Ubezpieczenie do Hongkongu

Miasto tysięcy wieżowców, światła, morza i wzgórz. Takiej panoramy nie zapomnisz do końca życia! W Hongkongu znajdziesz także ciche zielone miejsca oraz mistyczne świątynie. Jak dobrać ubezpieczenie i co warto wiedzieć o wyjeździe na Daleki Wschód?

hongkong

Atrakcje turystyczne w Hongkongu – co warto zobaczyć?

Panoramy tego miasta nie da się zapomnieć. To rozciągające się morze wieżowców, wśród których ponad 4 000 ma powyżej 100 metrów, 517 więcej niż 150 metrów! Co jeszcze fascynującego może zobaczyć turysta w Hongkongu?

grafika

Wzgórze Wiktorii

To największa atrakcja Hongkongu, która znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. Wzniesienie ma 552 m n.p.m. i rozciąga się z niego niesamowity widok na miasto. Wjechać na nie można uruchomioną już w 1888 roku kolejką linową Peak Tram. Panoramę podziwia się z platformy widokowej Sky Terrace 428.

Hong Kong Disneyland

Obiekt został otwarty w 2005 roku. Od tego czasu mieszkańcy Hongkongu i turyści mogą odwiedzić 7 obszarów tematycznych w tym parku rozrywki: Main Street, USA, Fantasyland, Adventureland, Tomorrowland, Grizzly Gulch, Mystic Point oraz Toy Story Land. To z pewnością świetne miejsce na wizytę, gdy podróżujesz z dzieckiem. 

Ocean Park

To drugi pod względem wielkości park rozrywki w Hongkongu, w którym znajdują się: park ssaków morskich, oceanarium oraz parki tematyczne. Działa od 1977 roku w południowych dzielnicach miasta Wong Chuk Hang i Nam Long Shan. Celem Ocean Parku jest łączenie edukacji z rozrywką, a także ochroną przyrody.

Wyspa Hongkong

Znajduje się tutaj dzielnica Central czy słynny Port Wiktorii. Wyspa jest pełna wieżowców, sklepów i restauracji – to zdecydowanie miejsce dla osób kochających intensywny, miejski klimat. Na wyspie warto choćby przejechać się najdłuższymi schodami ruchomymi świata, które liczą ponad 800 metrów!

Ciekawym miejscem jest także Standley Market, gdzie poczujesz, czym jest tradycyjny targ uliczny. Oczywiście kupisz tam pamiątki, rękodzieła chińskie czy zabawki. Z kolei miłośnicy zabawy i jedzenia powinni udać się na Lan Kwai Fong, czyli ulicę w kształcie litery “L”, gdzie jest dużo klubów, restauracji i knajp.

Pomnik Wielkiej Buddy

Na wyspie Lantau odsłonięto w pod koniec 1993 roku największy posąg Buddy wykonany z brązu. Ma on 34 metry wysokości i waży około 250 ton. Aby podziwiać monument z bliska trzeba wejść na wzgórze schodami (do pokonania jest 268 stromych stopni) albo wjechać kolejką linową Ngong Ping 360. W pobliżu znajduje się także klasztor Po Lin.

Świątynia Man Mo

Świątyń Man Mo poświęcana jest bogu cywilnemu lub literackiemu Man Tai oraz bogu wojny Mo Tai. Takich obiektów jest kilka na terenie Hongkongu, z czego największy znajduje się przy Hollywood Road w Sheung Wan. Obiekt otwarty jest od 8 do 18.

Nan Liam Garden

Podróż do Hongkongu nie może obyć się bez wizyty w tradycyjnym chińskim ogrodzie. Nan Liam Garden ma powierzchnię 3,5 ha, na której znajdują się wzgórza, zbiorniki wodne, skały, drewniane konstrukcje i oczywiście roślinność. Otwarty jest od 7 do 21.

Półwysep Kowloon

To jeden z najgęściej zaludnionych obszarów na Ziemi. Świetnym pomysłem jest wybranie się w rejs z wyspy Hongkong na półwysep zabytkowym Star Ferry. Koniecznie trzeba wieczorem o 20.00 znaleźć się na promenadzie Tsim Sha Tsui, aby zobaczyć Symphony of Lights, czyli podświetlanie laserami wieżowców na wyspie.

Na półwyspie znajduje się 1000 atrakcji zarówno dla miłośników rozrywki, zakupów, jak i duchowych przeżyć. Dla tych ostatnich obowiązkowym punktem wizyty jest świątynia Sik Sik Yuen Wong Tai Sin, a także kompleks świątynny Chi Lin Nunnery założony w 1934 roku.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Hongkongu na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli złamiesz nogę podczas pobytu w Hongkongu. Leczenie złamania kosztuje tam około 1000 USD.
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli przewoźnik zgubi lub uszkodzi Twój bagaż.
 • Tłumacz pomoże Ci porozumieć się z lekarzem lub miejscowym policjantem.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Ubezpieczenie do Hongkongu a sport

Ubezpieczyciele oferuje rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka czy ekstremalnych. Przygotowują także oferty dla osób, które wyczynowo uprawiają sport podczas wyjazdu. Przed wyborem takiego rozszerzenia zajrzyj do OWU, by sprawdzić, czy Twoja dyscyplina jest objęta ochroną.

Hongkong a COVID-19 – zasady wjazdu i obostrzenia na miejscu

Jeszcze niedawno podróż do Hongkongu z Polski wiązała się z licznymi utrudnieniami w związku z pandemią COVID-19. Jednak aktualnie (stan na dzień 29.02.2024) wszelkie ograniczenia związane z koronawirusem zostały zniesione. Do miasta mogą zatem przylecieć bez dodatkowych utrudnień zarówno osoby w pełni zaszczepione, jak i podróżni, którzy nie przyjęli szczepionki lub ozdrowieńcy.

Przed podróżą do Hongkongu nie trzeba już wykonywać testu na obecność koronawirusa. Nie jest to konieczne również po przylocie. Nie ma także obowiązku kwarantanny. 

Ponadto w Hongkongu zniesione zostały wszelkie obostrzenia pandemiczne. Nie ma obowiązku noszenia maseczek i posiadania certyfikatu szczepienia. Nie trzeba już także wypełniać ankiety dotyczącej zdrowia.

Ubezpieczenie turystyczne do Hongkongu a COVID-19

W ramach ubezpieczenia turystycznego oferowana jest także ochrona COVID. Turysta może liczyć na świadczenia, gdy:

 • zachoruje na COVID-19,
 • będzie musiał poddać się izolacji,
 • nałożona zostanie na niego kwarantanna.

Ubezpieczyciel w ramach ochrony pokrywa koszty zakwaterowania, wyżywienia, testu oraz transportu powrotnego (gdy minął termin planowanego powrotu). Warunki ochrony COVID różnią się u poszczególnych ubezpieczycieli.

W przypadku wyjazdu do Hongkongu kwarantanna jest obowiązkowa i turysta o niej wie przed przyjazdem, więc ubezpieczyciel nie pokryje jej kosztów. Wskazuje na to choćby OWU mtu24.pl:

“[…] z wyłączeniem obowiązkowej kwarantanny nakładanej przez władze lokalne na podróżnych przekraczających granicę kraju docelowego podróży oraz krajów tranzytowych na trasie podróży”.

Źródło: OWU Podróżuj z mtu24.pl.

Ubezpieczenie turystyczne do Hongkongu – ile kosztuje?

Hongkong jest jednym z najdroższych miast na świecie, dlatego podróż w to miejsce to spory wydatek. A ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Hongkongu? Sprawdziliśmy to na przykładzie 28-letniego turysty, który chce pojechać na 7 dni do tego wyjątkowego miasta! 

UbezpieczycielSumy ubezpieczeniaCena ubezpieczenia turystycznego do Hongkongu
WienerKL – 172 464 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 107 790 zł
35,00 zł
ProamaKL – 100 000 zł35,00 zł
AXA PartnersKL – 200 000
NNW – 20 000 zł;
42,18 zł
GeneraliKL – 300 000 zł;
NNW – 15 000 zł;
OC – 50 000 zł
48,00 zł
ProamaKL – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
49,00 zł
WienerKL – 344 928 zł,
NNW – 20 000 zł,
OC – 215 580 zł,
Bagaż – 1000 zł
62 zł
GeneraliKL – 500 000 zł,
NNW – 40 000 zł,
OC – 100 000 zł,
Bagaż – 2000 zł
72,00 zł
SIGNAL IDUNAKL – 258 696 zł,
NNW – 30 000 zł,
OC – 129 348 zł,
Bagaż – 1000 zł
84,21 zł
AXA PartnersKL – 600 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
89,37 zł
UNIQAKL – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
109,20 zł
UNIQAKL – 1 250 000 zł,
NNW – 75 000 zł,
OC – 500 000 zł,
Bagaż – 5000 zł
135,10 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (29.02.2024).

W zestawieniu ubezpieczeń umieściliśmy najtańsze oferty oraz te droższe z wyższymi sumami ubezpieczeń i bardziej rozbudowaną ochroną. W przypadku wyjazdu do Hongkongu należy wybrać jedno z tych droższych. Dlaczego?

Koszty leczenia w Hongkongu mogą być bardzo wysokie. Cena standardowej wizyty lekarskiej to koszt około 100 USD. W przypadku poważnej choroby lub wypadku leczenie w szpitalu może pochłonąć setki tysięcy złotych, dlatego warto wybrać droższe o kilkadziesiąt złotych ubezpieczenie i nie przejmować się, czy w razie hospitalizacji pokryje ono wszystkie koszty leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne do Hongkongu a klauzule

W ramach ubezpieczenia turystyczne można wykupić dwie popularne klauzule:

 • chorób przewlekłych,
 • alkoholową.

Pierwsza dedykowana jest turystom cierpiącym na przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, padaczka, nowotwory czy choroby układu krążenia – pełna lista obejmuje o wiele więcej chorób przewlekłych. Dzięki klauzuli ubezpieczenie obejmie także pogorszenie się stanu zdrowia w związku z chorobą przewlekłą.

Natomiast dzięki klauzuli alkoholowej w zakres ochrony włączone zostaną wypadki, do których doszło pod wpływem alkoholu – rozszerzenie dotyczy między innymi kosztów leczenia i NNW.

Wycieczka do Hongkongu – pogoda, podróż, bezpieczeństwo

Hongkong ma oficjalnie status specjalnego regionu administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej. To jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie, centrum finansowe i bardzo ważny port w tej części Azji. Hongkong bije rekordy pod względem liczby wieżowców i cen wynajmu. 

Pogoda

Hongkong leży w klimacie subtropikalnym. Zimy są tam łagodne i dość ciepłe, a lata upalne, duszne i deszczowe. Średnie temperatury latem dochodzą do 30⁰C i często je przekraczają. Natomiast zimą spadają do 16-18⁰C.

Opady deszczu w Hongkongu są obfite i sięgają 2400 mm rocznie. Najbardziej deszczową porą roku jest lato, czyli okres od maja do września. Jednocześnie są to także najbardziej słoneczne miesiące w roku!

UWAGA!

W sezonie letnim istnieje zagrożenie tajfunami, które przynoszą intensywne opady i bardzo silny wiatr!

Kiedy więc jechać do Hongkongu? Latem jest najwięcej słońca, ale także opadów deszczu i większe zagrożenie tajfunami. Z kolei zimą może być chłodno i wietrznie. Wydaje się więc, że warto rozważyć wycieczkę wczesną wiosną lub jesienią, chyba że chce się zobaczyć Chiński Nowy Rok, który jest ruchomym świętem i przypada między 21 stycznia a 20 lutego.

Podróż

Hongkong leży 8267 km od Warszawy. Nie będzie więc zaskoczeniem, że podróż do tego miasta możliwa jest wyłącznie samolotem. Z Polski nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Hongkongiem, dlatego trzeba przygotować się na co najmniej jedną przesiadkę.

Koszt oraz czas podróży samolotem do Hongkongu zależy od terminu planowanego wylotu i powrotu. Trzeba się jednak przygotować na wydatek 4-6 tysięcy złotych za lot w dwie strony oraz kilkunastogodzinną wyprawę.

Bezpieczeństwo

Ostatnie masowe protesty w Hongkongu miały miejsce ponad 2 lata temu. Mimo wszystko podczas podróży do tego miasta należy unikać zgromadzeń publicznych. Trzeba także stosować się do zaleceń tamtejszych służb. Nie należy dyskutować na tematy polityczne związane z Hongkongiem, Tajwanem i Chińską Republiką Ludową.

UWAGA!

Podczas wyjazdu do Hongkongu warto śledzić informacje publikowane przez Konsulat Generalny RP na stronie www.gov.pl/chiny.

Ubezpieczenie turystyczne do Hongkongu a bagaż podróżny

Długa podróż, przesiadki na lotniskach i zatłoczone miasto to większe ryzyko utraty bagażu. W ramach ubezpieczenia turystycznego można dokupić dodatkową ochronę na wypadek:

 • utraty lub zniszczenia bagażu podróżnego,
 • utraty sprzętu elektronicznego (także rabunku podczas spaceru),
 • opóźnieniu bagażu.

Podczas podróży do Hongkongu może dojść do opóźnienia lotu. Dzięki assistance podróżny otrzyma wsparcie ubezpieczyciela, gdy będzie za granicą, a opóźnienie przekroczy określony czas – w przypadku AXA Partners jest to 6 godzin. Ubezpieczony może liczyć na zwrot kosztów noclegu, jedzenia i środków higieny. 

Dokumenty do Hongkongu – które są potrzebne?

Obywatele Polski, aby przekroczyć granicę Hongkongu, potrzebują paszportu. Dokument musi być ważny przynajmniej miesiąc dłużej, niż wskazuje na to data planowanego wyjazdu z regionu. Jeśli pobyt w Hongkongu wiąże się z tranzytem, to paszport musi mieć ważność co najmniej 6 miesięcy.

Na terytorium Hongkongu polscy turyści mogą przebywać do 90 dni bez wizy. Jednak nie mogą oni przekraczać granicy regionu i wjechać do Chin – cudzoziemców obowiązuje normalna odprawa paszportowo-celna, więc wymagana jest także chińska wiza.

Leczenie w Hongkongu jest drogie, więc koniecznie trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia. Standardowa wizyta u lekarza może kosztuje około 100 USD. 

Ubezpieczenie turystyczne do Hongkongu a utrata dokumentów i kart płatniczych

Podczas podróży, zwłaszcza do tak odległego miejsca jak Hongkong, można stracić nie tylko bagaż, ale i dokumenty. Gdy dojdzie do utraty:

 • paszportu,
 • dokumentów ubezpieczenia,
 • biletów lotniczych, kolejowych, promowych czy autobusowych,
 • kart płatniczych

centrum pomocy ubezpieczyciela udzieli niezbędnych informacji w sprawie postępowania po takim zdarzeniu oraz wskaże sposób na uzyskanie zamienników. W przypadku utraty karty płatniczej można liczyć na pomoc w zablokowaniu konta. Usługa ta oferowana jest w ramach assistance podróżnego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Hongkongu

Czy Hongkong jest bezpieczny?
Czy w Hongkongu jest drogo?
Z czego znany jest Hongkong?
Co zabrać ze sobą do Hongkongu?
PODSUMOWANIE
 • Podróżujących do Hongkongu nie obowiązują aktualnie żadne obostrzenia.
 • Do Hongkongu najlepiej lecieć wiosną lub jesienią.
 • Podróż samolotem kosztuje parę tysięcy złotych.
 • Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Hongkongu, warto wybrać to z wyższymi sumami ubezpieczeń.
 • Hongkong to miasto wieżowców i światła.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/chiny/hongkong-idp
 • https://www.discoverhongkong.com/eng/explore/attractions.html
 • https://www.climatestotravel.com/errors/error.aspx
 • https://hongkongcheapo.com/
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!