Experiential travel – turystyczny trend ku głębokiemu doświadczaniu!

Hotelowy basen, darmowe drinki, szwedzki stół, którego menu zadowoli każdego wczasowicza, trzy zaplanowane wycieczki autokarem do największych atrakcji regionu, a nawet quady po pustyni (jeśli akurat jesteś w Egipcie). Szczyt wakacyjnych marzeń? Nie dla wszystkich! Jeśli oczekujesz od wakacyjnego wyjazdu zdecydowanie więcej, to wybierz się w experiential travel, by zagłębić się w nieznany świat, a potem wrócić do domu z nowymi doświadczeniami!

experiential travel

Tradycyjna turystyka a experiential travel – czym się różnią?

Tradycyjne wyjazdy wakacyjne oferowane są z myślą o dostarczeniu wczasowiczom wygody, spokoju, komfortu i bezpieczeństwa. Urlop ma być czasem odcięcia od trosk i obowiązków dnia codziennego, a wszystko to za niewielką cenę. Takie wakacje wciąż są i pewnie dalej będą bardzo popularne. Zadajmy sobie jednak pytanie – czym różnią się wakacje spędzone przy basenie hotelowym lub najbliższej plaży w Grecji, Turcji, Tunezji czy Egipcie?

Dla części osób, które chcą przeżyć coś nowego w miejscu, do którego się wybierają, oferta wakacyjna zamykająca się w hotelu (resorcie) przestała być atrakcyjna. Poznanie lokalnej kuchni i zwyczajów na poziomie smaku taniego lagera w open barze lub zagłębienie się w kulturze poprzez obejrzenie na wieczorku artystycznym lokalnego zespołu tanecznego nie jest dla nich interesujące. Wyjazd w formie experiential travel daje znacznie więcej możliwości, pozwalając poznać rzeczywisty charakter docelowego miejsca podróży, a nie tylko jego turystyczną część.

Ekspert Mubi radzi:

Experiential travel nie ma narzuconych granic i może przybierać różne formy, np. wyjazdów tematycznych. Wyobraźmy sobie wyjazd do Bordeaux we Francji we wrześniu, w celu zwiedzania tamtejszych winnic i kosztowania wina. Równie dobrze może to być wyprawa do Włoch w poszukiwaniu najlepszej pizzy z małego nieznanego lokalu, czy podróż samochodem przez dany kraj i nocowanie w małych miejscowościach. Oczywiście aktywne uprawianie sportów, także tych o wysokim ryzyku, również mieści się w granicach experiential travel.

Experiential travel – podróż z sensem

Wakacyjny wyjazd w formie experiential travel opiera się przede wszystkim na experience, czyli doświadczeniu. Bez względu, czy jest to medytacja i rozkoszowanie się szumem fal na zapomnianej plaży, czy chłonięcie tłumu ulicznego w jednej z azjatyckich metropolii, takie wakacje mają być aktywne i pozostać na długo w pamięci. Z czym się taki wyjazd wiąże?

 • Doświadczanie – przede wszystkim nowych rzeczy, a także przełamywanie swoich słabości i otwieranie się na coś nowego. Wyjazd experiential travel przede wszystkim zmienia i wyrywa z codzienności. 
 • Przygodawakacje mają być przygodą pełną wrażeń, tak jakbyśmy podróżowali 100 lat temu, gdy nie było zamkniętych hoteli i wyprawa była prawdziwym wyzwaniem, wymagającym kontaktu z lokalnymi mieszkańcami. 
 • Przeżywanie – odczuwanie i chłonięcie nieznanego świata, smakowanie lokalnych potraw, branie udziału w wydarzeniach, poznawanie miejscowej kultury. 
 • Poznawanie – wyjazd, który zmienia, daje do myślenia i pozwala poszerzyć horyzonty, co oczywiście wymaga aktywności i ciekawości turysty.
 • Bliskość – wyjazdy experiential travel organizowane są w małej grupie osób (maksymalnie 10-12), które mogą w ten sposób lepiej się poznać. Często w takich wyjazdach biorą udział znajomi.
 • Radość – dalej to wakacje, więc taka wycieczka ma bawić i dawać satysfakcję. 

Experiential travel – przykłady

Wyjazd w stylu experiential travel można zorganizować sobie samemu, co w świecie internetu nie jest wielkim problemem. Osoby, które nie lubią planować i rezerwować, woląc, by ktoś to za nich zrobił, mogą wybrać oferty biur podróży. W Polsce ta forma spędzania wakacji dopiero raczkuje, ale w innych krajach jest już popularna od kilku lat. Co można robić podczas experiential travel?

 • Nurkowanie i pływanie – wyjazd do Portugalii do wioski surferów, a może nad Bałtyk, gdzie można wziąć udział w kursie kitesurfingu.
 • Wyciszenie i joga – wyprawy do Azji zawsze pociągały Europejczyków. Ten trend trwa, a biura podróży oferują tego typu wyjazdy do Tajlandii, Indonezji czy Indii.
 • Podróże kulinarne – miłośnicy regionalnych kuchni również znajdą coś dla siebie. Wycieczka w poszukiwaniu wyjątkowych smaków to świetny pomysł na wakacje.
 • Festiwale muzyczne – mają niepowtarzalny klimat, a latem nawet największy meloman znajdzie coś dla siebie.
 • Kontakt z naturą – od Bieszczad, przez afrykańską dżunglę, aż po dziką i zimną Kamczatkę.
 • Samochodem przez kraj – być jednocześnie kierowcą i turystą, który lokalnymi drogami poznaje dany region czy kraj, to wyzwanie, przygoda i satysfakcja z wolności.
 • Zwiedzanie rowerem – chcesz zwiedzić Gruzję na rowerze? Nic prostszego, to właśnie jest experiential travel.
 • Wyprawy piesze, trekking – piesza wyprawa to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza jeśli trasa przebiega przez góry.

Oczywiście to tylko przykłady. Biura turystyczne starają się dopasować do oczekiwań turystów i oferują mnóstwo oryginalnych form wypoczynku. Zawsze można także samemu zorganizować sobie wymarzony wyjazd w stylu experiential travel, a jeśli potrzebujesz inspiracji, to zwłaszcza w anglojęzycznym internecie znajdziesz społeczność żyjącą taką formą zwiedzania.  

Ubezpieczenie a experiential travel – co jest ważne?

Wyjazd na wakacje w stylu experiential travel wiąże się z większym ryzykiem, dlatego jeszcze przed wyjazdem trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. Nawet jeśli kupujesz wycieczkę z biura podróży, to pamiętaj, że w cenie wyjazdu oferowana jest jedynie podstawowa ochrona – warto ją więc rozszerzyć. 

Organizując samemu wyjazd, ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkiem. Pamiętajmy, że karta EKUZ w przypadku wyjazdu do krajów UE i tych należących do EFTA, zapewnia jedynie podstawowe leczenie w publicznych placówkach. Na jakie elementy ubezpieczenia turystycznego powinno się zwrócić uwagę?

 • Koszty leczenia, ratownictwa i transportu medycznego – na tym nie powinno się oszczędzać. Leczenie w odległym kraju może być bardzo drogie, więc zawsze lepiej dopłacić do polisy i zwiększyć sumę ubezpieczenia związaną z kosztami leczenia.
 • NNW podróżne – pozwala na otrzymanie świadczenia w przypadku uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, co może zdarzyć się podczas aktywnego spędzania wakacji.
 • OC w życiu prywatnym – jazda na nartach czy na rowerze może skończyć się zderzeniem. W takim przypadku ubezpieczony otrzyma wsparcie ubezpieczyciela, gdy spowoduje szkodę na mieniu lub na osobie.
 • Ubezpieczenie bagażu – podczas wyjazdu do nieznanego kraju i poruszaniu się po mniej popularnych turystycznie miejscach może dojść do kradzieży lub zniszczenia bagażu, więc warto zabezpieczyć się na wypadek takiego zdarzenia.
 • Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka – zaliczane są do nich m.in. narciarstwo i snowboard poza wyznaczonymi trasami, freeskiing, jazda na quadach, sporty motorowe, narty wodne czy baloniarstwo (całą listę znajdziesz w OWU firm ubezpieczeniowych).
 • Dodatkowe ubezpieczenie w przypadku rekreacyjnego uprawiania narciarstwa i snowboardingu – o ile w niektórych firmach taka ochrona jest uwzględniona w podstawowym wariancie ubezpieczenia, w innych wymaga zakupu dodatkowego rozszerzenia.
 • Assistance – wsparcie ubezpieczyciela m.in. w razie utraty dokumentów, pomoc prawna, tłumacza.

Przed wyborem wariantu ubezpieczenia zapoznaj się z warunkami umowy, by dostosować ochronę do swoich potrzeb. Polisa turystyczna nie jest droga nawet w rozbudowanej elastycznej opcji, więc wybierając się w experiential travel, nie ma sensu na niej oszczędzać.

A ile dokładnie może kosztować ubezpieczenie tego rodzaju wyjazdu? Sprawdźmy to za pomocą kalkulatora ubezpieczenia turystycznego na mubi.pl. Dokonaliśmy obliczeń dla 8-dniowego wyjazdu jednego dorosłego turysty do kilku wybranych krajów, w każdym przypadku wybierając średni wariant polisy bez dodatkowych rozszerzeń.

FirmaKraj wyjazduZakres ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.plEgiptKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
42 zł
You Can DriveGruzjaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
50 zł
ProamaPortugaliaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
51 zł
GeneraliIndieKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
64 zł
SIGNAL IDUNAArgentynaKL: 40 000 euro
NNW: 15 000 zł,
OC: 30 000 euro,
Bagaż: 1000 zł
81,58 zł
AXA PartnersKanadaKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
122,47 zł
UNIQANowa ZelandiaKL – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
124,80 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (14.02.2024).

Przeczytaj również: Ubezpieczenie do Portugalii.

Wybierając ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd, sprawdź też w OWU, jakie dokładnie są warunki ochrony dotyczące COVID-19. Chociaż ubezpieczyciele uwzględniają zarażenie koronawirusem w ubezpieczeniu kosztów leczenia, to już nie wszystkie firmy pokrywają wydatki związane z pobytem na obowiązkowej kwarantannie lub izolacji.

Firma ubezpieczeniowaCo obejmuje ochrona w zakresie COVID-19?
mtu24.plZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
You Can DriveZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
ProamaZachorowanie,
Izolacja,
Test
GeneraliZachorowanie,
Izolacja,
Test
SIGNAL IDUNAZachorowanie,
Test
UNIQAZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
AXA PartnersZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (14.02.2024).

Experiential travel – dla kogo?

Jak już wcześniej było wspomniane, experiential travel ma dostarczyć przede wszystkim nowych doznań i unikatowych wrażeń, więc takie wyjazdy organizowane są w małych grupach – liczą one maksymalnie do 10, czasem 12 osób. To ma być kameralny wyjazd, gdzie liczy się jakość, a nie ilość. Dlatego często na takie wyjazdy decydują się grupy znajomych. 

Kto powinien zdecydować się na taki aktywny wypoczynek? Na pewno osoby ciekawe świata i otwarte na nowe doznania. Także takie, które nie boją się wyzwań i czują, że potrzebują zrobić coś innego w swoim życiu (a może ze swoim życiem). Część osób wybiera experiential travel w celu przełamania lęku lub udowodnieniu sobie, że potrafi i może coś zrobić, wreszcie spróbować. 

Warto także wspomnieć o kondycji fizycznej. Część takich wyjazdów wymaga zdrowia i formy, nad którą warto popracować, zanim padnie decyzja o przejechaniu jakiegoś kraju na rowerze lub przejściu długiego szlaku górskiego – nie ma sensu narażać się na kontuzję. 

PODSUMOWANIE
 • Experiential travel to aktywny wypoczynek, którego celem jest doświadczanie i poznawanie miejsca, do którego się wyjechało.
 • Taka forma wyjazdu ma pozostać na długo w pamięci, zmienić patrzenie na świat, a nawet życie.
 • Wyjazdy experiential travel coraz częściej pojawiają się w ofertach biur podróży.
 • Ważnym aspektem takiego wyjazdu jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego o szerokim zakresie ochrony.

FAQ – najważniejsze pytania o experiential travel

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego?
Co wyróżnia experiential travel?
Jakie są plusy wyjazdu w formie experiential travel?
Komu polecany jest taki wyjazd?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!