Ubezpieczenie do Finlandii
W nagłych przypadkach podczas pobytu w Finlandii podróżni mogą skorzystać z pomocy fińskiej służby zdrowia na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nawet karta EKUZ nie ochroni jednak przed wszystkimi kosztami związanymi z leczeniem, które w tym nordyckim kraju są bardzo wysokie. Właśnie z tego powodu przed wyjazdem na północ Europy zaleca się zakup ubezpieczenia turystycznego.
Ubezpieczenie do Finlandii – spis treści
- Wprowadzenie
- Czy ubezpieczenie do Finlandii jest obowiązkowe?
- Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Finlandii
- Koszty leczenia i opieka medyczna w Finlandii
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Finlandii?
- Koszt ubezpieczenia do Finlandii
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Finlandii?
Wprowadzenie
Finlandia to coraz popularniejszy kierunek podróży szczególnie dla tych turystów, którzy szukają mniej oczywistych destynacji, chcąc nacieszyć się bogactwem fińskiej kultury i natury. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas takiego wyjazdu? Finlandia jest członkiem Unii Europejskiej, zatem przed wyjazdem warto udać się do oddziału NFZ i wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewni pomoc fińskiej publicznej służby zdrowia w nagłych przypadkach. Ponadto zalecany jest jednak również zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego?
Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem do Finlandii?
Ubezpieczenie na wyjazd do Finlandii jest zalecane głównie z uwagi na wysokie koszty leczenia w tym kraju. A chociaż obywatele Polski mogą skorzystać z pomocy fińskiej służby zdrowia na podstawie karty EKUZ, nie jest ona wystarczającym zabezpieczeniem na taką podróż. Dlaczego?
Trzeba pamiętać, że z EKUZ otrzymać można jedynie niezbędną pomoc medyczną publicznej służby zdrowia, o której zakresie decyduje lekarz prowadzący. Co więcej, posiadacz karty ma prawo do świadczeń na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym się znajduje, co oznacza, że część kosztów może być nierefundowana.
W przeciwieństwie do EKUZ, ubezpieczenie turystyczne nie ma takich ograniczeń. Posiadacz polisy turystycznej może skorzystać z usług zarówno publicznej, jak i prywatnej służby zdrowia w Finlandii, a ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty leczenia do wysokości wybranej sumy ubezpieczenia. Ponadto ubezpieczenie turystyczne może obejmować również inne rodzaje ochrony, w tym m.in. NNW podróżne, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu.
Czy ubezpieczenie do Finlandii jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie do Finlandii nie jest obowiązkowe. Podobnie jak w większości krajów w Europie i na świecie, również w Finlandii wybierający się tam podróżni nie muszą kupować polisy, jednak jest im to mocno zalecane. Ma to związek m.in. z wysokimi kosztami leczenia w tym kraju, które nie zawsze zostaną pokryte przez kartę EKUZ.
Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących
Podróż z Polski do Finlandii nie wiąże się z żadnymi utrudnieniami. Obywatele Polski mogą wjechać do tego kraju zarówno na podstawie ważnego paszportu, jak i dowodu osobistego. Nie ma określonego terminu ważności dokumentu podróżnego. Nie są wymagane wizy ani rejestracja pobytu, którego długość nie przekracza trzech miesięcy.
W przypadku pobytu w Finlandii, którego długość przekracza trzy miesiące, należy zarejestrować się w urzędzie imigracyjnym zgodnym z miejscem zamieszkania w Finlandii. Wymagane będą przy tym dowód tożsamości oraz potwierdzenie charakteru pobytu w Finlandii (np. zaświadczenie od pracodawcy lub z uczelni, czy informacja o posiadanych środkach utrzymania).
Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych można znaleźć przydatne informacje dla osób udających się do dowolnego kraju na świecie. W przypadku Finlandii MSZ informuje o:
- drugim stopniu zagrożenia terrorystycznego w czterostopniowej skali, co oznacza podwyższone prawdopodobieństwo zamachu i może się wiązać z podwyższonymi środkami bezpieczeństwa,
- średnim poziomie przestępczości, zwracając uwagę na coraz częstsze kradzieże kieszonkowe.
MSZ ostrzega również kierowców przed nocowaniem w samochodzie przy niskich temperaturach, oraz apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Jakie są zalecenia Ministerstwa w sprawie ubezpieczenia do Finlandii?
Przed wyjazdem warto wykupić w Polsce specjalne ubezpieczenie. Koszty leczenia w Finlandii są bardzo wysokie. W razie hospitalizacji lub transportu chorego do Polski koszt pełnej opieki lekarskiej jest znaczny.
Źródło: Polska w Finlandii, Informacje dla podróżujących
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Finlandii
Ubezpieczenie turystyczne do Finlandii nie jest obowiązkowe, a zakres gwarantowanej przez nie ochrony zależy od wyboru podróżnego. W podstawowych wariantach polisy ubezpieczyciele oferują najczęściej pokrycie kosztów leczenia i assistance podróżne. W zależności od charakteru Twojego wyjazdu, warto rozważyć wykupienie ochrony o szerszym zakresie.
Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)
Kluczowy element każdej polisy turystycznej. W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia gwarantowane jest pokrycie wydatków związanych z udzieleniem pomocy medycznej, jeśli zachorujesz lub przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek podczas pobytu za granicą. Polisa obejmuje zarówno leczenie w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych, w tym m.in.:
- konsultacje lekarskie,
- wizyty u specjalistów,
- leczenie ambulatoryjne,
- hospitalizację,
- zabiegi i operacje,
- badania diagnostyczne i laboratoryjne.
Ubezpieczyciel pokrywa wskazane w polisie koszty do wysokości sumy ubezpieczenia. Należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku niektórych usług mogą obowiązywać niższe podlimity (np. dotyczące leczenia stomatologicznego).
W Towarzystwie Ubezpieczeń mtu24.pl limit odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku leczenia stomatologicznego wynosi 2000 zł bez względu na wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
NNW podróżne to dodatkowy element ubezpieczenia turystycznego, który przez część towarzystw jest jednak oferowany już w podstawowych pakietach. Zdecydowanie warto wziąć go pod uwagę przy wyborze polisy, ponieważ to właśnie dzięki niemu ubezpieczony będzie mógł liczyć na odszkodowanie w razie, gdy podczas pobytu za granicą przydarzy mu się nieszczęśliwy wypadek.
Jak to działa? Ubezpieczyciel wypłaca rekompensatę w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego (wówczas odszkodowanie należy się jego bliskim). Wysokość zadośćuczynienia zależy od:
- wysokości sumy ubezpieczenia,
- stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu.
W dokumencie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia każdej firmy znajduje się załącznik w postaci tabeli, w której określone są procentowe wartości towarzyszące różnego rodzaju urazom. To właśnie na ich podstawie ustala się, jaki procent sumy ubezpieczenia należy się poszkodowanemu w wypadku podróżnemu. Wartości te są bardzo różne i mogą wahać się od 1% do nawet 100% – wszystko zależy od rodzaju i stopnia uszczerbku na zdrowiu.
Generali szacuje utratę jednego zęba (w przypadku siekacza lub kła) na 1% uszczerbku na zdrowiu. Z kolei 100% uszczerbku orzeka się m.in. w przypadku urazów głowy prowadzących do zaburzeń neurologicznych, które powodują otępienie lub ciężkie zaburzenia zachowania i emocji uniemożliwiające samodzielną egzystencję.
Ubezpieczenie bagażu
Kolejny z dodatkowych elementów ubezpieczenia turystycznego dotyczy rzeczy osobistych należących do podróżnego. Ubezpieczenie bagażu to polisa, która zapewni pomoc w razie jego:
- uszkodzenia,
- zniszczenia,
- zgubienia,
- kradzieży.
W zależności od warunków ochrony przewidzianych przez dane towarzystwo, ubezpieczenie może obejmować także opóźnienie dostarczenia bagażu przez linie lotnicze oraz ochronę drogiego sprzętu elektronicznego.
UNIQA oferuje wraz z ubezpieczeniem bagażu wypłatę odszkodowania w razie opóźnienia w dostarczeniu bagażu podróżnego w wariantach Rozszerzonym, Optymalnym i Maksymalnym ubezpieczenia podróży Supertravel. W przypadku polisy w wariancie Podstawowym ubezpieczony może liczyć na ochronę tylko w razie utraty lub zniszczenia bagażu.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Co jeśli podczas wyjazdu do obcego kraju to nie Ty zostaniesz poszkodowany, ale sam wyrządzisz komuś nieumyślną szkodę? Właśnie na takie okoliczności przewidziano ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które chroni odpowiedzialność cywilną podróżnego.
W jego ramach ubezpieczyciel pokryje straty i wypłaci odszkodowanie osobom trzecim, które ucierpiały na skutek działań ubezpieczonego lub osób pozostających pod jego opieką. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i rzeczowych, ale uwaga – w przypadku tych drugich zdarza się, że ubezpieczyciele stosują niższe limity odpowiedzialności niż wynosi suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.
AXA Partners w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczenia OC w życiu prywatnym podaje, że nie odpowiada za szkody, których równowartość jest niższa bądź równa kwocie 750 zł.
Assistance podróżne i ewakuacja medyczna
Usługi assistance, w tym transport medyczny do kraju, to obok pokrycia kosztów leczenia drugi z podstawowych elementów ubezpieczenia turystycznego. Jego zakres różni się zarówno w zależności od firmy ubezpieczeniowej, jak i wybranego wariantu ochrony.
Przykładowe usługi gwarantowane w ramach assistance to m.in.:
- transport do placówki medycznej i między placówkami,
- ratownictwo,
- transport do kraju i miejsca zamieszkania,
- przedłużony pobyt za granicą,
- transport i pobyt osoby towarzyszącej ubezpieczonemu,
- transport zwłok.
Ponadto ubezpieczyciel zapewnia m.in. dostęp do działającego całodobowo telefonicznego alarmowego, organizuje pomoc prawnika czy tłumacza, pomaga w razie utraty dokumentów podróżnych i wiele innych.
Wiener w ramach ubezpieczenia assistance gwarantuje nielimitowany dostęp nie tylko do telefonicznego Centrum Alarmowego, ale również do infolinii podróżnej i sportowej, na których można uzyskać informacje m.in. na temat wymaganych w danym kraju dokumentów i szczepień, adresów polskich placówek dyplomatycznych, najdogodniejszych połączeń komunikacyjnych, czy pogody i warunków na szlaku/stoku.
Koszty leczenia i opieka medyczna w Finlandii
Koszty leczenia za granicą są zawsze wyższe niż w kraju. W przypadku Finlandii rachunki szpitalne bez karty EKUZ i ubezpieczenia turystycznego mogą liczone w setkach lub tysiącach euro.
Jakość i dostępność służby zdrowia
Służba zdrowia w Finlandii stoi na wysokim poziomie, co niestety wiąże się z równie wysokimi kosztami. Te należą bowiem do najwyższych w Europie i to zarówno w przypadku korzystania z usług publicznych, jak i prywatnych placówek medycznych. O ile więc podczas pobytu w tym kraju nie będzie problemu z uzyskaniem pomocy lekarskiej w dowolnym zakresie, o tyle trzeba się przy tym liczyć z dużymi wydatkami.
Finlandia zajęła 13. miejsce na świecie (9. w Europie) w przygotowanym przez Światową Organizację Zdrowia rankingu krajów z najlepszą opieką zdrowotną w 2023 roku.
Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia
Ponieważ obywatele Finlandii ponoszą częściowo koszty opieki medycznej, to te same wydatki dotyczą również przebywających w tym kraju podróżnych z Polski, którzy korzystają z usług fińskiej publicznej służby zdrowia na podstawie karty EKUZ. Ile one wynoszą? Poniżej przykładowe koszty.
Za co trzeba zapłacić w Finlandii, jeśli masz kartę EKUZ?
Usługa | Koszt |
---|---|
Wizyta u lekarza ogólnego | W godzinach przyjęć do 16,10 euro, poza godzinami przyjęć do 22,10 euro. |
Wizyta u specjalisty | 32,10 euro |
Leczenie stomatologiczne | Do 35 euro (za darmo dla osób do 18. roku życia). |
Dializy, radioterapia lub badanie cytotoksyczne | Do 8,80 euro za jeden zabieg. |
Hospitalizacja | Do 38,10 euro za jeden dzień. |
Transport sanitarny | 16 euro |
Oczywiście podane wyżej koszty dotyczą leczenia w publicznych placówkach. Prywatna opieka medyczna jest pokrywana w całości przez pacjenta, podobnie jak m.in. transport medyczny do kraju.
W razie braku karty EKUZ koszt wizyty lekarskiej w Finlandii wynosi ok. 80-100 euro, a doba pobytu w szpitalu (bez badań, leków, zabiegów itp.) ok. 200 euro.
Zalecane szczepienia przed wyjazdem
Przed wyjazdem do Finlandii nie trzeba wykonywać obowiązkowych szczepień. Zalecane są rutynowe szczepienia m.in. na błonicę, tężec, krztusiec czy grypę.
Podróżnym zwraca się uwagę również na ryzyko ukąszenia przez kleszcze, zwłaszcza w okresie od maja do września na gęsto zalesionych terenach, wyspach czy obszarach przybrzeżnych. Należy zadbać o odpowiednią profilaktykę (m.in. stosować repelenty), a także zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Finlandii?
Wybierając ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę. Zakup polisy należy uzależnić od kierunku i czasu wyjazdu, charakteru podróży oraz cech samego podróżnego.
Limity odpowiedzialności i zakres ochrony
Najważniejszym elementem każdej polisy podróżnej jest ubezpieczenie kosztów leczenia i jego suma. Ze względu na wysokie koszty opieki medycznej zaleca się, aby suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd do Finlandii nie była niższa niż 30 000 euro. Pamiętaj, że zbyt niska kwota może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków, a wtedy to Ty zostaniesz obciążony pozostałymi kosztami.
Suma ubezpieczenia ma jednak znaczenie nie tylko w przypadku kosztów leczenia. Jej wybór jest istotny także przy innego rodzaju ochronach, choćby NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczeniu bagażu, ponieważ to od niego może zależeć np. wysokość odszkodowania po wypadku. Ogólna zasada jest taka, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym droższa polisa, jednak różnice w cenach są często niewielkie, za to ewentualna rekompensata po szkodzie będzie już znacznie wyższa. Warto przekalkulować, co Ci się bardziej opłaca.
Ponadto należy też zwrócić dużą uwagę na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela i w razie potrzeby odpowiednio go rozszerzyć. Może to mieć znaczenie choćby wtedy, gdy np. cierpisz na chorobę przewlekłą, zamierzasz podczas wyjazdu spożywać alkohol lub uprawiać sporty. Część ubezpieczycieli wymaga dokupienia dodatkowych rozszerzeń ochrony na te i inne okoliczności, z kolei w innych firmach mogą być one wliczone w cenę podstawowej polisy.
Klauzula alkoholowa rozszerza odpowiedzialność ubezpieczyciela na szkody powstałe po spożyciu alkoholu tylko w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW. Nie obowiązuje w przypadku ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.
Długość podróży a wymagane ubezpieczenie
Oprócz zakresu ochrony, istotnymi czynnikami przy wyborze polisy są także długość i charakter wyjazdu. Innej polisy może potrzebować turysta, który wybiera się na weekendowy city break do Helsinek czy Turku, a innej podróżny zamierzający spędzić w Finlandii aktywne dwa tygodnie na łonie fińskiej natury. Weź pod uwagę, że o ile polisa o podstawowym zakresie ochrony może być wystarczającym zabezpieczeniem na spokojne zwiedzanie, to już wyprawy trekkingowe czy sporty wodne generują większe ryzyko, a co za tym idzie, również większe koszty ewentualnej pomocy.
Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, terroryzm
Dodatkowe rozszerzenia polisy mogą dotyczyć również sytuacji znacznie zwiększających ryzyko ubezpieczeniowe, które najczęściej znajdują się w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela. Należą do nich choćby uprawiania sportów ekstremalnych lub wysokie prawdopodobieństwo wystąpienie zamachu terrorystycznego. Jeśli podróżujesz do niebezpiecznego kraju lub planujesz uprawianie wyjątkowo niebezpiecznego sportu, musisz więc dokupić rozszerzenie – w przeciwnym razie ubezpieczyciel odmówi Ci pomocy.
Ubezpieczyciele w różny sposób klasyfikują dyscypliny sportowe i w związku z tą klasyfikacją wymagają dopłaty lub nie. Przed zakupem polisy należy się upewnić, czy planowana podczas wyjazdu aktywność jest zaliczana przez daną firmę do sportów amatorskich, wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.
Koszt ubezpieczenia do Finlandii
Wśród wszystkich czynników, które wpływają na wybór ubezpieczenia turystycznego, często decydujące znaczenie ma dla kupującego ten, który przynajmniej w teorii powinien być brany pod uwagę na samym końcu – cena polisy. Sprawdźmy zatem, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie na podróż do Finlandii.
Przykładowe ceny polis
Koszt ubezpieczenia do Finlandii sprawdzamy na przykładzie 27-letniej Agnieszki, która wybiera się na tygodniowy urlop na północ Europy. Zamierza zwiedzać fińskie miasta, spacerować po lasach i uprawiać rekreacyjnie sporty. W porównywarce Mubi szuka oferty z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) na minimum 150 000 zł, a także ubezpieczeniem NNW i OC w życiu prywatnym.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia |
---|---|---|
Wiener | KL: 173 664 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 108 539 zł | 36 zł |
Proama | KL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł | 39 zł |
mtu24.pl | KL: 150 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 50 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 40 zł |
You Can Drive | KL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 44 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 46 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 173 664 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 130 247 zł, Bagaż: 1000 zł | 49 zł |
AXA Partners | KL: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3000 zł | 64 zł |
ERGO Hestia | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5000 zł | 72 zł |
Ceny polis z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia zaczynają się już od 36 zł, co daje średnio ok. 5 zł za dzień ochrony. W porównaniu do ewentualnych kosztów w razie braku ubezpieczenia jest to wręcz śmieszna kwota. Oczywiście w zależności od potrzeb Agnieszka może wybrać również ofertę o znacznie bardziej rozbudowanej ochronie – przykładowo, najdroższa propozycja ERGO Hestii za 127 zł obejmuje pokrycie kosztów leczenia w wysokości aż 3 000 000 zł, NNW na sumę 60 000 zł i OC prywatne na 1 000 000 zł.
Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia
Zakres ochrony to niejedyne, co wpływa na cenę ubezpieczenia. Koszt polisy zależy także m.in. od:
- kierunku wyjazdu,
- czasu wyjazdu,
- liczby ubezpieczonych,
- wieku ubezpieczonych,
- stanu zdrowia podróżnych (czy są chorzy przewlekle),
- planowanych aktywności.
Pamiętaj, że ceny ubezpieczeń w różnych kombinacjach możesz sprawdzić za pomocą kalkulatora na mubi.pl. W ten sposób bez problemu znajdziesz ofertę dopasowaną do swoich potrzeb.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Finlandii?
Ubezpieczenie do Finlandii kupisz w kilka minut za pomocą porównywarki Mubi. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń podróżnych, masz możliwość zestawienia ofert wielu firm w jednym miejscu, co zaoszczędzi Ci czas i pozwoli wybrać najkorzystniejszą propozycję ochrony na Twój wyjazd.
Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę na terenie Finlandii
Ochronę ubezpieczeniową na wyjazd do Finlandii oferuje większość firm działających na polskim rynku. Na mubi.pl znajdziesz oferty polis m.in. od takich towarzystw, jak:
- AXA Partners,
- ERGO Hestia,
- Generali,
- mtu24.pl,
- Proama,
- SIGNAL IDUNA,
- UNIQA,
- Wiener,
- You Can Drive.
Każda firma ma zwykle kilka propozycji, które różnią się ceną i zakresem ochrony, dzięki czemu możesz wybrać polisę najlepiej spełniającą Twoje wymagania.
Przeczytaj również: Ubezpieczenie na Litwę.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Finlandii
Do Finlandii można wjechać na paszporcie lub dowodzie osobistym. Nie jest wymagana wiza. W przypadku kierowców wymagane jest ubezpieczenie OC, a zaleca się również posiadanie AC, NNW i assistance z uwagi na wysokie ceny. Przed wyjazdem należy wyrobić sobie kartę EKUZ, ale ponieważ część kosztów leczenia jest dodatkowo płatna, warto posiadać także ubezpieczenie turystyczne.
Ubezpieczenie turystyczne do Finlandii nie jest wymagane, ale zalecane z uwagi na bardzo wysokie koszty leczenia. Chociaż w tym kraju działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, pacjent i tak ponosi część kosztów, a w przypadku leczenia prywatnego lub niektórych innych usług (np. transportu do kraju) – nawet całość.
Finlandia jest bezpiecznym krajem. MSZ ostrzega głównie przed kradzieżami kieszonkowymi w dużych centrach handlowych i zaludnionych centrach miast lub na dworcach, ale informuje także o podwyższonym stopniu zagrożenia terrorystycznego. Podczas pobytu trzeba także uważać na niskie temperatury i możliwość ukąszenia przez kleszcza.
- Do Finlandii można wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, nie jest wymagana wiza.
- W Finlandii działa karta EKUZ, ale nie pokrywa ona wszystkich kosztów leczenia.
- Opieka medyczna w Finlandii stoi na wysokim poziomie, ale jest kosztowna.
- Na podróż do Finlandii zaleca się zakup ubezpieczenia turystycznego na sumę co najmniej 30 000 euro.
- Poza kosztami leczenia ubezpieczenie do Finlandii powinno obejmować także NNW, OC w życiu prywatnym, ochronę bagażu i assistance podróżne.
- Cena ubezpieczenia do Finlandii zależy m.in. od zakresu ochrony i liczby podróżnych.
- Ubezpieczenie na podróż do Finlandii z wysoką sumą ubezpieczenie kosztów leczenia można kupić już poniżej 40 zł.
- Oferty ubezpieczenia turystycznego do Finlandii od różnych firm znajdziesz za pomocą kalkulatora Mubi.
- https://www.gov.pl/web/finlandia/informacje-dla-podrozujacych
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
- https://tropicalmed.pl/finlandia-szczepienia
Dołącz do dyskusji