które przyjmują na stałe leki przepisane przez lekarza, nie muszą posiadać żadnych zaświadczeń i mają prawo zabrać je ze sobą do samolotu. Leki, które posiadamy, a można je kupić bez recepty, również są dozwolone do przewożenia w bagażu podręcznym. Jeżeli leki mają postać płynną, to nie są wliczane w maksymalną dozwoloną ilość płynów. Jednakże to pasażer zobowiązany jest poinformować kontrolę na lotnisku o takim fakcie. W przypadku niejednoznacznej oceny ze strony obsługi lotniska, ma ona prawo prosić o potwierdzenie, że musimy korzystać z tego typu leku lub został on nam przepisany przez lekarza. Dlatego, jeżeli zabieramy ze sobą leki na pokład, mimo wszystko warto mieć zaświadczenie od lekarza, że powinniśmy z nich korzystać w czasie podróży.

Przed każdym wylotem samolotem należałoby sprawdzić stan aktualnych przepisów lub skontaktować się z operatorem w celu ustalenia tego, czy leki, sprzęt i rzeczy, które zamierzamy zabrać ze sobą w podróż, dozwolone są do przewożenia w bagażu podręcznym. Jeśli nie, nadajmy je do luku bagażowego.

PODSUMOWANIE
  • Płynne kosmetyki muszą być przelane do pojemników o pojemności 100 ml. I powinny być zapakowane w worek zamykany.
  • Łączna ilość płynów nie powinna przekraczać 1l.
  • Na pokład samolotu nie wolno wnosić przedmiotów o ostrych krawędziach oraz materiałów niebezpiecznych.
  • Dozwolone jest posiadanie zapalniczki.
  • Leki do użytku osobistego można przewozić bez zezwolenia, a jeśli są płynne, to nie są wliczane w maksymalną ilość płynów dopuszczalną dla jednego pasażera.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!