Gdzie robić zakupy na wakacjach? Sposoby na niedrogie wakacje dla oszczędnych

Oszczędność to jedna z ostatnich rzeczy, o jakich myślimy na upragnionym urlopie. Aby nie nadszarpnąć domowego budżetu podczas pobytu na wakacjach, unikaj zbędnych wydatków. Sprawdź, jak tanio podróżować i kupować rozsądnie, aby ustrzec się ryzyka bankructwa!

zakupy na wakacjach

Zastanawiasz się, gdzie zrobić zakupy, będąc na wakacjach, żeby nie zbankrutować? Zaoszczędzisz, kupując artykuły pierwszej potrzeby w dyskontach, gdzie ceny są niższe. Poznaj inne turystyczne life hacki na tanie kupowanie na wczasach!

Lista zakupów na wakacje za granicą

Dobrze spakowany ekwipunek i przygotowany prowiant na wakacje pozwalają powstrzymać późniejsze wydatki. Nie zawsze jednak okoliczności pozwalają na zabranie ze sobą wystarczającej liczby artykułów spożywczych lub higienicznych (np. z powodu ograniczeń w ilości bagażu w samolocie). Zakupy na wakacje trzeba zrobić odpowiednio wcześnie. Kompleksowa lista zakupów pozwoli kupić wszystkie niezbędne rzeczy przed podróżą. Nawet wtedy może się zdarzyć, że o czymś zapomnisz, albo niespodziewanie skończą się np. chusteczki. Tego typu dodatkowe wydatki są nieuniknione w dalekiej podróży. Nawet będąc na drugim końcu świata można nie przepłacać. Wystarczy znać kilka trików na tanie zakupy podczas pobytu za granicą.

Niedrogie zakupy na wczasach za granicą

W trakcie pobytu na zagranicznych wakacjach możesz niespodziewanie potrzebować czegoś ważnego, czego nie wziąłeś ze sobą. W takiej sytuacji musisz udać się do sklepu albo do apteki, aby nabyć niezbędny produkt. Przy okazji może pojawić się również chęć zakupu innych towarów. Trzeba wziąć przy tym pod uwagę, że pierwsza cena wcale nie musi być najatrakcyjniejsza. Przed przystąpieniem do zakupów warto zorientować się w lokalnych stawkach, aby mieć świadomość, gdzie są najniższe ceny.

Jak przygotować się do zakupów na zagranicznych wakacjach?

Podobnie jak w domu, również podczas pobytu na gorących wczasach, dobrze zaplanuj zakupy. Mądrze ułóż listę rzeczy do kupienia, upewniając się przedtem, że nie masz tego produktu, a także nie możesz go uzyskać od swoich towarzyszy podróży lub sąsiadów na polu kempingowym.

CZY WIESZ, ŻE …

Będąc za granicą, warto zapytać miejscowych o lokalizację sklepu, w którym robią zakupy. Może się okazać, że najbliższy punkt handlowo-usługowy wcale nie jest najtańszy i oferuje produkty nie najlepszej jakości.

Na zakupy na wakacjach zabierz ze sobą:

  • listę zakupów;
  • własną torbę lub plecak;
  • dokument tożsamości (koniecznie, jeśli jesteś pełnoletni i chcesz kupić np. papierosy lub alkohol);
  • środki płatnicze: pieniądze, telefon z NFC lub kartę bankową.

Tanie kupowanie na wakacjach w poszczególnych krajach

Gdzie na tanie zakupy w Niemczech?

Będąc na terenie Republiki Federalnej Niemiec można zaopatrzyć się w relatywnie niedrogie produkty. Część z nich nawet po przeliczeniu z euro na złotówki wychodzą taniej (np. drobna elektronika, słodycze czy napoje wyskokowe). Największa różnica sięgająca do 50% jest przy zakupach markowych pralin, które kosztują nawet kilkanaście złotych mniej i znanych marek napojów alkoholowych.

CIEKAWOSTKA

Z danych serwisu numbeo.com wynika, że relatywnie najtańszy alkohol w całej Europie jest w Niemczech. Za średnią pensję obywatel Niemiec może kupić 3 razy więcej piwa i wina niż statystyczny Polak. Wynika to również z wyższych płac u naszych zachodnich sąsiadów.

Najpopularniejsze supermarkety w Niemczech to Lidl, Aldi i Real. Ten ostatni zniknął z Polski i kilku innych państw, ale uchował się na rodzimym rynku. Najtańsze niemieckie sklepy wielkopowierzchniowe to natomiast Kaufland i Penny Markt. Najniższe ceny produktów ma przeważnie ten nieobecny na polskim podwórku gracz. Małe lokalne sklepiki oferują zazwyczaj wyższe ceny pieczywa, wędlin, owoców i warzyw, ale w zamian są one lepszej jakości.

UWAGA!

Sklepy w Niemczech są nieczynne w niedziele i święta. Wyjątek stanowią m.in. piekarnie i kioski oraz punkty handlowe na stacjach benzynowych, dworcach czy lotniskach. Zakupy na stacji zrobi jedynie osoba, która tankuje paliwo!

W Niemczech są również polskie sklepy. Zapewniają dostęp do wyrobów mięsnych, nabiału i pieczywa prosto z Polski. Takie miejsca to np. punkty sieci Polonia Market lub WIKA, sklepy Polnische Feinkost Häusler w Berlinie i Polnische Spezialitäten LUKULLUS w Hamburgu albo internetowi dystrybutorzy, jak choćby Polnische Delikatessen 24 czy PolskiMarket.de.

Gdzie kupić tanie produkty spożywcze w Chorwacji?

Do najczęściej uczęszczanych chorwackich supermarketów zaliczają się: Konzum i Tommy. Będąc na terenie perły Adriatyku, można trafić również na dyskonty: Lidl, Kaufland i Spar, przy czym najtańszy z nich jest Lidl. Markety mieszczą się przeważnie poza historycznymi centrami miast, w których królują niewielkie sklepy spożywcze lub punkty sieci Studenac lub Premo. Ceny w nich są nieco wyższe, ale rekompensują to swoim rozmieszczeniem w pobliżu atrakcji turystycznych.

CZY WIESZ, ŻE …

Od 1 stycznia 2023 r. w Chorwacji weszła waluta euro, zastępując dotychczasową kunę. Od tego momentu zauważalne są podwyżki cen podstawowych produktów. Przez cały rok 2023 sprzedawcy mieli obowiązek podawania cen w obu walutach.

Od chwili wprowadzenia euro ceny wzrosły, ale nie odbiegają mocno od polskich stawek. Inflacja w Polsce wyprzedziłą tę w Chorwacji. Stawki z roku na rok jest coraz wyższe, ale można jeszcze spędzić wakacje nad Adriatykiem, bez zbędnego zadłużania się.

Gdzie robić zakupy spożywcze we Włoszech?

Przebywając na wakacjach w słonecznej Italii, można zrobić zakupy nie wydając przy tym fortuny. Pobyt w Rzymie albo w Mediolanie można uzupełnić o wyprawę do sklepu spożywczego. Kramy znajdują się przede wszystkim w malowniczych uliczkach centralnych dzielnic miast. W stolicy jest duży wybór supermarketów, np. Tuodi, Todis, Conad, Simply, Carrefour/Carrefour Market, Auchan (Alcampo) oraz Lidl. W pobliżu Wiecznego Miasta znajdują się outlety, jak choćby Outlet Sorrate, Valmontone Outlet i Castel Romano, oferujące markowe ubrania i dodatki w niższych cenach. 

CZY WIESZ, ŻE …

We Włoszech wszystkie sklepy mogą być otwarte przynajmniej przez część każdej niedzieli. Wiele punktów zamykana jest codziennie na czas lunchu. Po godz. 15 są znowu otwierane.

Gdzie zrobić zakupy w Paryżu?

Francja jest pełna wielkich sklepów. Wśród supermarketów popularne są marki, takie jak: Auchan, Carrefour, E.Leclerc, Intermarché oraz nieznane w Polsce: Géant Casino, Franprix,  czy Monoprix. Cenowo atrakcyjnie wypadają marki własne Leclerca oraz Auchana. Najkorzystniejsze ceny oferują za to popularne dyskonty: Lidl i Aldi.

UWAGA!

Pomimo zakazu handlu w niedzielę, większość sklepów we Francji jest czynna w ten dzień tygodnia. Supermarkety mogą działać wtedy do godz. 13.00 pod warunkiem oferowania produktów spożywczych.

W Mieście Zakochanym można na nowo rozkochać w sobie jarosza. Targi oferują znakomite owoce i warzywa. Coś na ząb znajdą również miłośnicy ryb i owoców morza. Wszystko świeże znajduje się na paryskich straganach. Do najbardziej polecanych należą: Marché Raspail, Boulevard de Reuilly oraz Batignolles organic market.

CZY WIESZ, ŻE …

W każdej dzielnicy miasta targ odbywa się w wyznaczone dni. Warto sprawdzić ich termin przed wyruszeniem na zakupy.

Paryż to także miasto markowych domów towarowych. W 12. dzielnicy Paryża znajduje się wyjątkowo atrakcyjne architektonicznie centrum handlowe – Bercy Village. To ciekawe miejsce z zachowanym klimatem francuskiej wsi, gdzie sklepy mieszczą się w dawnych magazynach na wino.

Podczas kilkudniowego pobytu we Francji, miałem okazję przekonać się, gdzie najlepiej robić zakupy w Paryżu. Z powodu braku większych hipermarketów w pobliżu, skorzystałem z marketów Monoprix i Franprix zlokalizowanych niedaleko noclegu. Ceny okazały się znośne, a zakup artykułów spożywczych (tj. napojów, owoców i nabiału) nie był druzgocący dla portfela. Wypieki kupowałem podczas “happy hours” za pośrednictwem specjalnej aplikacji. W ten sposób płaciłem 33% lub 50% ceny wyjściowej.

Rafał

Oszczędzanie na zakupach – przydatne narzędzia

Nowoczesne technologie wspierają oszczędzanie na wyjeździe. W podróży warto korzystać z aplikacji mobilnych, aby nie wydać całej sumy na zakupy. Inne narzędzia również wspomagają proces taniego kupowania za granicą.

Gazetki promocyjne

Będąc na wakacjach większość osób ignoruje promocje i oferty specjalne. Gazetki są jednak pełne korzystnych ofert dla wczasowiczów. Można nabyć więcej sztuk danego produktu w lepszej cenie. Przed wybraniem się na zakupy warto zapoznać się z treścią gazetki papierowej lub online i przeanalizować, co faktycznie się przyda. Kupowanie w myśl “trzeba brać, bo tanie” nie sprawdza się, gdyż przeważnie część nabytych rzeczy i tak nie zostanie wykorzystana. Wielopaki lub marki własne pozwolą nieco zaoszczędzić na zakupach. Można w ten sposób dopasować wakacyjne menu do aktualnie obowiązujących promocji!

Zaplanuj posiłki w terminie wyjazdu

Na wczasach nie zawsze jest czas na gotowanie obiadu. Gotując samemu można zaoszczędzić. Jeśli jednak wiesz, że danego dnia nie będziesz miał chwili na przyrządzenie posiłku, zaplanuj “gotowiec” lub zabierz rodzinę do lokalu. Warto wtedy skorzystać z barów mlecznych lub samoobsługowych typu bufet. Pozwoli to dopasować wielkość i kompozycję porcji do każdego z osobna. Możesz też zamówić jedzenie za pomocą specjalnej aplikacji!

Too Good To Go

Zakupy spożywcze przez internet? Tak, z tym narzędziem to możliwe i prostsze niż myślisz! Darmowa aplikacja współpracuje z kawiarniami, restauracjami, hotelowymi kuchniami i garmażerkami. Oferuje jedzenie na wynos w ostatnich godzinach pracy lokalu za ułamek ceny wyjściowej. Dzięki temu żywność się nie marnuje, a Ty możesz zaoszczędzić na zakupach za granicą! Apka działa w Polsce, ale również w wielu krajach Europy (m.in. w Niemczech, Włoszech czy Francji).

CIEKAWOSTKA

Jak informuje oficjalna strona Too Good To Go, aplikacja współpracuje z blisko 4 700 witrynami gastronomicznymi na terenie 17 krajów. Korzysta z niej już ponad 20 milionów użytkowników. Polskim odpowiednikiem jest Foodsi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, jak oszczędzić na wakacyjnych zakupach za granicą

Jak robić tanie zakupy na zagranicznych wczasach?
Gdzie kupować tanio na wakacjach na Majorce?
Gdzie robić zakupy spożywcze w Wielkiej Brytanii?
PODSUMOWANIE
  • Oszczędność na zakupach podczas wakacji zapewnia odpowiednie przygotowanie. Zapewniony ekwipunek i prowiant pozwala zminimalizować potrzeby nieplanowanych wydatków do minimum.
  • Braki spróbuj pożyczyć od towarzyszy podróży, sąsiadów lub zarządcy obiektu noclegowego. W ostateczności udaj się na zakupy niezbędnych rzeczy do miejscowego sklepu, z którego korzystają lokalsi.
  • Stawiaj na większe sklepy i popularne dyskonty spożywcze (m.in. Lidl lub Aldi). Nawet, jeśli są oddalone, warto się do nich wybrać, gdyż oferują najkorzystniejsze ceny.
  • Na zakupy na wakacjach zabierz ze sobą: listę zakupów, własną torbę albo plecak, dokument tożsamości i środki płatnicze. Przeznacz na nie określoną kwotę i trzymaj się ustalonego budżetu.
  • Na wczasach zaplanuj posiłki zgodnie z harmonogramem wyjazdu. Korzystaj z gazetek promocyjnych i aplikacji, które pozwalają nabyć te same produkty w niższej cenie.
  • Aby gorące wakacje nie oznaczały zimnego prysznica dla Twojego portfela, sprawdź wcześniej ceny w miejscu, do którego się wybierasz. Dzięki temu zorientujesz się, jaką kwotę mogą pochłonąć ewentualne, niespodziewane wydatki.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!