Karta EKUZ – Sosnowiec. Gdzie i jak wyrobić?

Zbliża się okres wakacyjny, więc planujesz już zagraniczny wyjazd? Myślałeś o tym, aby zadbać o swoją ochronę? Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz wyrobić bezpłatnie. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek!

sosnowiec

Jak działa EKUZ wydana w Sosnowcu?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to ciekawa forma ochrony na zagraniczne wyjazdy. Dokument ten możesz wyrobić zupełnie bezpłatnie. Obejmuje on wszystkie kraje członkowskie UE oraz EFTA. 

Jaką pomoc gwarantuje EKUZ? Bezpłatny dostęp do wizyt lekarskich, leczenia i hospitalizacji w nagłych przypadkach. Dzięki ubezpieczeniu nie będziesz zobowiązany do pokrycia kosztów związanych z opieką zdrowotną, w sytuacji gdy staniesz się ofiarą wypadku lub zachorujesz.

UWAGA!

Ubezpieczenie nie obejmuje pokrycia wszystkich kosztów wizyt lekarskich, leczenia czy hospitalizacji. Ochrona działa na zasadach, jakie panują w ramach publicznej opieki zdrowotnej w danym kraju.

Kto może wyrobić EKUZ? Każdy, kto odprowadza składki zdrowotne. Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny lub nie jesteś ubezpieczony, ale korzystasz z opieki medycznej na podstawie uprawnień, możesz uzyskać EKUZ.

W których sosnowieckich placówkach wyrobisz EKUZ?

Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz złożyć w Punkcie Obsługi Ubezpieczonych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Sosnowcu. Znajduje się on przy ul. Modrzejowskiej 32A.

Kontakt z placówką

ul. Modrzejowska 32A

41-200 Sosnowiec

tel. 800 190 590

[email protected]

Godziny otwarcia placówki

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00
 • wtorek: 8:00 – 16:00
 • środa: 8:00 – 16:00
 • czwartek: 8:00 – 16:00
 • piątek: 8:00 – 16:00

Jak możesz wyrobić EKUZ w Sosnowcu?

Punkt Obsługi Ubezpieczonych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Sosnowcu umożliwia złożenie wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego na kilka sposobów. 

Jeśli wolisz dopełnić formalności osobiście, udaj się do Oddziału NFZ w Sosnowcu. Znajduje się on przy ul. Modrzejowskiej 32A. Możesz także wysłać dokumenty pocztą na adres tej placówki.

W przypadku wyjazdów związanych z pracą masz możliwość wysłania dokumentów dotyczących wydania EKUZ na adres e-mail: [email protected].

Jeżeli wolisz złożyć wniosek przez internet, możesz skorzystać z serwisu IKP oraz ePUAP.

Jakie dokumenty są wymagane do wyrobienia EKUZ w Sosnowcu?

Aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie potrzebujesz do tego wielu dokumentów. Urzędnik przyjmujący Twój wniosek pobierze większość danych z systemu. 

Jak wyglądają formalności? Przede wszystkim każdy musi złożyć wniosek. W zależności od tego, w jakim celu planujesz wyrobić EKUZ, uzupełnij odpowiedni formularz. Wyróżnia się dokument dotyczący wyjazdu na pobyt czasowy oraz do pracy.

Jeśli chcesz, aby wniosek w Twoim imieniu złożyła inna osoba, przygotuj także pełnomocnictwo.

W przypadku gdy skończyłeś 18 lat, uczysz się lub studiujesz i jesteś ubezpieczony u członka rodziny, konieczne będzie także okazanie ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej.

Jakie dane należy wpisać we wniosku o wydanie EKUZ w Sosnowcu?

Występują dwa rodzaje wniosków dotyczących wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – na pobyt czasowy i dotyczący wyjazdu do pracy. Oba formularze wymagają podania tych samych danych. W dokumencie dotyczącym podróży w celach zarobkowych musisz określić również cel wyjazdu. 

Wniosek na wyjazd do pracyWniosek na pobyt czasowyInformacje
taktakPESEL, data urodzenia, imię/imiona i nazwisko, nr telefonu / adres e-mail (w przypadku wniosków elektronicznych)
taktakOkreślenie, czy wniosek dotyczy osoby ubezpieczonej, członka rodziny osoby ubezpieczonej, osoby nieubezpieczonej z prawem do świadczeń
taknieOkreślenie celu wyjazdu: praca, poszukiwanie pracy, służba poza granicami kraju, podróż jako pracownik dyplomatyczny lub konsularny
taktakJeśli składasz wniosek elektronicznie i chcesz otrzymać EKUZ pocztą, podaj także swój adres
taktakData i podpis wnioskodawcy/upoważnionego
taktakData i podpis potwierdzające odbiór osobisty

Jak powinno wyglądać upoważnienie do wyrobienia EKUZ w Sosnowcu?

Sosnowiecki Oddział NFZ pozwala na złożenie wniosku o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w czyimś imieniu. Jak to wygląda? Jeśli nie możesz stawić się w placówce osobiście, sporządź pełnomocnictwo. Dzięki temu wskazana osoba będzie w stanie dopełnić formalności i odebrać dokument za Ciebie.

Co powinno znaleźć się na upoważnieniu? Uwzględnij tam swoje imię i nazwisko, PESEL, numer dokumentu tożsamości oraz adres. Pełnomocnik musi podać te same informacje, z wyjątkiem adresu. Na koniec złóż swój podpis.

W których miastach na Śląsku możesz wyrobić EKUZ?

Na Śląsku znajduje się wiele Oddziałów NFZ, w których wyrobisz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oprócz Sosnowca formalności dopełnisz także w:

 • Bytomiu

ul. Wrocławska 32-24

41-902 Bytom

 • Chorzowie

ul. Katowicka 105

41-500 Chorzów

 • Cieszynie

ul. Bobrecka 27

43-400 Cieszyn

 • Dąbrowie Górniczej

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1

41-300 Dąbrowa Górnicza

 • Jastrzębiu-Zdroju

ul. Harcerska 9

44-335 Jastrzębie Zdrój

 • Katowicach

ul. Kossutha 13

40-844 Katowice

 • Kłobucku

ul. 11 Listopada 5A

42-100 Kłobuck

 • Lublińcu

ul. Sobieskiego 9

42-700 Lubliniec

 • Myszkowie

ul. Kościuszki 26

42-300 Myszków

 • Raciborzu

Plac Stefana Okrzei 4

47-400 Racibórz

 • Rudzie Śląskiej

ul. Niedurnego 34

41-709 Ruda Śląska

 • Tarnowskich Górach

ul. Piastowska 1

42-600 Tarnowskie Góry

 • Tychach

ul. Grota-Roweckiego 42

43-100 Tychy

 • Zabrzu

ul. Ślęczka 20

41-800 Zabrze

 • Zawierciu

ul. Towarowa 22

42-400 Zawiercie

 • Żywcu

Aleja Marszałka Piłsudskiego 50

34-400 Żywiec

Dlaczego oprócz EKUZ powinieneś wykupić także ubezpieczenie turystyczne?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie powinna stanowić jedynej ochrony na czas zagranicznego wyjazdu. Pomoc nie obejmuje wszystkich istotnych elementów. Poza tym to, na jakie wsparcie możesz liczyć, zależy od systemu publicznej opieki zdrowotnej, występującego w kraju, do którego wyruszasz. Sprawdź w poniższej tabeli, jaki jest zakres EKUZ i polisy turystycznej.

Zakres EKUZZakres polisy turystycznej
Zapewnia pomoc tylko w placówkach publicznychZapewnia pomoc w placówkach publicznych i prywatnych
Obejmuje tylko kraje należące do UE oraz EFTAObejmuje kraj lub kraje, które uwzględnisz w umowie
Nie pokrywa kosztów transportu medycznego do PolskiPokrywa koszty transportu medycznego do Polski
Pokrywa koszty leczenia na tych samych zasadach, co w przypadku obywateli danego krajuPokrywa wszystkie koszty leczenia zgodnie z zakresem zawartym w umowie i do określonej kwoty

Ile wyniesie Cię ubezpieczenie turystyczne?

Cena polisy podróżnej zależy od wybranego zakresu. Ten możesz dowolnie modyfikować i dopasować do swoich potrzeb. Oprócz kosztów leczenia towarzystwa proponują także ochronę w postaci m.in. OC, NNW, ubezpieczenia bagażu czy ubezpieczenia sportowego.

Zwróć uwagę na tabelę poniżej. Znajdziesz w niej oferty ubezpieczeń turystycznych, w skład których wchodzi ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie sportowe. Propozycje dotyczą 8-dniowego pobytu na Malcie. 45-letni Adrian planuje podróż nastawioną na wypoczynek i zwiedzanie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
WienerKL: 172 316 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 107 697 zł40,00 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
42,00 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 z
51,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 316 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 237 zł,
Bagaż: 1 000 zł
55,48 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
63,00 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
71,17 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
81,60 zł

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące wyrobienia EKUZ w Sosnowcu

Czy EKUZ zadziała we wszystkich krajach UE?
Gdzie w Sosnowcu wyrobisz EKUZ?
Na ile czasu przed podróżą powinieneś zająć się wyrobieniem EKUZ?
PODSUMOWANIE
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje kraje należące do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
 • Jeśli chcesz wyrobić EKUZ, wniosek możesz złożyć osobiście, wysyłając dokumenty pocztą tradycyjną lub na adres e-mail oraz poprzez serwis ePUAP i IKP.
 • Śląskie placówki zajmujące się wydawaniem EKUZ znajdują się w Sosnowcu, Katowicach, Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu-Zdroju, Kłobucku, Lublińcu, Myszkowie, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach, Tychach, Zabrzu, Zawierciu oraz Żywcu.
 • Osoba trzecia ma możliwość wyrobienia EKUZ w Twoim imieniu. Konieczne jest do tego sporządzenie upoważnienia.
 • Polisa turystyczna to uzupełnienie dla EKUZ. Obejmuje ochronę, której nie ma w bezpłatnym ubezpieczeniu.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!