Karta EKUZ – Kalisz. Gdzie i jak wyrobić?

Jeżeli planujesz podróż po Europie, zadbaj o swoją ochronę i bezpieczeństwo. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest świetnym rozwiązaniem. Wydanie takiego dokumentu jest bezpłatne i zajmują się tym oddziały i delegatury NFZ.

OC Kalisz

Co zyskasz dzięki ochronie EKUZ i kto może wyrobić taki dokument w Kaliszu?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia Cię do korzystania z opieki medycznej na terenie krajów należących do UE oraz EFTA. Dzięki takiej ochronie otrzymasz pomoc na tych samych warunkach, jak mieszkańcy kraju, do którego wyruszasz. 

UWAGA!

Obywatele niektórych państw pokrywają część kosztów związanych z opieką medyczną. Jeśli będziesz musiał pójść do lekarza, zapłacisz za wizytę. EKUZ finansuje opiekę zdrowotną zgodnie z procedurami występującymi w danym kraju.

EKUZ obejmuje tylko i wyłącznie placówki publiczne. Karta wydawana jest bezpłatnie. Przysługuje osobom, które są ubezpieczone w Polsce lub mogą korzystać z opieki zdrowotnej na podstawie konkretnych uprawnień.

Gdzie w Kaliszu wyrobisz EKUZ?

Jeśli chcesz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zrobisz to w delegaturze Wielkopolskiego Oddziału NFZ w Kaliszu. Znajduje się ona przy ul. Skarszewskiej 42A. 

Kontakt z placówką

ul. Skarszewska 42A

62-800 Kalisz

tel. 62 501 89 70

[email protected]

Godziny otwarcia placówki

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00
 • wtorek: 8:00 – 16:00
 • środa: 8:00 – 16:00
 • czwartek: 8:00 – 16:00
 • piątek: 8:00 – 16:00

Jak złożyć wniosek o wyrobienie EKUZ w Kaliszu?

W Kaliszu wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz złożyć:

 • osobiście w delegaturze Wielkopolskiego Oddziału NFZ przy ul. Skarszewskiej 42A,
 • wysyłając dokumenty pocztą na adres delegatury Wielkopolskiego Oddziału NFZ przy ul. Skarszewskiej 42A,
 • za pomocą usługi ePUAP,
 • za pomocą IKP,
 • wysyłając skany dokumentów na adres e-mail: [email protected] (tylko, jeśli chodzi o wniosek pracowniczy).

Jakich dokumentów potrzebujesz do wyrobienia EKUZ?

Jeśli chcesz wyrobić EKUZ, uzupełnij odpowiedni dokument. Możesz zrobić to osobiście lub w domu, drukując formularz dostępny na stronie rządowej. Występują dwa rodzaje wniosków:

 • na pobyt czasowy,
 • na wyjazd pracowniczy.

W przypadku gdy ktoś wnioskuje o EKUZ w Twoim imieniu, dołącz także upoważnienie

Jeśli masz 18 lat, jesteś uczniem lub studentem i posiadasz ubezpieczenie jako członek rodziny, dołącz ksero aktualnej legitymacji szkolnej/studenckiej lub zaświadczenie potwierdzające ze szkoły/uczelni.

Jakie dane musisz podać we wniosku o wydanie EKUZ?

Formularz dotyczący wydania EKUZ dostępny jest m.in. na stronie rządowej. Wyróżnia się wniosek na pobyt czasowy oraz na wyjazd do pracy. Oba dokumenty składają się z trzech stron. Formularz składa się z danych, które musisz podać, dodatkowych wzmianek oraz informacji w sprawie utraty uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej dla posiadaczy EKUZ. Poniższa tabela przedstawia dane, które musisz wpisać w dokumencie.

InformacjeWniosek na pobyt czasowyWniosek na wyjazd do pracy
Dane: imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia, nr telefonu / adres e-mail (w przypadku gdy nie składasz wniosku osobiście)taktak
Status osoby, której ma być wydana EKUZ: osoba ubezpieczona, członek rodziny osoby ubezpieczonej, osoba nieubezpieczona z prawem do świadczeńtaktak
Cel wyjazdu: wykonywanie pracy, poszukiwanie pracy, służba, podróż jako pracownik dyplomatyczny lub konsularnynietak
Adres, jeśli EKUZ ma być wysłana pocztą (w przypadku gdy nie składasz wniosku osobiście)taktak
Data i podpis osoby wnioskującej lub upoważnionejtaktak
Data i podpis potwierdzające odbiór osobistytaktak

Jak złożyć wniosek o EKUZ na podstawie upoważnienia?

Jeśli nie możesz złożyć wniosku o wydanie EKUZ osobiście, może zrobić to upoważniona przez Ciebie osoba. Pełnomocnik ma także możliwość odebrania wyrobionej karty. Ważne jest, aby posiadał podpisane przez Ciebie upoważnienie. 

Pełnomocnictwo musi zawierać:

 • Twoje dane, czyli imię i nazwisko, PESEL, nr dokumentu tożsamości, adres,
 • datę i miejscowość,
 • dane osoby, którą upoważniasz, czyli imię i nazwisko, PESEL, nr dokumentu tożsamości,
 • Twój podpis.

Gdzie w Wielkopolsce wyrobisz EKUZ?

Oprócz Kalisza delegatura uprawniona do wydawania EKUZ znajduje się też w kilku innych miastach. Tego rodzaju dokument wydają również dwa Punkty Obsługi Klientów. 

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wyrobisz w:

 • Poznaniu

ul. Grunwaldzka 158

60-309 Poznań

 • Koninie

ul. Szpitalna 43

62-500 Konin

 • Lesznie

Plac Tadeusza Kościuszki 4

64-100 Leszno

 • Pile

Aleja Wojska Polskiego 43

64-920 Piła

 • Rawiczu (Punkt Obsługi Klientów)

ul. Wały Generała Jarosława Dąbrowskiego 

63-900 Rawicz

 • Słupcy (Punkt Obsługi Klientów)

ul. Romualda Traugutta 7

62-400 Słupca

Czy EKUZ to wystarczająca ochrona na zagraniczną podróż?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to przydatna forma ochrony. Wyrobienie takiego dokumentu jest zupełnie bezpłatne. Nie powinien stanowić on jednak jedynego zabezpieczenia na zagraniczną podróż. Dlaczego? EKUZ obejmuje pomoc tylko i wyłącznie w placówkach publicznych. Jeśli konieczne będzie skorzystanie z prywatnej opieki medycznej, będziesz zobowiązany do opłacenia kosztów leczenia z własnej kieszeni. Ponadto takie ubezpieczenie gwarantuje pomoc na tych samych warunkach, co obywatelom danego kraju. Oznacza to, że jeśli państwo, do którego wyruszasz, tylko częściowo pokrywa koszty leczenia swoich obywateli, Ty również będziesz objęty takim systemem. Warto zatem wykupić dodatkową ochronę w postaci polisy turystycznej.

Razem z dodatkowym ubezpieczeniem na podróż możesz objąć ochroną także swój bagaż, wykupić polisę OC, NNW lub assistance. Dzięki temu zyskujesz ochronę, którą jesteś w stanie dopasować do swoich potrzeb. Sam określasz sumę ubezpieczenia i możesz korzystać zarówno z placówek publicznych, jak i prywatnych.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie turystyczne?

Dodatkowa polisa na podróż nie wiąże się z dużymi kosztami. Pomoc, którą jesteś w stanie zyskać dzięki takiej ochronie, zdecydowanie poprawi komfort Twojej podróży. Będziesz czuł się bezpiecznie i nie zostaniesz obciążony żadnymi kosztami związanymi z opieką medyczną w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego.

Zwróć uwagę na poniższą tabelę. Zamieszczono w niej kilka przykładowych propozycji ubezpieczenia dla 30-letniej Ewy. Planuje ona 7-dniowy pobyt w Portugalii, który nastawiony jest na wypoczynek i zwiedzanie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 456 zł,
NNW: 15 000 zł
25,40 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
31,70 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
33,00 zł
WienerKL: 172 804 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 108 002 zł
35,00 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
44,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
47,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
71,40 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące wyrobienia EKUZ w Kaliszu

W jakich krajach działa EKUZ?
Jak długo będzie ważna EKUZ wydana w Kaliszu?
Czy czeka Cię dużo formalności związanych z wyrobieniem EKUZ w Kaliszu?
PODSUMOWANIE
 • Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne i przysługuje osobom posiadającym polskie ubezpieczenie lub korzystającym z opieki medycznej na podstawie szczególnych uprawnień.
 • Wniosek o wydanie EKUZ w Kaliszu możesz złożyć osobiście w urzędzie, wysyłając dokumenty pocztą tradycyjną lub mailem oraz internetowo za pomocą IKP i ePUAP.
 • Składając wniosek o EKUZ w Kaliszu, musisz uzupełnić dokument odpowiedni dla rodzaju wyjazdu. Wyróżnia się podróż czasową oraz dotyczącą pracy.
 • Jeżeli nie masz możliwości, aby zjawić się osobiście w kaliskiej placówce, dokumenty dotyczące wydania EKUZ może złożyć za Ciebie upoważniona osoba. Ważne jest, abyś przekazał jej pełnomocnictwo.
 • W Wielkopolsce dokument wydawany jest w placówce w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile, Rawiczu i Słupcy.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!