Indie – szczepienia obowiązkowe i zalecane 2024

Wspaniała kultura, tysiące zabytków z Tadż Mahal na czele, cudowne krajobrazy, wielkie tętniące życiem miasta, dzika przyroda, a także magiczne plaże w stanie Goa to niewątpliwe powody, dla których warto odwiedzić Indie. Przed podróżą do tego egzotycznego kraju należy pamiętać o zapewnieniu sobie ochrony, a więc o szczepieniach, apteczce podróżnej i dobrym ubezpieczeniu turystycznym.

indie - szczepienia

Choroby tropikalne w Indiach – co zagraża podróżnym?

Indie to olbrzymi kraj o powierzchni 3 287 263 km², co przekłada się na dużą różnorodność klimatyczną. Południe kraju, które oblewają wody Zatoki Bengalskiej i Morza Arabskiego jest gorące. Natomiast północna część, leżąca w Himalajach pokryta jest śniegiem.

Większość terytorium Indii leży w strefie zwrotnikowej, co przekłada się na występowanie tam chorób, których nie ma w Polsce. Wśród nich wyróżnia się między innymi:

  • dengę – wirusy wywołujące chorobę przenoszone są przez komary głównie po monsunach w porze deszczowej, najczęstsze objawy to gorączka, ból głowy, mięśni i stawów, wysypka (w najcięższych przypadkach może dojść do gorączki krwotocznej, trombocytopenii, hipowolemii i wstrząsu, co bezpośrednio zagraża życiu chorego);
  • malarię – wywołują ją pierwotniaki Plasmodium, które roznoszą komary, choroba rzadko rozwija się gwałtownie, a najczęstsze objawy (pojawiają się ok. 10-12 dni po zakażeniu) to między innymi dreszcze, gorączka, bóle głowy, mięśni, kręgosłupa, nudności, wymioty, czasem biegunka, a także problemy neurologiczne, obecnie nie ma szczepionki na malarię w Polsce, choć pojawiły się dwie innowacyjne szczepionki, które zatwierdziło WHO;
  • leiszmanioza – wywołują ją pasożyty z rodzaju Leishmania, które przenoszone są przez muchy piaskowe i komary, choroba może mieć postać skórną (rumieniowe zmiany skóry, owrzodzenie) lub trzewną (pasożyty atakują narządy wewnętrzne), objawy leiszmaniozy to gorączka, powiększenie wątroby, śledziony, węzłów chłonnych, niedokrwistość, leukopenia (zakażenie prowadzi do wyniszczenia organizmu);
  • chikungunyę – choroba zbliżona do dengi, którą można zarazić się poprzez ukąszenie komara, objawy przypominają grypę, występuje gorączka, bóle głowy, stawów, mięśni, nudności, osłabienie oraz wysypka (choroba jest najbardziej groźna dla osób starszych i może prowadzić do śmierci);
  • japońskie zapalenie mózgu – choroba wirusowa, która może występować w niektórych regionach Indii, zdecydowana większość przypadków (prawie 100%) przebiega bezobjawowo lub w postaci łagodnych objawów podobnych do grypy, 1% chorych to ciężkie przypadki, w których śmiertelność wynosi 30%, nawet bezobjawowe japońskie zapalenie mózgu może wiązać się z powikłaniami: ataksja, parkinsonizm, zaburzenia psychiczne lub osłabienie siły mięśni;
  • wirus Zika – wirus zbliżony do dengi, japońskiego zapalenia mózgu czy żółtej gorączki przenoszony przeważnie przez komary, który jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ przenosi się on na płód i dziecko, co może być przyczyną małogłowia i innych wad, 80% przypadków przebiega bezobjawowo, a w pozostałych przypadkach pojawia się gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, zapalenie spojówek czy swędząca wysypka grudkowa.

Oprócz wymienionych powyżej chorób podczas wyjazdu do Indii należy uważać na takiego chrooby jak leptospirozę, na WZW A i B, dur brzuszny, cholerę, tężec, błonicę, krztusiec, odrę, wściekliznę, gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską, ptasią grypę, hantawirusy i gruźlicę – dane CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Szczepienia obowiązkowe do Indii – czy trzeba się szczepić?

Wprawdzie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski nie wskazuje na konieczność wykonania obowiązkowych szczepień przed wyjazdem do Indii, to trzeba pamiętać, że podczas wyjazdu do odległego kraju, w którym panują odmienne warunki klimatyczne, narażeni jesteśmy na działanie innych wirusów, pasożytów i bakterii.

Natomiast obowiązkowe szczepienia na żółtą gorączkę wymagane jest od podróżnych, którzy przybywają do Indii z krajów zagrożonych tą chorobą – dotyczy to osób powyżej 9 miesiąca życia, które przebywały w ciągu ostatnich 6 dni przed wjazdem na obszarze, w którym istnieje ryzyko przeniesienia żółtej gorączki.

Zalecane szczepienia na wyjazd do Indii – dla własnego bezpieczeństwa!

Wyjazd do egzotycznego kraju takiego jak Indie, gdzie występuje ryzyko zakażenia, powinien wiązać się z wykonaniem zalecanych szczepień, także w przypadku, gdy nie ma wskazań co do tych obowiązkowych. Dlatego przed podróżą należy odwiedzić lekarze medycyny podróży, który wyda zalecenia związane z taką profilaktyką.

Przed wyjazdem do Indii warto zaszczepić się na:

  • japońskie zapalenie mózgu,
  • wściekliznę,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
  • dur brzuszny,
  • wściekliznę.

Warto także pamiętać o szczepieniach uzupełniających lub przypominających przeciwko chorobom zakaźnym występującym na całym świecie. Mowa tutaj o szczepieniach na:

  • tężec, błonice, krztusiec;
  • odrę, świnkę, różyczkę;
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B.
  • poliomyelitis.

W przypadku wyjazdu do Indii, szczególnie w okresie po monsunie, warto zastosować kurację przeciwmalaryczną przed podróżną. Osoby szukające opisu poszczególnych chorób, znajdą je na stronie https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2.

Podróż do Indii – wizyta u lekarza medycyny podróży

Wprawdzie wyjazd do Indii nie wiążę się z koniecznością wykonania obowiązkowych szczepień, ale na 6-8 tygodni przed podróżą zdecydowanie warto udać się do lekarza medycyny podróży. Dlaczego jest to ważne?

Przede wszystkim lekarz zbada podróżnego i wskaże zalecane szczepienia na podróż do Indii, które będą adekwatne do wieku i stanu zdrowia osoby badanej. Dodatkowo medyk przekaże indywidualne zalecenia oraz przedstawi zagrożenia dla zdrowia związane z klimatem i warunkami sanitarnymi panującymi w Indiach.

CZY WIESZ, ŻE …

Malarone, Arechin, Doxycyclinum to przykłady przeciwmalarycznych leków na receptę.

Apteczka na wyjazd do Indii – co powinna zawierać?

Podczas wyjazdu do kraju tropikalnego należy pamiętać, by:

  • spożywać wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną,
  • dokładnie myć ręce przed posiłkami,
  • nie jeść owoców ze skórką, sałat i surowego mięsa.

W Indiach wiele chorób przenoszą owady, a w szczególności komary, więc w czasie snu warto korzystać z moskitiery. W bagażu powinna znaleźć się także apteczka podróżna z:

  • środkiem na komary,
  • lekami przeciwbiegunkowymi,
  • lekami na malarię,
  • lekami na grypę,
  • kremem z filtrem UVA i UVB (najlepiej 50-tkę);
  • rękawiczkami, nożyczkami i pęsetą,
  • materiałami opatrunkowymi,
  • maścią na stłuczenia,
  • żelem antybakteryjnym.

Dodatkowo warto zabrać jakieś nakrycie głowy (kapelusz, czapkę z daszkiem) i wygodne buty trekkingowe.  

Ubezpieczenie turystyczne do Indii – ochrona kosztów leczenia i NNW to podstawa!

Podróżowanie po Indiach bez ubezpieczenia turystycznego to narażanie się na ryzyko poniesienia wysokich opłat w razie wypadku lub nagłego zachorowania. Każda polisa podróżna do Indii zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, które chronią turystę w razie hospitalizacji, niezbędnego leczenia czy konieczności transportu medycznego. 

MSZ Polski wskazuje na stronie dedykowanej podróży do Indii w zakładce “Ubezpieczenie”, że:

Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

Osoby udające się w góry (szczególnie stan Dżammu i Kaszmir – rejon Ladakh) powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 m.

Źródło: https://www.gov.pl/web/indie/idp.

W niektórych regionach Indii dostęp do opieki medycznej jest utrudniony i może wymagać drogiego transportu medycznego. Natomiast w dużych miastach nie ma problemu z dostępem do świadczeń medycznych. Wizyta lekarska kosztuje od 10 do 20 USD, a doba w szpitalu (hospitalizacja) od 30 do 120 USD.

Aby nie płacić z własnej kieszeni za niezbędne leczenie, operacje, zabiegi, hospitalizację czy transport medyczny należy mieć ubezpieczenie turystyczne. Dla pewności powinno ono mieć wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance – powyżej 50 000 euro. 

Warto wybrać taki pakiet ubezpieczenia turystycznego, który zawiera także NNW i OC w życiu prywatnym, a także odpowiednie rozszerzenia dopasowane do planowanych aktywności – np. nurkowania czy sportów ekstremalnych (wspinaczka w górach).

Oto przykładowe ceny pakietu ubezpieczenia turystycznego z dodatkowymi ochronami NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczeniem bagażu dla jednej dorosłej osoby (36 lat), która wybiera się na 7 dni do Indii w celach turystycznych i wypoczynkowych.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Indii
ProamaKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 20 000 zł
OC – 100 000
Bagaż – 2 000 zł
53,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 40 000 zł
OC – 50 000
Bagaż – 1 000 zł
56,00 zł
WienerKoszty leczenia – 342 496 zł
NNW – 20 000 zł
OC – 214 060
Bagaż – 1 000 zł
62,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 256 872 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 128 436
Bagaż – 1 000 zł
83,94 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000
Bagaż – 3 000 zł
92,05 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000
Bagaż – 3 000 zł
109,20 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 100 000
Bagaż – 2 000 zł
121,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [14.05.2024].

W powyższej tabeli znalazły się najtańsze pakiety ubezpieczenia turystycznego z sumami ubezpieczenia kosztów leczenia powyżej 50 000 euro. W ofercie ubezpieczycieli znalazły się opcje z jeszcze wyższymi sumami – np. AXA Partners z 40 000 000 zł czy UNIQA z 2 500 000 zł.

PODSUMOWANIE
  • Podróżni w Indiach muszą uważać na komary, które przenoszą takie choroby jak denga, malaria, chikungunya, japońskie zapalenie mózgu, leiszmaniozę czy wirus Zika.
  • Podczas wycieczki istnieje ryzyko zachorowania na schistosomatozę, WZW A i B, dur brzuszny, cholerę, tężec, błonicę, krztusiec czy wściekliznę.
  • Podróż do Indii nie wymaga wykonania obowiązkowych szczepień.
  • Zaleca się wykonanie szczepienia między innymi na cholerę, WZW typu A, dur brzuszny, wściekliznę czy japońskie zapalenie mózgu oraz przyjęcie kuracji na malarię.
  • Przed podróżą warto odwiedzić lekarza medycyny podróży.
  • Apteczka na wyjazd do Indii powinna zawierać między innymi środki na komary, leki na malarię, leki przeciwbiegunkowe, opatrunki czy podstawowe przybory. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą także krem z wysokim SPF (najlepiej 50) oraz moskitierę.
  • Na wyjazd do Indii warto kupić ubezpieczenie z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o szczepienia do Indii

Czy przed wyjazdem do Indii trzeba wykonać obowiązkowe szczepienia?
Na co warto zaszczepić się przed wyjazdem do Indii?
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Indii?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!