Poznaj ecodriving – zasady ekonomicznej jazdy

Transport to trzeci z największych wydatków Polaków po opłatach za mieszkanie i żywność. Średnio pochłaniał on 9% miesięcznych wydatków na 1 osobę w gospodarstwach domowych w 2023 roku – podaje GUS. Istnieje jednak sposób na znaczne zmniejszenie wydatków na stacjach paliw. Wystarczy stosować się do zasad ecodrivingu.



Ekonomiczna jazda

Czym jest ecodriving?

Ecodriving, czyli ekojazda lub jazda ekonomiczna – to określenia sposobów na jak najszybsze pokonanie danej trasy przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i oszczędności paliwa. Pojęcia te przywędrowały do nas ze Skandynawii, gdzie zasady ecodrivingu stosuje się od lat. Jeżdżąc w taki sposób, kierowcy nie tylko redukują spalanie paliwa, ale również wydłużają żywotność części samochodu i zmniejszają ślad węglowy, dzięki czemu korzyści odnosi całe społeczeństwo.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, jazda ekonomiczna nie wymaga specjalnych wyrzeczeń ani umiejętności. Wystarczy tylko być bardziej uważnym na drodze i zmienić niektóre przyzwyczajenia, bo z czasem tego typu jazda wchodzi w krew i zaczyna przynosić konkretne oszczędności. Co więcej, nie jest ona przeznaczona tylko do konkretnych warunków na drodze – ekonomiczna jazda na autostradzie jest równie skuteczna, co ecodriving w warunkach miejskich i bynajmniej nie oznacza zostania zawalidrogą.

Warto też pamiętać, że ekojazda jest nie tylko chwilową modą, ale zasadą, której przestrzegać powinni wszyscy kierowcy. Nie bez powodu od 2015 roku reguły jazdy ekonomicznej zostały wprowadzone do kursów na prawo jazdy – chodzi o to, by kursanci od razu uczyli się prowadzenia pojazdów zgodnie z nimi. Ecodriving na egzaminie oznacza zatem sprawdzenie, czy kandydat na kierowcę potrafi zastosować teoretyczne reguły w praktyce.

Przeczytaj też: Spalanie samochodu – jak je obliczyć?

Ecodriving – technika jazdy

No dobrze, ale właściwie co to za reguły? Zasady ecodrivingu można podzielić na dwie główne grupy: dotyczące samej techniki jazdy oraz związane z zachowaniem kierowcy na drodze. Przyjrzyjmy się najpierw tym pierwszym.

Ekonomiczna jazda – po pierwsze ruszanie

Jedną z najważniejszych lekcji na szkoleniach z ecodrivingu jest ta o prawidłowym ruszaniu. Ważne jest, by ruszać w trasę od razu po przekręceniu kluczyka. Silnik, który pracuje na postoju, zużywa się szybciej i spala więcej paliwa. Warto też pamiętać, że trwający dłużej niż minutę postój samochodu z włączonym silnikiem na terenie zabudowanym jest zabroniony – grozi za to mandat w wysokości do 300 zł.

Ekonomiczna jazda – zmiana biegów to podstawa

Istotny jest również dobór biegów i ich płynna zmiana. Pierwszy bieg w większości samochodów powinien służyć tylko do ruszania z miejsca, drugi należy wrzucić już po przejechaniu 10 metrów. Trzeci bieg można wrzucić przy prędkości 30 – 50 km/h. Nie ma przy tym przeciwwskazań do pomijania biegów (np. przechodzenia z trójki od razu na piątkę). Warto też pamiętać o redukcji biegów przed przyspieszeniem, które powinno być zdecydowane (wciskamy pedał gazu do 3/4 głębokości) i jak najkrótsze.

Ecodriving – obroty silnika

Ogólna reguła ecodrivingu mówi o jeździe ze stałą prędkością na jak najwyższym biegu przy zachowaniu jak najniższych obrotów silnika. Dlatego tak ważne jest, by dobrze wyczuć moment, w którym należy zmienić bieg, a ten różni się w przypadku aut o innych rodzajach silnika.

  • Ecodriving silnik benzynowy – przełożenie powinno się zmieniać na wyższe najpóźniej przy 2500 obr./min.
  • Ecodriving diesel – przełożenie powinno się zmieniać na wyższe najpóźniej przy 2000 obr./min.

Ekonomiczna jazda – ważne jest hamowanie silnikiem

Ecodriving uczy również hamowania silnikiem, czyli redukcji biegów przy wytracaniu prędkości i wciskaniu sprzęgła przed zatrzymaniem się auta. Warto je stosować, kiedy już z kilkuset metrów widzimy czerwone światła. Hamowanie silnikiem polecane jest również podczas jazdy po górskich drogach, kiedy zjeżdżamy ze wzniesień.

Ecodriving – zasady ekonomicznej jazdy

Przestrzeganie wymienionych zasad dotyczących techniki jazdy jest absolutną podstawą w ecodrivingu, ale na nich się wcale nie kończy. By nasza jazda rzeczywiście była ekonomiczna, trzeba pamiętać również o tym, by odpowiednio przygotować do niej samochód, a także we właściwy sposób oceniać i reagować na sytuację na drodze. Jakie są zatem główne zasady ecodrivingu?

zasady ecodrivingu
  1. Płynna jazda ze stałą prędkością – chodzi przede wszystkim o szybkie ruszanie, dynamiczne przyspieszanie i unikanie gwałtownego hamowania. Równie ważne jest  optymalne zmienianie biegów na coraz wyższe oraz ich redukowanie przy jednoczesnym wytracaniu prędkości.
  2. Dbanie o samochód i jego silnik – regularnie sprawdzaj stan techniczny pojazdu, w tym ciśnienie powietrza w oponach. Systematycznie wymieniaj olej silnikowy i filtry powietrza. Nie nadużywaj klimatyzacji, ponieważ włączona mocno zwiększa zużycie paliwa.
  3. Przygotowanie do jazdy –  zaplanuj podróż, szczególnie przed wyruszeniem w długą trasę, tak by zawierała głównie drogi szybkiego ruchu. Unikaj korków i jazdy w godzinach szczytu. Pamiętaj też, by nie obciążać samochodu niepotrzebnymi bagażami.
  4. Obserwowanie sytuacji na drodze kontroluj sytuację wokół i przed samochodem, by móc odpowiednio wcześnie zareagować (np. na zmiany świateł). Przewidując, co się stanie, unikniesz gwałtownych manewrów hamowania lub przyspieszania i zachowasz płynność jazdy. Jednocześnie wymagaj od siebie tego samego, co od innych kierowców i bądź dla nich przewidywalny, wcześnie sygnalizując swoje zachowanie.
Przykład

Przykładem jazdy sprzecznej z zasadami ecodrivingu jest rozgrzewanie silnika zimą na postoju. Prowadzi ono do zniszczenia elementów silnika i wcale nie rozgrzewa samochodu tak, jak kilka pierwszych minut jazdy. W dodatku zimny silnik emituje najwięcej spalin, co nie tyle jest nieekonomiczne, co prowadzi do większego zanieczyszczenia powietrza.

Płynna jazda ekonomiczna autem z dieslem – jak powinna wyglądać?

Zastanawiasz się, jak ekonomicznie jeździć samochodem z silnikiem Diesla? Otóż odpowiedź jest prosta, gdyż w stosunku do pojazdu wyposażonego w silnik wysokoprężny stosuje się te same zasady, co w przypadku benzyniaka, z tą różnicą, że zakres obrotów przy zmianie biegów jest innym. Diesel przyzwyczajony jest do pracy na niższych obrotach, dlatego wyższe przełożenie można mu załączyć już od ok. 1700–3000 obr./min.

Silnik konstrukcji Diesla wykorzystuje bardzo wysokie ciśnienie, które z kolei prowadzi do mini eksplozji paliwa zmieszanego z powietrzem, co wprawia tłoki w ruch. Spalanie wytwarza dzięki temu mniej substancji szkodliwych dla środowiska, przez co eksploatacja diesla uchodzi za ekonomiczną. Auta tankowane ekodieslem produkują jeszcze mniej trujących spalin.

Ekojazda – hybryda jest do niej stworzona

Choć wspomniane wyżej zasady zostały opracowane z myślą o ich zastosowaniu w samochodach z tradycyjnymi silnikami benzynowymi lub dieslami, okazuje się, że wprowadzenie ich w życie przynosi najbardziej wyraźne efekty w hybrydach. Dlaczego?

Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, że pojazdy hybrydowe nagradzają płynną jazdę. Podczas ich używania agresywne przyspieszanie przynosi skutki odwrotne od zamierzonych – zwiększa spalanie, nie dając przy tym odczuwalnych korzyści czasowych. Stosowanie zasad ecodrivingu pasuje więc do hybryd idealnie, pozwalając w pełni wykorzystać zastosowaną w ich przypadku technologię.

Czy zasady jazdy ekonomicznej hybrydami różnią się od tych dotyczących pozostałych samochodów? W większości nie. Należy więc dbać o auto, odpowiednio przygotowywać je do jazdy, a podczas niej obserwować drogę, wcześnie reagując na wydarzenia. Z pedałami powinno się obchodzić płynnie – gaz należy naciskać zdecydowanie, ale nie do oporu, hamulec z kolei najlepiej wciskać delikatnie i stosunkowo długo. Po nabraniu prędkości dobrze jest utrzymywać ją na stałym poziomie 60-80 km/h, co pozwoli na jazdę wyłącznie przy użyciu silnika elektrycznego.

W niektórych hybrydach można wymusić używanie tylko silnika elektrycznego. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się na krótkich dystansach, w korkach, w mieście czy podczas manewru parkowania.

Ecodriving samochodem z automatyczną skrzynią biegów

W większości przypadków automat da się przystosować do zmieniania biegu na wyższy. Żeby to zrobić, należy lekko odpuścić gaz w momencie osiągnięcia pożądanej prędkości. Jest to sygnał, że nie będziemy już przyspieszać, więc przejście na najwyższy bieg może odbyć się bez nadmiernego obciążania silnika.

Specjaliści polecają, żeby pedał gazu w samochodach z automatem wciskać jedynie czubkiem stopy, na połowę dostępnej głębokości. Ruch ten nie powinien być zbyt szybki. W tej kwestii warto przyjąć zasadę: delikatnie, ale stanowczo.

Niektóre auta z automatycznymi skrzyniami biegów mają dodatkową funkcję ‘eko’, której włączenie sprawia, że biegi zawsze są zmieniane w najbardziej racjonalny sposób. Producenci chwalą się, że pozwala to zmniejszyć spalanie paliwa nawet do 6%. Trybu eko można szukać w samochodach koncernów Volkswagen, Toyota i Fiat.

Ekonomiczna jazda motocyklem i ciężarówką

Ecodriving dotyczy nie tylko samochodów osobowych. Zasady ekonomicznej jazdy mogą wdrożyć w życie również kierowcy jednośladów oraz aut ciężarowych. Korzyścią w obydwu przypadkach będzie mniejsze zużycie paliwa, ale również większa trwałość sprzęgła, skrzyni biegów czy zawieszenia, a co za tym idzie niższe koszty napraw i przeglądów.

Samochodu ciężarowego nie powinno się rozgrzewać przed podróżą. Do ogrzania lepiej użyć systemu ogrzewania postojowego Webasto. Pierwszy bieg należy wykorzystywać tylko do ruszania, a wkrótce po starcie przełączyć się na drugi. Przy zmianie biegów warto wciskać sprzęgło do samego końca. W samochodach ciężarowych, tak jak osobowych, można hamować silnikiem i wykorzystywać tempomat.

A co z motocyklami? Oczywiście trzeba zadbać o stan techniczny pojazdu, wymieniając filtry i uzupełniając poziom oleju silnikowego. Wpływ na zużycie paliwa ma też zbyt mocno naciągnięty łańcuch. Co do techniki jazdy, to należy zwracać uwagę na odpowiednio wczesne zmiany biegów, utrzymywanie równego tempa, płynną jazdę na zakrętach i unikanie częstego zatrzymywania się.

Żeby zmaksymalizować oszczędności przy korzystaniu z samochodów ciężarowych i motocykli, warto przygotować się do jazdy odpowiednio wcześniej:

  • zaplanować trasę tak, żeby unikać korków;
  • równomiernie rozłożyć towar/bagaż w sakwach;
  • unikać przeładowania, które zwiększa spalanie;
  • sprawdzić stan ciśnienia w oponach, ponieważ nawet 1 bar mniej może zwiększyć zużycie paliwa.

Jak zaoszczędzić na paliwie – dodatkowe sposoby

Wydatki na paliwo można obniżyć jeszcze bardziej, niekoniecznie przez sposób jazdy. Przy dłuższych dystansach każde kilka groszy na litrze może okazać się cenne. Warto więc korzystać z aplikacji poszczególnych stacji, które umożliwiają zbieranie punktów i oferują dodatkowe rabaty. Dzięki temu można też śledzić bieżące akcje promocyjne.

Oszczędzić możemy, korzystając z programów lojalnościowych wybranych marek. Tu jednak, by nie nosić portfela wypchanego plastikiem, warto zastanowić się, gdzie najczęściej tankujemy i właśnie tam poszukać sposobów na tańsze paliwo.

Nie oszukujmy się – rabaty i zniżki oferowane przez sieci paliwowe nie są imponujące. Ale kosztów paliwa nie da się uniknąć, więc z punktu widzenia domowego budżetu każdy rabat ma znaczenie.

Aktualnie akcję promocyjną prowadzi np. stacja paliw MOYA. Rabat od MOYA – tankuj taniej to promocja, która działa co tydzień na wybranych stacjach samoobsługowych MOYA Express. W danym dniu można zatankować około 30 gr/l taniej. Promocja dotyczy wszystkich dostępnych paliw na wybranych stacjach po wpisaniu kodu rabatowego.

Przeczytaj też: Zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych i wodorowych – sprawdź, jakie przywileje oznaczają!

PODSUMOWANIE
  • Ecodriving to inaczej ekonomiczna jazda – sposoby jazdy samochodem, które prowadzą do redukcji spalania paliwa, mniejszego zużycia części i niższej emisji spalin.
  • Główne zasady ecodrivingu to ruszanie od razu po przekręceniu kluczyka, płynna zmiana biegów i hamowanie silnikiem.
  • Ponadto na ekonomiczną jazdę ma wpływ zachowanie samego kierowcy, który powinien obserwować drogę i jej otoczenie, przewidując i szybko reagując na wydarzenia. Znaczenie ma też odpowiednie przygotowanie do podróży i dbanie o stan techniczny samochodu.
  • Ecodriving jest możliwy także w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów, diesli, a także hybryd, które są najlepiej przystosowane do ekonomicznej jazdy.
  • W poszukiwaniu oszczędności warto śledzić aktualne promocje organizowane przez sieci stacji paliw. Zniżki na paliwo mają też posiadacze Karty Dużej Rodziny.
  • Zasady ekonomicznej jazdy można wdrożyć również przy prowadzeniu samochodów ciężarowych i motocykli. Chodzi m.in. o równomierne rozłożenie obciążenia i pilnowanie prawidłowego ciśnienia w oponach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zasady ecodrivingu

Co to jest ecodriving?
Jakie są zasady ecodrivingu?
Jakie zachowania kierowcy sprawiają, że jazda jest bardziej ekonomiczna?
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Chyba czas wprowadzić zasady ecodrivingu w życie ;)

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC