Dziwne prawa na świecie – na co uważać, żeby nie wpaść w tarapaty w podróży?

Masz czasem wrażenie, że polskie prawo jest pełne absurdalnych przepisów? To jeszcze nic! Na całym świecie wręcz roi się od dziwacznych zakazów, których nieznajomość może słono kosztować – zwłaszcza niespodziewającego się niczego turystę. Prześledźmy niektóre z nich, żeby nic zaskoczyło Cię podczas wakacyjnego wyjazdu za granicę!

najdziwniejsze zakazy i nakazy

Co kraj to obyczaj – czego nie wypada robić za granicą?

Zacznijmy od przepisów, które może bardzo dziwne nie są, ale z naszego punktu widzenia z pewnością można je uznać za niecodzienne. Chodzi bowiem o kwestie związane z obyczajowością i religią, które są szczególnie mocno przestrzegane w krajach, gdzie dominującym wyznaniem jest islam. Wprawdzie nie zawsze ich nieprzestrzeganie wiąże się z karą usankcjonowaną prawnie, jednak często można mieć przez to trudności (np. odmowa wstępu do jakiegoś miejsca), a niemal zawsze spotka się to z dezaprobatą miejscowej ludności. O czym zwykle trzeba pamiętać w takich krajach?

 1. Należy podporządkować się ogólnym zasadom noszenia ubrań zakrywających ciało. Lepiej unikać krótkich spódnic, szortów i bluzek z dekoltem lub odsłoniętymi ramionami w miejscach publicznych. W przypadku kobiet zakryte szalem lub chustą powinny być włosy i szyja.
 2. Trzeba uszanować czas Ramadanu, czyli muzułmańskiego miesiąca postu. W wielu krajach (m.in. Arabia Saudyjska, Algieria) obowiązuje wówczas od wschodu do zachodu słońca powszechny zakaz jedzenia, picia napojów, palenia tytoniu, a nawet żucia gumy (m.in. Bahrajn, Kuwejt) w miejscach publicznych.
 3. Wejście do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy jest często możliwe tylko za zgodą lub w towarzystwie przewodnika, nie w czasie modlitw lub poza wybranymi dniami tygodnia (np. piątkami w Mali i Senegalu) i w odpowiednim stroju. Czasem jest to w ogóle niemożliwe dla niemuzułmanów, np. w Mauretanii, z kolei w Maroku zwiedzać można tylko meczet Hassana II w Casablance.
 4. Fotografowanie miejscowych bez ich zgody może prowadzić do kłopotów. W niektórych krajach (np. w Arabii Saudyjskiej) wprost zakazane jest fotografowanie kobiet.
 5. Zaleca się ostrożność w publicznym okazywaniu sobie uczuć. Przykładowo, w Dubaju zabronione jest całowanie się w miejscu publicznym.
 6. Lepiej nie wdawać się w dyskusje na tematy religijne, bo możemy zostać źle zrozumiani.
 7. Mężczyźni powinni unikać bezpośredniego zwracania się do nieznajomych kobiet.
 8. Spożywanie i nabywanie alkoholu choć generalnie nie jest zakazane (wyjątek stanowi Sudan, gdzie obowiązuje całkowita prohibicja), jest utrudnione i często niemile widziane.
o czym pamiętać w krajach muzułmańskich
CZY WIESZ, ŻE …

Normy dotyczące ubioru nie zawsze są związane jedynie z religią. Często spotykanym zakazem (m.in. w Beninie, Ghanie, Kamerunie) jest zakaz noszenia ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych – należy tamunikać nawet koszulek i spodni typu moro.

Przepisy związane z wyznaniem i obyczajowością nie są oczywiście wyłącznie domeną krajów islamskich. W niektórych azjatyckich krajach wielkim szacunkiem otoczony jest wizerunek Buddy, z czym wiążą się nieraz zaskakujące przepisy:

 • w Mjanmie bardzo surowo traktowane jest noszenie wizerunku Buddy (np. wisiorka) w sposób, który może zostać uznany za obraźliwy,
 • w Tajlandii nie wolno wspinać się na przedstawiające Buddę posągi,
 • na Sri Lance lepiej unikać robienia sobie selfie z Buddą, ponieważ odwracanie się do jego wizerunku tyłem uchodzi za obraźliwe,
 • na Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych należy natomiast założyć zwykle dostępny na miejscu sarong.

Z kolei w Tonga, które jest krajem chrześcijańskim, zakazana jest nie tylko praca, ale nawet uprawianie sportu w miejscach publicznych w niedzielę. Bardzo konkretnie do sprawy podchodzą też Szwajcarzy, który w ostatni dzień tygodnia zakazują suszenia prania, koszenia trawy i mycia samochodu.

Niekaralne, ale niemile widziane w obcych krajach są także nieraz rzeczy, które w Polsce uznajemy za normalne. Przykładowo, w Brunei i Malezji niegrzeczne jest wskazywanie palcem wskazującym, należy używać do tego kciuka. W Tajlandii najświętszą częścią ciała jest głowa, dlatego powinno się unikać jej dotykania, nawet w przypadku małych dzieci. W Bułgarii gesty głową oznaczające “tak” lub “nie” mają odwrotne znaczenie niż u nas, więc łatwo się pogubić i przypadkiem nie porozumieć. W Japonii natomiast tradycyjnym sposobem przywitania się nie jest podanie ręki, lecz ukłon, a w wielu miejscach przed wejściem do pomieszczenia należy zdjąć obuwie.

CZY WIESZ, ŻE …

Na wczasach lubisz poczuć się swobodnie? Lepiej uważaj na to, gdzie jesteś! Przykładowo, w Kenii i na Sri Lance nawet na plażach hotelowych nie wolno opalać się topless, a m.in. na Fidżi, Kiribati i Malediwach prawnie zakazany jest nudyzm (także w zamkniętych resortach turystycznych).

Pamiętaj, że niezbędnym towarzyszem każdej zagranicznej podróży jest ubezpieczenie turystyczne. Nawet jeśli ubezpieczyciel nie pokryje kosztów mandatu otrzymanego za nieznajomość przepisów obcego kraju, może on zagwarantować szereg przydatnych usług, np. nieodzowną w wielu przypadkach pomoc tłumacza, całodobowy dostęp do telefonicznej infolinii czy wsparcie prawnika, jeżeli zdarzy Ci się poważniej zadrzeć z miejscowymi organami władzy.

Uważaj, co pakujesz do bagażu – czego lepiej nie zabierać ze sobą na wakacje za granicą?

Pakowanie to jeden z najbardziej niewdzięcznych elementów przygotowań do zagranicznej podróży – nie dość, że trzeba dobrze przemyśleć, co warto ze sobą zabrać, to jeszcze na koniec w jakiś sposób upchać to wszystko do walizki. A czy wiesz, że w przypadku niektórych wyjazdów z obowiązku wyboru mogą zwolnić Cię obowiązujące w danym kraju przepisy? I wcale nie musi to dotyczyć niebezpiecznych przedmiotów, substancji czy leków, ale np. profesjonalnego sprzętu fotograficznego, który w pewnych przypadkach może zostać skonfiskowany na granicy. Czego dokładnie nie można przywozić lub wywozić z różnych krajów świata?

KrajCzego nie wolno?
AlgieriaZakaz posiadania lornetek, które są uznawane za sprzęt wojskowy.
Zakaz wywożenia z kraju róż pustyni i koralowców.
AzerbejdżanZakaz używania dronów przez turystów (cudzoziemców).
ChorwacjaNie wolno wydobywać muszli żywych mięczaków z dna morskiego.
EgiptZakaz wwożenia dronów bez uzyskania zezwolenia wydawanego przez egipskie Ministerstwo Obrony lub Egyptian Civil Aviation Authority (ECCA).
FinlandiaZakaz wwożenia antyradarów.
IzraelOperowanie dronem możliwe wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia.
JaponiaW Tokio obowiązuje całkowity zakaz lotów dronami.
JordaniaZakaz używania dronów bez zezwolenia.
Zakaz przywożenia lunet i lornetek.
MadagaskarZakaz używania torebek foliowych.
MalediwyZakaz wynoszenia muszli z plaży.
MauritiusZakaz stosowania torebek foliowych.
NepalZakaz posiadania banknotów o nominałach 500 i 1000 rupii indyjskich (ze względu na fałszywki w obiegu).
Republika ŚrodkowoafrykańskaZakaz nabywania biżuterii i kamieni szlachetnych poza licencjonowanymi sklepami.
RwandaZakaz używania plastikowych toreb.
SeszeleZakaz zbierania muszelek i korali.
Zakaz używania plastikowych torebek.
SingapurZakaz przywozu gumy do żucia.
TajlandiaZakaz przywozu e-papierosów, e-shish i nabojów do nich.
Korzystanie z drona wymaga jego rejestracji.
TanzaniaZakaz przywozu i używania toreb plastikowych.
TunezjaUżywanie dronów jest możliwe tylko po uzyskaniu pozwolenia.
WłochyPosiadanie i używanie gazu pieprzowego bez zezwolenia jest nielegalne.
CIEKAWOSTKA

Czasem zakazy wiążą się też z rzeczami, które można nabyć na miejscu w obcym kraju. Będąc w południowo-wschodniej Azji (m.in. w Tajlandii, Singapurze, Malezji), trzeba uważać na popularne i smaczne owoce duriana, które charakteryzują się bardzo intensywnym, nieprzyjemnym zapachem. Z uwagi na to spożywanie durianów jest możliwe tylko na stoiskach z nimi lub w specjalnie wyznaczonych miejscach – zakazane jest wnoszenie ich m.in. do hoteli, restauracji, środków komunikacji miejskiej, centrów handlowych, samolotów i innych miejsc publicznych.

Ponadto, jeżeli podróżujesz ze zwierzętami, pamiętaj, że w niektórych krajach obowiązują ścisłe zasady dotyczące ich wwozu, obejmujące np. obowiązek zaszczepienia i posiadania książeczki czy zaczipowania. A np. w Danii występuje aż 13 niedozwolonych ras psów (m.in. pitbull terrier, amstaff i buldog amerykański), do tego każdy pies musi obowiązkowo mieć ubezpieczenie OC.

Ekspert Mubi radzi:

Czy można wykupić ubezpieczenie dla zwierzaka na czas podróży zagranicznej? Jak najbardziej. Tego rodzaju ochronę oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych w standardowej polisie turystycznej w ramach assistance podróżnego lub ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Taka polisa zapewnia bezpieczeństwo zarówno naszemu pupilowi (ubezpieczyciel może np. zorganizować dla niego opiekę w razie hospitalizacji opiekuna), jak i wsparcie finansowe samego turysty, gdy np. jego pies kogoś pogryzie lub wyrządzi szkody w hotelu.

Więcej informacji na temat bezpiecznego podróżowania ze zwierzętami znajduje się w artykule: “Ubezpieczenie zwierząt na czas wyjazdu – jak zapewnić opiekę i leczenie pupilowi i nie płacić odszkodowania?”.

Tego się nie spodziewasz – najdziwniejsze zakazy, jakie można spotkać za granicą

Oczywiście normy obyczajowe i zakazy przywozu niektórych rzeczy ze sobą do obcego kraju to nie wszystkie pułapki, jakie czekają na niczego się niespodziewających turystów. Nieważne, gdzie się wybierzemy, praktycznie wszędzie możemy spotkać przepisy, których istnienia w życiu byśmy się nie domyślili i przy których polskie kruczki prawne wyglądają na w pełni zrozumiałe i logiczne. Właśnie dlatego przed wyjazdem za granicę warto jak najwięcej się dowiedzieć na temat celu naszej podróży – śmieszne czy niedorzeczne, prawo jest jednak prawem, a ostatnim, czego byśmy sobie życzyli podczas wakacji, byłoby jego złamanie i tego konsekwencje.

Wymienić wszystkich zaskakujących przepisów z całego świata nie sposób, dlatego skupiliśmy się tylko na wybranych. Niektóre z nich, choć wydają się niedorzeczne, okazują się mieć swoje logiczne uzasadnienie – przykładowo, zakaz żucia gumy w Singapurze wynika z tamtejszego dbania o czystość oraz wysokich temperatur, które sprawiają, że po wypluciu na ulicę gumy tworzą nieestetyczne plamy. W innych przypadkach o takie wytłumaczenie jest jednak trudno. Pozostaje tylko wzruszyć ramionami i się zastosować.

O jakich dziwnych zakazach i nakazach trzeba pamiętać w danym kraju?

 • Burundi – zakaz biegania w grupach, można uprawiać sport indywidualnie,
 • Dania – przed zapaleniem silnika kierowca ma obowiązek nie tylko sprawdzić światła, pasy, lusterka itp., ale też upewnić się, że pod samochodem nie znajduje się dziecko,
 • Iran – zakazane jest noszenie przez mężczyzn włosów spiętych w koński ogon i zbyt “kolczastych” fryzur,
 • Filipiny – zakaz poruszania się w godzinach 7:00-10:00 i 17:00-20:00 samochodami o numerach rejestracyjnych, które kończą się liczbą 1 lub 2 w poniedziałki, 3 lub 4 we wtorki, 5 lub 6 w środy, 7 lub 8 w czwartki i 9 lub 0 w piątki,
 • Grecja – w Atenach obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów w strojach kąpielowych,
 • Hawaje – zakazane jest głośne śpiewanie na zewnątrz po zachodzie słońca,
 • Hiszpania – w niektórych rejonach Balearów legalne jest wypicie “tylko” sześciu drinków dziennie; w Barcelonie nie można wychodzić w strojach kąpielowych poza plażę,
 • Holandia – w coffee shopach w Amsterdamie można palić marihuanę, ale papierosów już nie,
 • Japonia – kobiety muszą nosić biustonosze w klimatyzowanych pomieszczeniach,
 • Kanada – zabronione jest płacenie przy użyciu zbyt wielu drobnych monet, np. transakcje pięciocentówkami nie mogą być wyższe niż 5 dolarów,
 • Niemcy – surowo karane jest każde zatrzymanie się na autostradzie za wyjątkiem tego związanego z awarią pojazdu, mandat można więc dostać np. jeśli zabraknie nam paliwa,
 • Rumunia – zakaz wjazdu na terytorium kraju brudnym samochodem,
 • Singapur – zakazane jest karmienie gołębi,
 • Szkocja – każdy mieszkaniec ma obowiązek pozwolić skorzystać ze swojej toalety będącemu w potrzebie podróżnemu,
 • Szwajcaria – po godzinie 22:00 zabronione jest spuszczanie wody w toaletach, ale zakaz ten nie dotyczy osób mieszkających w domach, mandat można dostać także za pozostawienie kluczyków w samochodzie,
 • Szwecja – mimo że prostytucja jest legalna, zabronione jest korzystanie z usług prostytutek,
 • Tajlandia – za obrazę majestatu, w tym m.in. krytykę monarchii lub deptanie pieniędzy z wizerunkiem króla, grożą kary wieloletniego więzienia; zakazane jest prowadzenie pojazdu bez koszulki; niezgodne z prawem jest także wychodzenie z domu bez bielizny,
 • Wielka Brytania – naklejając znaczek pocztowy z wizerunkiem monarchy do góry nogami, można zostać posądzonym o zdradę stanu,
 • Włochy – w miejscowości Eraclea zabronione jest budowanie zamków z piasku, na Capri nie wolno nosić zbyt głośnego obuwia (np. klapek), w Wenecji dokarmiać gołębi, a w Rzymie siadać i jeść w okolicy historycznych fontann i schodów,
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie – za publikowanie obraźliwych postów lub komentarzy w internecie, a także przeklinanie i używanie obraźliwych gestów można zostać aresztowanym lub deportowanym.
CIEKAWOSTKA

Prawdziwą kopalnią kompletnie zwariowanych przepisów są Stany Zjednoczone, gdzie można się spotkać m.in. z zakazem noszenia lodowych rożków w tylnej kieszeni spodni i zakazem prowadzenia pojazdów z zasłoniętymi oczami (Alabama), karą grzywny za brak uśmiechu na ulicy (Pocatello w Idaho), zakazem całowania kobiet przez mężczyzn z wąsami (Eureka w Nevadzie), zakazem skakania ze spadochronem przez niezamężne kobiety w niedzielę (Floryda), pierwszeństwem dla ptaków na autostradach (Utah) czy zakazem budzenia śpiącego niedźwiedzia w celu zrobienia mu zdjęcia (Alaska).

Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym!

Przed wyjazdem za granicę zawsze warto się wykupić ubezpieczenie turystyczne. Niewiele osób wie, ale jedną z dostępnych usług w ramach assistance może być pomoc prawna i wpłata na poczet kaucji. Może być ona szczególnie przydatna w miejscach, gdzie obowiązują dziwne zakazy.

Jak wskazują zapisy z OWU Generali pomoc prawna zadziała:

W przypadku, gdy Ubezpieczony popadł w konflikt z wymiarem sprawiedliwości w kraju, w którym się znajduje, Centrum Pomocy Generali zorganizuje i opłaci honorarium adwokata i tłumacza, pod warunkiem że zarzucane Ubezpieczonemu czyny dotyczą wyłącznie czynów z zakresu odpowiedzialności cywilnej według prawa państwa, w którym Ubezpieczony się znajduje. Generali nie ponosi odpowiedzialności za działania osoby świadczącej pomoc prawną.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia “Generali, z myślą i podróży”

Turysta może liczyć na pomoc prawną do sumy 1 200 EUR na wszystkie zdarzenia. Należy pamiętać, że usługa ta nie zadziała, gdy problem prawny dotyczyć będzie działalności gospodarczej i zawodowej oraz związanej z posiadaniem i jazdą pojazdem mechanicznym.

Oczywiście oprócz assistance bardzo ważne w pakiecie ubezpieczenia turystycznego jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Warto także rozważyć polisę z OC w życiu prywatnym i NNW.

Oto przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego dla jednej dorosłej osoby, która wybiera się na 7 dni do ZEA, gdzie publiczne przeklinanie i wykonywanie obraźliwych gestów jest karane.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia turystycznego
WienerKoszty leczenia – 172 804 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 108 002 zł
35,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 50 000 zł
35,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 150 000 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 50 000 zł
37,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł37,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
42,18 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000 zł
50,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 129 258 zł
NNW – 15 000 zł
50,37 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
67,20 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń turystycznych Mubi [19.03.2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dziwne zakazy w różnych krajach na świecie

Czego lepiej nie robić za granicą?
Czy w podróż za granicę można wziąć drona do robienia zdjęć?
Czy ubezpieczenie turystyczne pomoże w razie otrzymania mandatu za granicą?
PODSUMOWANIE
 • W krajach islamskich obowiązują zasady zachowania ściśle związane z religią. Konieczne jest np. noszenie ubrań zakrywających ciało czy powstrzymywanie się przed publicznym okazywaniem sobie uczuć, w przeciwnym razie można wpaść w kłopoty.
 • Przestrzeganie miejscowych obyczajów jest ważne również m.in. w krajach azjatyckich, gdzie niemile widziane jest obraźliwe zachowanie względem wizerunków Buddy.
 • Wśród przedmiotów, których nie wolno przywozić do obcego kraju, znajdują się często plastikowe torby, drony, lornetki czy profesjonalny sprzęt fotograficzny. Zdarzają się jednak też bardziej zaskakujące zakazy, np. przywożenia gumy do żucia do Singapuru lub e-papierosów do Tajlandii.
 • Dziwne przepisy można spotkać na całym świecie, także w Europie. Przykładowo, w Szwajcarii w niedzielę nie można suszyć prania, kosić trawy i myć samochodu, a w Wielkiej Brytanii za zdradę stanu może zostać uznane przyklejenie znaczka pocztowego z wizerunkiem monarchy do góry nogami.
 • Na wyjazd za granicę warto kupić ubezpieczenie turystyczne.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!