Hiszpania – poradnik dla kierowców

Hiszpania jest turystycznym rajem. Nic więc dziwnego w tym, że choć od Polski dzieli ją pół kontynentu, to jednak wielu kierowców wybiera się do niej samochodem. Sprawdźmy, jak przygotować się na taką wyprawę.

Wyjazd do Hiszpanii w czasie pandemii

Zgodnie z komunikatami publikowanymi na stronie 14 września 2022 roku turystów z Polski nie obowiązują obostrzenia covidowe podczas wjazdu do Hiszpanii. Nie jest konieczne okazywanie zaświadczenia o zaszczepieniu ani negatywnego wyniku testu. Nie wymaga się też wypełniania formularza lokalizacyjnego i poddawania się kwarantannie wjazdowej.

Osoby z pozytywnym wynikiem testu na COVID, ale niemające objawów infekcji zobowiązane są do zachowania szczególnej ostrożności i ograniczenie kontaktów społecznych przynajmniej przez 10 dni od otrzymania wyniku testu. Zaleca się zasłanianie ust i nosa maseczką.

W Hiszpanii wciąż należy zasłaniać usta i nos maseczką w placówkach medycznych, ośrodkach opieki i w środkach transportu zbiorowego.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat bezpieczeństwa w Hiszpanii w czasie pandemii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wymagane dokumenty w Hiszpanii

Hiszpania znajduje się na Półwyspie Iberyjskim, więc aby dojechać do niej samochodem, musimy przemierzyć pół Europy. Najprostsza trasa wiedzie przez Niemcy i Francję. Planując taką podróż, potrzebujemy następujących dokumentów:

 • dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty lub paszport;
 • prawo jazdy;
 • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym;
 • ubezpieczenie OC;
 • w przypadku samochodu firmowego warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej (napisane w języku hiszpańskim).
podróż Warszawa - Madryt

Płatne autostrady i darmowe drogi ekspresowe w Hiszpanii

Poruszanie się po hiszpańskich drogach jest dość wygodne. Hiszpania słynie z dobrego stanu infrastruktury drogowej, którą znacznie rozbudowała, korzystając z funduszy Unii Europejskiej. Większe miasta łączy gęsta sieć płatnych autostrad oraz darmowych dróg ekspresowych. Liczba dostępnych połączeń sprawia, że natężenie ruchu jest niewielkie, a przez to komfort jazdy pozostaje wysoki.

valencia w hiszpanii

Natomiast dzięki zastosowaniu licznych rond oraz wyłączeniu centrum miast z ruchu samochodowego, udaje się uniknąć większego zakorkowania. Największe natężenie ruchu ma miejsce w godzinach porannych (godz. 7:00-9:00) – kiedy to kierowcy udają się do pracy – oraz przed wieczorem (17:00-19:00), gdy wracają do swych domów. Ponadto należy liczyć się z możliwością wystąpienia korków w pobliżu popularnych kurortów na wybrzeżu, gdzie w sezonie wakacyjnym pojawiają się turyści.

Przepisy ruchu drogowego w Hiszpanii

W Hiszpanii nie ma obowiązku jazdy z całodobowo włączonymi światłami mijania. Światła należy zapalić po zmroku. Korzystanie ze świateł w dzień jest konieczne przy przejeździe przez tunel oraz gdy wymagają tego warunki atmosferyczne. 

Na hiszpańskich drogach obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

 • w terenie zabudowanym wszystkie rodzaje pojazdów mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h;
 • poza terenem zabudowanym samochody osobowe i motocykle mogą rozwijać prędkość do 90 km/h, zaś pojazdy z przyczepą – do 70 km/h;
 • na drogach ekspresowych samochody osobowe i motocykle obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h (do 80 km/h w przypadku pojazdów z przyczepą),
 • na autostradach samochody osobowe i motocykle mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h, a pojazdy z przyczepa – do 100 km/h.

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą:

Nie ma natomiast obowiązku wyposażenia samochodu w gaśnicę, komplet zapasowych żarówek samochodowych oraz apteczkę pierwszej pomocy, choć jest to wskazane.

Podobnie jak w Polsce, dzieci do 12. roku życia i o wzroście do 135 cm muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Z kolei dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Mandaty za przekroczenie dozwolonej zawartości alkoholu są bardzo wysokie. Osoby mające we krwi więcej niż 0,5 promila, mogą otrzymać mandat w wysokości 500 euro. W przypadku, gdy kierowca w wydychanym powietrzu ma powyżej 1,2 promila może trafić do więzienia na pół roku i stracić prawo jazdy na okres od roku do 4 lat!

Przepisowi hiszpańscy kierowcy

Hiszpanie cieszą się opinią zdyscyplinowanych kierowców, którzy kurczowo trzymają się przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza w zakresie ograniczenia prędkości. Przyczyną takiego zachowania może być znaczna wysokość mandatów (mandaty za przekroczenie prędkości kształtują się w granicach 600–1000 euro).

Kradzież “na awarię”

Przebywając w Hiszpanii, należy uważać na przestępców czyhających na turystów z zagranicy. Jednym z popularniejszych sposobów na okradanie zagranicznych turystów jest pozorowanie awarii. Mianowicie złodzieje przebijają koła w samochodzie, a następnie proszą o pomoc nadjeżdżających kierowców. W trakcie udzielania pomocy dochodzi do kradzieży bagażu lub nawet samego pojazdu.

Ceny parkowania, tankowania i autostrad w Hiszpanii

W celu uniknięcia kradzieży i wandalizmu należy unikać parkowania na odludziu. Jednak to niełatwe zadanie – w Hiszpanii znalezienie dogodnego miejsca parkingowego jest prawdziwą sztuką. Szukając go, powinniśmy sugerować się liniami namalowanymi wzdłuż krawężnika:

 • linia biała oznacza strefę bezpłatnego parkowania;
 • linia niebieska oznacza strefę płatnego parkowania (koszt waha się zazwyczaj od 1 do 2 euro, lecz w większych metropoliach może być wyższy);
 • linia żółta oznacza zakaz parkowania (mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu wynosi 200 euro, koszt holowania to minimum 50 euro).

Cena benzyny w Hiszpanii roku wynosi 8,35 zł za litr. Jeszcze droższy jest olej napędowy, który kosztuje 8,99 zł/l (ceny za portalem e-petrol.pl, aktualizacja: 14.09.2022).

Koszt przejazdu autostradą zależy od wielu czynników: typu pojazdu, dnia tygodnia, pory dnia i roku. Za przejechanie samochodem osobowym około 100 km płatną autostradą zapłacimy około 10 euro.

piękne widoki w hiszpanii

Ubezpieczenia przydatne w Hiszpanii

Zielona Karta? W Hiszpanii nie będzie potrzebna

Jadąc do Hiszpanii, nie musisz mieć Zielonej Karty ani ubezpieczenia granicznego. W razie zdarzenia drogowego wystarczy ubezpieczenie OC zawarte w Polsce.

W razie kradzieży i szkód parkingowych – autocasco w Hiszpanii

Biorąc pod uwagę dość dobry stan dróg oraz rozważne zachowanie większości kierowców, ryzyko kolizji lub wypadku w trakcie podróży przez Hiszpanię wydaje się niewielkie. Zważywszy jednak na możliwość kradzieży, zwłaszcza swego rodzaju polowań na zagranicznych turystów, które urządzają sobie złodzieje, warto zabezpieczyć się przed działaniem przestępców. Pomocne może okazać się odpowiednie ubezpieczenie autocasco.

Standardowo ubezpieczenie AC chroni nasz pojazd przed kradzieżą. Istnieje jednak możliwość ubezpieczenia również przewożonego przez nas sprzętu elektronicznego, bagażu, fotelika dla dziecka, itp. 

Ponadto autocasco obejmuje szkody parkingowe, to jest na przykład zarysowanie karoserii pojazdu przez inny samochód. AC wydaje się więc bardzo przydatne w obliczu trudności z parkowaniem, jakich możemy doświadczyć w Hiszpanii. Powszechne jest tam bowiem parkowanie “zderzak w zderzak”, co grozi porysowaniem lakieru.

Assistance komunikacyjne w razie awarii i innych nieprzewidzianych zdarzeń

W wielu awaryjnych sytuacjach pomoże nam ubezpieczenie assistance. Dzięki niemu możemy liczyć na pomoc techniczną, informacyjną czy medyczną. Przydatną usługą wydaje się na przykład samochód zastępczy, który umożliwi kontynuowanie podróży w momencie awarii naszego pojazdu. Natomiast pomoc medyczna w ramach assistance może stanowić uzupełnienie dla ubezpieczenia zdrowotnego. Wybierając ubezpieczyciela, należy sprawdzić, jakie usługi oferuje oraz czy można z nich korzystać w kraju, do którego podróżujemy.

NNW komunikacyjne w Hiszpanii

Z kolei przed najpoważniejszymi szkodami, a więc urazami ciała, chroni nas ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Kwoty odszkodowania zależą od sumy gwarantowanej oraz procentowego uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczenie na wypadek aktów terroryzmu

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby w trakcie pobytu w Hiszpanii zachować szczególną ostrożność, zwracać uwagę na komunikaty i bezwzględnie stosować się do zaleceń służb porządkowych. Natomiast alarmy terrorystyczne mogą wiązać się ze wzmożonymi kontrolami. Przed niebezpieczeństwem ze strony terrorystów można się jednak ubezpieczyć, zawierając odpowiednie rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego, które oferowane jest między innymi przez Allianz, PZU czy Generali. Dzięki niemu ubezpieczyciel zapewnia pomoc, gdybyśmy padli ofiarą ataku terrorystycznego. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty hospitalizacji oraz transportu medycznego.

EKUZ – podstawa ubezpieczenia zdrowotnego w Hiszpanii

Publiczna opieka zdrowotna w Hiszpanii jest w podstawowym zakresie bezpłatna. Mogą z niej korzystać turyści mający Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak EKUZ nie jest honorowany w prywatnych klinikach i gabinetach lekarskich. W całości pokryjemy róznież koszt leczenia stomatologicznego.

EKUZ nie obejmuje także transportu międzynarodowego, jeśli więc konieczne będzie przewiezienie chorego do Polski, wówczas musimy się liczyć z wydatkiem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Hiszpania - ważne numery

Koszty leczenia w Hiszpanii

Koszt standardowej wizyty lekarskiej poza publicznym systemem ochrony zdrowia wynosi około 100 euro, natomiast doba pobytu w szpitalu to wydatek rzędu 180 euro. Część leków jest refundowana, dlatego za lek na receptę zapłacimy od 40 do 60% jego wyjściowej ceny (emeryci od 10 do 60%).

Przykładowe koszty leczenia w Hiszpanii:

Prześwietlenie Badanie krwi Leczenie kanałowe Wezwanie karetki Transport karetką do Polski
35-40 euro 30 euro 200-300 euro 480 euro 2400 euro

Zalecana suma gwarantowana kosztów leczenia wynosi minimum 20 000 EUR.

NNW dla aktywnych

Oferta turystyczna Hiszpanii jest niezwykle bogata. Coś dla siebie znajdą tam zarówno miłośnicy plażowania czy zwiedzania zabytków architektury, jak i bardziej aktywni turyści. Na tych ostatnich czekają między innymi sporty wodne czy górskie wyprawy w Pireneje.

cadiz w hiszpanii

Jeśli zamierzamy aktywnie spędzać czas, warto ubezpieczyć się na wypadek nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku w trakcie uprawiania sportu. Ubezpieczyciel może pokryć koszty związane ze zniszczeniem sprzętu sportowego czy też akcją ratowniczą.

Ubezpieczenie bagażu w Hiszpanii

Z racji ryzyka kradzieży lub uszkodzenia przewożonego bagażu, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

OC w razie krzywd osób trzecich

OC w życiu prywatnym jest ważnym elementem ubezpieczenia turystycznego. W szczególności gdy podróżujemy z dziećmi, które bywają niesforne. Nigdy nie wiadomo, czy my albo nasze pociechy przypadkowo nie spowodujemy szkody. Ubezpieczenie OC uchroni nas przed ponoszeniem konsekwencji finansowych za takie zdarzenie.

Podchmielony, lecz ubezpieczony

Klauzula alkoholowa jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którym zasmakowała sangría. Dzięki zawarciu klauzuli alkoholowej, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w momencie, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu. Należy jednak pamiętać, że klauzula dotyczy NNW, nie zaś OC. Jeśli więc wyrządzimy komuś krzywdę, będąc po kilku głębszych, straty pokryjemy z własnej kieszeni.

PODSUMOWANIE
 • Aby wjechać samochodem na teren Hiszpanii, potrzebujesz dowodu osobistego lub paszportu, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC.
 • W Hiszpanii obowiązują ograniczenia prędkości: do 50 km/h w terenie zabudowanym, do 90 km/h poza terenem zabudowanym, do 100 km/h na drogach ekspresowych i do 120 km/h na autostradach.
 • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy w Hiszpanii wynosi 0,5 promila.
 • W Hiszpanii obowiązują trzy strefy parkowania oznaczone kolorowymi liniami: bezpłatna biała, płatna niebieska i zabroniona żółta.
 • Aby skorzystać z bezpłatnej pomocy publicznej służby zdrowia w Hiszpanii, należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Hiszpanii

Czy do Hiszpanii łatwo dojechać samochodem?

Taka podróż na pewno nie będzie najkrótsza, bo na przebycie całej trasy z Polski na Półwysep Iberyjski trzeba przeznaczyć ponad dobę. Dobra wiadomość jest jednak taka, że trasa będzie wiodła praktycznie w całości przez doskonale utrzymane niemieckie i francuskie autostrady, a również w samej Hiszpanii stan infrastruktury drogowej jest znakomity.

Czy hiszpańskie przepisy drogowe różnią się od polskich?

Przepisy drogowe w Polsce i Hiszpanii są do siebie dość podobne, choć w kilku miejscach znajdziemy pewne różnice. W Hiszpanii nie ma choćby obowiązku całodobowego używania świateł mijania, pojawia się on dopiero po zmroku. Ograniczenia prędkości wynoszą 50 km/h (teren zabudowany), 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 100 km/h (na drogach ekspresowych i 120 km/h (autostrady), a limit alkoholu we krwi kierowcy 0,5 promila.

Czy w Hiszpanii przyda się dodatkowe ubezpieczenie auta?

Choć zarówno stan hiszpańskich dróg, jak i bardzo przepisowa jazda tamtejszych kierowców sprawiają, że poruszanie się samochodem po Hiszpanii jest całkiem bezpieczne, przed wyjazdem mimo wszystko warto zadbać o ubezpieczenie AC. Czemu? Wszystko z powodu przestępców, którzy szczególnie upodobali sobie zagranicznych turystów. Polisa chroniąca od kradzieży czy dodatkowe ubezpieczenie bagażu zapewnią Ci potrzebną ochronę.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
72,86
Loading...

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Niestety, podane tu zasady co do prędkości są nieaktualne. Hiszpania niedawno wprowadziła ograniczenia prędkości dużo bardziej restrykcyjne niż u nas. Może nam się to nie podobać, ale jazda 50 km/h po ulicach miast może nas kosztować bardzo dużo. Autorzy! Nie śpimy!