Ubezpieczenie na Costa Brava

Ciągnące się od granicy hiszpańsko-francuskiej wybrzeże, aż do rzeki Tordera na południe od kurortu Blanes, jest rajem dla turystów. Costa Brava, czyli dzikie wybrzeże, zachwyca pięknymi plażami oraz stromymi klifami – to tutaj Pireneje spotykają się z Morzem Śródziemnym. Wyśmienita katalońska kuchnia rozbudzi Twoje kubki smakowe, a niezwykłe zabytki, takie jak nadmorski zamek w Tossa de Mar, na długo zapadną Ci w pamięć. Znajdziesz tu także miejsce na zabawę, taniec oraz sporty wodne. Poznaj północne wybrzeże Katalonii.

Wyjazd na Costa Brava w czasie pandemii

Obecnie, wjeżdżając do Hiszpanii, nie trzeba okazywać zaświadczenia o szczepieniach, negatywnego wyniku testu na COVID-19 ani poddawać się kwarantannie po przyjeździe. Nie ma też obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Hiszpanii i związanych z nią obostrzeń można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przygotowania do wyjazdu – plany, noclegi i dokumenty

Organizowanie wyjazdu jest najmniej ekscytującym elementem wakacyjnej podróży. Napięcie, tak jak w dobrym filmie, będzie stopniowo rosnąć. Na razie jesteś w pierwszym akcie i przed wyruszeniem z domu w drogę, musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Kiedy wybrać się na wakacje? Jakie dokumenty będą niezbędne na miejscu? I przede wszystkim – co z noclegiem? 

Pora na wybór terminu

Kiedy jechać? To oczywiście zależy, co zamierzasz robić na Costa Brava. Jeśli Twoim jedynym celem jest zwiedzanie miast, czyli wędrówki wąskimi uliczkami Tossa de Mar lub Girony, to każda pora roku jest idealna. Nie oszukujmy się… na Costa Brava nie jedzie się chodzić w czapce i szaliku, choć zdarza się to tylko w zimowe noce. W dzień średnia temperatura powietrza przez cały rok nie spada poniżej 14ºC. Tylko po zmroku od listopada do początku kwietnia jest chłodno – poniżej 10ºC. Taka pogoda pewnie interesuje niewielu wczasowiczów…

Aktualna pogoda – Girona

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Za to wiosną i latem, a nawet wczesną jesienią, pogoda na Costa Brava jest dla turystów niezmiernie łaskawa. Niech te kilka liczb rozpali Twoją turystyczną wyobraźnię: 

 • Średnia temperatura powietrza w dzień:
  • kwiecień – 19ºC,
  • maj – 22ºC,
  • czerwiec – 26ºC,
  • lipiec – 29ºC
  • sierpień – 29ºC,
  • wrzesień – 27ºC,
  • październik – 23ºC.
 • Średnia temperatura wody:
  • maj – 21ºC,
  • czerwiec – 24ºC,
  • lipiec – 25ºC,
  • sierpień – 25ºC,
  • wrzesień – 24ºC,
  • październik – 21ºC.

To jeszcze nie wszystko. Od kwietnia do września słońce króluje na niebie średnio 7 lub więcej godzin w ciągu dnia! Kiedy więc jechać na Costa Brava? Jeśli kochasz słoneczne i wodne kąpiele, to najlepiej wybierz się tam latem. Natomiast jeśli zamierzasz jeździć od miasteczka do miasteczka i podziwiać średniowieczną architekturę, to lepsza dla Ciebie będzie późna wiosna i wczesna jesień, gdy temperatury nie są tak wysokie.

Nocleg, czyli baza wypadowa

Costa Brava jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, dlatego ceny w tamtejszych hotelach są wyższe niż średnie dla całej Hiszpanii. Pamiętaj, że wybierając nocleg, nie musisz decydować się na hotel. Dostępne są także do wynajęcia apartamenty, zarządzane przez osoby prywatne, jak i całe wille. Oczywiście jeśli planujesz wyjazd w większym gronie, to te dwie ostatnie opcje są znakomitym pomysłem.

Co ciekawe, by móc wynajmować mieszkanie, apartament lub wille w Hiszpanii, trzeba mieć specjalną licencję i spełniać określone warunki. Jest to duży plus dla turystów, ponieważ mogą mieć pewność, że nie trafią na zaniedbane lokum. 

Niezbędne dokumenty

Hiszpania należy do Unii Europejskiej, więc aby wjechać na jej teren, wystarczy Ci tylko dowód osobisty. Oczywiście paszport też jest uznawany. Jeśli planujesz podróż samochodem przez Europę, a Costa Brava będzie jej zwieńczeniem, to musisz posiadać jeszcze dowód rejestracyjny, prawo jazdy oraz polisę OC. Warto także pomyśleć o AC i assistance. Dlaczego? Zamierzasz przejechać aż 2226 km – to prawdziwe wyzwanie dla kierowcy i samochodu. Wsparcie i poczucie bezpieczeństwa na pewno się przyda!

Zdrowie i pomoc lekarska

Katalonia nie leży w tropikalnej strefie, lecz w basenie Morza Śródziemnego. Jej łagodny i ciepły klimat jest korzystny dla zdrowia. Niestety zawsze może zdarzyć się potrzeba skorzystania z pomocy medycznej. Czy będziesz mógł pójść do lekarza za darmo? Tak, jeśli zaopatrzysz się w EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule o Hiszpanii: https://mubi.pl/poradniki/hiszpania-przewodnik-dla-turystow/

El sol

Z jednej strony to powód, dla którego tak wielu turystów wybiera Costa Brava, z drugiej, to jedno z zagrożeń dla zdrowia. Słońce, bo o nim mowa, potrafi nieźle dać popalić, jeśli spędzi się na nim zbyt dużo czasu. A to najprawdopodobniej będziesz robić przez większość czasu, czy to na plaży, czy w morzu. Nie zapomnij więc o trzech podstawowych rzeczach szczęśliwego plażowicza: kremie do opalania z filtrem, okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy

Region Costa Brava jest górzysty. W czasie wakacyjnego luzu i beztroski nie warto próbować zrobić najlepszego selfi świata na najwyższym klifie w okolicy. Gorąco odradzamy. Choć pewnie pokusa będzie duża, zważywszy na piękne krajobrazy. 

Ubezpieczenie dla turystów na Costa Brava już od 33 zł za tydzień!

Mocne słońce i bardzo wysokie temperatury to nie jedyne możliwe przyczyny problemów zdrowotnych podczas urlopu na Costa Brava. Choroby, a także inne nieszczęśliwe zdarzenia mogą się wszak zdarzyć wszędzie, a gdy dodatkowo dojdzie do nich z dala od domu, urastają do rangi naprawdę poważnych kłopotów. Nieocenionym wsparciem może się wówczas ubezpieczenie turystyczne.

Jak powinna wyglądać polisa dla turysty wyjeżdżającego na Costa Brava? Jej obowiązkowe elementy to ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW i OC w życiu prywatnym, w przypadku których szczególnie istotne są sumy ubezpieczenia. Im wyższe, tym droższa polisa, ale też mniejsze prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel nie pokryje wszystkich kosztów i będziesz musiał za coś zapłacić z własnej kieszeni.

Ile zatem trzeba zapłacić za ubezpieczenie na zalecaną w przypadku wyjazdu do Hiszpanii minimalną sumę 100 000 zł? Sprawdźmy to na przykładzie wyliczeń dokonanych w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi dla jednej dorosłej osoby przebywającej na Costa Brava na tygodniowym urlopie.

Firma ubezpieczeniowaCena polisyKoszty leczeniaNNWOC w życiu prywatnym
Proama30 zł100 000 zł
AXA Partners30,18 zł200 000 zł20 000 zł
Generali45 zł300 000 zł15 000 zł50 000 zł
Dane na podstawie wyliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 13.10.2022).

Ceny ubezpieczeń wahają się od 30 do 96 zł na tydzień, co oznacza, że koszt jednego dnia ochrony może wynieść nawet 4,29 zł! To wręcz śmiesznie mało w porównaniu z tym, co możesz uzyskać w zamian, więc lepiej nie oszczędzać tych kilku złotych i zadbać o bezpieczeństwo w trakcie wakacji.

W kalkulatorze TU Europa i Signal Iduna widać, że rozszerzono polisę turystyczną o rodzaje ochrony związane z ryzykiem, jakie niesie podróżowanie w czasach pandemii. Jak ubezpieczyciele chronią podróżujących?

Towarzystwo ubezpieczenioweLeczenie i transport medycznych w związku z zachorowaniem na COVID-19 za granicąKwarantanna
Signal Iduna2 000 euro
TU Europa700 000 zł9 000 zł
Źródło: Kalkulatory ubezpieczeń turystycznych Signal Iduna i TU Europa.

Trzeba pamiętać, że w polisie turystycznej podaje się dane osoby, która ma zostać objęta ochroną ubezpieczeniową. Zatem jeśli w podróż na Costa Brava wybierasz się z osobą towarzysząca lub z rodziną, powinieneś wykupić ubezpieczenie dla wszystkich towarzyszy podróży. Możesz to zrobić za jednym zamachem, podając w formularzu kalkulatora ubezpieczeń Mubi liczbę osób zgłaszanych do ubezpieczenia oraz ich wiek. Składka oczywiście wzrośnie. W wielu ubezpieczalniach wzrost ceny jest proporcjonalny do liczby osób objętych ochroną.

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczenia kosztów leczeniaCena polisy dla singlaCena polisy dla paryCena polisy dla rodziny*
Proama100 000 zł30 zł61 zł120 zł
AXA Partners200 000 zł30,18 zł60,36 zł102,59 zł
Generali300 000 zł45 zł93 zł185 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi. Ceny dotyczą tygodniowego wyjazdu na Costa Brava.
*W kalkulacji założono, że rodzina to 2 osoby dorosłe i 2 dzieci.

Costa Brava to nie tylko plaże

Jesteś na miejscu. Wycieczka wkroczyła w najważniejszy etap. Malownicze plaże stoją przed Tobą otworem, majestatyczne klify górują w oddali, a gorące morze zachęca szumem. Kuszące? Tylko czy warto spędzić cały urlop, leżąc bezczynnie na piasku? Odpowiedź może być tylko jedna… ZDECYDOWANIE NIE! Costa Brava pełna jest urokliwych miejsc i wspaniałej architektury. Jeśli dodać do tego pyszne jedzenie i liczne rozrywki, to leniwe plażowanie może okazać się najmniej interesującym zajęciem, które warto praktykować na północnym wybrzeżu Katalonii. 

Zabytki, miasta, architektura

Girona

To stolica prowincji założona przez Rzymian w 79 roku p.n.e. Nie znajduje się na samym wybrzeżu, ale pominięcie jej byłoby wielkim błędem. Gdy trafisz do tego miasta przecinanego przez 4 rzeki, to koniecznie skieruj się do centrum i przenieś się w czasie. W Gironie zachowała się średniowieczna starówka oraz jedna z największych dzielnic żydowskich w Europie (El Call). Co jeszcze warto tam zobaczyć:

Catedral de Santa Maria – jej budowa trwała wiele wieków, dlatego łączy w sobie elementy stylu gotyckiego, romańskiego i barokowego. Wejdź do środka, by stanąć w największej gotyckiej nawie na świecie! 

Cases de Onyar – zbudowane wzdłuż rzeki Onyar budynki, w miejscu dawnych murów miejskich, są wizytówką Girony ze względu na kolorowe fasady.

Banys Àrabs – łaźnie, które powstały między XII a XIII wiekiem. Zbudowane w stylu romańskim, nawiązują do architektury arabskiej. 

Tossa de Mar

Costa Brava to jednak morze oraz znajdujące się nad nim urokliwe miasta i miasteczka. Jednym z nich jest Tossa de Mar, który słynie z zabytkowej starówki Vila Vella z wąskimi uliczkami pełnymi sklepów i restauracji. Największe wrażenie robi jednak widok zamku górującego nad miasteczkiem i plażą – Castillo de Tossa de Mar

Pals

Kolejna podróż do przeszłości. To średniowieczne miasteczko słynie z wieży Torre de las Horas oraz z kościoła Iglesia de Sant Pere. Wąskie uliczki, obronne mury, charakterystyczne fasady budynków, to coś, czego nie można ominąć. Zwłaszcza wieczorem podczas romantycznego spaceru!

Blanes

Kiedyś niewielka wioska rybacka, dziś jeden z najważniejszych punktów turystycznych na Costa Brava. To tu znajduje się wspaniały ogród botaniczny Marimurtra z 200 tysiącami roślin. A wszystko to przy samym wybrzeżu – genialne! 

Miasteczko można podziwiać z Castillo de San Juan, czyli zamku usytuowanego na wzgórzu, do którego prowadzi kręta i wąska droga.   

Cadaqués

Miejsce, które inspiruje. Znajdujące się na końcu półwyspu Cap de Creus miasteczko słynie z białych domów zbudowanych nad brzegiem morza. Wąskie uliczki, balkony z kwiatami i stylowe latarnie tworzą romantyczny klimat. W mieście zwiedzić można kościół Iglesia de Santa Maria de Cadaqués. Warto wspomnieć, że swoja rezydencję miał tutaj Salvador Dali.

Figueres

Tej miejscowości nie może zabraknąć na turystycznym szlaku. Dlaczego? To tu urodził się i tworzył jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku. Salvador Dali, bo oczywiście o niego chodzi, zmienił oblicze Figueres. W mieście znajduje się Casa Museo de Salvador Dalí o wyjątkowej architekturze. W końcu ten szalenie oryginalny twórca musi mieć wyjątkowe muzeum! Wyobraź sobie budynek, na dachu którego umieszczone są wielkie kurze jajka! 

Dzieła natury

Gdy zwiedzisz już architektoniczne i kulturalne cuda Costa Brava, to zwróć swoją uwagę na naturę. Wybrzeże to słynie oczywiście z plaż. Cudowna Platja de Pals o szerokości 70 metrów z drobnym piaskiem to część Rezerwatu Przyrody Masywu Montgrí, Wysp Medes i Baix Ter

Warto odwiedzić także Park Krajobrazowy Cap de Creus, gdzie znajduje się mnóstwo zatoczek. To tu Pireneje łączą się z Morzem Śródziemnym, tworząc strome urwiska, klify i ciekawe formacje skalne.

A może interesuje Cię wyprawa w góry? Niedaleko granicy z Francją znajduje się miasto Olot, a w pobliżu niego Muzeum Wulkanów. To tam będziesz mógł podziwiać około 40 wygasłych stożków wulkanicznych, których monumentalność zapiera dech.

Czas na zabawę

Wakacje na Costa Brava to nie tylko zwiedzanie. To także czas na zabawę. W licznych kurortach wzdłuż wybrzeża znajdziesz wiele dyskotek i pubów. Jednak najsłynniejszą miejscowością słynącą z imprezowego charakteru jest Lloret de Mar. Tu zabawa trwa do białego rana przez cały sezon turystyczny! Znajduje się w niej także Arbre Aventura Park, czyli linowy park przygód oraz Gnomo Park, czyli miejsce rozrywki dla całych rodzin. 

Costa Brava jest wymarzonym miejscem dla aktywnych turystów. Nurkowanie w błękitnym morzu, pływanie kajakami w urokliwych zatokach oraz pomiędzy skałami, czy rejsy wzdłuż wybrzeża to atrakcje, które znajdziesz w większości miejscowości.

Katalońskie jedzenie

Ze względów historycznych na kuchnię katalońską wpływ miały tradycje śródziemnomorskie, orientalne i francuskie. Dlatego menu tego regionu jest bogate i różnorodne. Znajdziesz tam dania z ryżu, makaronu i oczywiście z owoców morza. Na Costa Brava musisz spróbować sałatki warzywnej escalivada lub tej z dodatkiem ryb, czyli esqueixada

Sangria, tyle chyba wystarczy! Ten pyszny napój alkoholowy na bazie wina, z dodatkiem owoców, to klasyka hiszpańskiej zabawy. Jednak na Costa Brava warto spróbować jego regionalnej wersji z musującym winem cava, czyli sangria de cava.

Ceny i wydatki

Czy na Costa Brava jest drogo? To zależy, gdzie pójdziesz i co zamówisz. Możesz żywić się w tanich barach albo wybrać drogą restaurację. Orientacyjne ceny w Gironie (to stolica regionu i prawie 100-tysięczne miasto), wyglądają następująco:

 • posiłek w niedrogiej restauracji – 49 zł;
 • fast food, zestaw – 36 zł;
 • piwo krajowe 0,5 l – 11,25 zł;
 • woda mineralna 0,33 l – 5,64 zł;
 • benzyna 1 litr – 8,42 zł*;
 • olej napędowy 1 litr – 9,24 zł*.

*ceny za portalem e-petrol.pl (aktualizacja: 13.10.2022).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Costa Brava

Gdzie leży Costa Brava?

Costa Brava to region turystyczny w północno-wschodniej Hiszpanii, rozciągający się przez 214 km wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego od granicy hiszpańsko-francuskiej, aż do rzeki Tordera. Administracyjnie Costa Brava należy do wspólnoty autonomicznej Katalonii.

Jak spędzić czas na Costa Brava?

Atrakcji jest mnóstwo. Turystów przyciągają piękne i malowniczo położone plaże, ale wypoczynek na nich to nie jedyna opcja. Możesz np. odwiedzić Park Krajobrazowy Cap de Creus, gdzie Pireneje łączą się z Morzem Śródziemnym lub Muzeum Wulkanów w Olot. Imprezowicze powinni wybrać się do miejscowości Lloret de Mar, z kolei rodzinnych rozrywek można szukać m.in. w parku linowym Arbre Aventura Park czy w Gnomo Park.

Co można zwiedzić na Costa Brava?

Na północnym wybrzeżu Katalonii nie brakuje pereł architektury i wartych zobaczenia miejsc. Odwiedzić można choćby stolicę prowincji – Gironę – gdzie zachowała się m.in. średniowieczna starówka i wiele innych zabytków. Turystów przyciągają też m.in. Tossa de Mar z górującym nad nim zamkiem, ogród botaniczny w Blanes czy Figueres, gdzie żył i tworzył Salvador Dali.

PODSUMOWANIE
 • Costa Brava to nazwa hiszpańskiego wybrzeża położonego na północnym wschodzie kraju na terenie Katalonii.
 • Najcieplejsze miesiące na Costa Brava to lipiec, sierpień i wrzesień – średnia temperatura nie spada tam wówczas poniżej 27ºC.
 • Nastawiając się na zwiedzanie, lepszym terminem na podróż na Costa Brava będą późna wiosna i wczesna jesień.
 • Wybierając się na Costa Brava samochodem, oprócz dowodu osobistego lub paszportu, potrzebujesz też prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Warto pomyśleć też o AC i assistance oraz wyrobić EKUZ.
 • Costa Brava słynie z pięknych plaż, ale nie brakuje tam też innych cudów natury, a także wszelkiego rodzaju atrakcji turystycznych.
 • Na Costa Brava i w okolicach można zwiedzić m.in. Gironę, Tossa de Mar, Pals, Blanes, Cadaqués czy Figueres.
 • Będąc na Costa Brava, trzeba spróbować katalońskiej kuchni, m.in. escalivady czy sangrii.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
25,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!