Co zobaczyć w Budapeszcie? TOP 11 atrakcji turystycznych w stolicy Węgier

Budapeszt to rozbudowana stolica europejska, która leży nad malowniczym Dunajem. Wakacje to idealny czas, aby pojechać do tej metropolii i poznać ją z bliska. To centrum turystyczne i uzdrowiskowe stanowi istotny ośrodek nauki, kultury i sztuki Europy Środkowej.

budapeszt

Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Budapeszcie? Nie wiesz, co zwiedzać, będąc w stolicy Węgier? Sprawdź punkty obowiązkowe kilkudniowej wizyty w tym mieście!

Budapeszt – jak dotrzeć?

Do stolicy Węgier można dostać się z Polski w kilka godzin. Najszybsza trasa z Katowic liczy 577 km i jej pokonanie zajmuje średnio 5 godzin i 40 minut. Droga wiedzie w znacznej mierze przez Czechy (m.in. Ostrawę, Brno) i Słowację (Bratysławę). Alternatywna trasa jest krótsza (mierzy 492 km), ale jej pokonanie trwa dłużej (o blisko 20 min). Prowadzi niemal w całości przez słowackie terytorium z krótkim górskim odcinkiem po czeskiej stronie Beskidów w paśmie Karpat.

grafika

Na węgierskich autostradach i drogach szybkiego ruchu obowiązują opłaty za przejazd. Mają postać elektronicznej winiety. 10-dniowa opłata za samochód osobowy wynosi 6 400 Ft lub (ok. 70 zł wg. kursu z dn. 11.03.2024 r.).

Budapeszt – co zobaczyć?

Stołeczna aglomeracja Węgier powstała z zespolenia ze sobą 3 miast. Jest więc co zwiedzać, w każdym z nich!

CIEKAWOSTKA

Do połączenia Budy i Óbudy (mieszczących się na prawym brzegu Dunaju) oraz Pesztu (będącego po lewej stronie) doszło w latach 1872–1873. Dzięki temu geograficzne Średniogórze Zadunajskie połączyło się ze Średniogórzem Północnowęgierskim, a także Wielką Niziną Węgierską.

Dzisiejszy Budapeszt jest podzielony na 23 dzielnice z własnymi zarządami. Całym miastem zarządza Samorząd Stołeczny. Budapeszt to globalna metropolia. Swój obecny kształt terytorialny przyjął w połowie XX w., gdy przyłączono do niego 23 okoliczne miejscowości, dzięki czemu obszar miasta zwiększył się 2,5 razy, natomiast liczba ludność wzrosła o 50%.

CIEKAWOSTKA

Budapeszt to aktualnie jedna z największych metropolii Europy Środkowej. Pod względem zaludnienia to 8. miasto wśród europejskich stolic.

W Budapeszcie jest wiele rzeczy do obejrzenia. Miasto słynie z uzdrowiskowego klimatu. Poniżej przedstawiamy 11 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w stolicy Węgier!

Największe atrakcje turystyczne w Budapeszcie

największe atrakcje budapesztu

Zamek Królewski w Budapeszcie

Na Wzgórzu Zamkowym w historycznej Budzie na prawym brzegu Dunaju znajduje się kompleks pałacowy, który przez wieki był główną siedzibą władców Węgier. Monumentalny budynek góruje nad resztą miasta. Znajduje się na liście UNESCO.

CIEKAWOSTKA

Korzenie budowli sięgają XIV w., kiedy z inicjatywy księcia Slawonii Stefana (młodszego brata węgierskiego króla Ludwika I) powstał pierwotny zamek. Za panowania króla Zygmunta został znacznie rozbudowany i ufortyfikowany. W XV w. w wyniku dwóch modernizacji nabrał stylu włoskiego renesansu i stał się pierwszym tego rodzaju obiektem wśród europejskich dworów królewskich. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, niszczony i odbudowywany od podstaw.

Kompleks warto odwiedzić ze względu na bogatą historię węgierską. Najlepiej zagłębisz się w nią w Muzeum Historii Budapesztu – z tego budynku prowadzi wyjście na piękne ogrody południowe, natomiast zachodni taras oferuje jedną z najpiękniejszych panoram miasta.

Instytucje, które mieszą się na terenie kompleksu zamkowego:

  • Muzeum Historii Budapesztu;
  • Galeria Narodowa;
  • Biblioteka Narodowa im. Szechenyiego.
CIEKAWOSTKA

W Galerii Narodowej znajduje się największa kolekcją obrazów w całych Węgrzech.

Zwiedzanie zewnętrznego obszaru zamku królewskiego jest bezpłatne. Za darmo można wejść na taras zachodni, wschodni oraz dziedziniec. Wstęp do poszczególnych instytucji i do wnętrz zamkowych jest już płatny.

CIEKAWOSTKA

Zamek w Budapeszcie nie posiada ani jednej komnaty królewskiej. Ma natomiast królewską straż. Jej oficjalna zmiana jest jedną z atrakcji turystycznych. W ciągu dnia co godzinę odbywa się spektakl złożony z salutowania, marszruty i machania bronią.

Do zamku prowadzi odnowiona XIX-wieczna kolejka linowa (sikló). W pobliżu bramy zamkowej znajduje się przystanek autobusowy.

Baszta Rybacka w Budapeszcie

W pobliżu zamku (w dzielnicy Várkerület) znajduje się inny charakterystyczny element dawnej zabudowy budapesztańskiej. Chodzi o Basztę Rybacką (węg. Halászbástya). Jest to zachowana część murów obronnych z wieżą i tarasami. Rozciąga się z nich cudowny widok na rzekę, Wyspę Małgorzaty, stronę pesztańską i Górę Gellerta.

CIEKAWOSTKA

Baszta swoją nazwę zawdzięcza średniowiecznym rybakom, którzy odpowiadali za obronę tego fragmentu murów.

Kościół Macieja w Budapeszcie

Budzińska Świątynia Koronacyjna usytuowana jest w samym centrum Wzgórza Zamkowego (przy placu Świętej Trójcy) to inna nazwa Kościoła Najświętszej Marii Panny albo Macieja (węg. Mátyás templom). Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych kościołów węgierskich.

CIEKAWOSTKA

Oficjalna nazwa świątyni to kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednak zarówno miejscowi, jak i przez turyści określają go mianem kościoła Macieja dla upamiętnienia króla Macieja Korwina, który wziął w nim ślub z Beatrycze.

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

Innym ważnym kościołem w Budapeszcie jest Bazylika św. Stefana (węg. Szent István Bazilika). Świątynia znajduje się nieopodal Mostu Łańcuchowego i jest poświęcona pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I.

CIEKAWOSTKA

Świątynia przy placu św. Stefana to drugi najwyższy budynek w stolicy i trzeci w całym kraju. Do 96-metrowej kopuły, otwartej dla zwiedzających, prowadzą schody z 297 stopniami lub winda.

Parlament w Budapeszcie

Budynek parlamentu w Budapeszcie (węg. Országház) to jeden z nadrzędnych symboli stolicy Węgier i całego kraju. Położony jest nad Dunajem, w dzielnicy Peszt.

CIEKAWOSTKA

Węgierski parlament jest jednym z największych gmachów zgromadzeń narodowych na świecie. To drugi co do wielkości budynek rządowy w Europie i pierwszy w kraju. Ma 17 000 m² powierzchni i blisko 700 pomieszczeń. Przechowywane są w nim węgierskie insygnia koronacyjne (Korona Świętego Stefana). To relikwia narodowa i symbol państwowości Węgier (w latach 1919–1945 widniały nawet w węgierskim herbie).

Budowla powstała po zjednoczeniu 3 dawnych miast w jedno. Przypomina z zewnątrz okazały, neogotycki pałac cesarski. Gmach jest otwarty dla zwiedzających, choć w okresie sesji parlamentarnych mogą panować pewne ograniczenia dla turystów.

CIEKAWOSTKA

W podziemiach budynku znajduje się muzeum poświęcone węgierskiemu parlamentaryzmowi.

Plac Bohaterów w Budapeszcie

Położony niedaleko Parku Miejskiego (węg. Városliget) plac Bohaterów (węg. Hősök tere) to jeden z najważniejszym placów w mieście. Główny jego punkt stanowi Pomnik Tysiąclecia (węg. Millenniumi emlékmű) istnienia państwa węgierskiego. W centrum na 36-metrowej kolumnie umieszczona jest postać archanioła Gabriela otoczona przez podzieloną na dwie części półkolistą kolumnadę z ważnymi postaciami z historii narodu węgierskiego (m.in. z posągiem księcia Arpada).

CIEKAWOSTKA

Według legendy archanioł Gabriel objawił się pierwszemu królowi Węgier, Stefanowi i nakazał przyjęcie korony.

Na plac można dostać się metrem linii M1 (stacja: Hősök tere). Sąsiaduje on z okazałymi budynkami: Muzeum Sztuk Pięknych (węg. Szépművészeti Múzeum) i Pałacem Sztuki (węg. Műcsarnok).

CIEKAWOSTKA

Z placu Bohaterów prowadzi główny, reprezentacyjny trakt – Aleja Andrássyego (węg. Andrássy út). Biegnie pod nią Milenijna Kolej Podziemna – druga najstarsza linia metra w Europie (po londyńskiej).

Rejs po Dunaju w Budapeszcie

Jak w każdej europejskiej stolicy położonej nad rzeką, także i w stołecznym mieście Węgier można wyruszyć w rejs. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj. Z wodnej perspektywy widoki nabierają innego klimatu, zwłaszcza po zmroku. Przewoźnicy oferują rejsy z dodatkowymi atrakcjami np. w postaci audioprzewodnika, drinków czy muzyki na żywo. Ich ceny zaczynają się już od 11 EUR za osobę.

CIEKAWOSTKA

Dunaj na terytorium Węgier ciągnie się przez ponad 417 km. Głębokość rzeki na terenie miasta dochodzi do 9 m, a szerokość koryta miejscami osiąga 500 m.

Wyspa Małgorzaty w Budapeszcie

Ta wyspa na rzece Dunaj została sztucznie utworzona w połowie XX w. z połączenia trzech, leżących blisko siebie mniejszych wysepek. W średniowieczu ten kawałek lądu na rzece nazywano Wyspą Królików (węg. Nyulak szigete), a obecna nazwa odwołuje się do córki króla węgier Beli IV – Małgorzaty, która dużo czasu spędzała w wybudowanym na wyspie w połowie XIII w. klasztorze dominikanek.

CIEKAWOSTKA

Wyspa Małgorzaty ma obecnie 2,5 km długości i przy maksymalnej szerokości 500 m zajmuje powierzchnię blisko 100 ha.

Na wyspie panuje bujna roślinność i żyje kilka gatunków zwierząt. Występują ogrody tematyczne (np. różany czy japoński) i park miejski. Mikroklimat sprawia, że teren ten ma uzdrowiskowe właściwości.

Zabytki historyczne na wyspie:

  • Ruiny XII-wiecznego kościoła Franciszkanów;
  • Ruiny klasztoru Dominikanów;
  • Rekonstrukcja kościoła św. Michała z zakonu Premonstratensów.

Pozostałe atrakcje:

  • pomnik upamiętniający połączenie Óbudy, Pesztu i Budy w jedno miasto Budapeszt (z 1973 r.);
  • mini-zoo z ptactwem wodnym;
  • grająca studnia w północnej części wyspy;
  • grająca fontanna przy wejściu od strony południowej;
  • Ośmiokątna Wieża Wodna o wysokości 57 m (z 1911 r.) – obecnie pełni funkcję wieży widokowej;
  • kompleks 8 otwartych basenów Palatinus (o powierzchni 7,5 ha);
  • zespół basenów sportowych Alfreda Hajósa.
CIEKAWOSTKA

Na terenie basenów sportowych w 2006 i 2010 r. odbyły się Mistrzostwa Europy w pływaniu.

Na wyspie znajdują się hotele, obiekty sportowe, kluby, restauracje, liczne tereny zielone z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. To idealne miejsce na piknik zachęca do chwili wytchnienia od miejskiego zgiełku.

Most Łańcuchowy w Budapeszcie

Najbardziej znaną przeprawą przez rzekę Dunaj jest Most Łańcuchowy, zwany też most Széchenyiego (węg. Széchenyi lánchíd). Powstał w latach 1839–1849 i ma długość 380 m.

CIEKAWOSTKA

Most swoją nazwę zawdzięcza węgierskiemu politykowi Istvánowi Széchenyimu, który zabiegał o jego wybudowanie.

Most ten jest pierwszym stałym połączeniem przeciwległych brzegów Dunaju (Budy i Pesztu). To także najwcześniejsza kamienna przeprawa przez Dunaj w ówczesnych Węgrzech.

CIEKAWOSTKA

Na obu krańcach mostu umieszczono posągi kamiennych lwów. Niektórzy twierdzą, że nie mają języków, gdyż z poziomu chodnika ich nie widać. Figury zwierząt ustawione są na wysokich, 3-metrowych blokach.

Pozostałe budapesztańskie mosty:

  • Most Małgorzaty (prowadzący na Wyspę Małgorzaty);
  • Most Wolności;
  • Most Elżbiety;
  • Most Petőfiego;
  • Most Rakoczych;
  • Most Megyeri.

Góra Gellerta w Budapeszcie

Wzgórze o wysokości 235 m znajduje się na zachód od Wzgórza Zamkowego. Na jej szczycie widnieje Pomnik Wolności (węg. Szabadság-szobor) poświęcony żołnierzom radzieckim poległym w walce o Budapeszt. Przedstawia 14-metrową postać kobiety, trzymającą liść palmowy, ustawioną na 26-metrowym postumencie.

CIEKAWOSTKA

Góra zawdzięcza swoją nazwę biskupowi Gellertowi, który według podań właśnie tutaj został zamordowany przez pogan. Legenda głosi, że zakończył żywot w drewnianej beczce stoczonej ze szczytu. Wniesienie nie cieszy się dobrą sławą. Mieszkańcy do dziś uważają, że zbierają się na niej czarownice, aby odprawiać sabat.

Górę poza pomnikiem wieńczy potężna Cytadela (Citadella) wzniesiona w połowie XIX w. Ma wymiary 220 na 60 m, a mury osiągają grubość nawet 16 m. Obecnie to idealny punkt widokowy na przeciwległy brzeg Dunaju.

Pobliskie atrakcje:

  • Kościół Skalny pw. św. Stefana (z krzyżem);
  • Pomnik św. Gellerta (z wodospadem);
  • Pomnik św. Stefana;
  • Podziemny zbiornik wodny pitnej dla miasta.

Łaźnie i termy Széchenyiego w Budapeszcie

Łaźnie w Budapeszcie poza funkcją wypoczynkowo-rozrywkową działają także prozdrowotnie. Ciepłe źródła termalne od wieków wykorzystywane są we wspomaganiu leczenia (m.in. astmy i reumatyzmu). Oprócz relaksu cieszą oczy unikalną, neobarokową architekturą. Najstarszy budynek Term Széchenyiego (węg. Széchenyi gyógyfürdő) został otwarty 1881 r. w północnej części Parku Miejskiego.

CIEKAWOSTKA

Kompleks basenów i term Széchenyiego to największy tego typu obiekt w Europie. Zasilają go 2 różne źródła termalne (o temperaturze 77 i 74°C).

Do kompleksu można dojechać komunikacją miejską. Prowadzi do niego np. żółta linia metra (stacja: Széchenyi fürdő).

Inne popularne łaźnie w Budapeszcie:

  • Łaźnia św. Łukasza (węg. Szent Lukács Gyógyfürdő) – jedna z najstarszych łaźni w mieście;
  • Łaźnia Rudas (węg. Rudas gyógyfürdő) – łaźnia turecka koło Zamku;
  • Łaźnia Gellerta (węg. Gellért gyógyfürdő) – łaźnia z saunarium niedaleko Mostu Wolności, przy hotelu Gellert.

Podróż do Budapesztu – jakie ubezpieczenie zabrać?

Plan wyjazdu obejmujący trasę i wybrane atrakcje to nie wszystko! Na wyjazd do stolicy Węgier zabierz ze sobą polisę turystyczną. Tylko takie ubezpieczenie zapewni Ci pewność uzyskania należytej pomocy, gdy wystąpi nagłe zdarzenie na wakacjach. 

Przykład

Państwo Kotowscy wybierają się na 4 dni do Budapesztu. Zabierają ze sobą małe dziecko. W trosce o bezpieczeństwo odwiedzili porównywarkę ubezpieczeń turystycznych Mubi. Szukają polisy z NNW podróżnym i OC w życiu prywatnym. Oto oferty, które biorą pod uwagę:

TowarzystwoZakresCena
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
60,00 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
73,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 172 316 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 129 237 zł
77,68 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
78,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
95,39 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
114,24 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [marzec 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zwiedzanie Budapesztu

Czy Budapeszt jest drogi?
Co przywieźć z Budapesztu?
Co i gdzie zjeść w Budapeszcie?
Co robić w Budapeszcie nocą?
PODSUMOWANIE
  • Wybierz się na wakacyjny wyjazd do Budapesztu! Na weekendowy wypad nie jest potrzebny paszport.
  • Budapeszt to spora metropolia. Pozwala poczuć atmosferę państwa węgierskiego i poznać jego genezę, a przy tym wypocząć.
  • Stolica Węgier obfituje w niezliczone atrakcje. Wśród nich są ważne zabytki (np. Zamek Królewski czy Parlament), a także współczesne rozrywki (rejs po Dunaju albo kąpiel w łaźni).
  • Czy warto wybrać się do Budapesztu? Owszem. Pamiętaj tylko, aby zabrać ze sobą polisę turystyczną z szerokim zakresem ochrony na wszelki wypadek!
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!