10 hoteli w zamkach i pałacach za granicą – gdzie spędzić niezwykły nocleg?

Chcesz poczuć się jak król, doświadczyć wyjątkowego traktowania i spędzić noc w absolutnie niezwykłych warunkach? Nic nie stoi na przeszkodzie! Zamiast szukać zwykłego noclegu za granicą, zafunduj sobie coś specjalnego, wybierając jeden z hoteli mieszczących się w dawnych zamkach i pałacach. Oto nasz przegląd 10 takich niesamowitych miejsc w różnych krajach w Europie.

hotel zamek

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość obiektów o historycznym znaczeniu zmieniła już swoje przeznaczenie, z siedzib królów, możnowładców czy arystokratów stając się otwartymi na odwiedzających muzeami i pamiątkami dawnych dziejów. W niektórych z nich otwartość na gości poszła jednak jeszcze dalej i zamieniły się one w ekskluzywne hotele. Nocleg w takich wyjątkowych warunkach można spędzić zarówno w zamkach i pałacach w Polsce, jak i za granicą – oto 10 przykładów tego typu miejsc rozsianych po całej Europie.

Château de Farcheville – Francja

XIV-wieczny zamek w miejscowości Bouville pod Paryżem to istna oaza luksusu. Wyposażony w 22 sypialnie obiekt oddaje do dyspozycji gości m.in. prywatne spa, teatr, salę muzyczną, kino, korty tenisowe, podgrzewany basen, lądowisko dla helikopterów i ogromne ogrody, będąc dostępnym zarówno dla indywidualnych odwiedzających, jak i w celu organizacji imprez czy spotkań biznesowych. Nawet jedna noc tutaj może być niezwykłym przeżyciem, ale to wiąże się z kosztami – ceny pobytu przekraczają możliwości zwykłych śmiertelników.

Çırağan Palace – Turcja

A może nocleg nad Bosforem? I to całkiem dosłownie, bo Çırağan Palace jest położony bezpośrednio nad wodami tej oddzielającej Europę od Azji cieśniny. Słynny hotel w Stambule mieści się w XIX-wiecznym budynku będącym dawnym ottomańskim pałacem i oferuje przepych godny władających nim wcześniej sułtanów. Dysponujący ponad 300 pokojami oraz kilkunastoma luksusowymi apartamentami obiekt zapewnia swoim gościom najwyższej jakości warunki, sprawiając, że pobyt w tym 5-gwiazdkowym hotelu jest niezapomnianym przeżyciem.

CZY WIESZ, ŻE …

Apartament sułtański w Çırağan Palace to jeden z najdroższych pokoi hotelowych na świecie. Nocleg w nim kosztuje ponad 35 tys. dolarów.

Castello del Nero – Włochy

Pobyt we włoskiej Toskanii to atrakcja sama w sobie, a jeśli dodamy do tego nocleg w luksusowych warunkach przerobionej na hotel XII-wiecznej posiadłości, otrzymamy wakacje jak z bajki. Położony niedaleko Florencji pięciogwiazdkowy obiekt należący do sieci COMO to średniowieczny zamek, którego wnętrza łączą wielowiekową historię z nowoczesnym designem. Do dyspozycji gości jest m.in. 50 pokoi, ekskluzywne apartamenty z widokiem na winnice regionu Chianti, basen, spa, korty tenisowe czy wyróżniona gwiazdką Michelina restauracja. Ponadto hotelowy konsjerż organizuje m.in. kursy golfowe, loty helikopterem, wynajem skuterów i samochodów, warsztaty kulinarne i wiele innych atrakcji.

Zamek Ashford – Irlandia

Nocleg w pięciogwiazdkowym hotelu w średniowiecznym zamku? Możesz spełnić to marzenie, rezerwując pobyt w położonym w zachodniej Irlandii zamku Ashford. Pochodzący z XIII wieku, a następnie rozbudowany w stylu wiktoriańskim obiekt dysponuje 83 pokojami i luksusowymi apartamentami, w których poczujesz się jak jeden z wielu znamienitych gości, którzy przez lata odwiedzali zamek (m.in. członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, Ronald Reagan, John Lennon, Oscar Wilde, Robin Williams). Oprócz licznych udogodnień w środku, zaletą pobytu w Ashford jest też bliskość natury – zamek jest położony nad malowniczym jeziorem Lough Corrib.

CIEKAWOSTKA

Zamek Ashford w przeszłości należał do rodziny Guinnessów, założycieli słynnego irlandzkiego browaru.

Castell de Llaés – Hiszpania

Pochodzący z X wieku zamek to miejsce idealne dla podróżnych szukających odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku. Położony w katalońskich górach i oddalony o ok. 100 km od Girony i Barcelony obiekt pozwala nacieszyć się pięknem przyrody, oferując ciszę i spokój (obiekt mieści maksymalnie do 16 gości) oraz mnóstwo możliwości aktywnego wypoczynku, a to wszystko w historycznej scenerii. W średniowiecznej fortecy zachowała się wieża, dziedziniec i romański kościół św. Bartłomieja. Dodatkowym atutem jest malownicze położenie na wzgórzu wysokości ok. 1000 m oferujące widoki na Pireneje i Montserrat.

Pałac Cecilienhof – Niemcy

Ponad stuletnia rezydencja położona w jednym z kompleksów pałacowych w Poczdamie jest znana ze swojego historycznego znaczenia – to właśnie tutaj między 17 lipca a 2 sierpnia 1945 roku odbyła się słynna Konferencja poczdamska, w której udział wzięli Harry Truman, Winston Churchill i Józef Stalin. Dziś każdy może zająć ich miejsce i spędzić noc w tym wzorowanym na angielskim dworze gotyckim pałacu, który w niewielkiej części służy jako hotel (w reszcie pomieszczeń utworzono muzeum). Pobyt w otoczonej ogrodami posiadłości można połączyć ze zwiedzaniem Poczdamu, a także z wizytą w nieodległym Berlinie.

CZY WIESZ, ŻE …

Pałac Cecilienhof należy do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek Amberley – Wielka Brytania

Liczący przeszło 900 lat historii zamek Amberley w Sussex w południowej Anglii to prawdziwa perła średniowiecznej architektury, która do dziś zachowała swój niezwykły charakter, łącząc go z luksusowymi warunkami pobytu. Każda z 19 sypialni oferuje unikatowy wystrój pełen antyków, zapewniając gościom spokój i wygodę, a sam hotel jest idealną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Na miejscu można zaś korzystać m.in. z pola golfowego, kortów tenisowych, pola do krykieta czy pięknego ogrodu.

Schloss Thannegg – Austria

Rodzinne wakacje w zamku w samym sercu Alp? To możliwe! Schloss Thannegg to położony w regionie Schladming-Dachstein w Styrii lśniący się bielą pałac, którego familijny charakter zachęca do odwiedzin w większym gronie. Na gości czeka malownicza górska sceneria na zewnątrz, skrywające sekrety w każdym zakątku wnętrza i pokoje z sosnowymi wykończeniami, a to wszystko w murach blisko 1000-letniego obiektu. Dodatkową zachętą są całkiem przystępne jak na tej klasy obiekt ceny (nocleg dla jednej osoby poniżej 100 euro), a przede wszystkim wspaniałe położenie w wyjątkowo pięknym regionie, które daje multum możliwości wypoczynkowych o każdej porze roku.

CZY WIESZ, ŻE …

Właściciele zamku Thannegg kładą szczególny nacisk na proekologiczny charakter obiektu. Dysponuje on m.in. własną elektrownią wodną, pompą ciepła, fotowoltaiką czy stacjami ładowania samochodów elektrycznych.

Zamek Ten Berghe – Belgia

Pierwsze wzmianki o położonym na obrzeżach Brugii zamku pochodzą z XIII wieku. Następnie zniszczony i odbudowany ponad 200 lat później, swój aktualny neogotycki wygląd zawdzięcza renowacji z końca XIX wieku, dziś będąc wyjątkową lokacją dla gości odwiedzających to piękne belgijskie miasto. Otoczony fosą budynek z czerwonej cegły już z zewnątrz prezentuje się bajkowo, w środku oferując odwiedzającym kilka pokoi, a także m.in. dostęp do biblioteki i kaplicy. Poczuć się jak monarcha można za stosunkowo niewielkie pieniądze – koszty noclegu zaczynają się od 200 euro za osobę.

Palácio Estoril – Portugalia

Na koniec zostawiliśmy wprawdzie nie pałac, ale miejsce bez dwóch zdań na takie miano zasługujące. Hotel Palácio w Estoril – kurorcie wypoczynkowym na zachód od Lizbony – to bowiem jeden z najbardziej renomowanych portugalskich hoteli, który znany jest z bogatej historii i goszczenia w swoich murach wielu koronowanych głów. Obiekt położony o rzut kamieniem od plaży i promenady słynie z luksusowych warunków, zapewniając swoim gościom szereg apartamentów mieszających pałacowy styl z nowoczesną elegancją. Ponadto do dyspozycji są także m.in. do zewnętrzny basen, światowej sławy strefa wellness i spa czy pole golfowe.

CIEKAWOSTKA

Z racji na neutralność Portugalii podczas II wojny światowej i położenie nad Atlantykiem Estoril było w wojennych latach znane z prowadzonej tam na szeroką skalę działalności szpiegowskiej i wywiadowczej, która w dużej mierze koncentrowała się w hotelu Palácio. Mieszkać miało tam m.in. ponad 100 polskich agentów wywiadu, a także Ian Fleming – wtedy agent MI6, a później autor powieści o Jamesie Bondzie. Ta sława hotelu zaowocowała tym, że w latach 60. “zagrał” on w filmie o przygodach agenta 007 “W tajnej służbie jej Królewskiej Mości”.

Ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd – ceny już od 3 zł za dzień

Wyjeżdżając za granicę – nawet jeśli podczas tego wyjazdu planujemy tylko pobyt w luksusowym hotelu – trzeba pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Polisa dla podróżnych może okazać się prawdziwym zbawieniem w razie różnego rodzaju kłopotów, począwszy od choroby lub wypadku, a na spowodowaniu uszkodzeń w drogich hotelowych wnętrzach skończywszy.

Co zawiera ochrona ubezpieczeniowa dla turystów? W skład podstawowej polisy wchodzą zawsze:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia, które pokrywa wydatki na pomoc medyczną (leczenie publiczne i prywatne) oraz koszt akcji ratowniczych i poszukiwawczych do wysokości sumy ubezpieczenia,
  • ubezpieczenie NNW, z którego wypłacana jest rekompensata za trwały uszczerbek na zdrowiu doznany w wyniku nieszczęśliwego wypadku, jej wysokość zależy od sumy ubezpieczenia i stopnia uszkodzenia ciała,
  • assistance podróżne, które obejmuje szereg różnego rodzaju usług, w tym m.in. pomoc medyczną, prawną, informacyjną czy tłumacza.

Ponadto ochronę można rozszerzyć, dodając do niej m.in.:

  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, z którego można otrzymać odszkodowanie w razie uszkodzenia, zniszczenia, zgubienia lub opóźnienia bagażu,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które pokrywa koszty szkód rzeczowych i osobowych wyrządzonych przez ubezpieczonego osobie trzeciej,
  • ubezpieczenie sportów ekstremalnych, które obejmuje ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu w trakcie uprawiania sportów zaliczanych do ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.

Koszt ubezpieczenia turystycznego zależy od kilku czynników, w tym m.in. celu wyjazdu, liczby ubezpieczonych i zakresu ochrony. Poniżej w tabeli podajemy najtańsze polisy zaoferowane przez wybranych ubezpieczycieli na tygodniowy wyjazd do Niemiec dla pary dorosłych podróżnych.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
44 zł
SIGNAL IDUNAKL: 85 356 zł,
NNW: 15 000 zł
50 zł
ProamaKL: 100 000 zł57 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
59 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
65 zł
WienerKL: 170 712 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 106 695 zł
72 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
97 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (31.05.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o hotele w zamkach i pałacach za granicą

Ile kosztuje nocleg w hotelu w zamku lub w pałacu?
Gdzie w Europie można zamieszkać w zamku lub w pałacu?
Czy na pobyt w hotelu za granicą trzeba się ubezpieczyć?
PODSUMOWANIE
  • Wiele dawnych zamków i pałaców w Europie pełni dziś rolę ekskluzywnych hoteli.
  • Nocleg w zamku lub pałacu nie jest tani – koszt jest najczęściej kilka lub kilkanaście razy wyższy niż w przypadku zwykłych hoteli.
  • Do najbardziej luksusowych hoteli znajdujących się w dawnych zamkach lub pałacach należą m.in. Château de Farcheville pod Paryżem, Çırağan Palace w Stambule czy irlandzki zamek Ashford.
  • Nieco bardziej przystępne cenowo noclegi na zamach lub w pałacach oferują m.in. Schloss Thannegg w austriackiej Styrii lub Pałac Cecilienhof w Poczdamie.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!