Erupcja wulkanu jako atrakcja turystyczna

Gorąca lawa, raz wystrzeliwana z impetem w powietrze, a innym razem spokojnie wypływająca z wnętrza ziemi. Krajobraz pełen czerni zastygłych skał i czerwieni tych jeszcze rozgrzanych. Erupcje wulkanów fascynują majestatem, spektakularnością i niepowstrzymaną siłą. Czy wyjazd w takie miejsce jest bezpieczny? Gdzie można zobaczyć aktywne wulkany? Zajmijmy się tym gorącym tematem!

erupcja wulkanu jako atrakcja turystyczna

Wybuch wulkanu – czy to częste zjawisko?

Szacuje się, że obecnie na świecie jest około 1 350 aktywnych wulkanów. Do tej liczby nie zalicza się pasów wulkanicznych (np. Grzbiet Śródatlantycki) ciągnących się po dnach oceanów, gdzie w wielu miejscach lawa wydobywa się z wnętrza ziemi. W czasach historycznych, czyli istnienia ludzkości, około 500 z 1 350 wulkanów wybuchło. Czy często dochodzi do erupcji?

Zdecydowanie tak! Na przykład cotygodniowy raport Smithsonian i USGS (United States Geological Survey) wskazuje, że między 14 a 20 lutym 2024 roku na świecie doszło do erupcji 16 wulkanów. Co ważne, nie zawarto w zestawieniu wszystkich erupcji, które miały miejsce w tym czasie, ale te, które były zgodne z przyjętymi kryteriami.

Aktywność wulkanu nie oznacza automatycznie, że będziemy mieli do czynienia ze spektakularnym wybuchem, czyli eksplozywnym zjawiskiem, w którym z krateru na wiele kilometrów w górę wystrzeliwane są lawa, pył i gazy. Czasami erupcja jest efuzywna, czyli taka, gdy lawa powoli wypływa z wulkanu.

CZY WIESZ, ŻE …

Do oceny siły wybuchu wulkanu używa się VEI (volcanic explosivity index), który tworzy się na podstawie wysokości chmury erupcji i objętości produktów wulkanu.

Długość erupcji wulkanu – dzień, miesiąc, rok, a może tysiące lat?

Jeśli mówimy o erupcji wulkanu w kontekście jako atrakcji turystycznej, to bez wątpienia interesuje nas długość erupcji, która wcale nie musi być zawsze spektakularna. Obecnie kilka wulkanów jest aktywnych od wielu lat. Na przykład erupcja wulkanu Suwanosejima w Japonii rozpoczęła się 23 października 2004 roku. Z kolei wulkan Dukono w Indonezji jest aktywny od 13 sierpnia 1933 roku!

To jednak nie są rekordy! Stromboli, czyli włoski wulkan, jednocześnie wyspa na Morzu Tyrreńskim, wybucha praktycznie nieprzerwanie od ponad 2 400 lat – przez starożytnych Rzymian i Greków nazywany był “Latarnią morską Morza Śródziemnego”. A jak długie są zazwyczaj erupcje wulkanów?

Tom Simkin i Lee Siebert po przeanalizowaniu 3 211 historycznych erupcji stwierdzili, że tylko 0,5 procent z nich trwa powyżej 30 lat, a ponad połowa kończy się w ciągu 2 miesięcy.

Czas zakończenia erupcjiProcent przeanalizowanych erupcji
1 dzień9%
2 dni16%
tydzień24%
2 tygodnie30%
miesiąc43%
2 miesiące53%
rok83%
3 lata93%
powyżej 30 lat99,5%
Źródło: https://www.usgs.gov/news/volcano-watch-how-long-do-eruptions-last.

Erupcje wulkanów – gdzie można je zobaczyć w Europie?

Naukowcy stosują różne metody, których celem jest przewidywanie erupcji wulkanów. Charakterystycznymi zjawiskami poprzedzającymi wybuch jest wzorst emisji gazów z krateru, wstrząsy ziemi czy deformacje terenu. 

Wprowadzono także metodę hindcastingu, która opiera się na prognozowaniu wstecznym. Natomiast w przypadku bardzo aktywnych wulkanów przewidywanie polega na obserwacja aktywności sejsmicznej.

Oczywiście wielu erupcji nie można przewidzieć, dlatego też stanowią one tak duże zagrożenie dla lokalnej ludności. Jednak w tym artykule zajmujemy się wulkanami jako atrakcjami turystycznymi. Gdzie więc w Europie jest szansa na zobaczenie wulkanu w pełnej krasie?

Z pewnością takim miejscem jest Islandia, która nazywana jest Krainą Lodu i Ognia. To na tej wyspie znajduje się 26 aktywnych wulkanów, a wśród nich można wymienić:

 • Reykjanes – półwysep w pobliżu Reykjaviku (ok. 30 km), na który od 19 marca 2021 roku dochodzi do erupcji szczelinowych (miały miejsce również w 2024 roku);
 • Eyjafjallajökull (pamiętny wybuch w 2010 roku, który wstrzymał ruch lotniczy w całej Europie);
 • Hekla – ostatnia erupcja w 2000 roku, wcześniej w 1991 i 1970 (wybucha regularnie w każdym stuleciu, licząc od roku 1104).

Kolejnym krajem, który słynie z wulkanów, są Włochy – Wezuwiusz, Etna czy Stromboli, to nazwy, które zapewne zna każdy. A co z ich aktywnością?

 • Stromboli – ostatni duża erupcja miała miejsce w 2019 roku, choć z góry ciągle wydobywają się gazy;
 • Etna – to jeden z najbardziej aktywnych i najwyższych wulkanów na świecie, którego erupcje są znany na całym świecie (ostatnia pod koniec 2023 roku);
 • Wezuwiusz – od 1944 roku jest uśpiony, a ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 roku.
wulkany europy

Również na Wyspach Kanaryjskich znajdują się aktywne wulkany. Ostatnia niszczycielka erupcja Cumbre Vieja rozpoczęła się 19 września 2021 roku i trwała 85 dni. Wiele znanych wulkanów znajduje się w Japonii (Unzen), Indonezji (Gunung Agung), w USA (na Hawajach), Nowej Zelandii czy Wyspach Oceanu Spokojnego.

CZY WIESZ, ŻE …

Ojos del Salado na granicy Argentyny i Chile to najwyższy wulkan na świecie, który ma 6 893 metry wysokości nad poziomem morza.

Podróż w rejon aktywności wulkanicznej – jak się przygotować?

Tematem tego artykułu jest erupcja wulkanu jako atrakcja turystyczna, więc celem wyjazdu w takie miejsce jest świadome i odpowiedzialne obserwowanie tego zjawiska przyrodniczego z bezpiecznej odległości. W takiej sytuacji taka aktywność nie stanowi większego zagrożenia, jeśli zna się podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Przygotowanie do wyjazdu w miejsce erupcji wulkanu powinno być poprzedzone zapoznaniem się z informacjami i alertami przekazywanymi przez lokalne władze i służby. To one monitorują stan zagrożenia i wydają odpowiednie zalecenia. W przypadku erupcji mogą zostać czasowo wstrzymane loty.

Pamiętajmy, że zupełnie czym innym jest podziwianie Etny czy Stromboli z bezpiecznej odległości, a czym innym przebywanie w pobliżu wulkanu, który wybucha, jak miało to miejsce na Wyspach Kanaryjskich w Cumbre Vieja – źródła podają, że w wyniku erupcji zginęła 1 osoba (inne, że nikt nie zginął).

Jeśli prognozy wskazują, że może dojść do erupcji wulkanu, nie znamy jej charakteru i siły, a jednak chcemy pojechać w dane miejsce, to w takim przypadku musimy się odpowiednio przygotować. Jak wskazuje MSZ Polski, warto w takiej sytuacji:

 • zarejestrować się w serwisie Odyseusz;
 • nabyć ubezpieczenie, które chroni również w przypadku katastrof naturalnych;
 • zapisać, mieć przy sobie numery służb ratunkowych, bliskich, ambasady i ubezpieczyciela;
 • przygotować torbę z ekwipunkiem (latarka, zapas wody, suchy prowiant, gogle maseczkę przeciwpyłową, telefon i power bank, bateria, radio na baterie, mapy, śpiwór, leki, odzież).

Gdy dojdzie do wybuchu wulkanu, należy przede wszystkim słuchać alertów i wykonywać polecenia władz.

CZY WIESZ, ŻE …

W internecie można znaleźć biura podróży, które oferują wycieczki w rejony erupcji wulkanów.

Erupcja wulkanu – czy zwiedzanie okolicy jest bezpieczne?

Na tak postawione pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od charakteru erupcji. Jeśli jest ona eksplozywna, a lawa wyrzucana jest wysoko w powietrze, to wizyta w pobliżu takiego miejsca z pewnością jest bardzo niebezpieczna. Z kolei rzadka wypływająca lawa jest o wiele bezpieczniejsza.

Niebezpieczne w przypadku erupcji wulkanów są nie tylko kawałki skał, ale także wydobywające się z ziemi gazy. Mogą być one trujące jak na przykład dwutlenek siarki w przypadku islandzkiego wulkany Fagradalsfjall.

Natomiast turyści, którzy chcą zobaczyć erupcję na żywo, mogą być zadowoleni, ponieważ zarówno wulkany islandzkie, jak i Stromboli we Włoszech, które oferują najpiękniejsze tego typu pokazy, nie należą do najbardziej eksplozywnych.

UWAGA!

W wyniku nagłej erupcji wulkanu Whakaari na Nowej Zelandii 9 grudnia 2019 roku zginęło 22 turystów, a 25 innych zostało rannych!

Ubezpieczenie wyjazdu w rejon aktywności wulkanu – czy jest możliwe?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj zapewniają ochronę w przypadku wystąpienia katastrofy naturalnej. Warto jednak zajrzeć do ogólnych warunków ubezpieczenia, czy jakieś świadczenia nie są wyłączone z ochrony w takich sytuacjach – na przykład w przypadku ostrzeżenia wydanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Również poszczególne świadczenia lub dodatkowe klauzule mogą nie obejmować ochroną skutków wybuchu wulkanu, Na przy UNIQA wskazuje, że do wyłączeń odpowiedzialności w klauzuli ubezpieczenia udziału własnego w wynajętym pojeździe i klauzuli ubezpieczenia opóźnienia lotu zalicza katastrofy naturalne.

Z drugiej strony wybuch wulkanu może być przyczyną problemów z powrotem do domu. Część ubezpieczycieli w ramach assistance podróżnego oferuje w takich przypadkach zwrot kosztów przedłużonego pobytu za granicą do wskazanej kwoty – np. SIGNAL IDUNA zwraca koszty zakwaterowania i wyżywienia do 100 euro dziennie, które poniósł podróżny od 3 do 7 dnia nadprogramowego pobytu do maksymalnej całkowitej kwoty 500 euro.

UWAGA!

Trekking na dużych wysokościach zazwyczaj wymaga rozszerzenia ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka bądź sportów ekstremalnych!

Ubezpieczenie turystyczne na Islandię – cena polisy?

Jeśli Islandia to kraj lodu i ognia, a w ostatnim czasie ciągną na tę wyspę turyści z całego świata, by podziwiać erupcje wulkanów (i robić sobie zdjęcia na serwisy społecznościowe), to sprawdźmy, ile kosztuje tygodniowe ubezpieczenie turystyczne na taki wyjazd dla jednej dorosłej osoby – pod uwagę weźmiemy opcje z dodatkowym NNW!

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia na Islandię
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł
NNW – 20 000 zł
24,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 86 134 zł
NNW – 15 000 zł
25,32 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
Bagaż – 2 000 zł
29,40 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
31,70 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł
NNW – 10 000 zł
33,00 zł
WienerKoszty leczenia – 172 268 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 107 667 zł
35,00 zł
ProamaKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 50 000 zł
43,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000 zł
46,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [28.02.2024].

Ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd na Islandię można kupić już od kilku złotych za dzień ochrony w wielu popularnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o erupcje wulkanów jako atrakcje turystyczne

W których miejscach w Europie jest największa szansa na zobaczenie erupcji wulkanu?
Czy erupcja wulkanu trwa długo?
Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje ochroną skutki wybuchów wulkanów?
PODSUMOWANIE
 • Obecnie około 1 350 wulkanów jest sklasyfikowanych jako aktywne.
 • Aktualnie co najmniej w kilkunastu wulkanach na świecie dochodzi do erupcji.
 • Ponad połowa erupcji trwa mniej niż 2 miesiące, 9% trwa dzień, a 93% kończy się w ciągu trzech lat.
 • W Europie najwięcej wulkanów jest na Islandii.
 • Również Włochy słyną z wulkanów: Stromboli, Etna, Wezuwiusz.
 • Bezpieczeństwo w pobliżu aktywnego wulkanu zależy od rodzaju erupcji.
 • Większość ubezpieczycieli obejmuje ochroną skutki wybuchów wulkanów, które zaliczane są do katastrof naturalnych.
Źródła:
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!