Coolcation, czyli wakacje z dala od upałów – na czym to polega i gdzie warto się wybrać?

Jak lato, to tylko plaża, woda i upały? Niekoniecznie! Zmiany klimatyczne przyczyniające się do wzrostu temperatury na całym świecie sprawiają, że coraz więcej turystów rezygnuje z urlopu pod palmami, wybierając w zamian wypoczynek w bardziej umiarkowanych, a nawet chłodnych warunkach. Ten zyskujący na popularności podróżniczy trend zyskał nazwę coolcation – co dokładnie przyciąga do niego ludzi?

coolcation

Coolcation – wakacje w chłodzie alternatywą dla letniego skwaru

Niedające żyć upały, prażące całymi dniami słońce i jedyne wytchnienie w postaci klimatyzowanego hotelowego pokoju. Nawet ci turyści, którzy nie wyobrażają sobie wakacji poza ciepłymi krajami, przyznają, że skwary panujące latem na południu Europy potrafią dać w kość. Niestety, zachodzące na naszych oczach zmiany klimatyczne sprawiają, że temperatury powietrza w dzień sięgające 40°C, niewiele chłodniejsze noce czy rekordowo ciepła woda w morzu to warunki, od których coraz trudniej uciec. Ale czy to niemożliwe?

Nowy trend podróżniczy pokazuje, że niekoniecznie. Choć oczywiście ciepłe (a właściwie gorące) kraje nadal są na szczycie najpopularniejszych kierunków turystycznych wyjazdów, wiele osób zaczyna szukać alternatyw – stąd właśnie wzięła się idea coolcation, czyli wakacji w chłodnych krajach.

Termin ten, ukuty przez redakcję magazynu “Condé Nast Traveler”, powstał ze zbitki angielskich słów cool (pol. chłodny) i vacation (pol. wakacje). Kryje się za nim odwrót od tradycyjnych kierunków letnich podróżny na rzecz miejsc chłodniejszych, które oferują turystom możliwość wypoczynku w niższych temperaturach. Popularne kierunki wyjazdów na coolcation (więcej o nich w dalszej części artykułu), które kiedyś przyciągały głównie nielicznych turystów-ekscentryków, dziś zyskują na popularności i choć jeszcze daleko im do wyprzedzenia śródziemnomorskich czy tropikalnych kurortów, wzrost zainteresowania nimi wśród “zwykłych” urlopowiczów jest wyraźnie widoczny.

CZY WIESZ, ŻE …

Jak podaje Bloomberg, w 2024 roku liczba rezerwacji podróży z Wielkiej Brytanii do krajów skandynawskich wzrosła o 27%, a do samej Szwecji o 47%. Dla porównania, Włochy odnotowały w tym czasie wzrost o 3%. Wyszukiwarka lotów Kayak wskazuje z kolei na znaczny wzrost zainteresowania letnimi połączeniami lotniczymi do Kopenhagi, Bergen czy Sztokholmu.

Czy zatem w najbliższych czasie należy się spodziewać masowego odwrócenia trendów w kierunkach wakacyjnych wyjazdów? Wyraźniejsze efekty zobaczymy zapewne w dłuższej perspektywie, ale tak, zmiany zwyczajów wśród podróżnych na pewno będą się pogłębiać wraz z postępującymi zmianami klimatu.

Kraje, w których jest ciepło, słonecznie i można wypocząć na plaży lub na basenie, będą rzecz jasna nadal przyciągać masy wczasowiczów, zwłaszcza że sezon będzie tam coraz dłuższy i uciekający od upałów wybiorą po prostu inne pory roku. Alternatywne dla nich kierunki będą jednak zyskiwać na popularności, bo i chętnych na spędzenie letniego urlopu w bardziej optymalnych warunkach będzie przybywać – nie tylko ze względu na “ludzkie” temperatury.

UWAGA!

Fale upałów w południowej Europie są co roku przyczyną śmierci dziesiątek tysięcy osób. Przykładowo, od początku lata 2024 w samej Hiszpanii stwierdzono ponad 1,3 tys. zgonów związanych z wysokimi temperaturami – w większości dotyczyły one starszych osób, nieraz także turystów.

Coolcation – wady i zalety wypoczynku w chłodnych krajach

Eksperci badający nowy trend podróżniczy twierdzą, że na rosnące znaczenie coolcation wpływ mają nie tylko zmiany klimatyczne. Szukający innych kierunków podróży turyści uciekają w ten sposób choćby przed tłumami oblegającymi najpopularniejsze kurorty, ale także liczą się z bezpieczeństwem, słysząc coraz częściej o katastrofach w rodzaju susz czy pożarów, które trapią m.in. Włochy czy kraje bałkańskie.

Wyjazdy w chłodniejsze rejony świata czy Europy są więc wbrew pozorom motywowane nie tylko klimatem, choć ten ma oczywiście największe znaczenie. Na co jeszcze, oprócz niższych temperatur, zwracają uwagę urlopowicze decydujący się na wyjazd na coolcation?

Zalety coolcation

  • Komfort wypoczynku – w temperaturze powyżej 20°C będzie o wiele większy niż w ponad 30-stopniowym skwarze, co ułatwi zarówno relaks, zwiedzanie i uprawianie sportu, jak też po prostu normalne funkcjonowanie.
  • Zdrowie – w upałach powyżej 30°C nawet zdrowy organizm jest mocno obciążony (zwłaszcza serce i cały układ krążenia), a przy tym narażony m.in. na udar słoneczny, odwodnienie czy poparzenia, które nie grożą nam w chłodniejszym i bardziej przyjaznym dla zdrowia klimacie.
  • Mniejszy tłok – kraje nadające się na coolcation nie są tak oblegane jak letnie kurorty, więc to idealne rozwiązanie dla szukających wytchnienia od turystycznego zgiełku oraz wypoczynku w ciszy i spokoju.
  • Bliskość natury – wyjazd na coolcation często wiąże się z ucieczką od cywilizacji, żeby przez bezpośredni kontakt z przyrodą odetchnąć zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
  • Aktywność fizyczna – umiarkowany klimat sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, więc coolcation to idealna okazja np. na górskie wędrówki, wycieczki rowerowe czy spływy kajakowe.
  • Przeciwieństwo masowej turystyki – wyjazd w ramach coolcation można łatwiej połączyć z tzw. ekoturystyką, czyli zrównoważonym podróżowaniem zakładającym m.in. dbanie o środowisko naturalne i lokalne dziedzictwo kulturowe.
  • Unikalne doznania – masowość turystyki sprawia, że wyjazdy do różnych krajów stają się do siebie coraz bardziej podobne, podczas gdy coolcation pozwala odkryć nowe, jeszcze nieprzesiąknięte komercją miejsca oferujące jedyne w swoim rodzaju doświadczenia.
zalety coolcation
CZY WIESZ, ŻE …

Światowa Organizacja Meteorologiczna podała, że rekordowo wysoka temperatura w Europie została odnotowana 11 sierpnia 2021 roku we Włoszech. Stacja pomiarowa w pobliżu Syrakuz na Sycylii pokazała wówczas 48,8°C.

Wady coolcation

Wygląda to wszystko tak dobrze, że aż się prosi o pytanie: w czym tkwi haczyk? Coolcation ma oczywiście swoje wady, wśród których najczęściej wskazuje się spore koszty takich wypraw.

Niestety, ale wyjazdy do chłodniejszych miejsc wbrew pozorom wcale nie są tańsze niż wakacje w ciepłych krajach. Wręcz przeciwnie, za wycieczkę z biurem podróży np. do krajów skandynawskich trzeba zapłacić zwykle wyraźnie więcej, niż kosztuje np. last minute do Turcji, Grecji czy Egiptu. Oczywiście można zorganizować wyjazd na własną rękę, ale i wtedy nie jest najtaniej, bo celem wyprawy są zwykle kraje, w których koszty życia są z polskiego punktu widzenia wysokie.

Efektem jest to, że coolcation to póki co opcja dla raczej zamożniejszych podróżnych, zwłaszcza jeśli chodzi o Skandynawię i kierunki pozaeuropejskie, choć nie tylko. Wystarczy popatrzeć na ceny w polskich kurortach nad Bałtykiem, które często odstraszają rodzimych turystów, sprawiając, że Ci szukają tańszych opcji za granicą.

Drugą z wad coolcation, na którą wskazują eksperci, jest wpływ masowej turystyki na lokalną przyrodę. Tym, co wyróżniało północne kraje na tle innych, była właśnie ich dzikość i wyjątkowość, które jednak z uwagi na coraz większe zainteresowanie, stopniowo zaczynają tracić swój naturalny urok. Najlepszym przykładem jest Islandia, o której przez gwałtowny wzrost popularności w ostatnich latach już mówi się, że jest zadeptywana przez turystów.

Coolcation – najpopularniejsze kierunki na wyjazd

Kierunek wyjazdu na coolcation może być w gruncie rzeczy bardzo różny. Oczywiście prym wiodą kraje skandynawskie, które w naturalny sposób kojarzą się z chłodem, jednak w jego poszukiwaniu wcale nie musimy spoglądać w kierunku północnym.

Przykład

Dobrym pomysłem na spędzenie letniego urlopu mogą być np. alpejskie kurorty w Austrii, Włoszech czy Szwajcarii, które poza sezonem zimowym bynajmniej nie zamierają, zamieniając się w raj dla miłośników trekkingu czy wycieczek rowerowych. Za chłodny, zwłaszcza z perspektywy turystów z innych części świata, może też być uznany nasz region – dowodem są choćby od pewnego czasu masowo odwiedzający Zakopane podróżni z Bliskiego Wschodu, zwłaszcza z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Kuwejtu.

My jednak przyjrzymy się nieco bliżej krajom, które są najczęściej wybierane jako cele na coolcation. Jaki kierunek warto rozważyć, jeśli chcemy spędzić wakacje w chłodniejszym klimacie?

kierunki na coolcation w europie

Skandynawia

Dania, Szwecja, Norwegia i – nieco naginając definicję Skandynawii – Finlandia. To właśnie te kraje wymienia się najczęściej, mówiąc o coolcation i nic w tym dziwnego. Północna Europa to region, który idealnie spełnia kryteria tego rodzaju wypoczynku, oferując nie tylko wytchnienie w postaci niskich temperatur, ale też unikalną przyrodę, mnogość opcji aktywnego spędzania czasu i niezwykłe doświadczenia kulturalne. Ujrzeć norweskie fiordy, przemierzać szwedzkie lasy i fińskie jeziora, a to wszystko w rytmie duńskiego hygge? Brzmi jak świetny plan!

Jaka jest pogoda latem?

W Danii, a także na południu Szwecji i Norwegii średnie temperatury w lipcu i sierpniu nie przekraczają 20°C, w najcieplejszych dniach osiągając ok. 25°C. Im dalej na północ, tym chłodniej, ale różnice nie są wbrew pozorom drastyczne, wynosząc najwyżej kilka stopni Celsjusza.

Jakie są największe atrakcje?

  • Fiordy – głęboko wcinające się w ląd zatoki o stromych brzegach, które stanowią najbardziej znaną wizytówkę Norwegii, więcej na ich temat przeczytasz w przewodniku turystycznym po fiordach norweskich.
  • Zorza polarna i białe noce – charakterystyczne dla regionu, niezwykłe zjawiska naturalne.
  • Niezwykłe krainy – wśród nich można wymienić m.in. Laponię, czyli siedzibę Świętego Mikołaja, lub położone między Szwecją i Finlandią malownicze Wyspy Alandzkie.
  • Miasta pełne zabytków – na zwiedzających czekają m.in. takie miejsca jak Kopenhaga i połączone z nią słynnym mostem nad Sundem Malmö, Sztokholm, Uppsala, Oslo, Bergen, Helsinki czy Turku.
CIEKAWOSTKA

Hygge, dosłownie oznaczające wygodę, to duńska filozofia dążenia do wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia.

Kraje Bałtyckie

Według niektórych opinii Litwa, Łotwa i Estonia to bardziej ekonomiczne rozwiązanie dla tych, których nie stać na wyprawę do Skandynawii, ale takie podejście byłoby bardzo krzywdzące. Trzy nadbałtyckie kraje, choć nadal w dużym stopniu nieodkryte przez turystów, zyskują stopniowo coraz większe uznanie, wyróżniając się piękną przyrodą, bogatą historią, a przede wszystkim… ciszą i spokojem, jakich próżno szukać w innych częściach Europy. Lasy, jeziora, wyspy, bagna, torfowiska, nadbałtyckie plaże – nic tylko zanurzyć się w tym naturalnym bogactwie!

Jaka jest pogoda latem?

Najcieplejszym z trzech nadbałtyckich krajów jest Litwa, gdzie temperatura w lipcu i sierpniu może sięgać nawet zawrotnych… 25°C. Łotwa i Estonia w tym czasie charakteryzują się z kolei średnimi temperaturami w okolicach 19-21°C, czyli warunkami idealnymi do zwiedzania i uprawiania aktywnej turystyki.

Jakie są największe atrakcje?

  • Stolice – mocno związane z polską kulturą Wilno, kameralna Ryga i średniowieczny, a zarazem nowoczesny Tallinn.
  • Sarema i Hiuma – dwie największe z bardzo licznych estońskich wysp, znane z pięknych krajobrazów.
  • Jurmała – słynne łotewskie uzdrowisko, a przy tym najpopularniejszy w tej części Europy i przez wielu uważany za najpiękniejszy nadbałtycki kurort.
  • Zamek w Trokach – malowniczo położona na jeziorze Galwe, połączona z lądem drewnianą kładką, potężna litewska twierdza.
CIEKAWOSTKA

Estonia to najbardziej “zdigitalizowany” kraj na świecie, który bywa nazywany “nadbałtycką doliną krzemową”. Usługi publiczne są tam w 99% dostępne online, rozwija się najwięcej start-upów w Europie w przeliczeniu na mieszkańca, a dostęp do internetu został już w 2000 roku uznany za jedno z podstawowych praw człowieka.

Islandia

Wspomnieliśmy już, że Islandia przeżywa prawdziwy turystyczny boom, co z jednej strony może niepokoić zatroskanych o tamtejszą dziewiczą przyrodę, ale z drugiej… trudno się tej popularności dziwić. Mówimy bowiem o jednym z najbardziej niezwykłych krajów na świecie, który nie bez powodu jest nazywany “krainą lodu i ognia”. Wulkany i lodowce. Gejzery i wodospady. Gorące źródła i chłodny klimat. Zorza polarna i białe noce. Islandia sprawia wrażenie miejsca z innej planety – i aż trudno uwierzyć, że nim nie jest.

Jaka jest pogoda latem?

Choć pogoda na Islandii potrafi się szybko i gwałtownie zmieniać, temperatury odnotowywane tam w skali całego roku są dość wyrównane. W najcieplejszych miesiącach, czyli w lipcu i sierpniu, nieznacznie przekraczają 10°C, więc jeśli obawiasz się upałów, możesz śmiało wpisać ten kraj na swoją listę.

Jakie są największe atrakcje?

  • Vatnajökull – zajmujący ok. 10% powierzchni wyspy największy lodowiec na Islandii i jeden z największych w Europie.
  • Snæfellsjökull – wysoki na 1446 m n.p.m. wulkan ze szczytem pokrytym lodowcem, rozsławiony przez powieść “Podróż do wnętrza Ziemi” Juliusza Verne’a jako miejsce, w którym bohaterowie rozpoczynają tytułową wyprawę.
  • Złoty Krąg – trasa turystyczna w południowo-zachodniej części wyspy, która obejmuje kilka charakterystycznych atrakcji turystycznych, m.in. gejzery Geysir i Strokkur, wodospad Gullfoss czy park narodowy Thingvellir.
  • Błękitna Laguna – geotermalne uzdrowisko, najbardziej znane naturalne SPA w kraju, w którym bez względu na porę roku można zażyć kąpieli w wodzie o temperaturze ok. 40°C.
CIEKAWOSTKA

Wiele unikatowych cech Islandii wynika z jej położenia na styku Oceanu Atlantyckiego i Arktycznego, tuż przy kole podbiegunowym północnym. Wyspa jest wypiętrzoną ponad powierzchnię morza częścią Grzbietu Śródatlantyckiego, który dzieli ją między dwie płyty tektoniczne: eurazjatycką i północnoamerykańską. To właśnie umieszczenie Islandii na ich granicy jest przyczyną wysokiej aktywności wulkanicznej na wyspie.

Wyspy Owcze

Archipelag 18 wysp na Oceanie Atlantyckim położonych między Islandią, Wielką Brytanią i Norwegią, ale będących… autonomicznym terytorium duńskim. Wszystko to sprawia, że nie mogło zabraknąć Wysp Owczych na liście najlepszych miejsc na coolcation, choć dobrych powodów ku temu jest oczywiście znacznie więcej. Na czele z absolutnie wspaniałymi widokami, na które składają się majestatyczne klify, lśniące jeziora i zielone doliny. Dodajmy owce, których populacja znacznie przerasta ludzką i niewielu turystów, a otrzymamy prawdziwy raj, od którego odstraszać mogą tylko wysokie ceny.

Jaka jest pogoda latem?

Zmienna i często deszczowa oraz mglista, tak jak zresztą o każdej porze roku, dlatego warto się przygotować na bardzo różne warunki – nawet w ciągu jednego dnia! Jeśli jednak chodzi o temperatury, lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami w roku, bo termometry wskazują wówczas średnio ok. 12°C.

Jakie są największe atrakcje?

  • Tórshavn – stolica i największe miasto, które mimo zaledwie 14 tys. mieszkańców może pochwalić się sporą liczbą zabytków i charakterystyczną drewnianą architekturą.
  • Mykines – malutka, ale bardzo malownicza wysepka, którą zamieszkuje ok. 10 osób i znacznie więcej sympatycznych maskonurów, które wyjątkowo upodobały sobie to miejsce.
  • Sørvágsvatn – największe jezioro archipelagu, które znajduje się na wysokości ok. 32 m n.p.m. tuż przy oceanicznym brzegu na wyspie Vágar i przez złudzenie optyczne sprawia wrażenie, jakby unosiło się w powietrzu.
  • Loty helikopterem – na Wyspach Owczych to jeden z podstawowych środków transportu, który w dodatku zapewnia wspaniałe widoki i jest całkiem tani.
CIEKAWOSTKA

Owce są nie tylko symbolem Wysp Owczych – sprawdziły się też jako… kamerzyści i fotografowie! Wszystko za sprawą projektu Sheep View, którym przed kilku laty zachęcano firmę Google do odwiedzin na wyspach, żeby uwiecznić tamtejsze krajobrazy na mapach Street View. Kamery umieszczone na grzbietach owiec i fotografujące okolice, gdy zwierzęta beztrosko hasały sobie po drogach i bezdrożach, okazały się skuteczne. Google dotarł na Wyspy Owcze, same owce zaś nie ucierpiały w wyniku pomysłu – gorzej było z przymocowanym do nich sprzętem i próbami jego odzyskania.

Szkocja

Porzucamy klimaty okołoskandynawskie i przenosimy się na Wyspy Brytyjskie, a konkretnie do ich północnej części, czyli Szkocji. Ta zielona kraina gór, jezior i zamków to prawdziwy raj dla miłośników trekkingu i dzikiej przyrody, których zachwyci różnorodność szkockich krajobrazów, ale nie tylko dla nich. Mnóstwo wspaniałych zabytków kryjących fascynujące historie, charakterystyczna i bogata kultura wyraźnie zaznaczająca swoją odrębność od brytyjskiej, a wreszcie najlepsza na świecie whisky – warto przekonać się samemu, co sprawia, że Szkoci są tak dumni ze swojej ojczyzny.

Jaka jest pogoda latem?

Pogoda w Szkocji bywa częstym źródłem żartów ze strony angielskich sąsiadów, a to już o czymś świadczy. Najlepiej opisać ją słowami “w kratkę”, co sprawia, że podróżujący tam w okresie wakacyjnym powinni zaopatrzyć się zarówno w krótkie spodenki i t-shirty, jak również spodnie i kurtkę przeciwdeszczową. Dobra wiadomość jest taka, że choć deszcze i mgły to praktycznie element szkockiej kultury, wcale nie pada tam bez przerwy, za to długie letnie dni ze średnimi temperaturami w okolicy 15-17°C wręcz zachęcają do aktywnego wypoczynku.

Jakie są największe atrakcje?

  • Highlands – górzysty region na północy Szkocji, który ze względu na niewielkie zaludnienie i urozmaicone krajobrazy świetnie nadaje się na piesze wycieczki.
  • Edynburg – położona na wschodzie stolica to miasto o wyjątkowym klimacie i wielu zabytkach, wśród których wyróżnia się położony na skalistym wzniesieniu XII-wieczny zamek.
  • Loch Ness – wcale nie największe i nieuznawane za najpiękniejsze, a jednak najbardziej znane szkockie jezioro, a to wszystko za sprawą rzekomo zamieszkującego jego głębiny legendarnego potwora.
  • Isle of Skye – druga pod względem wielkości szkocka wyspa, przez wielu uważana za najbardziej fotogeniczne miejsce w kraju.
CIEKAWOSTKA

Edynburg można zwiedzać śladami znanych pisarzy i literackich postaci. To stąd pochodzi twórca Sherlocka Holmesa – Arthur Conan Doyle, tutaj żył pierwowzór Ebenezera Scrooge’a z “Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, i wreszcie to mieszkając tutaj, J.K. Rowling szukała inspiracji podczas pisania “Harry’ego Pottera”.

kierunki na coolcation w ameryce północnej

Grenlandia

Czy może być lepsze miejsce na chłodne wakacje niż położona w większości za kołem podbiegunowym, pokryta w 80% lądolodem, oblewana chłodnymi wodami Atlantyku, Oceanu Arktycznego i Morza Baffina, oraz zamieszkiwana przez Inuitów Grenlandia? Wyprawa w jeden z najbardziej niedostępnych rejonów świata to wyzwanie, któremu podołają (także finansowo) nieliczni, ale w zamian otrzymają wspomnienia gwarantowane przez liczne mroźne cuda natury, w tym liczące dziesiątki tysięcy lat lodowce, rejsy wśród gór lodowych czy polarną faunę. A to wszystko w otoczeniu czystego powietrza, ciszy i spokoju, które zapewniają bezkresne grenlandzkie przestrzenie (gęstość zaludnienia na wyspie wynosi… 0,03 os.km2). Zaczynasz już oszczędzać środki na wyjazd?

Jaka jest pogoda latem?

Najkorzystniejsze warunki występują na wybrzeżach, zwłaszcza w południowo-zachodniej części Grenlandii, gdzie panuje klimat subpolarny. W lipcu średnie temperatury dochodzą tam do 10°C. Im dalej na północ, tym robi się coraz zimniej, jednak najsurowszy klimat panuje w środkowej części wyspy, gdzie temperatury praktycznie nigdy nie przekraczają 0°C, a w lipcu wynoszą średnio -12°C.

Jakie są największe atrakcje?

  • Nuuk – stolica i największe miasto Grenlandii, w którym kolorowa historyczna zabudowa miesza się z nowoczesnością, i które jest zarówno dobrym punktem wypadowym do dalszych wypraw, jak i wyjątkowym miejscem samym w sobie.
  • Fiord lodowy Ilulissat – wypełniona górami lodowymi zatoka na zachodnim wybrzeżu Grenlandii, do której spływają fragmenty jednego z najaktywniejszych lodowców świata, Sermeq Kujalleq.
  • Rejs wśród gór lodowych – od kawałków wielkości kostek lodu, po wielkie jak całe wyspy bryły lodu, wśród których można pływać łodziami czy kajakami.
  • Obserwacja wielorybów – oglądanie tych pięknych stworzeń jest na Grenlandii możliwe zwłaszcza latem, gdy przypływają one z obszaru Morza Karaibskiego.
CIEKAWOSTKA

Na Grenlandii odnotowano rekordowo niską temperaturę na półkuli północnej i zachodniej, która wyniosła -69,6°C. Miało to miejsce 22 grudnia 1991 roku na automatycznej stacji pogodowej Klinck w centralnej części wyspy.

Kanada

Drugi największy kraj na świecie, którego atrakcje można by wymieniać całymi godzinami. Kanada to góry, lasy, jeziora, prerie, wodospady, gorące źródła i lodowce, a także bardzo urozmaicona, najdłuższa na świecie (244 tys. km) linia brzegowa i jeszcze wiele, wiele więcej. Na przyjezdnych czekają tam ogromne połacie przestrzeni oferujące niezliczone możliwości aktywnego wypoczynku, relaksu wśród dzikiej przyrody czy zwiedzania. Gdziekolwiek się wybierzesz, atrakcji na pewno Ci nie zabraknie i z dużą dozą prawdopodobieństwa czeka Cię podróż życia.

Jaka jest pogoda latem?

O tyle trudno na to odpowiedzieć, że Kanada z racji swojej ogromnej powierzchni znajduje się w kilku strefach klimatycznych – od klimatu polarnego i subpolarnego na północy, przez kontynentalny w centralnej części kraju, po umiarkowany ciepły na południu. Dobra wiadomość dla miłośników coolcation jest jednak taka, że nigdzie nie jest szczególnie upalnie. W lipcu średnie temperatury wynoszą od -5°C na północy do 21°C na południu.

Jakie są największe atrakcje?

  • Metropolie – od stołecznej Ottawy, przez największe w kraju Toronto i pięknie położone Vancouver, po francuskojęzyczne Quebec i kosmopolityczny Montreal.
  • Banff – najstarszy kanadyjski park narodowy położony w prowincji Alberta w kanadyjskich Górach Skalistych, do którego przyciągają odwiedzających m.in. gorące źródła Upper Hot Springs, kurorty narciarskie czy jeziora lodowcowe.
  • Niagara – dzielony ze Stanami Zjednoczonymi najsłynniejszy wodospad na świecie, w którym woda pokonuje różnicę poziomów wynoszącą prawie 100 m.
  • Jeziora – w Kanadzie znajdują się ich ok. 2 miliony (!), a wszystkie razem zajmują ok. 8% powierzchni kraju, czyli obszar odpowiadający połączonemu terytorium Polski i Niemiec. Największe są Wielkie Jeziora na granicy z USA (Górne, Huron, Ontario, Erie), a także położone w głębi kraju Wielkie Jezioro Niedźwiedzie i Wielkie Jezioro Niewolnicze.
UWAGA!

Turystyczna wizyta w Kanadzie nie wymaga wyrabiania wizy, jednak konieczne jest uzyskanie Electronic Travel Authorization (tzw. eTA), czyli elektronicznej zgody na podróż. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: “Wiza do Kanady – czy jest potrzebna? Nieraz wystarczy tylko eTA!”.

Alaska

Z Kanady przenosimy się do będących jej jedynym sąsiadem Stanów Zjednoczonych. A właściwie do jednego stanu – położonej w północno-zachodniej części kontynentu Alaski. Największy, ale też charakteryzujący się najmniejszą gęstością zaludnienia amerykański stan to kolejny kierunek podróży zarezerwowany głównie dla wąskiego grona wybranych, więc jeśli zaliczasz się do tych szczęśliwców, to możemy tylko pozazdrościć. Jest czego, bo Alaska to prawdziwy raj na Ziemi dla tych, którzy szukają wypoczynku w nieskażonych ludzką ręką okolicznościach przyrody. Urzekający naturalnym pięknem rejon zachwyci zwłaszcza miłośników górskich wędrówek, ale przemierzając Alaskę nie wolno zapominać również o jej burzliwej i niezwykłej historii. Tylko uważajcie na niedźwiedzie!

Jaka jest pogoda latem?

Okres letni na Alasce potrafi być bardzo ciepły, zwłaszcza w obszarach nadbrzeżnych na południu stanu. Średnie temperatury wynoszą tam wówczas od 15°C do nawet 25°C, a dni są długie i słoneczne. Nieco większego chłodu należy się spodziewać w środkowej części Alaski (średnio 10-20°C), a najniższe, rzadko przekraczające 10°C temperatury odnotowuje się na północy.

Jakie są największe atrakcje?

  • Anchorage – największe miasto na Alasce, które zaraz po przybyciu wita podróżnych widokiem otaczających je gór, a to tylko zapowiedź dalszych atrakcji.
  • Denali – mierzący 6190 m n.p.m., wcześniej znany jako McKinley, najwyższy szczyt Ameryki Północnej, którego zdobycie to wyzwanie tylko dla profesjonalistów (na największych wysokościach temperatury spadają do -60°C, a wiatr osiąga prędkość nawet 160 km/h), ale który można podziwiać z terenu parku narodowego.
  • Kenai – górzysty półwysep i park narodowy położony na południowym krańcu Alaski, którego największą atrakcją jest urozmaicone przez fiordy i lodowce, wyjątkowo malownicze wybrzeże.
  • Brooks Falls – wodospad na terenie parku narodowego Katmai słynący z widoku niedźwiedzi brunatnych czekających, aż płynące w górę rzeki łososie same wskoczą im do pysków. Ten naturalny spektakl można ujrzeć na własne oczy z platformy widokowej, a jedynym problemem jest transport, bo do Brooks Falls można się dostać wyłącznie drogą powietrzną lub wodną.
UWAGA!

Myślisz, że odległość między Alaską (Półwysep Seward) i Rosją (Półwysep Czukocki) wyznacza szeroka na ok. 85 km Cieśnina Beringa? Błąd! Obydwa kraje znajdują się w rzeczywistości znacznie bliżej siebie za sprawą położonych pośrodku cieśniny Wysp Diomedesa. Większą, ale niezamieszkaną (za wyjątkiem posterunków wojskowych) rosyjską Wyspę Ratmanowa dzielą od mniejszej, zamieszkanej przez plemię Eskimosów, amerykańskie Małej Diomedy zaledwie 4 km! Co ciekawe, mimo tak małej odległości, różnica w czasie między wyspami wynosi aż… 21 godzin. Wszystko przez to, że poza granicą amerykańsko-rosyjską, przebiega tamtędy również międzynarodowa linia zmiany daty.

Ubezpieczenie turystyczne na coolcation – ile kosztuje i co powinno zawierać?

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje w chłodnych krajach nie różni się szczególnie od polisy, jaką zawieramy na wyjazd do popularnych letnich kurortów. Trzeba pamiętać, że nieprzewidziane wypadki lub problemy zdrowotne mogą pojawić się wszędzie, więc błędem będzie zakładać, że skoro unikniemy upałów, to nic nam nie grozi.

Przeciwnie, zagrożeń może być wiele, ale szczególnie boleśnie odczuć możemy je pod względem finansowym, zwłaszcza jeśli do problemów dojdzie w odległym kraju, gdzie są wysokie koszty leczenia, a ratownictwo i transport medyczny są w pełni pokrywane przez pacjenta. Co prawda w Europie pomóc może nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale trzeba pamiętać, że nie pokrywa ona wszystkich wydatków, a jedynie te obejmujące podstawową pomoc medyczną. Co w takim razie zrobić?

Przed wyjazdem należy koniecznie zainteresować się ofertą ubezpieczeniową na podróż, zwracając szczególną uwagę na:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – najważniejszy element polisy, z którego pokrywane są wydatki związane nie tylko z opieką medyczną, ale też akcjami ratowniczymi i poszukiwawczymi oraz transportem do kraju, dlatego koniecznie trzeba zadbać o jego wysoką sumę,
  • ubezpieczenie sportowe – bardzo ważne, zwłaszcza jeśli zamierzasz spędzić urlop aktywnie, niekoniecznie tylko na amatorskim uprawianiu sportów rekreacyjnych,
  • ubezpieczenie NNW – warto zadbać o jego jak najwyższą sumę, bo będzie ona wpływać na wysokość ewentualnego odszkodowania za nieszczęśliwy wypadek,
  • ubezpieczenie assistance – wsparcie ubezpieczyciela może okazać się nieocenioną pomocą w sytuacji, gdy np. zachorujesz lub trafisz do szpitala, mając pod opieką dziecko,
  • ubezpieczenie bagażu – może się przydać zwłaszcza w długiej podróży, podczas której nietrudno o problemy z bagażem,
  • ubezpieczenie OC prywatne – zabezpiecza poszkodowanego finansowo na wypadek wyrządzonych przez niego za granicą szkód.
UWAGA!

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na podróż w Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a w przypadku wyjazdów na inny kontynent nawet kilka razy więcej.

Ile może kosztować ubezpieczenie turystyczne na coolcation? To zależy od kilku czynników, a w głównej mierze od kierunku wyjazdu, planowanych aktywności i zakresu ochrony. W tabeli poniżej wybraliśmy kilka ofert towarzystw ubezpieczeniowych na 10-dniową podróż jednej dorosłej osoby do wybranych krajów – różnią się one nie tylko cenami, ale także warunkami ubezpieczenia, które są tym wyższe, im bardziej odległy i niebezpieczny cel coolcation.

Kierunek podróżyTowarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena polisy
EstoniaUNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
46 zł
NorwegiaAXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
47 zł
Wyspy OwczeWienerKL: 171 780 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 362 zł
51 zł
SzkocjaProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
57 zł
IslandiaGeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
78 zł
KanadaGeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
102 zł
AlaskaAXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
168 zł
GrenlandiaUNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
187 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (13.08.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o coolcation

Czym jest coolcation?
Czy warto wybrać się na wakacje w chłodnych krajach?
Jakie są najlepsze kraje na coolcation?
PODSUMOWANIE
  • Coolcation to nowy trend podróżniczy polegający na spędzaniu wakacji w krajach charakteryzujących się nieco niższymi temperaturami.
  • Wyjazdy do chłodniejszych miejsc stają się coraz popularniejsze z powodu ekstremalnie wysokich temperatur panujących latem w popularnych turystycznie krajach.
  • Innymi zaletami coolcation są m.in. mniejsze tłumy, bliski kontakt z naturą czy wiele możliwości uprawiania aktywnej turystyki.
  • Do największych wad coolcation należą ceny, które w północnych krajach są wyższe niż w kurortach na południu, a także wpływ masowej turystyki na miejscową przyrodę.
  • Najczęściej wybierane miejsca na coolcation to m.in. kraje skandynawskie i Islandia. Dobrym wyborem będą też kraje bałtyckie, Wyspy Owcze czy Szkocja, a poza Europą np. Grenlandia, Kanada czy Alaska.
Źródła:
  • https://www.bloomberg.com/news/features/2024-07-03/norway-sweden-and-denmark-tourism-boosted-by-coolcation-trend
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!