Ubezpieczenie do Ghany

W tym leżącym nad zatoką Gwinejską kraju zobaczysz piękną przyrodę, przejdziesz się po rozpiętej pośród koron drzew kładce z drewna i lian w Parku Narodowym Kakum, odpoczniesz na rajskich plażach i odkryjesz bogatą kulturę zachodniej Afryki. Podpowiadamy, jak bezpiecznie wybrać się do Ghany!

ghana

Atrakcje turystyczne w Ghanie – co warto zobaczyć?

Z pewnością do Ghany, jak i do innych krajów Afryki, warto wybrać się z dwóch głównych powodów – niesamowitej przyrody i fascynującej kultury.

atrakcje turystyczne w ghanie

Park Narodowy Kakum

Utworzono go w środkowej części Ghany i chroni las deszczowy. Jedną z atrakcji tego miejsca jest rozciągnięta na wysokości ponad 30 metrów kładka wśród koron drzew, którą zbudowano głównie z drewna i lin. Ma długość ponad 300 metrów i z pewnością jest to atrakcja dla odważnych!

Zamek Cape Coast

To jeden z kilkudziesięciu zamków niewolników, w których więziono ludzi, a potem wysłano statkami za ocean. Jedną z bardziej znanych części zamku są “Drzwi bez powrotu”, którymi prowadzono niewolników na statki. Budynek jest bielony, a jego historia sięga połowy XVII wieku. Ze stolicy Ghany – Akry – można do zamku dojechać w ciągu kilku godzin.

Akra

Całą nadmorską metropolię zamieszkuje ponad 4 mln ludzi. W Akrze warto zobaczy ogród botaniczny Aburi, w którym można się wyciszyć. Osoby chcące poczuć gwar życia Ghany powinny odwiedzić plażę Labadi czy targowisko Makola.

Plaża Labadi

Plaża w Akrze obsługiwana przez tamtejsze hotele. Osoby, które nie są ich gośćmi, muszą uiścić opłatę, aby móc skorzystać z uroków Labadi. Na plaży w święta i weekendy odbywają się liczne koncerty.

Kumasi

W nazywanej także miastem ogrodem stolicy regionu Aszanti warto odwiedzić Narodowe Centrum Kultury, w którym mieści się Muzeum Jubileuszu Prempeha II. Można tam poznać historię królestwa Asante (jednego z najbogatszych w Afryce w XVIII wieku). W mieście znajduje się także targ Kejetii, a w pobliżu piękne jezioro Bosumtwi oraz rezerwat przyrody Owabi.

Jezioro Wolta

Jeden z największych sztucznie powstałych zbiorników wodnych. Został utworzony w 1965 roku. Wtedy zbudowano zaporę Akosombo, która spiętrza wody rzek: Białej Wolty i Czarnej Wolty. Na zaporze powstała również elektrownia.

Park Narodowy Mole

Funkcjonujący od 1971 roku w Ghanie park narodowy obejmuje ochroną dolinną i wyżynną sawannę. W parku można podziwiać słonie oraz ponad 90 innych gatunków ssaków.

Wioska Nzulezo Stilt

Wioska rybacka położona niedaleko granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej to tak naprawdę 400-letnia osada zbudowana na palach, na jeziorze Tadane. Wioska biegnie wzdłuż molo zwanego przez miejscowych Main Street. Po jednej jego stronie znajdują się domy mieszkalne, po drugiej firmy, szkoły i inne obiekty usługowe.

Rezerwat Małp Boabeng-Fiema

Rezerwat zlokalizowany w regionie Bono East jest domem dla wielu gatunków ptaków, gadów, ale nade wszystko dla małp. Występuje tu około 700 przedstawicieli tych stworzeń.

Paga Crocodile Pond

Staw zamieszkiwany przez dziko żyjące, ale oswojone zachodnioafrykańskie krokodyle. Wiek niektórych dochodzi nawet do 90 lat. Główny staw znajduje się w centrum miasta Paga. Na jego obrzeżach jest także kilka mniejszych zbiorników.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Ghany na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za leczenie. Pobyt w szpitalu kosztuje 100-250 USD za dobę, a wizyta u lekarza – 100 USD.
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Twoje rzeczy. Kradzieże kieszonkowe zdarzają się szczególnie często w dużych miastach: Tamale, Akra czy Takoradi.
 • Psycholog wesprze Cię, jeśli po traumatycznym wypadku będziesz w złej kondycji psychicznej.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Ubezpieczenie do Ghany a sport

Ghana ma ponad 550 km wybrzeża, a oprócz odpoczynku na plażach warto zagłębić się w wody zatoki Gwinejskiej. W tym celu powinno się rozszerzyć ochronę ubezpieczenia turystycznego o nurkowanie. W przypadku snorkelingu, czyli nurkowania wyłącznie z fajką i płetwami, nie trzeba tego robić.

Ghana a COVID-19 – zasady wjazdu i obostrzenia

Ghana zniosła wszelkie obostrzenia związane z COVID-19. Nie ma już obowiązku odbywania kwarantanny, okazywania dokumentu potwierdzającego szczepienie czy przeprowadzania testów na obecność wirusa.

UWAGA!

Przed wylotem zajrzyj na stronę https://www.gov.pl/web/nigeria/ghana-idp, by sprawdzić, czy w ostatnich dniach nie zmieniły się obostrzenia i warunki wjazdu do Ghany!

Ubezpieczenie turystyczne do Ghany a COVID-19

Podróż samolotem i przemieszczanie się po zatłoczonym lotnisku zwiększa ryzyko kontaktu z osobą zakażoną SARS-CoV-2. W ramach ubezpieczenia turystycznego można otrzymać wsparcie ubezpieczyciela w postaci pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia, testu oraz transportu powrotnego w przypadku:

 • zachorowanie na COVID-19,
 • izolację w wyniku pozytywnego testu,
 • kwarantannę po kontakcie z osobą chorą.

Ubezpieczyciel zapłaci za transport powrotny tylko wtedy, gdy z powodu COVID-19 zaplanowany powrót do domu nie będzie możliwy z powodu izolacji, hospitalizacji czy kwarantanny. Poszczególne oferty ubezpieczenia turystycznego mogą różnić się zakresem ochrony COVID-19.

Ubezpieczenie turystyczne do Ghany – ile kosztuje?

Podróż do Ghany nie jest tania. A jak przedstawia się koszt ubezpieczenia do tego afrykańskiego kraju? Sprawdziliśmy oferty dla 27-letniego podróżnego, który wybiera się na tygodniowy wyjazd. Zamierza tylko zwiedzać i odpoczywać. 

UbezpieczycielSumy ubezpieczeniaCena ubezpieczenia turystycznego do Ghany
WienerKL – 172 464 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 107 790 zł
35,00 zł
ProamaKL – 100 000 zł35,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000
NNW – 20 000 zł;
42,18 zł
GeneraliKL – 300 000 zł;
NNW – 15 000 zł;
OC – 50 000 zł
48,00 zł
ProamaKL – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
49,00 zł
SIGNAL IDUNAKL – 129 570 zł,
NNW – 15 000 zł
50,41 zł
WienerKL – 344 928 zł,
NNW – 20 000 zł,
OC – 215 580 zł
62 zł
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł,
Bagaż – 2000 zł
67,20 zł
GeneraliKL – 500 000 zł,
NNW – 40 000 zł,
OC – 100 000 zł,
Bagaż – 2000 zł
72,00 zł
SIGNAL IDUNAKL – 259 140 zł,
NNW – 30 000 zł,
OC – 129 570 zł,
Bagaż – 1000 zł
84,21 zł
AXA PartnersKL – 600 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
89,37 zł
UNIQAKL – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
109,20 zł
UNIQAKL – 1 250 000 zł,
NNW – 75 000 zł,
OC – 500 000 zł,
Bagaż – 5000 zł
135,10 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (29.02.2024).

W zestawieniu znalazły się najtańsze oferty wybranych ubezpieczycieli oraz droższe warianty z bogatszą i pełniejszą ochroną. W przypadku wyjazdu do Ghany warto wybrać te drugie. Dlaczego? Koszt transportu i leczenia może być wysoki, więc suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna być odpowiednio duża. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy ubezpieczenie nie starczy na pokrycie wszystkich wydatków związanych z leczeniem.

Ubezpieczenie turystyczne do Ghany a klauzule

W ramach ubezpieczenia podróżnego oferowane są dwie popularne klauzule:

 • chorób przewlekłych,
 • alkoholowa.

Podstawowe wersje ubezpieczenia nie obejmują ochroną nagłego pogorszenia się zdrowia w związku z chorobą przewlekła. Podobnie zdarzenia pod wpływem alkoholu znajdują się w wyłączeniach. Klauzule rozszerzają ochronę ubezpieczeniową o takie zdarzenia.

Wyjazd do Ghany – pogoda, podróż, bezpieczeństwo

Ghana to kraj położony w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, a dokładniej nad zatoką Gwinejską. Graniczy z Wybrzeżem Kości Słoniowej, Burkina Faso i Togo. Mieszka w nim ponad 32 mln ludzi, a stolicą kraju jest Akra – metropolia licząca 4,2 mln mieszkańców.

Pogoda

W Ghanie panuje klimat tropikalny, który charakteryzuje się deszczową porą letnią i suchą porą zimową. Różnią się one długością i intensywnością opadów w zależności od części kraju – najbardziej intensywne deszcze padają na południu.

W Akrze dane dotyczące średnich temperatur z wielu lat wskazują, że raczej nie da się tam zmarznąć. Przez cały rok jest tam ciepło, a średnia we wszystkich miesiącach jest powyżej 25⁰C. Monsuny pojawiają się w marcu, a ich szczyt przypada na czerwiec, gdy opady sięgają 200 mm miesięcznie.

Co ważniejsze od czerwca do września jest najmniej upalnie. Niebo jest często zachmurzone, co sprawia, że liczba godzin słonecznych w ciągu dnia jest najniższa w roku. Kiedy najlepiej zwiedzać Ghanę? Zimą, kiedy u nas króluje zimno, tam jest sucho i słonecznie – listopad, grudzień i styczeń to najlepsze miesiące na wycieczkę!

Podróż

Do Akry z Warszawy można dostać się wyłącznie samolotem – mówimy o sensownym środku transportu dla zwykłych turystów, a nie o obieżyświatach podróżujących pieszo lub na rowerze. Obecnie nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Ghany.

Turyści, którzy planują odwiedzić ten afrykański kraj, muszą przygotować się na długą podróż lotniczą z co najmniej 1 przesiadką. Będzie ona trwała minimum 15 godzin i trzeba będzie za nią zapłacić kilka tysięcy złotych. Do Akry latają między innymi Qatar Airways, Air France czy KLM.

Bezpieczeństwo 

W porównaniu z sąsiednimi państwami regionu Ghana jest krajem bezpiecznym dla turystów. Niestety w ostatnim czasie wzrosło ryzyko zamachów terrorystycznych islamskich grup, które destabilizują inne kraje regionu. Podróżni w Ghanie powinni uważać na:

 • kradzieże kieszonkowe;
 • kradzieże w lokalach i hotelach;
 • kradzieże na lotnisku Kotoka;
 • oszustwa;
 • lokalne niepokoje społeczne (władze lokalne mogą wprowadzić godzinę policyjną);
 • wysokie ryzyko zachorowania na takie choroby jak żółta febra, malaria i tyfus;
 • zakaz robienia zdjęć obiektów rządowych, strategicznych czy wojskowych;
 • zakaz noszenia ubrań podobnych do wojskowych (unikać wzoru moro).

Podczas podróży należy zachowywać się spokojnie, wykonywać polecenia służb i pod żadnym pozorem nie łamać przepisów prawa. Nawet podejrzenie o popełnienie przestępstwa może nieść ze sobą przykre konsekwencje. W razie zatrzymania należy żądać powiadomienia o zdarzeniu pracowników dyplomatycznych – Konsula RP w Abudży i Konsula Honorowego RP w Akrze. 

UWAGA!

Przed wyjazdem do Ghany należy się zaszczepić przeciw żółtej febrze – w podróż trzeba wziąć międzynarodową książeczkę zdrowia z potwierdzeniem szczepienia!

Ubezpieczenie turystyczne do Ghany a bagaż podróżny

Ponieważ ryzyko utraty bagażu podróżnego w Ghanie jest wyższe, to warto wybrać ubezpieczenie turystyczne z ochroną tego przedmiotu. Zapewnia ono wsparcie, gdy dojdzie do:

 • utraty lub zniszczenia bagażu podróżnego,
 • utraty sprzętu elektronicznego (także rabunku podczas spaceru),
 • opóźnieniu bagażu.

Podróż samolotem do Akry jest długa i związana z przesiadkami. Zawsze może dojść do opóźnienia, gdy turysta będzie na niego czekał na zagranicznym lotnisku. Gdy lot nie zostanie opóźniony (określoną liczbę godzin, np. 6), ubezpieczyciel pokryje koszty noclegu, zakupu jedzenia oraz środków higienicznych. 

Dokumenty do Ghany – które mieć przy sobie?

Turysta, który chce wybrać się do Ghany, musi mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Dodatkowo będzie potrzebował wizy, którą można otrzymać w przedstawicielstwie dyplomatycznym Ghany w Berlinie – informacje na temat całej procedury znajdziesz na stronie https://ghanaemberlin.de/.

Podróżny ubiegający się o wizę oprócz paszportu powinien także mieć środki finansowe, które będą wystarczające na utrzymanie się podczas wyjazdu do Ghany. Musi mieć także wykupiony bilet powrotny – lotniczy lub morski.

Należy także pamiętać o międzynarodowej książeczki zdrowia, w której zapisuje się potwierdzenie szczepienia przeciwko żółtej febrze. Przed wyjazdem koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego. Placówki medyczne poza miastami są w złym stanie, więc przewiezienie chorego może być konieczne – zadbaj o odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia!

Ubezpieczenie turystyczne do Ghany a utrata dokumentów i kart płatniczych

MSZ ostrzega przed kradzieżami dokumentów w Ghanie. Wsparcie w razie takiego zdarzenia zapewnia assistance podróżne. Przedmiotami objętymi ochroną są:

 • paszport,
 • dokumenty ubezpieczenia,
 • bilety lotnicze, kolejowe, promowe czy autobusowe,
 • karty płatnicze.

Ubezpieczyciel poprzez swoje centrum pomocy udzieli niezbędnych informacji na temat postępowania w razie utraty dokumentów oraz wskaże, jak można otrzymać dokumenty zastępcze. W przypadku karty płatniczej podejmie działania w celu zablokowania konta.

PODSUMOWANIE
 • Ghana zniosła już wszelkie obostrzenia związane z COVID-19.
 • Najlepiej odwiedzić Ghanę między zimą, gdyż jest tam wtedy pora sucha.
 • Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego między Warszawą a Akrą.
 • Wprawdzie Ghana jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w regionie, ale trzeba tam uważać na kradzieże i oszustwa.
 • Ubezpieczenie do Ghany powinno mieć wysokie sumy ubezpieczenia.
 • W Ghanie warto zobaczyć parki narodowe, a także miasta, w tym Akrę i Kumasi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Ghany

Co warto zobaczyć w Ghanie?
Czy Ghana jest bezpieczna dla turystów?
Z czego słynie Ghana?
Co zabrać ze sobą do Ghany?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!