Jazdy doszkalające – kiedy i komu się przydadzą?

Skończyłeś kurs prawa jazdy, jednak w dalszym ciągu nie czujesz się pewnie za kierownicą? Skorzystaj z dodatkowych lekcji. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, kiedy warto skorzystać z kursu doszkalającego.

dodatkowe lekcje jazdy

Czy warto wykupić dodatkowe lekcje przed egzaminem?

Kurs, który uprawnia do starania się o prawo jazdy obejmuje 30 godzin nauki jazdy. Nie dla każdego taka liczba będzie wystarczająca. Egzaminy nie należą do najłatwiejszych, dlatego jeśli nie czujesz się pewnie za kierownicą, to powinieneś pomyśleć o dodatkowych lekcjach. Wprawę w jeździe nabywa się przez doświadczenie. 30 godzin to dosyć mało czasu, aby poczuć się pewnie. Kierowca musi poruszać się zgodnie z przepisami i dbać o to, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i pozostałych uczestników ruchu. Dodatkowe lekcje to dobry pomysł, aby podszkolić swoje umiejętności, zwłaszcza że podczas kursu w dalszym ciągu mamy obok siebie nauczyciela, który czuwa nad przebiegiem jazdy.

Praktycznie każda szkoła jazdy poza standardowym pakietem 30 godzin oferuje również jazdy doszkalające. Podczas dodatkowych godzin możesz podszkolić umiejętności parkowania pod okiem doświadczonego instruktora, a także lepiej poznać miasto. Często instruktorzy wskazują swoim podopiecznym punkty krytyczne, w których najczęściej dochodzi do oblania egzaminu, uczulając przy tym, aby zachować w tych miejscach szczególną uwagę. Pomimo tego, że dodatkowe godziny lekcyjne wiążą się z większym kosztem kursu, ostatecznie może okazać się, że była to bardzo dobra inwestycja. Zwłaszcza, jeśli zaowocuje to zdaniem egzaminu na pierwszym razem. Pamiętaj, że każde kolejne podejście kosztuje i to niemałe pieniądze.

Kto jeszcze może skorzystać z dodatkowych lekcji?

Dodatkowe lekcje nie są zarezerwowane jedynie dla kursantów starających się o prawo jazdy. Kursy doszkalające są popularne także wśród osób, które posiadają już prawo jazdy, jednak chciałyby odświeżyć swoje umiejętności.

Przykład

Teresa posiada prawo jazdy od ponad 10 lat. Jednak od około 5 lat nie prowadziła samochodu. Po prostu nie miała takiej potrzeby – mieszka w centrum miasta, tutaj znajduje się biuro, w którym pracuje. Inne okazje do podróżowania również nie pojawiały się zbyt często. Po 5 latach Teresie zaproponowano, aby na spotkanie pracownicze pojechała samochodem służbowym. W tym momencie Teresa zdała sobie sprawę, że pomimo tego, że posiada prawo jazdy, nie pamięta już jak to jest prowadzić samochód i nie będzie czuła się komfortowo, prowadząc auto, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi podróż do innego miasta. Teresa udała się na wyjazd służbowy pociągiem, jednak postanowiła odświeżyć swoje umiejętności oraz zapisać się na kurs dodatkowy. Dzięki niemu nabrała pewności siebie i znowu zaczęła aktywnie korzystać z samochodu. Sama twierdzi, że zapomniała już, jak wiele korzyści daje poruszanie się samochodem.

Co prawda mówi się, że takich umiejętności jak prowadzenie samochodu się nie zapomina, jednak jeśli ktoś sam czuje się niepewnie, to dodatkowe lekcje będą dobrym rozwiązaniem. Na drodze nie ma miejsca na wątpliwości. Kierowca musi czuć się swobodnie. Jazdy doszkalające to świetna opcja dla osób, które chcą sobie przypomnieć zasady ruchu drogowego, a także chcą się dowiedzieć, jak przepisy zmieniły się na przestrzeni lat. To również doskonały sposób, aby dodać sobie pewności siebie. Jazdy doszkalające przydadzą się osobom, które dawno nie prowadziły samochodu i nagle zaistniała potrzeba, aby usiadły za kółkiem. Często taka konieczność powstaje np. w związku z nową pracą lub nowymi obowiązkami. W takim przypadku, nie ma nic dziwnego w skorzystaniu w dodatkowych lekcji. Bezpieczeństwo Twoje oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego jest najważniejsze. Dodatkowe lekcje to najlepszy sposób, aby polepszyć swoje dotychczasowe umiejętności.

Co dają dodatkowe lekcje jazdy?

Rozwiązanie indywidualnych problemów

Największą zaletą dodatkowego kursu jest to, że instruktor skupia się na kwestiach, które sprawiają Ci szczególne problemy. Podczas podstawowego kursu, instruktor musi przebrnąć z Tobą przez wszystkie wymagane elementy. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe godziny, będziecie mogli skupić się na kwestiach szczególnie problematycznych. Instruktor może np. poświęcić Ci więcej czasu na naukę parkowania.

Zaoszczędź, zdając za pierwszy razem

Dodatkowe lekcje to świetny sposób, aby polepszyć swoje umiejętności i konkretnie przygotować się do egzaminu. Podstawowy kurs dla wielu osób nie jest wystarczający. W takiej sytuacji dodatkowe godziny, sprawią że podszkolisz nabyte dotychczas umiejętności i poczujesz się pewniej za kierownicą. Ponadto zwiększa to Twoje szanse na zdanie egzaminu za pierwszym razem, co jest równoznaczne z zaoszczędzeniem pieniędzy, które trzeba by wydać na kolejne podejście.

Poznaj lepiej miasto

Dodatkowe godziny to dobra opcja, aby lepiej poznać miasto. Umiejętności prowadzenia samochodu zdobywa się przez doświadczenie.

Przypomnij sobie, jak to jest prowadzić samochód

Przerwa w prowadzeniu samochodu niejednokrotnie powoduje, że kierowca traci pewność i boi się samodzielnie wyjechać na drogę. Dodatkowe godziny pod okiem instruktora to doskonała opcja, aby przypomnieć sobie podstawowe zasady ruchu drogowego, zyskać pewność siebie i cieszyć się płynną, bezpieczną jazdą.

Ekspert Mubi radzi:

Nie trzeba zdawać egzaminu na prawo jazdy w ośrodku WORD, MORD lub PORD odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania. Kandydat na kierowcę może złożyć odpowiedni wniosek, pobrany ze swojego ośrodka lub napisany samodzielnie, w którym będzie się ubiegał o odbycie egzaminu praktycznego w wybranej miejscowości. Jeśli zdecyduje się na takie rozwiązanie, tym bardziej powinien wykupić jazdy doszkalające w mieście, na ulicach którego odbędzie się część praktyczna egzaminu na prawo jazdy. W ten sposób pozna newralgiczne punkty trasy jeszcze przed wyruszeniem w drogę pojazdem egzaminacyjnym.

Jak i gdzie wykupić jazdy doszkalające?

Wykupienie dodatkowych jazd doszkalających nie powinno dla nikogo stanowić problemu. W przypadku osób, które właśnie odbywają kurs na prawo jazdy, a czują się dalej niepewnie za kierownicą, najprostszym rozwiązaniem będzie rozmowa z pracownikiem ośrodka nauki jazdy i dokupienie godzin z instruktorem.

Jazdy doszkalające często wykupują także osoby, którym niestety nie udało się zdać egzaminu na prawo jazdy. Zazwyczaj robią to u sprawdzone instruktora, z którym uczyły się jeździć.

Niektóre osoby mimo posiadania uprawnień do prowadzenia samochodu postanawiają się doszkolić, ponieważ miały długą przerwę w kierowaniu i czują się niepewnie. Wtedy najlepiej skontaktować się z dowolnym ośrodkiem nauki jazdy, by zapoznać się z ofertą i otrzymać odpowiedzi co do warunków jazd doszkalających i ich ceny.

Ile dodatkowych lekcji jazdy wykupić?

Na to pytania nie można jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ to zależy od indywidualnych predyspozycji i umiejętności kierowcy. Bardzo ważna w tym kontekście jest pewność w prowadzeniu pojazdu – gdy jej wciąż brak, to lepiej zdecydować się na kolejne jazdy doszkalające.

Niektóre osoby wykupują jedną jednostkę doszkalającą, czyli 2 godziny ciągłej jazdy, a inni potrzebują znacznie więcej. Zależy to także od powodu dokupienia jazd. Jeśli robi to osoba, która kiedyś zrobiła kurs na prawo jazdy, ale nie zdała egzaminu i się poddała, a po latach chcę wreszcie otrzymać uprawnienia, to z pewnością potrzebować będzie więcej godzin jazd doszkalających od kogoś, kto jest świeżo po kursie.

Ile kosztują jazdy doszkalające?

Zrobienie prawa jazdy nie jest tanie. Również za jazdy doszkalające trzeba sporo zapłacić, choć nie powinno to dziwić, ponieważ w cenę trzeba wliczyć pracę instruktora, koszt paliwa i utrzymania pojazdu. Czy więc w całej Polsce ceny jazd doszkalających są takie same?

Zdecydowanie nie i zależą nie tylko od danej miejscowości, ale również od konkretnych ośrodków nauki jazdy. Zazwyczaj ceny jazd doszkalających wahają się od około 70 zł do 100 zł, choć należy pamiętać, że w niektórych miejscach można negocjować indywidualną wycenę.

Pamiętaj o ubezpieczeniu OC i AC

Początkujący kierowcy powinni pamiętać, że samo prawo jazdy to nie wszystko. Gdy zdecydują się na zakup auta, to muszą także je ubezpieczyć – mowa tutaj o obowiązkowym ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jego brak grozi wysokimi karami finansowymi.

W przypadku nowszych aut warto rozważyć także zakup pakietu OC + AC. Dzięki pełnemu autocasco właściciel pojazdu chroniony jest przed stratą finansową w razie jego uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży. AC zadziała, gdy kierowca spowoduje stłuczkę lub uszkodzi auto o słupek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dodatkowe lekcje jazdy

Czy zwykły kurs wystarczy, by nauczyć się jeździć?
Mam już prawo jazdy, ale dawno nie jeździłem. Czy mogę skorzystać z lekcji?
W czym mogą mi pomóc dodatkowe lekcje jazdy?
PODSUMOWANIE
  • Dodatkowe lekcje to doskonały sposób, aby poprawić swoje umiejętności przed egzaminem.
  • Często podstawowy kurs okazuje się nie być wystarczający. W takim wypadku warto zainwestować w kurs doszkalający.
  • Dodatkowe godziny jazdy cieszą się popularnością także wśród kierowców, którzy nie prowadzili przez dłuższy czas samochodu.
  • Szkoły nauki jazdy oferują dodatkowe godziny nie tylko swoim kursantom, ale także osobom z zewnątrz.
  • Liczba dodatkowych jazd doszkalających powinna zależeć od umiejętności danego kierowcy.
  • Koszt jazd doszkalających nie jest odgórnie ustalony, lecz zależy od regionu Polski i oferty konkretnego ośrodka nauki jazdy.
Agnieszka Nowak
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC