Ile kosztuje podróż dookoła świata, bilety RTW? Sprawdzamy!

Na liście marzeń ludzi z całego globu pojawiają się różne, często bardzo zbliżone punkty. Jednym z nich jest podróż dookoła świata. Pomysłów na tę podróż jest wiele, jedne wysoko, inne nisko kosztowe. W 30 dni, w pół roku, wreszcie w rok. Jeśli na Twojej liście marzeń znajduje się również taki punkt, przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, z jakim wydatkiem musisz się liczyć!

Kto z nas nie pamięta słynnego „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”! Książka ta, to najpopularniejsza powieść francuskiego pisarza Juliusza Verne’a. Została opublikowana po raz pierwszy w 1872 roku i wielokrotnie sfilmowana. Bohaterowie podróżują tam w sposób, który z naszego dzisiejszego punktu widzenia jest zupełnie anachroniczny.

Dzisiejsze wyjazdy są przygodą kompletnie innego rodzaju, a większość podróżników wybierających trasę dookoła świata przemieszcza się wygodnie i szybko na pokładzie samolotów. 

Trasę dookoła świata możemy dziś pokonać zaledwie w kilka dni, ale oczywiście w samym podróżowaniu chodzi o coś więcej niż przemierzenie odległości. Dlatego podróż dookoła świata może trwać miesiąc lub długie lata. 

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Podróż dookoła świata – wersja zorganizowana

Nie wszyscy podróżnicy marzący o podróży dookoła świata mają nieograniczony czas i budżet. Nie każdy także czuje się na siłach, aby taką podróż organizować samodzielnie. Wiedzą o tym doskonale właściciele biur podróży, którzy takie oferty przygotowują. 

W tym miejscu należy zaznaczyć, że oferta podróży dookoła świata jest długą, zwykle około 30- dniową podróżą przez różne miejsca i kontynenty, nie oznacza ona jednak z pewnością zwiedzenia całego świata. 

Przykładowo, oferowana przez jedno z biur podróży wycieczka obejmuje następujące miejsca: USA: Kalifornia – Arizona – Utah – Nevada – Meksyk – Hawaje – Nowa Zelandia Północna i Południowa – Australia – Hongkong lub Singapur. Jak łatwo zauważyć, nie odwiedzamy tutaj Afryki, zupełnie pomijamy Europę, a o Azji również niewiele będziemy w stanie powiedzieć. 

Trasa zorganizowanej podróży dookoła świata może być też oczywiście zupełnie inna – w wersji luksusowej – to np. ponad 100 dniowa podróż statkiem, podczas której odwiedzamy ponad 30 krajów. 

Podróż dookoła świata – ile kosztuje wycieczka zorganizowana? 

Wersja zorganizowana podróży dookoła świata, to wydatek minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt podróży zależy od wielu czynników. W podstawowym wariancie, cena podawana przez biuro podróży to około 20 tys. złotych plus około 4 tysięcy USD – które są niezbędne na pokrycie kosztów biletów wstępu i atrakcji.  Jak łatwo policzyć, koszt takiej wycieczki to więc ponad 30 tys. złotych. 

Luksusowy rejs dookoła świata to jeszcze większy wydatek. Koszt takiej wycieczki to około 70 tys. złotych – dodatkowe wydatki związane ze zwiedzaniem, należy pokryć osobno. 

Podróż dookoła świata samodzielnie – jak zorganizować?

Doświadczeni podróżnicy radzą przede wszystkim skrupulatne planowanie i uczciwe podejście tak do możliwości, jak i budżetu. 

Podróż dookoła świata to przygoda jedyna w swoim rodzaju, wymaga więc nie tylko większego zapasu gotówki, ale także pewnej elastyczności i określenia naszych priorytetów. 

Zwiedzenie całego świata, a przynajmniej wszystkich kontynentów, to zadanie na minimum kilkadziesiąt dni. Jeśli chcemy to zrobić szybciej … warto podróż podzielić na kilka etapów albo odłożyć na mniej napięty czas w terminarzu. Dobrze pamiętać, że zmieniając często strefy czasowe i miejsca potrzebujemy co najmniej kilku dni na aklimatyzację. Jeśli narzucimy sobie zbyt duże tempo, podróż może oczywiście się udać, ale będzie bardzo wyczerpująca i prawdopodobnie mało satysfakcjonująca. 

Bilety RTW – Round The World – ceny, możliwości, zasady

Zwykle jednym z największych kosztów w podróży dookoła świata jest koszt biletów lotniczych. Łatwo policzyć, że przemieszczając się wielokrotnie w czasie jednej podróży z kontynentu na kontynent, czy nawet między miastami w Stanach Zjednoczonych, możemy wydać ogromną sumę. Zwykle takich lotów trzeba odbyć przynajmniej kilkanaście. 

Jeśli chcemy podejść do podróży skrupulatnie i oszczędzić pieniądze, warto rozważyć nietypową opcję podróżniczą, a więc bilety Round The World, które umożliwiają jednorazową rezerwację całej podróży, z uwzględnieniem jej wszystkich odcinków. 

Bilety RTW zwykle wykupuje się planując trasę lub decydując się na proponowany przez linie lotniczą zarys połączeń. Takie bilet najczęściej jest ważny w okresie jednego roku i tak jak wspomnieliśmy, może zawierać kilka lub nawet kilkanaście połączeń lotniczych, które wykorzystamy w ramach jednego biletu. 

Cena biletu RTW – czy to się opłaca?

Cena bilety RTW z pewnością będzie korzystniejsza niż koszt pojedynczych biletów na poszczególnych trasach. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć, za ile uda nam się taki bilet kupić. 

Cena będzie rosła wraz ze wzrostem ilości przesiadek i mil, które chcemy pokonać. Przykładowo linie KLM działające w sojuszu linii Star Alliance dzielą bilety RTW w sposób następujący:

Odległość całkowita Liczba przystanków
Do 41 000 kilometrów (26,000 mil) Do 5
Do 46 000 kilometrów (29 000 mil) Do 15
Do 53 000 kilometrów (33,000 mil) Do 15
Do 61 000 kilometrów (38,000 mil) Do 15

Bilet taki może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy euro. Zwykle cena waha się w przedziale 4-5 tysięcy euro. 

Podróż dookoła świata – inne koszty 

Oczywiście bilet na loty dookoła świata to nie koniec wydatków, które musimy zaplanować. Biorąc pod uwagę konieczność odbycia minimum kilkudziesięciu noclegów, trzeba brać pod uwagę koszty co najmniej zbliżone do tych związanych z zakupem biletów. 

UWAGA!

Warto pamiętać, że uśredniony koszt noclegu dla dwóch osób w wielu miejscach świata, zwykle wynosi co najmniej około 50 euro za dobę. W takim wypadku 30 noclegów dla dwóch osób to koszt około 1500 euro – mówimy tu oczywiście o wariancie ekonomicznym.

Jeśli zależy nam na lepszym standardzie, planujemy podróż głównie w oparciu o największe miasta świata takie jak Nowy York, Tokio czy Sydney, bezpieczniej będzie planować minimum 100 euro za nocleg dla 2 osób za dobę. 

Pamiętajmy, że samodzielna podróż nie oznacza mniejszych kosztów jednostkowych. Często nocleg dla jednej osoby kosztuje praktycznie tyle samo co dla dwóch. 

CZY WIESZ, ŻE …

Do kosztów podróży dookoła świata należy doliczyć także inne koszty, między innymi te związane z przemieszczaniem się w zwiedzanych miejscach (autobusy, kolej czy wynajem auta), koszty wyżywienia, czy ubezpieczenia.

Podróż dookoła świata – sposoby na oszczędne podróżowanie

Warto podkreślić, że podróż dookoła świata to niekoniecznie opcja dla bardzo zamożnych osób. Na wielu elementach generujących koszty w takiej podróży można zaoszczędzić. Poniżej znajdziesz kilka przykładów takich oszczędności: 

 • Sztywne” bilety RTW – bilety oferowane przez linie lotnicze w określonej konfiguracji, z mniejszą ilością przystanków. Taki bilet można kupić nawet za około 1000 Euro, zwykle jego cena wynosi około 1500-1800 euro. Jest to zdecydowanie mniej niż cena biletu RTW w wersji „na miarę”, z dużą liczbą przesiadek. 
 • Podróż autostopem, lokalny transport – zwykle wypada dużo taniej niż opcje związane z wynajmem auta czy lotami wewnętrznymi. W niektórych krajach podróżowanie autostopem może być trudne, a nawet niemożliwe, warto wtedy rozważyć korzystanie z lokalnych autobusów czy innych środków transportu. 
 • Couchsurfing – czyli „surfowanie po kanapach” – to opcja związana z dużymi oszczędnościami za noclegach. Możemy zatrzymać się u osób mieszkających w danym miejscu i skorzystać z ich gościnności. Oferty można znaleźć na portalach np. na https://www.couchsurfing.com

Podróż dookoła świata – ubezpieczenie turystyczne

Mówiąc o podróżowaniu, zwłaszcza takim długoterminowym, nie sposób zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym. Warto pamiętać, że koszty leczenia, ratownictwa czy pomocy w razie kłopotów za granicą bywają gigantyczne. Plany podróżnicze może zniweczyć nie tylko złamana noga, wypadek czy zachorowanie na chorobę wirusową, ale także inne, niespodziewane okoliczności. 

CIEKAWOSTKA

Wyjeżdżając za granicę na krótki urlop, zwykle decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia do określonego kraju. W tym wypadku lepszą opcją będą polisy obejmujące cały świat i obowiązujące przez cały okres, który chcemy spędzić w podróży. Taką polisę możemy kupić np. na miesiąc czy rok.

Koszt takiego ubezpieczenia to zwykle kilkanaście złotych dziennie. W wariantach rocznych, polisę możemy kupić od kilkuset złotych za pełny rok ochrony. 

Kupując polisę zwróć uwagę na: 

 • limit kosztów leczenia i jego zakres,
 • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela,
 • ograniczenia terytorialne i związane np. z chorobami przewlekłymi,
 • OC w życiu prywatnym i NNW oraz czy polisa obejmuje ratownictwo.

Pamiętaj, że tylko dobrze dobrana polisa da Ci poczucie bezpieczeństwa!

PODSUMOWANIE
 • Podróż dookoła świata to wielka życiowa przygoda, którą warto dobrze zaplanować.
 • Jeśli nie chcemy sami zajmować się formalnościami i nie mamy dużo czasu, można skorzystać z podróży zorganizowanej.
 • Planując podróż samodzielnie warto wziąć pod uwagę skorzystanie z biletów lotniczych w opcji RTW.
 • Przed wyjazdem należy koniecznie zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Dobra polisa powinna chronić nas na całym świecie i mieć możliwie jak najszerszy zakres.
 • Dobrze także rozważyć opcje obniżające koszty – np. couchsurfing czy podróżowanie autostopem.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!