Karta EKUZ – Rzeszów. Gdzie i jak wyrobić?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, zabiegów, operacji czy hospitalizacji podczas podróży za granicą. Pomoc świadczona jest na warunkach, jakie panują w danym państwie. Ponadto ubezpieczenie jest zupełnie bezpłatne. Wystarczy, że złożysz wniosek o wydanie dokumentu.

najtańsze OC w Rzeszowie

Jak wygląda EKUZ w Rzeszowie?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do korzystania z opieki medycznej na terenie państw, które należą do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Obejmuje ona koszty związane z leczeniem, wizytami lekarskimi lub hospitalizacją w placówkach publicznych. Dzięki temu, jeśli staniesz się ofiarą np. nieszczęśliwego wypadku, zostanie Ci udzielona pomoc na takich samych warunkach, jak obywatelom danego kraju.

EKUZ może wyrobić:

 • każdy, kto opłaca składki zdrowotne, 
 • zgłoszony do ubezpieczenia członek rodziny,
 • osoba nieubezpieczona, ale posiadająca prawo do leczenia na podstawie uprawnień.

Która rzeszowska placówka zajmuje się wydawaniem EKUZ?

Formalności związanych z wyrobieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego dopełnisz w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Znajduje się on przy ul. Zamkowej 8.

Kontakt z placówką

ul. Zamkowa 8

35-032 Rzeszów

tel. 17 8604180

[email protected]

Godziny otwarcia placówki

 • poniedziałek: 8:00 – 18:00
 • wtorek: 8:00 – 16:00
 • środa: 8:00 – 16:00
 • czwartek: 8:00 – 16:00
 • piątek: 8:00 – 16:00

W jaki sposób wyrobisz EKUZ w Rzeszowie?

Jeśli jesteś mieszkańcem Rzeszowa, wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz złożyć na kilka sposobów:

 • osobiście w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ przy ul. Zamkowej 8,
 • pocztą tradycyjną, wysyłając dokumenty na adres Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy ul. Zamkowej 8,
 • poprzez ePUAP,
 • korzystając z usługi IKP,
 • pocztą elektroniczną, wysyłając skany dokumentów na adres e-mail: [email protected] (w przypadku wniosków pracowniczych).

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wyrobienia EKUZ?

Jeśli chcesz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, konieczne jest złożenie:

 • odpowiedniego wniosku

Musisz go uzupełnić i złożyć w placówce lub przez internet. Dokument ten otrzymasz w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ lub pobierzesz ze strony rządowej. 

UWAGA! 

Pamiętaj, aby uzupełnić odpowiedni wniosek. Wyróżnia się formularz dotyczący pobytu czasowego oraz wyjazdu związanego z pracą.

 • ksero aktualnej legitymacji szkolnej lub studenckiej

Konieczne w przypadku, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, uczniem lub studentem i masz ubezpieczenie jako członek rodziny.

 • upoważnienia

Jeżeli nie możesz osobiście złożyć wniosku o wydanie EKUZ i formalności dokonuje za Ciebie ktoś inny, koniecznie przygotuj także pełnomocnictwo.

Co znajduje się we wniosku dotyczącym wydania EKUZ?

Dokument, który musisz uzupełnić, różni się w zależności od tego, jaki jest cel Twojego wyjazdu. Dostępny jest wniosek dotyczący pobytu czasowego oraz wyjazdu związanego z pracą. W formularzu znajdziesz także informacje np. o terminie ważności EKUZ. Dane, które musisz podać, znajdują się w poniższej tabeli.

InformacjeWniosek na wyjazd do pracyWniosek na pobyt czasowy
Dane, czyli PESEL, data urodzenia, imię lub imiona i nazwisko, nr telefonu / adres e-mail (jeśli nie składasz wniosku osobiście)taktak
Status osoby, której ma być wydana EKUZ: osoba ubezpieczona, członek rodziny osoby ubezpieczonej, osoba nieubezpieczona z prawem do świadczeńtaktak
Jaki jest cel wyjazdu: praca na podstawie zaświadczenia A1, poszukiwanie pracy na podstawie dokumentu U2, służba poza granicami kraju, podróż jako pracownik dyplomatyczny lub konsularny na podstawie pisma od pracodawcytaknie
Jeśli EKUZ ma być wysłana pocztą, podaj także swój adres (jeśli nie składasz wniosku osobiście)taktak
Data i podpis osoby wnioskującej/upoważnionejtaktak
Data i podpis potwierdzające odbiór osobistytaktak

Jak upoważnić kogoś do wyrobienia EKUZ?

Zdarzają się sytuacje, kiedy nie masz możliwości, aby osobiście załatwić formalności związanych z wyrobieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W takiej sytuacji złożeniem wniosku oraz odebraniem dokumentu może zająć się upoważniona przez Ciebie osoba. Podstawą takiego działania jest sporządzenie pełnomocnictwa. Dokument składa się z:

 • danych ubezpieczonego: imię i nazwisko, PESEL, nr dokumentu tożsamości, adres,
 • miejscowości i daty,
 • danych pełnomocnika: imię i nazwisko, PESEL, nr dokumentu tożsamości,
 • podpisu ubezpieczonego.

Które podkarpackie miasta wydają EKUZ?

Rzeszów nie jest jedynym miastem, w którym możesz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Formalności załatwisz także w:

 • Krośnie

ul. Bieszczadzka 5

38-400 Krosno

 • Mielcu

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 10

39-200 Mielec

 • Przemyślu

ul. Sportowa 6/403

37-700 Przemyśl

 • Sanoku

ul. Kazimierza Lipińskiego 10

38-500 Sanok

 • Stalowej Woli

ul. 1 Sierpnia 12

37-450 Stalowa Wola

 • Tarnobrzegu

ul. 1 Maja 4/709-710

39-400 Tarnobrzeg

 • Jarosławiu

ul. Przemyska 15/2

37-500 Jarosław

 • Dębicy

ul. Parkowa 28

39-200 Dębica

 • Jaśle

ul. Adama Mickiewicza 4

38-200 Jasło

Czy EKUZ stanowi odpowiednią ochronę na czas podróży?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest zupełnie bezpłatna. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, abyś wyrobił sobie taki dokument. Dzięki temu uzyskasz pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach, np. kiedy zachorujesz lub staniesz się ofiarą wypadku. Ubezpieczenie gwarantuje możliwość korzystania z pomocy medycznej na takich samych warunkach, jak obywatele kraju, do którego wyjeżdżasz. EKUZ obejmuje natomiast pomoc tylko w placówkach publicznych. Turystyczne kurorty zazwyczaj zaopatrzone są w prywatne punkty medyczne. Jeśli skorzystasz z takiej placówki, europejska karta nie pokryje kosztów leczenia. 

W takiej sytuacji dobrze będzie, jeśli weźmiesz pod uwagę wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na podróż. Polisa turystyczna to dobrowolna forma ochrony. Gwarantuje pomoc w placówkach publicznych oraz prywatnych. Ponadto sam decydujesz o jej zakresie. Oprócz samego pokrycia kosztów leczenia uzyskasz np. pomoc tłumacza czy opiekę nad dziećmi, jeśli trafisz do szpitala.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie na podróż?

Polisa turystyczna może obejmować wiele elementów. Ponadto cena takiego ubezpieczenia jest niższa, niż Ci się wydaje. Dobra ochrona to koszt kilku złotych dziennie. 

Aby się przekonać, możesz posłużyć się poniższą tabelą. Przedstawione oferty ubezpieczenia pochodzą od kilku towarzystw. Dotyczą 10-dniowej podróży do Francji. 25-letnia Paulina planuje spokojny wypoczynek nastawiony na zwiedzanie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
SIGNAL IDUNAKL: 86 456 zł,
NNW: 15 000 zł
29,03 zł
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
32,00 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
33,60 zł
ProamaKL: 100 000 zł42,00 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
42,00 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
45,29 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
65,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące wyrobienia EKUZ w Rzeszowie

Czy musisz udać się do rzeszowskiej placówki, aby wyrobić EKUZ?
Czy wyrobienie EKUZ jest obowiązkowe?
Jak długo czeka się na wydanie EKUZ w Rzeszowie?
PODSUMOWANIE
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
 • Jeśli nie możesz złożyć wniosku o wydanie EKUZ osobiście, rzeszowska placówka umożliwia załatwienie formalności przez upoważnioną osobę. Wystarczy, że przygotujesz pełnomocnictwo.
 • Na Podkarpaciu EKUZ wyrobisz także w Krośnie, Mielcu, Przemyślu, Sanoku, Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Jarosławiu, Dębicy oraz Jaśle.
 • Wniosek dotyczący wyrobienia EKUZ składa się z imienia i nazwiska, PESEL-u, daty urodzenia i ewentualnie numeru kontaktowego lub adresu e-mail. Ponadto znajdziesz w nim też przydatne informacje, np. dotyczące okresu ważności takiego dokumentu.
 • EKUZ obejmuje tylko placówki publiczne, więc warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które obejmuje również prywatne punkty medyczne. Koszt takiej polisy to kilka złotych dziennie.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!