Do jakich krajów nie wjedziesz bez wizy?

Niektóre Państwa wymagają, aby obcokrajowiec przekraczający granicę ich kraju posiadał ważną wizę. W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy wiza jest potrzebna, jaką ją uzyskać, od czego zależą warunki jej uzyskania oraz wskazujemy czy wiza podlega opłacie. W tekście wymieniamy państwa, do których Polacy mogą wjechać jedynie po uzyskaniu wizy. W artykule poruszamy również kwestię wiz do USA.

Kiedy potrzebna jest wiza?

Wiza stanowi zezwolenie na przekroczenie granicy danego kraju przez cudzoziemca. Wystawiana jest przez przedstawicielstwa dyplomatyczne lub konsulat państwa, do którego obcokrajowiec ma zamiar się udać. To, czy wiza jest potrzebna, uzależnione jest od indywidualnych postanowień między państwami. Umowy między krajami mogą przewidywać ruch bezwizowy, wtedy do przekroczenia granicy wystarczy sam paszport. Niektóre państwa wymagają jednak tego, aby obywatel drugiego kraju uzyskał wizę uprawniającą do przekroczenia granicy.

Wiza nie jest wymagana do podróżowania po krajach należących do Unii Europejskiej. W ramach wspólnoty obowiązuje swoboda przepływu osób, do przekroczenia granicy nie jest wymagany nawet paszport, jednak warto go mieć przy sobie – podróżując po krajach Unii należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, może więc być to paszport lub po prostu dowód osobisty. Planując podróż poza obszar Unii Europejskiej należy sprawdzić czy wymagana jest wiza. Wiza nie jest wydawana od ręki, czasem trzeba czekać kilka tygodni, dlatego warto zainteresować się tematem wcześniej.

Gdzie sprawdzić, czy wiza jest potrzebna? W poniższym artykule zamieszczamy listę państw do których wiza jest wymagana, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to stan trwały – postanowienia między państwami mogą się zmienić. Tak stało się np. w przypadku wiz do Stanów Zjednoczonych, o których będzie mowa poniżej. Dlatego przed wyjazdem należy zweryfikować informację na stronie przedstawicielstwa dyplomatycznego, danego kraju lub stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Do jakich krajów Polacy potrzebują wizy?

To czy wiza jest potrzebna zależy od tego, co stanowi umowa międzynarodowa pomiędzy dwoma państwami. Poniżej przedstawiamy listę państw, do których uzyskanie wizy jest konieczne. Informacje o warunkach uzyskania wizy, cenie i czasie uzyskasz w placówce przedstawicielstwa dyplomatycznego tego kraju.

EuropaAzjaAfrykaAustralia
i Oceania
Ameryka
Południowa
Ameryka Północna
BiałoruśAfganistanAlgieriaFidżiGujanaKuba
Kazachstan*Arabia SaudyjskaAngolaNauruSurinamMontserrat
RosjaAzerbejdżanBenin Papua-Nowa Gwinea
BahrajnBurkina Faso
BangladeszBurundi
BhutanCzad
Chiny Demokratyczna Republika Konga
IndieDżibuti
IndonezjaEgipt
IrakErytrea
IranEtiopia
JemenGabon
JordaniaGhana
KambodżaGwinea
Katar Gwinea Bissau
Korea Południowa** Gwinea Równikowa
Korea PółnocnaKamerun
KuwejtKenia
LaosKomory
LibanKongo
MalediwyLesotho
MyanmarLiberia
NepalLibia
OmanMadagaskar
PakistanMalawi
Sri LankaMali
SyriaMauretania
TadżykistanMozambik
TurkmenistanNamibia
WietnamNiger
Nigeria
Republika Środkowoafrykańska
Sierra Leone
Somalia
Sudan
Sudan Południowy
Tanzania
Togo
Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej
Wyspy Św. Tomasza I Książęca***

* ruch bezwizowy został zawieszony do 1 maja 2021 roku.

** ruch bezwizowy dla obywateli Polski został zawieszony 13 kwietnia 2020 roku w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

*** dozwolony jest pobyt do 15 dni bez wizy.

Jakie są typy wiz?

Rodzaj wizy i czas, na jaki została wydana, uzależniony jest od celu, w jakim obcokrajowiec ma zamiar udać się do państwa docelowego. Umowy międzynarodowe między państwami zawierają różne unormowania co do tych kwestii, dlatego każdorazowo należy dowiedzieć się jakie są warunki.

Wiza może być wydawana w celach tranzytowych. Wydawana jest wtedy na krótki czas i upoważnia przejazd przez terytorium danego kraju, do innego państwa docelowego. Najpopularniejsza wśród podróżnych jest wiza turystyczna, która upoważnia obcokrajowca do przebywania w danym państwie przez określony czas, ale jedynie w celach turystycznych. Ważną informacją dla podróżnych będzie to, że nie wszystkie państwa przewidują konieczność wcześniejszego uzyskania wizy, zdarzają się przypadki, że wiza wydawana jest po przekroczeniu granicy, np. w porcie lotniczym. Taka wiza podlega oczywiście opłacie, jednak wydawana jest od ręki. Jeśli chodzi o osoby, które planują wyjechać w celach edukacyjnych, to będą one musiały uzyskać wizę studencką, uprawniającą do przebywania na terytorium danego państwa w celach związanych z kształceniem. Osoby, które wyjeżdżają w celach pracowniczych, będą musiały z kolei uzyskać wizę pracowniczą lub biznesową.

Czym różnią się wskazane powyżej typy wiz? Chcąc uzyskać wizę, deklarujesz, w jakim celu zamierzasz przekroczyć granicę danego państwa. Cel podróży jest istotny, zależy od niego czas na jaki wiza zostanie wydana, a także warunki jej uzyskania. Z pewnością trudniej jest uzyskać wizę pracowniczą niż turystyczną.

Gdzie uzyskać wizę?

Wizę możesz uzyskać w placówce dyplomatycznej państwa, do którego zamierzasz wyjechać. Zanim udasz się do placówki, sprawdź na stronie przedstawicielstwa dyplomatycznego, czy nie da się złożyć wniosku elektronicznie, w większości przypadków istnieje taka opcja. Oczywiście wszystko zależy od danego państwa i przede wszystkim od typu wizy o jaki się starasz.

Dla przykładu, udając się na wycieczkę do Egiptu, potrzebujesz jedynie uzyskać wizę turystyczną, którą możesz uzyskać na lotnisku. Nie trzeba podejmować wcześniejszych starań przed wyjazdem, jednak jeśli chcesz uniknąć kolejki na lotnisku, istnieje również możliwość uzyskania wizy online. O e-wizę możesz starać się również planując podróż do Indii. Jeśli planujesz skorzystać z opcji wyrobienia e-wizy, nie udając się do konsulatu, sprawdź dokładnie, jakie są warunki złożenia wniosku i co może być sprawdzane na przejściu granicznym. Kraje mają różne zalecenia, niektóre np. wymagają, aby podróżny poza wizą, miał paszport z co najmniej 6-miesięczną datą ważności. Takie warunki należy spełnić np. udając się do Indii. Dla odmiany udając się na Kubę, wymagany jest paszport z 3-miesięczną datą ważności od planowanej daty przekroczenia granicy, o czym można przeczytać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czy wiza podlega opłacie?

Wiza podlega opłacie. Informację o wysokości opłaty uzyskasz w placówce dyplomatycznej lub konsulacie. Nie jest to opłata stała, różni się w zależności od państwa do którego masz zamiar się udać. Opłata jest również uzależniona od tego o jaką wizę się starasz (w jakim celu i na jaki okres). Składając wniosek o wizę online, otrzymasz od razu informację o wysokości opłaty.

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych możliwy bez wizy?

Od listopada 2019 roku Polska uczestniczy w Programie Ruchu Bezwizowego, dzięki któremu Polacy mogą udać się do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych bez konieczności uzyskania wizy. Wiza będzie jednak dalej wymagana, jeśli Polak ma zamiar wyjechać do USA w innym celu. Ponadto podkreślić należy, że zniesienie obowiązku wizowego w odniesieniu do podróży turystycznych, nie oznacza że turyści nie muszą dopełnić żadnych formalności. Osoby planujące wakacje w USA będą musiały uzyskać zezwolenie w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Koszt takiego pozwolenia wynosi 14 dolarów. Wniosek należy złożyć nie później niż 72 godziny przed planowanym wylotem, złożenie wniosku później może skutkować tym, że nie zostanie rozpatrzony na czas. Zezwolenie uzyskane przez ESTA wydawane jest na okres dwóch lat i upoważnia do pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych przez maksymalnie 90 dni. Warto dodać, że osoby które posiadają wizę, nie potrzebują zezwolenia ESTA, aby przekroczyć granicę USA.

PODSUMOWANIE
  • Wiza to inaczej zezwolenie na przekroczenie granicy danego państwa przez obcokrajowca. Wiza wydawana jest w formie stempla, znaczka lub wpisu umieszczanego w paszporcie.
  • Warunki uzyskania wizy różnią się w zależności od kraju. Uzależnione są one przede wszystkim od celu podróży .
  • Wydanie wizy podlega opłacie.
  • Informację o warunkach uzyskania wizy uzyskasz w placówce dyplomatycznej danego kraju, warto wcześniej sprawdzić stronę internetową tej placówki, wiele państw umożliwia złożenie wniosku o wydanie wizy online.
  • Od listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do USA w celach turystycznych i biznesowych, bez konieczności uzyskania wizy.
  • Jeśli planujesz udać się do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych, musisz uzyskać autoryzację w systemie ESTA. Wniosek należy złożyć elektronicznie, nie później niż na 72 godziny przed planowaną datą wylotu.
Oceń artykuł:
23,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

W 2014 roku ukończyła kierunek Europeistyka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W międzyczasie rozpoczęła studia na kierunku prawo, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, które ukończyła w 2018 roku.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!