Heliskiing – lot ku narciarskiej przygodzie!

Jeśli Twoją pasją jest zjeżdżanie na nartach, a nie czekanie w kolejkach, mozolne wjeżdżanie wyciągiem na szczyt stoku, a potem szusowanie w tłumie innych narciarzy, to heliskiing jest dla Ciebie. Tylko pamiętaj – będzie wyżej, niebezpieczniej i drożej! Ale czego nie robi się dla wrażeń, emocji i pokonywania barier w sporcie? Poznaj heliskiing, czyli połączenie lotu helikopterem z freeridem, a więc zjazd po nieutwardzonych ośnieżonych stokach gór!

helikopter gory

Heliskiing – transport helikopterem plus zjazd na nartach

Pionierami w rozwoju heliskiingu byli Hans Gmoser i Mike Wiegele. Pierwszy z nich, przewodnik górski austriackiego pochodzenia, założył w latach 60. XX Canadian Mountain Holidays (CMH). Natomiast drugi rozpoczął działalność w latach 70. ubiegłego wieku. To właśnie Kanada jest kolebką heliskiingu. Dlaczego?

Wyobraźmy sobie kraj, a w zasadzie część kraju – mowa tutaj o Kolumbii Brytyjskiej – gdzie panują idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Wysokie góry, dużo śniegu (miejscami spada tam od 12 do 15 metrów rocznie) oraz wspaniałe stoki. Jest tylko jeden problem – teren ten jest olbrzymi, słabo zaludniony i ma nie najlepszą infrastrukturę. Co więc możemy zrobić? Zapakować się do helikoptera i polecieć na narty!

Tak właśnie narodził się heliskiing i to właśnie w Kanadzie działa mnóstwo firm oferujących tego typu usługi. Pamiętajmy, że heliskiing to nie tylko zwykły przelot na szczyt. To sport ekstremalny, freeride po głębokim śniegu i stromych stokach w wysokich i dzikich górach. Dlatego każda wyprawa wymaga udziału wyszkolonego przewodnika oraz dodatkowego sprzętu chroniącego w razie zejścia lawiny.

Obecnie heliskiing popularny jest na całym świecie. Oczywiście góry różnią się od siebie. Zjazd może odbywać się po bardzo stromym zboczu usianym wystajacymi skałami lub poniżej linii drzew jak na części tras w Kanadzie, co zmniejsza wpływ wiatru na śnieg, a dodatkowo drzewa zapewniają lepszą widoczność narciarzom. Heliskiing można uprawiać także na lodowcach górskich.  

Podsumowując, wykorzystanie helikoptera w heliskiingu pozwala na uprawianie freeridu w trudno dostępnych miejscach, do których dotarcie pieszo byłoby niemożliwe lub zabrałoby bardzo dużo czasu ze względu na brak infrastruktury narciarskiej bądź warunki naturalne. W końcu lot helikopterem jest zawsze szybszy, ale i droższy.

Heliskiing w praktyce – jak to wygląda?

Przygoda z heliskiing może przebiegać na różne sposoby. Z jednej strony są to zorganizowane wyjazdy grupowe w pakiecie z noclegami, posiłkami i zaplanowanymi wieczorami – popularna w Kanadzie. Z drugiej strony jedna z firm w Polsce oferuje przede wszystkim loty z podnóża góry na szczyt. Zazwyczaj odbywa się od jednego do kilku takich lotów w ciągu dnia, a specjalnie przystosowany helikopter ma kosz na sprzęt sportowy. 

UWAGA!

Aby transport helikopterem mógł się odbyć na całej trasie lotu, muszą panować odpowiednie warunki pogodowe – brak silnego wiatru, opadów czy gęstej mgły!

W locie na szczyt zazwyczaj bierze udział kilku narciarzy i przewodnik górski, ich opiekun. Dodatkowo nie we wszystkie miejsca można polecieć helikopterem. To nie jest tak, że narciarze wyskakują z maszyny, lecz musi ona móc wylądować na szczycie lub w jego pobliżu. 

UWAGA!

Zjazd na nartach w wysokich górach poza wyznaczonymi trasami zawsze wiąże się z większym ryzykiem, zwłaszcza z powstaniem lawiny!

Na koszt uprawiania heliskiingu wpływa wiele czynników, od miejsca i czasu trwania wyjazdu po ilość lotów. Na pewno jest to sport znacznie droższy od zwykłego narciarstwa – pamiętajmy, że koszty pracy helikoptera są wysokie (opłacenie profesjonalnych pilotów, przewodnika górskiego i paliwa). 

Ubezpieczenie turystyczne a heliskiing – o czym warto pamiętać?

Heliskiing zaliczany jest do sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka. Dlatego przy zakupie ubezpieczenia turystycznego na wyjazd w celu uprawiania heliskiingu powinniśmy wybrać dodatkową opcję, a więc rozszerzyć ochronę – pamiętajmy, że mówimy tutaj o amatorskim, a nie wyczynowym uprawianiu sportu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla jednej dorosłej osoby na 5-dniowy wyjazd heliskiingowy? Dla przykładu sprawdziliśmy ceny polisy na wyjazd do Kanady, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Andory i Indii w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na mubi.pl – dla każdej kalkulacji wybrano dodatkowe opcje narciarstwo/snowboarding oraz sporty wysokiego ryzyka. W przypadku podróży poza Europę wybraliśmy wyższe sumy ubezpieczenia.

Kraj wyjazduFirmaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
WłochyProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
99 zł
IndieAXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
127,68 zł
AndoraSIGNAL IDUNAKL: 184 308 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 138 231 zł,
Bagaż: 1000 zł
151,15 zł
KanadaGeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
188 zł
USAUNIQAKL – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
312 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (15.02.2024)

Ekspert Mubi radzi:

Jeżeli planujesz wyjazd do europejskiego kraju, w którym obowiązuje karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), pamiętaj, że gwarantowana w jej ramach ochrona jest ograniczona! Ubezpieczyciel pokryje koszty jedynie podstawowych usług oferowanych przez publiczną służbę zdrowia danego kraju, nie zapłaci natomiast m.in. za leczenie w prywatnych placówkach czy zorganizowanie i przeprowadzenie akcji ratowniczej w górach. Aby uniknąć pokrywania tych kosztów z własnej kieszeni, będziesz potrzebował ubezpieczenia turystycznego z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia.

Uprawianie heliskiingu – czy jest on dla wszystkich?

Heliskiing nie jest dla wszystkich. Nie jest on nawet dla większości amatorskich narciarzy. Oczywiście nie trzeba być zawodowcem, by uprawiać heliskiing, ale z pewnością należy mieć doświadczenie i wysokie umiejętności narciarskie, które pozwolą na bezpieczny zjazd po bardzo wymagającym stoku!

Organizatorzy wyjazdów w wysokie góry w celu uprawiania heliskiingu zapewniają także warsztaty, dzięki którym uczestnicy wyprawy poznają podstawowe techniki freeridu oraz zasady bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne, ponieważ na pokrytych grubą warstwą śniegu zboczach trawersowanie, a więc podcinanie pokrywy śniegu, może spowodować lawinę. 

Jaki sprzęt potrzebny jest do uprawiania heliskiingu? Oczywiście poza wynajmowanym helikopterem uczestnicy powinni mieć tradycyjny sprzęt narciarski, a więc odpowiedni strój, kask, gogle, kijki oraz narty – zazwyczaj używa się tych szerszych przeznaczonych do freeridu lub typu all-mountain.

Dodatkowo organizatorzy wyjazdów w wysokie góry zapewniają podstawowy sprzęt na wypadek zejścia lawiny, czyli sondę, łopatę, detektor oraz plecaki ABS, które pomagają w utrzymaniu się na powierzchni, gdy dojdzie do osunięcia pokrywy śnieżnej. 

Heliskiing – gdzie jest popularny?

Obecnie heliskiing można uprawiać na większości kontynentów. Jednak dalej najwięcej firm i zakres usług związany z tą dyscypliną sportu najbardziej rozwinięty jest w Kanadzie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by spróbować heliskiingu w Polsce, w Alpach, Szwecji czy w Gruzji. Oto przykładowe miejsca, w których uprawia się heliskiing:

 • Kanada – góry Columbia w szczególności góry Selkirk, Monashee i Cariboo (wszystkie w prowincji Kolumbia Brytyjska),
 • USA – Alaska (Chugach Range, Tordrillo),
 • Nowa Zelandia – południowe Alpy (ośrodek Queenstown),
 • Szwajcaria – Zermatt,
 • Indie – Himalaje (region Pradesh),
 • Gruzja – góra Kazbek,
 • Włochy – Livigno, La Thuile, 
 • Polska – Beskid Żywiecki,
 • Andora,
 • Szwecja – Laponia,
 • Japonia – wyspa Hokkaido.

Podane powyżej miejsca to tylko przykłady. Równie dobrze można by zapytać, gdzie można jeździć na nartach. W internecie bez problemu można znaleźć firmy, które oferują wypady heliskiingowe w różne rejony świata – kilkudniowy wyjazd może kosztować nawet 10 tys. euro albo więcej!

UWAGA!

Od 1985 roku heliskiing jest zakazany we Francji, choć operatorzy oferują loty na góry znajdujące się na granicy ze Szwajcarią i Włochami!

PODSUMOWANIE
 • Heliskiing to połączenie lotu helikopterem na szczyt góry ze zjazdem narciarskim – najczęściej freeridem.
 • Lot helikopterem pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc w szybkim czasie.
 • Firmy oferują jednorazowe loty na szczyt góry lub kilkukrotne w ciągu dnia, a także wielodniowe wyjazdy w odległe regiony świata.
 • Uprawianie heliskiingu wymaga doświadczenia w jeździe na nartach.
 • Popularność heliskiingu rośnie na całym świecie, choć jest to drogi sport ze względu na koszty transportu lotniczego.
 • Ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka, do których zalicza się heliskiing.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o heliskiing

Czy heliskiing można uprawiać w Polsce?
Czy uprawianie heliskiingu wymaga dodatkowych umiejętności narciarskich?
Czy uprawianie heliskiingu wymaga odpowiedniej pogody?
Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje uprawianie heliskiingu?
Źródła:
 • https://www.powderhounds.com/Heli-Skiing.aspx
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Heliskiing
 • https://edition.cnn.com/travel/article/worlds-best-heli-ski-spots/index.html
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Bardzo przydatne informacje. Dziękuję.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!