Ubezpieczenie do Gambii

Uśmiechnięte wybrzeże Afryki – tak zwykło się mówić o Gambii, najmniejszym kraju kontynentalnej Afryki. Wszystko dlatego, że jego mieszkańcy są nadzwyczaj życzliwi i radośni. Gambia oferuje spotkanie z zupełnie inną kulturą niż ta, do które przyzwyczailiśmy się, podróżując po Europie. Ze względu na to, że jest to bardzo odległy i egzotyczny kraj, do takiej podróży należy się dobrze przygotować.

ubezpieczenie do gambii

Co zwiedzić podczas pobytu w Gambii?

Gambia oferuje przyjezdnym przede wszystkim dzikość przyrody, kolonialną architekturę i możliwość poznania tamtejszej kultury oraz mentalności mieszkańców. To wszystko pozwala doświadczyć prawdziwego oblicza Afryki.

atrakcje turystyczne w gambii

Bandżul

Przylatując do Bandżulu– stolicy Gambii – warto poświęcić trochę czasu na głębsze poznanie tego miasta. Zanim na dobre zanurzymy się w afrykańskim świecie i poznamy tamtejszą kulturę na własnej skórze, warto zaczerpnąć nieco teorii i dowiedzieć się więcej o Gambii. Można to zrobić, odwiedzając Muzeum Narodowe, w którym uzyskamy najważniejsze informacje o obyczajach i tradycji tego kraju. W muzeum znajdują się eksponaty archeologiczne, etnograficzne i historyczne związane z Gambią i Bandżul oraz Afryką Zachodnią. Można zobaczyć m.in. eksponaty archeologiczne i lokalne instrumenty muzyczne. Oprócz muzeum warto odwiedzić także słynny łuk triumfalny Arch 22, który powstał, aby upamiętnić zamach stanu z 22 lipca 1994 roku, który doprowadził do obalenia demokratycznie wybranego rządu Gambii.

UWAGA!

W Gambii nie wolno fotografować budynków rządowych. Również fotografowanie Gambijczyków bez ich zgody może doprowadzić do nieprzyjemności, mimo ich otwartości i życzliwości.

Albert Market w Bandżul

W Bandżul znajduje się też rynek (Albert Market), na którym można nabyć wiele lokalnych produktów: od tych żywnościowych, po wyroby rękodzieła artystycznego.

Serrekunda i Rezerwat Abuko

Chociaż to Bandżul jest stolicą Gambii, nie jest największym miastem tego kraju. Takie miano zyskała Serrekunda – miejscowość znajdująca się około 20 km na zachód od Bandżul. To właśnie ta aglomeracja jest główną bazą turystyczną Gambii. To tutaj znajduje się niewielki, ale niezwykle bogaty przyrodniczo rezerwat Abuko, który w ⅓ porasta las galeriowy zamieszkiwany przez setki gatunków zwierząt, szczególnie przez ptaki. W rezerwacie funkcjonuje także sierociniec dla zwierząt i centrum rehabilitacyjne szympansów, hien oraz papug. 

Kololi Beach i gambijskie plaże

W pobliżu miasta Serrekunda znajdują się przepiękne, szerokie plaże, z których słynie Gambia. To właśnie u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego można spotkać najwięcej Gambijczyków, którzy próbują sprzedać turystom rozmaite produkty i usługi. Niemniej pobyt w Gambii nie może odbyć się bez chociażby krótkiej wizyty na plaży czy obejrzenia zapierającego dech w piersi zachodu słońca. Takim miejscem może być chociażby Kololi Beach.

Przebywając w pobliżu wybrzeża, warto zwrócić uwagę także na znajdującą się na rzece Gambia opuszczoną wyspę Kunta Kinteh, nazwaną imieniem postaci, której historię poznajemy w powieści Alexa Haleya pt. Korzenie. Na wyspie znajdują się ruiny fortu wojskowego wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pobliskiej miejscowości Albreda można zwiedzić muzeum niewolnictwa, o którym opowiada wspomniana pozycja literacka.

Rzeka Gambia i Park Narodowy Gambii oraz Park Narodowy Kiang West

Chociaż na wybrzeżu i w zachodniej części Gambii jest cała masa miejsc wartych odwiedzenia, to warto zapuścić się również nieco dalej na wschód kraju. Mniej więcej w okolicy środkowego odcinka rzeki Gambia, na dolnym jej brzegu znajduje się Park Narodowy Kiang West. Na tym chronionym obszarze można zaobserwować niemal 300 gatunków ptaków, również drapieżnych, i wiele innych zwierząt, jak chociażby delfiny. A jeszcze dalej w głębi kraju stworzono w 1978 roku River Gambia National Park, który niemal w całości porasta tropikalny las deszczowy, sawanna i bagna namorzynowe. To tutaj można spotkać m.in. hipopotamy czy antylopy.

Park Leśny Bijilo

Zamknięty teren leśny, w którym w dużej mierze występują lasy baldachimowe i liczne palmy. W parku utworzono 4,5-kilometrową ścieżkę edukacyjną, a także ścieżkę ornitologiczną.

Kachikally Crocodile Pool

Miejsce rytuałów płodności. Basen krokodyli jest własnością prywatną. W tym obszarze jest ich około 80. Chociaż do niedawna uważano, że są to krokodyle nilowe, to badania wskazują na inny gatunek – krokodyli zachodnioafrykańskich. 

Rezerwat Tanji Bird

Czyli rezerwat ptaków, który funkcjonuje od 1993 roku. Zlokalizowany jest niedaleko Oceanu Atlantyckiego. Obszar chroniony obejmuje obszar Wysp Bijol i Łysego Przylądka. W lasach namorzynowych i suchych lasach porastających to terytorium mieszka około 300 gatunków ptaków, a także żółwie.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Gambii na mubi.pl?
  • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi w Gambii. Pobyt w szpitalu w tym kraju kosztuje około 70 USD za dobę.
  • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas pobytu.
  • Tłumacz pomoże Ci w porozumieniu się z lekarzem.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

COVID-19 a wyjazd do Gambii

Podróżując do Gambii, nie trzeba obawiać się obostrzeń. Na dzień 28.02.2024 roku przed przyjazdem i po przyjeździe do tego kraju nie trzeba wykonywać testu, ani odbywać obowiązkowej kwarantanny.

Podróżując do Gambii, nie trzeba wypełniać formularza lokalizacyjnego.

W Gambii Ministerstwo Zdrowia zaleca regularnie dezynfekować ręce i utrzymywać dystans społeczny.

UWAGA!

Przed wyjazdem do Gambii należy sprawdzić aktualne obostrzenia na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Gambii?

Pomoc medyczna w Gambii wcale nie jest taka tania. Za wizytę lekarską trzeba tam zapłacić około 40 USD, a za pobyt w szpitalu – 70 USD za dobę. Należy zatem zadbać o wystarczająco wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, a także wysoki limit kosztów, jakie ubezpieczyciel może przeznaczyć na sfinansowanie transportu chorego turysty do Polski. Tego typu usługi z pewnością będą kosztowne chociażby ze względu na odległość, jaka dzieli oba kraje.

Sprawdźmy, ile będzie kosztowało ubezpieczenie podróżne na 10-dniowy wyjazd do Gambii dla 32-letniego turysty bez chorób przewlekłych.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena
WienerKL: 172 464 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 790 zł
50 zł
ProamaKL: 100 000 zł50 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
60,27 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
70 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
70 zł
SIGNAL IDUNAKL: 129 348 zł,
NNW: 15 000 zł
71,92 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
103 zł
SIGNAL IDUNAKL: 258 696 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 139 348 zł,
Bagaż: 1000 zł
120,16 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
127,68 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
156 zł
UNIQAKL: 1 250 000 zł,
NNW: 75 000 zł,
OC: 500 000 zł,
Bagaż: 5000 zł
193 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [luty 2024].

Jak zaplanować wyjazd do Gambii?

Gambia jest zupełnie innym kulturowo krajem niż Polska i inne kraje Europy, po których najczęściej podróżujemy. Jej urok tkwi zarówno w odmiennym od naszego klimacie, jak i w mentalności mieszkańców, którzy są radośni i niezwykle sympatyczni. W Gambii – jak w każdym kraju – obowiązują pewne reguły związane zarówno z wjazdem na jej terytorium, jak i z funkcjonowaniem podczas pobytu.

Kraj ten nie jest najbogatszy. Mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z rolnictwa, a od pewnego czasu także z turystyki. Pod względem turystycznym Gambia wciąż jednak się rozwija. Jest coraz więcej chętnych na podróże do tego przepięknego zakątka Czarnego Kontynentu, co umożliwia rozwój infrastruktury noclegowej i usługowej. Mieszkańcy Gambii jednocześnie starają się skorzystać na przyjezdnych jak najwięcej. Jedni podchodzą jedynie z ciekawości, aby uciąć z turystami przyjazną pogawędkę, inni próbują sprzedać turystom lokalne produkty lub usługi przewodnickie. Grunt to we wszystkim zachować zdrowy rozsądek i czujność. Warto również odwzajemniać życzliwość i powstrzymywać się z publicznym wyrażaniem niezadowolenia.

Wjazd do Gambii – jakie dokumenty są potrzebne?

Aby wjechać na terytorium Gambii, należy przedstawić paszport, który będzie ważny przez cały czas pobytu w tym kraju. Jeśli pobyt w Gambii będzie trwał mniej niż 28 dni, nie jest konieczne wyrabianie wizy. W sprawie wyjazdu na więcej niż 28 dni do tego afrykańskiego kraju konieczne jest skontaktowanie się z Ambasadą Republiki Gambii w Brukseli.

UWAGA!

Na lotnisku w Bandżul zarówno przyjeżdżający, jak i wyjeżdżający muszą uiścić opłatę lotniskową w wysokości 20 USD (w gotówce).

Podróż do Gambii – jak tam dotrzeć?

Chociaż istnieje możliwość dotarcia z Polski do Gambii drogą lądową, to zwykle podróż na tej trasie odbywa się samolotem. Z Warszawy niestety nie ma bezpośredniego połączenia z najmniejszym krajem kontynentalnej Afryki. Po drodze czeka nas zazwyczaj przynajmniej jedna przesiadka. Połączenia zakładają przesiadkę w Manchesterze lub/i w Barcelonie, ale dobrym rozwiązaniem jest podróż przez Wielką Brytanię.

Wszystkie loty do Gambii mają swój cel w stolicy kraju – zlokalizowanym na zachodzie niewielkim mieście Bandżul. To między innymi ze względu na mieszczące się tam międzynarodowe lotnisko i główny port oceaniczny miasto zyskało miano miasta stołecznego, bo sama aglomeracja nie jest zbyt duża. W Bandżul mieszka zaledwie 30 tysięcy osób.

Kiedy jest najlepsza pora na wyjazd do Gambii?

Gambia jest niewielkim państwem zlokalizowanym w zachodniej części Afryki. Wąskim, bo około 50-kilometrowym pasem wdziera się w terytorium Senegalu, tworząc z tego kraju właściwie wyłącznego sąsiada. Gambia graniczy bowiem z Senegalem od północy, wschodu oraz południa, natomiast od zachodu ma dostęp do oceanu. Ukształtowanie terenu tego afrykańskiego kraju jest raczej nizinne, a głównym elementem krajobrazu i geografii państwa jest rzeka Gambia wraz z jej licznymi dopływami.

W Gambii panuje klimat podrównikowy, w związku z czym, jadąc na urlop do tego kraju, można być spokojnym o pogodę. Niemal przez cały rok panują tam wysokie, ponad 20-stopniowe temperatury. Również w nocy. Najwięcej deszczu można spodziewać się między czerwcem a wrześniem. 

Jak zadbać o zdrowie na czas wyjazdu do Gambii?

Jak podaje strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przed podróżą do Gambii zalecane jest zaszczepienie się przeciwko cholerze oraz konsultacja ze specjalistą ds. medycyny tropikalnej lub z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Podczas pobytu w tym kraju należy przestrzegać wszelkich zasad higieny tropikalnej i zapobiegającej chorobom brudnych rąk oraz malarii.

Z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać o konieczności zakupu ubezpieczenia turystycznego przed podróżą do tak egzotycznego i oddalonego od Polski kraju, jakim jest Gambia. Polisa powinna zawierać przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia, zapewniać pokrycie kosztów akcji ratunkowej i transportu do Polski, a także gwarantować odszkodowanie w ramach ubezpieczenia NNW.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie o wyjazd do Gambii

Czy warto odwiedzić Gambię?
Czy Gambia jest tania?
Kiedy najlepiej jechać do Gambii?
Co warto kupić w Gambii?
Co zabrać ze sobą do Gambii?
Źródła:
  • https://www.gov.pl/web/senegal/gambia-idp
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Band%C5%BCul
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Narodowe_Gambii
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Arch_22
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kunta_Kinteh_Island
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!