Jak przygotować się do długiej podróży samochodem? Co zabrać i sprawdzić w aucie?

Wrzucić do środka bagaże, zasiąść w fotelu kierowcy i ruszać przed siebie? Nie tak szybko! Jeżeli planujesz dłuższą podróż samochodem, musisz się do niej dobrze przygotować, aby po drodze uniknąć przykrych niespodzianek. Z tego artykułu dowiesz się, o co należy zadbać, aby nawet długie godziny za kierownicą przebiegały bezpiecznie i komfortowo.

jak się przygotować do długiej podróży samochodem

Szykuje się długa podróż samochodem? Bądź gotowy na niespodzianki!

Z jednej strony letnie wakacje, z drugiej okres świąteczno-noworoczny – to właśnie wówczas wielu z nas planuje urlopy z dala od domu, co często wiąże się z koniecznością odbycia długiej podróży samochodem. Przyzwyczajeni do pokonywania codziennych tras do pracy, szkoły czy na zakupy, nie zdajemy sobie sprawy, że wyruszając w dłuższą drogę, stajemy przed wyzwaniem o zupełnie innym kalibrze. Takim, do którego trzeba się wcześniej odpowiednio przygotować.

“Przygotowanie? A co niby może pójść źle?” – można by pomyśleć w pierwszej chwili. Wbrew pozorom, zagrożeń i przykrych niespodzianek, jakie mogą nas spotkać w długiej trasie, jest naprawdę sporo. Na przeszkodzie bezproblemowej podróży mogą stanąć m.in.:

 • tłok na drogach,
 • trudne warunki atmosferyczne,
 • kontrole drogowe,
 • remonty drogowe,
 • awaria samochodu.

A to wszystko z dala od domu i na nieznanej trasie, co może jeszcze bardziej skomplikować już trudną sytuację. Zamiast liczyć na to, że los się do nas uśmiechnie i wszystko pójdzie gładko, znacznie lepiej będzie wcześniej przygotować się na wszelkie możliwe okoliczności, zabezpieczając się przed nimi i ich skutkami.

CZY WIESZ, ŻE …

W okresie świąt Bożego Narodzenia w 2023 roku (w dniach 22-26 grudnia) na polskich drogach doszło do 517 wypadków, w których zginęło 96 osób, a 683 zostały ranne. Z kolei podczas wakacji 2023 roku w Polsce doszło do 4993 wypadków, w których życie straciło 445 osób, a liczba poszkodowanych wyniosła 5867 osób.

Kontrola stanu technicznego samochodu przed długą podróżą – co należy sprawdzić?

Nasze przygotowania zaczniemy od tego, co w takiej podróży najważniejsze, czyli samochodu. Jego dobry stan techniczny to kluczowa sprawa, bo jak wiadomo, los bywa złośliwy i awaria może się przytrafić w najgorszym możliwym momencie. Zwłaszcza jeśli na co dzień nie pokonujemy autem długich dystansów, a więc nie jest ono przyzwyczajone do takich wyzwań.

Co zatem powinniśmy zrobić? Podstawową rzeczą jest kontrola stanu technicznego samochodu, której w wielu przypadkach możemy dokonać na własną rękę. Co wymaga sprawdzenia?

 1. Poziom płynów eksploatacyjnych – jeśli zajdzie potrzeba, należy wymienić/uzupełnić olej silnikowy, płyn hamulcowy i chłodniczy. Uważaj aby podczas wymiany nie wlać płynu do niewłaściwego zbiornika, bo konsekwencje mogą być poważne!
 2. Układ hamulcowy – niezbędne jest przetestowanie działania hamulców, w tym kontrola tarcz i klocków hamulcowych, a w razie potrzeby wymiana na nowe.
 3. Pasek klinowy – zużyty należy wymienić, w przeciwnym razie grozi nam awaria silnika.
 4. Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy – prawidłowe działanie wycieraczek zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy.
 5. Oświetlenie – należy skontrolować każdą żarówkę, dobrze będzie też wyposażyć się w zapasowy komplet.
 6. Akumulator – należy się upewnić, czy jest dobrze naładowany i czy nie jest wymagana jego wymiana.
 7. Stan ogumienia – koniecznie trzeba sprawdzić ciśnienie w oponach i stan zużycia bieżnika. Trzeba także pamiętać o zmianie opon na zimowe/letnie w zależności od pory roku.
 8. Klimatyzacja – serwis i konserwacja klimatyzacji jest zalecana bez względu na porę roku.
UWAGA!

Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia, aby dokonać samodzielnej kontroli elementów samochodu przed dłuższą podróżą, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Wyposażenie auta na długą podróż – co trzeba ze sobą mieć?

Nawet najdokładniejsza kontrola samochodu nie musi oznaczać, że na pewno nic się z nim po drodze nie stanie. Aby być przygotowanym na taką okoliczność, warto zabrać ze sobą odpowiednie wyposażenie – nie tylko to, które jest obowiązkowe w Polsce czy za granicą, ale także inne przydatne akcesoria samochodowe. Co się do nich zalicza?

 1. Trójkąt ostrzegawczy – stanowiący jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdu w Polsce, jest niezbędny w sytuacji, gdy nasz pojazd ulegnie awarii lub wypadkowi.
 2. Gaśnica – również obowiązkowa, musi być sprawna i znajdować się w łatwo dostępnym miejscu.
 3. Apteczka samochodowa – wyposażona w różnego rodzaju opatrunki, plastry, kompresy itp.
 4. Kamizelki odblaskowe – należy mieć ich tyle, ile osób będzie się znajdować w samochodzie.
 5. Zestaw naprawczy do opon – przyda się w razie konieczności wymiany opony.
 6. Foteliki samochodowe – niezbędne, jeżeli podróżujemy wraz z małymi pociechami. Należy pamiętać, aby fotelik były dopasowany do wzrostu i wagi dziecka.
UWAGA!

Brak trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy w samochodzie podczas kontroli drogowej grozi mandatem w wysokości od 20 zł do 500 zł. Za nieprawidłowe przewożenie dziecka narażamy się na karę w wysokości 300 zł i od 5 do 15 punktów karnych.

Oczywiście przydatnych podczas długiej podróży samochodem akcesoriów jest więcej. Wszystko zależy od naszych potrzeb i np. rodzaju i ilości zabieranego ze sobą bagażu. Może być nam potrzebny jeszcze m.in.:

 • hak z homologacją – jeśli zamierzamy zamontować bagażnik rowerowy z tyłu samochodu lub holować przyczepę kempingową,
 • bagażnik rowerowy – montowany na dachu lub z tyłu samochodu,
 • bagażnik dachowy – jeśli będziemy potrzebować więcej przestrzeni na bagaże,
 • aktualne mapy – jeśli posiadamy wbudowaną nawigację, trzeba zadbać o jej aktualizację,
 • rolety przeciwsłoneczne na szyby – przydadzą się zwłaszcza w okresie letnim lub gdy wybieramy się do ciepłych krajów,
 • lodówka samochodowa – może być również zasilana za pomocą gniazdka w kabinie lub bagażniku.
co zabrać ze sobą na dłuższą trasę samochodem

Przygotowanie do długiej podróży – nie tylko samochód!

Wiemy już, jak przygotować samochód do długiej podróży, ale nie można zapominać, że to tylko jedna strona medalu. W końcu auto nie prowadzi się samo – przygotowanie kierowcy do jazdy jest tak samo istotne jak jego pojazdu.

Trzeba koniecznie mieć świadomość, że wielogodzinna jazda wiąże się z bardzo dużym obciążeniem dla organizmu. Kierowca musi pamiętać o tym, żeby dbać o odpowiedni wypoczynek zarówno przed podróżą, jak i w jej czasie. Przed wyruszeniem w drogę niezbędny jest długi i dobrej jakości sen, a w jej trakcie zachowanie świeżości umysłu, o którą może być ciężko w wyniku zmęczenia czy monotonii jazdy. To natomiast może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji w wyniku tzw. mikrodrzemki, gdy część mózgu wyłącza się na kilka sekund.

CZY WIESZ, ŻE …

Zgodnie z danymi policyjnymi, w 2023 roku doszło do 480 wypadków drogowych, których przyczyną było zmęczenie lub zaśnięcie kierującego pojazdem za kierownicą.

Jak zapobiec takiemu niebezpieczeństwu i zadbać o odpowiedni komfort podróży? Oto kilka przydatnych wskazówek.

 1. Wyśpij się przed podróżą.
 2. W jej trakcie pamiętaj o regularnych postojach co 2-3 godziny, podczas których warto rozprostować nogi czy urządzić sobie krótką, 20-minutową drzemkę.
 3. Jeśli jest taka możliwość, zamieniaj się za kierownicą z drugim kierowcą.
 4. Jeżeli planujesz kilkunastogodzinną podróż, a nie masz drugiego kierowcy, zaplanuj nocleg w trasie.
 5. Podczas podróży unikaj spożywania ciężkich posiłków.
 6. Pamiętaj o regularnym nawadnianiu się, pij wodę lub kawę, unikaj napojów gazowanych.
 7. Zadbaj o wygodne i prawidłowe ustawienie fotela.
 8. Przed wyruszeniem w drogę zaplanuj trasę i przystanki na niej.
 9. Wyczyść samochód przed drogą, co zwiększy komfort podróżowania, ale też bezpieczeństwo (np. za sprawą czystych szyb).
 10. Na czas podróży wybierz wygodne, luźne i oddychające ubranie, w którym będziesz się dobrze czuł. Dopasuj je również do warunków panujących wewnątrz pojazdu.
 11. Przed podróżą przygotuj pasującą ci muzykę lub audiobooki.
 12. Zorganizuj wnętrze pojazdu, żeby mieć wszystkie niezbędne przedmioty (m.in. portfel, dokumenty, ładowarkę samochodową, telefon) pod ręką, np. w schowku w podłokietniku.
Przykład

Robert jechał samochodem już trzecią godzinę i czuł ogarniające go coraz większe znużenie. Wiedział, że powinien się zatrzymać i trochę odpocząć, ale po kilkudniowym wyjeździe służbowym chciał jak najszybciej znaleźć się w domu, dlatego zignorował oznaki zmęczenia i jechał dalej. Po kilku chwilach zaczął zapadać w sen i tracić kontrolę nad pojazdem. Z otępienia wyrwał go dopiero głośny alarm – to system Driver Alert, który zareagował na zwiększającą się prędkość zjeżdżającego z pasa pojazdu. Przerażony Robert w ostatniej chwili odzyskał przytomność i zatrzymał się w najbliższym możliwym miejscu, wiedząc, że był o krok od wypadku.

Ubezpieczenie samochodu na długą podróż – pamiętaj o assistance!

Niezbędnym towarzyszem każdego kierowcy, bez względu na długość trasy, jaką zamierza przebyć, jest oczywiście ubezpieczenie OC. Poza nim, zwłaszcza przed dłuższym wyjazdem, warto zadbać jednak również o dodatkową ochronę, która będzie stanowić dla nas wsparcie w razie nieprzewidzianych zdarzeń na trasie.

Im dłuższą mamy przed sobą drogę, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo, że podczas niej dojdzie do czegoś przykrego. Kolizja czy wypadek mogą się niestety przytrafić każdemu, dlatego warto być wcześniej na tę okoliczność przygotowanym, zapewniając sobie ochronę autocasco. Dzięki niej będziemy mogli liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela w różnych sytuacjach – w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia np. przy uszkodzeniach spowodowanych przez żywioły, kradzieży pojazdu czy szkodach częściowych.

Inną bardzo przydatną podczas dłuższego wyjazdu polisą jest ubezpieczenie assistance. Można je nabyć już w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu – wówczas gwarantowana przez ubezpieczyciela ochrona będzie obowiązywała przez cały rok. Istnieje jednak również możliwość zakupu assistance krótkoterminowego, np. na 7, 15 lub 30 dni, jeśli planujemy w tym czasie długą podróż.

Ekspert Mubi radzi:

Wybierając assistance krótkoterminowe, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jego warunki. Bardzo istotny jest choćby okres karencji, czyli czasu, gdy ochrona jeszcze nie obowiązuje. Kupując ubezpieczenie na ostatnią chwilę, ryzykujesz tym, że w razie kilkudniowego okresu karencji przez jakiś czas nie będziesz chroniony, więc w razie potrzeby nie uzyskasz pomocy ubezpieczyciela.

Jaki będzie zakres ochrony gwarantowanej w ramach assistance? To zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia. Trzeba pamiętać, że najczęściej assistance dodawane gratis do ubezpieczenia OC obejmuje tylko podstawowy zakres usług, więc aby go powiększyć, należy wybrać bardziej rozbudowaną i droższą ofertę. Ich porównanie, wraz ze szczegółami na temat assistance można zobaczyć, korzystając z kalkulatora OC AC na mubi.pl.

Sprawdźmy, ile kosztowałaby polisa dla 44-letniego mieszkańca Kluczborka, który planuje kilka dłuższych wyjazdów w ciągu roku, dlatego zależy mu na ubezpieczeniu assistance. Nasz przykładowy kierowca jeździ Skodą Superb z 2014 roku (benzyna, 1798 cm3), ma prawo jazdy od 22 lat i jedną szkodę na koncie, którą spowodował 5 lat temu. W tabeli przedstawiliśmy zaproponowane mu oferty najtańszego OC wraz z assistance.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńZakres ubezpieczenia assistanceCena polisy
Trasti OC + Assistance Assistance po wypadku w Europie,
holowanie do najbliższego warsztatu,
naprawa na miejscu zdarzenia
527 zł
Beesafe OC + NNW + Assistance Assistance po wypadku w Europie,
holowanie do najbliższego warsztatu,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia
941 zł
Wiener OC + Assistance Assistance po wypadku w Europie,
holowanie do 150 km w Polsce i do 75 km w Europie,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia
1277 zł
Benefia OC + NNW + Assistance Assistance po awarii i wypadku w Europie,
holowanie do 150 km, naprawa na miejscu zdarzenia
1384 zł
TUZ Ubezpieczenia OC + NNW + AssistanceAssistance po kolizji w Polsce,
holowanie do 100 km,
naprawa na miejscu zdarzenia,
dostarczenie paliwa
3551 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (16.04.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o długą podróż samochodem

Co trzeba zrobić z samochodem przed dłuższą podróżą?
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?
Jak walczyć ze zmęczeniem za kierownicą?
PODSUMOWANIE
 • Przed wyruszeniem w dłuższą podróż samochodem niezbędne jest odpowiednie przygotowanie.
 • Podczas kontroli stanu technicznego samochodu, należy sprawdzić m.in. poziom płynów eksploatacyjnych, działanie układu hamulcowego czy ciśnienie w oponach.
 • Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce stanowią trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.
 • Podczas dłuższej podróży warto mieć ze sobą również m.in. apteczkę samochodową, kamizelki odblaskowe czy zestaw naprawczy do opon.
 • Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem, do jakiego może dojść podczas długiej podróży są tzw. mikrodrzemki, które pojawiają się w wyniku zmęczenia kierowcy.
 • Bardzo ważne jest, żeby przed podróżą zadbać o długi i dobrej jakości sen, a podczas jazdy robić regularne przerwy.
 • Podczas długiej podróży samochodem warto posiadać ubezpieczenie assistance pomocne w razie awarii, kolizji czy wypadku.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC