Egipt – przewodnik dla turystów

Zmiana środowiska raz na jakiś czas na każdego działa pozytywnie. Oczywiście nie musisz jechać daleko, żeby odpocząć od codzienności i znanych Ci ulic, jednak wypoczynek w kraju o zupełnie innym klimacie, przyrodzie i kulturze pozwoli nabrać dystansu i wrócić wypoczętym oraz bogatszym o nowe doświadczenia. To wszystko zapewni Ci chociażby Egipt, który co roku cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

Jak przygotować się na wakacje w Egipcie?

Wysokie temperatury, kultura znacznie różniąca się od polskiej i zagrożenia działaniami zbrojnymi sprawiają, że do wakacji w takim kraju powinieneś się dobrze przygotować. Mimo że wakacje prawdopodobnie są jednym z bardziej wyczekiwanych wydarzeń w Twoim kalendarzu, wiążą się jednocześnie z pewnym stresem. Odpowiednie zaplanowanie wyjazdu pomoże zminimalizować napięcie.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

W Egipcie potrzebne Ci będą…

Odpowiednia odzież

W Twojej walizce powinny znaleźć się lekkie i luźne ubrania, jednak niezbyt wyzywające. Lepiej postawić na odzież zakrywającą nogi, ramiona i dekolt, żeby nie mieć problemów ze zwiedzaniem meczetów. Kobiety powinny zabrać ze sobą dodatkowo chustę, którą w razie potrzeby będą mogły zasłonić ramiona. Przyda się także nakrycie głowy, które ochroni przed słońcem. A to w Egipcie bardzo mocno grzeje.

Sprzęt do nurkowania

Jeśli zamierzasz podziwiać rafę koralową, potrzebny Ci będzie odpowiedni ekwipunek umożliwiający nurkowanie. Dobrze mieć zatem własną maskę z rurką. Warto zabrać również aparat, którym wykonasz pod wodą niezwykłe zdjęcia na pamiątkę niezwykłych wakacji.

Leki niwelujące objawy zatrucia pokarmowego

W Egipcie panują warunki, do których Twój organizm nie jest przyzwyczajony. Wypicie tamtejszej wody lub drastyczna zmiana jadłospisu może odbić się na układzie pokarmowym i spowodować zatrucie. Bez węgla aktywnego czy innych farmaceutyków raczej się nie obejdzie.

Egipt przyciąga turystów pogodą przez cały rok

Jeśli chcesz mieć pewność, że pogoda dopisze podczas Twojego urlopu, powinieneś wybrać Egipt, który właściwie jest w stanie zapewnić Ci słońce i wysokie temperatury o każdej porze roku. W okresie letnim temperatury tam sięgają 37, a w niektórych miejscach niemal 50 stopni Celsjusza. Jednak nawet w zimie można cieszyć się przyjemnym, ciepłym powietrzem o temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Tym bardziej, że opady w tym północnoafrykańskim kraju są minimalne.

Aktualna pogoda w stolicy Egiptu – Kair

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Przed wyborem terminu urlopu warto zorientować się, kiedy wypada Ramadan, który jest świętem ruchomym. Ta miesięczna uroczystość znacząco zmienia tamtejsze zwyczaje i reorganizuje życie w Egipcie. W czasie Ramadanu w ciągu dnia niewiele restauracji jest otwartych, bo muzułmanie wtedy poszczą od rana do wieczora. Turyści również nie powinni w tym czasie jeść w miejscach publicznych. Jedynie w hotelach można liczyć na regularne posiłki.

Egipt dysponuje dobrze rozwiniętą bazą noclegową

Egipt jest krajem bardzo dobrze przygotowanym na przyjmowanie turystów. Kurorty dysponują rozbudowaną bazą noclegową o wysokim standardzie. Sprawdź, ile kosztuje 7-dniowy pobyt w hotelu 3-gwiazdkowym dla jednej osoby w szczycie sezonu.

 • Hurghada – 607 zł,
 • Marsa Alam – 730 zł,
 • Sharm El Sheikh – 622 zł,
 • Luksor – 333 zł,
 • Kair – 419 zł,
 • Aleksandria – 1071 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [luty 2020].

Bez tych dokumentów nie wjedziesz do Egiptu

Przede wszystkim powinieneś mieć paszport, który będzie ważny jeszcze przez 6 miesięcy od dnia wjazdu na teren Egiptu. Paszport to jednak nie wszystko, bo będziesz potrzebował także wizy. Jednorazowa, ważna 30 dni wiza kosztuje niecałe 100 zł. Gdzie ją wyrobić?

Osoby, które zamierzają przemieszczać się w Egipcie samochodem, powinny mieć międzynarodowe prawo jazdy lub egipskie prawo jazdy, które można wyrobić na podstawie polskiego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia auta. O ten drugi trzeba jednak wnioskować długo przed wyjazdem, bo procedura może trochę potrwać.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i opiekę zdrowotną w Egipcie?

Przebywając w Egipcie, trzeba pamiętać o dwóch aspektach, żeby zminimalizować ryzyko trafienia do gabinetu lekarskiego:

 1. Powinieneś unikać długotrwałego przebywania na słońcu, aby nie przegrzać organizmu i nie ulec poparzeniom słonecznym. Częste sięganie po krem z filtrem, osłanianie głowy kapeluszem lub czapką i odpowiednie nawadnianie powinny stanowić Twoje codzienne rytuały. Zwłaszcza, jeśli jesteś osobą starszą.
 2. Musisz ostrożnie sięgać po lokalne przysmaki i jeść tylko te z pewnego źródła. Pij tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę.

Wiele placówek egipskiej służby zdrowia działa na bardzo wysokim poziomie. Opieka medyczna jest przez to dosyć droga i może zrujnować niejeden wakacyjny budżet. Dlatego też czułbyś się bezpieczniej, wyjeżdżając z ubezpieczeniem od kosztów leczenia w kieszeni. Polisa ta – oczywiście w zależności od wybranego przez Ciebie zakresu ochrony – zapewni wsparcie finansowe, jeśli konieczne będzie leczenie podczas wakacji w Egipcie. Towarzystwo, w którym wykupisz ubezpieczenie, pokryje koszty wizyt lekarskich, badań, hospitalizacji i transportu medycznego.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Egipcie?

Egipt przyciąga zupełnie różniącymi się od polskich krajobrazami, mało znaną Polakom kulturą oraz tajemniczą historią, którą wielu z nas zna jedynie ze szkolnych podręczników. Wakacje w Egipcie to okazja do przekonania się o wyjątkowości tamtejszych obiektów historycznych i poznania choćby małego wycinka z realiów życia postaci sprzed tysięcy lat.

Egipska architektura

Piramida Cheopsa w Gizie

Jeden z siedmiu cudów świata i jedna z bardziej znanych oraz częściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Egipcie i na świecie. Piramida powstała ponad 2,5 tys. lat p.n.e. Pierwotnie jej wysokość wynosiła ponad 146 m. Dziś pozostało około 138 m. Piramida jest grobowcem faraona Cheopsa. Stąd jej nazwa.

Wielki Sfinks

Posąg wyrzeźbiony w skale wapiennej, który znajduje się w pobliżu kompleksu piramid w Gizie. Można go zatem zobaczyć, przy okazji zwiedzania piramidy Cheopsa. Według pogłosek Sfinks przedstawia Chefrena – jednego z władców Egiptu.

Świątynia Hatszepsut

Niezwykła, trzypiętrowa świątynia, którą wykuto w skale. Obiekt pełni rolę grobowca królowej Hatszepsut. Jego konstrukcja wydaje się prosta, jednak urozmaicają ją liczne portyki i rampy.

Jak bawić się w Egipcie?

Większe miasta i kurorty turystyczne oferują przyjezdnym rozrywkę zarówno przy nowoczesnej, typowo europejskiej muzyce w dyskotekach i klubach, jak i stwarzają okazję do poznania regionalnych, orientalnych rytmów, właściwych dla Egiptu. Jedną z atrakcji są także pokazy tańca brzucha, które rzadko prezentują egipcjanki. Zwykle tancerki pochodzą z innych krajów.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Czy w Egipcie można podziwiać naturę?

Jeśli wybierasz się do Egiptu, nie powinieneś liczyć na bujną roślinność, którą spotyka się w europejskich krajach. Tamtejsze krajobrazy to zazwyczaj krajobrazy morskie lub pustynne. Jednak również Sahara, która obejmuje znaczną część kraju, będzie doskonałą atrakcją dla przyjezdnych z północy.

Wschodnia część Egiptu to także obszar górzysty ze znaną z Biblii Górą Synaj i najwyższym szczytem – Górą św. Katarzyny.

Egipska kuchnia – jakich smaków się spodziewać?

Egipską kuchnię można opisać trzema słowami: mięso, warzywa i sos. Niby nic szczególnego, jednak tamtejsze dania smakują zupełnie inaczej niż połączenie tych elementów w polskim wykonaniu. W każdej egipskiej restauracji do posiłku otrzymasz chleb, a po zjedzeniu powinieneś wypić miętową herbatę, której spożywanie jest tam powszechne. Jakich dań spróbować?

 • Ful – danie z dużej fasoli,
 • kuszeri – mieszanka makaronu i ryżu, do których dodaje się cebulę, cieciorkę, soczewicę i ostry sos z papryki,
 • mahalabija – pudding ryżowy z pistacjami.

Ekspert Mubi radzi

W Egipcie mile widziane jest zostawianie napiwku (tzw. bakszysz). Warto zatem mieć zawsze przy sobie drobne nominały.

Czy w Egipcie jest drogo?

Już patrząc na podane wcześniej ceny noclegów w poszczególnych miastach Egiptu, można zauważyć, że nie jest to najdroższy kraj. Poniższe ceny dań w restauracjach i kawiarniach czy paliwa samochodowego tylko to potwierdzają. Więcej pieniędzy warto przygotować za to na  bilety wstępu do miejsc historycznych i atrakcji przyrodniczych.

 • Benzyna (litr) – 2,20 zł,
 • diesel (litr) – 1,70 zł,
 • obiad w restauracji – 5 zł,
 • kawa w lokalu – 2,50 zł,
 • piwo – 2,50 zł,
 • pizza – od 15 zł do 20 zł,
 • zwiedzanie Hurghady (wycieczka) – 83 zł,
 • zwiedzanie piramidy Cheopsa w Gizie – 50 zł (wejście na teren, na którym znajduje się piramida) + 100 zł (zwiedzanie piramidy Cheopsa),
 • nurkowanie w Hurghadzie (1 osoba) – około 100 zł.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!