Ubezpieczenie do Finlandii

Kraj jezior, lasów oraz czystego powietrza, gdzie nowoczesne społeczeństwo żyje w harmonii z naturą. Finlandia zachwyci Cię zarówno zimą, jak i latem. Laponia skradnie Twoje serce feerią barw zórz polarnych, a Helsinki wspaniałą neoklasycystyczną oraz współczesną architekturą. Dodajmy do tego fińskie sauny, aby podróż do Finlandii nabrała jeszcze większych rumieńców!

finlandia

12 najciekawszych atrakcji turystycznych w Finlandii

Finlandia znana jest jako nowoczesne i rozwinięte państwo, którego wielkim atutem jest przyroda. Miłośnicy ciszy i samotności znajdą tam tysiące powodów, by zostać jeszcze jeden dzień dłużej. Z kolei osoby, które pragną zgiełku, zabawy i towarzystwa świetnie odnajdą się w Helsinkach. Co jeszcze warto zobaczyć w Finlandii?

finlandia - atrakcje

Helsinki

Stolica Finlandii leży na południu kraju nad zatoką Fińską. To nowoczesne miasto z licznymi zabytkami, których większość powstała w XIX wieku, kiedy miasto zaczęło się intensywnie rozbudowywać. To właśnie z tego okresu pochodzi punkt centralny miasta, czyli plac Senacki i stojąca na nim katedra luterańska w stylu neoklasycystycznym. 

Oprócz tego w Helsinkach warto zobaczyć Pałac Prezydencki, Wielką Cerkiew Świętego Mikołaja czy Narodowe Muzeum Finlandii. Dla fanów budowli wojskowych obowiązkowym punktem wycieczki powinna być twierdza Suomenlinna leżąca na jednej z wysp w mieście.

Helsinki to nie tylko zabytkowa architektura, ale także nowoczesny design, czego przykładem jest bibliotek Oodi, kościół Temppeliaukio czy Finlandia Talo. Dodajmy do tego liczne sauny, które koniecznie trzeba odwiedzić!

Turku

Dawna stolica i najstarsze miasto Finlandii, w którym można podziwiać imponujące średniowieczne zamek i katedrę. Koniecznie trzeba też przejść się na urokliwą starówkę Vanha Suurtori, warto też odwiedzić muzea (np. muzeum archeologiczne Aboa Vetus Ars Nova). Dzieci zainteresuje natomiast znajdujący się niedaleko Świat Muminków.

Laponia

Po co jechać do zimniejszej Laponii leżącej na północy kraju? Odpowiedź może być tylko jedna – zorze polarne! Z pewnością noc w szklanej chatce lub pod namiotem, gdy niebo skrzy się kolorami pozostanie w pamięci do końca życia – a wszystko to pośród dzikiej natury, ciszy i świeżego powietrza!

Ten region jest tak wyjątkowy, że w 1996 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tam można zobaczyć dzikie stada reniferów, a także odbyć zimowe safari na skuterach śnieżnych. 

Rovaniemi

Stolica Laponii znana jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja. Największą atrakcją tam jest właśnie jego wioska, gdzie można spotkać Mikołaja, jego żonę i elfy. Warto odwiedzić też park rozrywki Santa Park i Centrum Nauki Arktikum.

Park Narodowy Urho Kekkonen

Znajdujący się na północy kraju jeden z największych obszarów chronionych w Finlandii, idealny dla turystów chcących aktywnie spędzić urlop. Urho Kekkonen obejmuje bezdrzewną tundrę, torfowiska, tereny górzyste, doliny, wąwozy, rzeki i potoki, wśród których wytyczone są szlaki do pieszych wędrówek i narciarstwa biegowego.

Tampere

Położone pośród jezior miasto o przemysłowym charakterze, pełne charakterystycznych budynków z czerwonej cegły, w których mieszczą się liczne centra kultury i muzea. Można tam odwiedzić np. Muzeum Muminków, Muzeum Sztuki Serlachius, Muzeum Vapriikki czy wieżę widokową Näsinneula.

Oulu

Miasto położone w środkowej części kraju stanowiące centrum technologii i ważny ośrodek handlowy. Warto tam zobaczyć m.in. ładny główny plac miasta, muzeum nauki Tietomaa czy Park Technologii.

Jyväskylä

Miasto w środkowej Finlandii nad jeziorem Päijänne. Ważny ośrodek administracyjny i kulturalny, znany także jako Miasto Światła dzięki modernistycznej architekturze Alvara Aalto, która miesza się z tradycyjnymi drewnianymi domami.

Porvoo

Urokliwe miasto położone niedaleko Helsinek, które słynie z charakterystycznej, wyróżniającej się drewnianą architekturą starówki. Na odwiedzających czekają tam również średniowieczna katedra, ciekawe muzea i piękne krajobrazy nad rzeką Porvoo.

Savonlinna

Miasto na czterech wyspach między jeziorami Hauki i Pihlaja z wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO średniowieczną twierdzą Olavinlinna i okazałą katedrą.

Kuusamo

Położona w pobliżu Laponii fińska stolica sportów zimowych, a zwłaszcza narciarstwa biegowego. Oprócz długich kilometrów tras do jego uprawiania znajdziemy tam również Park Narodowy Oulanka z wodospadami i szlakami turystycznymi.

Levi

Leżący w Laponii jeden z największych ośrodków narciarskich w Finlandii. Przystosowany do uprawiania zarówno narciarstwa biegowego, jak i zjazdowego.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Finlandii na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli ucierpisz w wypadku lub zachorujesz. W Finlandii nawet posiadacze EKUZ muszą pokryć część kosztów za wizytę u lekarza, pobyt w szpitalu czy leczenie stomatologiczne.
 • Otrzymasz odszkodowanie za zgubiony bagaż.
 • Ubezpieczyciel bezpłatnie przedłuży ochronę ubezpieczeniową, jeśli z powodu awarii lub złych warunków atmosferycznych nie będziesz mógł wrócić we wcześniej planowanym terminie.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Finlandia a COVID-19 – jakie są zasady wjazdu?

Osoby wjeżdżające do Finlandii z Polski nie napotkają żadnych ograniczeń – zostały zniesione 1 lipca 2022 roku. Obecnie nie trzeba:

 • wykonywać testów przed i po przyjeździe,
 • posiadać dokumentów potwierdzających szczepienie,
 • przechodzić kwarantanny,
 • wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Więcej informacji na temat aktualnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/finlandia.

Wyjazd do Finlandii – które dokumenty zabrać?

Finlandia należy do Unii Europejskiej, więc na jej terytorium polski turysta może wjechać na dowód osobisty lub paszport. W przypadku podróży samochodem należy mieć ze sobą dowód rejestracyjny, prawo jazdy oraz potwierdzenie ubezpieczenia OC. MSZ Polski zaleca także posiadanie NNW i AC, ponieważ Finlandia jest drogim krajem – warto mieć także assistance.

Leczenie i ubezpieczenie zdrowotne w Finlandii

Koniecznie przed wyjazdem do Finlandii należy wyrobić sobie także EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten pozwala na korzystanie z publicznej opieki medycznej na zasadach, które obowiązują Finów, co jednak nie oznacza, że zwolni on nas ze wszystkich kosztów. Wręcz przeciwnie, ponieważ w Finlandii do wielu świadczeń trzeba sporo dopłacać, np. wizyta lekarska to koszt ok. 80-100 euro, a doba szpitalna 200 euro.

Jedynym sposobem, żeby uniknąć tych kosztów, jest zakup ubezpieczenia turystycznego, które zawiera m.in.:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia obejmujące m.in. koszty wizyt lekarskich, hospitalizacji, leczenia ambulatoryjnego, ratownictwa, leczenia prywatnego czy związanego z zachorowaniem na COVID-19;
 • NNW podróżne, z którego ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu;
 • OC w życiu prywatnym, które ochroni Cię, gdy to Ty wyrządzisz szkodę innej osobie;
 • ubezpieczenie bagażu, w tym ubezpieczenie sprzętu elektronicznego (może być dodatkowo płatne).

Osoby planujące aktywny wypoczynek powinny rozszerzyć ochronę o odpowiednie rodzaje ochrony. Ubezpieczenie sportowe ochroni turystę w razie wypadku podczas uprawiania sportu, o ile dana dyscyplina nie jest wymieniona w OWU jako sport ekstremalny lub wysokiego ryzyka. Dla tych potrzebne będzie dodatkowe rozszerzenie ochrony.

Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia m.in. klauzuli alkoholowej lub chorób przewlekłych, ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży, ubezpieczenia dla narciarzy lub nurków. Pamiętaj, że o kształcie polisy i zakresie ochrony decydujesz sam – zadbaj, aby były one dobrze dopasowane do Twoich potrzeb.

Ubezpieczenie podróżne do Finlandii już od 22 zł za tydzień ochrony!

Zakładając, że wybieramy się do Finlandii wyłącznie w celach wypoczynkowych i nie planujemy żadnych szczególnych aktywności poza zwiedzaniem i rekreacyjnym uprawianiem sportu, wystarczy, że zaopatrzymy się w standardową polisę turystyczną. Ile ona kosztuje i jaki jest jej zakres?

W zestawieniu podajemy najtańsze oferty poszczególnych firm, a co za tym idzie zawierające najniższe sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. W przypadku każdego towarzystwa ubezpieczeniowego dostępne są droższe pakiety oferujące ochronę o szerszym zakresie. Kalkulację przeprowadzono dla 28-letniego turysty, który wybiera się na 7 dni do Finlandii.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia
mtu24.plKL – 80 000 zł,
OC – 50 000 zł
22 zł
SIGNAL IDUNAKL – 86 372 zł,
NNW – 15 000 zł
25,51 zł
You Can DriveKL – 100 000 zł,
OC – 50 000 zł
29 zł
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
29,40 zł
ProamaKL – 100 000 zł30 zł
AXA PartnersKL– 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
31,70 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
46 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (20.02.2024).

Przeczytaj również: Ubezpieczenie na Litwę.

Z powyższego zestawienia widać, że różnica między najtańszą ofertą a tą najdroższą nie jest duża – to tylko 24 zł. Jednak zakres ochrony i sumy ubezpieczeń są w droższej wersji o wiele lepsze i wyższe.

Sprawdźmy jeszcze, jak zmieni się koszt ubezpieczenia, jeśli zechcemy rozszerzyć ochronę na drugą osobę lub na całą 4-osobową rodzinę. Pod uwagę weźmiemy najtańszy wariant z sumą kosztów leczenia powyżej 200 000 zł oraz z NNW i OC.

UbezpieczycielCena ubezpieczeniaCena polisy dla pary podróżnychCena polisy dla 4-osobowej rodziny
Proama43 zł87 zł170 zł
Generali46 zł93 zł182 zł
SIGNAL IDUNA57,41 zł114,82 zł206,68 zł
AXA Partners62,27 zł124,55 zł249,11 zł
UNIQA71,40 zł142,80 zł257,04 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (20.02.2024).

Podróż do Finlandii z Polski – samolot czy samochód?

Finlandia leży ponad 1000 km na północ od Polski. Ten skandynawski kraj uzyskał niepodległość w 1917 roku. Wcześniej przez setki lat był pod władaniem Szwecji, a przez XIX wiek Rosji. Jak dostać się do tego słynącego z piękna natury kraju?

Samolot

To najwygodniejszy i najszybszy środek transportu. Bezpośredni lot z Warszawy do Helsinek trwa około półtorej godziny. Natomiast lot z przesiadką zajmie ponad 3 godziny. Cena biletu w obie strony zależy od daty wylotu. Na stronach przewoźników można znaleźć promocyjne loty poniżej 100 zł. Najdroższe są zimowe loty do Finlandii, choć oczywiście można także o tej porze roku trafić na tańszą ofertę. 

Samochód

Auto to drugi sensowny środek transportu, którym można dotrzeć do Finlandii. Trasa z Warszawy biegnie na północny-wschód i północ przez Litwę, Łotwę i Estonię. To doskonała okazja, by po drodze zwiedzić także te kraje, zwłaszcza że przejeżdża się w okolicach Kowna, Rygi i Talina – trasa liczy 1069 km i zajmuje ponad 15 godzin. 

W stolicy Estonii Talinie trzeba przeprawić się promem do Helsinek. W ciągu dnia odbywa się wiele rejsów, więc bez problemu można przepłynąć przez Zatokę Fińską. Cena przeprawy dla 2 osób z samochodem osobowym w jedną stronę wynosi około 200-300 zł złotych w zależności od operatora.

Podróż do Finlandii – o każdej porze roku!

Finlandia należy do tych miejsc, do których warto wybrać się o każdej porze roku. Jednak w przeciwieństwie do Madery czy Cypru, to nie stałość pogody i ciepło jest głównym atutem tego skandynawskiego kraju. Wręcz przeciwnie – Finlandia zachwyca różnorodnością zimą, wiosną, latem i jesienią! 

Zimą i wczesną wiosną do Finlandii powinni wybrać się przede wszystkim miłośnicy sportów zimowych, którzy znajdą tam wspaniałe trasy do uprawiania biegów narciarskich. W Finlandii można także pozjeżdżać na nartach, w takich ośrodkach jak Levi, Ruka czy Salla. Z kolei fani morsowania odnajdą tam raj na ziemi. Dlaczego? To popularna aktywność w tym kraju, a dodajmy do tego setki, tysiące jezior i mamy przepis na udany wyjazd dla morsów!

Wiosna i jesień to także świetne pory na wyjazd do Finlandii. To kraj porośnięty lasami i pełen jezior, więc zawsze warto zobaczyć budzącą się do życia przyrodę w maju oraz czerwcu, a także burzę kolorów jesienią. Wtedy także koniecznie trzeba odwiedzić Laponię, by zobaczyć zorze polarne!

Latem temperatury może nie są tak wysokie jak w Polsce, ale pogoda jest przyjemna i ciepła. Do tego dodajmy białe noce – na północy kraju w Laponii słońce nigdy nie zachodzi o tej porze roku. Latem można żeglować po jeziorach, biwakować i cieszyć się naturą. 

PODSUMOWANIE
 • Do Finlandii można dostać się samolotem (najszybciej) lub samochodem, jadąc przez kraje bałtyckie.
 • Finlandię warto odwiedzić o każdej porze roku.
 • Wyjeżdżając do Finlandii, należy mieć ze sobą dowód osobisty i Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto także wykupić ubezpieczenie turystyczne.
 • W Finlandii koniecznie trzeba zobaczyć stolicę Helsinki i Laponię.
 • Każdego turystę zachwyci także przyroda tego kraju.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Finlandię

Ile kosztuje tydzień w Finlandii?
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Finlandii?
Co warto zobaczyć w Finlandii?
Na co uważać w Finlandii?
Z czego Finlandia jest znana?
Co zabrać ze sobą do Finlandii?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!