Czarnogóra – przewodnik dla turystów

Wieloetniczny i wielokulturowy kraj, którego mieszkańcy w zdecydowanej większości reprezentują wyznanie prawosławne. Czarnogóra, bo o niej mowa, to kraj, który zachwyca swoją kulturą, zwłaszcza literaturą i muzyką, a także kuchnią i przyrodą. Nic dziwnego, że stał się częstym kierunkiem wakacyjnych podróży wielu Europejczyków.

Kierunek – Czarnogóra. Jak przygotować się do wyjazdu?

Przygotowania do wakacji, pakowanie i planowanie wycieczek mogą być równie przyjemne, co sam odpoczynek i zwiedzanie podczas urlopu. Poza tym troska o zabranie wszelkich niezbędnych rzeczy i organizację dojazdu czy noclegu daje poczucie bezpieczeństwa podczas zagranicznych podróży.

Aktualna pogoda w stolicy Czarnogóry – Podgorica

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Euro, rozmówki i klapki na plażę – to powinno znaleźć się w walizce podróżnej

Chociaż Czarnogóra jest dopiero kandydatem na członka Unii Europejskiej, już w 2002 roku wprowadzono tam euro jako obowiązującą walutę. Polskie złotówki warto wymienić jeszcze przed wyjazdem, bo na terenie Czarnogóry kantorów jest niezwykle mało. Pieniądze można wymienić w tamtejszych bankach, ale te znajdują się właściwie tylko w większych miastach, przez co dostęp do tych instytucji może być utrudniony dla osób, które zaplanowały wakacje w mniejszej miejscowości. W większości sklepów, restauracji i hoteli można, co prawda, płacić kartą (także wydaną w Polsce), jednak na peryferiach preferowana jest płatność gotówką.

Językiem urzędowym jest język czarnogórski. Wiele osób posługuje się tam jednak także albańskim czy serbskim. Zwłaszcza ten ostatni może stwarzać pozory zrozumiałego dla Polaków, bo funkcjonują w nim słowa podobne do polskich. W rzeczywistości większość z nich oznacza coś zupełnie innego niż w Polsce. Bez kieszonkowego słowniczka lub rozmówek w Czarnogórze zatem ani rusz.

Fani plażowania i morskich kąpieli, którzy planują spędzić urlop, korzystając z uroków Riwiery Czarnogórskiej i Morza Adriatyckiego oblewającego wybrzeże tego kraju, nie powinny wybierać się na plażę bez klapek. Te ochronią stopy przed ostrymi krawędziami kamieni, którymi pokryta jest większość tamtejszych plaż i dno morskie.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Kiedy wybrać się do Czarnogóry?

Czarnogóra jest krajem o zróżnicowanym klimacie. W zależności od celu podróży turyści mogą spotkać się z klimatem śródziemnomorskim na wybrzeżu, kontynentalnym w głębi kraju oraz z chłodnym w pasmach górskich. Planując wyjazd na lipiec lub sierpień, trzeba przygotować się na wysokie, sięgające 40 stopni temperatury. Osoby, które źle tolerują gorąc powinny wybrać się do Czarnogóry w maju, czerwcu lub wrześniu, kiedy panuje tam przyjemne ciepło poniżej 30 stopni Celsjusza. Dodatkowo poza sezonem Czarnogóra nie jest tak oblegana przez turystów.

Niektóre rejony kraju są przyjazne dla zwiedzających nawet zimą. Nie wszędzie panuje bowiem typowo zimowa atmosfera.

Czarnogóra widok z okna

Nocleg w Czarnogórze – ile kosztuje pobyt w poszczególnych miastach?

Podczas urlopu trzeba gdzieś spać. Ceny obowiązujące w bazach noclegowych czarnogórskich miast mogą być zróżnicowane w zależności od terminu wyjazdu, długości pobytu, standardów panujących w obiektach oferujących nocleg oraz od wielu innych czynników. Sprawdźmy najniższe ceny, na jakie mogą liczyć podróżni, którzy szukają tygodniowego noclegu w hotelu 3-gwiazdkowym w terminie od 20.06.2020 roku do 27.06.2020 roku.

 • Kotor – 707 zł,
 • Podgorica – 326 zł,
 • Ulcinj – 346 zł,
 • Budva – 577 zł,
 • Herceg Novi – 752 zł,
 • Sveti Stefan – 718 zł,
 • Bar – 479 zł,
 • Tivat – 745 zł,
 • Perast – 1108 zł,
 • Cetynia – 596 zł,
 • Petrovac na Moru – 598 zł,
 • Risan – 1053 zł,
 • Igalo – 551 zł,
 • Virpazar – 1080 zł,
 • Dobrota – 703 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [luty 2020].

Wjazd do Czarnogóry – potrzebne dokumenty

Polscy turyści mogą przekraczać czarnogórską granicę na podstawie dowodu osobistego, jeśli ich pobyt nie będzie trwał dłużej niż 30 dni. W ciągu 24 godzin od przyjazdu cudzoziemcy powinni zameldować się we właściwym urzędzie miasta.

Osoby, które jadą do Czarnogóry samochodem, powinny przed wyjazdem zgłosić się do swojego ubezpieczyciela (TU, które wystawiło polisę OC) i złożyć wniosek o wydanie Zielonej Karty. Jest ona podstawą poruszania się autem po czarnogórskich drogach i stanowi potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną kierowcy.

Przeczytaj też: Czarnogóra – przewodnik dla kierowców

Jak zapewnić sobie opiekę medyczną podczas urlopu w Czarnogórze?

O zdrowie warto zadbać jeszcze przed wyjazdem na wakacje: zatroszczyć się o potrzebne szczepienia, zastanowić się, jaką pomoc można uzyskać w razie przeziębienia, zatrucia czy wypadku samochodowego.

Czy trzeba się zaszczepić przed wakacjami w Czarnogórze?

Chociaż osoby mające w planach urlop w Czarnogórze nie mają obowiązku szczepienia, zalecane jest przyjęcie szczepionki m.in. przeciwko błonicy, polio, tężcowi czy durowi brzusznemu, a także przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B.

EKUZ – czy przyda się w Czarnogórze?

W Czarnogórze Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie będzie obowiązywała. Polscy turyści mogą otrzymać pomoc lekarską tylko w nagłych, zagrażających życiu sytuacjach. Wówczas konieczne będzie opłacenie leczenia z własnej kieszeni i uzyskanie potrzebnych dokumentów w Czarnogórze, które będą podstawą uzyskania zwrotu po przyjeździe z feralnych wakacji.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd do Czarnogóry

Ile kosztuje leczenie w Czarnogórze? Idąc na wizytę do lekarza, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia od niespełna 130 zł do ponad 210 zł. Przed niechcianymi opłatami może ochronić ubezpieczenie od kosztów leczenia. Ubezpieczyciel, który objął prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym turystę opłaci wówczas wizyty lekarskie, hospitalizację i transport medyczny, jeśli wykupiony zakres ochrony obejmuje te usługi.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Czarnogórze?

Perełki średniowiecznej, barokowej, ale i nowszej – XX-wiecznej architektury, rozrywkowa Budva, różnorodna, bałkańska przyroda, a także lokalna kuchnia – to wszystko można znaleźć, wybierając się do Czarnogóry. Co warto tam zwiedzić?

Zabytki w Czarnogórze

Architektura i zabytki Czarnogóry

Most Đurđevića

Jedyna konstrukcja łącząca miasteczka Pljevlja i Żabljak. Wzniesiono ją na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Wysokość mostu sięga nawet 116 m. Rozciąga się z niego przepiękny widok na rzekę Tarę oraz okoliczne wzniesienia.

Kościół Matki Boskiej na Skale

Mieszcząca się w miejscowości Perast barokowa budowla to imponujący, mimo niewielkich rozmiarów, zabytek. Wzniesiono go na pamiątkę odkrycia ikony Matki Boskiej. Świątynię zlokalizowano w miejscu, w którym dokonano znaleziska.

Atrakcje rozrywkowe w Czarnogórze

Miłośnicy zabaw do białego rana i kosztowania różnorakich trunków w miejscowych barach czy klubach powinni wybrać się na wakacje do Budvy. Miejscowość nigdy nie zasypia, dając przyjezdnym okazję do imprezowania w miejscowych klubach, degustowania lokalnej kuchni w licznych restauracjach i do shoppingu, bo sklepów w tym mieście nie brakuje.

Atrakcje przyrodnicze w Czarnogórze

Kanion rzeki Tary

W niektórych miejscach nad rzeką rozciągają się skały wysokie nawet na ponad 1000 m. Kanion najlepiej podziwiać podczas spływu rzeką Tarą, jednak można patrzeć na niego także z góry – z mostu Đurđevića lub korzystając z tyrolki tuż obok przeprawy z jednego brzegu na drugi.

Boka Kotorska

Jeden z nielicznych fiordów na południu Europy. Mieści się w Zatoce Kotorskiej, a jego wysokość sięga nawet 1748 m n.p.m. W rzeczywistości fiord ten tworzy kilka zatok rzeźbiących wybrzeże Czarnogóry na tym odcinku.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro położone na granicy między Albanią a Czarnogórą, będące częścią Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego. Akwen jest miejscem gniazdowania niemal 300 gatunków ptaków.

Gastronomia Czarnogóry

Kuchnia czarnogórska to kuchnia bałkańska. Czarnogóra nie zdążyła jeszcze wypracować swoich własnych, niepowtarzalnych potraw, z których mogłaby zasłynąć. Jadąc do tego kraju można jednak spodziewać się pewnych standardowych dań w karcie, których warto spróbować na Bałkanach. Dobrze jest sięgnąć po tamtejszą baraninę, rozmaite gulasze, owoce morza i ryby. W czarnogórskich restauracjach można także rozkoszować się kuchnią włoską i inspirowaną charakterystycznymi dla Italii smakami. Do obiadu warto spróbować miejscowego wina, które jest jednym z produktów, z którymi kojarzona jest Czarnogóra.

Co przywieźć z Czarnogóry?

 • Sok z granatów,
 • lokalne wino, np. Vranac lub Krstac,
 • różnego rodzaju rakije.

Ile kosztuje pobyt w Czarnogórze? Ceny niektórych produktów i usług

 • Frytki – od 4,20 zł do 6,30 zł,
 • kanapka z szynką i serem na ciepło – od 4,20 zł do 5,50 zł,
 • burger – około 19 zł,
 • rakija – około 30 zł,
 • piwo w restauracji – około 6,40 zł,
 • gałka lodów – od około 2,10 zł do około 5,10 zł,
 • przejazd taksówką (stawka za 1 km) – od około 2,10 zł do około 3,40 zł,
 • wynajem samochodu (stawka za dzień) – około 190 zł,
 • wizyta lekarska – od 130 zł do 210 zł,
 • benzyna (litr) – około 5,50 zł,
 • diesel (litr) – około 5,30 zł.

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać do Czarnogóry

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!