Koronawirus w Turcji – zasady wjazdu, obostrzenia, ubezpieczenie

Marzy Ci się wakacyjny wyjazd do Turcji? Tamtejsze słoneczne kurorty stanowią prawdziwy turystyczny raj, dlatego wszystkich ucieszy wiadomość, że podróż do tego kraju jest jak najbardziej możliwa. Jakie warunki trzeba spełnić w związku z pandemią? Czy obowiązują obostrzenia dla zaszczepionych, niezaszczepionych i ozdrowieńców? Wszystko wyjaśniamy w artykule.

covid w turcji

COVID-19 w Turcji – czy można bezpiecznie podróżować do tego kraju?

Według statystyk na dzień 21 lutego 2024 roku, od początku pandemii w Turcji odnotowano do tej pory ponad 17 mln przypadków zachorowań na COVID-19 i ponad 100 tys. zgonów. To liczby porównywalne z tymi dotyczącymi przebiegu epidemii choćby w Hiszpanii, czy we Włoszech. Z drugiej strony, liczba odnotowywanych w Turcji przypadków od początku bieżącego roku znacząco spadła, co można powiązać ze szczepieniami.

CZY WIESZ, ŻE …

Do końca stycznia 2023 roku w Turcji podano ponad 150 mln dawek szczepienia. Wszystkie niezbędne dawki otrzymały 53 mln osób, co stanowi ok. 64% społeczeństwa.

Poprawiającą się sytuację w tym kraju widać również po luzowaniu pandemicznych obostrzeń – zarówno tych dotyczących mieszkańców, jak i przyjezdnych. Turcja podobnie do europejskich państw zniosła wszystkie ograniczenia w podróżowaniu. Aktualnie panujące zasady nie mają ustalonego terminu ważności i obowiązują do odwołania. Poniżej przedstawiamy, jak dokładnie się one prezentują.

Na bieżąco aktualizowane informacje dotyczące warunków wjazdu do Turcji oraz występujących w tym kraju zagrożeń można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

COVID-19 w Turcji – jakie są koszty leczenia?

O ile wybierając się w podróż, możemy być w pełni zdrowi, nie da się przewidzieć tego, co czeka nas podczas wyjazdu. Niestety w razie choroby lub wypadku czeka może czekać turystę leczenie w szpitalu lub ambulatoryjne – trzeba będzie za nie zapłacić.

Wszystko oczywiście dlatego, że w Turcji nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), przez co każdy podróżny będzie musiał pokryć wszelkie koszty opieki zdrowotnej z własnej kieszeni. Ta natomiast w Turcji jest najczęściej prywatna i bardzo droga – dzień pobytu w szpitalu to wydatek rzędu 500 dolarów, zwykła wizyta lekarska 100 dolarów. Dodatkowe zabiegi, akcja ratownicza czy zorganizowanie transportu medycznego do kraju może kosztować wielokrotnie więcej, dlatego obowiązkiem przed wyjazdem do Turcji jest znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie do Turcji 2024 a koronawirus – ile zapłacisz za ochronę?

Oczywiście polisa na zagraniczny wyjazd nie jest obowiązkowa, przez to jej zakres może być bardzo różny i należy go dopasować do naszych potrzeb. Inne będzie miał przykładowo kierowca wyjeżdżający do Turcji samochodem, inne samotny podróżnik nastawiony na aktywny wypoczynek, a inne turysta wyjeżdżający na wczasy do tureckiego kurortu z całą rodziną. Jak znaleźć idealne rozwiązanie?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że najważniejszym elementem każdej polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia na odpowiednio wysoką sumę. W przypadku Turcji bezpieczne minimum stanowi kwota na poziomie ok. 50 000 dolarów, która powinna pokryć zarówno wydatki na opiekę medyczną, zabiegi, jak i koszty transportu medycznego, w tym transportu zwłok do kraju.

CZY WIESZ, ŻE …

Polisy ubezpieczeniowe nie muszą być honorowane we wszystkich placówkach medycznych w Turcji, szczególnie w ośrodkach zdrowia w mniejszych miejscowościach. Warto się na to przygotować, będąc gotowym do zapłaty za pomocą karty kredytowej lub gotówki – o zwrot kosztów od ubezpieczyciela będziesz mógł wystąpić na podstawie zebranych faktur za leczenie.

UWAGA!

Polskie MSZ podaje, że podróżni wybierający się do Turcji muszą mieć ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia COVID-19!

Co jeszcze powinna zawierać polisa ubezpieczeniowa na wyjazd do Turcji? NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu to standard w większości firm, ale ponadto możesz wybrać jeszcze m.in. ubezpieczenie sportowe, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży czy klauzulę chorób przewlekłych. Im więcej opcji dodatkowych, tym droższa polisa, dlatego przemyśl dokładnie, czego potrzebujesz. Zwróć też uwagę na warunki ochrony w zakresie COVID-19, które u każdego ubezpieczyciela mogą być nieco inne.

Ekspert Mubi radzi:

Jeżeli zależy Ci zwłaszcza na ochronie ubezpieczeniowej na wypadek zachorowania na COVID-19 za granicą, zwróć uwagę w pierwszej kolejności na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Ubezpieczyciele traktują zarażenie się koronawirusem tak samo, jak wszystkie inne choroby i nie wymagają w tym celu żadnych dopłat. Objęte osobnymi limitami lub wykluczone z zakresu ubezpieczenia mogą być jedynie koszty przedłużonego pobytu w razie kwarantanny/izolacji, a także wydatki związane z wykonaniem testu, o ile ten nie został zlecony przez lekarza.

Na jakim poziomie mogę się kształtować ceny polisy w zależności od firmy i zakresu ochrony? Sprawdziliśmy to na przykładzie pojedynczego turysty, pary podróżnych oraz 4-osobowej rodziny – w każdym przypadku czas podróży to tydzień, ubezpieczeni nie są przewlekle chorzy i nie potrzebują dodatkowych rozszerzeń polisy. Ubezpieczenie obejmuje całą Turcję. Wybraliśmy tylko te warianty ochrony, które gwarantowały pokrycie kosztów leczenia na kwotę minimum 200 000 zł.

FirmaZakres ochronyCena dla 1 osobyCena dla 2 osóbCena dla 4 osób
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29,40 zł58,80 zł105,84 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
31,70 zł63,40 zł105,63 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
44 zł88 zł176 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
50 zł98 zł193 zł
SIGNAL IDUNAKL: 258 978 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 489 zł,
Bagaż: 1000 zł
57,13 zł114,26 zł205,68 zł
mtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
62 zł124 zł248 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
64 zł126 zł222 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (21.02.2024).

Większość z wymienionych polis zawiera ochronę w razie zachorowania, a także izolacji lub kwarantanny z powodu COVID-19. Ponadto ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje jednak również inne wydatki, a także usługi Assistance, które mogą okazać się bardzo przydatne w razie zachorowania za granicą. Jakie koszty wezmą na siebie ubezpieczyciele podczas podróży do Turcji w wyszczególnionych wyżej wariantach ochrony?

UsługaUNIQAAXA PartnersSIGNAL IDUNA
Ratownictwo250 000 zł200 000 zł43 163 zł
Transport medyczny do Polskitaktaktak
Transport zwłoktaktaktak
Choroby przewlekłetaknietak
Pobyt osoby wezwanej do ubezpieczonego500 zł200 zł647 zł
Opieka nad niepełnoletnimi dziećminietaknie
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (21.02.2024).

Podróż do Turcji – warunki dla zaszczepionych

Na dzień 21 lutego 2024 roku podróż do Turcji nie jest zależna od statusu zaszczepienia, ponieważ 1 czerwca 2022 roku zniesiono wszystkie obostrzenia związane z wjazdem do tego kraju.

 1. Test przed przyjazdem – niewymagany.
 2. Test po przyjeździe – niewymagany. 
 3. Kwarantanna – niewymagana. 
 4. Formularz lokalizacyjny – niewymagany

Podróż do Turcji – warunki dla niezaszczepionych

W przypadku osób niezaszczepionych lub nie w pełni zaszczepionych, zasady wjazdowe do Turcji są takie same jak dla zaszczepionych. O czym muszą pamiętać tacy podróżni?

 1. Test przed przyjazdem – niewymagany.
 2. Test po przyjeździe – niewymagany.
 3. Kwarantanna – niewymagana.
 4. Formularz lokalizacyjny – niewymagany.

Podróż do Turcji – warunki dla ozdrowieńców

Trzecią kategorię podróżnych do Turcji stanowią osoby, które przeszły zakażenie COVID-19. W ich przypadku warunki wjazdowe są również identyczne do tych obowiązujących zaszczepionych.

Ekspert Mubi radzi:

Przed każdą zagraniczną podróżą należy bezwzględnie sprawdzić aktualne informacje na temat danego kraju w portalu MSZ, ponieważ mogą one zawierać dodatkowe obostrzenia dotyczące niektórych przyjezdnych.

Obostrzenia w Turcji – o czym trzeba pamiętać?

Chociaż poprawiająca się sytuacja epidemiczna w Turcji i w całej Europie skłoniła tamtejsze władze do poluzowania obostrzeń, nie zostały one jeszcze całkowicie zniesione. W Turcji nie ma już obowiązku zakrywania ust i nosa w otwartej przestrzeni publicznej, jednak noszenie maseczek nadal jest koniecznością w obiektach opieki zdrowotnej.

Nie są one wymagane w restauracjach, gdzie utrzymywany jest jednak ciągle większy dystans pomiędzy stolikami. Zajęcia w siłowniach lub SPA w niektórych hotelach mogą być ograniczone do mniejszej liczby osób w celu utrzymania bezpiecznego dystansu. Przy wejściu do różnego rodzaju obiektów oraz poruszaniu się po kraju nie jest wymagany kod HES.

UWAGA!

Od końca maja wszyscy podróżni wracający do Polski z zagranicy (np. z Turcji) są zwolnieni z obowiązku przedstawienia certyfikatu COVID-19, testowania i kwarantanny wjazdowej. Dotyczy to osób zaszczepionych, niezaszczepionych i ozdrowieńców.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o COVID-19 w Turcji

Czy do Turcji można podróżować bez ograniczeń?
Czy po powrocie z Turcji do Polski trzeba przejść kwarantannę?
Czy ubezpieczenie podróżne do Turcji jest obowiązkowe?
PODSUMOWANIE
 • Podróż do Turcji bez obowiązku wykonania testu i przechodzenia kwarantanny jest możliwa dla wszystkich osób bez względu na status zaszczepienia.
 • Osoby niezaszczepione mogą także wjechać do Turcji bez żadnych ograniczeń.
 • Zakrywanie ust i nosa jest w Turcji obowiązkowe w komunikacji publicznej i w placówkach medycznych.
 • Leczenie w Turcji jest płatne, a jego koszty ponosi pacjent, dlatego zaleca się zakup ubezpieczenia turystycznego przed podróżą.

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

6 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Dzień dobry, mam pytanie co do paszportu Covidowego, jestem zaszczepiona 2 dawkami szczepionki na Covid ale w marcu przez skrócenie ważności mam już niestety nieważny. Wyjeżdżam do Turcji i z tego co wiem Turcja nie wprowadziła obowiązku 3 szczepionki i honorują 2. Co w związku z tym że jestem zaszczepiona ale mam już nieważny w Polsce paszport czy Turcja akceptuje ten paszport? pozdrawiam
Tak jak napisaliśmy w artykule, data ważności certyfikatu nie stanowi warunku wjazdu do Turcji. Wymagane jest jedynie przyjęcie co najmniej dwóch dawek szczepionki, z których ostatnia została podana co najmniej 14 dni przed przylotem.
avatar autora komentarza
Zgodnie z artykułem akceptowalna jest również jedna dawka szczepionki Johnson&Johnson prawda?
Tak
avatar autora komentarza
Witam co jesli chodzi o lot z uk do turcji ? Czy dwie Dawki szczepienia sa uznawane jako pelne szczepienie ??
Zasady wjazdu do Turcji z Wielkiej Brytanii są takie same, jak w przypadku lotu z Polski. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!