Części ze złomowiska – czy można je jeszcze wykorzystać?
Jeśli nie masz pieniędzy na naprawę samochodu przy wykorzystaniu oryginalnych części, wcale nie jesteś na straconej pozycji. Aby zachować sprawność pojazdu i wciąż polegać na elementach od producenta, możesz poszukać potrzebnych komponentów w Stacji Demontażu Pojazdów, gdzie nie tylko rozmontowuje się zniszczone samochody i utylizuje ich części, ale także odzyskuje się te, które są jeszcze sprawne. Często są to fabryczne elementy, które mogą posłużyć kolejnemu kierowcy dużo lepiej niż tańsze, mimo że nowe zamienniki.
W tym artykule przeczytasz:
- Czy ubezpieczyciel może usunąć szkodę przy wykorzystaniu innych części niż oryginalne?
- Gdzie można znaleźć oryginalne, ale tanie części do samochodu?
- Dlaczego warto szukać części samochodowych w SDP?
- Jakich części samochodowych warto szukać w SDP, a jakich lepiej tam nie kupować?
- Czy każdy może wykorzystać w naprawie samochodu używane części z SDP?
Części oryginalne do samochodu – czy zawsze są wykorzystywane w naprawie?
Naprawiając samochód po wypadku, zwłaszcza przy wsparciu ubezpieczyciela, u którego wykupiono ubezpieczenie AC, liczysz, że uszkodzone części pojazdu zostaną wymienione na nowe, najlepiej kupione u producenta. Tymczasem przy likwidacji szkody nie zawsze wykorzystuje się oryginalne części. Takie będą zamontowane tylko wtedy, gdy przy podpisywaniu umowy wybierzesz naprawę przy wykorzystaniu właśnie oryginałów. Musisz jednak liczyć się z tym, że podniesie to składkę Twojego ubezpieczenia.
Ekspert Mubi radzi:
Jeśli wolisz zapłacić mniej za ochronę, możesz wybrać naprawę przy użyciu części zamiennych. Ich jakość wcale nie musi być gorsza od oryginałów, pod warunkiem, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie wyceni szkody według cen najtańszych zamienników.
40-letni Jan szukał ubezpieczenia dla swojego Opla Corsy. Ponieważ mieszka w okolicy, w której często zdarzają się kradzieże aut, Janowi mocno zależało na autocasco, na które nie chciał jednak wydawać majątku. Sprawdzając oferty ubezpieczenia za pomocą porównywarki Mubi, Jan zobaczył, że wybierając AC z naprawą na zamiennikach, może mieć ubezpieczenie od kradzieży już za 851 zł. W przypadku wyboru autocasco z naprawą wykorzystującą oryginalne części, musiałby wydać minimum 1208 zł.
Co jednak, jeśli zależy Ci na częściach oryginalnych samochodu, ale nie chcesz zapłacić za nie jak za drugi pojazd? Części montowane w uszkodzonym aucie wcale nie muszą być nowe, aby służyły Ci przez wiele lat. Z pomocą przyjdą części używane. Gdzie ich szukać?
Tanie części oryginalne – gdzie je dostaniesz?
Jeśli nie możesz pozwolić sobie na duży wydatek, zrezygnuj z poszukiwań u producentów. Koszt nowych, oryginalnych części może być nieopłacalny i nie na każdą kieszeń. Studnią bez dna jest jednak internet, gdzie w rozmaitych serwisach zamieszczane są ogłoszenia, których szukasz. Części samochodowe mogą wystawiać na sprzedaż zarówno prywatni właściciele pojazdów, którzy chcą pozbyć się elementów auta po ich wymianie, jak i osoby prowadzące złomowiska czy stacje demontażu pojazdów.
Bądź jednak ostrożny. Jeśli na nielegalnym złomowisku szukasz części odzyskanych z aut oddanych wcześniej do utylizacji, możesz trafić na elementy, które niegdyś służyły w celu popełnienia przestępstwa lub pochodzą z kradzieży. Zdecydowanie lepszym wyjściem będą poszukiwania używanych oryginałów w punktach demontażu niż na złomowiskach, w tzw. szarej strefie, gdzie samochody mogą być skupowane nielegalnie i utylizowane niezgodnie z procedurami.
O legalnym i nielegalnym demontażu przeczytasz więcej w artykule: Jak zezłomować samochód, aby odzyskać pieniądze za opłacone, ale niewykorzystane ubezpieczenie OC?
Dlaczego warto szukać części samochodowych w SDP?
Dziwi Cię szukanie części w miejscach, do których oddawane są pojazdy nienadające się do użytku? Niesłusznie. Do stacji demontażu nie zawsze trafiają doszczętnie zniszczone pojazdy. Na oddanie auta do skupu decydują się bowiem nie tylko ci, którym pojazd spłonął lub został zalany, ale także kierowcy, których ubezpieczyciele orzekli szkodę całkowitą ze względu na duże koszty naprawy pojazdu. Nierzadko okazuje się bowiem, że w takich samochodach zostały jeszcze podzespoły, które nie są zniszczone i można je wykorzystać ponownie. Właśnie one trafiają często na sprzedaż. A niejednokrotnie są to części oryginalne, które dużo lepiej sprawdzą się po zamontowaniu w Twoim samochodzie niż zupełnie nowe zamienniki.
Zakup części, nawet używanych oryginałów, może zatem okazać się opłacalny. Ceny proponowane przez SDP zwykle nie są wygórowane. Możesz więc sporo zaoszczędzić.
Te części ze Stacji Demontażu Pojazdów możesz wykorzystać ponownie
Części, których warto szukać w SDP, to najczęściej elementy nadwozia:
- zderzaki,
- błotniki,
- felgi,
- reflektory,
- lusterka.
Natomiast lepiej zrezygnować z tego typu oszczędności i kupić nowe podzespoły, jeśli konieczna jest wymiana takich części, które bezpośrednio wpływają na sprawność samochodu i bezpieczeństwo jazdy. W przypadku wielu części nie jest to nawet kwestia wyboru kierowcy, a regulacji prawnych. Takie elementy pojazdu, jak poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, przewody i klocki hamulcowe, instalacja LPG czy przeguby układu kierowniczego nie powinny być dostępne w sprzedaży na złomowiskach i stacjach demontażu.
Kto powinien unikać części z SDP?
Chociaż elementy z odzysku bywają tańsze w porównaniu z nowymi częściami samochodowymi, nie każdemu ich zakup się opłaca. Nie powinieneś montować ich w swoim samochodzie, jeśli jest on jeszcze na gwarancji. Nowe samochody mogą stracić sporo na wartości, jeśli do ich naprawy wykorzystasz używane elementy. W samochodach, które niedawno wyjechały z salonu, warto zamontować nowe części. Nawet jeśli miałoby to oznaczać większy wydatek.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o części samochodowe ze złomowiska
Często nie tylko jest bezpieczne, ale i zapewnia wyższą jakość niż użycie tanich nieoryginalnych części. Mowa oczywiście o znalezieniu części aut w Stacji Demontażu Pojazdów, a nie na złomowisku tzw. szarej strefy. Oryginalne elementy używanych samochodów mogą być bardziej wytrzymałe niż ich zamienniki. Nowe części tego typu są znacznie droższe niż te znalezione w Stacji Demontażu Pojazdów.
Opłacalne może być znalezienie w SDP oryginalnych błotników, zderzaków, bocznych szyb, lusterek, reflektorów, alufelg. Są to części, które nawet po wielu latach użytkowania mogą zostać ponownie wykorzystane, o ile oczywiście nie mają poważnych, zagrażających bezpieczeństwu uszkodzeń.
Nie należy montować w samochodach używanych klocków, przewodów i szczęk hamulcowych, poduszek powietrznych, elementów instalacji gazowej, pasów bezpieczeństwa, przegubów układu kierowniczego i napędowego, a także katalizatorów i tłumików układu wydechowego pochodzących ze złomowiska. Te elementy pojazdu powinny być nowe, ponieważ bardzo mocno wpływają na sprawność auta i bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.
- Likwidacja szkody z AC może zostać przeprowadzona przy wykorzystaniu oryginalnych lub zamiennych części.
- Jeśli zależy Ci na montażu oryginalnych części, nie musisz kupować nowych elementów.
- Tanie części oryginalne można znaleźć w Stacjach Demontażu Pojazdów, gdzie używane, ale sprawne elementy w dobrym stanie są odzyskiwane i wystawiane na sprzedaż.
- W SDP warto szukać elementów nadwozia, natomiast lepiej nie kupować tam pasów bezpieczeństwa, elementów instalacji LPG lub poduszek powietrznych, które bezpośrednio wpływają na sprawność auta i bezpieczeństwo jazdy.
- Części z SDP nie powinni montować właściciele nowych pojazdów, które niedawno wyjechały z salonu i są jeszcze na gwarancji.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji