Podróż dookoła świata. Ile kosztuje i ile trwa? (2024)
Na liście marzeń ludzi z całego globu pojawiają się różne, często bardzo zbliżone punkty. Jednym z nich jest podróż dookoła świata. Pomysłów na ten wyjazd jest wiele, jedne wysoko-, inne niskokosztowe. W 30 dni, w pół roku, wreszcie w rok. Jeśli na Twojej liście marzeń również znajduje się taki punkt, przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, z jakim wydatkiem musisz się liczyć!
Z naszego artykułu dowiesz się:
- Ile kosztują zorganizowane wycieczki dookoła świata i co obejmują?
- Jak zorganizować podróż samodzielnie, ile powinna trwać i jakie elementy trzeba wziąć pod uwagę?
- Ile kosztują i jak działają bilety RTW, czyli Round The World?
- Jak zaoszczędzić w podróży i gdzie można obniżyć koszty podróżowania?
- Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na długą podróż i co powinno zawierać?
- Czy podróż dookoła świata jest możliwa w czasie pandemii COVID-19?
Kto z nas nie pamięta słynnego „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”! Książka ta jest najpopularniejszą powieścią francuskiego pisarza Juliusza Verne’a. Została opublikowana po raz pierwszy w 1872 roku i wielokrotnie zekranizowana. Czemu o niej wspominamy?
Ponieważ, choć minęło ponad 150 lat, stojąca za nią idea jest dziś ciągle żywa. Zmieniły się tylko okoliczności, bo bohaterowie książki podróżują w sposób, który z naszego punktu widzenia jest zupełnie anachroniczny. Dzisiejsze wyjazdy są przygodą kompletnie innego rodzaju, a większość podróżników wybierających trasę dookoła świata przemieszcza się wygodnie i szybko na pokładzie samolotów.
Trasę dookoła świata możemy dziś pokonać zaledwie w kilka dni, ale oczywiście w samym podróżowaniu chodzi o coś więcej niż przemierzenie odległości. Dlatego podróż dookoła świata może trwać miesiąc lub długie lata.
Podróż dookoła świata – wersja zorganizowana
Niestety, nie wszyscy podróżnicy marzący o wycieczce dookoła świata mają nieograniczony czas i budżet. Nie każdy także czuje się na siłach, aby taką podróż organizować samodzielnie. Wiedzą o tym doskonale właściciele biur podróży, którzy takie oferty przygotowują.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że oferta podróży dookoła świata jest długą, zwykle około 30-dniową wycieczką przez różne miejsca i kontynenty. Nie oznacza ona jednak z pewnością zwiedzenia całego świata.
Przykładowo, oferowana przez jedno z biur podróży wycieczka obejmuje następujące miejsca:
- USA kontynentalne (Kalifornia – Arizona – Utah – Nevada),
- Meksyk,
- Hawaje,
- Nowa Zelandia,
- Australia,
- Hongkong lub Singapur.
Jak łatwo zauważyć, nie odwiedzamy tutaj Afryki, zupełnie pomijamy Europę, a o Azji również niewiele będziemy w stanie powiedzieć. Pisząc się na taki wyjazd, trzeba zatem mieć świadomość ograniczeń i planu podróży.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że trasa zorganizowanej podróży dookoła świata może być oczywiście zupełnie inna. W wersji luksusowej można wziąć udział np. w ponad studniowym rejsie statkiem, podczas którego odwiedzamy ponad 30 krajów. Opcji jest sporo.
Przeczytaj też: Jakich pamiątek nie przywieziesz z zagranicy?
Podróż dookoła świata – ile kosztuje wycieczka zorganizowana?
Łączy je wszystkie to, że wersja zorganizowana podróży dookoła świata to wydatek rzędu minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dokładny koszt zależy od wielu czynników. W podstawowym wariancie podanej wyżej wycieczki, cena podawana przez biuro podróży to około 20 tys. zł plus około 4 tys. dolarów, które są niezbędne na pokrycie kosztów biletów wstępu i atrakcji. Jak łatwo policzyć, cena takiej wycieczki to więc grubo ponad 30 tys. złotych.
Luksusowy rejs dookoła świata to jeszcze większy wydatek. Koszt takiej podróży to około 70 tys. złotych – za sam rejs! Dodatkowe wydatki związane ze zwiedzaniem należy pokryć osobno.
Podróż dookoła świata samodzielnie – jak zorganizować?
Biorąc pod uwagę wspomniane wyżej koszty, nic dziwnego, że wielu szuka alternatywnych możliwości podróżowania po całym świecie. Doświadczeni podróżnicy radzą przede wszystkim skrupulatne planowanie i uczciwe podejście tak do własnych możliwości, jak i budżetu. Podróż dookoła świata to przygoda jedyna w swoim rodzaju, wymaga więc nie tylko większego zapasu gotówki, ale także pewnej elastyczności i określenia naszych priorytetów.
Zwiedzenie całego świata, a przynajmniej wszystkich kontynentów, to bowiem wycieczka na minimum kilkadziesiąt dni. Jeśli chcemy to zrobić szybciej… warto podróż podzielić na kilka etapów albo odłożyć na mniej napięty czas w terminarzu. Dobrze pamiętać, że zmieniając często strefy czasowe i miejsca pobytu, potrzebujemy co najmniej kilku dni na aklimatyzację. Jeśli narzucimy sobie zbyt duże tempo, podróż może oczywiście się udać, ale będzie bardzo wyczerpująca i prawdopodobnie mało satysfakcjonująca.
Podróż dookoła świata – ile kosztuje wycieczka zorganizowana samodzielnie?
Z pewnością dużym plusem podróży, którą organizujesz samodzielnie, jest to, że to Ty decydujesz, jaki rodzaj transportu czy noclegu wybrać, jak długo będzie trwała wycieczka i które miejsca zwiedzisz. Możesz zatrzymać się w danym kraju na dłużej, w ostatniej chwili zmienić kierunek podróży, a niekiedy ograniczyć koszty w związku z wyborem np. tańszego zakwaterowania.
Jeżeli planujesz samodzielnie zaplanować swoją podróż, licz się z tym, że wymaga to dobrej organizacji. Musisz dokładnie i odpowiednio wcześnie przemyśleć każdy punkt podróży, zdecydować, gdzie, kiedy i na ile się zatrzymasz, na własną rękę zadbać o transport i nocleg. Musisz być skrupulatny, bo jeden błąd może zdezorganizować całą podróż.
Plusem jest jednak oczywiście to, że samodzielnie zorganizowana podróż jest zwykle tańsza od tej, którą oferują np. biura podróży. Wyjazd trwający kilka miesięcy może Cię wynieść 20–30 tysięcy złotych. Cena w głównej mierze zależy jednak od planu wycieczki. Jeśli uda Ci się zarezerwować bilety lotnicze w korzystnej cenie, sporo zaoszczędzisz. Z kolei jeśli wolisz wyższy standard noclegu, opłaty z pewnością będą wyższe. Wówczas podróż może wynieść Cię nawet około 100 tysięcy złotych.
Ile trwa podróż dookoła świata?
Podróż dookoła świata może trwać miesiąc, dwa, a nawet rok. Wszystko zależy od tego, na jak długi wyjazd możesz sobie pozwolić, ile chcesz zobaczyć oraz jakim budżetem dysponujesz. Jeśli planujesz bliżej przyjrzeć się kulturze danych krajów i spędzić w każdym z nich przynajmniej kilka dni, wycieczka zajmie z pewnością więcej czasu.
Czas podróży zależy również od tego, czy zorganizujesz ją sam, czy skorzystasz z usług biura podróży. Jeśli samodzielnie zaplanujesz swój wyjazd, dostosujesz czas jego trwania pod siebie. Wycieczki zorganizowane, podczas których przemieszczasz się samolotem, trwają zwykle najkrócej. Rejs statkiem może z kolei zająć nawet około pół roku, a z biletem RTW nawet około roku.
Bilety RTW – Round The World – ceny, możliwości, zasady
Zwykle jednym z największych kosztów w podróży dookoła świata jest koszt biletów lotniczych. Łatwo policzyć, że przemieszczając się wielokrotnie w czasie jednej podróży z kontynentu na kontynent, czy nawet między miastami w Stanach Zjednoczonych, możemy wydać ogromną sumę. Zwykle takich lotów trzeba odbyć przynajmniej kilkanaście.
Jeśli chcemy podejść do podróży skrupulatnie i oszczędzić pieniądze, warto rozważyć nietypową opcję podróżniczą, a więc bilety Round The World (RTW), czyli po prostu dookoła świata, które umożliwiają jednorazową rezerwację całej podróży, z uwzględnieniem jej wszystkich odcinków. Jak to działa?
Bilety RTW zwykle wykupuje się, planując trasę lub decydując się na proponowany przez linię lotniczą zarys połączeń. Taki bilet najczęściej jest ważny w okresie jednego roku i tak jak wspomnieliśmy, może zawierać kilka lub nawet kilkanaście połączeń lotniczych, które wykorzystamy w ramach jednego biletu.
Cena biletu RTW – czy to się opłaca?
Cena biletu RTW z pewnością będzie korzystniejsza niż koszt pojedynczych przelotów na poszczególnych trasach. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć, za ile uda nam się taki bilet kupić.
Cena będzie bowiem rosła wraz z liczbą przesiadek i mil, które chcemy pokonać. Zależy też oczywiście od klasy, w jakiej podróżujemy. Przykładowo, linie lotnicze działające w sojuszu Star Alliance (należy do nich m.in. LOT), dzielą bilety RTW w sposób następujący:
Klasa | Odległość całkowita | Minimalna liczba przesiadek | Maksymalna liczba przesiadek |
---|---|---|---|
Pierwsza | 29 000, 34 000 lub 39 000 mil | 2 | 15 |
Biznesowa | 26 000, 29 000, 34 000 lub 39 000 mil | 2 lub 3 | 15 |
Ekonomiczna Premium | 29 000, 34 000 lub 39 000 mil | 2 | 15 |
Ekonomiczna | 26 000, 29 000, 34 000 lub 39 000 mil | 2 lub 3 | 5, 7, 10, 12 lub 15 |
Podróż w ramach biletu RTW musi odbywać się w jednym kierunku (wschodnim lub zachodnim), oraz zaczynać się i kończyć w tym samym państwie. Zmiana kierunków podróży jest możliwa tylko w obrębie jednej strefy (w Star Alliance świat został podzielony na 3 strefy), granice stref można przekroczyć wyłącznie raz.
Strefa | Regiony |
---|---|
1 | Ameryka Północna, Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Grenlandia, Karaiby, Hawaje |
2 | Europa (na zachód od Uralu), Azory, Islandia, Bliski Wschód, Afryka, Seszele |
3 | Azja (na wschód od Uralu), Oceania |
Bilet na taką podróż może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od dystansu i liczby przystanków.
Podróż dookoła świata – inne koszty
Oczywiście bilet na loty dookoła świata to nie koniec wydatków, które musimy zaplanować. Biorąc pod uwagę konieczność odbycia minimum kilkudziesięciu noclegów, trzeba brać pod uwagę koszty co najmniej zbliżone do tych związanych z zakupem biletów.
Warto pamiętać, że uśredniony koszt noclegu dla dwóch osób w wielu miejscach świata zwykle wynosi co najmniej około 50 euro za dobę. W takim wypadku 30 noclegów dla dwóch osób to koszt około 1500 euro – mówimy tu oczywiście o wariancie ekonomicznym.
Jeśli zależy nam na lepszym standardzie lub planujemy podróż głównie w oparciu o największe miasta świata takie jak Nowy Jork, Tokio czy Sydney, bezpieczniej będzie planować wydatek rzędu minimum 100 euro za nocleg dla 2 osób za dobę.
Pamiętajmy, że samodzielna podróż nie oznacza mniejszych kosztów jednostkowych. Często nocleg dla jednej osoby kosztuje praktycznie tyle samo, co dla dwóch.
Do kosztów podróży dookoła świata należy doliczyć także inne opłaty, między innymi te związane z przemieszczaniem się w zwiedzanych miejscach (autobusy, kolej czy wynajem auta), koszty wyżywienia czy ubezpieczenia.
Podróż dookoła świata – sposoby na oszczędne podróżowanie
Warto podkreślić, że podróż dookoła świata to niekoniecznie opcja dla bardzo zamożnych osób. Na wielu elementach generujących koszty w takiej podróży można zaoszczędzić. Poniżej znajdziesz kilka przykładów takich oszczędności.
- „Sztywne” bilety RTW – bilety oferowane przez linie lotnicze w określonej konfiguracji, z mniejszą liczbą przystanków. Taki bilet można kupić nawet za około 1000 euro, a zwykle jego cena wynosi około 1500-1800 euro. Jest to zdecydowanie mniej niż cena biletu RTW w wersji „na miarę”, z dużą liczbą przesiadek.
- Podróż autostopem, lokalny transport – zwykle wypada dużo taniej niż opcje związane z wynajmem auta czy lotami wewnętrznymi. W niektórych krajach podróżowanie autostopem może być trudne, a nawet niemożliwe, warto wtedy rozważyć korzystanie z lokalnych autobusów czy innych środków transportu.
- Couchsurfing – czyli dosłownie surfowanie po kanapach, to opcja związana z dużymi oszczędnościami na noclegach. Możemy zatrzymać się u osób mieszkających w danym miejscu i skorzystać z ich gościnności. Oferty można znaleźć na przeznaczonych do tego portalach, np. na couchsurfing.com
Podróż dookoła świata – ubezpieczenie turystyczne
Mówiąc o podróżowaniu, zwłaszcza takim długoterminowym, nie sposób zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym. Warto pamiętać, że koszty leczenia, ratownictwa czy pomocy w razie kłopotów za granicą bywają gigantyczne. Plany podróżnicze może zniweczyć nie tylko złamana noga, wypadek czy zachorowanie na chorobę wirusową, ale także inne, niespodziewane okoliczności.
Wyjeżdżając za granicę na krótki urlop, zwykle decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia do określonego kraju. W tym wypadku lepszą opcją będą polisy obejmujące cały świat i obowiązujące przez cały okres, który chcemy spędzić w podróży. Taką polisę możemy kupić np. na miesiąc czy rok.
Koszt takiego ubezpieczenia to zwykle kilkanaście złotych dziennie. W wariantach rocznych polisę możemy kupić od kilkuset złotych za pełny rok ochrony.
Kupując polisę, zwróć uwagę na:
- limit kosztów leczenia i jego zakres,
- wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela,
- ograniczenia terytorialne i związane np. z chorobami przewlekłymi,
- OC w życiu prywatnym i NNW oraz czy polisa obejmuje ratownictwo.
Pamiętaj, że tylko dobrze dobrana polisa da Ci poczucie bezpieczeństwa!
Sprawdźmy zatem, ile będzie kosztowało ubezpieczenie turystyczne obowiązujące na całym świecie, jeśli założymy, że wyjazd potrwa miesiąc, w trakcie którego 30-letni turysta odwiedzi Włochy, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię, Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentynę i Hiszpanię.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ochrony | Cena polisy |
---|---|---|
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 40 000 zł, OC: 50 000 zł, Bagaż: 1000 zł | 510 zł |
Proama | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 80 000 zł, Bagaż: 1000 zł | 531 zł |
UNIQA | KL: 1 250 000 zł, NNW: 75 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 500 zł | 695 zł |
Wiener | KL: 641 295 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 427 529 zł, Bagaż: 3000 zł | 791 zł |
AXA Partners | KL: 40 000 000 zł, NNW: 150 000 zł, OC: 1 500 000 zł, Bagaż: 6000 zł | 940 zł |
Przeczytaj też: Zjednoczone Emiraty Arabskie – przewodnik dla turystów
Dla porównania sprawdźmy też, ile kosztuje polisa do konkretnego kraju, np. do Japonii. Załóżmy, że pobyt w tym państwie potrwa miesiąc. Ubezpieczonym będzie 43-latek bez chorób przewlekłych.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Warunki ubezpieczenia | Cena |
---|---|---|
Proama | KL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł | 189 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 40 000 zł, OC: 50 000 zł, Bagaż: 1000 zł | 242 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 256 517 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 128 258 zł, Bagaż: 1000 zł | 359 zł |
AXA Partners | KL: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3000 zł | 395 zł |
UNIQA | KL: 750 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3000 zł | 562 zł |
Wiener | KL: 641 295 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 427 529 zł, Bagaż: 3000 zł | 791 zł |
Dookoła świata w trakcie pandemii koronawirusa – czy to możliwe?
Jak wiadomo, pandemia COVID-19 mocno skomplikowała podróżowanie nawet na krótkich dystansach, więc co dopiero w przypadku kilkutygodniowych wypraw obejmujących wiele krajów na całym świecie. Widać to było choćby po ofertach biur podróży, które przesuwały lub odwoływały zaplanowane wycieczki, ustalając oddalone o kilka miesięcy terminy kolejnych. Podobnie było w przypadku linii lotniczych sprzedających bilety RTW – np. KLM pozwalało na zwrot zakupionych biletów lub ich zamianę na vouchery podróżne.
Dziś już na szczęście sytuacja w dużym stopniu wróciła do normy, dzięki czemu możliwe jest podróżowanie w ramach wycieczki zorganizowanej np. przez biuro podróży, jak i na własną rękę. W każdym przypadku trzeba jednak ciągle zachować ostrożność, zawsze przed wyjazdem sprawdzając bieżące informacje na temat sytuacji epidemicznej w danym kraju, najlepiej za pomocą portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
MSZ wprowadził 4-stopniową skalę zagrożenia dla podróżujących do danego kraju. Od poziomu 1 (zachowaj zwykłą ostrożność) dla państw, w których zagrożenie jest podobne do tego występującego w Polsce, do poziomu 4 (MSZ odradza wszystkie podróże) dla państw, gdzie odradzane są wyjazdy nawet w celach zawodowych lub rodzinnych.
Planując w tych czasach wyprawę dookoła świata, pamiętaj zatem, aby koniecznie zapoznać się z aktualnymi obostrzeniami panującymi w danym kraju. Te nie wszędzie zostały jeszcze bowiem zniesione i mogą trafić się miejsca, w których wciąż do wjazdu potrzebny będzie np. certyfikat COVID (który bez względu na zasady panujące w danym kraju i tak warto mieć ze sobą) lub negatywny wynik testu.
- Podróż dookoła świata to wielka życiowa przygoda, którą warto dobrze zaplanować.
- Jeśli nie chcemy sami zajmować się formalnościami i nie mamy dużo czasu, można skorzystać z podróży zorganizowanej.
- Planując podróż samodzielnie, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z biletów lotniczych w opcji RTW.
- Przed wyjazdem należy koniecznie zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Dobra polisa powinna chronić nas na całym świecie i mieć możliwie jak najszerszy zakres.
- Dobrze także rozważyć opcje obniżające koszty – np. couchsurfing czy podróżowanie autostopem.
- Planując wyprawę, sprawdź, czy w krajach, które zamierzasz odwiedzić, nie obowiązują ciągle restrykcje covidowe.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż dookoła świata
Tak, o ile dobrze się przygotujemy. Pandemia nie przekreśliła możliwości wyjazdowych, ale nieco je utrudniła, mimo że większość krajów zniosła lub w całości lub częściowo związane z tym ograniczenia. Podstawą przed zagranicznym wyjazdem powinno nadal być sprawdzenie panujących w danym kraju restrykcji. Najlepiej za pomocą portalu MSZ i takie zaplanowanie podróży, by uniknąć miejsc szczególnie niebezpiecznych oraz przymusowej kwarantanny.
To zależy, o jakiego rodzaju wyjeździe myślisz. Jeśli chcesz wybrać się na zorganizowaną wycieczkę, musisz liczyć się z kosztami w wysokości co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale na szczęście to nie jedyna opcja. Dobrze zaplanowana podróż na własną rękę może być znacznie tańsza, jeśli skorzystasz np. z lotniczych biletów RTW czy będziesz wybierał ekonomiczne noclegi.
Sposobów jest naprawdę dużo. Warto przede wszystkim dobrze zaplanować podróż, by już wcześniej wiedzieć, gdzie i kiedy będziemy, co pozwoli np. na zakup odpowiednio skonfigurowanych i tańszych biletów lotniczych. Jeśli to możliwe, opłaca się też jak najczęściej korzystać z lokalnej komunikacji czy podróżowania autostopem, a zamiast luksusowych hoteli można postawić na couchsurfing.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji