Karta EKUZ – Jelenia Góra. Gdzie i jak wyrobić?

Ochrona to podstawowy element każdego zagranicznego wyjazdu. Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego zyskasz darmową pomoc w postaci leczenia, jeśli staniesz się ofiarą nieszczęśliwego wypadku. Sprawdź szczegóły!

wyciąg narciarski w jeleniej górze

Czego nie wiesz o EKUZ w Jeleniej Górze?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to gwarancja pomocy, w sytuacjach gdy potrzebujesz wizyty u lekarza lub nagłego leczenia podczas zagranicznej podróży. Działa na terenie państw, które należą do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Może wyrobić ją każdy, kto odprowadza składki zdrowotne. Także osoby, które nie posiadają ubezpieczenia w NFZ, ale według prawa mogą korzystać z opieki medycznej oraz zgłoszeni do ubezpieczenia członkowie rodziny.

Która placówka w Jeleniej Górze zajmuje się wydawaniem EKUZ?

Jeśli jesteś zainteresowany wyrobieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w Jeleniej Górze, udaj się do Delegatury Dolnośląskiego Oddziału NFZ. Znajduje się ona przy ul. Wolności 18.

Kontakt z placówką

ul. Wolności 18

58-560 Jelenia Góra

tel. 75 645 87 09

[email protected]

Godziny otwarcia placówki

 • poniedziałek: 8:00 – 18:00
 • wtorek: 8:00 – 16:00
 • środa: 8:00 – 16:00
 • czwartek: 8:00 – 16:00
 • piątek: 8:00 – 16:00

W jaki sposób wyrobisz EKUZ w Jeleniej Górze?

W Jeleniej Górze masz możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w sposób, który jest dla Ciebie najbardziej wygodny. Możesz zrobić to:

 • w Delegaturze Dolnośląskiego Oddziału NFZ przy ul. Wolności 18,
 • wysyłając dokumenty pocztą na adres Delegatury Dolnośląskiego Oddziału NFZ na ul. Wolności 18,
 • wysyłając skan dokumentów na adres e-mail: [email protected] (jeśli chcesz wyrobić EKUZ na wyjazd do pracy),
 • poprzez ePUAP,
 • poprzez IKP.

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby wyrobić EKUZ w Jeleniej Górze?

Jeżeli jesteś zainteresowany wyrobieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, musisz przygotować odpowiednie dokumenty. Jakie? Popatrz na tabelę poniżej.

Obowiązkowy dokument dla każdego wnioskującegoObowiązkowy dokument w zależności od sytuacji
Uzupełniony wniosek, dotyczący wydania EKUZ. Wyróżnia się formularz na pobyt czasowy oraz na wyjazd związany z pracąJeśli nie możesz złożyć wniosku osobiście, masz możliwość dopełnienia formalności przez osobę trzecią. Wówczas konieczne jest sporządzenie odpowiedniego upoważnienia. Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, jesteś ubezpieczony u członka rodziny i uczysz się lub studiujesz, przygotuj ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej.

Co musisz uzupełnić we wniosku dotyczącym wyrobienia EKUZ w Jeleniej Górze?

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wiąże się z dopełnieniem odpowiednich formalności. Jedną z nich jest wypełnienie wniosku. Występują dwa rodzaje takich formularzy. Pierwszy z nich dotyczy wyjazdów związanych z pracą. Drugi pobytów czasowych. Co znajduje się w obu wnioskach? Odpowiedź znajdziesz w poniższej tabeli.

Wniosek na wyjazd do pracyWniosek na pobyt czasowyInformacje
taktakPESEL, data urodzenia, imię/imiona i nazwisko, nr telefonu / adres e-mail (w przypadku wniosków elektronicznych)
taktakOkreślenie, czy wniosek dotyczy osoby ubezpieczonej, członka rodziny osoby ubezpieczonej, osoby nieubezpieczonej z prawem do świadczeń
taknieOkreślenie celu wyjazdu: praca, poszukiwanie pracy, służba poza granicami kraju, podróż jako pracownik dyplomatyczny lub konsularny
taktakJeśli składasz wniosek elektronicznie i chcesz otrzymać EKUZ pocztą, podaj także swój adres
taktakData i podpis wnioskodawcy/upoważnionego
taktakData i podpis potwierdzające odbiór osobisty

Jakie informacje powinny znaleźć się na pełnomocnictwie dotyczącym wydania EKUZ w Jeleniej Górze?

Jeżeli potrzebujesz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale nie możesz osobiście stawić się w placówce, masz możliwość dopełnienia formalności przez pełnomocnika. Jak to wygląda? Konieczne jest sporządzenie odpowiedniego upoważnienia. Dokument możesz przygotować samodzielnie lub pobrać ze strony rządowej. Najważniejsze jest zamieszczenie odpowiednich informacji. 

Pełnomocnictwo powinno zawierać dane osobowe zarówno osoby ubezpieczonej oraz tej, która otrzymuje upoważnienie, czyli imię i nazwisko, PESEL, numer dokumentu tożsamości, a w przypadku ubezpieczonego dodatkowo konieczne jest wskazanie adresu. Na dokumencie musi znaleźć się również data, miejscowość oraz podpis osoby, która udziela pełnomocnictwa.

Gdzie na Dolnym Śląsku uzyskasz EKUZ?

Dokumenty dotyczące wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz złożyć w kilku placówkach na Dolnym Śląsku. Oprócz Jeleniej Góry Oddziały NFZ znajdują się także:

 • w Wałbrzychu

ul. Kościuszki 1-3

58-300 Wałbrzych

 • w Legnicy

ul. Jana Pawła II 7

59-220 Legnica

 • we Wrocławiu 

ul. Generała Romualda Traugutta 55

50-416 Wrocław

 • w Głogowie

ul. Sikorskiego 21

67-210 Głogów

 • w Kłodzku

ul. Objazdowa 11

57-300 Kłodzko

Czy do EKUZ potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest przede wszystkim bezpłatna i posiada określony termin ważności. W związku z tym stanowi ochronę na czas każdej podróży, jeśli wyruszasz na tereny krajów należących do UE i EFTA. Nie powinna jednak stanowić jedynej formy pomocy na okres wyjazdu. 

Ochrona w ramach EKUZ nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów leczenia. Pomoc udzielana jest na warunkach panujących w kraju, do którego wyruszasz. Może zatem okazać się, że część badań, które musisz wykonać, jest odpłatna. Ponadto takie ubezpieczenie działa tylko wtedy, gdy trafisz do placówki publicznej.

Co innego oferują z kolei ubezpieczenia turystyczne. Wszystko to, czego nie obejmuje EKUZ, znajdziesz w ramach polisy na podróż. Zatem obie formy pomocy świetnie się uzupełniają. Wykupując dodatkową ochronę na wyjazd, możesz rozszerzyć ją np. o OC, NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Jakie są ceny ubezpieczeń turystycznych?

Celem polisy na podróż jest przede wszystkim zorganizowanie pomocy, transportu i pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji, zabiegów czy operacji. Jeśli obejmiesz ubezpieczeniem także inne kwestie, możesz zyskać np. ochronę bagażu czy OC. 

W poniższej tabeli znajdziesz rozbudowane pakiety polisy na podróż. Oferty dotyczą 8-dniowego pobytu w Chorwacji zaplanowanego przez 33-letnią Basię. Celem wyjazdu jest wypoczynek i zwiedzanie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
Wienerkoszty leczenia: 172 804 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 108 002 zł
ubezpieczenie sportowe
40,00 zł
mtu24.plkoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
ubezpieczenie bagażu
ubezpieczenie sportowe
42,00 zł
SIGNAL IDUNAkoszty leczenia: 172 912 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 129 684 zł
ubezpieczenie bagażu
ubezpieczenie sportowe
55,65 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
ubezpieczenie bagażu
ubezpieczenie sportowe
62,00 zł
Proamakoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
ubezpieczenie bagażu
ubezpieczenie sportowe
69,00 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
ubezpieczenie bagażu
ubezpieczenie sportowe
71,17 zł
UNIQAkoszty leczenia: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
ubezpieczenie bagażu
ubezpieczenie sportowe
81,60 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące wyrobienia EKUZ w Katowicach

Czy EKUZ działa też poza UE?
Czy EKUZ to obowiązkowy element każdej podróży?
Kiedy złożyć dokumenty, dotyczące wydania EKUZ?
PODSUMOWANIE
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ochroni Cię podczas podróży do krajów należących do UE oraz EFTA.
 • Wniosek o wydanie EKUZ możesz złożyć osobiście, wysyłając dokumenty pocztą tradycyjną lub na adres e-mail oraz poprzez serwis ePUAP i IKP.
 • Na Dolnym Śląsku możesz wyrobić EKUZ we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Legnicy, Głogowie i Kłodzku.
 • Jeśli nie możesz złożyć wniosku osobiście w placówce, upoważnij do tego kogoś zaufanego. Przygotuj pełnomocnictwo. Dzięki temu osoba trzecia dokona za Ciebie wszelkich formalności.
 • Ubezpieczenie turystyczne to świetna forma ochrony, która stanowi uzupełnienie dla EKUZ. Obejmuje leczenie i hospitalizację w placówkach publicznych oraz prywatnych.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!