Czujniki zmęczenia kierowcy – poprawa bezpieczeństwa podczas długich podróży

Systemy zmęczenia kierowcy mają za zadanie monitorować zachowanie kierowcy podczas prowadzenia pojazdu. Czujniki wykrywają zmiany w skrętach kierownicy, położeniu auta na pasie ruchu czy analizują twarz i gałki oczne, by wykrywać znużenie i zmęczenie. Następnie wysyłają sygnały ostrzegawcze w postaci dźwięku, wiadomości na ekranie lub podświetlenia dedykowanej ikonki.

czujniki zmęczenia

Zmęczenie kierowcy jako przyczyna wypadków – czy to poważny problem?

W pracach związanych z bezpieczeństwem ruchu można znaleźć informacje, że senność kierowcy może być przyczyną nawet 20% wypadków (art. z 2001 roku dotyczący Wielkiej Brytanii). Z danych tych wynika, że jest to poważny problem. A co mówią na ten temat polskie statystyki?

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowuje co roku raport dotyczący wypadków drogowych w poprzednim roku. Z dokumentu z 2023 roku wynika, że w 2022 roku doszło w naszym kraju do 21 322 wypadków, w których zginęło 1 896 osób, a 24 743 osoby zostały ranne. Czy wiele z tych zdarzeń drogowych było spowodowane zmęczeniem?

Z danych Policji wynika, że w 2022 roku przyczyną 562 wypadków było zmęczenie kierowcy, czyli było to niecałe 2,64% wszystkich zdarzeń – dane dużo niższe niż te z Wielkiej Brytanii. W wyniku tych wypadków śmierć poniosło 85 osób – 4,48% wszystkich ofiar – a 838 uczestników zostało rannych – 3,39% wszystkich poszkodowanych.

Wydawać by się mogło, że zmęczenie jest przyczyną niewielkiego procenta zdarzeń, ale należy pamiętać, że każdy wypadek z ofiarami i rannymi to tragedia. Co ważniejsze, w przypadku zmęczenia odpowiedzialność za zdarzenie drogowe spoczywa przeważnie na kierowcach, choć jazda po drogach i autostradach bywa rzeczywiście czasami nużąca.

Na szczęście w niektórych modelach samochodów – a finalnie pewnie we wszystkich – będą systemy, które będą ostrzegać kierowcę, że jest zmęczony i powinien zrobić sobie przerwę w prowadzeniu pojazdu.

Systemy z czujnikami zmęczenia kierowcy – jak to wygląda w praktyce?

Wykrywanie zmęczenia czy senności kierowcy to technologia, która ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo na drodze. Praca systemu może opierać się kilku różnych rozwiązaniach:

 • analizowanie ruchów kierownicy,
 • monitorowanie pozycji pojazdu na drodze,
 • analizowanie oczu i twarzy kierowcy,
 • pomiar fizjologicznych reakcji.

W razie wykrycia zmęczenia przez czujniki system informuje kierowcę poprzez wiadomość tekstową na wyświetlaczu, podświetlenie ikonki z kawą lub wydanie sygnałów dźwiękowych. Przekazane informacje mają na celu nie tylko pobudzenie kierowcy, ale także zachęcenie go do zrobienia przerwy – w końcu zmęczenie istotnie obniża koncentrację i skupienie na drodze.

Oto przykłady systemów wykrywania zmęczenia kierowcy:

 • Driver Monitor (Mazda) – poprzez kamerę umieszczoną w wyświetlaczu centralnym analizowana jest częstotliwość mrugnięć i położenie gałek ocznych, a więc to, czy kierowca patrzy na drogę, w razie wykrycia zmęczenia pojawi się odpowiednia ikonka na wyświetlaczu i sygnał dźwiękowy;
 • Driver Activity Assistant (Skoda) – czujnik zmęczenia monitoruje zachowanie kierowcy i pracę układu kierowniczego, a w przypadku pojawienia się nieprawidłowości, wyśle ostrzeżenie i zaleci przerwę;
 • Attention Assist (Mercedes-Benz) – ma na celu wspomagać kierowcę podczas jazdy na autostradach i głównych drogach, działa przy prędkościach od 60 do 200 km/h, po wykryciu zmęczenia wyświetla się wskaźnik ostrzeżenia;
 • Attention Assistant (BMW) – monitoruje zachowanie kierowcy i w razie wykrycia nieprawidłowości wyświetla na ekranie odpowiedni symbol;
 • Attention Monitoring (DS) – aktywuje się po przekroczeniu 65 km/h i działa, dopóki nie spadnie ona poniżej 60 km/h, system analizuje jazdę kierowcy i w razie wykrycia odstępstw włącza sygnał dźwiękowy oraz wyświetla komunikat tekstowy;
 • Driver Attention Warning (Hyundai) – system sprawdza styl jazdy, w tym kąt i moment skrętu kierownicy, oraz pozycję auta na pasie ruchu, po wykryciu odstępstw, a więc w założeniu wykryciu zmęczenia, wyświetlana jest wiadomość i pojawia się sygnał dźwiękowy 

To tylko przykładowe systemy, które mają za zadanie, analizować zmęczenie kierowcy. Gdzie tutaj są więc czujniki? Zgodnie z definicją czujnik to narzędzie, które jest częścią większego układu, a jego zadaniem jest wychwytywanie sygnałów z otoczenia (w tym rozpoznawanie i rejestrowanie) – robią to kamery i inne elementy monitorujące zachowania kierowcy podczas prowadzenia pojazdu.

Czujnik zmęczenia kierowcy – czy można je kupić na własną rękę?

Systemy wykrywania zmęczenia czy senności kierowcy montowane są w najnowszych samochodach, a jeśli w tych nieco starszych, to z najwyższych segmentów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by na własną rękę kupić urządzenie do starszego samochodu, które będzie spełniać taką samą funkcję.

W internecie bez problemu można znaleźć urządzenia ostrzegające o zmęczeniu. Na przykład jedno z nich montuje się w pojeździe w ten sposób, by czujniki mogły analizować źrenice, co pozwala na określenie rozproszenia i zmęczenia kierowcy. Po wykryciu zagrożenia wysyła ostrzeżenie w czasie rzeczywistym.

Warto w tym miejscu podkreślić, że urządzenia oferowane przez firmy zewnętrzne niezwiązane z koncernami motoryzacyjnymi mierzą też fizjologiczne oznaki senności i zmęczenia, w tym zmiany tętna – na przykład CORE for Tech.

Z kolei duńska firma oferuje Anti Sleep Pilot (ASP), który przytwierdza się do deski rozdzielczej. Urządzenie oblicza poziom zmęczenia za pomocą 26 czujników, dodatkowo utrzymuje czujność kierowcy i zaleca wykonanie przerwy w prowadzeniu pojazdu. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o czujniki zmęczenia kierowcy

Co mogą monitorować czujniki zmęczenia?
W jaki sposób kierowca jest informowany o wykryciu zmęczenia?
Czy można samemu zamontować sobie w aucie czujniki zmęczenia?
PODSUMOWANIE
 • Zmęczenie było w 2022 roku w Polsce przyczyną 562 wypadków, w których zginęło 85 osób i 838 zostało rannych.
 • Systemy wykrywania zmęczenia za pomocą czujników mogą analizować i monitorować ruchy kierownicy, pozycję pojazdu na drodze, twarz i oczy kierowcy lub fizjologiczne reakcje.
 • W przypadku wykrycia zmęczenia wysyłane są sygnały do kierowcy – dźwiękowe lub wizualne.
 • Koncerny motoryzacyjne oferują różne systemy wykrywające zmęczenie kierowcy.
 • Kierowcy mogą na własną rękę zamontować niezależne urządzenie, które za pomocą czujników będzie analizować zmęczenie podczas prowadzenia pojazdu.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC