Fiordy norweskie – przewodnik dla turystów

Choć myśląc o wakacjach, zwykle mamy na myśli wycieczki w ciepłe, południowe kraje, to niektórzy zdecydowanie wolą spędzić urlop na Północy. Skandynawia bowiem również ma wiele do zaoferowania, a latem są tam dużo przyjemniejsze temperatury, które sprzyjają zwiedzaniu. Jedną z większych atrakcji tamtej części Europy są fiordy norweskie i właściwie trudno się temu dziwić, bo nie można odmówić im uroku. Gdzie leżą norweskie fiordy? W czym tkwi ich fenomen? W jaki sposób je zwiedzać, aby nacieszyć oko i nasycić się ich pięknem?

fiordy w norwegii

Czym są fiordy?

O fiordach norweskich słyszał chyba każdy. To prawdziwa wizytówka tego skandynawskiego kraju, chociaż zjawisko to występuje też w innych miejscach na świecie, m.in. w Szkocji, Grenlandii, na Alasce, a także w Nowej Zelandii czy w Chile. Jednak czym tak właściwie jest fiord?

Mianem fiordu została nazwana głęboka i wpijająca się w głąb lądu nawet na kilkaset kilometrów wąska, długa zatoka, wokół której wznoszą się masywne, strome zbocza. Fiordy są pozostałością po cofającym się lodowcu, który wydrążył głębokie na kilkaset metrów jaskinie jeszcze poniżej poziomu morza. Korytarze wydrążone w lądzie zostały w efekcie zalane wodą morską, tworząc przepiękne fiordy. Głębokość fiordów norweskich możemy sobie uzmysłowić, przyjmują do wiadomości, że wzgórza stanowiące granice fiordów stanowią jedynie ⅓ wysokości żlebów. Dwa razy tyle znajduje się pod wodami zatok. Najdłuższe fiordy są połączone z oceanem, ale wokół nich znajduje się wiele odnóg, które również zachwycają swoim pięknem.

CZY WIESZ, ŻE …

Fiordy norweskie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W której części Norwegii znajdują się fiordy?

Fiordy są nieodłączną częścią zachodniego wybrzeża Norwegii. Jednak z racji tego, że dosyć mocno wgryzają się w ląd, ich część oraz odnogi można podziwiać także w głębi kraju. Ciągną się od południowej części Norwegii aż po północne jej krańce. 

Norweskie fiordy – nazwy. Jakie fiordy znajdują się w Norwegii?

Norwegia może się pochwalić grubo ponad tysiącem fiordów. I każdy z nich ma co innego do zaoferowania. Poniżej przedstawiamy kilka tych, które koniecznie trzeba zobaczyć, przebywając w Norwegii.

Fiordy norweskie – opis najpiękniejszych z nich

Trudno byłoby napisać tu o wszystkich fiordach, jakie można zobaczyć w Norwegii. Dlatego opiszemy pokrótce kilka tych fiordów norweskich, które są z różnych powodów wyjątkowe.

 • Sognefjord – leży w regionie Vestlandet, który jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Norwegii. Znajduje się na północ od miejscowości Bergen. Zasługuje na uwagę, ponieważ jest to najdłuższy fiord w Norwegii. Jego długość wynosi około 205 km. Zaskakuje również głębokością, bo w najgłębszym miejscu dno sięga około 1300 m. Jest on również dosyć szeroki: od 1 km do 5 km. Sognefjord posiada wiele odnóg, które również mają swój urok.
 • Nærøyfjord – to 18-kilometrowa zatoka o maksymalnej głębokości 500 m i szerokości około 250 m. Jest jednym z bardziej urokliwych fiordów norweskich. Na jego brzegu znajduje się malownicza miejscowość – Bakka – z zabytkowym kościołem. Nærøyfjord został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Geirangerfjord – znajduje się wśród wysokich gór, dlatego tamtejszy krajobraz będzie bardziej surowy i chłodny. Surowość okolicy rekompensują znajdujące się tam wodospady: wodospad Ślubny Welon (Brudesløret) i wodospad Siedem Sióstr (De syv søstrene).
 • Hardangerfjord – drugi co do wielkości fiord w Norwegii. W światowym rankingu największych fiordów zajmuje piąte miejsce. Jego długość wynosi 179 km, a maksymalna szerokość dochodzi do 10 km. Zatoka jest głęboka na maksymalnie 860 m. Zlokalizowany na południe od Bergen i łączący wody morskie i oceaniczne z płaskowyżem Hardangervidda. W przeciwieństwie do Geirangerfjord, Hardangerfjord jest otoczony zielenią i kolorami kwitnących na zboczach drzew.
CIEKAWOSTKA

Sognefjord jest najdłuższym fiordem w Norwegii, jednak nie jest największy na świecie. Ten tytuł należy się zlokalizowanemu na Grenlandii fiordowi Scoresby Sund (Kangertittivaq), który ciągnie się przez 350 km. Z kolei pod względem głębokości na czele światowych fiordów stoi Skelton Inlet znajdujący się na Antarktydzie. Jego maksymalna głębokość to aż 1933 m.

położenie fiordów norweskich na mapie

Fiordy norweskie – kiedy jechać?

Każda pora roku ukaże inne oblicze fiordów norweskich. Planując wyjazd do tego skandynawskiego kraju, szczególnie w celu odwiedzenia tamtejszych fiordów, należy wziąć pod uwagę, że zimy w północnej Europie są surowe i mroźne. W dodatku mogą przysporzyć problemów w przemieszczaniu się zasypanymi śniegiem drogami. Trudności i mało komfortowe temperatury podczas zwiedzania fiordów norweskich zimą z pewnością zrekompensuje z kolei możliwość zobaczenia na własne oczy zorzy polarnej oraz hoteli wykutych w lodzie.

Dobrym czasem na zwiedzanie Norwegii i tamtejszych fiordów będzie wiosna oraz jesień. Chociaż te części roku nadal nie rozpieszczają wysokimi temperaturami, to z pewnością będzie wówczas cieplej niż zimą. Niepodważalną korzyścią podróżowania w tamte rejony wiosną i jesienią jest brak tłumów, z którymi trzeba liczyć się podczas wycieczek latem. Lato z kolei zapewnia przyjemne do zwiedzania temperatury w okolicy 25 stopni Celsjusza i dużo bogatszą ofertę wycieczek, również rejsów umożliwiających podziwianie fiordów norweskich z innej perspektywy.

Zwiedzanie fiordów norweskich – w jaki sposób zwiedzać najpiękniejsze fiordy norweskie?

Piękno, potęga i surowość natury, liczne odcienie zimnej wody w zatokach oraz długie szlaki trekkingowe – to wszystko gwarantują turystom fiordy norweskie. Wycieczki objazdowe, bo takie najczęściej są organizowane przez biura podróży mające w swojej ofercie podróże do Norwegii, są najczęściej wyprawami autokarowymi z przeprawą promową. Organizując wyjazd do tego skandynawskiego kraju, można zaplanować również przejazd do fiordów norweskich samochodem z przeprawą promową lub wynająć pojazd na miejscu.

Turystyka samochodowa – wakacyjna wyprawa dla aktywnych

Dla kogo jest turystyka samochodowa? Jak zaoszczędzić pieniądze w trasie oraz kiedy się wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Czytaj dalej

Trudno byłoby jednak zwiedzać fiordy zza samochodowej czy autokarowej szyby. Aby w pełni poznać i nacieszyć się tym cudem natury, warto wybrać się w rejs po fiordach norweskich. Taka wyprawa pozwoli zobaczyć je w całej okazałości z poziomu wody. Ale na tym nie poprzestajemy. Uzupełnieniem takiej wycieczki będzie trekking, aby móc podziwiać potęgę fiordów z góry.

Podróż marzeń – fiordy norweskie. Z jakich dodatkowych atrakcji można skorzystać?

Chociaż fiordy norweskie wystarczą, aby wypełnić czas pobytu w Norwegii, to kraj ten oferuje dużo więcej.

 • Zwykle stałym punktem każdej wycieczki po fiordach norweskich jest odwiedzenie Języka Trolla, czyli ciekawej formacji skalnej, która przywodzi skojarzenia właśnie z wystawionym językiem, a poza tym stanowi fantastyczny punkt widokowy i plener do pamiątkowej sesji zdjęciowej.
 • Jeśli jesteśmy już przy punktach widokowych, kolejnym często odwiedzanym przez turystów miejscem jest Preikestolen, czyli tzw. ambona. To wysunięty w przepaść klif znajdujący się na wysokości 604 m. Rozpościera się z niego wspaniały widok na znajdujący się w dole fiord Lysefjord.
 • Zwiedzanie Lysefjord warto połączyć z pobytem w Stavanger, uroczym miasteczku portowym z wieloma atrakcjami do zwiedzania i możliwością spędzenia czasu aktywnie.
 • Mając na celu odwiedzenie największych fiordów Norwegii, warto zaplanować pobyt w Bergen, malowniczym miasteczku, które stanowi doskonałą bazę wypadową zarówno do fiordu Sognefjord, jak i Hardangerfjord. Poza tym stanowi kulturalną stolicę kraju, która ma wiele do zaoferowania turystom.
 • Zapuszczając się bardziej na Północ, warto zaplanować przejazd drogą nr 63 między Åndalsnes a Valldal znaną pod nazwą Drabiną Trolli (Trollstigen). To serpentynowa droga, która pnie się aż do wysokości 800 m.
 • Będąc w Norwegii, nie można pominąć stolicy kraju. Oslo to nowoczesne miasto w porównaniu z uroczymi Bergen czy Stavanger, które będzie dobrym kierunkiem także na wyjazd weekendowy.
Ubezpieczenie na city break – czy polisa na krótki wyjazd jest konieczna?

City break to przyjemny sposób poznania nowych kultur i nowych krajów. Czy na city break przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź!

Czytaj dalej

Bezpieczny urlop – jakie ubezpieczenie trzeba mieć, aby zwiedzać fiordy norweskie?

Każda podróż, zwłaszcza zagraniczna, obarczona jest pewnym ryzykiem. Jeśli zachorujemy lub dojdzie do wypadku, konieczne będzie skorzystanie z pomocy medycznej. A ta w Norwegii może nas sporo kosztować. Dlatego przed wyjazdem najlepiej zabezpieczyć się nie tylko poprzez wyrobienie EKUZ, ale również za pomocą polisy turystycznej.

Ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać przede wszystkim:

To absolutne minimum, jakie powinniśmy nabyć. Warto wybrać także wysokie sumy ubezpieczenia, aby zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Tak skonstruowaną polisę można rozszerzyć także o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.

CZY WIESZ, ŻE …

Ochrona w związku z pandemią COVID-19 w większości towarzystw jest zapewniona już w podstawowym zakresie ubezpieczenia. Tylko niektóre firmy mają dodatkową opcję, dostępną za dodatkową opłatą.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Norwegii?

Ubezpieczenie turystyczne na tygodniowy wyjazd do Norwegii można mieć już od 22 zł za całość. To zaledwie 3 zł za dzień ochrony. Trzeba jednak pamiętać, że sumy ubezpieczenia w najtańszych pakietach nie są wygórowane. We wspomnianej ofercie mtu24.pl gwarantuje pokrycie kosztów leczenia do 80 000 zł i OC w życiu prywatnym na 50 000 zł. Dopłacając 15 zł, w tym samym towarzystwie otrzymamy już pełny pakiet ubezpieczeń z kosztami leczenia w wysokości 150 000 zł, NNW na 30 000 zł, OC na 50 000 zł i ochroną bagażu. Pozostałe firmy również zapewniają większą ochronę w droższych wariantach, co warto mieć na uwadze, szczególnie, że Norwegia nie należy do tanich krajów i w razie wypadku możemy otrzymać bardzo wysoki rachunek za pomoc medyczną.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 234 zł,
NNW: 15 000 zł
25,36 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29,40 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
31,70 zł
ProamaKL: 100 000 zł32 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
37 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
45 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
48 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 468 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 351 zł,
Bagaż: 1000 zł
48,60 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
62,27 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
71,40 zł
GeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
92 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (27.02.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o norweskie fiordy

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Norwegii?
Który z fiordów norweskich jest najdłuższy?
Gdzie znajdują się fiordy w Norwegii?
Co zabrać ze sobą na zwiedzanie fiordów w Norwegii?
PODSUMOWANIE
 • Fiord to wąska, głęboka i wdzierająca się na kilkaset nawet kilometrów w głąb lądu zatoka w kształcie litery U, otoczona przez strome zbocza.
 • Fiordy występują w Norwegii, ale także na Grenlandii, Antarktydzie, w Szkocji, Chile, Nowej Zelandii i na Alasce.
 • Najbardziej okazałymi i urokliwymi fiordami norweskimi są: Sognefjord, Nærøyfjord, Geirangerfjord i Hardangerfjord. Ale jest ich w Norwegii o wiele więcej.
 • Najlepszą porą na zwiedzanie fiordów norweskich jest lato. Wtedy temperatury są przyjemne, a w biurach podróży dostępnych jest wiele ofert. Zwiedzać można jednak także wiosną i jesienią – wówczas nie ma w Norwegii takich tłumów. Zima serwuje z kolei niskie temperatury i mróz, na co należy się przygotować, decydując się na zwiedzanie fiordów o tej porze roku.
 • Fiordy norweskie można zwiedzać podczas rejsów – z poziomu wody, ale także wspinając się na górę.
 • Zwiedzając fiordy norweskie, warto dotrzeć do Języka Trolla, Ambony, a także odwiedzić urokliwe miasteczka w zachodniej części kraju i odwiedzić jego stolicę.
 • Na wyjazd do Norwegii warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne.
 • Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii kosztuje od 22 zł za tydzień ochrony.
Źródła:
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Fiord
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/N%C3%A6r%C3%B8yfjorden
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!