Homologacja butli LPG – ile kosztuje i kiedy trzeba ją wykonać?

Wielu kierowców decyduje się na butle LPG, by obniżyć koszty paliwa. I na pewno ma to sens. Z instalacją butli gazowej wiąże się jednak pewien istotny obowiązek – należy pamiętać o przedłużeniu jej legalizacji. Jak, gdzie i kiedy należy to zrobić?

Homologacja – co to takiego?

Obszernie o tym, czym jest homologacja w przypadku samochodów i nie tylko, pisaliśmy w artykule Homologacja samochodu – co to jest? Przypomnijmy jednak definicję, którą znaleźć można między innymi na oficjalnej stronie internetowej Instytutu Transportu Samochodowego:

Homologacja to proces, w wyniku którego nowy typ pojazdu zostaje dopuszczony do ruchu. Władza homologacyjna na podstawie pozytywnych wyników badań uprawnionej jednostki technicznej, wydaje świadectwo homologacji typu pojazdu, uprawniające do jego rejestracji. Świadectwo to jest potwierdzeniem spełnienia wymagań technicznych określonych w odpowiednich aktach prawnych.

Zgodnie z powyższym zapisem wszystkie pojazdy i podzespoły, które posiadają homologację, mogą zostać dopuszczone do ruchu kołowego pod warunkiem, że spełnią określone przez ustawodawcę wymogi techniczne i prawne. O ile jednak samochody nie posiadają czasowej homologacji, o tyle wspomniane we wstępie butle LPG już tak. Za cały proces nadawania homologacji w Polsce odpowiada Dyrektor Transportu Dozoru Technicznego. Możesz spotkać się też ze skrótem TDT. 

Okres ważności nowych butli LPG wynosi 10 lat i po tym czasie należy je wymienić lub przedłużyć ich legalizację. Dlaczego w ogóle mamy wybór? Maksymalny czas eksploatacji butli LPG wynosi 20 lat liczonych od dnia produkcji. Widać zatem jak na dłoni, że po pierwszej dekadzie nie ma konieczności wymiany butli – można po prostu dokonać powtórnej homologacji, czyli, na chłopski rozum, przedłużenia jej ważności.

Jeśli chciałbyś zacząć się zastanawiać, czy ponowna homologacja butli LPG to na pewno dobry pomysł z punktu widzenia bezpieczeństwa, pragniemy Cię uspokoić. Każdorazowo zbiornik sprawdzany jest bardzo dokładnie przez aparaturę kontrolno-pomiarową (badanie powłoki zewnętrznej i rewizja wewnętrzna) oraz poddawany jest próbie ciśnieniowej, która ma za zadanie sprawdzić wytrzymałość butli. Cała procedura jest na tyle precyzyjna, że możesz spać spokojnie. 

W tym miejscu pozwolimy sobie jednak przypomnieć, że najlepiej śpi się, mając wykupione ubezpieczenie AC. Wówczas zły los nam niestraszny. Sprawdź na Mubi.pl, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najtańsze AC. 

Homologacja butli LPG – kiedy jest konieczna?

Jednak to nie wszystkie sytuacje, w których prawo wymusza na nas przeprowadzenie homologacji butli LPG (w tekście będziemy używać słów homologacja i legalizacja zamiennie). Poniżej wymieniamy wszystkie takie przypadki:

 • po upłynięciu przewidzianego przepisami okresu eksploatacji butli LPG, czyli 10 lat;
 • po sprowadzeniu używanego samochodu z zagranicy, które mają zamontowaną butlę LPG. Taki pojazd, a precyzyjniej – butla LPG, nie posiada homologacji Dozoru Transportu Drogowego, zatem nie może uczestniczyć w ruchu drogowym;
 • przy montażu nowego zbiornika butli LPG w naszym pojeździe;
 • w sytuacji, w której nasz pojazd brał udział w wypadku skutkującym okresowym odebraniem dowodu rejestracyjnego. Pamiętaj jednak, że dobrą praktyką po każdej stłuczce, niezależnie od czasowej utraty dowodu rejestracyjnego, jest wykonanie przeglądu instalacji LPG. 

Homologacja butli LPG – gdzie i jak wykonać?

Nie każdy zakład montażowy posiada uprawnienia, dzięki którym może przedłużyć homologację butli LPG. Wspominaliśmy już, że instytucją, która odpowiada za cały proces nadawania homologacji jest Dyrektor Transportu Dozoru Technicznego i właśnie ten organ nadaje uprawnienia do legalizacji instalacji LPG. 

Jeśli nie jesteś pewien, czy dany punkt może wykonać homologację legalnie, zawsze możesz zajrzeć na oficjalną stronę Transportu Dozoru Technicznego, na której znajdziesz listę autoryzowanych placówek.  

Czy dany punkt może odmówić Ci wykonania homologacji? Nie, o ile spełniasz wszystkie wymogi formalne, czyli Twoja butla LPG ma dobry stan techniczny oraz posiada tabliczkę znamionową, na której obsługa techniczna zakładu montażowego znajdzie takie czytelnie naniesione informacje:

 • dane producenta,
 • numer seryjny,
 • numer homologacji 67R (numer nadawany wszystkim butlom LPG produkowanym w Polsce),
 • ciśnienie próby,
 • stopień napełnienia,
 • datę produkcji zbiornika i, opcjonalnie, datę zakończenia jego użytku (choć i tak wiemy, że butla może być eksploatowana nie dłużej niż 20 lat)..

Stawiamy dolary przeciwko orzechom, że z tabliczką znamionową nie będzie żadnego problemu. Dane na tabliczce muszą być po prostu czytelne. Takowy może się jednak pojawić, kiedy dojdzie do oceny stanu technicznego butli i ocena ta wykaże wgniecenia lub korozję na powierzchni zbiornika. Automatycznie eliminujące jest również oznaczenie K.E. naniesione na tabliczce znamionowej, co oznacza po prostu koniec eksploatacji, ale zakładamy, że byłbyś świadomy takiej sytuacji. Niedopuszczalny jest również brak wzmianki o instalacji butli LPG w dokumentach Twojego pojazdu. 

Homologacja butli LPG – czy to się opłaca?

W skrócie: tak. Nawet bardzo, o ile stoimy w ogóle przed wyborem, czy butlę wymieniać, czy może przedłużyć jej homologację. Zakup nowej butli to wydatek rzędu 400-600 złotych, natomiast homologacja butli LPG kosztuje w granicach 200-250 złotych. 

Oczywiście może się wydarzyć sytuacja, w której butla nie przejdzie badania i w związku z tym, by móc po prostu dalej jeździć, poniesiesz koszty samego badania oraz koszty instalacji nowej butli, ale to raczej nieczęste przypadki i dotyczą butli, co do których istnieje podejrzenie złego stanu technicznego. Ale nawet wówczas ciężko mówić o poniesionych stratach – w końcu bezpieczeństwa nie da się wycenić, prawda?

Źródła:

 • https://www.its.waw.pl/8239,pl,Homologacja-pojazdow.html
 • http://www.tdt.pl/jednostka-inspekcyjna-tdt/zbiorniki-stanowiace-wyposazenie-pojazdow-samochodowych-lpgcnglng/badania-zbiornikow.html
 • http://legalizacjabutli.com/op-acalno—legalizacji.html
 • https://www.wyborkierowcow.pl/legalizacja-butli-lpg-ile-kosztuje-kiedy-przeprowadzic-homologacje-lpg/
 • https://mojafirma.infor.pl/moto/eksploatacja-auta/lpg/693828,Homologacja-butli-gazu-LPG.html
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Michal Rosiak

Content manager w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl. Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Dołącz do dyskusji

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona

Skomentuj jako pierwszy!