Glamping – na czym polega luksusowa odmiana kempingu?

Jeśli lubisz kontakt z naturą, ale nie chcesz rezygnować z warunków, które panują zwykle w hotelach, glamping jest właśnie dla Ciebie. Inna, oryginalna forma zakwaterowania na czas podróży cieszy się coraz większą popularnością. Przeznaczona jest dla turystów, którzy lubią kemping, ale wolą korzystać także z podstawowych udogodnień, takich jak łazienka czy wygodne łóżko. To luksus w otoczeniu przyrody.

glamping

Co to jest glamping?

Glamping to wypoczynek, który łączy biwakowanie z luksusem. Jest to zatem ekskluzywna odmiana kempingu. Nazwa ta pochodzi od słowa glamorous, czyli efektowny oraz camping, czyli po prostu biwak. Określenie glampingu funkcjonuje stosunkowo krótko. Zaczęto go używać w 2005 roku i zapoczątkowała je Wielka Brytania. Choć ta forma spędzania urlopu pojawiła się już u monarchów.

Nocowanie w przyczepie kempingowej lub pod namiotem nie każdemu przypadnie do gustu. Ograniczona infrastruktura sanitarna, stado owadów wokół, spanie w śpiworze i mała ilość miejsca może być dla niektórych przytłaczająca. Inwestorzy wyszli zatem naprzeciw oczekiwaniom turystów, łącząc udogodnienia, które oferują hotele i pozytywne strony biwakowania na łonie natury. Oryginalny pomysł cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród tych, którzy lubią ciekawą i rekreacyjną formę spędzania urlopu.

Jakie są rodzaje glampingu?

Glamping to niewielkie domki zlokalizowane w otoczeniu gór, lasów, łąk, jezior czy rzek. Często są to duże namioty, jurty czy drewniane chatki. Znajdują się niekiedy w nietypowych miejscach, np. na drzewach lub jeziorach, z niepowtarzalnym widokiem, który rozpościera się często przez duże okna. 

Obiekty te posiadają sypialnię, łazienkę, aneks kuchenny, niekiedy salon, kominek, basen, saunę czy jacuzzi. Dysponują miejscem do gry w piłkę, plażowania czy grillowania. Wyposażone są w komplet naczyń i sprzętów kuchennych, wygodne łóżko, ogrzewanie i wi-fi. Niekiedy w domkach dostępne są także podstawowe artykuły spożywcze, takie jak kawa czy herbata. W ofercie często serwowane są również posiłki. 

Domki z zewnątrz wyglądają zwykle bardzo oryginalnie i przykuwają wzrok. Bajeczna aura sprawia, że ciężko przejść obok nich obojętnie. Wyglądają jak pokoje hotelowe, jednak zlokalizowane są w miejscach na uboczu i z dala od zgiełku. 

Na czym polega glamping?

Glamping to rodzaj wypoczynku, który przeznaczony jest dla osób lubiących ciszę, spokój i kontakt z naturą. Wybierany jest przez turystów, którzy na co dzień mieszkają w większych miastach i chcą zaczerpnąć trochę świeżego powietrza, wypocząć z dala od zgiełku.  

Zaletą tego rodzaju obiektów w porównaniu do tradycyjnego biwakowania jest z pewnością to, że są one dostępne dla turystów przez cały rok. Wiosną czy latem służą jako miejsce, gdzie można wypocząć spacerując, jeżdżąc na rowerze, siedząc przy ognisku czy kąpiąc się w jeziorze. Na jesień i zimę są idealnym miejscem do spędzania czasu przy kominku, korzystania z sauny czy jacuzzi w otoczeniu kolorowych drzew lub śnieżnego krajobrazu.

Ze względu na to, że domki oferowane w ramach glampingu są zwykle dobrze wyposażone, wyjazd ten nie wymaga specjalnego przygotowania, jak w przypadku biwaku czy kempingu. Nie trzeba zabierać ze sobą śpiworów, naczyń czy latarek. Wspólną cechą takich podróży jest z pewnością obecność dużej ilości owadów, z uwagi na lokalizację, więc warto zabrać ze sobą odpowiednie preparaty.

Ile kosztuje glamping?

Cena wynajęcia domku w formie glampingu różni się w zależności od lokalizacji, pory roku, wielkości obiektu, liczby osób i udogodnień. Zazwyczaj koszt jest zbliżony do opłat za pobyt w standardowych domkach turystycznych. Zwykle wynosi on od 700 do 1000 zł za dobę. Wyżywienie najczęściej jest dodatkowo płatne. Za atrakcje, takie jak np. sauna, jacuzzi, masaż, park linowy, wypożyczenie roweru czy łódki również trzeba dopłacić. 

Najdroższe ceny są w sezonie, czyli zwykle od maja do września oraz w weekendy. Koszty winduje także standard obiektu. Im bardziej ekskluzywnie, tym drożej.

Na czym polega bezpieczny glamping?

Jeśli wybierasz się na wycieczkę, pamiętaj o tym, aby się ubezpieczyć. Zwłaszcza jeśli na kierunek swojej podróży wybrałeś inny kraj, wykup odpowiednią ochronę. Leczenie za granicą nie jest refundowane, chyba że wyrobisz sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub kupisz polisę turystyczną. Wydanie pierwszego dokumentu jest bezpłatne. EKUZ obejmuje koszty leczenia w krajach członkowskich UE oraz EFTA na tych samych warunkach, co obywatelom danego państwa. Stanowi dobry rodzaj zabezpieczenia, jednak idealnie współgra z dodatkowym ubezpieczeniem turystycznym.

Polisa na wyjazd obejmuje to, czego nie ma w EKUZ. Mowa tu między innymi o prywatnej opiece medycznej, transporcie medycznym czy akcji ratunkowej i poszukiwawczej. Publiczna opieka zdrowotna w każdym kraju może wyglądać zupełnie inaczej. EKUZ zatem nie wszędzie pokryje te same świadczenia. Taką gwarancję zapewnia natomiast ubezpieczenie turystyczne. Tę ochronę może rozszerzyć również np. o NNW, OC czy ubezpieczenie bagażu

Jeśli uważasz, że ubezpieczenie turystyczne to duży koszt, jesteś w błędzie. Składka jest niewielka w porównaniu do pomocy, jaką możesz zyskać. Opłatę związaną z zakupem polisy sprawdzimy na przykładzie 35-letniego Huberta. Planuje on wypoczywać i zwiedzać Włochy przez 10 dni. Interesuje go ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW oraz OC. Ile zapłaci za ubezpieczenie turystyczne?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
71 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
76 zł
SIGNAL IDUNAKL: 259 116 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 558 zł
81,62 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
88,97 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł
105 zł
UNIQAKL: 1 250 000 zł,
NNW: 75 000 zł,
OC: 500 000 zł
131 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].

Według powyższej tabeli ubezpieczenie turystyczne na 10-dniowy wyjazd do Włoch wyniesie Huberta od 71 do 131 zł. Wszystko zależy od tego, jak rozbudowany wariant wybierze. Czy tu dużo? Raczej nie. Tyle samo Hubert zapłaci za obiad w restauracji składający się z dwóch dań.

Wyjeżdżasz na glamping samochodem? Pamiętaj o ubezpieczeniu assistance!

Podczas podróży samochodem na glamping może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Wsparciem w takich sytuacjach będzie assistance, które zapewnia pomoc w razie awarii, wypadku lub kradzieży pojazdu, choć należy pamiętać, że zakres ochrony tego ubezpieczenia zależy od wybranego wariantu.

Ubezpieczyciele oferuje kilka różnych wariantów assistance, które różnią się świadczeniami, zakresem ochrony czy limitami. Do najpopularniejszych usług oferowanych w ramach assistance zalicza się:

 • naprawa na miejscu zdarzenia,
 • holowanie,
 • wynajem samochodu zastępczego,
 • zakwaterowanie,
 • transport,
 • wsparcie informacyjne.

Dokładną listę świadczeń można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Czy w takim razie assistance można kupić przed samym wyjazdem na glamping?

Tak, część ubezpieczycieli oferuje assistance krótkoterminowe, które można wykupić na 2 tygodnie czy na miesiąc. Jednak zazwyczaj ubezpieczenie to kupuje się w pakiecie z OC – często oferowane jest ono w bardzo korzystnej cenie. Najtańszy pakiet OC + Assistance kosztowało na Mubi w lutym 2024 roku tylko 137 zł, a średnia cena takich pakietów to 653 zł!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o glamping

Co to jest glamping?
Czy glamping oznacza to samo, co kemping?
Czy na glamping można udać się o każdej porze roku?
PODSUMOWANIE
 • Na glamping najczęściej jest zlokalizowany w górach, nad jeziorem czy nad morzem. Wspólną cechą takich obiektów jest umiejscowienie wśród natury.
 • Domki oferowane w ramach glampingu posiadają zazwyczaj wyposażenie podobne do standardowych kwater turystycznych. Znajduje się w nich łazienka, sypialnia, kuchnia wraz z wyposażeniem, ogrzewanie, dostęp do wi-fi i atrakcje turystyczne typu basen czy jacuzzi.
 • Koszt wynajęcia glampingu waha się zwykle od kilkuset do tysiąca złotych. Wszystko zależy od lokalizacji, pory roku i wielkości obiektu.
 • Wyjazd na glamping zagraniczny powinien być zaopatrzony w ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje przede wszystkim koszty leczenia.
 • Na wyjazd na glamping samochodem warto mieć ubezpieczenie assistance.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!