Podróż dookoła świata. Ile kosztuje i ile trwa? (2024)

Na liście marzeń ludzi z całego globu pojawiają się różne, często bardzo zbliżone punkty. Jednym z nich jest podróż dookoła świata. Pomysłów na ten wyjazd jest wiele, jedne wysoko-, inne niskokosztowe. W 30 dni, w pół roku, wreszcie w rok. Jeśli na Twojej liście marzeń również znajduje się taki punkt, przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, z jakim wydatkiem musisz się liczyć!lotnisko

Kto z nas nie pamięta słynnego „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”! Książka ta jest najpopularniejszą powieścią francuskiego pisarza Juliusza Verne’a. Została opublikowana po raz pierwszy w 1872 roku i wielokrotnie zekranizowana. Bohaterowie podróżują tam w sposób, który z naszego dzisiejszego punktu widzenia jest zupełnie anachroniczny.

Dzisiejsze wyjazdy są przygodą kompletnie innego rodzaju, a większość podróżników wybierających trasę dookoła świata przemieszcza się wygodnie i szybko na pokładzie samolotów. 

Trasę dookoła świata możemy dziś pokonać zaledwie w kilka dni, ale oczywiście w samym podróżowaniu chodzi o coś więcej niż przemierzenie odległości. Dlatego podróż dookoła świata może trwać miesiąc lub długie lata. 

Dookoła świata w trakcie pandemii koronawirusa – czy to możliwe?

Jak wiadomo, pandemia COVID-19 mocno skomplikowała podróżowanie nawet na krótkich dystansach, więc co dopiero w przypadku kilkutygodniowych wypraw obejmujących wiele krajów na całym świecie. Widać to było choćby po ofertach biur podróży, które przesuwały lub odwoływały zaplanowane wycieczki, ustalając oddalone o kilka miesięcy terminy kolejnych. Podobnie było w przypadku linii lotniczych sprzedających bilety RTW – np. KLM pozwalało na zwrot zakupionych biletów lub ich zamianę na vouchery podróżne.

Dziś już na szczęście sytuacja w dużym stopniu wróciła do normy, dzięki czemu możliwe jest podróżowanie w ramach wycieczki zorganizowanej np. przez biuro podróży, jak i na własną rękę. W każdym przypadku trzeba jednak ciągle zachować ostrożność, zawsze przed wyjazdem sprawdzając bieżące informacje na temat sytuacji epidemicznej w danym kraju, najlepiej za pomocą portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

UWAGA!

MSZ wprowadził 4-stopniową skalę zagrożenia dla podróżujących do danego kraju. Od poziomu 1 (zachowaj zwykłą ostrożność) dla państw, w których zagrożenie jest podobne do tego występującego w Polsce, do poziomu 4 (MSZ odradza wszystkie podróże) dla państw, gdzie odradzane są wyjazdy nawet w celach zawodowych lub rodzinnych.

Planując w tych czasach wyprawę dookoła świata, pamiętaj zatem, aby koniecznie zapoznać się z aktualnymi obostrzeniami panującymi w danym kraju. Te nie wszędzie zostały jeszcze bowiem zniesione i mogą trafić się miejsca, w których wciąż do wjazdu potrzebny będzie np. certyfikat COVID (który bez względu na zasady panujące w danym kraju i tak warto mieć ze sobą) lub negatywny wynik testu.

Podróż dookoła świata – wersja zorganizowana

Nie wszyscy podróżnicy marzący o wycieczce dookoła świata mają nieograniczony czas i budżet. Nie każdy także czuje się na siłach, aby taką podróż organizować samodzielnie. Wiedzą o tym doskonale właściciele biur podróży, którzy takie oferty przygotowują. 

W tym miejscu należy zaznaczyć, że oferta podróży dookoła świata jest długą, zwykle około 30-dniową wycieczką przez różne miejsca i kontynenty. Nie oznacza ona jednak z pewnością zwiedzenia całego świata.

Przykładowo, oferowana przez jedno z biur podróży wycieczka obejmuje następujące miejsca: USA (Kalifornia – Arizona – Utah – Nevada) – Meksyk – Hawaje – Nowa Zelandia Północna i Południowa – Australia – Hongkong lub Singapur. Jak łatwo zauważyć, nie odwiedzamy tutaj Afryki, zupełnie pomijamy Europę, a o Azji również niewiele będziemy w stanie powiedzieć. 

Trasa zorganizowanej podróży dookoła świata może być też oczywiście zupełnie inna. W wersji luksusowej to np. ponad studniowa podróż statkiem, podczas której odwiedzamy ponad 30 krajów. 

Przeczytaj też: Jakich pamiątek nie przywieziesz z zagranicy?

Podróż dookoła świata – ile kosztuje wycieczka zorganizowana? 

Wersja zorganizowana podróży dookoła świata to wydatek minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt podróży zależy od wielu czynników. W podstawowym wariancie cena podawana przez biuro podróży to około 20 tys. złotych plus około 4 tys. USD – które są niezbędne na pokrycie kosztów biletów wstępu i atrakcji. Jak łatwo policzyć, cena takiej wycieczki to więc ponad 30 tys. złotych.

Luksusowy rejs dookoła świata to jeszcze większy wydatek. Koszt takiej podróży to około 70 tys. złotych – dodatkowe wydatki związane ze zwiedzaniem należy pokryć osobno. 

Podróż dookoła świata samodzielnie – jak zorganizować?

Doświadczeni podróżnicy radzą przede wszystkim skrupulatne planowanie i uczciwe podejście tak do własnych możliwości, jak i budżetu.

Podróż dookoła świata to przygoda jedyna w swoim rodzaju, wymaga więc nie tylko większego zapasu gotówki, ale także pewnej elastyczności i określenia naszych priorytetów. 

Zwiedzenie całego świata, a przynajmniej wszystkich kontynentów, to wycieczka na minimum kilkadziesiąt dni. Jeśli chcemy to zrobić szybciej… warto podróż podzielić na kilka etapów albo odłożyć na mniej napięty czas w terminarzu. Dobrze pamiętać, że zmieniając często strefy czasowe i miejsca pobytu, potrzebujemy co najmniej kilku dni na aklimatyzację. Jeśli narzucimy sobie zbyt duże tempo, podróż może oczywiście się udać, ale będzie bardzo wyczerpująca i prawdopodobnie mało satysfakcjonująca.

Podróż dookoła świata – ile kosztuje wycieczka zorganizowana samodzielnie? 

Z pewnością dużym plusem podróży, którą organizujesz samodzielnie, jest to, że to Ty decydujesz, jaki rodzaj transportu czy noclegu wybrać, jak długo będzie trwała wycieczka i które miejsca zwiedzisz. Możesz zatrzymać się w danym kraju na dłużej, w ostatniej chwili zmienić kierunek podróży, a niekiedy ograniczyć koszty w związku z wyborem np. tańszego zakwaterowania. 

Jeżeli planujesz samodzielnie zaplanować swoją podróż, licz się z tym, że wymaga to dobrej organizacji. Musisz przemyśleć każdy punkt podróży, zdecydować, gdzie, kiedy i na ile się zatrzymasz. Zadbać o transport i nocleg. 

Samodzielnie zorganizowana podróż jest zwykle tańsza od tej, którą oferują np. biura podróży. Wyjazd trwający kilka miesięcy może Cię wynieść 20–30 tysięcy złotych. Cena w głównej mierze zależy jednak od planu wycieczki. Jeśli uda Ci się zarezerwować bilety lotnicze w korzystnej cenie, sporo zaoszczędzisz. Z kolei jeśli wolisz wyższy standard noclegu, opłaty z pewnością będą wyższe. Wówczas podróż może wynieść Cię nawet około 100 tysięcy złotych. 

Ile trwa podróż dookoła świata?

Podróż dookoła świata może trwać miesiąc, dwa, a nawet rok. Wszystko zależy od tego, na jak długi wyjazd możesz sobie pozwolić, ile chcesz zobaczyć oraz jakim budżetem dysponujesz. Jeśli planujesz bliżej przyjrzeć się kulturze danych krajów i spędzić w każdym z nich przynajmniej kilka dni, wycieczka zajmie z pewnością więcej czasu. Czas podróży zależy również od tego, czy zorganizujesz ją sam, czy skorzystasz z usług biura podróży. Jeśli samodzielnie zaplanujesz swój wyjazd, dostosujesz czas jego trwania pod siebie. Wycieczki zorganizowane, podczas których przemieszczasz się samolotem, trwają zwykle najkrócej. Rejs statkiem może z kolei zająć nawet około pół roku, a z biletem RTW nawet około roku.

Bilety RTW – Round The World – ceny, możliwości, zasady

Zwykle jednym z największych kosztów w podróży dookoła świata jest koszt biletów lotniczych. Łatwo policzyć, że przemieszczając się wielokrotnie w czasie jednej podróży z kontynentu na kontynent, czy nawet między miastami w Stanach Zjednoczonych, możemy wydać ogromną sumę. Zwykle takich lotów trzeba odbyć przynajmniej kilkanaście. 

Jeśli chcemy podejść do podróży skrupulatnie i oszczędzić pieniądze, warto rozważyć nietypową opcję podróżniczą, a więc bilety Round The World, które umożliwiają jednorazową rezerwację całej podróży, z uwzględnieniem jej wszystkich odcinków. 

Bilety RTW zwykle wykupuje się, planując trasę lub decydując się na proponowany przez linię lotniczą zarys połączeń. Taki bilet najczęściej jest ważny w okresie jednego roku i tak jak wspomnieliśmy, może zawierać kilka lub nawet kilkanaście połączeń lotniczych, które wykorzystamy w ramach jednego biletu. 

Cena biletu RTW – czy to się opłaca?

Cena biletu RTW z pewnością będzie korzystniejsza niż koszt pojedynczych przelotów na poszczególnych trasach. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć, za ile uda nam się taki bilet kupić. 

Cena będzie rosła wraz z liczbą przesiadek i mil, które chcemy pokonać. Przykładowo, linie lotnicze działające w sojuszu Star Alliance (należy do nich m.in. LOT), dzielą bilety RTW w sposób następujący:

Odległość całkowita Liczba przystanków
Do 46 000 kilometrów (29 000 mil)od 2 do 15
Do 55 000 kilometrów (34 000 mil)od 2 do 15
Do 63 000 kilometrów (39 000 mil)od 2 do 15
Informacje podane za: https://www.staralliance.com/EN/tnc-rtw. Aktualizacja: 13.06.2023.

Podróż w ramach biletu RTW musi odbywać się w jednym kierunku (wschodnim lub zachodnim), oraz zaczynać się i kończyć w tym samym państwie. Zmiana kierunków podróży jest możliwa tylko w obrębie jednej strefy (w Star Alliance świat został podzielony na 3 strefy), granice stref można przekroczyć wyłącznie raz.

StrefaRegiony
1Ameryka Północna, Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Grenlandia, Karaiby, Hawaje
2Europa (na zachód od Uralu), Azory, Islandia, Bliski Wschód, Afryka, Seszele
3Azja (na wschód od Uralu), Oceania
Informacje podane za: https://www.staralliance.com/EN/tnc-rtw. Aktualizacja: 13.06.2023.

Bilet na taką podróż może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od dystansu i liczby przystanków.

Podróż dookoła świata – inne koszty 

Oczywiście bilet na loty dookoła świata to nie koniec wydatków, które musimy zaplanować. Biorąc pod uwagę konieczność odbycia minimum kilkudziesięciu noclegów, trzeba brać pod uwagę koszty co najmniej zbliżone do tych związanych z zakupem biletów. 

UWAGA!

Warto pamiętać, że uśredniony koszt noclegu dla dwóch osób w wielu miejscach świata zwykle wynosi co najmniej około 50 euro za dobę. W takim wypadku 30 noclegów dla dwóch osób to koszt około 1500 euro – mówimy tu oczywiście o wariancie ekonomicznym.

Jeśli zależy nam na lepszym standardzie lub planujemy podróż głównie w oparciu o największe miasta świata takie jak Nowy Jork, Tokio czy Sydney, bezpieczniej będzie planować wydatek rzędu minimum 100 euro za nocleg dla 2 osób za dobę. 

Pamiętajmy, że samodzielna podróż nie oznacza mniejszych kosztów jednostkowych. Często nocleg dla jednej osoby kosztuje praktycznie tyle samo, co dla dwóch. 

CZY WIESZ, ŻE …

Do kosztów podróży dookoła świata należy doliczyć także inne opłaty, między innymi te związane z przemieszczaniem się w zwiedzanych miejscach (autobusy, kolej czy wynajem auta), koszty wyżywienia czy ubezpieczenia.

Podróż dookoła świata – sposoby na oszczędne podróżowanie

Warto podkreślić, że podróż dookoła świata to niekoniecznie opcja dla bardzo zamożnych osób. Na wielu elementach generujących koszty w takiej podróży można zaoszczędzić. Poniżej znajdziesz kilka przykładów takich oszczędności: 

 • „Sztywne” bilety RTW – bilety oferowane przez linie lotnicze w określonej konfiguracji, z mniejszą liczbą przystanków. Taki bilet można kupić nawet za około 1000 euro, a zwykle jego cena wynosi około 1500-1800 euro. Jest to zdecydowanie mniej niż cena biletu RTW w wersji „na miarę”, z dużą liczbą przesiadek. 
 • Podróż autostopem, lokalny transport – zwykle wypada dużo taniej niż opcje związane z wynajmem auta czy lotami wewnętrznymi. W niektórych krajach podróżowanie autostopem może być trudne, a nawet niemożliwe, warto wtedy rozważyć korzystanie z lokalnych autobusów czy innych środków transportu. 
 • Couchsurfing – czyli „surfowanie po kanapach” – to opcja związana z dużymi oszczędnościami na noclegach. Możemy zatrzymać się u osób mieszkających w danym miejscu i skorzystać z ich gościnności. Oferty można znaleźć na przeznaczonych do tego portalach, np. na https://www.couchsurfing.com
jak zaoszczędzić na podróży dookoła świata

Podróż dookoła świata – ubezpieczenie turystyczne

Mówiąc o podróżowaniu, zwłaszcza takim długoterminowym, nie sposób zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym. Warto pamiętać, że koszty leczenia, ratownictwa czy pomocy w razie kłopotów za granicą bywają gigantyczne. Plany podróżnicze może zniweczyć nie tylko złamana noga, wypadek czy zachorowanie na chorobę wirusową, ale także inne, niespodziewane okoliczności. 

CIEKAWOSTKA

Wyjeżdżając za granicę na krótki urlop, zwykle decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia do określonego kraju. W tym wypadku lepszą opcją będą polisy obejmujące cały świat i obowiązujące przez cały okres, który chcemy spędzić w podróży. Taką polisę możemy kupić np. na miesiąc czy rok.

Koszt takiego ubezpieczenia to zwykle kilkanaście złotych dziennie. W wariantach rocznych polisę możemy kupić od kilkuset złotych za pełny rok ochrony. 

Kupując polisę, zwróć uwagę na:

 • limit kosztów leczenia i jego zakres,
 • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela,
 • ograniczenia terytorialne i związane np. z chorobami przewlekłymi,
 • OC w życiu prywatnym i NNW oraz czy polisa obejmuje ratownictwo.

Pamiętaj, że tylko dobrze dobrana polisa da Ci poczucie bezpieczeństwa!

Sprawdźmy zatem, ile będzie kosztowało ubezpieczenie turystyczne obowiązujące na całym świecie, jeśli założymy, że wyjazd potrwa miesiąc, w trakcie którego 30-letni turysta odwiedzi Włochy, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię, Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentynę i Hiszpanię.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
511 zł
UNIQAKL: 1 250 000 zł,
NNW: 75 000 zł,
OC: 500 000 zł,
Bagaż: 500 zł
579 zł
ProamaKL: 500 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 80 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
589 zł
AXA PartnersKL: 40 000 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC: 1 500 000 zł,
Bagaż: 6000 zł
854,07 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych Mubi (09.01.2024).

Przeczytaj też: Zjednoczone Emiraty Arabskie – przewodnik dla turystów

Dla porównania sprawdźmy też, ile kosztuje polisa do konkretnego kraju, np. do Japonii. Załóżmy, że pobyt w tym państwie potrwa miesiąc. Ubezpieczonym będzie 43-latek bez chorób przewlekłych.

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaCena
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
228 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
262 zł
SIGNAL IDUNAKL: 261 288 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 130 644 zł,
Bagaż: 1000 zł
364,49 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
468 zł
AXA PartnersKL: 40 000 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC: 1 500 000 zł,
Bagaż: 6000 zł
711,48 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych Mubi (09.01.2024).
PODSUMOWANIE
 • Podróż dookoła świata to wielka życiowa przygoda, którą warto dobrze zaplanować.
 • Jeśli nie chcemy sami zajmować się formalnościami i nie mamy dużo czasu, można skorzystać z podróży zorganizowanej.
 • Planując podróż samodzielnie, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z biletów lotniczych w opcji RTW.
 • Przed wyjazdem należy koniecznie zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Dobra polisa powinna chronić nas na całym świecie i mieć możliwie jak najszerszy zakres.
 • Dobrze także rozważyć opcje obniżające koszty – np. couchsurfing czy podróżowanie autostopem.
 • Planując wyprawę, sprawdź, czy w krajach, które zamierzasz odwiedzić, nie obowiązują ciągle restrykcje covidowe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż dookoła świata

Czy podróżowanie w czasie pandemii COVID-19 ma sens?
Ile kosztuje podróż dookoła świata?
Jak zaoszczędzić, podróżując przez wiele krajów?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Witam Bardzo ciekawy post, wiele informacji, które posłużą mi przy planowaniu podróży. Pozdrawiam Wszystkich podróżników.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!