Hiszpania – poradnik dla kierowców

Hiszpania jest turystycznym rajem. Nic więc dziwnego w tym, że choć od Polski dzieli ją pół kontynentu, to jednak wielu kierowców wybiera się do niej samochodem. Sprawdźmy, jak przygotować się na taką wyprawę.

Hiszpania La Magna

Wymagane dokumenty w Hiszpanii

Hiszpania znajduje się na Półwyspie Iberyjskim, więc aby dojechać do niej samochodem, musimy przemierzyć pół Europy. Najprostsza trasa wiedzie przez Niemcy i Francję. Planując taką podróż, potrzebujemy następujących dokumentów:

  • dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty lub paszport,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
  • ubezpieczenie OC,
  • w przypadku samochodu firmowego warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej (napisane w języku hiszpańskim).
podróż Warszawa - Madryt

Płatne autostrady i darmowe drogi ekspresowe w Hiszpanii

Poruszanie się po hiszpańskich drogach jest dość wygodne. Hiszpania słynie z dobrego stanu infrastruktury drogowej, którą znacznie rozbudowała, korzystając z funduszy Unii Europejskiej. Większe miasta łączy gęsta sieć płatnych autostrad oraz darmowych dróg ekspresowych. Liczba dostępnych połączeń sprawia, że natężenie ruchu jest niewielkie, a przez to komfort jazdy pozostaje wysoki.

valencia w hiszpanii

Natomiast dzięki zastosowaniu licznych rond oraz wyłączeniu centrum miast z ruchu samochodowego, udaje się uniknąć większego zakorkowania. Największe natężenie ruchu ma miejsce w godzinach porannych (godz. 7:00-9:00) – kiedy to kierowcy udają się do pracy – oraz przed wieczorem (17:00-19:00), gdy wracają do swych domów. Ponadto należy liczyć się z możliwością wystąpienia korków w pobliżu popularnych kurortów na wybrzeżu, gdzie w sezonie wakacyjnym pojawiają się turyści.

Przepisy ruchu drogowego w Hiszpanii

W Hiszpanii nie ma obowiązku jazdy z całodobowo włączonymi światłami mijania. Światła należy zapalić po zmroku. Korzystanie ze świateł w dzień jest konieczne przy przejeździe przez tunel oraz gdy wymagają tego warunki atmosferyczne. Całodobowo muszą ich używać motocykliści.

Na hiszpańskich drogach obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

  • w terenie zabudowanym wszystkie rodzaje pojazdów mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h,
  • poza terenem zabudowanym samochody osobowe i motocykle mogą rozwijać prędkość do 90 km/h, zaś pojazdy z przyczepą – do 80 km/h,
  • na drogach ekspresowych i autostradach samochody osobowe i motocykle obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h (do 90 km/h w przypadku pojazdów z przyczepą).

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą:

grafika

Nie ma natomiast obowiązku wyposażenia samochodu w gaśnicę, komplet zapasowych żarówek samochodowych oraz apteczkę pierwszej pomocy, choć jest to wskazane.

Podobnie jak w Polsce, dzieci do 12. roku życia i o wzroście do 135 cm muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Z kolei dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila – w przypadku doświadczony kierowców. Osoby mające prawo jazdy krócej niż 2 lata oraz kierowcy zawodowi mogą mieć we krwi maksymalnie 0,3 promila alkoholu.

UWAGA!

Mandaty za przekroczenie dozwolonej zawartości alkoholu są bardzo wysokie. Osoby mające we krwi więcej niż 0,5 promila, mogą otrzymać mandat w wysokości 500 euro. W przypadku, gdy kierowca w wydychanym powietrzu ma powyżej 1,2 promila może trafić do więzienia na pół roku i stracić prawo jazdy na okres od roku do 4 lat!

Przepisowi hiszpańscy kierowcy

Hiszpanie cieszą się opinią zdyscyplinowanych kierowców, którzy kurczowo trzymają się przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza w zakresie ograniczenia prędkości. Przyczyną takiego zachowania może być znaczna wysokość mandatów (mandaty za przekroczenie prędkości kształtują się w granicach 600–1000 euro).

Kradzież “na awarię”

Przebywając w Hiszpanii, należy uważać na przestępców czyhających na turystów z zagranicy. Jednym z popularniejszych sposobów na okradanie zagranicznych turystów jest pozorowanie awarii. Mianowicie złodzieje przebijają koła w samochodzie, a następnie proszą o pomoc nadjeżdżających kierowców. W trakcie udzielania pomocy dochodzi do kradzieży bagażu lub nawet samego pojazdu.

Hiszpania - ważne numery

Ceny parkowania, tankowania i autostrad w Hiszpanii

W celu uniknięcia kradzieży i wandalizmu należy wystrzegać się parkowania na odludziu. Jednak to niełatwe zadanie – w Hiszpanii znalezienie dogodnego miejsca parkingowego jest prawdziwą sztuką. Szukając go, powinniśmy sugerować się liniami namalowanymi wzdłuż krawężnika:

  • linia biała oznacza strefę bezpłatnego parkowania,
  • linia niebieska oznacza strefę płatnego parkowania (koszt waha się zazwyczaj od 1 do 2 euro, lecz w większych metropoliach może być wyższy),
  • linia żółta oznacza zakaz parkowania (mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu wynosi 200 euro, koszt holowania to minimum 50 euro).

Cena benzyny w Hiszpanii wynosi*:

  • benzyna – 6,60 zł/l,
  • olej napędowy – 6,11 zł/l.

*ceny podane za portalem e-petrol.pl (17.09.2024).

Koszt przejazdu autostradą zależy od wielu czynników: typu pojazdu, dnia tygodnia, pory dnia i roku. Za przejechanie samochodem osobowym około 100 km płatną autostradą zapłacimy około 10 euro.

piękne widoki w hiszpanii

Ubezpieczenia samochodowe przydatne w Hiszpanii

Jadąc do Hiszpanii, nie musisz mieć Zielonej Karty ani ubezpieczenia granicznego. W razie zdarzenia drogowego wystarczy ubezpieczenie OC zawarte w Polsce.

W razie kradzieży i szkód parkingowych – autocasco w Hiszpanii

Biorąc pod uwagę dość dobry stan dróg oraz rozważne zachowanie większości kierowców, ryzyko kolizji lub wypadku w trakcie podróży przez Hiszpanię wydaje się niewielkie. Zważywszy jednak na możliwość kradzieży, zwłaszcza swego rodzaju polowań na zagranicznych turystów, które urządzają sobie złodzieje, warto zabezpieczyć się przed działaniem przestępców. Pomocne może okazać się odpowiednie ubezpieczenie autocasco.

Standardowo ubezpieczenie AC chroni nasz pojazd przed kradzieżą. Istnieje jednak możliwość ubezpieczenia również przewożonego przez nas sprzętu elektronicznego, bagażu, fotelika dla dziecka itp.

Ponadto autocasco obejmuje szkody parkingowe, to jest na przykład zarysowanie karoserii pojazdu przez inny samochód. AC wydaje się więc bardzo przydatne w obliczu trudności z parkowaniem, jakich możemy doświadczyć w Hiszpanii. Powszechne jest tam bowiem parkowanie “zderzak w zderzak”, co grozi porysowaniem lakieru.

Assistance komunikacyjne w razie awarii i innych nieprzewidzianych zdarzeń

W wielu awaryjnych sytuacjach pomoże nam ubezpieczenie assistance. Dzięki niemu możemy liczyć na pomoc techniczną, informacyjną czy medyczną. Przydatną usługą wydaje się na przykład samochód zastępczy, który umożliwi kontynuowanie podróży w momencie awarii naszego pojazdu. Natomiast pomoc medyczna w ramach assistance może stanowić uzupełnienie dla ubezpieczenia zdrowotnego. Wybierając ubezpieczyciela, należy sprawdzić, jakie usługi oferuje oraz czy można z nich korzystać w kraju, do którego podróżujemy.

NNW komunikacyjne w Hiszpanii

Z kolei przed najpoważniejszymi szkodami, a więc urazami ciała, chroni nas ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Kwoty odszkodowania zależą od sumy gwarantowanej oraz procentowego uszczerbku na zdrowiu.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Hiszpanii?

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie komunikacyjne, które będzie obejmować zasięgiem Europę zapłaci 35-letni kierowca z Zabrza. Jego samochód to 8-letnie BMW Serii 3 z silnikiem o pojemności 1998 cm3. Prawo jazdy posiada od 2007 roku, nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisy
TrastiOC + Assistance651 zł
LINK4OC + Assistance975 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance1012 zł
WienerOC + Assistance1419 zł
mtu24.plOC + AC mini + NNW + Assistance1238 zł
UNIQAOC + AC mini + NNW + Assistance1769 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (17.09.2024).

Wyjazd do Hiszpanii w czasie pandemii

Zgodnie z komunikatami publikowanymi na stronie MSZ, turystów z Polski nie obowiązują obostrzenia covidowe podczas wjazdu do Hiszpanii. Nie jest konieczne okazywanie zaświadczenia o zaszczepieniu ani negatywnego wyniku testu. Nie wymaga się też wypełniania formularza lokalizacyjnego i poddawania się kwarantannie wjazdowej.

Osoby z pozytywnym wynikiem testu na COVID, ale niemające objawów infekcji zobowiązane są do zachowania szczególnej ostrożności i ograniczenie kontaktów społecznych przynajmniej przez 10 dni od otrzymania wyniku testu. Zaleca się im zasłanianie ust i nosa maseczką.

W Hiszpanii wciąż należy zasłaniać usta i nos maseczką w placówkach medycznych, ośrodkach opieki i w środkach transportu zbiorowego.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat bezpieczeństwa w Hiszpanii w czasie pandemii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

PODSUMOWANIE
  • Aby wjechać samochodem na teren Hiszpanii, potrzebujesz dowodu osobistego lub paszportu, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC.
  • W Hiszpanii obowiązują ograniczenia prędkości: do 50 km/h w terenie zabudowanym, do 90 km/h poza terenem zabudowanym, do 120 km/h na drogach ekspresowych i na autostradach.
  • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy w Hiszpanii wynosi 0,5 promila.
  • W Hiszpanii obowiązują trzy strefy parkowania oznaczone kolorowymi liniami: bezpłatna biała, płatna niebieska i zabroniona żółta.
  • Aby skorzystać z bezpłatnej pomocy publicznej służby zdrowia w Hiszpanii, należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Hiszpanii

Czy prowadzenie samochodu w Hiszpanii jest trudne?
Ile trwa jazda do Hiszpanii samochodem?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Niestety, podane tu zasady co do prędkości są nieaktualne. Hiszpania niedawno wprowadziła ograniczenia prędkości dużo bardziej restrykcyjne niż u nas. Może nam się to nie podobać, ale jazda 50 km/h po ulicach miast może nas kosztować bardzo dużo. Autorzy! Nie śpimy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!