Driver Alert jako wsparcie dla zmęczonych jazdą kierowców

Dalekie podróże samochodowe, praca na stanowisku kierowcy czy przemieszczanie się samochodem o późnej porze – to wszystko nie sprzyja bezpieczeństwu na drodze. Gdy prowadzący pojazd jest zmęczony, zagrożone jest zdrowie i życie zarówno jego, jego pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. W XXI wieku kierowcy jednak nie są pozostawieni sami sobie, bo nowoczesne samochody mogą zostać wyposażone w różnego rodzaju systemy wspomagające kierowców podczas jazdy. Jednym z nich jest Driver Alert.

driver alert - system bezpieczeństwa

Zmęczenie kierowcy przyczyną 562 wypadków w 2022 roku

Nie tylko prowadzenie pojazdu po alkoholu ogranicza percepcję, zdolność racjonalnej oceny sytuacji podczas prowadzenia pojazdu i reakcję w niebezpiecznej sytuacji. Równie niebezpieczne jest prowadzenie samochodu w stanie zmęczenia, kiedy już tylko krok dzieli kierowcę od tzw. mikrodrzemki i spowodowania brzemiennego w skutkach wypadku. To, że zmęczenie kierowców jest poważnym problemem, potwierdzają policyjne statystyki.

Według danych opublikowanych w rocznych raportach dotyczących wypadkowości, w ostatnich dziesięciu latach w Polsce liczba wypadków spowodowanych zaśnięciem za kierownicą lub doskwierającym zmęczeniem co roku oscyluje wokół 500, a w 2016 roku przekroczyła nawet 650 zdarzeń. W 2022 roku stwierdzono 562 wypadki z tego powodu, co oznacza nieznaczny wzrost względem poprzedniego roku. Z powodu zmęczenia kierującego w wypadkach ginie rocznie nawet 100 osób (85 osób w 2022 roku), a kilkakrotnie więcej zostaje rannych.

RokLiczba wypadków spowodowanych zmęczeniem kierowcyLiczba ofiar wypadków spowodowanych zmęczeniem kierowcyLiczba rannych w wypadkach spowodowanych zmęczeniem kierowcyLiczba wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących
20135228881329 354
20145557784628 716
20155498584627 307
20166559898129 081
20175696788828 359
20185337676227 556
20194907871426 534
20204155958720 999
20215389274520 623
20225628583819 373
Źródła: Raporty roczne Komendy Głównej Policji dot. wypadków drogowych w Polsce w latach 2013-2022.

Statystyki te niestety potwierdzają, jak dużym problemem jest prowadzenie pojazdu w stanie zmęczenia i jak katastrofalne skutki może przynieść.

Z pomocą zwłaszcza tym kierowcom, którzy dużo podróżują, przychodzi nowoczesna technologia w postaci systemu monitorującego zmęczenie kierowców – Driver Alert.

Czym jest Driver Alert?

Wracasz z wakacji. Za Tobą już zdecydowana większość drogi prowadzącej z drugiego końca Polski, gdzie spędzałeś urlop, do Twojego domu. Z racji tego, że po drodze miałeś kilka przystanków na zwiedzanie atrakcji, które mijałeś na trasie, na zewnątrz zrobiło się już całkiem ciemno, a Ty pomału tracisz siły. Od zmęczenia do zaśnięcia za kierownicą prowadzi dosyć krótka ścieżka. W dodatku Twoi pasażerowie już od kilku godzin odpoczywają po pełnym emocji, spędzonym głównie w drodze dniu, dlatego możesz liczyć tylko na siebie.

Sytuacja nie jest łatwa. Ale właśnie na takie momenty stworzono specjalne systemy, które wspomagają kierowców podczas długich, męczących podróży.

Driver Alert to system monitorujący zmęczenie kierowcy podczas jazdy, a tym samym pomagający uniknąć kolizji, informując kierowcę o tym, że powinien zrobić przerwę na odpoczynek. Można spotkać się z różnymi jego nazwami, np. Drive Attention Alert czy Attention Assistant.

Jak działa Driver Alert?

Driver Alert wspiera kierowców, monitorując stabilność jazdy samochodu. Oznacza to, że system wykryje każdą mocniejszą korektę toru jazdy, częste odbijanie od prawej oraz lewej krawędzi pasa lub jezdni, a także brak reakcji kierowcy przez dłuższy czas. System aktywuje się zazwyczaj, gdy pojazd przekroczy prędkość 65 km/h i pracuje, dopóki prędkość jazdy nie spadnie poniżej 60 km/h (Driver Alert Control). W Driver Attention Alert monitoring jest prowadzony do osiągnięcia przez pojazd prędkości 140 km/h.

W jaki sposób system reaguje na nieprawidłową jazdę? Włącza alarm dźwiękowy, który jest powtarzany w razie braku reakcji kierowcy, a czasem informuje również tekstowo, że prowadzący pojazd powinien zrobić przerwę na odpoczynek. Oprócz tego na panelu wyświetla się kontrolka przedstawiająca filiżankę z kawą jako symbol przerwy.

Systemy wspomagania kierowców, które można zastosować w pojeździe

Driver Alert, który wykrywa zmęczenie kierowcy podczas jazdy, nie jest jedynym nowoczesnym rozwiązaniem, które jest stosowane dziś w samochodach. Kierowców w prowadzeniu pojazdów wspiera więcej zaawansowanych technologii, m.in.:

  • asystent parkowania,
  • asystent wykrywania martwego pola,
  • asystent pasa ruchu,
  • system rozpoznawania znaków drogowych.

Więcej na temat pozostałych systemów wspomagających kierowców podczas jazdy można przeczytać na: https://mubi.pl/poradniki/zaawansowane-systemy-wspomagania-kierowcy/.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o system monitorujący zmęczenie kierowców

Czy system Driver Alert można wyłączyć?
W samochodach jakiej marki stosowane są systemy wykrywania zmęczenia u kierowców?
Czy Driver Alert działa także w terenie zabudowanym?
PODSUMOWANIE
  • Z powodu zmęczenia lub zaśnięcia za kierownicą w Polsce dochodzi do około 500-600 wypadków rocznie.
  • Wypadkowość z powodu zmęczenia kierowcy pomagają zminimalizować systemy wykrywające zmęczenie u kierowców (Driver Alert).
  • Driver Alert aktywuje się zazwyczaj po przekroczeniu prędkości 65 km/h (jest polecany do stosowania szczególnie przez osoby często przemieszczające się autostradami i drogami ekspresowymi).
  • System ten wykrywa częste korekty pasa ruchu lub całkowity brak reakcji kierowcy i alarmuje go dźwiękowo oraz wyświetla kontrolkę z symbolem filiżanki kawy. To znak, że czas zrobić przerwę na odpoczynek.
  • Oprócz systemu monitorującego zmęczenie kierowcy w samochodach stosuje się także system parkowania, system wykrywania martwego pola, system pasa ruchu i inne pomoce.
Źródła:
  • Raporty Biura Ruchu Drogowego KGP: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC