Jak zaoszczędzić na paliwie i naprawach samochodu? Poznaj ecodriving – zasady ekonomicznej jazdy

Paliwo to trzeci z największych wydatków Polaków, po opłatach za mieszkanie i żywności. Średnio przeznaczamy na nie nawet 7,4% domowego budżetu – podaje magazyn Forsal. Istnieje jednak sposób na znaczne zmniejszenie wydatków na stacjach paliw. Wystarczy stosować się do zasad ecodrivingu.

Czym jest ecodriving?

Ekojazda, jazda ekonomiczna – to określenia sposobów na jak najszybsze pokonanie danej trasy, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i oszczędności paliwa. Pojęcia te przywędrowały do nas ze Skandynawii, gdzie zasady ecodrivingu stosuje się od lat. Jeżdżąc w taki sposób, kierowcy nie tylko redukują spalanie paliwa, ale również wydłużają żywotność części samochodu i zmniejszają ślad węglowy, dzięki czemu korzyści odnosi całe społeczeństwo.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, jazda ekonomiczna nie wymaga specjalnych wyrzeczeń ani umiejętności. Wystarczy tylko być bardziej uważnym na drodze i zmienić niektóre przyzwyczajenia. Z czasem, ecodriving wchodzi w krew i zaczyna przynosić konkretne oszczędności.

Główne zasady ecodrivingu

Jedną z najważniejszych lekcji na szkoleniach z ecodrivingu jest ta o prawidłowym ruszaniu. Ważne jest, by ruszać w trasę od razu po przekręceniu kluczyka. Silnik, który pracuje na postoju, zużywa się szybciej i spala więcej paliwa. Warto też pamiętać, że trwający dłużej niż minutę postój samochodu z włączonym silnikiem na terenie zabudowanym, jest zabroniony – grozi za to mandat w wysokości 100 zł.

Istotny jest również dobór biegów i ich płynna zmiana. Pierwszy bieg w większości samochodów powinien służyć tylko do ruszania z miejsca, drugi należy wrzucić już po przejechaniu 10 metrów. Trzeci bieg można wrzucić przy prędkości 30 – 50 km/h. Nie warto jednak pomijać biegów i przeskakiwać poszczególnych wartości, np. przechodzić z trójki od razu na piątkę. Warto też pamiętać o redukcji biegów przed przyspieszeniem, które powinno być zdecydowane (wciskamy pedał gazu do 3/4 głębokości) i jak najkrótsze. Oszczędna jazda to jazda ze stałą prędkością na niskich obrotach.

Ecodriving uczy również hamowania silnikiem, czyli redukcji biegów przy wytracaniu prędkości i wciskaniu sprzęgła przed zatrzymaniem się auta. Warto je stosować, kiedy już z kilkuset metrów widzimy czerwone światła. Hamowanie silnikiem polecane jest również podczas jazdy po górskich drogach, kiedy zjeżdżamy ze wzniesień.

Zasady ekojazdy w pigułce to unikanie nagłego hamowania, jazdy na wysokich obrotach i niewłaściwych przełożeń skrzyni biegów podczas przyspieszania. To także stała obserwacja drogi i wczesne reagowanie na zmiany świateł i zachowania innych kierowców, tak by nie tracić płynności jazdy.

Ecodriving samochodem z automatyczną skrzynią biegów

W większości przypadków automat da się przystosować do zmieniania biegu na wyższy. Żeby to zrobić, należy lekko odpuścić gaz w momencie osiągnięcia pożądanej prędkości. Jest to sygnał, że nie będziemy już przyspieszać, więc przejście na najwyższy bieg może odbyć się bez nadmiernego obciążania silnika.

Specjaliści polecają, żeby pedał gazu w samochodach z automatem wciskać jedynie czubkiem stopy, na połowę dostępnej głębokości. Ruch ten nie powinien być zbyt szybki. W tej kwestii warto przyjąć zasadę: delikatnie, ale stanowczo.

Niektóre auta z automatycznymi skrzyniami biegów mają dodatkową funkcję ‘eko’, której włączenie sprawia, że biegi zawsze są zmieniane w najbardziej racjonalny sposób. Producenci chwalą się, że pozwala to zmniejszyć spalanie paliwa nawet do 6%. Trybu eko można szukać w samochodach koncernów Volkswagen, Toyota i Fiat.

Ecodriving ciężarówką

Ecodriving dotyczy nie tylko samochodów osobowych. Zasady ekonomicznej jazdy mogą wdrożyć w życie również kierowcy aut ciężarowych. Korzyścią będzie mniejsze zużycie paliwa, ale również większa trwałość sprzęgła, skrzyni biegów czy zawieszenia, a co za tym idzie niższe koszty napraw i przeglądów.

Samochodu ciężarowego nie powinno się go rozgrzewać przed podróżą. Do ogrzania lepiej użyć systemu ogrzewania postojowego Webasto. Pierwszy bieg należy wykorzystywać tylko do ruszania, a wkrótce po starcie przełączyć się na drugi. Przy zmianie biegów warto wciskać sprzęgło do samego końca. W samochodach ciężarowych, tak jak osobowych, można hamować silnikiem i wykorzystywać tempomat.

Żeby zmaksymalizować oszczędności, warto przygotować się do jazdy odpowiednio wcześniej:

 • zaplanować trasę tak, żeby unikać korków;
 • równomiernie rozłożyć towar, żeby auto miało takie samo obciążenie na każdej osi;
 • unikać przeładowania, które zwiększa spalanie;
 • sprawdzić stan ciśnienia w oponach, ponieważ nawet 1 bar mniej może zwiększyć zużycie paliwa.

Jak zaoszczędzić na paliwie – 4 dodatkowe sposoby

Wydatki na paliwo można obniżyć jeszcze bardziej, niekoniecznie przez sposób jazdy. Przy dłuższych dystansach każde kilka groszy na litrze może okazać się cenne. Jakie sposoby na tańsze paliwo mamy w roku 2019?

 1. Taniej z OC. Ciekawą propozycję przygotował ubezpieczyciel Generali. Przez cały czas trwania polisy przysługuje nam zniżka 10 groszy na każdym litrze paliwa (oleju napędowego i benzyny) na stacjach Circle K. W przypadku paliw premium, rabat to już 15 groszy. Być może i Twój ubezpieczyciel ma podobne propozycje? Sprawdź na jego stronie internetowej.
 2. Wtorki na Shellu. Wybrane stacje Shell we wtorki oferują paliwa premium, czyli V-Power, w cenie paliw standardowych. Niestety, informacje o stacjach biorących udział w akcji przynoszą jedynie internetowi tropiciele okazji. Próżno bowiem szukać szczegółów programu na stronie firmy, a najpewniejszym źródłem informacji o promocji są naklejki przy dystrybutorach na stacjach.
 3. Orlen w portfelu. To oferta może nieco bardziej „wymagająca”, ale na pewno warta rozważenia. Każdy właściciel co najmniej 50 akcji spółki Orlen SA może liczyć na 10 groszy zniżki przy tankowaniu paliw Efecta oraz 15 groszy w przypadku paliw Verva. Warto jednak wspomnieć, że według cen z listopada 2019 roku, 50 akcji Orlenu to równowartość już ok. 5 tys. zł.
 4. Karta Dużej Rodziny. Jeśli Twoja rodzina składa się z co najmniej trójki dzieci – zatankujesz taniej. Kartę honorują m. in. Lotos, Shell, Orlen i Circle K, zaś rabaty, które oferują stacje mieszczą się w granicach 8 – 10 groszy na litrze paliwa.

Poza zaprezentowanymi sposobami, oszczędzić możemy, korzystając z programów lojalnościowych wybranych marek. Tu jednak, by nie nosić portfela wypchanego plastikiem, warto zastanowić się, gdzie najczęściej tankujemy i właśnie tam poszukać sposobów na tańsze paliwo.

Nie oszukujmy się – rabaty i zniżki oferowane przez sieci paliwowe nie są imponujące. Ale kosztów paliwa nie da się uniknąć, więc z punktu widzenia domowego budżetu każdy rabat ma znaczenie.

PODSUMOWANIE
 • Ecodriving to inaczej ekonomiczna jazda – sposoby jazdy samochodem, które prowadzą do redukcji spalania paliwa, mniejszego zużycia części i niższej emisji spalin.
 • Główne zasady ecodrivingu to ruszanie od razu po przekręceniu kluczyka, płynna zmiana biegów, hamowanie silnikiem.
 • Ecodriving jest możliwy również w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Warto zainteresować się funkcją eko, w którą są wyposażone niektóre z samochodów z automatem. Jej włączenie pozwala zredukować spalanie nawet o 6%.
 • Zasady ekonomicznej jazdy można wdrożyć również przy prowadzeniu samochodów ciężarowych. Jeszcze przed podróżą warto zadbać o równomierne rozłożenie obciążenia, unikając przeładowania. Należy też pilnować prawidłowego ciśnienia w oponach.
 • Warto śledzić aktualne promocje organizowanych przez sieci stacji paliw. Zniżki na paliwo mają też posiadacze Karty Dużej Rodziny.
Oceń artykuł:
32,67
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy
avatar autora komentarza
Chyba czas wprowadzić zasady ecodrivingu w życie ;)