Ubezpieczenie na Filipiny
Mało odkryty turystycznie raj na ziemi, mogący się pochwalić tropikalnym klimatem, bogatą historią, tradycją i kulturą, oraz wieloma wartymi zobaczenia na własne oczy miejscami. Oto egzotyczne Filipiny, które mają jednak również swoją mroczną stronę.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co warto zwiedzić na FIlipinach?
- Jak wygląda sytuacja covidowa na Filipinach?
- Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na Filipiny?
- Podróż na Filipiny – jakich dokumentów potrzebujesz?
- Podróż na Filipiny – co doradza Ministerstwo Spraw Zagranicznych?
- Co warto wiedzieć przed podróżą?
- Jak wygląda historia Filipin?
Co warto zwiedzić na Filipinach?
Wyspa Boracay
Filipiny leżą na ponad 7 tysiącach wysp. Nie powinno więc nikogo dziwić, że wiele z nich to prawdziwe raje na ziemi. Jednym z takich miejsc jest wyspa Boracay, którego nazwa skracana jest do Bora. Ta niewielka wyspa ma zaledwie 10 km² powierzchni, która oferuje najpiękniejsze plaże na świecie.
Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa
Na wyspie Palawan w regionie Mimaropa utworzono w 1999 roku park narodowy o powierzchni 222 km². Jego największą atrakcją jest podziemna rzeka Cabayugan, która płynie przez część prawie 24-kilometrowej jaskini. Rejs łódką w jej głąb od strony morza, to niezapomniane przeżycie i szansa na zobaczenie wspaniałej flory i fauny.
Wyspa Palawan
Długa na 425 km, a jednocześnie wąską do 40 km wyspa, jest pełna atrakcji. Oprócz rajskich plaż na turystów czekają tam wspaniałe widoki, niesamowita przyroda oraz Tubbattaha Reefs, czyli park morski wpisany na listę światowego dziedzictwa (podobnie jak Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa). Palawan to świetne miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych – nurkowania czy kajakarstwa.
Czekoladowe Wzgórza
Te charakterystyczne formacje skalne wznoszą się w centralnej części wyspy Bohol. Swoją nazwę zawdzięczają brązowemu kolorowi, jaki przybiera porastające wzgórza traw w porze suchej od lutego do maja. Na Bohol doliczono się 1268 takich wzniesień wapiennych, które mają od 30 do 100 metrów wysokości. Niepowtarzalny widok!
Vigan
Tutaj przeniesiesz się do czasów początku kolonializmu. Vigan to najlepiej zachowane w Azji hiszpańskie miasto kolonialne, które zostało założone w XVI wieku. Swoista architektura tego miejsca to połączenie kultury Filipin, Chin z elementami z Europy, a nawet Meksyku. W 1999 roku dzielnica kolonialna trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Park Rizel w Manili
To największy park miejski nie tylko w stolicy, ale także w całych Filipinach. Znajduje się w nim monument Torre de Manila. Rizal Park to świetne miejsce, by odpocząć i wyciszyć w głośnym i zatłoczonym mieście. W pobliżu parku znajduje się ogród japoński oraz liczne muzea.
Fort Santiago
To kolejna budowla zbudowana przez hiszpanów w czasach, gdy władali Filipinami. Inicjatorem budowy był Miguel Lopez de Legazpi, a cytadela powstała w nowym mieście Manila – dzisiaj to jeden z ważniejszych zabytków stolicy Filipin.
Kościół św. Augustyna w Manili
Ta jedna z najstarszych świątyń w Manili została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecny budynek jest trzecim, który powstał w tym samym miejscu po zniszczonych przez pożary poprzednich konstrukcjach – zbudowano go w 1607 roku.
Wyspa Siargao
Znajdująca się w regionie Carga wyspa Siargao to kolejne magiczne miejsce dla turystów kochających plaże, piękną pogodę, krystalicznie czystą wodę i sporty wodne. Wokół Siargao znajduje się kilkadziesiąt innych wysp o różnych charakterze, więc warto wybrać się na dłuższy rejs po tamtejszym akwenie.
Wyspa Bohol
To jedna z większych wysp w archipelagu filipińskim – plasuje się na 10. miejscu pod względem wielkości. Znajdziesz tutaj wszystko, co potrzebuje turysta, by mieć rajskie wakacje. Plaże, przyroda z Czekoladowymi Wzgórzami, wodospadami i malowniczymi polami ryżowymi.
El Nido
Rajskie miasteczko położone na wyspie Palawan, tuż nad samym brzegiem morza. Na wyspę można dostać się bezpośrednio samolotem – codziennie ląduje tam ich kilka. Sama wyspa prezentuje się niczym obrazek żywcem wycięty z reklam biur podróży. Białe plaże, błękitne laguny i liczne palmy to sceneria, wśród której można uprawiać Island Hopping, czyli podróżowanie małymi, charakterystycznymi flipińskimi łódkami od jednej plaży i zatoczki do drugiej. Nie licz jednak na kameralną atmosferę. El Nido jest bardzo popularnym miejscem wśród zachodnich turystów i spotkasz ich podczas Island Hippingu całe mnóstwo. Na wyspie można także wypożyczyć kajaki z przezroczystym dnem, dzięki czemu pływanie na własną rękę po tutejszych wodach będzie jeszcze ciekawsze.
Tarasy ryżowe w Banaue
Imponujące rozmachem ogromne i liczne zbocza, na których uprawiano i nadal uprawia się ryż. Powstały około 2000 lat temu tylko i wyłącznie dzięki pracy ludzkich rąk. Zawieszone są około 1500 m. n. p. m., lecz poniżej linii lasów deszczowych, które zapewniają im doskonałe nawodnienie. Tarasy zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i są uważane przez Filipińczyków za swój wielki narodowy skarb. Naprawdę warto to zobaczyć. Tarasy znajdują się w prowincji Ifugao, zamieszkiwanej przez lud Ifugao, posługujący się językiem Ifugao.
- Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Ci dokumenty lub inne przedmioty. Na Filipinach często dochodzi do napadów rabunkowych.
- Nie zapłacisz za leczenie, jeśli zachorujesz podczas pobytu na Filipinach.
- Nie zapłacisz za nocleg, wyżywienie i powrót w późniejszym terminie, jeśli trafisz na kwarantannę lub izolację.
COVID-19 a wyjazd na Filipiny
Od 3 sierpnia 2023 roku nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 bądź negatywnego wyniku testu.
W ciągu 72 godzin należy wypełnić formularz lokalizacyjny eArrival Card – można go znaleźć na stronie https://etravel.gov.ph/.
Przed wyjazdem zapoznaj się z aktualnymi i szczegółowymi zasadami wjazdu na Filipiny na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/filipiny!
Wycieczka na Filipiny – ubezpieczenie turystyczne
Podróżując po egzotycznych krajach, a za taki niewątpliwie trzeba uznać Filipiny, powinno się przyjąć zasadę, że im dalej od domu, tym całkowita kwota ubezpieczenia powinna być wyższa. Przesada? Niewielka. Trzeba bowiem pamiętać, że koszty transportu medycznego z odległych zakątków globu mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.
W przypadku Filipin rozsądną sumą ubezpieczenia turystycznego wydaje się kwota rzędu 50 000 euro. Jednak nie tylko łączna suma ubezpieczenia jest istotna. Niebagatelną rolę odgrywają dodatki, dzięki którym zabezpieczymy się na wypadek wystąpienia przeróżnych zdarzeń losowych. Poniżej wymieniamy najbardziej, naszym zdaniem, przydatne dodatki ubezpieczeniowe w trakcie pobytu na Filipinach.
Assistance – w bezpiecznym fotelu w Polsce może się wydawać, że będąc na wakacjach, bez problemu poradzimy sobie z organizacją potencjalnej hospitalizacji dla siebie lub osoby bliskiej, jednak praktyka pokazuje, że wcale nie jest to takie łatwe. Stres, problemy zdrowotne, nieznajomość lokalnego języka i procedur – to wszystko utrudni nam całą sprawę. Dlatego właśnie warto zadbać, by ubezpieczenie podróżne zawierało pakiet assistance, dzięki któremu będziemy mogli liczyć na pomoc w załatwieniu wszelkich formalności od osób wyznaczonych do tego przez ubezpieczyciela i operujących na miejscu.
Transport medyczny do kraju macierzystego – nurkowanie, jazda konna, wspinaczka, kitesurfing. Filipiny oferują mnóstwo atrakcji dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Niestety wypadki podczas wszelakich aktywności często mają fatalne skutki zdrowotne, które uniemożliwiają samodzielny powrót do domu. W takim przypadku upewnij się, że koszt ubezpieczenia obejmuje transport medyczny do Polski oraz ratownictwo. Oczywiście żeby ubezpieczyciel w ogóle zechciał zapłacić za pokrycie wszystkich kosztów związanych z uszczerbkiem na zdrowiu odniesionym na skutek wypadku sportowego, należy wykupić…
…ubezpieczenie sportowe – to dodatek, który uprawni poszkodowanego do otrzymania odszkodowania za wypadek powstały właśnie na skutek uprawiania sportów. Należy bardzo uważnie zapoznać się OWU ubezpieczenia i doprecyzować, które sporty zaliczane są do grona tych tradycyjnych, a które ubezpieczyciel kwalifikuje jako sporty wysokiego ryzyka lub wręcz ekstremalne. Przykładowo jazda konna jest przez wiele agencji zaliczana w poczet sportów wysokiego ryzyka. Wniosek jest oczywisty. Chcąc aktywnie spędzać czas na wakacjach, zainteresujmy się żywo ubezpieczeniem obejmującym interesujące nas aktywności.
Rozszerzenie ubezpieczenia na choroby przewlekłe – czyli na schorzenia, do których zaliczamy m. in. cukrzycę czy nadciśnienie, a na które cierpią miliony naszych rodaków. W sytuacji, kiedy choroba przewlekła da o sobie znać podczas wakacji, wymuszając na nas skorzystanie z opieki medycznej, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów z tym związanych, o ile nasze ubezpieczenie nie obejmuje kosztów leczenia rozszerzonych na choroby przewlekłe. W tym przypadku również zalecamy zapoznanie się z listą chorób uznawanych przez dane towarzystwo za przewlekłe.
Ubezpieczenie bagażu – nic tak nie psuje humoru na samym początku urlopu jak zagubiony lub skradziony bagaż. A takie rzeczy się po prostu zdarzają. Polecamy przyjrzeć się bliżej sumom ubezpieczenia bagażu, gdyż często nie przekraczają 2000 złotych, co nie jest wystarczającą kwotą, żeby pokryć stracony sprzęt elektroniczny, często nawet w ułamku. Niektóre firmy oferują także ubezpieczenie opóźnienia bagażu i to naszym zdaniem jest opcja, nad którą warto się pochylić.
Ubezpieczenie NNW w ubezpieczeniu turystycznym – niektóre wypadki na wakacjach mogą spowodować nieodwracalne lub długodystansowe konsekwencje dla naszego zdrowia. Z takimi wyzwaniami lepiej mierzyć się, mając trochę gotówki w kieszeni, a takową może dostarczyć nam ubezpieczyciel, jeśli tylko nasze ubezpieczenie zawiera wypłatę odszkodowania w następstwie nieszczęśliwego wypadku (NNW). Kwota takiego odszkodowania zależy od wysokości składki, ale zazwyczaj jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym – dodatek ubezpieczeniowy, który chroni nas przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim podczas wyjazdu wakacyjnego. Zazwyczaj jest to elementu ubezpieczenia turystycznego, za który należy dodatkowo zapłacić, jednak część towarzystw oferuje OC w życiu prywatnym w ramach podstawowego ubezpieczenia turystycznego. Warto wiedzieć, że jest to dodatek dostępny w formie podstawowej oraz rozszerzony na aktywność sportową. To drugie rozwiązanie roztoczy nad nami parasol ochronny w przypadku, kiedy spowodujemy szkodę podczas uprawiania sportu.
W tabeli przedstawiamy koszty standardowego ubezpieczenia podróżnego na tygodniowy pobyt na Filipinach dla jednego dorosłego turysty, pary podróżnych oraz 4-osobowej rodziny. Wybieraliśmy tylko oferty z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia 300 000 zł lub wyższą.
Firma | Warunki ubezpieczenia | Cena polisy dla 1 osoby | Cena polisy dla 2 osób | Cena polisy dla 4 osób |
---|---|---|---|---|
Generali | Koszty leczenia: 300 000 zł; Ratownictwo: 300 000 zł; COVID-19: zachorowanie, izolacja; NNW: 40 000 zł; OC prywatne: 50 000 zł; OC sportowe: 50 000 zł; Bagaż: 1000 zł; Sprzęt elektroniczny: 1000 zł; Assistance; Zdarzenia pod wpływem alkoholu; Ruchomości domowe: 5000 zł. | 56,00 zł | 111,00 zł | 208,00 zł |
Wiener | Koszty leczenia: 347 472 zł; Ratownictwo: 347 472 zł; COVID-19: zachorowanie; NNW: 20 000 zł; OC prywatne: 217 170 zł; OC sportowe: 100 000 zł; Bagaż: 1 000 zł; Sprzęt elektroniczny: 500 zł; Assistance; Zdarzenia pod wpływem alkoholu. | 62,00 zł | 123,00 zł | – |
Proama | Koszty leczenia: 300 000 zł; Ratownictwo: 300 000 zł; COVID-19: zachorowanie, izolacja; NNW: 20 000 zł; OC prywatne: 100 000 zł; OC sportowe: 100 000 zł; Bagaż: 2000 zł; Sprzęt elektroniczny: 2000 zł; Assistance; Zdarzenia pod wpływem alkoholu; Ruchomości domowe: 5000 zł. | 62,00 zł | 123,00 zł | 213,00 zł |
mtu24.pl | Koszty leczenia: 300 000 zł; Ratownictwo: 300 000 zł; COVID-19: zachorowanie, izolacja; NNW: 30 000 zł; OC prywatne: 100 000 zł; OC sportowe: 100 000 zł; Bagaż: 2000 zł; Sprzęt elektroniczny: 2000 zł; Assistance; Zdarzenia pod wpływem alkoholu; Ruchomości domowe: 5000 zł. | 62 zł | 124 zł | 248 zł |
Generali | Koszty leczenia: 500 000 zł; Ratownictwo: 500 000 zł; COVID-19: zachorowanie, izolacja; NNW: 40 000 zł; OC prywatne: 100 000 zł; OC sportowe: 100 000 zł; Bagaż: 2000 zł; Sprzęt elektroniczny: 2000 zł; Assistance; Zdarzenia pod wpływem alkoholu; Ruchomości domowe: 5000 zł. | 72,00 zł | 143,00 zł | 251,00 zł |
AXA Partners | Koszty leczenia: 600 000 zł; Ratownictwo: 600 000 zł; COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna; NNW: 50 000 zł; OC prywatne: 250 000 zł; OC sportowe: 250 000 zł; Bagaż: 3000 zł; Sprzęt elektroniczny: 1500 zł; Sprzęt sportowy: 1500 zł; Assistance. | 89,37 zł | 178,75 zł | 304,09 zł |
SIGNAL IDUNA | Koszty leczenia: 651 510 zł; Ratownictwo: 43 434 zł; COVID-19: zachorowanie, izolacja; NNW: 30 000 zł; OC prywatne: 130 302 zł; OC sportowe: 66 972 zł; Bagaż: 2 000 zł; Sprzęt elektroniczny: 1 000 zł; Assistance; Zdarzenia pod wpływem alkoholu. | 99,58 zł | 199,16 zł | 358,48 zł |
UNIQA | Koszty leczenia: 750 000 zł; Ratownictwo: 750 000 zł; COVID-19: zachorowanie, izolacja; NNW: 50 000 zł; OC prywatne: 250 000 zł; Bagaż: 3000 zł; Sprzęt elektroniczny: 3000 zł; Assistance; Zdarzenia pod wpływem alkoholu. | 109,20 zł | 218,40 zł | 393,12 zł |
Podróż na Filipiny – niezbędne dokumenty
Jeśli Twój pobyt na terytorium Filipin nie przekroczy 30 dni, wówczas nie masz obowiązku, jako polski obywatel, posiadania wizy. Jedyne, czego władze Filipin wymagają od turystów odwiedzających kraj, to paszport wraz z biletem powrotnym do kraju macierzystego lub innego państwa docelowego, a także środki pieniężne na czas pobytu, przy czym wysokość tych środków nie została określona.
W sytuacji, kiedy zaplanowany przez Ciebie wypoczynek jest dłuższy niż 30 dni (szczęściarz!), jeszcze przed rozpoczęciem podróży powinieneś wystąpić do filipińskich placówek dyplomatycznych w Polsce o wizę turystyczną do 60 dni. Opcją wygodniejszą, choć droższą, jest skorzystanie z komercyjnych ofert obsługujących wnioskowanie o wizę.
Zapomniałeś tego zrobić? Nic nie szkodzi. Już po przylocie możesz także skorzystać z przedłużenia pobytu bezwizowego w miejscowym urzędzie imigracyjnym. Jeśli jednak nie chcesz podczas urlopu zetknąć się aparatem biurokratycznym w wersji egzotycznej (a kto by chciał), lepszym pomysłem jest skorzystanie z wykupienia wizy zawczasu.
Filipiny – bezpieczeństwo podróży
Polskie MSZ odradza zapuszczanie się w rejon południowo-zachodniej części wyspy Mindanao – druga co do wielkości wyspa Filipin – oraz w okolice archipelagu Sulu, znajdującego się w południowej części Morza Sulu (oddziela malezyjską część Borneo od Filipin). Wszystko z powodu operowania na ww. terenach i akwenach islamistycznych sił rebelianckich, które systematycznie ścierają się z siłami rządowymi.
Ponadto odradza się wszelkie podróże po wyspie Mindanao, które nie są koniecznością. Twojej rozwadze zostawimy rozstrzygnięcie, czy podróż w ramach urlopu to wystarczający powód, by ryzykować porwanie przez fundamentalistów.
Według filipińskiej Policji na terenie całego kraju dochodzi do częstych napadów rabunkowych. Pamiętaj więc, by pomimo wakacyjnego luzu zachować czujność i zanadto nie ufać zbyt spoufalającym się autochtonom, wsiadać tylko do oznakowanych taksówek i nie przyjmować napojów od obcych. Dobrze znane są przypadki odurzenia narkotykiem rozpuszczonym w oferowanym napitku i późniejsza kradzież mienia. Znane są też niestety i gorsze wersje podobnych wydarzeń.
Na terenie całego kraju, nie wyłączając stolicy Filipin – Manilli – obowiązuje zagrożenie terrorystyczne.
Wybierając się na Filipiny, powinieneś również pamiętać, że cały rejon jest aktywny sejsmicznie, co oznacza, że możesz spodziewać się trzęsienia ziemi lub, co gorsza, spowodowanych przez wstrząsy fal tsunami, które już nawiedzały te okolice. Niewykluczone są także huragany, zwane w tej części świata tajfunami. Śledź na bieżąco informacje pogodowe w lokalnych mediach oraz na międzynarodowych stronach:
- Emergency Response Coordination Centre (ERCC)
- Global Disaster Alert and Coordination System (GDACS)
- National Hurricane Center
Dobrą praktyką jest zgłaszanie egzotycznych wojaży w aplikacji “Odyseusz”. Dlaczego? Cytując informacje ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: “W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł podjąć z Państwem kontakt, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.”.
Co warto wiedzieć przed podróżą na FIlipiny?
Klimat Filipin
Ten wyspiarski kraj położony jest w równikowej strefie klimatu, dzięki czemu nie odnotowuje się tu znaczących wahań temperatury. Cały rok jest gorący, a kreski na termometrach wskazują około 30 stopni Celsjusza. Średnie maksymalne temperatury w styczniu i lipcu różnią się o zaledwie 3-4 stopnie.
Na terenie całego kraju wyróżnia się jedynie dwie pory roku: suchą i deszczową. Pora sucha trwa od listopada do maja, przy czym filipińskie lato i czas panowania najwyższych temperatur oraz najniższych opadów przypada na okres od marca do maja. Pomiędzy czerwcem a październikiem trwa pora deszczowa, ze szczególnym uwzględnieniem lipca i sierpnia, kiedy to opady deszczu są najbardziej intensywne. Pora deszczowa to też zwiększone ryzyko wystąpienia tajfunów, co trzeba brać pod uwagę podczas planowania swojej wyprawy. Najbardziej narażone na atak tajfunów są regiony północno-wschodnie.
Nie należy lekceważyć tego zagrożenia. Filipiny znajdują się bowiem w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli w strefie częstych erupcji wulkanów i wstrząsów sejsmicznych.
Filipiny w ciekawostkach
Społeczeństwo tego wyspiarskiego kraju to w głównej mierze katolicy, co świadczy o sporym sukcesie wielowiekowej misji nawracania miejscowej ludności przez hiszpańskich kolonizatorów. Filipińczycy są ponadto narodem bardzo rodzinnym, który wyjątkowo wysoko ceni sobie rodzinne więzi. Widać to na przykładzie wielopokoleniowych i wielodzietnych rodów, w których najwyższą pozycję zajmują seniorzy.
Manilla poza Warszawą była najbardziej zniszczoną stolicą na świecie w trakcie II Wojny Światowej. Do tej pory miasto nie zachwyca urodą, a zdaniem wielu mieszkańców i turystów jest dość brudne i niebezpieczne.
Istnieje nawet specjalny gest zwany “mano po“, którym młodsi Filipińczycy oddają cześć starszym. Polega on na przyciśnięciu zewnętrznej części otwartej dłoni do czoła. “Mano” z języka hiszpańskiego oznacza po prostu rękę.
Z drugiej zaś strony Filipińczycy nie są przywiązani do konserwatywnych wartości aż tak bardzo. Powszechne jest uznawanie trzeciej płci – bakli – co oznacza mężczyznę ubierającego się jak kobieta. Jest to powszechne zjawisko.
Warto także wiedzieć, że dla Filipińczyków biały odcień skóry to ideał urody, dlatego też jak ognia piekielnego unikają oni długiego przebywania na słońcu. Na tamtejszym rynku kosmetycznym do wielu produktów dodawane są środki wybielające.
Historia Filipin
Podróżowanie bez zainteresowania się historią i kulturą odwiedzanych miejsc przypomina trochę oglądanie filmu w języku, którego nie znamy – może być pięknie, ale nie zrozumiemy za wiele. Dlatego zapraszamy na krótką lekcję historii Filipin.
W bardzo wielu zachodnich opracowaniach historycznych znaleźć można informacje, że historia Filipin rozpoczęła się wraz z przybiciem do filipińskich brzegów hiszpańskich okrętów w XVI wieku, jednak jest to nieprawda i to dość mocno krzywdząca. Pogląd taki sugeruje jakoby przed kolonizacją nie istniały na tym terenie żadne organizacje państwowe, a nawet jeśli, to nie są one warte wzmianki.
Tymczasem już w XI wieku chińskie kroniki wzmiankowały o silnym królestwie Butuanu na wyspie Mindanao. Butuan prowadził ożywione relacje handlowe z wieloma państwami regionu, a butuańscy złotnicy byli znani daleko poza granicami własnego kraju. Ówcześni chińscy kronikarze opisują Butuan jako państwo rządzone przez Hindusów, jednak na całym archipelagu obecne były wpływy wielu kultur: muzułmańskiej, chińskiej, japońskiej i hinduskiej właśnie.
Innym ośrodkiem państwowym, który pojawił się w okresie przedhiszpańskim na tym obszarze, był radżanat Cenu (radża – tytuł odpowiadający tytułowi królewskiemu, używany w Indiach), również rządzony przez Hindusów. To właśnie wojska tego państwa ustąpiły pola hiszpańskim kolonistom w 1565 roku, od czego de facto rozpoczął się okres dominacji hiszpańskiego imperium kolonialnego na Filipinach.
Hiszpanie znali wyspy już od 1521 roku, kiedy to odkrył je słynny Ferdynand Magellan. Od tamtego czasu wysyłali na te wody kilka ekspedycji, jednak żadna z nich nie zakończyła się powodzeniem.
Jedna wypraw pod komendą Lopeza de Villalobosa, dotarła do archipelagu, do brzegów wyspy, którą zwano wówczas Leyte, a jej postanowił ochrzcić ją nowym mianem – “Filipiną” – na cześć Filipa, następcy hiszpańskiego tronu. Nazwa przyjęła się dość dobrze, jak powszechnie wiadomo, a z czasem zaczęła obejmować cały archipelag liczący sobie 7 tysięcy wysp i wysepek.
Co ciekawe, od początku swoich kolonizatorskich zapędów ultrakatoliccy przybysze, którzy bardzo poważnie traktowali sprawy wiary i z wielką żarliwością nawracali miejscową ludność, popadli w konflikt z zamieszkującymi Filipiny muzułmanami. Konflikt ten, choć w nieco przygaszonej formie, trwa po dziś.
Oczywiście wymienione powyżej państewka Butuan i Cenu nie były jedynymi, które powstały na przestrzeni stuleci na Filipinach. Państw i organizacji plemiennych było zdecydowanie więcej, jednak ich wymienianie i charakteryzacja mija się z celem, gdyż wszystkie ona zniknęły z kart dziejów wraz z przybyciem Hiszpanów. Są jednak dowodem, że przed 1565 rokiem na Filipinach funkcjonowały całkiem dobrze zorganizowane społeczności. Filipińczycy z pewnością docenią każdego, kto pochwali się znajomością ich historii.
Hiszpanie założyli w 1571 roku dzisiejszą stolicę Filipin, Manillę. Przez najbliższe 300 lat Hiszpanie sprawowali kontrolę nad całym rejonem właśnie z Manilli, którą uczynili stolicą Hiszpańskich Indii Wschodnich.
W 1896 roku na Filipinach wybuchło antyhiszpańskie powstanie, do którego włączyły się Stany Zjednoczone. Filipińczykom po dwóch latach walk udało się uwolnić od Hiszpanów, lecz wpadli z deszczu pod rynnę, gdyż kontrolę nad archipelagiem przejęły Stany Zjednoczone. Pełną niepodległość udało się uzyskać dopiero w 1946 roku, po drodze trafiając jeszcze pod japońskiego buda w trakcie II Wojny Światowej.
FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat wyjazdu na Filipiny
Podróżując po Filipinach, trzeba jednak pamiętać o zagrożeniach – MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w całym kraju, informując o zagrożeniu terrorystycznym i licznych napadach rabunkowych. Jeśli chcesz mieć spokojniejszą głowę podczas egzotycznego urlopu, zadbaj o dobre ubezpieczenie turystyczne.
Filipiny to ponad 7 000 wysp, a w śród nich są prawdziwe raje dla miłośników pięknej przyrody, plaż, palm, wody i sportów wodnych – to na przykład wyspa Boracay, Siargao czy Bohol. Warto także wybrać się do stolicy kraju, czyli Manili, by zobaczyć Fort Siargao czy kościół św Augustyna.
Filipiny to bez wątpienia bardzo ciekawy kierunek podróży – kraj barwny, egzotyczny, odległy kulturowo, a przy tym posiadający bogatą historię i tak piękne miejsca, jak m.in. miasteczko El Nido czy tarasy ryżowe w Banaue.
Najlepszymi miesiącami do wyjazdu na Filipiny są grudzień, styczeń i luty, kiedy na wielu wyspach panuje pora sucha. Temperatury nie są wtedy aż tak wysokie. Natomiast od czerwca do października panuje na Filipinach pora deszczowa, a do tego występuje zagrożenie tajfunami.
Na Filipinach przez cały rok jest ciepło lub gorąco, a dodatkowo bywa bardzo wilgotno, więc najlepiej wziąć ze sobą letnie i przewiewne ubranie z naturalnych materiałów. Na wypadek deszczu warto mieć lekką oddychającą kurtkę. Z pewnością przyda się także strój kąpielowy oraz ochrona przed słońcem – nakrycie głowy, krew z filtrem UV, balsam oraz okulary przeciwsłoneczne. Koniecznie trzeba zabrać apteczkę podróżną z podstawowym wyposażeniem i repelent. Warto także zabrać ze sobą euro lub dolary, by wymienić je na peso filipińskie na miejscu.
- Podróżujący na Filipiny muszą mieć ważny paszport lub paszport tymczasowy. Wiza na pobyt do 30 dni nie jest wymagana.
- Na Filipinach panuje klimat równikowy – temperatury są wysokie przez cały rok, wyróżnia się porę suchą i deszczową.
- Filipiny to kraj, w którym podróżnym zaleca się szczególną ostrożność z uwagi na wysoki poziom przestępczości, zagrożenia terroryzmem oraz katastrofami naturalnymi.
- Ubezpieczenie podróżne na Filipiny powinno zawierać ochronę kosztów leczenia na minimum 300 000 zł, NNW, ubezpieczenie bagażu, assistance oraz OC w życiu prywatnym.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji