Disneyland – ceny i informacje praktyczne. Czy warto odwiedzić słynny park rozrywki?
Wizyta w Disneylandzie to marzenie każdego dziecka… i dorosłego wychowanego na animacjach Walta Disneya. Słynne parki rozrywki są zlokalizowane na całym świecie – w tym jeden w Europie – a wizyta tam z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć przed taką podróżą, w tym jak ją zaplanować, ile będzie Cię to kosztować i jakie atrakcje czekają na miejscu.
W tym artykule przeczytasz:
Disneylandy na świecie – gdzie można się wybrać?
Nazwę Disneyland zna każdy. Inspirowane filmami studia Walta Disneya parki rozrywki to spełnienie marzeń wszystkich dzieciaków na świecie – zarówno tych małych, jak i nieco większych. To właśnie tam można stanąć oko w oko i uścisnąć rękę postaciom znanym z telewizyjnych ekranów, wziąć udział w licznych paradach i przedstawieniach, czy spędzić długie godziny na zaliczaniu kolejnych karuzel, kolejek górskich i innych atrakcji.
Pod potoczną nazwą Disneylandów kryje się w rzeczywistości sześć parków, które znajdują się w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Są to:
- Disneyland Resort w Anaheim w Kalifornii (USA) – najstarszy Disneyland na świecie, otwarty w 1955 roku i składający się z 2 parków tematycznych (Disneyland Park i Disneyland California Adventure Park),
- Walt Disney World Resort w pobliżu Orlando na Florydzie (USA) – założony w 1971 roku największy Disneyland na świecie, zajmujący powierzchnię ponad 100 km2 i składający się z 4 parków tematycznych (Magic Kingdom, Epcot, Disney’s Hollywood Studios, Disney’s Animal Kingdom), 2 parków wodnych, pól do minigolfa, stref restauracyjnych i zakupowych,
- Tokyo Disneyland (Japonia) – otwarty w 1983 roku jako pierwszy Disneyland poza USA, składa się z 2 parków (Tokyo Disneyland i Tokyo DisneySea) i kompleksu zakupowego Ikspiari,
- Disneyland Resort Paris (Francja) – otwarty w 1992 roku i składający się z 2 parków (Disneyland Park i Walt Disney Studios Park), pola golfowego i stref restauracyjnych oraz zakupowych,
- Hong Kong Disneyland Resort (Chiny) – otwarty w 2005 roku i składający się z parku tematycznego, hoteli, sklepów i restauracji,
- Shanghai Disney Resort (Chiny) – otwarty w 2016 roku i składający się z parku tematycznego, hoteli i kompleksu handlowo-rozrywkowego.
Z racji geograficznej bliskości i najłatwiejszego dostępu z Polski w artykule skupimy się na Disneylandzie w Paryżu.
Wiele polskich biur podróży ma w ofercie zorganizowane wyjazdy do Disneylandu w Paryżu.
Disneyland w Paryżu – jak dojechać?
Podstawową informacją dla planujących odwiedziny w paryskim Disneylandzie jest to, że… wcale nie znajduje się on w stolicy Francji. Disneyland Resort Paris w rzeczywistości jest położony pod Paryżem, w oddalonej o 32 km na wschód miejscowości Marne-la-Vallée. Jak się tam dostać? Opcji jest sporo, a do wyboru mamy m.in. pociągi czy autobusy.
- Z lotnisk Paryż-Orly i Paryż-Charles de Gaulle kursują specjalne autobusy, tzw. Magical Shuttle, które zatrzymują się przy hotelach w pobliżu parku i na najbliższej stacji Marne-la-Vallée/Chessy (ok. 2 minuty spaceru od Disnelandu). Rozkład jazdy, rezerwacje i inne informacje znajdują się na stronie: magicalshuttle.co.uk.
- Z lotniska Paryż-Charles de Gaulle na stację Marne-la-Vallée/Chessy można się dostać również koleją dużych prędkości TGV (ok. 12 minut jazdy).
- Z centrum Paryża do Disneylandu można dojechać podmiejskim pociągiem RER A (stacja początkowa – Val d’Europe, stacja końcowa – Marne-la-Vallée/Chessy).
- Inną opcją na dojazd z centrum miasta jest autobus Disneyland Paris Express, który odjeżdża codziennie rano spod Wieży Eiffla, opery, placu Châtelet i dworca Gare du Nord.
- Samochodem z Paryża do Disneylandu można dojechać autostradą A4 w ok. 40 minut.
Przed wizytą w Disneylandzie w Paryżu warto zainstalować sobie w smartfonie oficjalną aplikację parku. Dzięki niej można się dowiedzieć m.in. w jakich godzinach działają poszczególne atrakcje i jak długie są do nich kolejki, jest też mapa z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami czy możliwość rezerwacji miejsc w restauracjach lub na paradach.
Ceny w Disneylandzie w Paryżu
Koszty wyjazdu do Disneylandu to temat na długą opowieść. Tutaj pomijamy ceny biletów lotniczych, ewentualnie dojazdu samochodem do Paryża, noclegu i transportu do parku, skupiając się tylko na wejściówkach. Trzeba pamiętać, że biletów nie kupimy w kasie przy wejściu. Są one dostępne wyłącznie online – najlepiej je zatem nabyć z wyprzedzeniem.
Ile kosztują bilety do Disneylandu?
Ceny biletów do Disneylandu nie są stałe. Zależą one od dnia tygodnia (w dni powszednie jest taniej niż w weekendy) i miesiąca (w wakacje drożej niż poza nimi), w którym planujemy odwiedziny, a także liczby parków, które zamierzamy odwiedzić i liczby dni, które zamierzamy spędzić w parku.
Ceny w 2024 roku kształtują się na poziomie*:
- od 56 do 99 euro – 1 dzień, 1 park,
- od 81 do 124 euro – 1 dzień, 2 parki,
- od 142 do 224 euro – 2 dni, 2 parki,
- od 201 do 312 euro – 3 dni, 2 parki,
- od 236 do 368 euro – 4 dni, 2 parki.
*podane przedziały cenowe dotyczą jednej osoby w wieku 12+ lat, ceny dla dzieci w wieku 3-11 lat są o kilka/kilkanaście euro niższe, dzieci poniżej 3 lat wchodzą za darmo.
Disneyland Park jest otwarty codziennie w godzinach od 9:30 do 23:00. Walt Disney Studios Park od 9:30 do 21:00.
Możliwy jest także zakup całorocznych abonamentów na wielokrotne wejścia (tzw. Disneyland Pass, ceny od 289 do 699 euro) lub 1-dniowych biletów, które są ważne przez rok od zakupu, w cenie 105 euro (1 park) lub 130 euro (2 parki). Nie gwarantują one jednak wejścia do parku w dowolny dzień – przed planowaną wizytą należy zarezerwować jej termin w zależności od dostępności miejsc.
Ponadto istnieje możliwość zarezerwowania biletów wstępu do parku wraz z noclegiem w jednym z 7 oficjalnych hoteli znajdujących się w pobliżu (od 5-gwiazdkowego Disneyland Hotel przy samym wejściu, do 2-gwiazdkowego Disney Hotel Sant Fe oddalonego o 20 minut spacerem). Goście hoteli mogą spotkać na miejscu ulubione postaci, są także uprawnieni m.in. do skorzystania z tzw. Extra Magic Time, czyli wejścia do parku na godzinę przed jego oficjalnym otwarciem. Rezerwacji pobytu można dokonać na stronie: www.disneylandparis.com/en-int/disney-package-description/.
Bezpłatnego zwrotu biletów do Disneylandu można dokonać do 3 dni przed planowanym terminem wizyty.
Disneyland Paryż – jakie są najciekawsze atrakcje?
Jak już wspominaliśmy, paryski Disneyland dzieli się na 2 główne parki: Disneyland Park i Walt Disney Studios Park. Odwiedzić można zarówno tylko jeden z nich, jak i obydwa – z biletem wstępu można swobodnie między nimi przechodzić.
Disneyland Park – atrakcje
Zacznijmy od Disneyland Park, który składa się z 5 krain tematycznych:
- Main Street, U.S.A. – znajdująca się tuż za wejściem, stylizowana na ulicę małego amerykańskiego miasteczka część parku, przez którą prowadzi droga łącząca wszystkie krainy. Tędy przechodzi wiele parad z postaciami z bajek, znajduje się tu również główna stacja kolejki Disneyland Railroad przejeżdżającej przez cały park.
- Frontierland – przeznaczona dla raczej nieco starszych dzieci kraina Dzikiego Zachodu, w której znajdują się m.in.: Phantom Manor (dom strachów), Thunder Mesa Riverboat Landing (statki parowe pływające po sztucznym jeziorze) czy Big Thunder Mountain (kolejka górska pomiędzy skalistymi wzgórzami). Można tu także obejrzeć musical na podstawie “Króla Lwa”.
- Adventureland – kraina przygody i odkrywców, w której na odwiedzających czekają m.in. rollercoaster Indiana Jones and the Temple of Peril (jedyna atrakcja w Disneylandzie przeznaczona dla osób powyżej 140 cm wzrostu), wodna przejażdżka łodzią przez świat Piratów z Karaibów czy domek na drzewie rodziny Robinsonów.
- Fantasyland – kraina fantazji przygotowana głównie z myślą o najmłodszych gościach, wśród jej atrakcji znajdują się m.in. zamek Śpiącej Królewny, lot statkiem Piotrusia Pana, wioska Pinokia, przejażdżka obrotowymi filiżankami Szalonego Kapelusznika czy labirynt Alicji.
- Discoveryland – futurystyczna kraina, w której na odwiedzających czekają m.in. Hyperspace Mountain, czyli kolejka górska inspirowana “Gwiezdnymi wojnami”, Star Tours, czyli trójwymiarowa podróż przez galaktykę, oraz interaktywna strzelnica Buzz Lightyear Laser Blast.
Oczywiście w każdej z krain znajdziemy także całe mnóstwo sklepów z pamiątkami, restauracji i kawiarni, wszystkie inspirowane wybranymi filmami i postaciami Disneya, które można tam również spotkać na żywo (uwaga – do niektórych ustawiają się bardzo długie kolejki). Są także pokazy świetlne, parady, fajerwerki i przedstawienia, które zmieniają się wraz z porami roku. Do wyboru, do koloru.
Od otwarcia paryskiego Disneylandu w 1992 roku odwiedziło go już ponad 300 milionów osób.
Walt Disney Studios Park – atrakcje
Przechodzimy do drugiego z parków paryskiego Disneylandu, czyli Walt Disney Studios Park, w którym typowe atrakcje łączą się z poznawaniem historii i kulis kultowych produkcji Disneya, Pixara i Marvela. Można tam znaleźć kilka stref tematycznych:
- Front Lot – główne wejście, znajdują się tu m.in. Disney Studio 1 będące rekonstrukcją hollywoodzkiego studia (aktualnie zamknięte), Earffel Tower (wieża zwieńczona uszami Myszki Miki) i fontanna “Fantazji”.
- Toon Studio – poświęcone klasycznym animacjom, można tam oglądać przedstawienie na żywo (Mickey and the Magician), spotkać postacie z bajek czy przejechać się karuzelą z latającymi dywanami Aladyna,
- Worlds of Pixar – pełne atrakcji inspirowanych filmami Pixara, są tu m.in. karuzela z żołnierzykami z “Toy Story”, obracająca się kolejka z “Gdzie jest Nemo”, trójwymiarowa przejażdżka z “Ratatuja” czy ekscytujący rajd z “Autami”.
- Production Courtyard – inspirowana kulisami hollywoodzkich produkcji strefa, w której można m.in. obejrzeć interaktywne przedstawienie Stitch Live! oraz odwiedzić The Twilight Zone Tower of Terror, gdzie wsiada się do spadającej z wysokości 13. piętra windy.
- Marvel Avengers Campus – najnowsza część parku poświęcona superbohaterom i zawierająca m.in. rollercoaster Avengers Assemble: Flight Force oraz interaktywną zabawę Spider-Man W.E.B. Adventure.
Fani produkcji Marvela powinni się skusić także na nocleg w 4-gwiazdkowym hotelu Disney Hotel New York – The Art of Marvel, który urządzono w stylu nawiązującym do filmów i komiksów o superbohaterach.
Wyjazd do Disneylandu a ubezpieczenie turystyczne
Disneyland, podobnie jak inne parki rozrywki na całym świecie, to miejsce, w którym wyjątkowo mocno dba się o bezpieczeństwo. Każdy odwiedzający przed wejściem musi przejść dokładną kontrolę, do tego część atrakcji jest niedostępnych dla najmniejszych dzieci – wszystko po to, aby zabawa była zarówno beztroska, jak i bezpieczna. Wszystkiego przewidzieć się jednak nie da i nawet bajkowych okolicznościach może dojść do wypadku. Co wtedy?
W takiej sytuacji bardzo pomocne będzie ubezpieczenie turystyczne, bez którego nie należy się wybierać na żadną zagraniczną wycieczkę. Polisa dla podróżnych to zabezpieczenie, które przyda nam się m.in. w razie:
- zachorowania za granicą, w wyniku którego konieczna będzie wizyta u lekarza lub hospitalizacja,
- wypadku, wskutek którego doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu,
- przypadkowego spowodowania szkody np. przez dziecko w hotelu,
- uszkodzenia, zniszczenia lub zgubienia bagażu.
Podstawowa ochrona dla turystów zawiera najczęściej ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), z którego pokrywane są wydatki związane z pomocą medyczną za granicą (do wysokości sumy ubezpieczenia), a także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz assistance podróżne. Bardziej rozbudowane polisy mogą dodatkowo obejmować również m.in. ochronę OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego.
Cena polisy zależy od kilku czynników, w tym liczby ubezpieczonych, kraju i celu wyjazdu oraz zakresu ochrony. W poniższej tabeli sprawdziliśmy koszty ubezpieczenia dla 4-osobowej rodziny (2 dorosłych, 2 dzieci), która wybiera się na 3 dni do Paryża, zamierzając spędzić ten czas na zabawie w Disneylandzie. Uwzględniliśmy wybrane oferty od poszczególnych ubezpieczycieli.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia |
---|---|---|
SIGNAL IDUNA | KL: 85 634 zł, NNW: 15 000 zł | 39 zł |
Proama | KL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł | 58 zł |
mtu24.pl | KL: 150 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 50 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 84 zł |
AXA Partners | KL: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3000 zł | 92 zł |
UNIQA | KL: 750 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3000 zł | 110 zł |
Generali | KL: 800 000 zł, NNW: 60 000 zł, OC: 200 000 zł, Bagaż: 3000 zł | 121 zł |
FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Disneylandu
Większość przewodników podaje 2-3 dni jako optymalny czas, żeby skorzystać z wszystkich interesujących nas atrakcji. Pojedynczy dzień może okazać się zbyt krótki, zwłaszcza jeśli chcemy zaliczyć obydwa parki i nie potrafimy się jeszcze po nich poruszać.
Paryski Disneyland składa się z dwóch parków (Disneyland Park i Walt Disney Studios Park), które są podzielone na różne strefy tematyczne, m.in. Adventureland, Fantasyland, Marvel Avengers Campus. W każdej strefie znajdują się różnego rodzaju atrakcje nawiązujące do produkcji Disneya – od rollercoasterów, przez karuzele, domy strachów, kolejki, statki i wiele innych. Można też wziąć udział w interaktywnych grach i zabawach, obejrzeć paradę lub przedstawienie czy spotkać ulubioną postać.
Kolejki do atrakcji w Disneylandzie to nieodłączna część pobytu w tym parku rozrywki, ale istnieją sposoby, żeby jak najbardziej zmniejszyć czas oczekiwania. Najskuteczniejszym z nich jest zakup tzw. Disney Premier Access, czyli priorytetowego wejścia na daną atrakcję, które można nabyć przez aplikację lub stronę internetową. A jeśli nie chcemy wydawać dodatkowo pieniędzy, zawsze można próbować uniknąć największych tłumów, wybierając np. wizytę w parku środku tygodnia lub poza sezonem albo próbując skorzystać z danej atrakcji w trakcie parady czy przedstawienia.
W Disneylandzie nie ma limitu wieku i jak najbardziej mogą się tam wybrać również dorośli bez dzieci. Oczywiście część atrakcji przeznaczonych dla najmłodszych raczej ich nie zainteresuje, ale jest tam również wiele takich dla starszych gości (np. rollercoastery), do tego mnóstwo różnorodnych stref tematycznych, sklepów i restauracji. Ponadto park przewidział też m.in. specjalne oferty dla par.
- Disneylandy to parki rozrywki inspirowane postaciami i filmami studia Walta Disneya.
- Na świecie jest 6 Disneylandów – dwa w Ameryce Północnej (w Kalifornii i na Florydzie), trzy w Azji (Tokio, Szanghaj i Hongkong) oraz jeden w Europie (Paryż).
- Paryski Disneyland znajduje się w miejscowości Marne-la-Vallée, ok. 30 km od stolicy Francji. Można się tam dostać m.in. pociągiem lub specjalnymi autobusami.
- Ceny wstępu do Disneylandu w Paryżu są różne i zależą m.in. od dnia tygodnia oraz miesiąca, w którym chcemy odbyć wizytę. Dzienny koszt wstępu dla jednej osoby to zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset euro.
- Odwiedzając paryski Disneyland, można zatrzymać się np. w jednym z siedmiu disneyowskich hoteli w pobliżu.
- Disneyland w Paryżu składa się z dwóch parków – Disneyland Park i Walt Disney Studios Park – a każdy z nich z kilku stref tematycznych.
- Do najbardziej znanych atrakcji Disneylandu w Paryżu należą m.in. dom strachów Phantom Manor, rollercoaster Indiana Jones and the Temple of Peril, wycieczka łódką śladami Piratów z Karaibów czy zamek Śpiącej Królewny.
- https://en.wikipedia.org/wiki/Disney_Experiences
- https://www.disneylandparis.com/en-int/
Dołącz do dyskusji