Egipt – przewodnik dla turystów

Zmiana środowiska raz na jakiś czas na każdego działa pozytywnie. Oczywiście nie musisz jechać daleko, żeby odpocząć od codzienności i znanych Ci ulic, jednak wypoczynek w kraju o zupełnie innym klimacie, przyrodzie i kulturze pozwoli nabrać dystansu i wrócić wypoczętym oraz bogatszym o nowe doświadczenia. To wszystko zapewni Ci chociażby Egipt, który co roku cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

COVID-19 w Egipcie

Osoby zaszczepione, które podróżują do Egiptu, muszą posiadać i okazać Unijny Certyfikat COVID-19. Dzięki temu nie będzie się od nich wymagało okazania wyniku testu wykonanego przed przyjazdem, wykonania testu po przyjeździe do Egiptu i nie będą poddawani kwarantannie. Na pokładzie samolotu turyści powinni wypełnić otrzymany tam formularz lokalizacyjny, który następnie należy przekazać służbom.

Osoby niezaszczepione powinny wykonać test PCR w ciągu 72 godzin przed planowanym czasem odlotu lub przed przekroczeniem granicy Egiptu w przypadku podróżowania drogą morską lub lądową. Negatywny wynik należy mieć przy sobie. Uznawane są też negatywne wyniki testów antygenowych wykonanych w ciągu 24 godzin przed przekroczeniem egipskiej granicy. Osoby, które nie posiadają wyniku testu wykonanego przed wylotem, będą musiały go wykonać po przylocie do Hurghady, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taby na tamtejszych lotniskach. W razie pozytywnego wyniku podróżny jest kierowany na 10-dniową kwarantannę.

W Egipcie należy zasłaniać nos i usta we wszystkich przestrzeniach publicznych. W restauracjach jest dopuszczalne 50-procentowe obłożenie. Aby móc dostać się do urzędu, należy mieć przy sobie zaświadczenie o zaszczepieniu lub negatywny wynik testu.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej i panujących w kraju restrykcji można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak przygotować się na wakacje w Egipcie?

Wysokie temperatury, kultura znacznie różniąca się od polskiej i zagrożenia działaniami zbrojnymi sprawiają, że do wakacji w takim kraju powinieneś się dobrze przygotować. Mimo że wakacje prawdopodobnie są jednym z bardziej wyczekiwanych wydarzeń w Twoim kalendarzu, wiążą się jednocześnie z pewnym stresem. Odpowiednie zaplanowanie wyjazdu pomoże zminimalizować napięcie.

Warszawa - Kair - podróż

W Egipcie potrzebne Ci będą…

Odpowiednia odzież

W Twojej walizce powinny znaleźć się lekkie i luźne ubrania, jednak niezbyt wyzywające. Lepiej postawić na odzież zakrywającą nogi, ramiona i dekolt, żeby nie mieć problemów ze zwiedzaniem meczetów. Kobiety powinny zabrać ze sobą dodatkowo chustę, którą w razie potrzeby będą mogły zasłonić ramiona. Przyda się także nakrycie głowy, które ochroni przed słońcem. A to w Egipcie bardzo mocno grzeje.

Sprzęt do nurkowania

Jeśli zamierzasz podziwiać rafę koralową, potrzebny Ci będzie odpowiedni ekwipunek umożliwiający nurkowanie. Dobrze mieć zatem własną maskę z rurką. Warto zabrać również aparat, którym wykonasz pod wodą niezwykłe zdjęcia na pamiątkę niezwykłych wakacji.

Leki niwelujące objawy zatrucia pokarmowego

W Egipcie panują warunki, do których Twój organizm nie jest przyzwyczajony. Wypicie tamtejszej wody lub drastyczna zmiana jadłospisu może odbić się na układzie pokarmowym i spowodować zatrucie. Bez węgla aktywnego czy innych farmaceutyków raczej się nie obejdzie.

Egipt przyciąga turystów pogodą przez cały rok

Jeśli chcesz mieć pewność, że pogoda dopisze podczas Twojego urlopu, powinieneś wybrać Egipt, który właściwie jest w stanie zapewnić Ci słońce i wysokie temperatury o każdej porze roku. W okresie letnim temperatury tam sięgają 37°C, a w niektórych miejscach niemal 50°C. Jednak nawet w zimie można cieszyć się przyjemnym, ciepłym powietrzem o temperaturze około 20°C. Tym bardziej, że opady w tym północnoafrykańskim kraju są minimalne.

Aktualna pogoda w stolicy Egiptu – Kair

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Przed wyborem terminu urlopu warto zorientować się, kiedy wypada ramadan, który jest świętem ruchomym. Ta miesięczna uroczystość znacząco zmienia tamtejsze zwyczaje i reorganizuje życie w Egipcie. W czasie ramadanu w ciągu dnia niewiele restauracji jest otwartych, bo muzułmanie wtedy poszczą od rana do wieczora. Turyści również nie powinni w tym czasie jeść w miejscach publicznych. Jedynie w hotelach można liczyć na regularne posiłki.

Egipt dysponuje dobrze rozwiniętą i tanią bazą noclegową

 • Hurghada – 581 zł,
 • Marsa Alam – 2420 zł,
 • Sharm El Sheikh – 717 zł,
 • Luksor – 209 zł,
 • Kair – 246 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [styczeń 2022].

Bez tych dokumentów nie wjedziesz do Egiptu

Przede wszystkim powinieneś mieć paszport, który będzie ważny jeszcze przez 6 miesięcy od dnia wjazdu na teren Egiptu. Paszport to jednak nie wszystko, bo będziesz potrzebował także wizy. Jednorazowa, ważna 30 dni wiza kosztuje 25 USD, czyli niecałe 100 zł. Gdzie ją wyrobić?

Osoby, które zamierzają przemieszczać się w Egipcie samochodem, powinny mieć międzynarodowe prawo jazdy lub egipskie prawo jazdy, które można wyrobić na podstawie polskiego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia auta. O ten drugi trzeba jednak wnioskować długo przed wyjazdem, bo procedura może trochę potrwać.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i opiekę zdrowotną w Egipcie?

Przebywając w Egipcie, trzeba pamiętać o dwóch aspektach, żeby zminimalizować ryzyko trafienia do gabinetu lekarskiego.

 1. Powinieneś unikać długotrwałego przebywania na słońcu, aby nie przegrzać organizmu i nie ulec poparzeniom słonecznym. Częste sięganie po krem z filtrem, osłanianie głowy kapeluszem lub czapką i odpowiednie nawadnianie powinny stanowić Twoje codzienne rytuały. Zwłaszcza, jeśli jesteś osobą starszą.
 2. Musisz ostrożnie sięgać po lokalne przysmaki i jeść tylko te z pewnego źródła. Pij tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę.

Wiele placówek egipskiej służby zdrowia działa na bardzo wysokim poziomie. Opieka medyczna jest przez to dosyć droga i może zrujnować niejeden wakacyjny budżet. Dlatego też czułbyś się bezpieczniej, wyjeżdżając z ubezpieczeniem od kosztów leczenia w kieszeni. Polisa ta – oczywiście w zależności od wybranego przez Ciebie zakresu ochrony – zapewni wsparcie finansowe, jeśli konieczne będzie leczenie podczas wakacji w Egipcie. Towarzystwo, w którym wykupisz ubezpieczenie, pokryje koszty wizyt lekarskich, badań, hospitalizacji i transportu medycznego.

egipt - ważne numery telefonów

Ubezpieczenie turystyczne do Egiptu już od 26 zł na tydzień

Wysokie temperatury, zupełnie inny jadłospis, do tego brak możliwości skorzystania z karty EKUZ – to wszystko sprawia, że zakup ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Egiptu to bardzo rozsądny pomysł. Tylko jak takie ubezpieczenie wybrać?

Pamiętaj, że niekoniecznie będziesz potrzebował najdroższej polisy. Zwracaj uwagę przede wszystkim na sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, ratownictwa i transportu medycznego, NNW oraz OC w życiu prywatnym. Te elementy znajdują się standardowo w ofertach wszystkich towarzystw i stanowią podstawę każdej polisy. To dzięki nim ubezpieczyciel pokryje wydatki na leczenie czy wypłaci Ci odszkodowanie za szkody powstałe podczas pobytu w Egipcie.

UWAGA!

Sprawdzając cenę ubezpieczenia do Egiptu, zwróć uwagę, jak został sklasyfikowany ten kraj. Niektórzy ubezpieczyciele zaliczają Egipt do kategorii Świat, inni umieszczają go wśród krajów Europy i basenu Morza Śródziemnego.

Dodatkowe rozszerzenia do polisy dobierz według swoich potrzeb. Zamierzasz spędzać czas aktywnie? Sprawdź w OWU, jak sklasyfikowany został Twój sport i na tej podstawie dokup ochronę uprawiania sportów amatorskich, ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Cierpisz na chorobę przewlekłą? Wybierz rozszerzenie obejmujące zakresem nagłe zaostrzenie jej objawów. A może lubisz sobie popić podczas wakacji? W takim wypadku koniecznie zadbaj o klauzulę alkoholową.

Cena ubezpieczenia różni się w zależności od wybranego wariantu, wysokości sum gwarantowanych oraz dobranych rozszerzeń. W tabeli przedstawiamy koszty standardowych polis na tygodniowy wyjazd do Egiptu dla jednej dorosłej osoby.

Firma ubezpieczeniowaSumy ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
NNW – 20 000 zł.
26 zł
Signal IdunaKoszty leczenia – 40 000 euro;
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 30 000 euro.
49 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł.
52 zł
Europa UbezpieczeniaKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł.
49 zł
AXA AssistanceKoszty leczenia – 600 000 zł;
NNW – 50 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł.
83 zł
WartaKoszty leczenia – 400 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 300 000 zł.
71 zł
UniqaKoszty leczenia – 150 000 euro;
NNW – 6000 euro;
OC w życiu prywatnym – 80 000 euro.
76 zł
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (aktualizacja: 20.07.2021)

Pandemia wymogła na ubezpieczycielach rozszerzenie ochrony ubezpieczeń turystycznych o świadczenia związane z zachorowaniem na COVID-19 i przebywaniem na kwarantannie podczas urlopu za granicą. W niektórych ubezpieczalniach chorobę tę traktuje się jak wszystkie inne, a jej leczenie obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia. Dodatkowe usługi z tym związane zapewnia jednak TU Europa, która wyodrębnia pokrycie kosztów leczenia jako odrębną usługę, z odrębną sumą ubezpieczenia.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Egipcie?

Egipt przyciąga zupełnie różniącymi się od polskich krajobrazami, mało znaną Polakom kulturą oraz tajemniczą historią, którą wielu z nas zna jedynie ze szkolnych podręczników. Wakacje w Egipcie to okazja do przekonania się o wyjątkowości tamtejszych obiektów historycznych i poznania choćby małego wycinka z realiów życia postaci sprzed tysięcy lat.

Egipska architektura

Piramida Cheopsa w Gizie

Jeden z siedmiu cudów świata i jedna z bardziej znanych oraz częściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Egipcie i na świecie. Piramida powstała ponad 2,5 tys. lat p.n.e. Pierwotnie jej wysokość wynosiła ponad 146 m. Dziś pozostało około 138 m. Piramida jest grobowcem faraona Cheopsa. Stąd jej nazwa.

Wielki Sfinks

Posąg wyrzeźbiony w skale wapiennej, który znajduje się w pobliżu kompleksu piramid w Gizie. Można go zatem zobaczyć, przy okazji zwiedzania piramidy Cheopsa. Według pogłosek Sfinks przedstawia Chefrena – jednego z władców Egiptu.

Świątynia Hatszepsut

Niezwykła, trzypiętrowa świątynia, którą wykuto w skale. Obiekt pełni rolę grobowca królowej Hatszepsut. Jego konstrukcja wydaje się prosta, jednak urozmaicają ją liczne portyki i rampy.

Jak bawić się w Egipcie?

Większe miasta i kurorty turystyczne oferują przyjezdnym rozrywkę zarówno przy nowoczesnej, typowo europejskiej muzyce w dyskotekach i klubach, jak i stwarzają okazję do poznania regionalnych, orientalnych rytmów, właściwych dla Egiptu. Jedną z atrakcji są także pokazy tańca brzucha, które rzadko prezentują egipcjanki. Zwykle tancerki pochodzą z innych krajów.

Czy w Egipcie można podziwiać naturę?

Jeśli wybierasz się do Egiptu, nie powinieneś liczyć na bujną roślinność, którą spotyka się w europejskich krajach. Tamtejsze krajobrazy to zazwyczaj krajobrazy morskie lub pustynne. Jednak również Sahara, która obejmuje znaczną część kraju, będzie doskonałą atrakcją dla przyjezdnych z północy.

Wschodnia część Egiptu to także obszar górzysty ze znaną z Biblii Górą Synaj i najwyższym szczytem – Górą św. Katarzyny.

Egipska kuchnia – jakich smaków się spodziewać?

Egipską kuchnię można opisać trzema słowami: mięso, warzywa i sos. Niby nic szczególnego, jednak tamtejsze dania smakują zupełnie inaczej niż połączenie tych elementów w polskim wykonaniu. W każdej egipskiej restauracji do posiłku otrzymasz chleb, a po zjedzeniu powinieneś wypić miętową herbatę, której spożywanie jest tam powszechne. Jakich dań spróbować?

 • Ful – danie z dużej fasoli;
 • kuszeri – mieszanka makaronu i ryżu, do których dodaje się cebulę, cieciorkę, soczewicę i ostry sos z papryki;
 • mahalabija – pudding ryżowy z pistacjami.

Ekspert Mubi radzi:

W Egipcie mile widziane jest zostawianie napiwku (tzw. bakszysz). Warto zatem mieć zawsze przy sobie drobne nominały.

jak uniknąć klątwy faraona
Zemsta faraona – jak uniknąć problemów gastrycznych podczas podróży?

Zemsta faraona to popularna nazwa problemów gastrycznych, które dolegają turystom w egzotycznych krajach. Zobacz, jak z tym walczyć.

Czytaj dalej

Czy w Egipcie jest drogo?

Już patrząc na podane wcześniej ceny noclegów w poszczególnych miastach Egiptu, można zauważyć, że nie jest to najdroższy kraj. Poniższe ceny dań w restauracjach i kawiarniach czy paliwa samochodowego tylko to potwierdzają. Więcej pieniędzy warto przygotować za to na  bilety wstępu do miejsc historycznych i atrakcji przyrodniczych.

 • Benzyna (litr) – 2,35 zł*;
 • diesel (litr) – 1,72 zł*;
 • obiad w restauracji – 5 zł;
 • kawa w lokalu – 2,50 zł;
 • piwo – 2,50 zł;
 • pizza – od 15 zł do 20 zł;
 • zwiedzanie Hurghady (wycieczka) – 83 zł;
 • zwiedzanie piramidy Cheopsa w Gizie – 50 zł (wejście na teren, na którym znajduje się piramida) + 100 zł (zwiedzanie piramidy Cheopsa);
 • nurkowanie w Hurghadzie (1 osoba) – około 100 zł.

*ceny za portalem globalpetrolprices.com (aktualizacja: 10.01.2022)

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w Egipcie

Co zabrać ze sobą na wyjazd do Egiptu?

Choć Egipt to bardzo popularny kierunek turystycznych wojaży, trzeba pamiętać, że to kraj o zupełnie innym klimacie i kulturze niż Polska. Bardzo wysokie temperatury sprawiają, że koniecznie trzeba zabrać ze sobą kremy z filtrem i nakrycia głowy, a odzież, choć lekka, nie powinna być wyzywająca. Częste podczas pobytu w Egipcie są także problemy gastryczne, więc koniecznie weź leki na zatrucie pokarmowe.

Jakich dokumentów będziesz potrzebować w Egipcie?

Podróżując do Egiptu, musisz oczywiście mieć przy sobie paszport – koniecznie ważny jeszcze co najmniej przez 6 miesięcy od wjazdu do kraju. Obowiązkowa jest także wiza, którą można wyrobić przed podróżą online lub w egipskiej placówce dyplomatycznej, a także na lotnisku już po przybyciu do Egiptu. Pamiętaj również, że w Egipcie nie działa karta EKUZ, więc koszty leczenia można pokryć tylko za pomocą ubezpieczenia turystycznego.

Co można robić w Egipcie?

Egipt każdemu kojarzy się przede wszystkim z piramidami i rzeczywiście wycieczki do Gizy i tamtejszego kompleksu ze słynną Piramidą Cheopsa i Sfinksem na czele muszą znaleźć się w planie każdej podróży do tego kraju. Poza tym warto jednak pamiętać, że Egipt to również Sahara czy Góra Synaj, a turyści którzy zamiast zwiedzania wolą się bawić, mogą to zrobić w jednym z licznych klubów i dyskotek.

PODSUMOWANIE
 • Do wakacji w Egipcie trzeba się przygotować – lekka, ale zakrywająca ciało odzież czy leki na zatrucie pokarmowe powinny znaleźć się w każdej walizce.
 • W lecie temperatury w Egipcie wyraźnie przekraczają 30°C, a w miesiącach zimowych osiągają ok. 20°C.
 • Wybierając się do Egiptu, trzeba posiadać ważny paszport oraz wizę, którą można wyrobić np. online lub na lotnisku w Egipcie.
 • Na podróż do Egiptu warto kupić ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia.
 • W Egipcie można podziwiać słynne historyczne obiekty, m.in. Piramidę Cheopsa, Wielkiego Sfinksa czy Świątynię Hatszepsut, wybrać się na Saharę lub bawić w licznych klubach.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
25,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!