Ferie zimowe 2024 w Polsce – gdzie pojechać?

Zimowa przerwa w szkole to idealny czas, by wspólnie wybrać się całą rodziną na ferie. Naturalnym kierunkiem są polskie góry, które oprócz wspaniałych krajobrazów i stoków narciarskich oferują wiele atrakcji dla turystów w każdym wieku. Równie ciekawy i zaskakujący może być wyjazd nad Bałtyk lub na Mazury!

ferie zimowe w polsce

Ferie zimowe w 2024 roku – terminy dla poszczególnych województw

Po świąteczno-noworocznej przerwie uczniowie polskich szkół spoglądają na ferie zimowe. Cześć z nich nie będzie musiała długo czekać, ponieważ w czterech województwach zaczynają się one już 15 stycznia. Natomiast najbardziej cierpliwi muszą być uczniowie z pięciu innych województw, gdzie ferie zimowe zaplanowane są na okres od 12 do 25 lutego.

Terminarz ferii zimowych w roku szkolnym 2023/2024:

WojewództwoTermin ferii zimowych w 2024 roku
dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie15.01.2024 – 28.01.2024
podlaskie, warmińsko-mazurskie22.01.2024 – 4.01.2024
lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie29.01.2024 – 11.02.2024
kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie12.02.2024 – 25.02.2024
Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-ferii-zimowych-w-roku-szkolnym-20232024

Ferie zimowe w Polsce są podzielone na cztery tury, które kolejno nakładają się po tygodniu na siebie. Takie rozwiązanie ma za zadanie sprawić, że dla wszystkich starczy miejsc w polskich ośrodkach narciarskich.

terminy ferii zimowych w polsce

Rodzinne ferie zimowe – jak wybrać miejsce wyjazdu?

W dzisiejszych czasach opcji rodzinnego wyjazdu na ferie zimowe jest bardzo dużo. Taka sytuacja sprawia, że niekiedy trudno podjąć decyzję co do miejsca wyjazdu – w końcu nadmiar możliwości częściej paraliżuje, niż ułatwia wybór. Dlatego przygotowaliśmy wskazówki, które mogą być w tym pomocne! 

 • Określ budżetu – nie ukrywajmy, ale dla wielu osób to podstawowa kwestia, a finanse decydują nie tylko o miejscu wyjazdu, jego czasie, ale także o dodatkowych aktywnościach (na przykład ceny karnetów narciarskich mogą w niektórych ośrodkach być wysokie).
 • Przemyśl cel wyjazdu – czy ma być to aktywny wyjazd (np. nauka dziecka jazdy na nartach), wypoczynkowy (np. wyjazd do ciepłych krajów), realizujący pasje dziecka czy wyciszający spędzony wyłącznie w rodzinny granie. 
 • Zwróć uwagę na komfort podróży – ma to szczególne znaczenie w przypadku wyjazdu z małym dzieckiem, kiedy trzeba wybrać się w krótką podróż samochodem, niż jechać na drugi koniec kraju.
 • Znajdź odpowiednie zakwaterowanie – apartament, prywatna kwatera czy ośrodek wypoczynkowy z dodatkowymi atrakcjami dla dzieci (np. warsztaty, animator, zajęcia sportowe i artystyczne). 
 • Poszukaj lokalnych atrakcji dla dziecka – jakie w danej miejscowości i okolicach są atrakcje dla dzieci (np. łatwe trasy narciarskie, tory saneczkowe, parki rozrywki).
 • Nie zapomnij o czasie dla siebie – wybierz miejsce, które będzie dla Ciebie również interesujące i znajdziesz tam atrakcje dla siebie.

Wyjazd na ferie zimowe z dziećmi warto zaplanować, ale nie należy zapomnieć o elastyczności. W końcu pociechy często mają sto pomysłów dziennie, więc sztywny grafik może rodzić niepotrzebne spory, a chodzi o dobrą zabawę i wypoczynek wszystkich członków rodziny.

Ferie zimowe 2024 w Polsce – góry, narty, sanki i gorące atrakcje

W czasie zimowych ferii polskie góry tętnią życiem. To szczyt sezonu, więc należy spodziewać się wielu turystów i tłoku, ale także licznych atrakcji specjalnie przygotowanych dla odwiedzających dorosłych i dzieci. Jakie zalety ma wyjazd zimą w Tatry, Beskidy czy Karkonosze?

Przede wszystkim jest to bliski wyjazd w porównaniu z tym w Alpy czy Dolomity, co może mieć duże znaczenie w kontekście podróży z małymi dziećmi. Nawet dla mieszkańców północnej Polski przejazd zajmie maksymalnie 8 godzin (z Gdańska do Zakopanego jest 694 km), choć akurat w pobliżu Trójmiasta są także ośrodki narciarskie!

Zimą w góry jedzie się przede wszystkim po to, by szusować po stokach. Ceny karnetów narciarskich w popularnych polskich kurortach narciarskich są niższe niż w tych alpejskich (szczególnie szwajcarskich). Co więcej, gdy dziecko będzie uczyć się dopiero jeździć na nartach, to najszybciej opanuje technikę przy wsparciu wykwalifikowanego instruktora – warto by mówił po polsku, co ułatwi komunikację z dzieckiem.

Gdzie więc wybrać się na ferie zimowe w polskie góry? Jeśli nie straszne są Ci tłumy, to na pewno fantastycznym miejscem jest Zakopane, czyli zimowa stolica Polski. W mieście i okolicach jest mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, wśród których można wymienić takie standardy jak Krupówki, majestatyczne Tatry i zabytkową architekturę

Dodatkowo w Zakopanem można pójść na lodowisko Tatra Ice, odwiedzić Snowlandię, czyli śnieżny labirynt, czy wybrać się na sanki i kulig. Rodziców do tej miejscowości może przyciągnąć odbywający się w dniach 19.01.2024 – 21.01.2024 Puchar Świata w skokach narciarskich ZAKOPANE 2024.

W pobliżu Zakopanego warto odwiedzić również pobliskie miejscowości? Oprócz tras zjazdowych dla miłośników nart i snowboardu czekają tam na przyjezdnych gorące atrakcje, a więc Banie w Białce Tatrzańskiej i Termy Chochołowskie

Do popularnych miejscowości górskich bez wątpienia zalicza się także Karpacz, w którym można zobaczyć Świątynię Wang czy Dziki Wodospad. Dzieci, choć pewnie część dorosłych również, będą zachwycone odwiedzinami w Muzeum Zabawek czy interaktywnej wystawy Karkonoskie Tajemnice.

Równie kuszącą miejscowością na ferie zimowe jest Krynica-Zdrój. Stoki narciarskie, znakomite tereny do jazdy na sankach (to też ważne!) i miejsc, by pójść na długi zimowy spacer. Dla miłośników pięknych widoków, a takie niewątpliwie są w Beskidzie Sądeckim, koniecznym punktem odwiedzin jest 49,5-metrowa drewniana wieża widokowa w Krynicy-Zdrój – prowadzi do niej ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. 

Ferie zimowe 2024 nad morzem – to może mieć sens!

Wydawać by się mogło, że wyjazd nad morze zimą, to szalony pomysł. Oczywiście ten kierunek nie jest dedykowany tylko miłośnikom morsowania. Również całe rodziny mogą rozważyć wyjazd nad Bałtyk zimą, choć tutaj trzeba dodać, że ma to sens tylko w przypadku wyboru większych miejscowości.

Niewątpliwą zaletą wyjazdu zimą nad polskie morze są niższe ceny niż te w sezonie letnim. Dodajmy do tego powietrze, orzeźwiające, pełne jodu i bez zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do tego, które niestety często jest zimą w miastach środkowej i południowej Polski. Od razu uprzedzamy, że o tej porze roku w pasie nadmorskim zdarzają się silne zimne wiatry. Jednak podczas słonecznej pogody spacer po plaży to sama przyjemność.

Gdzie konkretnie wybrać się nad morze? Zdecydowanie polecamy Trójmiasto i okolice. Czy wiesz, że i tam możesz pojeździć na nartach? Wystarczy wspomnieć takie ośrodki narciarskie jak Paczoskowo, Szymbark Kotlinka, Trzepowo czy Wieżyca Koszałkowo. Wprawdzie przewyższenie nie są duże i trasy zjazdowe nie są tak długie jak w górach, ale to dobrze, jeśli jedziesz z dzieckiem, które dopiero zaczyna uczyć się jazdy na nartach!

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie na dorosłych oraz dzieci czeka moc atrakcji kulturalnych i edukacyjnych. Wspomnijmy tylko o Hewelianum czy o DeJa Vu Muzeum, czyli interaktywnym muzeum złudzeń optycznych i iluzji – z pewnością zaskoczy najmłodszych!

Z kolei w Gdyni dzieci zachwyci Garden of Light – Pinokio – Ogród świateł. W parku Kolibki w Orłowie odbywa się do 3 marca 2024 świetlna tematyczna wystawa, która przeniesie uczestników w magiczny świat bajki Pinokio.

Z kolei na spokojny wypoczynek w ferie można wybrać się do Kołobrzegu – to propozycja dla rodziców z najmłodszymi dziećmi, którzy pragną przede wszystkim spokoju. Oprócz spacerów rodzice mogą wybrać się do tamtejszego spa.

Ferie zimowe 2024 na Mazurach – kuligi, łyżwy, sanki i biegówki

Były polskie góry, był Bałtyk, to w propozycjach nie może zabraknąć trzeciego popularnego turystycznie regionu Polski – Mazur. Dlaczego warto właśnie tam wybrać się zimą? Z pewnością zaletą tej części kraju będzie spokój i cisza oraz czyste powietrze – wszystko to jest niezmiernie ważne w czasach, gdy dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne jest nie tylko modne, ale również konieczne dla przeciążonych pracą i obowiązkami rodziców i nauką dzieci.

Oczywiście wyjazdu na Mazury nie musi oznaczać zaszycia się w leśnej chatce, choć brzmi to z perspektywy mieszkańca miasta bardzo kusząco. Ten region Polski idealnie nadaje się do uprawiania sportów zimowych, przede wszystkim mniej kontuzjogennego narciarstwa biegowego.

Na Mazurach można również pojeździć na nartach. Stoki narciarskie znajdują się w takich miejscowościach jak: Mrągowo (Góra Czterech Wiatrów), Orzysza (Morenowa Stacja Narciarska), Gołdap-Konikowo (Piękna Góra), Wygoda (Dylewska Góra)czy Suwałki (Dąbrówka).  

Dodatkowo na Mazurach znajduje się wiele lodowisk, w tym Mazurskie Centrum Sportów Lodowych w Giżycku. Przy odpowiednio niskich temperaturach region ten to raj dla miłośników żeglarstwa lodowego – może to stanie się ulubiony sport Twojej rodziny?

W celach rozrywkowo-edukacyjny warto odwiedzić Republikę Ściborską, czyli miejsce, gdzie znajduje się Polskie Muzeum Polarne, odbywają się tam zimowe biwaki i można wybrać się w podróż psim zaprzęgiem – to raczej atrakcja dla rodzin z nieco starszymi dziećmi.

Na Mazurach wiele ośrodków wczasowych organizuje zimą kuligi, które będą dla dzieci prawdziwą frajdą. Dodajmy do tego lepienie bałwanów, bitwy na śnieżki czy zimowe ogniska, a otrzymamy idealne ferie na łonie natury!

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na ferie zimowe 2024 – warto je mieć!

Zakup ubezpieczenia turystycznego kojarzy się przede wszystkim z wyjazdem za granicę. Warto jednak pamiętać, że ochronę ubezpieczeniową można także kupić na wyjazd krajowy. Oczywiście nie będzie ona posiadała standardowego ubezpieczenia kosztów leczenia.

Polisa na wyjazd krajowy w zależności od wybranej opcji może zawierać NNW, OC i assistance (transport medyczny, pomoc w przypadku kradzieży bądź utraty dokumentów). W przypadku wyjazdu w celach sportowych należy wybrać opcję z OC sportowym.

Oto przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego na wyjazd krajowy dla jednej osoby na 7 dni:

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia na 7 dni dla 1 osoby
ProamaNNW – 40 000 zł;
OC – 50 000 zł
22,00 zł
SIGNAL IDUNANNW – 10 000 zł;
OC – 120 000 zł
27,79 zł
GeneraliNNW – 60 000 zł;
OC – 150 000 zł;
koszty leczenia – 5 000 zł
51,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [11.12.2023].

Ubezpieczyciele oferują również warianty z samym NNW, dzięki któremu ubezpieczony otrzyma odszkodowania, gdy dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ferie zimowe 2024

Kiedy są ferie zimowe w 2024 roku?
Co może pomóc w wyborze miejsca wyjazdu na ferie zimowe?
Czy na krajowy wyjazd na ferie zimowe można kupić ubezpieczenie turystyczne?
PODSUMOWANIE
 • Ferie zimowe 2024 odbywają się w czterech turach i trwają od 15 stycznia aż do 25 lutego.
 • Aby wybrać najlepsze miejsce wyjazdu na ferie, warto przemyśleć następujące kwestie: dostępny budżet, cel wyjazdu, komfort podróży, zakwaterowanie oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych.
 • W polskich górach popularnymi miejscowościami pełnymi atrakcji są Zakopane, Białka Tatrzańska, Karpacz czy Krynica-Zdrój.
 • Nad polskie morze podczas ferii warto odwiedzić Trójmiasto i Kołobrzeg.
 • Wyjazd na Mazury to świetny pomysł na ferie zimowe w innym stylu – kuligi, ogniska zimowe czy narty biegowe to tylko kilka propozycji dla całej rodziny.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-ferii-zimowych-w-roku-szkolnym-20232024
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!