Ile się czeka na prawo jazdy? [Czas oczekiwania na prawo jazdy 2024]

Cała procedura zrobienia prawa jazdy w przypadku zdania egzaminu państwowego za pierwszym razem zajmuje kilka miesięcy, choć to w praktyce zależy od wielu czynników. Najdłużej trwa kurs, podczas którego trzeba wyjeździć 30 godzin. Z kolei na dokument czeka się zazwyczaj do 9 dni roboczych. Jednak od 7 sierpnia można skorzystać z usługi Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy. Znajdziesz ją w aplikacji mObywatel 2.0. Dzięki niej otrzymasz wirtualne prawo jazdy, które będzie ważne do dnia odbioru fizycznego dokumentu!

grafika

Wyrobienie prawa jazdy – ile czasu zajmuje w 2024 roku

Dla wielu osób uzyskanie prawa jazdy było jedną z bardziej stresujących rzeczy w życiu. Pierwsza jazda samochodem szkoleniowym po placu, wyjazd na drogę, a w końcu egzamin, to sytuacje, które mocno przeżywa duża część kandydatów na kierowców. A jak wygląda cała procedura uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdu? Podpowiadamy, by cały proces przebieg szybciej i z mniejszym stresem.

Osoba, która chce zostać kierowcą, musi spełnić kilka formalności:

 • wykonać badania na prawo jazdy,
 • przygotować i złożyć dokumenty w odpowiednim urzędzie (starostwo powiatowe, urząd miasta, urząd dzielnicy w Warszawie),
 • w urzędzie otrzymuje się profil kandydata na kierowcę (PKK) lub dostaniesz go pocztą,
 • wziąć udział w kursie na prawo jazdy (musisz mieć PKK),
 • zdać egzamin teoretyczny i praktyczny,
 • zapłacić za wydanie prawa jazdy – cena to 100 zł,
 • odebrać prawo jazdy (w czasie oczekiwania może skorzystać z Tymczasowego Elektronicznego Prawa Jazdy).

Powyższa ścieżka jest tą najkrótszą, w której zakładamy, że kandydat na kierowcę zdał egzamin teoretyczny i praktyczny za pierwszym razem.

CZY WIESZ, ŻE …

Kurs na prawo jazdy można zrobić na dwa sposoby – pełny z częścią teoretyczną i praktyczną oraz okrojony jedynie z częścią praktyczną. W tym drugim przypadku kandydat na kierowcę przygotowuje się z teorii we własnym zakresie.

Sprawdźmy teraz, ile zajmie załatwienie całej procedury w najkorzystniejszej sytuacji, w której kandydat na kierowcę zdał egzamin za pierwszym razem. Badania lekarskie, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i wątpliwości, trwają kilkanaście minut – oczywiście u lekarza medycyny pracy zazwyczaj są kolejki, więc czas tam spędzony, zależy od liczby innych osób czekających na wizytę danego dnia.

Przygotowanie dokumentów i złożenie ich w urzędzie nie powinno zająć więcej niż kilka godzin i to przy założeniu, że w urzędzie będą kolejny. A ile trzeba czekać na otrzymanie PKK?

Numer PKK otrzymuje się:

 • od ręki w urzędzie – przy kompletnym wniosku,
 • do 2 dni – gdy urząd musi sprawdzić dane,
 • do miesiąca – w przypadku konieczności wyjaśnienia sytuacji,
 • do 2 miesięcy – w przypadku dodatkowych wyjaśnień.

W praktyce zdecydowana większość osób otrzymuje numer PKK od ręki, a sprawy wymagające wyjaśnień są jednostkowe. Możemy więc założyć, że w jeden dzień można pójść do lekarza medycyny pracy i założyć PKK.

Następnie trzeba zrobić kurs na prawo jazdy. Najwięcej czasu zajmuje praktyczna nauka jazdy – każdy kandydat musi przejeździć minimum 30 godzin. Ta część procedury uzyskania prawa jazdy zazwyczaj zajmuje od miesiąca do dwóch miesięcy – wszystko zależy od szkoły nauki jazdy, instruktorów i samego kursanta.

Egzamin teoretyczny i praktyczny można zdać w jeden dzień, jeśli oczywiście wszystko pójdzie zgodnie z planem. W tym przypadku najdłużej może trwać oczekiwanie na termin egzaminu. Po jego pozytywnym wyniku pozostaje opłacenie prawa jazdy (100 zł) oraz czekanie na dokument. Ile czasu to zajmuje?

Na prawo jazdy trzeba poczekać:

 • do 9 dni roboczych od daty potwierdzenia opłaty – dokument powinien dotrzeć do urzędu,
 • do miesiąca – jeśli konieczne są wyjaśnienia,
 • do 2 miesięcy – w wyjątkowych sytuacjach wymagających dodatkowych wyjaśnień.

W praktyce większość kandydatów na kierowców otrzyma dokument w ciągu 2 tygodni.

Nowy dokument dla kierowcy – jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest już do odbioru?

Na stronie https://info-car.pl/new/prawo-jazdy/sprawdz-status-prawa-jazdy można sprawdzić, czy dokument jest gotowy do odbioru. Prawo jazdy można wyszukać po podaniu numeru PESEL, daty urodzenia lub numeru PKK.

Na stronie trzeba także podać imię i nazwisko. Co najważniejsze, odpowiedź otrzymuje się od razu, a cała procedura jest bezpłatna.

UWAGA!

Od 7 sierpnia 2023 roku można skorzystać z usługi Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy w aplikacji mObywatel. Dzięki niej już w dniu uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu można prowadzić samochód!

Dokumenty potrzebne przy ubieganiu się o prawo jazdy – komplet przyspieszy załatwienie formalności

Jednym z etapów procedury uzyskania prawa jazdy jest wizyta w urzędzie, a dokładnie w wydziale komunikacji, w celu złożenia dokumentów, aby otrzymać profil kandydata na kierowcę. Podczas wizyty należy mieć ze sobą:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy,
 • orzeczenie lekarskie,
 • kolorowe zdjęcie o wymiarach 35×45 mm,
 • dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub karta pobytu w przypadku obcokrajowców),
 • ksero aktualnego prawa jazdy (przy ubieganiu się o kolejną kategorię),
 • orzeczenie psychologiczne (dla kategorii C1, C1+E, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub gdy kandydat miał obowiązek je wykonać).

Zabranie ze sobą wszystkich niezbędnych dokumentów skróci czas załatwiania sprawy w urzędzie.

CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli kandydat na kierowcę nie ma jeszcze 18 lat, a niebawem je skończy, to potrzebuje pisemnej zgody na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy od rodziców lub opiekuna prawnego.

Zdany egzamin na prawo jazdy – czy można od razu prowadzić?

W październiku 2018 roku zniesiono obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC, a od 5 grudnia 2020 roku prawa jazdy. Czy w takim razie od razu po zdaniu egzaminu adept może wsiąść do pojazdu i ruszyć w trasę?

Jeszcze do niedawna było to niemożliwe i początkujący kierowca musiał czekać na wydanie decyzji administracyjnej właściwego organu oraz odbiór fizycznej wersji dokumentu. Jednak od 7 sierpnia 2023 roku dostępne jest nowe rozwiązania, które umożliwi prowadzenie pojazdów od razu po zdaniu egzaminu!

Tego dnia w aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa – Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy. Ten wirtualny dokument będzie upoważniał do prowadzenia pojazdów na terytorium Polski przez 30 dni, aż do momentu odebrania fizycznej wersji prawa jazdy.

UWAGA!

Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy można pobrać w dniu uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu!

Dylemat początkujących kierowców – czy można zarejestrować samochód przed wydaniem prawa jazdy?

Wydawać by się mogło, że klasyczna kolejność działania jest taka: zrobienie kursu na prawo jazdy, zdanie egzaminu, odbiór dokumentu, kupno samochodu i jego rejestracja w wydziale komunikacji. A co w przypadku, gdy ktoś chciałby zarejestrować auto przed wydaniem prawa jazdy? Czy jest to w ogóle możliwe?

Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak! Nic nie stoi na przeszkodzie, by osoba, która nie ma prawa jazdy, a nawet taka, która nie planuje otrzymać uprawnień do prowadzenia pojazdów, była właścicielem samochodu. Rzecz jasna, nie może ona go prowadzić. Tak więc, w czasie oczekiwania na prawo jazdy można bez problemów zarejestrować samochód.

Ubezpieczenie dla początkujących kierowców – średnie ceny OC i koszt pakietu OC + AC

Średnia cena OC w lutym 2024 roku wyniosła 730 zł. Jednak młodzi kierowcy musieli płacić za ubezpieczenie o wiele więcej, bo średnio aż 1463 zł. Rozwiązaniem dla nich była współwłasność z bardziej doświadczonym kierowcą, dzięki czemu średnia cena OC spadła dla osób w wieku 18-25 dla do 1190 zł.

Średnie ceny OC dla właścicieli pojazdów w wieku 18-25 lat:

Wiek właściciela pojazdu Średnia cena OC w lutym 2024 roku
18 lat 1707 zł
19 lat 1860 zł
20 lat 1752 zł
21 lat 1517 zł
22 lata 1369 zł
23 lata 1256 zł
24 lata 1129 zł
25 lat 1054 zł
Źródło: Dane własne porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Na koniec sprawdźmy, ile za pakiet OC + AC musiałby zapłacić 20-letni początkujący kierowca, który dzisiaj otrzymał prawo jazdy. Dostał on w prezencie 6-letnie Renault Clio o pojemności silnika 0,9 litra. Początkujący kierowca mieszka w Rzeszowie, auto będzie parkowane na terenie prywatnej posesji.

UbezpieczycielZakres pakietuCena pakietu ubezpieczeń
ERGO Hestia OC + Assistance 1202 zł
LINK4OC + AC Mini + NNW + assistance 1244 zł
TrastiOC 1520 zł
mtu24.plOC 1608 zł
Wiener OC + Assistance 1886 zł
You Can DriveOC 1900 zł
BeesafeOC 2007 zł
UNIQA OC + Assistance 2725 zł
Benefia OC + NNW + Assistance 3256 zł
Źródło: Kalkulacje przeprowadzone w kalkulatorze ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [13.03.2024].

Jeśli początkujący kierowca chciałby wykupić pakiet OC + AC, to najtańszym rozwiązaniem dla niego byłby wybór AC Mini, które ma ograniczoną ochronę. W przypadku LINK4 (polisa w cenie 1529 zł) zdarzeniami objętymi ochroną byłyby kradzież i żywioły.

Pakiety z pełnym autocasco okazały się znacznie droższe (od 2348 zł) ze względu na większe ryzyko spowodowania szkody przez początkującego kierowcę, który nie ma historii ubezpieczenia i doświadczenia w prowadzeniu pojazdów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o czas oczekiwania na prawo jazdy w 2024 roku

Ile czasu zajmuje zrobienie prawa jazdy?
Co to jest Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy?
PODSUMOWANIE
 • Wyrobienie prawa jazdy wymaga wykonania badań lekarskich, wyrobienia PKK, ukończenia kursu na prawo jazdy, zdania egzaminu, zapłacenia za prawo jazdy i odbiór dokumentu.
 • Najdłużej trwa zazwyczaj kurs na prawo jazdy.
 • Na wydanie fizycznego prawa jazdy czeka się do 9 dni, jeśli nie zachodzą okoliczności wymagające wyjaśnienia.
 • Na stronie https://info-car.pl/ można sprawdzić, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru.
 • Od 7 sierpnia 2023 roku w aplikacji mObywatel 2.0 dostępna jest usługa Tymczasowego Elektronicznego Prawa Jazdy, która pozwala na prowadzenie pojazdu od dnia zdania egzaminu.
 • Bez prawa jazdy można zarejestrować samochód.
 • Młodzi kierowcy średnio płacą wyższe składki OC niż ci bardziej doświadczeni.

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC