Od kiedy posiadanie czarnej skrzynki w samochodzie będzie obowiązkowe?
System EDR to urządzenie zbierające dane na temat parametrów jazdy samochodu w chwili, kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku. Wszystkie fabrycznie nowe pojazdy wyprodukowane po 6 lipca 2022 roku muszą być wyposażone w czarną skrzynkę. Dla pozostałych samochodów wymóg ten będzie obowiązkowy od 7 lipca 2024 roku. Co ma na celu montaż systemu EDR w autach? Jakie dane gromadzi to urządzenie?
W artykule przeczytasz:
Jak działa czarna skrzynka?
System EDR – Event Data Recorder to tak zwana czarna skrzynka. Urządzenie to rejestruje i przechowuje informacje zarejestrowane przez czujniki samochodu. Dane gromadzone są wyłącznie w momencie kolizji lub wypadku. Czarna skrzynka znajduje się w systemie ACM. Obsługuje on poduszki powietrzne i współpracuje także z urządzeniem EDR.
Czarna skrzynka działa na zasadzie szybkiego nadpisywania wbudowanej pamięci. Jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego, czujniki systemu ACM natychmiast to wykryją, co spowoduje zarejestrowanie zdarzenia przez urządzenie EDR. Zapis obejmuje zdarzenia, które mają miejsce na 5 sekund przed wypadkiem oraz do 250 milisekund po nim.
Czy posiadanie czarnej skrzynki w aucie jest obowiązkowe?
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej od 6 lipca 2022 roku wszystkie nowo wyprodukowane na rynku europejskim pojazdy muszą być wyposażone w czarną skrzynkę. Obowiązek ten dotyczy pojazdów kategorii M1, służących do przewozu osób (które mają maksymalnie 8 miejsc oprócz siedzenia kierowcy) i N1, służących do transportu ładunków o masie całkowitej do 3,5 tony.
Od 7 lipca 2024 roku wymóg dotyczący posiadania czarnej skrzynki będzie obejmował już wszystkie pojazdy wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej. Bez względu na to, kiedy samochód został wprowadzony do sprzedaży.
Przeczytaj też: Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą
Czarne skrzynki dopiero wchodzą na europejski rynek. W USA z kolei system EDR należy do obowiązkowego wyposażenia pojazdów już od 2004 roku.
W jakim celu montuje się czarne skrzynki w autach?
Systemy EDR montowane w pojazdach mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Nie uchronią Cię one oczywiście od kolizji czy wypadku. Pozwolą jednak zebrać informacje na temat powstałych zdarzeń. Taka wiedza z pewnością przyczyni się do poprawy rozwiązań, budowy, oznakowania i ogólnego bezpieczeństwa na szlakach komunikacyjnych. Informacje gromadzone przez czarne skrzynki mają być także wykorzystywane do badań statystycznych.
Dane, które gromadzi czarna skrzynka, przydadzą się nie tylko w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Pomogą Ci także jako dowód w sprawie, kiedy będziesz ubiegał się o odszkodowanie z powodu wypadku. Wówczas ubezpieczyciel może bez problemu odtworzyć bieg zdarzeń i stwierdzić kto jest sprawcą zdarzenia.
Według danych zgromadzonych przez Komendę Główną Policji liczba wypadków w Polsce z roku na rok maleje. Mimo to Polska ma najwyższy w Europie wskaźnik ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na 100 wypadków. W 2022 roku doszło do 21 322 zdarzeń drogowych.
Przeczytaj też: Przyczyny i sprawcy wypadków w Polsce w 2022 roku
Kto ma dostęp do danych zarejestrowanych przez czarną skrzynkę?
Unia Europejska wymaga, aby dane zgromadzone przez czarną skrzynkę były anonimowe. Informacje te mają być wykorzystywane wyłącznie w prawnie uzasadnionych przypadkach, np. w śledztwie oraz dla poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg.
Informacje zawarte w czarnej skrzynce nie są ogólnodostępne. To prywatna własność właściciela pojazdu. Musi on także wyrazić zgodę na ujawnienie danych. Aby je uzyskać, należy podłączyć się do urządzenia za pomocą dedykowanego portu. Nie jest to jednak takie proste. Potrafią to zrobić jedynie doświadczeni specjaliści. Nie ma możliwości bezprzewodowego połączenia z zewnętrznymi czytnikami danych i komponentami pojazdu.
Właściciele pojazdów, które są wyposażone w czarne skrzynki, często obawiają się o to, że urządzenie to będzie wykorzystywane przez policję do wystawiania mandatów. Nie ma jednak takiej możliwości. Urządzenie nie rejestruje pracy pojazdu bez przerwy, a jedynie moment na kilka sekund przed zdarzeniem, sam wypadek oraz sytuację, która następuje chwilę po nim. Weryfikacja informacji możliwa jest wyłącznie po wypadku lub kolizji. Urządzenie zapisuje tylko moment zdarzenia drogowego. Kierowcy mogą być więc spokojni o to, że dane te nie będą nadmiernie wykorzystywane.
Jakie dane gromadzi czarna skrzynka zamontowana w samochodzie?
Czarna skrzynka zapisuje dane na temat pojazdu w momencie powstania zdarzenia, na krótko przed oraz chwilę po nim. Dzięki temu specjaliści są w stanie odtworzyć cały wypadek, dowiedzieć się, jak do niego doszło i ocenić krok po kroku reakcję kierowcy.
System EDR rejestruje między innymi to:
- z jaką prędkością poruszał się pojazd,
- jak zmieniała się prędkość poprzeczna i wzdłużna w momencie zdarzenia,
- w jakim stopniu doszło do otwarcia przepustnicy, czyli kiedy kierowca wcisnął pedał gazu,
- jaka była prędkość obrotowa silnika,
- czy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa,
- czy wypadek spowodował otwarcie poduszek powietrznych,
- kiedy kierowca użył hamulca,
- jak i kiedy kierowca poruszał kierownicą,
- w jakim położeniu znajdowały się przednie fotele,
- czy kierowca korzystał z tempomatu,
- jaki był kąt przechyłu pojazdu,
- jakie było ciśnienie w oponach,
- czy system ABS i ESP były aktywne,
- czy kierowca korzystał z systemów wspomagających.
Przeczytaj też: Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, czyli jak ADAS ułatwia życie
FAQ – najczęściej zadawane pytania o czarną skrzynkę w samochodzie
Czarna skrzynka nie należy do obowiązkowego wyposażenia pojazdu, choć posiadają ją już fabrycznie nowe pojazdy wyprodukowane w Unii Europejskiej po 6 lipca 2022 roku. Mowa tu o wszystkich samochodach kategorii M1 oraz N1. Od 7 lipca 2024 roku ma się to zmienić. Wówczas czarna skrzynka będzie musiała znajdować się na wyposażeniu każdego pojazdu wyprodukowanego na terenie UE bez względu na jego wiek.
Czarna skrzynka rejestruje dane jedynie z chwili kolizji lub wypadku. Ma to miejsce na 5 sekund przed zdarzeniem oraz do 250 milisekund po nim. Gromadzi informacje między innymi na temat prędkości, pasów bezpieczeństwa, hamowania, otwarcia poduszek powietrznych czy poruszania kierownicą.
Dane zgromadzone przez czarną skrzynkę mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Dzięki temu możliwe jest odczytanie cennych informacji z chwili zdarzenia, na kilka sekund przed jego wystąpieniem oraz po nim. Pozwala to na ustalenie biegu zdarzeń i może być wykorzystane jako dowód w sprawie.
- Czarna skrzynka to tak zwany system EDR, czyli Event Data Recorder.
- Czarna skrzynka w samochodzie zlokalizowana jest w systemie ACM, który obsługuje poduszki powietrzne.
- Wszystkie pojazdy kategorii M1 i N1 wyprodukowane na terenie UE po 6 lipca 2022 roku są wyposażone w czarną skrzynkę.
- Od 7 lipca 2024 roku wszystkie pojazdy wyprodukowane na terenie UE, już bez względu na wiek i kategorię, będą musiały być wyposażone w czarną skrzynkę.
- Informacje zgromadzone przez czarną skrzynkę są prywatną własnością każdego właściciela pojazdu.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji