Jak stworzyć food truck, czyli zmiana przeznaczenia pojazdu. Co trzeba wiedzieć?

Moda na kupowanie jedzenia z furgonetki nastała w Polsce zaledwie kilka lat temu. Od niedawna można spotkać na drogach jeżdżące bary, zaparkowane na osiedlowych uliczkach mobilne sklepy z pieczywem oraz las samochodów dostawczych, w których przygotowywane i sprzedawane jest jedzenie oraz napoje na różnego rodzaju zlotach i festiwalach. Mowa oczywiście o food truckach, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Jak stworzyć samochód, który będzie pełnił rolę food trucka? Jakich formalności należy dopełnić, zanim mobilna restauracja czy sklep ruszy w plener?

zmiana przeznaczenia samochodu na food truck

Food truck jako pojazd specjalny

Trudno powiedzieć, że food trucki są pojazdami standardowymi. Konwencjonalne funkcje samochodów ograniczają się raczej do przewozu osób (samochody osobowe) lub transportu przedmiotów (samochody ciężarowe, dostawcze). Chociaż food trucki mają sporo wspólnego z tymi ostatnimi, wymagają jednak wykonania pewnych przeróbek, co całkowicie zmienia ich przeznaczenie, pozwalając na pełnienie funkcji mobilnych barów lub sklepów.

Food trucki mieszczą się w definicji pojazdów specjalnych, którą można znaleźć w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. W myśl ust. 36, art. 2 tej ustawy przez pojazd specjalny rozumie się:

pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.

Art. 2 ust. 36 Prawa o ruchu drogowym

O tym, jakie pojazdy są uznawane za pojazdy specjalne, jasno i jednoznacznie mówi tabela nr 3 będąca załącznikiem nr 4 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 roku w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach. W tabeli, która wymienia pojazdy kwalifikowane jako pojazdy specjalne, znajduje się między innymi pojazd pełniący funkcję sklepu lub baru, a więc znany nam food truck.

Co to jest food truck?

Pomysł na przerobienie samochodu dostawczego na punkt gastronomiczny narodził w Stanach Zjednoczonych. Moda ta dotarła także do Polski i obecnie w wielu miastach można spotkać food trucki. Czym więc jest tego typu pojazd.

Jak już wcześniej było mówione, food truck to pojazd specjalny – najczęściej dostawczy – którego przestrzeń ładunkowa przerobiono i przebudowano na punkt gastronomiczny, a dokładniej na kuchnię lub wstawiono do wnętrza maszyny do produkcji lodów czy przygotowywania kawy.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń w pojeździe we wnętrzu znajduje się tylko miejsce przeznaczone do przygotowywania posiłków, a gotowe dania czy przekąski spożywa się na ulicy, na przykład przy ustawionych kilku stolikach – stąd nazwa street food.

W food truckach serwuje się różnego rodzaju proste i szybkie potrawy, na przykład burgery, kebaby, frytki, zapiekanki, hot dogi, pizze, tacosy, gofry czy lody.

Jaki samochód wybrać do przerobienia na food truck?

W 2023 roku zarejestrowano łącznie 16 735 pojazdy specjalne (to prawie 2 tys. więcej niż w poprzednim roku i około 6 tys. więcej niż w 2021 roku), jak wynika z danych bazy CEPiK. Wśród nich z pewnością znalazły się popularne food trucki.

Okazuje się, że wiele osób myślących o otwarciu food trucka sprowadza pojazdy z Niemiec. Ale nie jest to reguła, bo odpowiedni samochód (dostawczy, furgon czy van) można kupić także w Polsce. Warto postawić na samochód o konstrukcji na ramie, dzięki której pojazd będzie bardziej wytrzymały.

Jakie modele wybrać na food truck? To zależy od tego, czy chcesz wykorzystać do tego starszy samochód, który może jeszcze bardziej przyciągnąć wzrok potencjalnych klientów, ale będzie z pewnością wymagał więcej pracy, czy może jednak nowoczesny model. Jeśli stawiasz na drugą opcję, popularnymi modelami są m.in.:

 • Citroen Jumper,
 • Fiat Ducato,
 • Mercedes-Benz Sprinter, 
 • Peugeot Boxer,
 • Ford Transit.

Jak przerobić samochód na food truck? [ZASADY]

W zależności od tego, jaki rodzaj food trucka będziesz chciał stworzyć (czy będzie to np. mobilny sklep z pieczywem, czy naleśnikarnia), będziesz musiał wyposażyć pojazd w odpowiednie sprzęty i zabudowę, biorąc pod uwagę m.in. wytyczne sanepidu, ale także ograniczenia motywowane bezpieczeństwem jazdy takim pojazdem. Oprócz tego konieczny może okazać się demontaż siedzeń, jeśli pojazd, który kupiłeś z myślą o uruchomieniu food trucka, miał ich więcej niż 2-3 przednie fotele.

Fundamentalną kwestią przy wprowadzaniu zmian w budowie i wyposażeniu pojazdu przeznaczonego na food truck jest to, że nie można wykonywać takich przeróbek na własną rękę. Zmian konstrukcyjnych może dokonać firma lub warsztat, który specjalizuje się w tego typu pracach. Powinien posiadać kod PKD 50.20A.

Formalności po zmianie przeznaczenia pojazdu na food truck

Gdy samochód już wygląda jak food truck i jest przystosowany do pełnienia nowej funkcji z punktu widzenia sanitarnego, gastronomicznego, a przede wszystkim technicznego, musi zostać poddany badaniu technicznemu. Koszt badania po wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych, które powodują zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym to 82 zł. Poddając samochód takiemu badaniu, należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz zaświadczenie potwierdzające, że zmian dokonała firma, która ma odpowiednie uprawnienia do wykonywania takich przeróbek.

Ile kosztuje przegląd samochodu? Przegląd samochodu 2024 – wszystko, co musisz wiedzieć

Przegląd techniczny a badanie techniczne – czym się różnią? Gdzie zgłosić się na przegląd techniczny samochodu? Przeczytaj i sprawdź!

Czytaj dalej

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie zmian konstrukcyjnych w wydziale komunikacji i odnotowanie informacji o zmianie rodzaju pojazdu na pojazd specjalny w dowodzie rejestracyjnym. W urzędzie będziesz musiał przedłożyć te same dokumenty, co w SKP (dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i zaświadczenie firmy, która przystosowała pojazd na potrzeby prowadzenia food trucka), a oprócz tego rachunek poświadczający wykonanie zmian konstrukcyjnych w pojeździe i potwierdzenie wykonania badania technicznego po przeróbkach.

Czy po zmianie przeznaczenia pojazdu na food truck wzrośnie cena ubezpieczenia takiego samochodu?

Podobnie jak samochody osobowe i ciężarowe, pojazdy specjalne (w tym również food trucki) muszą mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli decydujesz się na prowadzeniu działalności, która jest oparta na wykorzystaniu samochodu, z pewnością zechcesz ubezpieczyć pojazd także w ramach autocasco i assistance.

O ile ryzyko spowodowania wypadku food truckiem raczej nie będzie zwiększone, to uszkodzenie takiego pojazdu, np. przez osoby trzecie, a tym samym wypłata odszkodowania z AC mogą być bardziej prawdopodobne. Zwłaszcza jeśli pojazd będzie intensywnie eksploatowany. Takie pojazdy są zazwyczaj opatrzone przyciągającymi wzrok napisami i malunkami na karoserii, co będzie przyciągało nie tylko osoby chcące skorzystać z oferty gastronomicznej food trucka, ale niestety także wandali i złodziei.

Przy ubezpieczaniu pojazdu specjalnego ubezpieczyciele biorą pod uwagę podobne informacje, tj. parametry samochodu i dane właścicieli oraz kierowców. Ale zapytają również o sposób użytkowania pojazdu, a ten nie będzie już związany z życiem prywatnym. To od tych czynników będzie zależała cena ubezpieczenia komunikacyjnego food trucka.

Jeśli chcesz poznać chociażby szacunkowe ceny ubezpieczenia samochodu, który zamierzasz przerobić na food truck, jeszcze przed zakupem odpowiedniego auta możesz wyliczyć składkę, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń Mubi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zmianie przeznaczenia pojazdu na food truck

Czy można samodzielnie wykonać przeróbki w samochodzie, który ma pełnić rolę food trucka?
Ile kosztuje wykonanie badania technicznego po wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych?
Jakie inne pojazdy zalicza się do grupy pojazdów specjalnych?
PODSUMOWANIE
 • Food trucki są zaliczane do grupy pojazdów specjalnych.
 • Food truck to pojazd przerobiony na punkt gastronomiczny, z którego serwuje się street food.
 • Chcąc przerobić pojazd na food truck, możesz zakupić m.in. Citroena Jumpera, Fiata Ducato, Mercedesa-Benza Sprintera.
 • Zmian konstrukcyjnych nie można przeprowadzać samemu. Przeróbki musi wykonać firma lub warsztat oznaczony kodem PKD 50.20A.
 • Po wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych konieczne jest poddanie pojazdu badaniu technicznemu, a także zgłoszenie zmian w wydziale komunikacji, aby urzędnik mógł zmienić zapis dotyczący rodzaju pojazdu w dowodzie rejestracyjnym.
 • Aby sprawdzić, ile wyniesie składka ubezpieczenia komunikacyjnego food trucka, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.
Źródła:
 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031921878/O/D20031878.pdf
 • http://www.cepik.gov.pl/documents/76251/76577/Pojazdy+zarejestrowane+w+2021+r.+rodzajami+I-XII+%28pdf%29/4e27dc09-5d87-4896-bd22-56b6c34df364
 • http://www.cepik.gov.pl/documents/76251/76577/Pojazdy+zarejestrowane+w+2022+r.+rodzajami+I-XII+%28pdf%29/41eb07f6-90e7-4e9a-831e-88b730e0ed85
 • http://www.cepik.gov.pl/documents/76251/76577/Pojazdy+zarejestrowane+w+2023+r.+rodzajami+I-XiI+%28pdf%29/80a61680-8e83-4f78-916b-80bb4bebca08
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Witam mam VW lt i w dowodzie mam wpisane 6 osobowe czy mogę zmniejszyć liczbę miejsc na 3 jeśli zamontuje ścianę grodziową?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC