Gdzie wyrobić EKUZ w Toruniu?

Jeśli wybierasz się na zagraniczne wakacje, zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatna. Może ją wyrobić każdy, kto posiada ubezpieczenie w NFZ. Otrzymasz pomoc w przypadku choroby lub zdarzenia losowego. Dowiedz się więcej!

Jak działa EKUZ wyrobiona w Toruniu?

Jeśli jesteś ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia lub nie posiadasz ubezpieczenia, ale zgodnie z przepisami możesz korzystać z opieki medycznej, masz możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dotyczy to więc osób zatrudnionych, prowadzących działalność, dzieci, rencistów, emerytów czy rolników.

Czym jest EKUZ? Dokument ten potwierdza, że płacisz składki w Polsce. W związku z tym możesz korzystać także z opieki medycznej w krajach UE oraz EFTA tak samo, jak obywatele tych krajów. 

Mając EKUZ, nie musisz płacić za zagraniczne leczenie z własnej kieszeni. Chyba że w kraju, do którego wyruszasz, pomoc medyczna jest finansowana przez państwo tylko częściowo. Wtedy Ty również będziesz objęty takim systemem.

EKUZ w Toruniu – gdzie wyrobisz taki dokument?

Jeśli planujesz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zrobisz to w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Toruniu. Mieści się on przy ul. Szosa Chełmińska 30.

Kontakt z placówką

ul. Szosa Chełmińska 30

87-100 Toruń

tel. 800 190 590

[email protected]

Godziny otwarcia placówki

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00
 • wtorek: 8:00 – 16:00
 • środa: 8:00 – 16:00
 • czwartek: 8:00 – 16:00
 • piątek: 8:00 – 16:00

Gdzie musisz się udać, aby wyrobić EKUZ w Toruniu?

Istnieje kilka możliwości, aby wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W Toruniu wniosek o wydanie takiego dokumentu możesz złożyć:

 • w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ przy ul. Szosa Chełmińska 30,
 • poprzez wysłanie dokumentów na adres Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy ul. Szosa Chełmińska 30,
 • logując się do ePUAP,
 • poprzez IKP,
 • poprzez adres e-mail, wysyłając skany dokumentów na [email protected] (w przypadku wniosków pracowniczych).

Co będzie Ci potrzebne do wyrobienia EKUZ?

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wymaga przedstawienia odpowiednich dokumentów. Formalności nie są natomiast skomplikowane. Większość danych urzędnicy posiadają już w swoim systemie. Twoim zadaniem jest przygotowanie elementów widocznych w poniższej tabeli.

WniosekLegitymacja szkolna/studenckaUpoważnienie
Dokument, który musi przygotować każdy. Należy go uzupełnić i zanieść do placówki. Możesz także złożyć go elektronicznie. W zależności od rodzaju wyjazdu wyróżnia się wniosek dotyczący pobytu czasowego oraz podróży związanej z pracą.Przygotuj ksero tego dokumentu, jeśli ukończyłeś 18 lat, uczysz się i jesteś zgłoszony do ubezpieczenia osoby bliskiej.Jeżeli chcesz, aby ktoś w Twoim imieniu załatwił formalności i odebrał dokument, przygotuj pełnomocnictwo.

Jakie dane znajdują się we wniosku dotyczącym wydania EKUZ?

Jeśli chcesz uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Występują dwa rodzaje formularza – dotyczący wyjazdu związanego z pracą oraz pobytu czasowego. Co należy podać w obu tych dokumentach? Sprawdź poniższą tabelę.

InformacjeWniosek na wyjazd do pracyWniosek na pobyt czasowy
PESEL, data urodzenia, imię/imiona i nazwisko, nr telefonu / adres e-mail (jeśli składasz wniosek elektronicznie)taktak
Określenie, czy EKUZ dotyczy osoby ubezpieczonej, członka rodziny osoby ubezpieczonej lub osoby nieubezpieczonej z prawem do świadczeńtaktak
Określenie celu wyjazdu. Wyróżnia się podróż dotyczącą:
podjęcia pracy,
poszukiwania pracy,
służby poza granicami kraju,
pracowników dyplomatycznych lub konsularnych.
taknie
Jeśli składasz wniosek elektronicznie i chcesz, aby EKUZ wysłano pocztą, podaj swój adrestaktak
Uzupełnij datę i podpis jako osoba wnioskująca/pełnomocniktaktak
Uzupełnij datę i podpis potwierdzający odbiór osobistytaktak

Co w sytuacji gdy chcesz upoważnić osobę do załatwienia formalności związanych z wyrobieniem EKUZ w Toruniu?

Jeśli nie jesteś w stanie wyrobić Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego samodzielnie, istnieje możliwość załatwienia tego z pomocą pełnomocnika. Jak to wygląda? Wówczas konieczne jest sporządzenie odpowiedniego upoważnienia. Dokument ten powinien składać się z danych Twoich oraz osoby, której udzielasz pełnomocnictwa. Sprawdź w poniższej tabeli, co musisz uzupełnić.

Co uzupełnia ubezpieczony?imię i nazwisko,
PESEL,
nr dokumentu tożsamości,
adres,
miejscowość i data,
podpis.
Co uzupełnia pełnomocnik?imię i nazwisko,
PESEL,
nr dokumentu tożsamości.

Gdzie w Kujawsko-Pomorskiem wyrobisz EKUZ?

Nie tylko mieszkańcy Torunia mają możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W województwie kujawsko-pomorskim zajmuje się tym także placówka w:

 • Bydgoszczy

ul. Łomżyńska 33

85-863 Bydgoszcz

 • Włocławku

ul. Kilińskiego 16

87-800 Włocławek

Czy EKUZ wystarczy na zagraniczną podróż?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dobre rozwiązanie na wyjazd poza granice Polski. Nie powinieneś natomiast bazować tylko i wyłącznie na tym ubezpieczeniu. Dlaczego?

 • Karta działa tylko w placówkach publicznych.
 • EKUZ często nie pokrywa kosztów ratownictwa.
 • EKUZ nie pokrywa kosztów związanych z powrotem do kraju lub transportem zwłok.
 • Ochrona polega na refundacji usług medycznych na zasadach, które panują w danym kraju. Zatem nie wszędzie każdy rodzaj opieki medycznej może być bezpłatny i refundowany przez takie ubezpieczenie.

Niemniej jednak EKUZ to dokument, którego wyrobienie nic nie kosztuje. Warto więc pomyśleć o jego wyrobieniu.

Podstawą każdego wyjazdu powinna być dodatkowa polisa turystyczna. Będzie ona doskonałym uzupełnieniem tego, czego nie obejmuje EKUZ. W zależności od wariantu możesz zyskać ochronę dotyczącą:

 • pokrycia kosztów leczenia w placówkach publicznych i prywatnych, 
 • pokrycia kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej,
 • transportu ubezpieczonego lub zwłok do Polski,
 • wsparcia informacyjnego, pomocy tłumacza, kradzieży dokumentów czy utraty bagażu.

Ile wyniesie Cię polisa turystyczna?

Koszt ubezpieczenia na podróż to zazwyczaj kilka złotych dziennie. Sam decydujesz o tym, co obejmujesz ochroną. W tabeli poniżej zobaczysz przykładowe oferty ubezpieczenia. Dotyczą one podróży do Włoch. 28-letnia turystka Ania planuje spędzić tam 14 dni, głównie wypoczywając i zwiedzając tamtejszy kraj.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
You Can Drivekoszty leczenia: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
70 zł
mtu24.plkoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
74 zł
You Can Drivekoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
88 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
105 zł
UNIQAkoszty leczenia: 452 940 zł
NNW: 18 117 zł
OC: 226 470 zł
112 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [maj 2023]

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące wyrobienia EKUZ w Toruniu

W jaki sposób możesz złożyć wniosek o wydanie EKUZ?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz uzyskać, składając dokumenty w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Toruniu. Znajduje się on przy ul. Szosa Chełmińska 30. Możesz także wysłać dokumenty pocztą tradycyjną na adres tej placówki lub załatwić to elektronicznie poprzez ePUAP, IKP czy adres e-mail.

Czy każdy może wyrobić EKUZ?

EKUZ może wyrobić osoba, która jest ubezpieczona w NFZ. Taką możliwość mają również Ci, którzy są ubezpieczeni jako członkowie rodziny oraz nie posiadają ubezpieczenia, ale według przepisów mogą korzystać z opieki medycznej.

Ile czeka się na wydanie EKUZ w Toruniu?

Wniosek dotyczący wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego rozpatrywany jest w terminie 5 dni roboczych. W okresie od czerwca do września jest on przedłużony do 10 dni roboczych.


PODSUMOWANIE
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje pomoc podczas podróży do krajów członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
 • Jeśli chcesz wyrobić EKUZ, zwróć uwagę na to, który wniosek uzupełniasz. Wyróżnia się formularz dotyczący wyjazdu na pobyt czasowy oraz związanego z pracą.
 • Toruńska placówka umożliwia załatwienie formalności przez upoważnioną osobę, jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego osobiście. Wówczas wymagane jest pełnomocnictwo.
 • W województwie kujawsko-pomorskim wyrabianiem EKUZ zajmuje się placówka w Bydgoszczy, Włocławku i Toruniu.
 • We wniosku dotyczącym wydania EKUZ uzupełnij swoje imię i nazwisko, PESEL, datę urodzenia i ewentualnie numer kontaktowy lub adres e-mail.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!