Gdzie jechać na długi weekend w czerwcu?

Wielu z nas jeszcze wspomina majówkę. Tymczasem na przełomie maja i czerwca w 2024 roku wypada kolejny długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała. To kolejna okazja do wypoczynku, a także do zaplanowania następnej podróży. Gdzie jechać na długi weekend w czerwcu?

weekend boże ciało 2024

Długi weekend w czerwcu – kiedy wypada?

Tak naprawdę mowa o długim weekendzie na przełomie maja i czerwca. W związku z tym, że w 2024 roku Boże Ciało wypada w ostatni czwartek maja, weekend możesz zacząć już 2 dni wcześniej – 30 maja. Jeśli uda Ci się wziąć urlop w piątek, Twój weekend potrwa 4 dni i obejmie 2 ostatnie dni maja i 2 pierwsze dni czerwca.

Gdzie klienci Mubi spędzali Boże Ciało w 2023 roku?

W 2023 roku Boże Ciało obchodziliśmy 8 czerwca. Ci, którzy mogli pozwolić sobie na piątkowy urlop, mieli dłuższy, 4-dniowy weekend do 11 czerwca. Większość, bo 52,94% osób, cały ten czas spędziło na podróżowaniu, inni zdecydowali się na krótszy wyjazd. Szukali bowiem krócej trwającej polisy.

 • 19,61% użytkowników porównywarki Mubi szukało ubezpieczenia na 3 dni długiego weekendu.
 • 15,69% korzystających z porównywarki chciało się ubezpieczyć na 2 dni.
 • 11,76% naszych klientów było zainteresowanych 1-dniową polisą.

Dane statystyczne pokazują, że długie weekendy Polacy wykorzystują przede wszystkim na odpoczynek na wyjeździe oraz na poznawanie walorów turystycznych miejsca, w którym spędzają ten czas (94,29%).

Długi weekend w czerwcu Polacy planują najczęściej w sąsiednich krajach: na Słowacji (24,31%) i w Czechach (14,90%), rzadziej w Niemczech (4,71%). Ale sporo turystów wykorzystało 4 dni wolnego 2023 roku na wyjazd do Włoch (8,24%) czy Norwegii (5,10%).

Gdzie spędzić długi weekend w czerwcu? Polskie destynacje

Ze względu na to, że weekend, nawet ten przedłużony, narzuca pewne ograniczenia czasowe, wiele osób wybiera wypoczynek na terenie kraju, w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania. Gdzie w Polsce warto spędzić długi weekend czerwcowy?

Nad Bałtykiem

Czerwiec to już czas, kiedy myślimy o plażowaniu i pobycie nad morzem. Chociaż Bałtyk pewnie nie jest jeszcze wystarczająco ciepły, aby móc komfortowo się w nim kąpać, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze przed wysokim sezonem odwiedzić polskie wybrzeże i niekoniecznie zażywać kąpieli. Podczas pobytu świetnym sposobem na odpoczynek, dotlenienie i nasycenie organizmu cennymi minerałami będą długie spacery po plaży. Nad Bałtykiem jest też sporo miejsc wartych odwiedzenia. Jakich?

 • Kościół w Trzęsaczu, a właściwie południowa jego ściana, która stoi samotnie na skarpie po tym, jak pozostałą część budynku zabrało już morze.
 • Ruchome wydmy, które możesz podziwiać podczas wizyty w Słowińskim Parku Narodowym.
 • Jezioro Jamno, w którym mieszają się wody słodkie i słone (jezioro oddziela od morza tylko wąska mierzeja, a słodkie wody łączą się z morskimi dzięki cieśninie).
 • Wzgórza Wolińskie, z których roztacza się piękny widok na okolicę.
 • Polski Dubaj, czyli szeroka plaża, która została usypana w Jarosławcu sztucznie.
 • Jezioro Turkusowe w Wapnicy, które powstało w miejscu dawnej kopalni kredy. Jest położone poniżej poziomu morza.

Kilka słów o tych wyjątkowych miejscach nad Bałtykiem przeczytasz w artykule Atrakcje krajoznawcze nad polskim morzem.

Oczywiście nie musisz odwiedzać wszystkich tych miejsc podczas jednego weekendu. Wybierz jedno lub kilka znajdujących się blisko siebie i to im poświęć czas.

W stolicy Polski – Warszawa

Warszawa ma zarówno grono miłośników, jak i przeciwników. Jednych przyciąga jak magnes, inni wolą trzymać się od tego miasta z daleka głównie ze względu na utrudniające funkcjonowanie korki. Każdy jednak powinien chociaż raz w życiu odwiedzić stolicę swojego kraju. Chociażby po to, żeby wyrobić sobie na jej temat własne zdanie. A w Warszawie jest co robić, zarówno jeśli chcesz cofnąć się w czasie i poznać nieco bliżej historię tego miasta, jak i wtedy, gdy wolisz cieszyć się współczesnością.

Jakie miejsca odwiedzić w Warszawie?

Łazienki Królewskie

Jeśli interesują Cię miejsca, których historia sięga kilka stuleci wstecz, a w dodatku chcesz spędzić czas w pięknych okolicznościach przyrody i architektury, odwiedź pałac w Łazienkach Królewskich. W kompleksie zwiedzisz:

 • Pałac na Wyspie wraz z Królewską Galerią Obrazów,
 • Starą Oranżerię,
 • Pałac Myślewicki,
 • Biały Dom,
 • Wodozbiór,
 • Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Muzeum Łazienki Królewskie możesz zwiedzić bezpłatnie w każdy piątek. Jeśli chcesz zaoszczędzić nieco pieniędzy, skorzystaj z tej możliwości i zaplanuj wizytę 31 maja.

Dodatkową atrakcją w Łazienkach są odbywające się tam od lat koncerty, których motywem przewodnim jest muzyka Fryderyka Chopina. W każdą niedzielę pod pomnikiem tego artysty odbywają się dwa koncerty – o godzinie 12:00 oraz o 16:00. Występują najznamienitsi muzycy z Polski i zagranicy. Jubileuszowy 65. sezon Koncertów Chopinowskich już się rozpoczął i potrwa do 29 września.

Muzeum Powstania Warszawskiego i Park Akcja “Burza”

Jeśli z kolei chciałbyś lepiej poznać stolicę z czasów II wojny światowej, możesz odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało otwarte w 60. rocznicę zrywu. Eksponaty, pamiątki, zdjęcia, a także wizualizacje i efekty dźwiękowe prezentowane w muzeum pozwalają dowiedzieć się więcej o powstaniu i powstańcach.

Zwiedzanie odbywa się zgodnie z chronologią wydarzeń. Trasa zaczyna się od wystawy pokazującej czasy okupacji i godziny “W”. Kolejne ekspozycje przedstawiają nadal działające maszyny drukarskie z czasów powstania, życie codziennie w powstańczej stolicy, aranżację kanału, a także upadek powstania. W muzeum udostępniono też wystawy przybliżające temat działania poczty polowej i łączności w czasie powstania, a także miejsce pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły.

Chociaż temat wojny i powstania jest tematem trudnym, muzeum przygotowało także salę, w której również dzieci mogą poznać historię z tego okresu. W Sali Małego Powstańca w przystępny sposób, poprzez teatrzyk i wcielanie się w role chociażby sanitariuszek, najmłodsi zapoznają się z dziejami swoich przodków.

Część zwiedzania odbywa się w otaczającym muzeum Parku Wolności.

Pozostając w czasach powstania i II wojny światowej, możesz udać się do Parku Akcja “Burza” na Mokotowie, który powstał na gruzach z powojennej Warszawy. Park jest zagospodarowany: posiada ścieżki i deptaki. Jest prawdziwym miejscem pamięci o czasach powstania. W parku znajdują się gabiony, w których zamknięte zostały pozostałości budynków stolicy zniszczonych podczas wojny.

Pałac Kultury i Nauki

Jeśli do stolicy wybierasz się po raz pierwszy, powinieneś choć przez chwilę z zewnątrz spojrzeć na najbardziej charakterystyczny budynek w Warszawie – Pałac Kultury i Nauki. Obiekt z lat 50. XX wieku jest też doskonałym punktem widokowym na miasto. Na taras wjeżdża się windą. Wejście jest płatne.

Centrum Nauki Kopernik

Chcąc odwiedzić nie tylko miejsca związane z historią stolicy, zajrzyj do Centrum Nauki Kopernik. Interaktywne wystawy pozwalają zarówno dzieciom, jak i dorosłym zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin nauki. W Centrum znajduje się m.in. planetarium czy Teatr Wysokich Napięć. W przerwie między zwiedzaniem poszczególnych stref, możesz odpocząć w ogrodzie na dachu.

Przeczytaj też: Centra wiedzy i nauki w Polsce – przewodnik dla turystów

Na tatrzańskich szlakach

Cztery dni to wystarczająco dużo czasu, żeby spędzić go na górskich wycieczkach. Zakładając, że pierwszy i ostatni dzień poświęcisz na dojazd w Tatry i powrót z weekendu do domu, zostają Ci dwa pełne dni, które możesz wykorzystać na spacery po górach. Na pewno osoby zaprawione w bojach i doświadczone w trekkingu wybiorą bardziej wymagające trasy. Dziś proponujemy jednak przyjemne wyprawy, które pozwolą zarówno trochę się zmęczyć, jak i trochę odpocząć, a w dodatku dadzą okazję, żeby nacieszyć się otaczającą przyrodą i krajobrazami.

Dzień 1: Dolina Białego → Sarnia Skała → Wodospad Siklawica → Polana Strążyska → Dolina Strążyska

Trasa: Zakopane, Wielka Krokiew – Zakopane, Wielka Krokiew | mapa-turystyczna.pl

Droga z Zakopanego na Sarnią Skałę nie jest bardzo wymagająca. Prowadzi w dużej mierze przez las i doliną wzdłuż Białego Potoku, ale znajdą się też etapy, w których trzeba będzie iść pod górę. Obcowanie z przyrodą, wszechobecna zieleń, która o tej porze roku jest jasna i intensywna, a do tego dźwięki płynącej wody i odgłosy ptaków pozwolą wyciszyć się, odpocząć od miejskiego zgiełku i zrelaksować.

Wejście na szlak znajduje się w pobliżu Wielkiej Krokwi, od ul. Piłsudskiego. Początkowo czeka Cię ponad godzinny (1h 15 min) spacer żółtym szlakiem przez Dolinę Białego, w sąsiedztwie Białego Potoku. Po drodze będziesz mijał sztolnię, w której po II wojnie światowej szukano uranu, wychodnie skalne i niewielki wodospad.

Gdy dojdziesz do skrzyżowania z drogą oznaczoną czarnymi znakami, skręć w prawo i kontynuuj marsz właśnie czarnym szlakiem. To tzw. Ścieżka nad Reglami, którą będziesz szedł przez kolejne 15 minut aż do Czerwonej Przełęczy. Przełęcz to zazwyczaj miejsce odpoczynku, z którego korzysta wielu turystów. Ale jeśli czujesz się na siłach, możesz kontynuować wejście. Od Sarniej Skały dzieli Cię bowiem zaledwie 10-minutowy marsz pod górę czarnym szlakiem. Bądź ostrożny pod koniec, gdzie trzeba się trochę powspinać po skalistej ścieżce.

Z Sarniej Skały rozpościera się piękny widok na Giewont. Śpiący Rycerz ze szczytu Sarniej wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Spójrz też w drugą stronę – na Zakopane i Podhale.

Gdy już nacieszysz się krajobrazem i zdobyciem jednego z tatrzańskich szczytów (1377 m n.p.m.), kieruj się w dół tą samą drogą, którą przyszedłeś: najpierw 10-minutowe zejście czarnym szlakiem, którym wrócisz na Czerwoną Przełęcz, a następnie, zamiast kierować się z powrotem do Doliny Białego, zejdź w prawo czarnym szlakiem w stronę Doliny Strążyskiej. Zejście zajmie Ci około 35 minut.

Po zejściu uzbrój się jeszcze w cierpliwość, bo zanim rozgościsz się na Polanie Strążyskiej, a jest to przeurocze miejsce, skieruj się żółtym szlakiem w lewo. Ta krótka, 10-minutowa droga, doprowadzi Cię pod sam wodospad o nazwie Siklawica.

Warto tam spędzić kilka chwil, chociaż w sezonie i w weekendy pod wodospadem może być dosyć tłoczno.

CIEKAWOSTKA

Siklawicy nie należy mylić z popularnym wodospadem Siklawa (choć nazwą do niego nawiązuje), o który możesz zahaczyć podczas wycieczki do Doliny Pięciu Stawów. To jednak atrakcja na zupełnie inną wyprawę.

Po odwiedzinach Siklawicy czas zejść tą samą drogą na polanę na chwilę przerwy. Na Polanie Strążyskiej funkcjonuje niewielka chatka, w której możesz kupić przepyszną szarlotkę oraz inne specjały.

Gdy już nabierzesz sił i nacieszysz się wszechobecną zielenią i Giewontem górującym nad polaną, czas wracać do Zakopanego. Znajdź czerwony szlak, który przeprowadzi Cię przyjemnym spacerem przez Dolinę Strążyską. Po około 35 minutach znajdziesz się poza Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Jeśli na koniec wycieczki chcesz jeszcze wrócić pod skocznię, dotrzesz tam Ścieżką pod Reglami.

Dzień 2: Kuźnice → Myślenickie Turnie → Kasprowy Wierch → Hala Gąsienicowa → Przełęcz między Kopami → Boczań

Trasa: Kuźnice – Kuźnice | mapa-turystyczna.pl

Trasa przez Kasprowy Wierch do Hali Gąsienicowej jest nieco bardziej wymagająca i z pewnością zajmie Ci cały dzień. Jeśli wybierzesz się na taką wycieczkę, wyjdź w drogę rano jak najwcześniej.

UWAGA!

Pamiętaj, żeby przed wyjściem zjeść pożywne śniadanie, które da Ci dużo energii do wykorzystania na szlaku. Spacer pod górę może być wyczerpujący.

Wejście na szlak znajduje się w Kuźnicach, w okolicy dolnej stacji kolejki na Kasprowy. Obierz drogę oznaczoną kolorem zielonym. Tak oznakowanym szlakiem będziesz poruszał się do samego Kasprowego Wierchu. Pierwszy etap wędrówki potrwa nieco ponad godzinę (1 h 15 min). Po drodze, po prawej stronie będziesz mógł dojrzeć Kalatówki i znajdujący się tam hotel. Chociaż ta część trasy na Kasprowy jest jeszcze dosyć łagodna, już tam możesz się nieco zmęczyć. Jeśli będziesz potrzebował przerwy, dobrym miejscem są Myślenickie Turnie z widokiem na pośrednią stację PKL.

Z Myślenickich Turni masz jeszcze około 2 h drogi na Kasprowy. Ta część szlaku prowadzi przez bardziej strome podejścia. Rób zatem przerwy zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Po drodze uzupełniaj płyny i nie zapomnij spojrzeć na krajobrazy. Po drodze będziesz miał okazję podziwiać m.in. Giewont, ale z zupełnie innej perspektywy.

UWAGA!

Nawet w czerwcu w tych rejonach może zalegać jeszcze śnieg. Dobrym pomysłem będzie więc zabranie ze sobą raków. Pamiętaj, żeby nie zbaczać ze szlaku i zachować ostrożność zwłaszcza na tych odcinkach, które będą zaśnieżone i oblodzone.

Z Kasprowego Wierchu rozciągają się piękne widoki niemal w każdą stronę. Możesz podziwiać je również podczas odpoczynku w schronisku. Przerwa po wejściu na szczyt na pewno Ci się przyda. Zielony szlak jest najkrótszym, który prowadzi na Kasprowy, jednak jest też wymagający.

Gdy już odpoczniesz, możesz zacząć schodzić żółtym szlakiem w stronę Doliny Gąsienicowej. Doprowadzi Cię on do bajecznej Hali Gąsienicowej i znajdującego się na niej schroniska Murowaniec. To kolejny doskonały punkt na odpoczynek. I chociaż możesz nie czuć dużego zmęczenia, bo szlak z Kasprowego Wierchu prowadzi raczej w dół, to warto zatrzymać się na chwilę, żeby podziwiać widoki na urokliwą dolinę, a dalej na Orlą Perć.

W drogę powrotną rusz niebieskim szlakiem, którym wrócisz do Kuźnic w nieco ponad 1,5 h, idąc przez Przełęcz między Kopami, a następnie Boczań.

Z Przełęczy między Kopami do Kuźnic prowadzi jeszcze jedna trasa – żółty szlak przez Dolinę Jaworzynki. Na przełęczy możesz zatem zdecydować, czy wybrać niebieski szlak przez Boczań, czy żółty przez Dolinę Jaworzynki. Czas przejścia jest podobny.

UWAGA!

Pamiętaj, żeby dostosować swoje plany do warunków atmosferycznych, które będą panowały w górach w czasie Twojego pobytu. Z górami nie ma żartów, a pogoda zmienia się tam niezwykle szybko.

Przeczytaj też: Tatry – przewodnik dla turystów

Przeczytaj też: Jaki powinien być przewodnik wysokogórski?

Kierunek: zagranica – gdzie spędzić długi weekend w czerwcu?

Chociaż naturalne wydaje się spędzanie długiego weekendu niezbyt daleko od miejsca zamieszkania, to jednak często okazuje się, że dojazd samochodem lub autobusem w wybrane miejsce w Polsce lub tuż za polską granicą trwa dłużej niż lot samolotem do bardziej oddalonych państw. Niemniej jednak Polacy wybierają weekendowe wyjazdy zarówno drogą powietrzną, jak i drogą lądową. Gdzie za granicą spędzić długi weekend?

Monachium (Niemcy)

Stolica Bawarii słynie z licznych muzeów, galerii sztuki, a także ze specyficznej kuchni, w której dominują potrawy mięsne i piwo. Ten trunek pija się dosłownie wszędzie i o każdej porze. W licznych restauracjach, halach i ogródkach piwnych można spotkać mieszkańców i turystów, którzy smakują miejscowe napoje alkoholowe. W Monachium, bo o nim mowa, można z powodzeniem spędzić cały długi weekend i na pewno się nie nudzić.

Chociaż możesz tam dotrzeć samochodem, lepszym rozwiązaniem prawdopodobnie będzie podróż samolotem, która trwa około 1 h – 1,5 h w zależności od tego, z jakiego miasta w Polsce wyruszasz. Na dojazd samochodem trzeba wygospodarować około 8-9 h samej jazdy, co znacznie skróci czas wypoczynku.

Monachium jest bardzo różnorodne pod względem atrakcji, jakie zapewnia turystom. Co oferuje?

 • Dla miłośników sportu – stadion FC Bayernu i kompleks olimpijski.
 • Dla fanów motoryzacji – muzeum i centrum wystawowe marki BMW.
 • Dla koneserów sztuki – Nowa i Stara Pinakoteka.
 • Dla smakoszy złotego trunku – wielkie hale i ogrody piwne.
 • Dla miłośników architektury – Nowy Ratusz, Pałac i kompleks parkowy Nymphenburg, Pałac Schleissheim.
 • Dla spragnionych chwili wytchnienia – wyspa Fraueninsel i jezioro Chiemsee (nieco oddalone od miasta).

Bawaria usiana jest zamkami i pałacami. Jeśli zechcesz poświęcić więcej czasu architekturze tego regionu poza Monachium, na pewno znajdziesz ku temu okazję. Możesz zajrzeć do zamku Neuschwanstein lub pałacu Herrenchiemsee bliżej granicy niemiecko-austriackiej.

Bratysława (Słowacja)

Brak bezpośredniego połączenia lotniczego z Polski do Bratysławy powoduje, że najbardziej rozsądnym sposobem dotarcia do stolicy Słowacji jest podróż samochodem. Bratysława leży tuż przy granicy z Austrią. Najszybsze trasy z Warszawy, Wrocławia, Katowic, a nawet Krakowa prowadzą tam przez Czechy, co pozwala zatrzymać się po drodze w którejś z mijanych miejscowości i poznać nieco bliżej jeszcze jeden kraj.

Sama Bratysława jednak ma sporo do zaoferowania turystom. Dlatego konieczne jest szczegółowe zaplanowanie wycieczki, aby zwiedzić jak najwięcej. Jakie miejsca koniecznie trzeba zapisać na swojej liście must see?

 • Zamek Bratysławski – ulokowany na wzgórzu nad Dunajem pozwala podziwiać panoramę miasta z kilku punktów widokowych, mi.in. z Wieży Koronnej. Budynek zamku skrywa eksponaty należące do Muzeum Narodowego. Podczas wizyty warto zobaczyć też dziedziniec, który jest ogólnodostępny, a także urokliwe ogrody.
 • Katedra św. Marcina – gotycka katedra służyła nie tylko Słowakom, ale też Węgrom, bo wielu ich władców było koronowanych właśnie w tej świątyni.
 • Brama Michalska – jedyna brama miejska, która zachowała się w Bratysławie. Można ją także zwiedzać wewnątrz, gdzie znajduje się zbiór broni. Na bramie jest też udostępniony punkt widokowy.
 • Rynek w Bratysławie – przechodząc przez Bramę Michalską, wejdziesz do części staromiejskiej Bratysławy, gdzie wąskie uliczki poprowadzą Cię do uroczego, niewielkiego rynku. Będąc na placu, zwróć uwagę na Fontannę Maksymiliana oraz Stary Ratusz.
 • Stary Ratusz – w ratuszu funkcjonuje Muzeum Historii Miasta.
 • Kościół św. Elżbiety – znany jako Modrý kostolík (Niebieski Kościół), który powstał na początku XX wieku na cześć cesarzowej Elżbiety Bawarskiej (Sisi).

Jeśli starczy Ci czasu, wybierz się kawałek za miasto, gdzie tuż przy granicy z Austrią, a nad Dunajem i Morawą stoją pozostałości średniowiecznego zamku Devin.

CIEKAWOSTKA

Pobyt w Bratysławie można potraktować dodatkowo jako pretekst, żeby odwiedzić chociaż na chwilę położony niedaleko Wiedeń. Stolicę Austrii od stolicy Słowacji dzieli bowiem niewiele ponad godzina drogi.

Brno (Czechy)

Chociaż trasy, które prowadzą z Polski do Bratysławy, biegną w pobliżu czeskiego Brna, warto zostawić sobie odwiedziny tego miasta na osobny wyjazd. Z południowej Polski do tego drugiego najważniejszego miasta w Czechach dojedziesz w około 3 h.

Życie w Brnie skupia się w dużej mierze na Rynku Warzywnym (Zelný trh). Stragany rozstawione tam rano w późniejszej części dnia znikają, robiąc miejsce mieszkańcom i turystom, którzy spotykają się w lokalach przy placu. Na rynku pojawiają się wówczas również food trucki. Będąc na placu, warto zwrócić uwagę na:

 • barokową fontannę Parnas, która powstała w latach 1690-1696,
 • barokową Kolumnę św. Trójcy z roku 1729,
 • kolumnę zwieńczoną wizerunkiem Mozarta, który dał tutaj niegdyś koncert,
 • rezydencję Dietrichsteinský palác, która obecnie jest siedzibą Muzeum Moraw.

Pod placem znajduje się labirynt podziemi wydrążonych przed laty przez kupców. Podziemia można zwiedzać.

Niedaleko, bo około 5 minut spacerkiem od Rynku Warzywnego, znajduje się Zamek Špilberk z XIII wieku. Dzięki twierdzy udało się odeprzeć wojska pruskie w trakcie Wojny Trzydziestoletniej. Potem pełniła funkcję więzienia. Zamek jest dostępny dla zwiedzających nie tylko z zewnątrz. Jeśli dotrzesz na wzgórze zamkowe i kupisz bilet, możesz podziwiać także dziedziniec, podziemia, wystawy stałe we wnętrzach oraz lapidarium i kazamaty.

Spacerując po Brnie, na pewno dotrzesz do Placu Wolności (Náměstí Svobody). Spotkasz się tam z bardzo zróżnicowaną architekturą. Przy placu mieszczą się m.in.:

 • Dom Panów z Lipy z XVI wieku,
 • Pałac Kleinów z lat 1847–1848,
 • Dom Czterech Gigantów z początku XX wieku.

Na placu przyciąga wzrok również Brněnský orloj, czyli zegar astronomiczny, który jednak jest współczesnym pomnikiem postawionym w 365. rocznicę obrony miasta w czasie Wojny Trzydziestoletniej. Zegar ma kształt pocisku.

W Brnie wzrok przyciąga spoglądająca ze wzgórza Petrov neogotycka budowla Katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zwiedzanie świątyni jest bezpłatne.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na długi weekend w 2024 roku?

Rok temu ceny polis na długi weekend w czerwcu zaczynały się od około 3 zł. To koszt zazwyczaj 1-dniowej ochrony, a więc na 1 dzień zdarzało się Polakom wyjeżdżać do Norwegii, Czech czy na Słowację. Dłużej prawdopodobnie trwały wycieczki do Niemiec, bo najtańsza polisa do tego kraju kosztowała 7,55 zł (mogły to być też wyjazdy 1-dniowe, ale związane z uprawianiem sportów), a także do Włoch (ceny od 12,07 zł). Średnia zeszłorocznych składek potwierdza jednak, że większość wyjazdów trwała kilka dni i prawdopodobnie zawierała dodatkową ochronę, np. klauzulę chorób przewlekłych czy ubezpieczenie sportów ekstremalnych (4,90% użytkowników Mubi deklarowało, że ma zamiar praktykować ryzykowne dyscypliny sportowe).

Najczęściej wybierane kraje na długi weekend w czerwcu 2023Najniższa cena polisyŚrednia cena polisy
Słowacja3,66 zł36,54 zł
Czechy3,79 zł24,97 zł
Włochy12,07 zł25,81 zł
Norwegia3,00 zł19,14 zł
Niemcy7,55 zł23,92 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [8-11.06.2023].

3,58 zł dziennie za ochronę ubezpieczeniową. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w 2024 roku?

Sprawdźmy, ile kosztowałoby ubezpieczenie turystyczne na długi weekend na przełomie maja i czerwca w 2024 roku. Przykładowym turystą niech będzie 30-letni mężczyzna bez chorób przewlekłych, który wyjeżdża na całe 4 dni, aby pozwiedzać. Ceny sprawdzimy na wyjazd do krajów, które Polacy wybierali rok temu najczęściej.

Firma ubezpieczeniowaZakres ochronyCena polisy na SłowacjęCena polisy do CzechCena polisy do WłochCena polisy do NorwegiiCena polisy do Niemiec
SIGNAL IDUNAKL: 20 000 euro
NNW: 15 000 zł
14,30 zł14,30 zł14,30 zł14,30 zł14,30 zł
ProamaKL: 100 000 zł16,00 zł15,00 zł16,00 zł15,00 zł16,00 zł
mtu24.plKL: 80 000 zł
OC: 50 000 zł
16,00 zł16,00 zł16,00 zł16,00 zł16,00 zł
UNIQAKL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
16,80 zł16,80 zł16,80 zł16,80 zł16,80 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł
OC: 50 000 zł
17,00 zł17,00 zł17,00 zł17,00 zł17,00 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
18,68 zł18,68 zł18,68 zł18,68 zł18,68 zł
WienerKL: 40 000 euro
NNW: 10 000 zł
OC: 25 000 euro
21,00 zł21,00 zł21,00 zł21,00 zł21,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
28,00 zł25,00 zł26,00 zł25,00 zł26,00 zł

* W tabeli prezentujemy najtańsze pakiety ubezpieczeniowe każdego ubezpieczyciela.

KL – ubezpieczenie kosztów leczenia

NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym

Ekspert Mubi radzi:

Pamiętaj, żeby ubezpieczenie kupić jeszcze przed wyjazdem. Turyści, którzy zawierają polisę w dniu wyjazdu lub w kolejnych dniach wypoczynku muszą liczyć się z tym, że ubezpieczyciel naliczy karencję, czyli opóźni start ochrony o kilka godzin, a nawet dni. W 2023 roku 94,51% interesowało się polisą jeszcze przed długim weekendem czerwcowym. 5,49% kupowało polisę dopiero w trakcie podróży.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na długi weekend w czerwcu

Kiedy w 2024 roku wypada długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała?
Czy opłaca się wyjeżdżać na 4-dniowy weekend?
Czy trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne na tak krótki wyjazd?
PODSUMOWANIE
 • W 2024 roku długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała wypada na przełomie maja i czerwca, a konkretnie od 30 maja do 2 czerwca.
 • W 2023 roku najwięcej osób szukało polisy na całe 4 dni weekendu.
 • Prawie 95% użytkowników porównywarki Mubi planowało wyjazd w celu wypoczęcia i zwiedzania.
 • Najczęstszym kierunkiem wyjazdów w długi weekend w czerwcu w zeszłym roku była Słowacja. Polacy podróżowali też do Czech, Włoch, Norwegii i Niemiec.
 • Długi weekend możesz zaplanować zarówno w Polsce, np. w polskich Tatrach, zwiedzając ciekawe miejsca nad Bałtykiem lub poznając lepiej stolicę czy inne polskie miasto. Z powodzeniem zaplanujesz też wyjazdy zagraniczne – do krajów sąsiadujących z Polską, a dzięki połączeniom lotniczym, także w dalsze części Europy.
 • Ceny polisy na długi weekend w 2024 roku zaczynają się od 3,58 zł za dzień ochrony.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!