Karta EKUZ – Białystok. Gdzie ją wyrobić?

Koszty leczenia za granicą są dość wysokie. Jeśli chcesz uchronić się od wydatków związanych z wizytą lekarską czy hospitalizacją podczas podróży, wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydanie dokumentu jest zupełnie bezpłatne! Nigdy nie wiesz, kiedy staniesz się ofiarą wypadku lub dojdzie do zaostrzenia objawów Twojej choroby przewlekłej.

białystok

Na czym polega ochrona EKUZ wydanej w Białymstoku?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje każdemu, kto odprowadza składki zdrowotne. Osoby zgłoszone do ubezpieczenia, jako członkowie rodziny oraz nieubezpieczeni, ale mający prawo do korzystania z opieki medycznej, również mogą ubiegać się o wydanie takiego dokumentu. 

EKUZ świadczy pomoc w ramach publicznej służby zdrowia, która występuje w danym kraju. Dokument uprawnia do korzystania z wizyt lekarskich, leczenia czy hospitalizacji w nagłych przypadkach. Ubezpieczenie działa podczas podróży do krajów należących do UE oraz EFTA.

Gdzie w Białymstoku dopełnisz formalności związanych z wyrobieniem EKUZ?

Białostocka placówka zajmująca się wydawaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego znajduje się w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim NFZ przy ul. Pałacowej 3.

Kontakt z placówką

ul. Pałacowa 3

15-042 Białystok

tel. 800 190 590

[email protected]

Godziny otwarcia placówki

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00
 • wtorek: 8:00 – 16:00
 • środa: 8:00 – 16:00
 • czwartek: 8:00 – 16:00
 • piątek: 8:00 – 16:00

Co możesz zrobić, aby uzyskać EKUZ w Białymstoku?

Białystok umożliwia swoim mieszkańcom wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego na kilka sposobów. Jakie masz możliwości?

 1. Udaj się do Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy ul. Pałacowej 3.
 2. Wyślij dokumenty pocztą na adres Podlaskiego Oddziału NFZ przy ul. Pałacowej 3.
 3. Wyślij dokumenty na adres e-mail: [email protected] (ta opcja dostępna jest tylko dla wniosków dotyczących wyjazdów związanych z pracą).
 4. Zaloguj się do serwisu ePUAP.
 5. Skorzystaj z aplikacji IKP.

Jakie dokumenty musisz złożyć w białostockiej placówce, aby uzyskać EKUZ?

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest skomplikowane. Urzędnik, który przyjmie Twoje zgłoszenie, część danych pobierze z systemu. Ty musisz zająć się przygotowaniem wniosku dotyczącego wydania EKUZ. 

W sytuacji gdy ktoś zajmuje się złożeniem dokumentów w Twoim imieniu, konieczne jest także sporządzenie pełnomocnictwa

Jeśli skończyłeś 18 lat, dalej się uczysz lub studiujesz i posiadasz ubezpieczenie u członka rodziny, wymagane jest okazanie ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej.

Co powinno się znaleźć we wniosku dotyczącym wydania EKUZ w Białymstoku?

Wniosek to podstawowy dokument potrzebny do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zwróć uwagę, który z nich uzupełniasz. Wyróżnia się formularz dotyczący wyjazdu do pracy oraz pobytu czasowego. Jeden z nich wymaga dodatkowej informacji. Objaśnienie znajdziesz w poniższej tabeli.

Wniosek dotyczący wyjazdu do pracyWniosek dotyczący pobytu czasowegoInformacje
taktakPESEL, data urodzenia, imię/imiona i nazwisko, nr telefonu / adres e-mail (w przypadku wniosków elektronicznych)
taktakOkreślenie, czy wniosek dotyczy osoby ubezpieczonej, członka rodziny osoby ubezpieczonej, osoby nieubezpieczonej z prawem do świadczeń
taknieOkreślenie celu wyjazdu: praca, poszukiwanie pracy, służba poza granicami kraju, podróż jako pracownik dyplomatyczny lub konsularny
taktakJeśli składasz wniosek elektronicznie i chcesz otrzymać EKUZ pocztą, podaj także swój adres
taktakData i podpis wnioskodawcy/upoważnionego
taktakData i podpis potwierdzające odbiór osobisty

Jak przygotować upoważnienie do wydania EKUZ w Białymstoku?

Białostocka placówka umożliwia wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego z pomocą osoby trzeciej. Jeśli zatem nie masz możliwości stawienia się w urzędzie osobiście, to rozwiązanie jest dla Ciebie. Wówczas oprócz wniosku dotyczącego wydania dokumentu potrzebne jest pełnomocnictwo. Nie jest to nic skomplikowanego. Możesz napisać je samodzielnie lub pobrać gotowy formularz np. ze strony rządowej. Osoba, która dopełnia formalności w Twoim imieniu, musi stawić się w placówce z upoważnieniem.

Pełnomocnictwo musi zawierać:

 • Twoje dane, czyli imię i nazwisko, PESEL, numer dokumentu tożsamości oraz adres,
 • dane osoby upoważnionej, czyli imię i nazwisko, PESEL, numer dokumentu tożsamości,
 • miejscowość i datę,
 • Twój podpis.

Gdzie wyrobisz EKUZ na Podlasiu?

Białystok nie jest jedynym miastem w województwie podlaskim, w którym wyrobisz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oddział NFZ znajduje się także w kilku innych miastach.

Możesz udać się do delegatury w:

 • Łomży

Aleja Józefa Piłsudskiego 11A

18-400 Łomża

 • Suwałkach

ul. Michała Kleofasa Ogińskiego 5C

16-400 Suwałki

 • Siemiatyczach

ul. 11 Listopada 26

17-300 Siemiatycze

Czy wiesz, że oprócz EKUZ warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym?

Przekonanie, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to wystarczająca ochrona na zagraniczny wyjazd jest błędne. Dlaczego? Można wyróżnić kilka powodów. Przede wszystkim nie wszędzie uzyskasz ten sam rodzaj pomocy. To, co obejmuje EKUZ, zależy od tego, jak wygląda publiczna służba zdrowia w danym kraju. Jedno państwo pokrywa koszty leczenia swoich obywateli w całości. Drugie natomiast w niektórych przypadkach robi to częściowo. Pomimo tego, że masz EKUZ, będziesz traktowany w ten sam sposób, jak mieszkańcy kraju, do którego wyjeżdżasz.

Kolejnym czynnikiem, który decyduje o tym, że lepiej mieć dodatkową ochronę, jest to, że EKUZ obejmuje pomoc tylko i wyłącznie w placówkach publicznych. Wakacyjne wycieczki zazwyczaj odbywają się do miejsc typowo turystycznych, w których występują głównie prywatne punkty medyczne.

Jeżeli wykupisz polisę na podróż, obejmiesz ochroną te elementy, które nie są ujęte w EKUZ. Zakres ubezpieczenia turystycznego możesz dowolnie modyfikować. Dzięki temu masz możliwość otrzymania odszkodowania np. z OC, NNW lub ubezpieczenia bagażu.

Czy ubezpieczenie turystyczne to duży koszt?

W porównaniu do zakresu pomocy, jaką możesz uzyskać, cena polisy na podróż jest niewielka. Koszt ochrony to zazwyczaj kilka złotych dziennie. Wszystko zależy przede wszystkim od wybranego zakresu, ale także od tego, gdzie wyjeżdżasz, na jaki czas, jaki jest cel wycieczki i czy cierpisz na choroby przewlekłe.

Możesz przyjrzeć się poniższym propozycjom. Oferty dotyczą 8-dniowego pobytu w Bośni i Hercegowinie. Ubezpieczeniem będzie objęty 40-letni Tomek, który nie cierpi na choroby przewlekłe. Planuje on wypoczynek i zwiedzanie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
WienerKL: 172 316 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 697 zł
40,00 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
42,00 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 z
50,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 316 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 237 zł,
Bagaż: 1 000 zł
55,48 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
62,00 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
71,17 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
81,60 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące wyrobienia EKUZ w Białymstoku

Czy EKUZ wyrobiona w Białymstoku działa tylko w krajach Unii Europejskiej?
Ile kosztuje wyrobienie EKUZ w Białymstoku?
Jak długo czeka się na wydanie EKUZ w Białymstoku?
PODSUMOWANIE
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatna. Obejmuje pomoc na terenie krajów członkowskich UE oraz EFTA.
 • Jeżeli chcesz wyrobić EKUZ, ale nie możesz stawić się w placówce osobiście, masz możliwość złożenia dokumentów, wysyłając je pocztą tradycyjną, na adres e-mail oraz internetowo za pomocą ePUAP i IKP.
 • Podlaskie Oddziały NFZ, w których możesz wyrobić EKUZ, znajdują się w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Siemiatyczach.
 • Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, wciąż się uczysz lub studiujesz i posiadasz ubezpieczenie u członka rodziny, do wniosku o wydanie EKUZ dołącz ksero legitymacji.
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie powinna być jedyną formą ochrony na zagraniczny wyjazd. Pomyśl o polisie podróżnej. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z pomocy np. w placówkach prywatnych.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!